(EHK OSN) č. 82Předpis Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 82 – Jednotná ustanovení pro schvalování světlometů s halogenovými žárovkami (žárovky HS 2 ) do mopedů

Publikováno: Úř. věst. L 89, 25.3.2014, s. 92-100 Druh předpisu: Akty přijaté institucemi zřízenými mezinárodní dohodou
Přijato: 25. března 2014 Autor předpisu:
Platnost od: 12. září 2001 Nabývá účinnosti: 12. září 2001
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Pouze původní texty EHK OSN mají podle mezinárodního práva veřejného právní účinek. Status a datum vstupu tohoto předpisu v platnost je třeba ověřit v nejnovější verzi dokumentu EHK OSN o statusu TRANS/WP.29/343, který je k dispozici na internetové adrese:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Předpis Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 82 – Jednotná ustanovení pro schvalování světlometů s halogenovými žárovkami (žárovky HS2) do mopedů

Zahrnuje veškerá platná znění až po:

sérii změn 01 – datum vstupu v platnost: 12. září 2001

OBSAH

PŘEDPIS

1.

Oblast působnosti

2.

Definice typu

3.

Žádost o schválení

4.

Označení

5.

Schválení

6.

Všeobecné specifikace

7.

Zvláštní specifikace

8.

Shodnost výroby

9.

Postihy za neshodnost výroby

10.

Změna a rozšíření schválení typu světlometu

11.

Definitivní ukončení výroby

12.

Názvy a adresy technických zkušeben odpovědných za provádění zkoušek schválení typu a názvy a adresy správních orgánů

13.

Přechodná ustanovení

PŘÍLOHY

Příloha 1 –

Sdělení o udělení, rozšíření, odmítnutí či odnětí schválení typu nebo o definitivním ukončení výroby typu světlometu podle předpisu č. 82

Příloha 2 –

Uspořádání značky schválení

Příloha 3 –

Fotometrické zkoušky

Příloha 4 –

Barva vyzařovaného světla

1.   OBLAST PŮSOBNOSTI

Tento předpis se vztahuje na schvalování světlometů s halogenovými žárovkami (žárovky HS2) určených k osazení mopedů a vozidel za ně považovaných.

2.   DEFINICE TYPU

Světlomety různých „typů“ se rozumí světlomety, které se liší v tak podstatných hlediscích, jako je:

2.1

obchodní název nebo značka;

2.2

vlastnosti optického systému;

2.3

začlenění nebo vyloučení součástí, které by při provozu mohly odrazem, lomem nebo absorpcí měnit optické účinky. Změna barvy světla vyzařovaného světlomety, jejichž jiné vlastnosti se nezměnily, nepředstavuje změnu typu světlometu. Takovým světlometům se tudíž přiřadí stejné číslo schválení.

3.   ŽÁDOST O SCHVÁLENÍ

3.1

Žádost o schválení typu podává držitel obchodního názvu nebo značky nebo jeho řádně pověřený zástupce.

3.2

Ke každé žádosti o schválení se přiloží:

3.2.1

výkresy v trojím vyhotovení, dostatečně podrobné, aby umožnily určení typu (viz body 4.2 a 5.3), a znázorňující světlomet ve svislém řezu a v nárysu, včetně případného drážkování rozptylového skla,

3.2.2

stručný technický popis,

3.2.3

tyto vzorky:

3.2.3.1

dva vzorky s bezbarvými rozptylovými skly,

3.2.3.2

ke zkoušce barevného filtru nebo barevné clony (nebo barevného rozptylového skla): dva vzorky.

3.3

Před udělením schválení ověří příslušný orgán, zda existují dostatečná opatření k zajištění účinného ověřování shodnosti výroby.

4.   OZNAČENÍ (1)

4.1

Světlomety předkládané ke schválení musí být opatřeny obchodním názvem nebo značkou žadatele; toto označení musí být jasně čitelné a nesmazatelné.

4.2

Jak na rozptylovém skle, tak na hlavním tělese (1) světlometu musí být dostatečný prostor pro umístění značky schválení typu; toto místo musí být vyznačeno na výkresech zmíněných v bodě 3.3.1.

5.   SCHVÁLENÍ

5.1

Pokud všechny vzorky typu světlometu předložené podle bodu 3.3.3 splňují požadavky tohoto předpisu, schválení se udělí.

5.2

Každému schválenému typu se přidělí číslo schválení. Jeho první dvě číslice (v současnosti 00 pro předpis v jeho původním znění) udávají sérii změn, která zahrnuje nejnovější významné technické změny předpisu v době vydání schválení. Takto přidělené schvalovací číslo nemůže táž smluvní strana přidělit jinému typu světlometu, na který se vztahuje tento předpis (2).

5.3

Oznámení o udělení nebo rozšíření nebo zamítnutí schválení typu světlometu podle tohoto předpisu se zašle smluvním stranám dohody z roku 1958, které uplatňují tento předpis, prostřednictvím formuláře podle vzoru v příloze 1 tohoto předpisu.

5.4

Každý světlomet shodný s typem schváleným podle tohoto předpisu musí být v prostoru zmíněném v bodě 4.2 opatřen kromě označení předepsaného v bodě 4.1 mezinárodní značkou schválení (3) sestávající z:

5.4.1.

písmene „E“ v kružnici, za nímž následuje rozlišovací číslo země, která schválení udělila (4);

5.4.2

čísla schválení typu.

5.5

Značka schválení typu uvedená v bodě 5.4 musí být zřetelně čitelná a nesmazatelná.

5.6

V příloze 2 tohoto předpisu jsou uvedeny příklady uspořádání značek schválení.

6.   VŠEOBECNÉ SPECIFIKACE

6.1

Každý vzorek musí odpovídat specifikacím stanoveným v bodě 7.

6.2

Světlomety musí být konstruovány a zhotoveny tak, aby za normálních podmínek užívání a navzdory otřesům, jimž mohou být vystaveny, byla zajištěna jejich uspokojivá funkce a aby si zachovaly vlastnosti předepsané tímto předpisem.

6.3

Součásti, kterými je halogenová žárovka připevněna k odražeči, musí být zhotoveny tak, aby se halogenová žárovka ani za tmy nedala namontovat do jiné než správné polohy.

7.   ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE

7.1

Správná poloha rozptylového skla vůči optickému systému musí být jednoznačně označena a musí být blokována proti natočení.

7.2

K měření osvětlení vydávaného světlomety se použije měřicí stěna podle popisu v příloze 3 tohoto předpisu a standardní halogenová žárovka s hladkou bezbarvou baňkou podle kategorie HS2 předpisu č. 37.

Standardní halogenová žárovka se seřídí na příslušný referenční světelný tok podle hodnot, které jsou pro tyto žárovky stanoveny v předpise č. 37 při jmenovitém napětí 6 voltů.

Potkávací světlo musí mít dostatečně ostré rozhraní, aby se díky němu prakticky dalo dosáhnout vyhovujícího zaměření.

7.3

Rozhraní musí být co nejvíce přímé a vodorovné v horizontální délce přinejmenším ± 2,250 mm, měřeno ve vzdálenosti 25 m.

Po zaměření (5) podle přílohy 3 musí světlomety splňovat požadavky v ní uvedené.

7.4

Svazek světla nesmí vykazovat žádné boční odchylky, které by byly na závadu dobré viditelnosti.

7.5

Hodnoty osvětlení měřicí stěny se měří fotosnímačem, jehož účinná plocha nepřesahuje čtverec o straně 65 mm.

8.   SHODNOST VÝROBY

8.1

Každý světlomet opatřený značkou schválení podle tohoto předpisu musí odpovídat schválenému typu a požadavkům tohoto předpisu.

8.2

V případě zařízení vybraného namátkou z výrobní série jsou však požadavky na maximální a minimální svítivost vyzařovaného světla (měřeno se standardní halogenovou žárovkou uvedenou v bodě 7.2) nejméně 80 % minimálních a nejvýše 120 % maximálních hodnot uvedených v příloze 3.

9.   POSTIHY ZA NESHODNOST VÝROBY

9.1

Nejsou-li výše uvedené požadavky splněny, může být schválení typu světlometu udělené podle tohoto předpisu odňato.

9.2

Jestliže některá smluvní strana dohody, která uplatňuje tento předpis, odejme schválení, které dříve udělila, neprodleně o tom informuje ostatní smluvní strany, které tento předpis uplatňují, a to prostřednictvím formuláře sdělení podle vzoru v příloze 1 tohoto předpisu.

10.   ZMĚNA A ROZŠÍŘENÍ SCHVÁLENÍ TYPU SVĚTLOMETU

10.1

Každá změna typu světlometu se musí oznámit správnímu orgánu, který daný typ světlometu schválil. Tento orgán pak může:

10.1.1

usoudit, že provedené úpravy pravděpodobně nemají znatelný nepříznivý vliv a že světlomet v každém případě stále splňuje požadavky; nebo

10.1.2

vyžádat si od technické zkušebny odpovědné za provádění zkoušek nový zkušební protokol.

10.2

Potvrzení nebo zamítnutí schválení s uvedením úprav se oznámí smluvním stranám dohody, které uplatňují tento předpis, postupem stanoveným v bodě 5.3.

10.3

Příslušný orgán, který vydává rozšíření schválení typu, přiřadí každému takovému rozšíření pořadové číslo a informuje o tom ostatní smluvní strany dohody z roku 1958, které uplatňují tento předpis, prostřednictvím formuláře sdělení, jehož vzor je uveden v příloze 1 tohoto předpisu.

11.   DEFINITIVNÍ UKONČENÍ VÝROBY

Jestliže držitel schválení zcela přestane vyrábět typ světlometu schválený podle tohoto předpisu, uvědomí o této skutečnosti orgán, který schválení udělil. Jakmile tento orgán obdrží příslušné oznámení, informuje ostatní smluvní strany dohody z roku 1958, které uplatňují tento předpis, prostřednictvím formuláře sdělení, jehož vzor je uveden v příloze 1 tohoto předpisu.

12.   NÁZVY A ADRESY TECHNICKÝCH ZKUŠEBEN ODPOVĚDNÝCH ZA PROVÁDĚNÍ ZKOUŠEK SCHVÁLENÍ TYPU A NÁZVY A ADRESY SPRÁVNÍCH ORGÁNŮ

Smluvní strany dohody z roku 1958, které uplatňují tento předpis, sdělí sekretariátu Organizace spojených národů názvy a adresy technických zkušeben odpovědných za provádění schvalovacích zkoušek, jakož i názvy a adresy správních orgánů, které schválení udělují a jimž se zasílají formuláře potvrzující udělení nebo rozšíření nebo zamítnutí nebo odnětí schválení vydané v jiných zemích.

13.   PŘECHODNÁ USTANOVENÍ

13.1

Po uplynutí šesti měsíců od oficiálního dne vstupu předpisu č. 113 v platnost musí smluvní strany, které uplatňují tento předpis, zamítnout udělení schválení EHK podle tohoto předpisu.

13.2

Smluvní strany, které uplatňují tento předpis, nesmí odmítnout udělit rozšíření schválení podle série změn 01 nebo původního znění tohoto předpisu.

13.3

Schválení typu udělená podle tohoto předpisu před datem vstupu předpisu č. 113 v platnost a veškerá rozšíření schválení včetně následně udělených rozšíření schválení podle původního znění tohoto předpisu zůstávají v platnosti na neurčito.

13.4

Smluvní strany, které uplatňují tento předpis, musí nadále vydávat schválení pro světlomety na základě série změn 01 nebo původního znění tohoto předpisu, pokud jsou tyto světlomety určeny jako náhrada k montáži na vozidla v provozu.

13.5

Od oficiálního dne vstupu předpisu č. 113 v platnost nesmí žádná smluvní strana, která uplatňuje tento předpis, zakázat na novém typu vozidla montáž světlometu schváleného podle předpisu č. 113.

13.6

Smluvní strany, které uplatňují tento předpis, musí i nadále povolovat montáž světlometu schváleného podle tohoto předpisu na typ vozidla nebo vozidlo.

13.7

Smluvní strany, které uplatňují tento předpis, musí i nadále povolovat montáž na vozidlo nebo používání světlometu schváleného podle tohoto předpisu v jeho původním znění, jestliže je tento světlomet určen jako náhrada k montáži.


(1)  Nelze-li rozptylové sklo oddělit od hlavního tělesa, postačuje zajištění takového místa na rozptylovém skle.

(2)  Změna barvy světla vyzařovaného světlomety, jejichž ostatní vlastnosti se nezměnily, nepředstavuje změnu typu světlometu. Takovým světlometům se tudíž přiřadí stejné číslo schválení (viz bod 2.3).

(3)  Pokud různé typy světlometů mají shodná rozptylová skla nebo odrážeče, mohou být rozptylové sklo i odrážeč opatřeny různými značkami schválení těchto typů světlometů za podmínky, že číslo schválení udělené pro konkrétní předložený typ lze bez jakýchkoli nejasností rozeznat.

(4)  Rozlišovací čísla smluvních stran dohody z roku 1958 jsou uvedena v příloze 3 úplného usnesení o konstrukci vozidel (R.E.3), dokument TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1.

(5)  Musí být možné seřizovat svislý úhel světlometu.


PŘÍLOHA 1

SDĚLENÍ

(Maximální formát: A4 (210 × 297 mm))

Image


PŘÍLOHA 2

USPOŘÁDÁNÍ ZNAČKY SCHVÁLENÍ TYPU

Image

a ≥ 12 mm

Světlomet opatřený výše uvedenou značkou schválení typu byl schválen v Nizozemsku (E4) podle předpisu č. 82 pod schvalovacím číslem 00243. První dvě číslice čísla schválení udávají, že schválení bylo uděleno v souladu s požadavky tohoto předpisu v jeho původním znění.


PŘÍLOHA 3

FOTOMETRICKÉ ZKOUŠKY

1.   Měřicí stěna se při měření umístí ve vzdálenosti 25 m před světlometem a kolmo k přímce, která spojuje vlákno žárovky s bodem HV; přímka H-H musí být vodorovná.

2.   Podélně musí být světlomet zaměřen tak, aby se střed světla nacházel na svislé přímce V-V.

3.   Svisle musí být světlomet zaměřen tak, aby se rozhraní nacházelo 250 mm pod přímkou H-H a bylo v co nejvodorovnější poloze.

4.   Po seřízení podle ustanovení bodů 2 a 3 musí světlomet splňovat tyto podmínky

Měřicí bod

Osvětlení E/lux

Jakýkoli bod na přímce H-H a nad ní

≤ 0,7

Jakýkoli bod na přímce 35L-35R kromě bodu 35 V

≥ 1

Bod 35V

≥ 2

Jakýkoli bod na přímce 25L-25R

≥ 2

Jakýkoli bod na přímce 15L-15R

≥ 0,5

5.   Měřicí stěna

Image

(rozměry v mm při vzdálenosti 25 m)


PŘÍLOHA 4

BARVA VYZAŘOVANÉHO SVĚTLA

1.

Světlomety mohou vyzařovat bílé nebo selektivně žluté světlo.

2.

Trichromatické souřadnice selektivně žlutého světla:

mez směrem k červené

y ≥ 0,138 + 0,580 x

mez směrem k zelené

y ≤ 1,29 x – 0,100

mez směrem k bílé

y ≥ – x + 0,966

mez ke spektrální hodnotě

y ≥ – x + 0,992

3.

Trichromatické souřadnice bílého světla:

mez směrem k modré

x ≥ 0,310

mez směrem ke žluté

x ≤ 0,500

mez směrem k zelené

y ≤ 0,150 + 0,640 x

mez směrem k zelené

y ≤ 0,440

mez směrem fialové

y ≥ 0,050 + 0,750 x

mez směrem k červené

y ≥ 0,382

Poznámka:

Článek 3 dohody, jejíž přílohou je tento předpis, nebrání smluvním stranám, aby na jimi schválených vozidlech zakázaly světlomety vyzařující bílé nebo selektivně žluté světlo.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU