2012/31/EUProváděcí směrnice Komise 2012/31/EU ze dne 25. října 2012 , kterou se mění příloha IV směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o seznam druhů ryb vnímavých k virové hemoragické septikémii a odstranění položky týkající se epizootického vředového syndromu Text s významem pro EHP

Publikováno: Úř. věst. L 297, 26.10.2012, s. 26-28 Druh předpisu: Prováděcí směrnice
Přijato: 25. října 2012 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 15. listopadu 2012 Nabývá účinnosti: 1. ledna 2013
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) 2016/429 Pozbývá platnosti: 21. dubna 2021
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE KOMISE 2012/31/EU

ze dne 25. října 2012,

kterou se mění příloha IV směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o seznam druhů ryb vnímavých k virové hemoragické septikémii a odstranění položky týkající se epizootického vředového syndromu

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Rady 2006/88/ES ze dne 24. října 2006 o veterinárních požadavcích na živočichy pocházející z akvakultury a produkty akvakultury a o prevenci a tlumení některých nákaz vodních živočichů (1), a zejména na čl. 61 odst. 2 uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Směrnice 2006/88/ES stanoví mimo jiné určité veterinární předpisy použitelné pro živočichy pocházející z akvakultury a produkty akvakultury včetně zvláštních ustanovení týkajících se exotických a neexotických nákaz a druhů k nim vnímavých, které jsou uvedeny v části II přílohy IV uvedené směrnice.

(2)

Epizootický vředový syndrom (EUS) je zařazen do seznamu exotických nákaz v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES.

(3)

Část I přílohy IV směrnice 2006/88/ES stanoví kritéria pro zařazení do seznamu exotických nebo neexotických nákaz v části II uvedené přílohy. Podle těchto kritérií mohou mít exotické nákazy v případě zavlečení do Unie značný hospodářský dopad buď způsobením produkčních ztrát v akvakultuře v Unii, nebo omezením potenciálu obchodu s živočichy pocházejícími z akvakultury a produkty z nich získanými. V případě zavlečení do Unie by případně mohly mít ničivý dopad na životní prostředí, který postihuje populace volně žijících vodních živočichů náležejících k druhům, které představují bohatství, jež má cenu chránit právem Unie nebo mezinárodními předpisy.

(4)

Dne 15. září 2011 přijala komise pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) vědecké stanovisko k epizootickému vředovému syndromu (2) (dále jen „stanovisko EFSA“). V uvedeném stanovisku úřad EFSA dospěl k závěru, že dopad EUS na akvakulturu v Unii by byl nulový až nízký.

(5)

Stanovisko EFSA dále uvádí, že je pravděpodobné, že EUS byl opakovaně zavlečen do Unie prostřednictvím dovozu okrasných ryb ze třetích zemí a že tyto ryby mohly proniknout do vod Unie. Za těchto okolností a vzhledem k tomu, že v Unii nebyl hlášen žádný výskyt ohnisek EUS, neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že EUS by mohl mít ničivý dopad na životní prostředí.

(6)

S ohledem na závěry EFSA a na dostupné vědecké poznatky již EUS nesplňuje kritéria stanovená v části I přílohy IV směrnice 2006/88/ES pro uvedení v části II uvedené přílohy.

(7)

Je proto vhodné odstranit položku týkající se epizootického vředového syndromu ze seznamu exotických nákaz uvedených v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES.

(8)

Část II přílohy IV směrnice 2006/88/ES kromě toho obsahuje seznam druhů považovaných za vnímavé k virové hemoragické septikémii.

(9)

Platýs druhu Paralichthys olivaceus je vnímavý k neexotické nákaze ryb virové hemoragické septikémii. Klinická ohniska této nákazy byla potvrzena v některých regionech Asie.

(10)

Je proto vhodné zařadit platýse druhu Paralichthys olivaceus do seznamu druhů vnímavých k virové hemoragické septikémii uvedenému v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES.

(11)

Příloha IV směrnice 2006/88/ES by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.

(12)

Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Příloha IV směrnice 2006/88/ES se mění v souladu s přílohou této směrnice.

Článek 2

1.   Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 1. ledna 2013. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění.

2.   Použijí tyto předpisy ode dne 1. ledna 2013.

3.   Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

4.   Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 3

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 4

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 25. října 2012.

Za Komisi

José Manuel BARROSO

předseda


(1)  Úř. věst. L 328, 24.11.2006, s. 14.

(2)  EFSA Journal 2011; 9(10):2387.


PŘÍLOHA

Část II přílohy IV směrnice 2006/88/ES se nahrazuje tímto:

„ČÁST II

Seznam nákaz

Exotické nákazy

 

Nákaza

Vnímavé druhy

Ryby

Epizootická nekróza krvetvorné tkáně

Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss) a okoun říční (Perca fluviatilis).

Měkkýši

Bonamióza (Bonamia exitiosa)

Ústřice Ostrea angasi a Ostrea chilensis.

Perkinsóza (Perkinsus marinus)

Crassostrea gigas a Crassostrea virginica.

Mikrocytosóza (Mikrocytos mackini)

Crassostrea gigas, Crassostrea virginica, Ostrea conchaphila a Ostrea edulis.

Korýši

Syndrom Taura

Garnáti Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris a Penaeus vannamei.

Žlutohlavost (Yellowhead disease)

Garnáti Penaeus aztecus, Penaeus duorarum, Penaeus japonicus, Penaeus monodon, Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris a Penaeus vannamei.


Neexotické nákazy

 

Nákaza

Vnímavé druhy

Ryby

Virová hemoragická septikémie (VHS)

Sleď (Clupea spp.), síh (Coregonus sp.), štika obecná (Esox lucius), treska skvrnitá (Gadus aeglefinus), treska (Gadus macrocephalus), treska obecná (Gadus morhua), Oncorhynchus spp., pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), treska hlubinná (Onos mustelus), pstruh obecný (Salmo trutta), pakambala velká (Scophthalmus maximus), šprot (Sprattus sprattus), lipan podhorní (Thymallus thymallus) a platýs druhu Paralichthys olivaceus.

Infekční nekróza krvetvorné tkáně (IHN)

Losos keta (Oncorhynchus keta), losos kisuč (Oncorhynchus kisutch), losos masu (Oncorhyncus masou), pstruh duhový nebo migrující (Oncorhynchus mykiss), losos nerka (Oncorhyncus nerka), losos pacifický rodurus (Oncorhyncus rhodurus), losos čavyča (Oncorhynchus tshawytscha) a losos obecný (Salmo salar).

Herpesviróza Koi (KHV)

Kapr obecný a kapr koi (Cyprinus carpio).

Nakažlivá chudokrevnost lososů (ISA)

Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), losos obecný (Salmo salar) a pstruh obecný (Salmo trutta).

Měkkýši

Marteilióza (Marteilia refringens)

Ostrea angasi, Ostrea chilensis, Ostrea edulis, Ostrea puelchana, slávka jedlá (Mytilus edulis) a slávka středomořská (Mytilus galloprovincialis).

Bonamióza (Bonamia ostreae)

Ostrea angasi, Ostrea chilensis, Ostrea conchaphila, Ostrea denselammellosa, ústřice jedlá (Ostrea edulis) a Ostrea puelchana.

Korýši

Běloskvrnitost (White spot disease)

Všichni desetinozí korýši (řád Decapoda).“


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU