31985L0146Směrnice Rady ze dne 31. ledna 1985, kterou se přizpůsobuje technickému pokroku směrnice 73/362/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se hmotných délkových měrek

Publikováno: Úř. věst. L 54, 23.2.1985 Druh předpisu: Směrnice
Přijato: 31. ledna 1985 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 4. února 1985 Nabývá účinnosti: 4. února 1985
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Směrnice Rady

ze dne 31. ledna 1985,

kterou se přizpůsobuje technickému pokroku směrnice 73/362/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se hmotných délkových měrek

(85/146/EHS)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 71/316/EHS ze dne 26. července 1971 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se společných ustanovení pro měřicí přístroje a pro metody metrologické kontroly [1] naposledy pozměněnou směrnicí 83/575/EHS [2], a zejména na článek 17 uvedené směrnice,

vzhledem k tomu, že směrnice Rady 73/362/EHS [3] naposledy pozměněná směrnicí 78/629/EHS [4] by měla být změněna v souladu s technickým pokrokem v dané oblasti;

vzhledem k tomu, že rámcová směrnice 71/316/EHS byla přizpůsobena technickému pokroku ve výrobě měřicích přístrojů, a proto povoluje, aby se prováděly statistické kontroly pro účely EHS prvotního ověření podle postupu uvedeného ve zvláštních směrnicích; že z tohoto důvodu je nutné provést rozšíření přílohy zvláštní směrnice 73/362/EHS tak, aby byly stanoveny postupy pro tyto kontroly;

vzhledem k tomu, že ve shodě s tímto rozšířením je nutno stanovit mnohem přesněji podmínky udělování EHS schválení typu a provádění EHS prvotního ověření týkajícího se hmotných délkových měrek;

vzhledem k tomu, že opatření této směrnice jsou v souladu se stanoviskem Komise k přizpůsobení směrnic technickému pokroku a k odstranění technických překážek obchodu s měřicími přístroji,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

V příloze směrnice 73/362/EHS:

1. Body 2.1, 7, 7.1, 7.4 a 8 se mění v souladu s odpovídajícími body přílohy této směrnice.

2. Body 10, 11 a 12 se vkládají do přílohy této směrnice.

Článek 2

Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 1. ledna 1986. Neprodleně o nich uvědomí Komisi.

Článek 3

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 31. ledna 1985.

Za Komisi

Cockfield

místopředseda

[1] Úř. věst. L 202, 6.9.1971, s. 1.

[2] Úř. věst. L 332, 28.11.1983, s. 43.

[3] Úř. věst. L 335, 5.12.1973, s. 56.

[4] Úř. věst. L 206, 29.7.1978, s. 8.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

2.1 Za běžného použití při teplotách 8 °C nad nebo pod referenční teplotou nejsou změny délky větší než maximální dovolené chyby.

7. Maximální dovolené chyby

Délkové měrky definované v této směrnici jsou podle přesnosti zařazeny do tří tříd označených I, II a III.

7.1 Maximální dovolená kladná nebo záporná chyba:

a) jmenovité délky nebo

b) jakékoli vzdálenosti mezi libovolnými dvěma po sobě jdoucími značkami stupnice

musí být vyjádřena v milimetrech jako funkce sledované délky daná výrazem (a + bL), kde:

- L je sledovaná délka zaokrouhlená na nejbližší vyšší celý metr,

- "a"

a

"b"

jsou koeficienty stanovené pro každou třídu přesnosti podle následující tabulky:

Třída přesnosti | a | b |

I | 0,1 | 0,1 |

II | 0,3 | 0,2 |

III | 0,6 | 0,4 |

7.4 Maximální dovolená chyba za provozu musí být rovna dvojnásobku maximální dovolené chyby při EHS prvotním ověření.

8. Značky EHS prvotního ověření

8.1 V blízkosti počátku délkové míry samotné nebo na doplňkovém upínacím prvku musí být vyhrazeno místo, které umožňuje připojit značky prvotního EHS prvotního ověření.

8.2 Tyto značky musí být připojeny podle ustanovení bodu 3.1 přílohy II směrnice Rady 71/316/EHS ze dne 26. července 1971 naposledy pozměněné směrnicí Rady 83/575/EHS ze dne 25. října 1983.

8.3 Jako výjimka z bodu 3.1 se však značka EHS prvotního ověření smí skládat z malého písmene "e" v šestiúhelníku, kde písmeno "e" obsahuje ve své horní polovině velké písmeno nebo písmena, která identifikují příslušný členský stát, v němž se uskutečnilo prvotní EHS prvotní ověření, a ve své dolní polovině rok ověření. Příklad takové značky je zobrazen v bodu 12.

8.4 Volba jednoho nebo druhého tvaru značky je ponechána na uvážení úřadu, který je za EHS prvotní ověření odpovědný.

10. EHS schválení typu a prvotní EHS prvotní ověření

Schválení typu EHS a EHS prvotní ověření hmotných délkových měrek se musí provádět podle postupu stanoveného ve směrnici 71/316/EHS.

10.1 Přezkoušení pro EHS schválení typu

Kromě prohlídky dokumentace se toto přezkoušení musí skládat z kontroly, která zjišťuje, zda je předložený vzorek v souladu s body 2, 3, 4, 5, 6 (s výjimkou bodu 6.4), 7, 8 a 9.

10.2 Kontroly při EHS prvotním ověření

10.2.1 Kontroly při EHS prvotním ověření se musí provádět buď se všemi předloženými délkovými měrkami, nebo s kontrolovanými dávkami měrek podle bodu 11.

10.2.2 Kontroly při EHS prvotním ověření se musí skládat z vizuální prohlídky délkové měrky, kterou se zjišťuje její shoda se schváleným typem; to se týká především ustanovení bodů 3.6, 4.1 a 4.3.

10.2.3 Dále je třeba rovněž ověřit, zda délková měrka splňuje požadavky týkající se maximálních dovolených chyb pro jmenovitou délku podle ustanovení bodu 9.5.

10.2.4 Kromě toho se musí na pěti různých místech náhodně rozmístěných na délkové měrce provést kontrola

- vzdálenosti mezi dvěma po sobě následujícími značkami,

- délky dílku,

- rozdílu mezi délkou dvou po sobě jdoucích dílků,

aby se ověřila jejich shoda s ustanoveními bodu 7.1 písmeno b) a bodů 7.2.1 a 7.2.2 a popřípadě rovněž s ustanoveními bodů 7.3 a 9.3.

Jestliže k tomu výsledky kontroly opravňují, může příslušný orgán počet kontrol snížit nebo zvýšit.

10.2.5 Všechny výše uvedené kontroly se musí provést za referenčních podmínek uvedených v bodu 7.5.

11. Statistická kontrola používaná jako kontrola prvotního EHS prvotního ověření

Jestliže se délkové měrky vyrábějí v sériích a osoba odpovědná za jejich předložení k EHS prvotnímu ověření uvede, že již byly odpovídajícím způsobem kontrolovány, pak na její žádost mohou být předložené kontrolované dávky podrobeny statistické kontrole srovnáváním za následujících podmínek:

11.1 Obecně

11.1.1 Kontrolovaná dávka

Kontrolované dávky jsou vytvořeny z délkových měrek, které

- jsou stejného typu,

- patří do stejné třídy přesnosti,

- jsou vyrobeny stejným výrobním postupem.

Velikost kontrolované dávky je počet délkových měrek, které jsou v ní obsaženy. Maximální velikost kontrolované dávky pro EHS prvotní ověření je 10000 měrek.

11.1.2 Vzorek

Vzorek je vytvořen délkovými měrkami náhodně vybranými z kontrolované dávky. Počet délkových měrek ve vzorku se nazývá velikost vzorku.

11.1.3 Statistická kontrola srovnáváním

Statistická kontrola srovnáváním je kontrola, v níž se délkové měrky ve vzorku klasifikují podle ustanovení této směrnice jako vadné nebo bez vady.

11.1.4 Mezní úroveň jakosti (LQ 5)

Mezní jakost je úroveň jakosti předložené kontrolované dávky, která podle přejímacího plánu odpovídá pravděpodobnosti přijetí 5 %.

11.1.5 Přijatelná úroveň jakosti (SQL)

Standardní úroveň jakosti je úroveň jakosti předložené kontrolované dávky, která podle přejímacího plánu odpovídá pravděpodobnosti přijetí 95 %.

11.1.6 Číslo přijetí

Ve statistické kontrole srovnáváním představuje číslo přijetí maximální počet vadných měrek zjištěných v kontrolovaném vzorku, které, pokud je dosaženo, stále ještě znamená přijetí kontrolovaného vzorku.

11.1.7 Číslo zamítnutí

Ve statistické kontrole srovnáváním představuje číslo zamítnutí počet vadných měrek zjištěných v kontrolovaném vzorku, který, pokud je překročen, znamená zamítnutí kontrolovaného vzorku.

11.1.8 Přejímací plán jedním výběrem

Počet jednotlivých prověřovaných měrek se musí rovnat velikosti vzorku, která je stanovena daným plánem. Jestliže počet vadných měrek zjištěných ve vzorku je menší nebo roven číslu přijetí, pak musí být daná kontrolovaná dávka přijata. Jestliže je počet vadných měrek větší nebo roven číslu zamítnutí, pak musí být kontrolovaná dávka zamítnuta.

11.1.9 Přejímací plán dvojím výběrem

Počet jednotlivých kontrolovaných měrek musí být roven velikosti prvního vzorku, která je stanovena daným plánem. Jestliže počet vadných měrek zjištěných v prvním vzorku je menší nebo roven prvnímu číslu přijetí, pak musí být daná kontrolovaná dávka přijata. Jestliže je počet vadných měrek zjištěných v prvním vzorku větší nebo roven prvnímu číslu zamítnutí, pak musí být kontrolovaná dávka zamítnuta. Jestliže počet vadných měrek zjištěných v prvním vzorku leží mezi prvním číslem přijetí a prvním číslem zamítnutí, musí se prověřit druhý vzorek, jehož velikost je stanovena daným plánem. Počty vadných měrek zjištěných v prvním a druhém vzorku se pak musí sečíst dohromady. Jestliže je celkový počet vadných měrek menší nebo roven druhému číslu přijetí, pak musí být kontrolovaná dávka přijata. Jestliže je celkový počet vadných měrek větší nebo roven druhému číslu zamítnutí, pak musí být kontrolovaná dávka zamítnuta.

11.2 Postupy přezkoušení

Musí být použita jedna ze dvou níže popsaných metod přezkoušení, přičemž volba je ponechána na odpovědném orgánu.

První metoda, dále jen metoda "A", zahrnuje schémata jednoho předložení, zatímco druhá metoda, metoda "B", využívá schéma vícenásobného předložení. Kontrola se skládá ze zjištění počtu vadných měrek ve zvoleném vzorku.

11.2.1 Jestliže je zvolena metoda "A", pak odpovědný orgán používá pro přijetí nebo zamítnutí předložené kontrolované dávky výběrovou kontrolu s následujícími parametry:

- standardní úroveň jakosti (SQL) mezi 0,40 a 0,90 %,

- mezní jakost (LQ 5) mezi 4,0 a 6,5 %.

Příklady přejímacích plánů:

Přejímací plán jedním výběrem

| Velikost vzorku | Číslo přijetí | Číslo zamítnutí | LQ 5 | SQL |

a | 80 | 1 | 2 | 5,8 | 0,44 |

b | 125 | 2 | 3 | 5,0 | 0,65 |

Přejímací plán dvojím výběrem

| Velikost vzorku | Celková velikost | Číslo přijetí | Číslo zamítnutí | LQ 5 | SQL |

a | První vzorek | 50 | 50 | 0 | 2 | 5,8 | 0,44 |

Druhý vzorek | 50 | 100 | 1 | 2 |

b | První vzorek | 80 | 80 | 0 | 3 | 5,0 | 0,65 |

Druhý vzorek | 80 | 160 | 3 | 4 |

Jestliže je kontrolní dávka zamítnuta, pak odpovědný orgán provede stoprocentní kontrolu dané kontrolované dávky nebo přijme opatření nezbytná k tomu, aby se zamezilo uvedení zamítnuté kontrolované dávky v daném stavu na trh.

11.2.2 Jestliže je zvolena metoda "B", pak odpovědný orgán použije pro přijetí nebo zamítnutí předložené dávky výběrovou kontrolu podle následující tabulky:

Výběrová kontrola

Pořadí předložení | Velikost vzorku | Číslo přijetí | Číslo zamítnutí |

1 | 70 | 0 | 1 |

2 | 85 | 0 | 1 |

3 | 105 | 0 | 1 |

4 | 120 | 0 | 1 |

Po přijetí kontrolované dávky se musí další předložená kontrolovaná dávka podrobit kontrole, která se vyskytuje v příslušném pořadí pod č. 1.

Poté, co byla kontrolovaná dávka zamítnuta, musí odpovědný orgán přijmout nezbytná opatření k tomu, aby se zamezilo uvedení zamítnuté kontrolované dávky v daném stavu na trh, a osoba odpovědná za předložení měrek pro EHS prvotní ověření může předložit buď stejnou, nebo jinou kontrolovanou dávku. Kontrolovaná dávka se pak podrobí kontrole, která se nachází v příslušném pořadí bezprostředně nad ní. Pokud však kontrolovaná dávka není po kontrole č. 4 v příslušném pořadí přijata, pak musí odpovědný orgán provést stoprocentní kontrolu dané kontrolované dávky.

11.3 Důsledky častých zamítnutí kontrolovaných dávek

V případě častého zamítnutí kontrolovaných dávek může odpovědný orgán statistickou kontrolu přerušit. Jestliže se nezjistí žádné zlepšení úrovně jakosti, pak po oznámení této skutečnosti držiteli EHS schválení typu lze zahájit postup pro odebrání EHS schválení typu podle článku 7 směrnice 71/316/EHS.

12. Příklad značky prvotního EHS ověření popsané v bodu 8.3:

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU