(ES) č. 1450/2004Nařízení Komise (ES) č. 1450/2004 ze dne 13. srpna 2004, kterým se provádí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1608/2003/ES o tvorbě a rozvoji statistiky Společenství v oblasti inovací (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 267, 14.8.2004, s. 32-33 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 13. srpna 2004 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 3. září 2004 Nabývá účinnosti: 3. září 2004
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) č. 995/2012 Pozbývá platnosti: 16. listopadu 2012
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 1450/2004

ze dne 13. srpna 2004,

kterým se provádí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1608/2003/ES o tvorbě a rozvoji statistiky Společenství v oblasti inovací

(Text s významem pro EHP)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1608/2003/ES ze dne 22. července 2003 o tvorbě a rozvoji statistiky Společenství v oblasti vědy a techniky (1), a zejména na článek 3 uvedeného rozhodnutí,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1608/2003/ES stanovilo jednotlivé statistické činnosti nezbytné pro tvorbu statistiky Společenství v oblasti vědy, techniky a inovací.

(2)

Je třeba přijmout opatření pro provádění jednotlivých statistických činností, jak stanoví článek 2 rozhodnutí č. 1608/2003/ES.

(3)

Jednotlivé statistické činnosti by měly brát v úvahu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 2367/2002/ES ze dne 16. prosince 2002 o statistickém programu Společenství na období 2003 až 2007 (2), které konkrétně stanovilo pracovní program pro tvorbu a zlepšení statistiky v oblasti inovací na období 2003 až 2007.

(4)

Je nezbytné zajistit konsistenci statistiky Společenství v oblasti inovací s ostatními mezinárodními normami, což znamená vzít v úvahu práci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a práci jiných mezinárodních organizací.

(5)

Při provádění rozhodnutí č. 1608/2003/ES by měl být při definování ustanovení pro přístup k administrativním zdrojům a k údajům, na něž se vztahuje statistická důvěrnost, brán ohled na rámec, který poskytuje nařízení Rady (ES) č. 322/97 ze dne 17. února 1997 o statistice Společenství (3).

(6)

Opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro statistické programy,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Toto nařízení stanoví opatření nezbytná pro provedení rozhodnutí č. 1608/2003/ES, co se týče statistiky Společenství v oblasti inovací.

Článek 2

1.   Toto nařízení se týká statistiky Společenství v oblasti inovací. Pro účely této statistiky odpovídá seznam statistických proměnných, seznam činností a sektorů, členění výsledků, četnost, konečné lhůty pro předávání údajů a přechodné období údajům uvedeným v příloze.

2.   Na základě závěrů ve zprávách předložených Evropskému parlamentu a Radě dle článku 5 rozhodnutí č. 1608/2003/ES může být seznam statistických proměnných, seznam činností a sektorů, členění výsledků, četnost, konečné lhůty pro přenos údajů a jiné charakteristiky stanovené v příloze tohoto nařízení v pravidelných intervalech přezkoumávány.

Článek 3

Členské státy získávají nezbytné údaje kombinací různých zdrojů, jako jsou výběrová šetření, zdroje administrativních údajů nebo jiné zdroje údajů. Jiné zdroje údajů musejí být ve smyslu kvality nebo postupů statistických odhadů přinejmenším rovnocenné s výběrovými šetřeními nebo zdroji administrativních údajů.

Článek 4

Statistika Společenství v oblasti inovací uvedená v příloze je založena na harmonizovaných pojmech a definicích, které jsou obsaženy v nejnovější verzi příručky „Oslo Manual“. Členské státy tyto harmonizované pojmy a definice používají pro statistiky, které se mají zpracovat.

Zprávy předkládané dle článku 5 rozhodnutí č. 1608/2003/ES Evropskému parlamentu a Radě obsahují odkaz na pojmy a definice a jejich použití.

Článek 5

Členské státy Komisi (Eurostatu) povinně předávají souhrnné statistiky, jak je uvedeno v příloze, a dobrovolně také záznamy individuálních údajů, za použití standardního formátu pro předávání údajů, který určí Komise (Eurostat) ve spolupráci s členskými státy.

Článek 6

Hodnocení kvality provádějí členské státy a Komise (Eurostat).

Členské státy Komisi (Eurostatu) na vyžádání předají informace nezbytné pro zhodnocení kvality statistik, jež jsou stanoveny v příloze tohoto nařízení a jsou nutné pro splnění požadavků na podávání zpráv dle článku 5 rozhodnutí č. 1608/2003/ES.

Článek 7

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 13. srpna 2004.

Za Komisi

Joaquín ALMUNIA

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 230, 16.9.2003, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 358, 31.12.2002, s. 1.

(3)  Úř. věst. L 52, 22.2.1997, s. 1. Nařízení ve znění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Úř. věst. L 284, 31.10.2003, s. 1).


PŘÍLOHA

STATISTIKA V OBLASTI INOVACÍ

Část 1

Členské státy sestavují následující statistiky Společenství v oblasti inovací:

Kód

Název

Poznámky

1

Počet inovačně činných podniků

Absolutně a jako procentní podíl všech podniků

2

Počet inovujících podniků, které zavedly nové nebo výrazně vylepšené produkty, nové pro trh

Absolutně, jako procentní podíl všech podniků a jako procentní podíl všech inovačně činných podniků

3

Obrat z inovací ve vztahu k novým nebo výrazně vylepšeným produktům, novým pro trh

Absolutně, jako procentní podíl z celkového obratu a jako procentní podíl inovačně činných podniků

4

Obrat z inovací ve vztahu k novým nebo výrazně vylepšeným produktům, které jsou nové pro firmu, ale nejsou nové pro trh

Absolutně, jako procentní podíl z celkového obratu a jako procentní podíl inovačně činných podniků

5

Počet inovačně činných podniků, které se podílejí na inovační spolupráci

Absolutně a jako procentní podíl inovačně činných podniků

6

Výdaje na inovace

Absolutně, jako procentní podíl celkového obratu a jako procentní podíl celkového obratu z inovačně činných – dobrovolné

7

Počet inovačně činných podniků, které poukázaly na velmi významné vlivy inovací

Absolutně a jako procentní podíl všech inovačně činných podniků

8

Počet inovačně činných podniků, které poukázaly na velmi významné zdroje informací pro inovace

Absolutně a jako procentní podíl všech inovačně činných podniků – dobrovolné

9

Počet podniků, které se potýkají s významnými omezujícími faktory

Absolutně, jako procentní podíl všech podniků, jako procentní podíl všech inovačně činných podniků a jako procentní podíl podniků, které nejsou inovačně činné

Kromě výše uvedených statistik musí členské státy vypracovat dodatečnou statistiku (včetně jejího členění) v souladu s hlavními tématy uvedenými v příručce „Oslo Manual“. O této dodatečné statistice bude rozhodnuto v úzké spolupráci s členskými státy.

Část 2

Jako minimum je třeba zahrnout podniky v NACE Rev. 1.1 sekcích C, D, E, I, J, v NACE Rev. 1.1 oddílech 51, 72 a v NACE Rev. 1.1 skupinách 74.2 a 74.3.

Část 3

Všechny proměnné se vykazují každé čtyři roky, kromě proměnných 1, 2, 3, 4 a 5, které se vykazují každé dva roky.

Část 4

Prvním referenčním rokem, pro který je třeba sestavit statistiky, je kalendářní rok 2004.

Část 5

1.

Všechny výsledky je třeba členit podle ekonomické činnosti (NACE Rev. 1.1) na úrovni sekcí a podle následujících velikostních tříd podle počtu zaměstnanců: 10–49 zaměstnanců, 50–249 zaměstnanců, více než 249 zaměstnanců.

2.

Všechny výsledky je třeba členit také podle ekonomických činností na úrovni oddílů (NACE Rev. 1.1).

3.

Výsledky proměnné 5 je třeba členit podle typu inovační spolupráce. Výsledky proměnné 7 je třeba členit podle typu vlivů inovace. Výsledky proměnné 8 je třeba členit podle typu zdrojů informací. Výsledky proměnné 9 je třeba členit podle typu omezujících faktorů. O těchto členěních se bude rozhodovat v úzké spolupráci s členskými státy.

Část 6

1.

Všechny výsledky je třeba předat během 18 měsíců od konce kalendářního roku referenčního období.

2.

Členské státy mohou Komisi (Eurostatu) dobrovolně předat záznamy individuálních údajů týkající se všech statistických jednotek sledovaných v rámci národních zjišťování o inovacích.

Část 7

1.

Dotazník používaný pro zjišťování o inovacích ve Společenství, která se provádějí každé čtyři roky počínaje referenčním rokem 2004, obsahuje hlavní témata týkající se zjišťování o inovacích v podnicích uvedená v příručce „Oslo Manual“.

2.

V úzké spolupráci s členskými státy Komise (Eurostat) vypracovává metodická doporučení pro zjišťování Společenství o inovacích, která povedou k vysokému stupni harmonizace výsledků zjišťování. Tato doporučení zahrnují alespoň cílovou populaci, metodiku zjišťování (včetně regionálních hledisek), harmonizovaný dotazník, sběr, zpracování a předávání údajů a požadavky na jejich kvalitu.

3.

V úzké spolupráci s členskými státy se vypracovávají metodická doporučení i pro jiná zjišťování o inovacích prováděná každé čtyři roky počínaje referenčním rokem 2006.

4.

Členské státy Komisi (Eurostatu) poskytnou nezbytné informace ohledně národní metodiky používané v národních statistikách o inovacích.

Část 8

Pokud národní statistické systémy vyžadují značné úpravy, může Komise členským státům udělit pro statistiky sestavované za první referenční rok 2004 výjimky. Další výjimky mohou být uděleny v souvislosti se zahrnutím ekonomických činností v souladu s NACE Rev. 1.1 a/nebo členěním velikostních tříd u statistik, které je třeba sestavit za referenční rok 2006.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU