2004/213/ESRozhodnutí Komise (2004/213/ES) ze dne 3. února 2004 o provádění přípravné akce na posílení evropského průmyslového potenciálu v oblasti výzkumu bezpečnosti

Publikováno: Úř. věst. L 67, 5.3.2004, s. 18-22 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 3. února 2004 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 3. února 2004 Nabývá účinnosti: 3. února 2004
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 3. února 2004

o provádění přípravné akce na posílení evropského průmyslového potenciálu v oblasti výzkumu bezpečnosti

(2004/213/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na rozhodnutí Komise 2003/113 v konečném znění ze dne 11. března 2003 o přijetí sdělení "Evropská obrana – průmyslová a tržní hlediska – směrem k politice EU v politice vybavení pro obranu" [1], a zejména na bod 5,

s ohledem na čl. 157 odst. 1 čtvrtou odrážku Smlouvy (podpora dokonalejšího využívání průmyslového potenciálu v oblasti inovace, výzkumu a technologického rozvoje),

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Komise zahajuje přípravnou akci na podporu evropského průmyslového potenciálu v oblasti výzkumu bezpečnosti (2004–2006) podle sdělení Komise s názvem "Provádění přípravné akce na posílení evropského průmyslového potenciálu v oblasti výzkumu bezpečnosti: směrem k programu rozvoje evropské bezpečnosti prostřednictvím výzkumu a technologií".

Činnost a pracovní program přípravné akce jsou součástí uvedeného sdělení (oddíl II) a jsou základem následných výzev k podávání návrhů a výzev k podávání nabídek.

Článek 2

Podrobnosti provádění této přípravné akce jsou stanoveny v příloze.

Rozpočtová linie pro tuto činnost je 08 14 01.

V Bruselu dne 3. února 2004.

Za Komisi

Philippe Busquin

člen Komise

[1] Nezveřejněno v Úředním věstníku.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

PROVÁDĚNÍ PŘÍPRAVNÉ AKCE [1]

1. Činnosti a finanční podpora

Činnosti uskutečňované v rámci přípravné akce "Posílení evropského průmyslového potenciálu v oblasti výzkumu bezpečnosti" jsou projekty a podpůrné činnosti. Projekty obvykle trvají od jednoho roku do dvou let a podpůrné činnosti trvají od šesti měsíců do tří let.

Projekty budou zahájeny výzvami k podávání návrhů. O finančních příspěvcích na projekty budou uzavřeny písemné dohody (tzv. smlouva o poskytnutí podpory). Podpůrné činnosti rovněž mohou být vybrány na základě výzev k podávání návrhů, směřujícím ke smlouvám o poskytnutí podpory, nebo výzev k podávání nabídek, jejichž výsledkem jsou smlouvy o službách.

Výzvy k podávání návrhů a výzvy k podávání nabídek se zveřejní v Úředním věstníku Evropské Unie.

V případě výzev k podávání návrhů jsou postupy pro hodnocení a jednání a také zásady týkající se práv duševního vlastnictví a smluv o poskytování podpor popsány v oddílech 3, 4, 5, 6 a 7 níže. Pro nabídková řízení se použijí standardní postupy a smlouvy.

Komise může jmenovat nezávislé odborníky na pomoc při tvorbě evropského Programu na výzkum bezpečnosti, hodnocení návrhů a sledování činností včetně celkových výsledků přípravné akce. Odborníci jsou jmenování rozhodnutím schvalujícího úředníka Komise na základě výzvy k podávání návrhů.

2. Účast

2.1 Obecné zásady

K účasti a získání finančního příspěvku Společenství jsou způsobilé právnické subjekty zřízené v členských státech [2]. Účastníky budou veřejné orgány, veřejné a soukromé průmyslové organizace (včetně malých a středních podniků), vysokoškolské instituce a výzkumné organizace.

Ve výjimečných případech a nad rámec minimálního počtu účastníků se mohou účastnit právnické subjekty zřízené ve třetích zemích nebo mezinárodní organizace. V takových případech může Společenství výjimečně poskytnut finanční příspěvek. Účast subjektů ze třetích zemí je upravena vzájemnými ujednáními s dotyčnou zemí.

Vhodná opatření k zajištění toho, že s utajovanými informacemi je zacházeno v souladu s bezpečnostními předpisy Komise [3]. Členové konsorcia navíc zajistí, aby zacházení s utajovanými informacemi splňovalo příslušné bezpečnostní předpisy.

2.2 Minimální počet účastníků

Projekty provádí konsorcium složené nejméně ze dvou nezávislých právních subjektů z různých členských států [4]. Je třeba vzít na vědomí, že spolupráce mezi subjekty z různých států včetně orgánů veřejné bezpečnosti je velmi podporována a představuje klíčový cíl tohoto přípravného opatření.

Podpůrná činnost může být prováděna jediným účastníkem nebo konsorciem.

Konsorcia zastupuje koordinátor, který zajišťuje koordinaci a spravuje příspěvek Společenství, pokud jde o jeho rozdělení mezi účastníky.

2.3 Technická způsobilost a zdroje

Účastníci musí mít znalosti a technickou způsobilost nezbytnou k vykonávání činnosti. S pokračující prací musí mít účastníci podle potřeby zdroje nutné k vykonávání činnosti. Zdroji nutnými k vykonávání činnosti se rozumí lidské zdroje, infrastruktura, finanční zdroje a v nezbytných případech nehmotný majetek a další zdroje zpřístupněné třetí osobou na základě dřívějšího závazku.

3. Hodnocení návrhů projektů

3.1 Postup hodnocení a výběru

Návrhy na projekty předložené na základě výzvy k podávání návrhů budou hodnoceny podle postupu popsaného níže. S utajovanou dokumentací bude zacházeno v souladu s příslušnými předpisy o utajovaných dokumentech.

3.2 Kontrola způsobilosti

Útvary Komise ověří, že návrhy splňují tato kritéria způsobilosti:

- obdržení návrhu Komisí nejpozději v dobu stanovenou ve výzvě,

- minimální počet účastníků podle výzvy k podávání návrhů,

- úplnost návrhu, to znamená předložení všech požadovaných úředních formulářů a popisu návrhu.

Pouze projekty splňující kritéria způsobilosti budou předloženy k hodnocení.

3.3 Hodnotící kriteria

Každý projekt bude zhodnocen na základě těchto kritérií:

- vhodnost návrhu pracovního programu přípravné akce,

- posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu a potenciálu pro využití,

- vědecká a/nebo technická výjimečnost a přínos pro hmatatelné a prokazatelné zvýšení bezpečnosti,

- vybudování účinných partnerství mezi (veřejnými) uživateli, průmyslem a výzkumem,

- schopnost konsorcia provádět projekt úspěšně a zajistit jeho účinné řízení, a to včetně schopnosti zajistit případnou ochranu utajovaných informací, a jasný plán na správu duševního vlastnictví.

3.4 Bodové ohodnocení, minimální počet bodů, váha jednotlivých hodnotících kritérií

Každé hodnotící kritérium je vyznačeno na šestibodové stupnici od 0 do 5 určující tyto skutečnosti:

0 – návrh se netýká dané problematiky nebo nemůže být hodnocen podle příslušných kritérií z důvodu chybějících nebo neúplných informací.

1 – nedostatečný; 2 – uspokojivý; 3 – dobrý; 4 – velmi dobrý; 5 – výborný.

Minimální stanovený počet bodů u všech kritérií je 3. Jakýkoliv návrh, který v jednom z kritérií nedosáhne minimálního počtu bodů, bude odmítnut. Celkové bodové hodnocení se vypočítá u všech návrhů, které dosáhly minimálního počtu bodů, přičemž všechna kritéria mají stejnou váhu. Pro celkové hodnocení se stanoví minimální počet bodů 18/25.

3.5 Popis hodnocení návrhů

Každý návrh bude hodnocen nejméně třemi hodnotiteli (zaměstnanci Komise nebo externími odborníky nebo zástupci obou uvedených skupin) pracujícími nezávisle a bez jakéhokoliv střetu zájmů. Hodnotitelé udělí známky a připomínky ke každému kritériu.

Jakmile všichni hodnotitelé, kterým byl návrh přidělen, dokončí své individuální posouzení, může dojít ke společné diskusi k projednání udělené známky a dohodnout se na společné známce pro každé kritérium.

Porota hodnotitelů provede závěrečné přezkoumání, sjednotí bodové hodnocení a dohodne se na společných zprávách. Výsledkem jednání poroty je zpráva obsahující pro každý návrh bodové hodnocení a vysvětlující komentář ke každému kritériu a také seznam případných návrhů, které dosáhly minimálního bodového hodnocení, společně s výslednou známkou pro každý návrh splňující minimální bodové hodnocení a doporučeními poroty, pokud jde o pořadí návrhů.

3.6 Zpětná vazba pro předkladatele návrhů

Koordinátor každého návrhu obdrží hodnotící zprávu. U návrhů odmítnutých po nedosažení minimálního počtu bodů může být vyhotoveno vyjádření pouze pro kritéria posuzovaná do nesplnění minimálního počtu bodů

4. Dokončení hodnocení

4.1 Seznam hodnocení Komise

Útvary Komise vypracují seznam všech hodnocených návrhů, které dosáhnou minimálního počtu bodů, a to podle pořadí na základě výsledného bodového hodnocení. Pokud dva návrhy získají stejný konečný počet bodů, útvary Komise vezmou v úvahu cíle přípravné akce, slučitelnost návrhů se stanovenými cíli Společenství a dostupné rozpočtové prostředky.

4.2 Seznam rezerv Komise

Seznam návrhů, jež mají být ponechány k jednání, bere v úvahu dostupné rozpočtové prostředky (které jsou stanoveny ve výzvě k podávání návrhů). V nezbytných případech jsou v záloze ponechány návrhy pro případ neúspěchu jednání, stažení návrhů a/nebo úspor vytvořených v průběhu jednání o smlouvách.

Koordinátoři jakýchkoliv návrhů ponechaných v záloze obdrží potvrzení, že jim v případě dostupných finančních prostředků mohou být nabídnuta jednání za účelem přípravy smlouvy.

Při vyčerpání rozpočtu vyčleněného pro výzvu jsou veškeré návrhy zbývající v "záloze", které nemohly být financovány, odmítnuty a koordinátoři informováni o této skutečnosti.

4.3 Rozhodnutí o odmítnutí

Návrhy, které jsou shledány jako nezpůsobilé, nespadající do působnosti, které nedosáhly minimálního počtu bodů pro jednotlivá kritéria, a takové návrhy, které kvůli nedosažení stanoveného počtu bodů nemohou být z rozpočtových důvodů financovány, budou odmítnuty rozhodnutím schvalujícího úředníka Komise.

5. Jednání a průběh výběru

Bezprostředně poté, co útvary Komise připraví výsledný seznam podle pořadí, koordinátoři návrhů, jež nemají být odmítnuty a pro něž jsou dostupné finanční prostředky, budou vyzváni k zahájení jednání.

Jednání se může týkat jakýchkoliv vědeckých, právních nebo finančních aspektů návrhů, a to na základě jakékoliv otázky posuzované ve fázi sestavování pořadí.

Budoucí smluvní partneři musí dodržovat finanční nařízení [5]. Jakýkoliv potenciální smluvní partner, který podléhá střetu zájmů nebo který předložil nepravdivé informace bezpodmínečně požadované k účasti nebo který informace bezpodmínečně požadované k účasti neposkytl, je vyloučen z účasti na jakékoliv budoucí smlouvě o poskytnutí podpory [6].

Pokud se ukáže jako nemožné dosáhnout dohody s předkladateli návrhů v přiměřené lhůtě, kterou mohou stanovit útvary Komise, jednání o smlouvě mohou být ukončena a návrh odmítnut. Útvary Komise projednají vybrané návrhy podle pořadí výběru, a to až do částky ve výši dostupné podle finančního nařízení.

V případě úspěchu jednání budou smlouvy o poskytnutí podpory uzavřeny.

6. Zprávy a účetní kontrola

O projektech a podpůrných činnostech je Komise pravidelně informována. Při sledování uvedených činností mohou být Komisi nápomocni nezávislí odborníci (v nezbytných případech náležitě prověření). Komise nebo jakýkoliv její pověřený zástupce mají právo provádět vědecké, technologické a finanční kontroly účastníků, aby zajistili, že dotyčné činnosti jsou nebo byly prováděny podle požadovaných podmínek a v souladu se smluvními podmínkami.

7. Smlouva a práva duševního vlastnictví

7.1 Obecné zásady

Smlouvy o poskytnutí podpory na projekty a podpůrné činnosti budou vycházet ze vzorové smlouvy pro 6. rámcový program. Smlouvu o poskytnutí podpory podepisuje schvalující úředník Komise a všichni členové konsorcia.

Je možno připojit zvláštní klauzule týkající se duševního vlastnictví, jeho ochrany, používání a utajení a přístupových práv k provedení kontroly zvláštností, které mohou nastat v souvislosti s činnostmi podle této přípravné akce.

7.2 Finanční příspěvek Společenství

Finanční příspěvek Společenství má formu podpory do rozpočtu, vypočítané jako procentní podíl rozpočtu stanoveného účastníky k provádění projektu nebo podpůrné činnosti. Výdaje nezbytné k provádění projektu nebo podpůrné činnosti musí být ověřeny externím auditorem nebo v případě veřejných subjektů příslušným státním úředníkem.

Způsobilé výdaje musí splňovat tato kritéria:

1. musí být aktuální, ekonomické a nezbytné k provádění projektu nebo podpůrné činnosti;

2. musí být určeny v souladu s obvyklými zásadami účetnictví jednotlivých účastníků;

3. musí být zaznamenány v účetnictví účastníků nebo, v případě zdrojů třetích stran, v odpovídajících finančních dokumentech uvedených třetích stran;

4. musí být oproštěny od nepřímých daní, cel a úroků a na jejich základě nemůže dojít k zisku.

7.3 Finanční režim

Pro projekty se rozlišují dva finanční režimy, a to podle kategorií stanovených v rámci Společenství pro státní podporu na výzkum a vývoj [7]:

1. Průmyslový výzkum

2. Předkonkurenční rozvojová činnost

Pro úplnost je přidán třetí režim:

3. Řízení činností

Následující tabulka uvádí horní hranice finančního příspěvku Společenství v rámci dotyčných režimů.

Maximální výše náhrady způsobilých nákladů | Průmyslový výzkum | Předvýrobní rozvojová činnost | Řízení činností |

Projekty | až 75 % | až 50 % | 100 % (až 7 % procent příspěvku) |

Pokud je financování Společenství kombinováno s financováním na vnitrostátní úrovni ve formě státní podpory, celková oficiální podpora podle rámce Společenství pro státní podporu na výzkum a vývoj nesmí přesáhnout 75 % v případě průmyslového výzkumu a 50 % v případě předvýrobní rozvojové činnosti.

Podpory přidělené na podpůrné činnosti nepodléhají pravidlům státní podpory a nahrazují 75 % způsobilých nákladů, což může zahrnovat až 10 % celkového příspěvku na řídící činnosti.

7.4 Práva duševního vlastnictví

Duševní vlastnictví je majetkem smluvních partnerů, kteří je vytvořili. Převod duševního vlastnictví vytvořených na základě smlouvy o poskytnutí podpory nebo jakéhokoliv poskytnutí přístupových práv k duševnímu vlastnictví jiné organizaci mimo konsorcium musí být schváleno Komisí, členskými státy, v nichž účastníci mají trvalé bydliště, a ostatních smluvních partnerů.

Komise a členské státy mohou odmítnout schválení z důvodů významného evropského nebo národního zájmu nebo z důvodu používání svých právních předpisů. Další účastníci mohou odmítnout schválení, jestliže jsou schopni prokázat, že mohou být významně poškozeny jejich obchodní nebo průmyslové zájmy nebo že by byly porušeny právní závazky.

[1] V době zveřejnění výzvy k podávání návrhů Komise vydá pro účastníky podrobné pokyny.

[2] Výrazem členské státy se rozumí státy EU-25 včetně přistupujících zemí.

[3] Úř. věst. L 317, 3.12.2001.

[4] Pokud je složení partnerů projektu v rámci EHZS srovnatelné s těmito podmínkami, je EHZS rovněž oprávněno k účasti.

[5] Články 114 a 93 finančního nařízení.

[6] Články 114 a 94 finančního nařízení.

[7] Úř. věst. C 45, 17.2.1996, s. 5.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU