(ES) č. 1100/2007Nařízení Rady (ES) č. 1100/2007 ze dne 18. září 2007 , kterým se stanoví opatření pro obnovu populace úhoře říčního

Publikováno: Úř. věst. L 248, 22.9.2007, s. 17-23 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 18. září 2007 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 25. září 2007 Nabývá účinnosti: 25. září 2007
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 1100/2007

ze dne 18. září 2007,

kterým se stanoví opatření pro obnovu populace úhoře říčního

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 37 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu (1),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dne 19. července 2004 přijala Rada závěry týkající se sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 1. října 2003 o rozvoji akčního plánu Společenství pro řízení lovu úhoře říčního, které obsahovaly požadavek, aby Komise předložila návrhy dlouhodobého řízení lovu populací úhoře v Evropě.

(2)

Evropský parlament přijal dne 15. listopadu 2005 usnesení, v němž vyzývá Komisi, aby neprodleně předložila návrh nařízení na obnovu populací úhoře říčního.

(3)

Z posledního vědeckého doporučení Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES), které se týká úhoře říčního, vyplývá, že se populace nachází mimo bezpečné biologické limity a že současný rybolov není udržitelný. ICES doporučuje, aby se naléhavě vypracoval plán pro obnovu celé populace úhoře říčního a aby využívání zdrojů a další lidské činnosti, jež mají dopad na rybolov nebo na populaci, byly co nejvíce omezeny.

(4)

Ve Společenství existují rozmanité podmínky a potřeby, které vyžadují různá konkrétní řešení. Tuto rozmanitost je třeba zohlednit při plánování a provádění opatření pro zajištění ochrany a udržitelného využívání populace úhoře říčního. Rozhodnutí by se měla přijímat na co nejbližší úrovni ve vztahu k místům, kde se úhoř loví. Měla by se upřednostnit opatření na úrovni členských států, a to prostřednictvím vypracování plánů řízení stavu úhoře, které jsou uzpůsobeny regionálním a místním podmínkám.

(5)

Směrnice Rady 92/43/EHS ze dne 21. května 1992 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (2) a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky (3), mají mimo jiné chránit, uchovávat a zlepšovat vodní prostředí, v němž úhoří tráví část svého životního cyklu, přičemž je třeba zajistit, aby opatření přijatá na základě tohoto nařízení a opatření přijatá podle uvedených směrnic byla koordinovaná a soudržná. Plány řízení stavu úhoře by se měly vztahovat zejména na povodí vymezená v souladu se směrnicí 2000/60/ES.

(6)

Úspěšnost opatření pro obnovu populace úhoře říčního závisí na úzké spolupráci a uceleném postupu na úrovni Společenství, členských států, na místní a regionální úrovni, jakož i na informacích, konzultacích a zapojení příslušných odvětví veřejného sektoru. Za tímto účelem by k účinnému plnění plánů řízení stavu úhoře mohla přispět pomoc z Evropského rybářského fondu.

(7)

Pokud nemůže být stanoveno a vymezeno, že povodí na vnitrostátním území členského státu tvoří přírodní stanoviště úhoře říčního, měl by tento členský stát mít možnost získat výjimku z povinnosti připravit plán řízení stavu úhoře.

(8)

Pro zajištění účinnosti a nestrannosti opatření pro obnovu populací úhoře je nutné, aby členské státy určily zamýšlená opatření a oblasti, jichž se tato opatření mají týkat, s cílem rozšířit příslušné informace a vyhodnotit účinnost daných opatření.

(9)

Plány řízení stavu úhoře by měly být schváleny Komisí na základě technického a vědeckého vyhodnocení Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství (STEFC).

(10)

V povodí, v němž může mít rybolov a další lidské činnosti ovlivňující populaci úhoře přeshraniční účinky, by veškeré programy a opatření měly být koordinovány na úrovni celého příslušného povodí. Koordinace však nesmí být prováděna na úkor rychlého zavedení jednotlivých národních částí plánů řízení stavu úhoře. U povodí přesahujících hranice Společenství by Společenství mělo usilovat o zajištění vhodné koordinace s příslušnými třetími zeměmi.

(11)

V souvislosti s přeshraniční koordinací v rámci Společenství i mimo něj by měla být věnována zvláštní pozornost Baltskému moři a evropským pobřežním vodám, na něž se nevztahuje směrnice 2006/60/ES. Potřeba této koordinace by nicméně neměla členským státům bránit v tom, aby přijaly opatření v naléhavých situacích.

(12)

Zvláštní opatření na zvýšení počtu úhořů, jejichž délka nedosahuje 12 cm, vypuštěných do evropských vod, jakož i na přemístění úhořů, jejichž délka nedosahuje 20 cm, za účelem doplnění stavu by měla být tedy prováděna jako součást plánu řízení stavu úhoře.

(13)

Do 31. července 2013 by 60 % ročně ulovených úhořů, jejichž délka nedosahuje 12 cm, mělo být vyčleněno na doplnění stavu. Každý rok by měl být sledován vývoj cen na trhu, pokud jde o úhoře, jejichž délka nedosahuje 12 cm. V případě podstatného poklesu průměrných cen na trhu, pokud jde o úhoře, jejichž délka nedosahuje 12 cm a kteří jsou používáni na doplnění stavu v povodích úhoře vymezených členskými státy, ve srovnání s úhoři, jejichž délka nedosahuje 12 cm a kteří jsou používáni pro jiné účely, by Komise měla být zmocněna přijmout vhodná opatření, včetně dočasného snížení procenta úhořů, jejichž délka nedosahuje 12 cm, na vyčlenění pro doplnění stavu.

(14)

Úlovky úhoře ve vodách Společenství směrem do moře od hranic povodí úhoře vymezených členskými státy jakožto přírodní stanoviště úhoře by měly být postupně omezeny snížením intenzity rybolovu či úlovků alespoň o 50 % ve srovnání s průměrnou intenzitou rybolovu či s úlovky v letech 2004 až 2006.

(15)

Na základě informací, které mají poskytnout členské státy, by Komise měla vypracovat zprávu o výsledku provádění plánu řízení stavu úhoře a v případě potřeby by měla navrhnout vhodná opatření, prostřednictvím nichž by se s velkou pravděpodobností dosáhlo obnovení populace úhoře říčního.

(16)

Členské státy by měly zavést kontrolní a monitorovací režim přizpůsobený okolnostem a právnímu rámci, který se již používá pro vnitrozemský rybolov v souladu s nařízením Rady (EHS) č. 2847/93 ze dne 12. října 1993 o zavedení kontrolního režimu pro společnou rybářskou politiku (4). V této souvislosti by členské státy měly shromažďovat určité informace a stanovit odhady ohledně komerčních a rekreačních rybolovných činností, které by v případě potřeby mohly přispívat k podávání zpráv a vyhodnocení plánů řízení stavu úhoře, jakož i kontrolní a donucovací opatření. Členské státy by navíc měly přijmout opatření pro zajištění kontroly a prosazování práva týkající se dovozu a vývozu úhoře,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Předmět

1.   Toto nařízení stanoví rámec pro ochranu a udržitelné využívání populace úhoře říčního druhu Anguilla anguilla ve vodách Společenství, pobřežních lagunách, v ústí řek a v řekách a s nimi propojených vnitrozemských vodách členských států, které ústí do moří v oblastech ICES III, IV, VI, VII, VIII, IX nebo do Středozemního moře.

2.   Pokud jde o Černé moře a říční systémy, které jsou s ním spojeny, Komise přijme do 31. prosince 2007 po konzultaci Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství a postupem podle čl. 30 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 ze dne 20. prosince 2002 o zachování a udržitelném využívání rybolovných zdrojů v rámci společné rybářské politiky (5) rozhodnutí o tom, zda tyto vody tvoří přírodní stanoviště úhoře říčního v souladu s článkem 3 tohoto nařízení.

3.   Opatření přijatá na základě tohoto nařízení se přijímají a uplatňují, aniž jsou dotčena příslušná ustanovení směrnice 92/43/EHS a směrnice Rady 2000/60/ES.

Článek 2

Vypracování plánů řízení stavu úhořů

1.   Členské státy určí a vymezí jednotlivá povodí na svém vnitrostátním území, která tvoří přírodní stanoviště úhoře říčního („povodí úhoře“), jež mohou zahrnovat mořské vody. Je-li poskytnuto odpovídající odůvodnění, může členský stát prohlásit celé území státu nebo příslušný regionální správní úsek za jedno povodí úhoře.

2.   Při vymezování povodí úhoře členské státy v co nejvyšší míře zohlední správní opatření uvedená v článku 3 směrnice 2000/60/ES.

3.   Pro každé povodí úhoře vymezené podle odstavce 1 připraví členský stát plán řízení týkající se úhoře.

4.   Cílem jednotlivých plánů řízení stavu úhořů je snížit úmrtnost způsobenou lidskou činností a tím umožnit, aby do moře s vysokou pravděpodobností uniklo přinejmenším 40 % biomasy dospělého úhoře v poměru k nejpříznivějším odhadům úniku, k nimž by docházelo, kdyby na populaci nedoléhaly vlivy lidských činností. Plán řízení stavu úhořů se vypracuje za účelem dosažení tohoto cíle v dlouhodobém měřítku.

5.   Cílová úroveň úniku se stanoví s ohledem na dostupné údaje pro každé povodí úhoře jedním nebo více z těchto tří způsobů:

a)

využití údajů shromážděných v nejvhodnějším období před rokem 1980, jsou-li dostupné v dostatečném množství a kvalitě;

b)

hodnocení na základě stanovišť možné produkce úhoře při vyloučení úmrtnosti způsobené faktory lidské činnosti;

c)

s ohledem na ekologii a hydrografii podobných říčních systémů.

6.   Každý plán řízení stavu úhořů obsahuje popis a analýzu stávající situace populace úhoře v rámci povodí úhoře, a to s ohledem na cílovou úroveň úniku stanovenou v odstavci 4.

7.   V každém plánu řízení stavu úhořů se uvedou opatření, jak daného cíle stanoveného v odstavci 4 dosáhnout, jakož i opatření pro jeho monitorování a ověřování. Členské státy mohou tyto způsoby určit s ohledem na místní a regionální podmínky.

8.   Plán řízení stavu úhořů může mimo jiné obsahovat tato opatření:

snížení komerčních rybolovných činností,

omezení rekreačního rybolovu,

opatření za účelem doplnění stavu,

strukturální opatření, jejichž cílem je zajistit průchodnost řek a zlepšit říční stanoviště, společně s dalšími environmentálními opatřeními,

přeprava úhoře stříbrného z vnitrozemských vod do vod, z nichž může volně uniknout do Sargasového moře,

boj proti predátorům,

dočasné vypínání turbín vodních elektráren,

opatření týkající se akvakultury.

9.   Každý plán řízení stavu úhořů zahrne časový harmonogram pro dosažení cílové úrovně úniku uvedené v odstavci 4, vycházející z postupného přístupu a závisející na úrovni dorůstání populace, včetně opatření, jež budou prováděna od prvního roku použití plánu řízení stavu úhořů.

10.   V rámci plánu řízení stavu úhořů provede každý členský stát co nejdříve opatření pro snížení úmrtnosti úhoře způsobené jinými faktory než rybolovem, včetně turbín vodních elektráren, čerpadel nebo predátorů, kromě případů, kdy to není nutné pro dosažení cíle plánu.

11.   Každý plán řízení stavu úhořů zahrne popis kontrolních a donucovacích opatření týkajících se vod, které nejsou součástí vod Společenství v souladu s článkem 10.

12.   Plán řízení stavu úhořů představuje plán řízení přijatý na vnitrostátní úrovni v rámci opatření Společenství pro zachování zdrojů podle čl. 24 odst. 1 písm. v) nařízení Rady (ES) č. 1198/2006 ze dne 27. července 2006 o Evropském rybářském fondu (6).

Článek 3

Výjimka z povinnosti vypracovat plán řízení stavu úhořů

1.   Členský stát může být vyňat z povinnosti vypracovat plán řízení stavu úhořů, je-li poskytnuto dostatečné vysvětlení, že povodí nebo mořské vody ležící na území tohoto členského státu netvoří přírodní stanoviště úhoře říčního.

2.   Členské státy podají ke Komisi žádost o výjimku vypracovanou v souladu s odstavcem 1 do 1. ledna 2008.

3.   Na základě technického a vědeckého vyhodnocení provedeného Vědeckotechnickým a hospodářským výborem pro rybářství nebo jinými příslušnými vědeckými orgány schválí Komise žádost o výjimku postupem podle čl. 30 odst. 2 nařízení (ES) č. 2371/2002.

4.   Pokud Komise schválí žádost o výjimku, článek 4 se na dotyčný členský stát nevztahuje.

Článek 4

Sdělování informací o plánech řízení stavu úhořů

1.   Členské státy předloží do 31. prosince 2008 Komisi plány řízení stavu úhořů vypracované v souladu s článkem 2.

2.   Členský stát, který nepředložil Komisi ke schválení plán řízení stavu úhořů do 31. prosince 2008, buď sníží intenzitu rybolovu o nejméně 50 % vůči průměrné intenzitě rybolovu uplatňované v období let 2004 až 2006, nebo sníží intenzitu rybolovu tak, aby bylo zajištěno snížení odlovů úhoře o nejméně 50 % vůči průměrnému odlovu v období let 2004 až 2006, a to buď zkrácením lovné sezóny pro úhoře, nebo jinými prostředky. Toto snížení se provede od 1. ledna 2009.

3.   Snížení odlovů stanovené v odstavci 2 může být nahrazeno zcela nebo částečně okamžitými opatřeními týkajícími se dalších faktorů lidské činnosti způsobujících úmrtnost, která umožní takové množství migrujícího úhoře stříbrného, jež se rovná množství, kterému by snížení odlovů umožnilo uniknout do moře za účelem tření.

Článek 5

Schvalování a provádění plánů řízení stavu úhořů

1.   Na základě technického a vědeckého vyhodnocení provedeného Vědeckotechnickým a hospodářským výborem pro rybářství nebo jinými příslušnými vědeckými orgány Komise schválí plán řízení postupem podle čl. 30 odst. 2 nařízení (ES) č. 2371/2002.

2.   Členské státy začnou provádět plány řízení stavu úhořů schválené Komisí v souladu s odstavcem 1 od 1. července 2009 nebo od nejbližšího možného data před tímto dnem.

3.   Od 1. července 2009, nebo ode dne provádění plánu řízení stavu úhořů před tímto datem se povoluje celoroční lov úhoře druhu Anguilla anguilla za předpokladu, že rybolov splňuje zvláštnosti a omezení stanovené v plánu řízení stavu úhořů schváleném Komisí v souladu s odstavcem 1.

4.   Členský stát, který do 31. prosince 2008 předložil Komisi ke schválení plán řízení stavu úhořů, jenž však Komise nemůže v souladu s odstavcem 1 schválit, sníží intenzitu rybolovu o nejméně 50 % vůči průměrné intenzitě rybolovu uplatňované v období let 2004 až 2006, anebo sníží intenzitu rybolovu tak, aby bylo zajištěno snížení odlovů úhoře o nejméně 50 % vůči průměrnému odlovu v období let 2004 až 2006, a to buď zkrácením lovné sezóny pro úhoře, nebo jinými prostředky. Toto snížení se provede do tří měsíců od rozhodnutí o neschválení plánu.

5.   Snížení odlovů stanovené v odstavci 4 může být nahrazeno zcela nebo částečně okamžitými opatřeními týkajícími se dalších faktorů lidské činnosti způsobujících úmrtnost, která umožní takové množství migrujícího úhoře stříbrného, jež se rovná množství, kterému by snížení odlovů umožnilo uniknout do moře za účelem tření.

6.   Nemůže-li Komise schválit plán řízení stavu úhořů, může členský stát do 3 měsíců od rozhodnutí o neschválení plánu předložit revidovaný plán.

Revidovaný plán řízení stavu úhořů se schválí postupem podle odstavce 1. Snížení odlovů uvedené v odstavci 4 se neprovede, pokud Komise schválí revidovaný plán.

Článek 6

Přeshraniční plány řízení stavu úhořů

1.   Pro každé povodí úhoře, které se rozprostírá na území více než jednoho členské státu, vypracují dané členské státy společný plán řízení stavu úhořů.

Pokud z koordinačních důvodů hrozí, že nebude možné předložit plán řízení stavu úhořů včas, mohou zúčastněné členské státy předložit jednotlivé plány řízení stavu úhořů pro příslušnou část povodí daného státu.

2.   Pokud povodí zasahuje mimo území Společenství, zúčastněné členské státy vyvinou úsilí k vypracování plánu řízení stavu úhořů v koordinaci s příslušnými třetími zeměmi, přičemž je respektována pravomoc příslušné regionální rybářské organizace. Pokud se příslušné třetí země společného vypracování plánu řízení stavu úhořů neúčastní, mohou dotyčné členské státy předložit plány řízení stavu úhořů pro příslušnou část povodí úhoře nacházející se na jejich území, s cílem dosáhnout cílové úrovně úniku stanovené v čl. 2 odst. 4.

3.   Články 2, 4 a 5 se obdobně použijí na přeshraniční plány uvedené v odstavcích 1 a 2 tohoto článku.

Článek 7

Opatření týkající se doplnění stavu

1.   Členské státy, které v rámci plánu řízení stavu úhořů zavedeného podle článku 2 nebo v rámci snížení intenzity rybolovu podle čl. 4 odst. 2 nebo čl. 5 odst. 4 povolují lov úhořů o délce menší než 12 cm, vyhradí nejméně 60 % takových úhořů, ulovených každoročně v rámci rybolovu v daném členském státě, pro uvedení na trh za účelem použití pro doplnění stavu v povodích úhoře, vymezených členskými státy podle čl. 2 odst. 1, s cílem zvýšit úrovně úniku úhoře stříbrného.

2.   Daných 60 % pro doplnění stavu má být stanoveno v plánu řízení stavu úhořů vypracovaném v souladu s článkem 2. Během prvního roku plnění plánu řízení stavu úhořů se začne nejméně na hodnotě 35 %, která se bude postupně zvyšovat nejméně o 5 % za rok. Úrovně 60 % bude dosaženo do 31. července 2013.

3.   Aby bylo zajištěno, že příslušné procento ulovených úhořů o délce menší než 12 cm, stanovené v odstavci 2, se použije pro program na doplnění stavu, musí členské státy zavést vhodný systém hlášení.

4.   Součástí plánu řízení stavu úhořů vymezeného v článku 2 musí být přeprava úhořů pro doplňování stavu. Plány řízení stavu úhořů stanoví množství úhořů o délce menší než 20 cm potřebné pro doplnění stavu s cílem zvýšit úrovně úniku úhoře stříbrného.

5.   Komise podává Radě každoročně zprávu o vývoji tržních cen úhořů o délce menší než 12 cm. Za tímto účelem zavedou dotyčné členské státy vhodný systém monitorování cen a každoročně podávají Komisi zprávu o těchto cenách.

6.   V případě podstatného snížení průměrných tržních cen úhořů používaných pro doplnění stavu ve srovnání s cenami úhořů používaných pro jiné účely informují dotyčné členské státy Komisi. Komise přijme postupem podle čl. 30 odst. 2 nařízení (ES) č. 2371/2002 vhodná opatření pro řešení této situace, což může zahrnovat přechodné snížení procentních hodnot uvedených v odstavci 2.

7.   Komise předá do 1. července 2011 Radě zprávu, v níž vyhodnotí opatření směřující k doplnění stavu včetně vývoje tržních cen. S ohledem na toto hodnocení Rada rozhodne kvalifikovanou většinou na návrh Komise o vhodných opatřeních na vyvážení opatření týkajících se doplnění stavu tak, aby bylo dosaženo procentních hodnot uvedených v odstavci 2.

8.   Doplnění stavu se považuje za ochranná opatření pro účely čl. 38 odst. 2 nařízení (ES) č. 1198/2006, pokud:

je součástí plánu řízení stavu úhořů vypracovaného v souladu s článkem 2,

týká se úhořů o délce menší než 20 cm a

přispívá k dosažení 40 % cílové úrovně úniku podle čl. 2 odst. 4.

Článek 8

Opatření týkající se vod Společenství

1.   Členský stát, který loví úhoře ve vodách Společenství, buď sníží intenzitu rybolovu nejméně o 50 % v poměru k průměrné intenzitě rybolovu z let 2004 až 2006, nebo sníží intenzitu rybolovu s cílem zajistit snížení odlovů úhořů nejméně o 50 % v poměru k průměrným odlovům v letech 2004 až 2006. Tohoto snížení má být dosaženo postupně, zpočátku o 15 % ročně v prvních dvou letech, po dobu pěti let, a to ode dne 1. července 2009.

2.   Pro účely odstavce 1 se vodami Společenství rozumí vody počínaje hranicemi povodí úhoře směrem k moři, která tvoří přírodní stanoviště úhoře vymezené členskými státy podle čl. 2 odst. 1.

Článek 9

Podávání zpráv a hodnocení

1.   Členské státy podávají zprávy Komisi zpočátku každý třetí rok, přičemž první zpráva se předloží do 30. června 2012. Četnost podávání zpráv se po předložení prvních třech tříletých zpráv sníží tak, že zprávy budou podávány jednou za šest let. Ve zprávách se uvedou informace týkající se sledování, účinnosti a výsledků, a zejména nejlepších dostupných odhadů:

a)

pro každý členský stát, podíl biomasy úhoře stříbrného, který uniká do moře za účelem tření nebo podíl biomasy úhoře stříbrného, který opouští území daného členského státu v rámci migrace do moře za účelem tření, v poměru k cílové úrovni úniku uvedené v čl. 2 odst. 4;

b)

úrovně intenzity rybolovu při celoročním lovu úhoře a snížení provedené v souladu s čl. 4 odst. 2 a čl. 5 odst. 4;

c)

úrovně úmrtnosti způsobené jinými faktory než rybolovem a snížení provedené v souladu s čl. 2 odst. 10;

d)

množství ulovených úhořů o délce menší než 12 cm a poměry, v jakých je používán k různým účelům.

2.   Komise předloží do 31. prosince 2013 Evropskému parlamentu a Radě zprávu obsahující statistické a vědecké zhodnocení výsledků provádění plánu řízení stavu úhořů doplněnou stanoviskem Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství.

3.   Komise zváží zprávu popsanou v odstavci 2 a navrhne vhodná opatření pro dosažení, a to s největší pravděpodobností, obnovy populace úhoře říčního, přičemž Rada rozhodne kvalifikovanou většinou o alternativních opatřeních s cílem dosáhnout cílové úrovně úniku stanovené v čl. 2 odst. 4 nebo snížení intenzity rybolovu podle čl. 4 odst. 2 a čl. 5 odst. 4.

Článek 10

Kontrola a prosazování práva ve vodách, které nejsou součástí vod Společenství

1.   Členské státy zavedou kontrolní systém monitorování úlovků přizpůsobený podmínkám a právnímu rámci, který se již používá v případě vnitrozemského rybolovu v daném členském státě a který je v souladu s příslušnými ustanoveními nařízení Rady (EHS) č. 2847/93.

2.   Kontrolní systém monitorování úlovků zahrne podrobný popis všech systémů přidělení rybolovných práv v povodích úhoře, která tvoří přírodní stanoviště úhoře vymezená členskými státy podle čl. 2 odst. 1, včetně vod v soukromém vlastnictví.

Článek 11

Údaje týkající se rybolovných činností

1.   Do 1. ledna 2009 uvede každý členský stát tyto informace týkající se obchodních rybolovných činností:

seznam všech rybářských plavidel plujících pod jeho vlajkou a majících povolení k lovu úhoře v vodách Společenství v souladu s článkem 8, bez ohledu na celkovou délku plavidla,

seznam všech rybářských plavidel, obchodních subjektů nebo rybářů majících povolení k lovu úhoře v povodích úhoře, která tvoří přírodní stanoviště úhoře vymezená členskými státy podle čl. 2 odst. 1,

seznam dražebních středisek nebo jiných subjektů nebo osob, jež mají od členského státu povolení uskutečnit první uvedení úhoře na trh.

2.   Členské státy provedou pravidelný odhad počtu rekreačních rybářů a jejich odlovů úhoře.

3.   Na žádost Komise poskytnou členské státy informace podle odstavců 1 a 2.

Článek 12

Kontrola a prosazování opatření týkajících se dovozu a vývozu úhoře

Do 1. července 2009 členské státy

přijmou nezbytná opatření s cílem určit původ a zajistit vysledovatelnost všech živých úhořů dovezených z jejich území či vyvezených na jejich území;

určí, zda úhoř odlovený v oblasti Společenství a vyvezený z jejich území, byl uloven v souladu s opatřeními Společenství pro zachování zdrojů;

přijmou opatření s cílem určit, zda úhoř odlovený ve vodách příslušných místních rybářských organizací a dovezený na jejich území byl uloven v souladu s pravidly dohodnutými v rámci příslušné místní rybářské organizace.

Článek 13

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 18. září 2007.

Za Radu

předseda

R. PEREIRA


(1)  Stanovisko ze dne 16. května 2006 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

(2)  Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7. Směrnice naposledy pozměněná směrnicí 2006/105/ES (Úř. věst. L 363, 20.12.2006, s. 368).

(3)  Úř. věst. L 327, 22.12.2000, s. 1. Směrnice ve znění rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 2455/2001/ES (Úř. věst. L 331, 15.12.2001, s. 1).

(4)  Úř. věst. L 261, 20.10.1993, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1967/20069 (Úř. věst. L 409, 30.12.2006, s. 11; opraveno v Úř. věst. L 36, 8.2.2007, s. 6).

(5)  Úř. věst. L 358, 31.12.2002, s. 59.

(6)  Úř. věst. L 223, 15.8.2006, s. 1.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU