455
ZÁKON
ze dne 2. října 1991
o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:
Část první
Všeobecná ustanovení
Hlava I
Předmět úpravy
§ 1
Tento zákon upravuje podmínky živnostenského podnikání (dále jen živnost
) a kontrolu nad jejich dodržováním.
Živnost
§ 2
Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.
§ 3
(1) Živností není:
- a
provozování činností vyhrazených zákonem státu nebo právnické osobě určené zvláštním právním předpisem,1)
- b
využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti chráněných zvláštními zákony2) jejich původci včetně vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
- c
činnost při výkonu povolání
- 1
lékařů, lékárníků, psychoterapeutů a přírodních léčitelů, zdravotnických pracovníků včetně prodejců a zpracovatelů léčivých rostlin, s výjimkou očních optiků, protetiků a pedikérů,
- 2
veterinárních lékařů, veterinárních pracovníků a osob vykonávajících odborné práce při šlechtitelské a plemenářské činnosti v chovu hospodářských zvířat,3)
- 3
- 4
znalců a tlumočníků,7)
- 5
ověřovatelů (auditorů)8) a daňových poradců,
- 6
burzovních dohodců,
- 7
zprostředkovatelů a rozhodců kolektivních sporů,9)
- 8
odpovědných inženýrů a geodetů,10)
- 9
pořadatelů divadelních, filmových a jiných audiovizuálních představení, koncertů, hudebních a tanečních vystoupení, výstav výtvarných děl, užitého umění a prací lidové výtvarné tvořivosti, festivalů a přehlídek v oblasti kultury a umění,11)
- 10
restaurátorů a konzervátorů kulturních památek a sbírkových předmětů, které jsou výtvarnými díly malířskými, sochařskými a užitého umění.
(2) Živností dále není:
- a
činnost bank a jiných oprávněných osob vykonávajících bankovní činnost, spořitelen,12) pojišťoven,13) burz a zařizování a správa kolektivních majetkových účastí,14)
- b
pořádání loterií a jiných podobných her,15)
- c
hornická činnost a činnost prováděná hornickým způsobem,16)
- d
výroba a rozvod elektřiny, plynů a tepla, kromě malých elektráren,17)
- e
zemědělství a lesnictví, včetně prodeje nezpracovaných zemědělských a lesních výrobků za účelem zpracování nebo dalšího prodeje,
- f
námořní doprava a mořský rybolov,18)
- g
provoz celostátních drah a související činnosti vykonávané provozovatelem,19)
- h
zřizování a provozování jednotné telekomunikační sítě včetně poskytování služeb prostřednictvím této sítě,20)
- i
hromadná výroba humánních a veterinárních léčivých přípravků,21)
- j
výroba, dovoz, vývoz a odbyt psychotropních a omamných látek,22)
- k
rozhlasové a televizní vysílání,
- l
zkušebnictví.23)
(3) Živností rovněž není prodej nezpracovaných nebo zpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti fyzickými osobami a prodej lesních plodin přímým spotřebitelům.
§ 4
Činnosti spojené s pronájmem nemovitostí
(1) Pronájem nemovitostí, bytových a nebytových prostor je živností, pokud vedle pronájmu jsou poskytovány i jiné než základní služby spojené s pronájmem.
(2) Provozování garáží nebo odstavných ploch pro motorová vozidla je živností, jsou-li splněny podmínky podle odstavce 1, nebo slouží-li garáže, popřípadě odstavné plochy pro umístění nejméně pěti vozidel patřících jiným osobám než majiteli nebo nájemci nemovitosti.
Hlava II
Provozování živnosti
§ 5
Subjekty oprávněné provozovat živnost
(1) Živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba, splní-li podmínky stanovené tímto zákonem (dále jen podnikatel
); státní povolení k provozování živnosti (dále jen koncese
) se vyžaduje jen v případech vymezených tímto zákonem.
(2) Soudci a prokurátoři, zaměstnanci státní správy a územní samosprávy ve funkcích stanovených zákonem, příslušníci bezpečnostních sborů a příslušníci ozbrojených sil mohou provozovat živnost, jen pokud to nevylučují nebo neomezují zákony, které upravují jejich pracovněprávní vztahy nebo služební poměry.24)
(3) Fyzické osoby zastávající funkce vedoucích pracovníků ve státních podnicích, státních organizacích nebo akciových společnostech, kde rozhodující podíl akcií je ve vlastnictví státu, nemohou provozovat živnost v oboru, ve kterém je podnikatelem jejich zaměstnavatel. Podmínky stanoví zvláštní zákon.
(4) Fyzická osoba s bydlištěm nebo právnická osoba nebo jiné společenství se sídlem mimo území České a Slovenské Federativní Republiky (dále jen zahraniční osoba
) může na území České a Slovenské Federativní Republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako československé osoby, pokud z jiného zákona nevyplývá něco jiného. Musí však ustanovit odpovědného zástupce.
(5) Fyzické osoby, jimž bylo přiznáno postavení uprchlíků podle zvláštních předpisů,25) mohou provozovat živnost za stejných podmínek jako cizinci, kteří mají trvalý pobyt na území České a Slovenské Federativní Republiky.
§ 6
Všeobecné podmínky provozování živnosti
(1) Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami jsou:
- a
dosažení věku 18 let,
- b
způsobilost k právním úkonům,
- c
bezúhonnost,
pokud tento zákon nestanoví jinak.
(2) Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen:
- a
pro trestný čin, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání,
- b
pro jiný trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže vzhledem k povaze živnosti a osobě podnikatele je obava, že se dopustí stejného nebo podobného činu při provozování živnosti.
(3) U právnické osoby musí všeobecné podmínky podle odstavce 1 splňovat její odpovědný zástupce.
§ 7
Zvláštní podmínky provozování živnosti
(1) Zvláštními podmínkami provozování živnosti jsou odborná nebo jiná způsobilost, pokud je tento zákon nebo zvláštní předpisy vyžadují.
(2) U právnické osoby musí zvláštní podmínky splňovat její odpovědný zástupce.
§ 8
Překážky provozování živnosti
(1) Živnost nemůže provozovat fyzická a právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen nebo ukončen konkurs, po dobu tří let po ukončení konkursu nebo po opětovném potvrzení nuceného vyrovnání.26)
(2) Ustanovení odstavce 1 se vztahuje též na fyzickou nebo právnickou osobu, vůči níž bylo v uvedené době navrženo prohlášení konkursu, návrh však byl zamítnut pro nedostatek majetku dostačujícího alespoň k úhradě nákladů řízení.27)
(3) K překážce podle odstavců 1 a 2 se nepřihlíží, došlo-li ke konkursu nebo nucenému vyrovnání v důsledku úpadku nebo trestného činu třetí osoby.
(4) Orgán určený zákonem národní rady (dále jen živnostenský úřad
) může prominout překážku uvedenou v odstavcích 1 a 2, nasvědčují-li hospodářské poměry osoby a její chování, že při provozování živnosti bude řádně plnit své závazky. Před rozhodnutím si vyžádá vyjádření příslušné hospodářské komory, je-li zřízena.
(5) Živnost nemůže provozovat fyzická osoba, které byl uložen soudem nebo správním orgánem28) zákaz činnosti, týkající se provozování živnosti, dokud zákaz trvá.
§ 9
Rozdělení živností
Živnosti jsou:
- a
ohlašovací, které při splnění stanovených podmínek smějí být provozovány na základě ohlášení,
- b
koncesované, které smějí být provozovány na základě koncese.
§ 10
Živnostenské oprávnění
(1) Oprávnění provozovat živnost (dále jen živnostenské oprávnění
) vzniká právnickým osobám již zapsaným do obchodního rejstříku, právnickým osobám, které se do obchodního rejstříku nezapisují, a fyzickým osobám:
- a
u ohlašovacích živností dnem ohlášení nebo, pokud je v ohlášení uveden pozdější den zahájení živnosti, tímto dnem,
- b
u koncesovaných živností dnem doručení koncesní listiny.
(2) Průkazem živnostenského oprávnění je:
- a
živnostenský list osvědčující splnění podmínek stanovených tímto zákonem pro provozování živností ohlašovacích, do vydání živnostenského listu stejnopis ohlášení s prokázaným doručením,
- b
koncesní listina, jíž byla udělena koncese.
Těmito doklady se podnikatel prokazuje.
(3) Zahraničním osobám, které se zapisují do obchodního rejstříku, se při splnění stanovených podmínek vydá živnostenský list nebo koncesní listina před zápisem do tohoto rejstříku.
(4) Na žádost zakladatelů, popřípadě orgánů nebo osob, oprávněných podat návrh na zápis československé právnické osoby do obchodního rejstříku, vydá živnostenský úřad živnostenský list nebo koncesní listinu před zápisem do tohoto rejstříku, je-li prokázáno, že právnická osoba byla založena.
(5) Osobám uvedeným v odstavcích 3 a 4 vzniká živnostenské oprávnění dnem zápisu do obchodního rejstříku. Nepodají-li návrh na zápis ve lhůtě 90 dnů od doručení živnostenského listu nebo koncesní listiny nebo není-li návrhu vyhověno, musí uvedené doklady neprodleně vrátit.
(6) Živnostenské oprávnění nemůže být přeneseno na jinou osobu. Jiná osoba je může vykonávat, jen stanoví-li to tento zákon.
(7) Živnostenské oprávnění může být vykonáváno na celém území České a Slovenské Federativní Republiky.
Provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce
§ 11
(1) Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný technický provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů.
(2) Odpovědný zástupce musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti (§ 6 a 7).
(3) Odpovědný zástupce musí mít bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky a být s to účastnit se provozu v potřebném rozsahu; nikdo nemůže vykonávat funkci odpovědného zástupce pro více než dva podnikatele.
(4) Je-li podnikatel právnickou osobu, je vždy povinen ustanovit odpovědného zástupce.
(5) Odpovědným zástupcem právnické osoby nemůže být člen dozorčí rady, popřípadě jiného kontrolního orgánu této právnické osoby.
(6) Je-li podnikatelem fyzická osoba, může ustanovit odpovědného zástupce, jehož prostřednictvím bude živnost provozovat. Nesplňuje-li podnikatel zvláštní podmínky pro provozování živnosti (§ 7) nebo nemá-li bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky, je povinen odpovědného zástupce ustanovit.
(7) Ustanovení odpovědného zástupce pro živnost ohlašovací, jakož i ukončení výkonu jeho funkce, oznámí podnikatel neprodleně živnostenského úřadu.
(8) Ustanovení odpovědného zástupce pro živnost koncesovanou předloží podnikatel ke schválení živnostenskému úřadu. Ustanovení nabývá účinnosti dnem, kdy bylo rozhodnutí o schválení doručeno. Ukončení výkonu funkce odpovědného zástupce oznámí podnikatel neprodleně živnostenskému úřadu, který koncesi udělil.
(9) Přestane-li odpovědný zástupce vykonávat funkci, musí podnikatel neprodleně ustanovit nového odpovědného zástupce.
(10) Živnostenský úřad může povolit provozování živnosti na přechodnou dobu bez odpovědného zástupce, pokud tím nemůže dojít k ohrožení životů a zdraví lidí.
(11) Ustanovení odstavce 9 se nepoužije, pokračuje-li v živnosti podnikatel, který je fyzickou osobou, má bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky a splňuje všeobecné i zvláštní podmínky pro provozování živnosti.
§ 12
(1) Jménem a na účet fyzické osoby, která z důvodu nedostatku věku nebo rozhodnutí soudu nemá plnou způsobilost k právním úkonům, může být živnost provozována se souhlasem soudu, navrhne-li to její zákonný zástupce.
(2) Odpovědného zástupce v takovém případě ustanoví zákonný zástupce se souhlasem soudu; živnost ohlásí nebo o koncesi požádá zákonný zástupce.
§ 13
Pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele
(1) Zemře-li podnikatel, mohou v živnosti pokračovat až do skončení řízení o projednání dědictví:
- a
dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti,
- b
dědicové ze závěti a pozůstalý manžel, i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti,
- c
pozůstalý manžel splňující podmínku uvedenou v písmenu b), pokud v živnosti nepokračují dědicové,
- d
opatrovník ke správě podniku, pokud byl pro zachování provozu podniku ustanoven orgánem projednávajícím dědictví.
(2) Nesplňuje-li osoba podle odstavce 1 písm. a) až c) podmínky stanovené v § 6 a 7 nebo jsou-li u ní překážky podle § 8 anebo nemá-li bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky, musí neprodleně ustanovit odpovědného zástupce.
(3) Nesplňuje-li opatrovník podle odstavce 1 písm. d) podmínky stanovené v § 7, musí neprodleně ustanovit odpovědného zástupce.
(4) Po skončení řízení o dědictví mohou pokračovat v živnosti osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) až c), pokud nabyly majetkového podílu na živnosti; ustanovení odstavce 2 platí obdobně. Pokud však do šesti měsíců od skončení řízení o dědictví nezískají vlastní živnostenské oprávnění, nemohou dále živnost provozovat. Pozůstalý manžel, který byl spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti nebo který tohoto majetku nebo podílu na něm dědictvím nabyl, může provozovat živnost i po této lhůtě na základě živnostenského oprávnění zůstavitele.
§ 14
Pokračování živnosti při přeměně obchodní společnosti
(1) Při přeměně obchodní společnosti (dále jen společnost
) v jinou formu společnosti nebo v družstvo může nová společnost, popřípadě družstvo pokračovat v provozování živnosti zaniklé společnosti.
(2) Při sloučení nebo splynutí společnosti platí ustanovení odstavce 1 obdobně.
(3) Při rozdělení společnosti mohou pokračovat v živnosti zaniklé společnosti všechny nově vzniklé společnosti, na které přešla provozovna nebo vedlejší provozovna, v níž byla příslušná živnost zaniklé společnosti provozována. Osoby oprávněné jednat jménem rozdělované společnosti oznámí živnostenskému úřadu, v jakém rozsahu bude každá z nově vzniklých společností v živnosti pokračovat, jakož i osobní údaje jejich odpovědných zástupců. Živnostenský úřad na základě tohoto oznámení vydá nové živnostenské listy nebo koncesní listiny. Ustanovení § 11 odst. 8 zůstává nedotčeno.
§ 15
Pokračování v živnosti při přeměně družstva
Při přeměně družstva ve společnost, při sloučení nebo splynutí družstev anebo při rozdělení družstva platí ustanovení § 14 obdobně.
§ 16
Provozování většího počtu živností jedním podnikatelem
Podnikatel může provozovat více živností, má-li pro každou z nich živnostenské oprávnění.
Provozovny
§ 17
(1) Provozovnou se rozumí prostor, v němž je živnost provozována.
(2) Na základě živnostenského listu může být živnost provozována i v dalších provozovnách (dále jen vedlejší provozovna
), jestliže tuto skutečnost podnikatel oznámí ve lhůtě jednoho měsíce živnostenskému úřadu, v jehož územním obvodu se vedlejší provozovna nachází. Je-li vedlejší provozovna v obvodu jiného živnostenského úřadu, oznámí podnikatel její zřízení i živnostenskému úřadu, který vydal živnostenský list.
(3) Oprávnění k výkonu koncesované živnosti ve vedlejší provozovně vzniká schválením živnostenského úřadu, v jehož územním obvodu se vedlejší provozovna nachází. Je-li vedlejší provozovna v obvodu jiného živnostenského úřadu, oznámí podnikatel její zřízení i živnostenskému úřadu, který vydal koncesní listinu.
§ 18
Pro přeložení živnosti na jiné místo, než je uvedeno v živnostenském listu nebo koncesní listině, platí ustanovení § 17 obdobně.
Část druhá
Druhy živností
Hlava I
Živnosti ohlašovací
§ 19
Ohlašovací živnosti jsou:
- a
řemeslné, je-li podmínkou provozování živnosti odborná způsobilost získaná vyučením v oboru,
- b
vázané, je-li podmínkou provozování živnosti odborná způsobilost získaná jinak,
- c
volné, není-li jako podmínka provozování živnosti odborná způsobilost stanovena.
Díl 1
Živnosti řemeslné
§ 20
Živnosti řemeslné jsou živnosti uvedené v příloze č. 1 zákona.
Odborná způsobilost
§ 21
(1) Odborná způsobilost se prokazuje výučním listem30) nebo jiným dokladem o řádném ukončení učebního oboru a dokladem o vykonání tříleté praxe v oboru, popřípadě v příbuzném oboru, pokud není délka praxe stanovena v příloze jinak.
(2) Praxí v oboru se rozumí také základní (náhradní) služba v ozbrojených silách nebo civilní služba, pokud během ní byly pravidelně vykonávány práce, které jsou předmětem příslušné řemeslné živnosti. Dokladem o výkonu prací je písemné potvrzení vydané příslušným orgánem ozbrojených sil nebo organizací, kde občan konal civilní službu.
§ 22
(1) Doklady o odborné způsobilosti uvedené v § 21 mohou být nahrazeny:
- a
vysvědčením o závěrečné zkoušce na středním odborném učilišti a dokladem o vykonání tříleté praxe v oboru, popřípadě příbuzném oboru nebo
- b
vysvědčením o maturitní zkoušce na střední odborné škole nebo na středním odborném učilišti nebo na gymnasiu s předměty odborné výchovy nebo nástavbovém studiu ve stejném oboru a dokladem o vykonání dvouleté praxe v oboru, popřípadě v příbuzném oboru31) nebo
- c
vysvědčením o absolvování vysoké školy v příslušném technickém popřípadě ekonomickém oboru a dokladem o jednoroční praxi v oboru nebo
- d
úspěšným vykonáním kvalifikační zkoušky před komisí složenou ze zástupců živnostenského úřadu, příslušné střední odborné školy nebo středního odborného učiliště, jakož i příslušného živnostenského společenstva, je-li zřízeno.
(2) Obsahovou náplň a způsob provádění zkoušek podle odstavce 1 písm. d) stanoví právní předpisy, které vydají příslušné ústřední orgány státní správy republik.
Díl 2
Živnosti vázané
§ 23
Živnosti vázané jsou živnosti uvedené v příloze č. 2 zákona.
§ 24
Odborná způsobilost
Odborná způsobilost pro vázané živnosti je upravena zvláštními předpisy uvedenými v příloze č. 2 zákona nebo stanovena touto přílohou.
Díl 3
Živnosti volné
§ 25
(1) Živnosti volné jsou živnosti, které nejsou uvedeny v přílohách č. 1 až 3 zákona.
(2) Pro provozování těchto živností musí být splněny všeobecné podmínky. Prokazování odborné ani jiné způsobilosti se nevyžaduje.
Hlava II
Živnosti koncesované
§ 26
Živnosti koncesované jsou živnosti uvedené v příloze č. 3 zákona.
§ 27
Odborná způsobilost a další podmínky
(1) Odborná způsobilost pro koncesované živnosti je upravena zvláštními předpisy uvedenými v příloze č. 3 zákona nebo stanovena touto přílohou.
(2) Zvláštní podmínkou provozování koncesované živnosti je i spolehlivost, která se posuzuje ve vztahu k předmětu podnikání se zřetelem na ochranu života, zdraví, majetkových a jiných práv osob a veřejných zájmů.
(3) Živnostenský úřad může podnikateli uložit podmínky provozování živnosti. Zejména je oprávněn vymezit provozování živnosti určitým územím z důvodu veřejného zájmu, popřípadě udělit koncesi na určitou dobu.
Část třetí
Rozsah živnostenského oprávnění
Hlava I
Všeobecná ustanovení
§ 28
(1) Rozsah živnostenského oprávnění (dále jen rozsah oprávnění
) se posuzuje podle obsahu živnostenského listu nebo koncesní listiny s přihlédnutím k ustanovením této části.
(2) V pochybnostech rozhodne živnostenský úřad po vyjádření příslušné hospodářské komory a živnostenského společenstva, jsou-li zřízeny.
Povinnosti podnikatele
§ 29
(1) Podnikatel je povinen při provozování živnosti co nejúčinněji chránit životní a pracovní prostředí, přírodní zdroje a kulturní památky před škodlivými účinky, které mohou být jeho činností vyvolány. Povinnosti podle § 127 odst. 1 občanského zákoníku zůstávají nedotčeny.
(2) Podnikatel je povinen budovat zařízení na ochranu živnostního a pracovního prostředí před škodlivými účinky, které jsou nebo mohou být jeho činností vyvolávány, uvádět tato zařízení do provozu společně s příslušným výrobním nebo nevýrobním zařízením a trvale zajišťovat jejich plynulý a účinný chod.
(3) Náklady na opatření k odstranění škod vzniklých činností podnikatele a na opatření k tvorbě a ochraně životního a pracovního prostředí ohrožovaných jeho činností nese podnikatel ze svého.
(4) Způsob a rozsah ochrany stanoví zvláštní předpisy.32)
§ 30
Prohlídky provozoven
(1) Podnikatel je povinen umožnit živnostenskému úřadu, aby se dříve než vydá průkaz živnostenského oprávnění, i kdykoliv později mohl přesvědčit prohlídkou na místě o vhodnosti provozovny.
(2) Je-li to účelné z hlediska požadavků stanovených zvláštními předpisy nebo vzhledem k jiným okolnostem, zejména k posouzení nezávadnosti provozovny, může živnostenský úřad k prohlídce podle odstavce 1 přizvat příslušné dotčené orgány státní správy.
(3) O prohlídce podle odstavce 1 vydá živnostenský úřad podnikateli potvrzení.
(4) Zjistí-li živnostenský úřad, že stav provozovny ohrožuje život, zdraví, bezpečnost osob, životní a pracovní prostředí nebo že provozovna má jiné závady, sepíše záznam o prohlídce, který předá nebo doručí podnikateli a dotčenému orgánu státní správy.
§ 31
(1) Provozovna i vedlejší provozovna musí být viditelně označena obchodním jménem, popřípadě též uvedením předmětu podnikání.
(2) Na dveřích vchodu do provozovny nebo na jiném vhodném a viditelném místě musí být uvedeno:
- a
obchodní jméno, sídlo, popřípadě bydliště podnikatele,
- b
jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny,
- c
prodejní nebo provozní doba určená pro styk se zákazníky,
- d
kategorie a skupina u hostinských provozoven,
- e
kategorie a třída u provozoven poskytujících ubytování.
(3) Při uzavření provozovny je podnikatel povinen, nebrání-li tomu vážné důvody, alespoň 3 dny předem na vhodném, viditelném místě označit počátek a konec uzavření.
(4) Podnikatel, který prodává zboží nebo poskytuje služby spotřebiteli, je povinen označit zboží cenami, nebo zpřístupnit zákazníkům ceník anebo je informovat o cenách jiným vhodným způsobem.33) Zákazníkovi musí být umožněno ověřit si správnost účtovaných cen a správnost měření. V provozovně, popřípadě při provozování živnosti smějí být používána pouze měřidla, která splňují požadavky stanovené zvláštními předpisy.34)
(5) Podnikatel je povinen vydat na vyžádání zákazníkovi doklad o zakoupení zboží nebo poskytnutí služby.
(6) Podnikatel přebírá na sebe odpovědnost před kontrolním orgánem za hodnověrné prokázání způsobu nabytí zboží a materiálu.
(7) Podnikatel je povinen při provozování živnosti dodržovat podmínky stanovené tímto zákonem nebo zvláštními předpisy.35) Odpovídá za to, že jeho zaměstnanci prokázali způsobilost pro výkon povolání stanovenou zvláštními předpisy, znalost hygienických a bezpečnostních předpisů. Vyžaduje-li to povaha práce nebo jiné činnosti, odpovídá i za to, že se zaměstnanci podrobili prohlídkám podle předpisů o opatřeních proti přenosným nemocem.36)
(8) Na provozovně musí být inspekční kniha, do které zapisují kontrolní orgány záznamy o provedené kontrole, o uložených a přijatých opatřeních.
§ 32
Z hlediska předmětu podnikání jsou živnosti:
- a
obchodní,
- b
výrobní,
- c
poskytující služby.
Hlava II
Živnosti obchodní
§ 33
Všeobecné ustanovení
Obchodními živnostmi jsou:
- a
koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej,
- b
hostinská činnost,
- c
ubytování,
- d
činnost cestovní kanceláře,
- e
pronájem průmyslového zboží,
- f
pronájem motorových vozidel,
- g
provádění dražeb mimo výkon rozhodnutí.
Rozsah oprávnění
§ 34
(1) Podnikatel živnosti uvedené v § 33 písm. a) může v rámci svého živnostenského oprávnění též:
- a
pronajímat zboží,
- b
zprostředkovávat koupi a prodej zboží v jednotlivých případech,
- c
provádět na zboží drobné změny, jimiž zboží přizpůsobuje potřebám kupujícího,
- d
provádět montáž zboží dodaného zákazníkovi, pokud může být provedena jednoduchými operacemi bez zvláštních odborných znalostí,
- e
provádět výměnu vadných součástí u dodaného zboží, pokud může být provedena jednoduchým způsobem bez zvláštních odborných znalostí.
(2) Podnikatel je rovněž oprávněn provádět servis dodaného zboží za předpokladu, že k tomu použije odborně způsobilých osob.
(3) Vyžadují-li činnosti uvedené v odstavcích 1 a 2 koncesi, může je podnikatel provádět, jen pokud koncesi má.
(4) Podnikatel má právo přijímat objednávky na zhotovení, zpracování nebo úpravy zboží, k jehož prodeji je oprávněn, a dát tyto práce provést oprávněným výrobcem.
(5) Při provádění změn podle odstavce 1 písm. c) nebo úprav podle odstavce 4 je podnikatel povinen dbát na to, aby změnami nebo úpravami nedošlo k odstranění označení výrobního původu výrobku, zejména na ochranné známky.
§ 35
(1) Podnikatel může o svátcích, při slavnostech, sportovních podnicích nebo při jiných podobných akcích prodávat i mimo provozovnu potraviny a jiné zboží, které se při těchto příležitostech obvykle nabízejí a jejichž prodej je předmětem jeho podnikání.
(2) Prodej podle odstavce 1 oznámí podnikatel písemně nejméně 3 dni předem obci příslušné podle místa konání akce.
§ 36
(1) Podnikatelé mohou prodávat zboží též v pojízdných prodejnách.
(2) Pojízdné prodejny musí odpovídat technickým a hygienickým předpisům. Podnikatelé mohou prodávat zboží i z ložné plochy vozidel, pokud tomu nebrání hygienické předpisy.
(3) Zřízení pojízdné prodejny i prodej z ložných ploch vozidel oznámí podnikatel živnostenskému úřadu.
§ 37
(1) Podnikatel může prodávat zboží, pokud jeho prodej nevyžaduje koncesi, pomocí automatů obsluhovaných zákazníkem.
(2) Umístění takových automatů mimo provozovnu ohlásí podnikatel předem živnostenskému úřadu, když si před tím vyžádal souhlas obce.
§ 38
Hostinská činnost
Hostinskou činností se rozumí příprava a prodej jídel, nápojů, polotovarů, popřípadě doplňkový prodej zboží.
§ 39
Ubytování
Ubytováním se rozumí poskytování přechodného ubytování a s ním spojených doplňkových služeb za úplatu.
§ 40
Cestovní kanceláře
(1) Činností cestovní kanceláře se rozumí zejména organizování rekreačních, turistických, tématických a jiných zájezdů a pobytů, zprostředkování přepravy, stravování, ubytování a nákupu vstupenek a zajišťování průvodcovské činnosti.
(2) Cestovní kanceláře jsou oprávněny prodávat mapy a plány, jízdní řády, tištěné průvodce a upomínkové předměty.
§ 41
Dražby mimo výkon rozhodnutí
Dražbou mimo výkon rozhodnutí se rozumí dobrovolný prodej předem určené movité věci, při němž se tato věc nabízí ke koupi v předem stanovené době současně neurčitému počtu zájemců a prodá se tomu z nich, jenž nabídne nejvyšší cenu. K přechodu vlastnictví movitých věcí, které jsou předmětem dražby, dochází příklepem.
Hlava III
Živnosti výrobní
§ 42
Rozsah oprávnění
(1) Podnikatel má právo v rámci živnostenského oprávnění výrobky prodávat a opravovat, zůstane-li zachována povaha živnosti.
(2) Podnikatel má dále právo:
- a
nakupovat za účelem dalšího prodeje a prodávat výrobky i jiných výrobců a příslušenství, pokud jsou stejného druhu jako výrobky vlastní výroby, nebo v jednotlivých případech zprostředkovávat prodej cizích výrobků a příslušenství,
- b
vyrábět a potiskovat obaly, etikety a jiné pomocné prostředky umožňující prodej výrobků, které vyrábí,
- c
pronajímat výrobky vlastní výroby i výrobky jiných výrobců stejného druhu, jakož i příslušenství,
- d
provádět montáž, seřízení a údržbu výrobků.
(3) Nákup, prodej, zprostředkování prodeje a pronájem cizích výrobků podle odstavce 2 písm. a) a c) může být prováděn jen v rozsahu, při kterém zůstane zachována povaha výrobní živnosti.
Hlava IV
Živnosti poskytující služby
§ 43
Službami se pro účel tohoto zákona rozumí poskytování oprav a údržby věcí, přeprava osob a zboží, jiné práce a výkony k uspokojování dalších potřeb.
§ 44
Rozsah oprávnění
(1) Ustanovení § 42 odst. 2 a 3, jakož i ustanovení § 36 platí pro podnikatele poskytující služby přiměřeně, zůstane-li přitom zachována povaha jejich živnosti.
(2) Podnikatel oprávněný k přepravě osob a zboží může vykonávat činnosti související se zajištěním bezpečnosti a pohodlí cestujících, překládat, skladovat a balit zásilky, provozovat úschovu a poskytovat pohostinství v dopravních prostředcích.
(3) Podnikatel oprávněný k provozování garáží a odstavných ploch (§ 4 odst. 2) může prodávat za podmínek stanovených zvláštními předpisy pohonné hmoty, mazadla a součásti výzbroje a výstroje pro vozidla. Obdobné právo má podnikatel provádějící opravy motorových vozidel.
Část čtvrtá
Živnostenský list, koncesní listina, živnostenský rejstřík
Hlava I
Živnostenský list
Náležitosti ohlášení živnosti
§ 45
(1) Kdo hodlá provozovat ohlašovací živnost, je povinen to ohlásit živnostenskému úřadu místně příslušnému podle sídla podnikatele nebo místa podnikání.
(2) Fyzická osoba v ohlášení uvede:
- a
jméno a příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo a údaj, zda jí soud nebo správní orgán uložil zákaz činnosti, týkající se provozování živnosti, ustanoví-li odpovědného zástupce, uvede též tyto údaje týkající se jeho osoby; ohlašuje-li novou živnost osoba zapsaná v obchodním rejstříku, připojí též výpis z tohoto rejstříku,
- b
obchodní jméno,
- c
předmět a místo podnikání,
- d
identifikační číslo, bylo-li přiděleno,
- e
provozovnu a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- f
dobu ukončení podnikání, pokud zamýšlí provozovat živnost po dobu určitou.
(3) Právnická osoba v ohlášení uvede:
- a
obchodní jméno, sídlo, právní formu, jakož i jméno a bydliště osoby nebo osob, které jsou jejím statutárním orgánem, způsob, jakým budou za právnickou osobu jednat, a osobní údaje odpovědného zástupce,
- b
identifikační číslo,
- c
předmět podnikání,
- d
provozovnu a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- e
dobu ukončení podnikání, pokud zamýšlí provozovat živnost po dobu určitou.
(4) Zakladatelé nebo jiné osoby a orgány uvedené v § 10 odst. 4 uvedou údaje podle odstavce 3 písm. a), c), d) a e) a připojí doklad o tom, že právnická osoba byla založena (zřízena).
§ 46
(1) Fyzická osoba připojí k ohlášení:
- a
výpis z rejstříku trestů ne starší šesti měsíců (dále jen
výpis z rejstříku trestů
), a je-li ustanoven odpovědný zástupce, též výpis z rejstříku trestů odpovědného zástupce,- b
u ohlašovací řemeslné nebo vázané živnosti doklad prokazující její odbornou způsobilost, popřípadě odbornou způsobilost odpovědného zástupce.
(2) Právnická osoba připojí k ohlášení:
- a
výpis z rejstříku trestů svého odpovědného zástupce,
- b
u ohlašovací řemeslné nebo vázané živnosti též doklad prokazující odbornou způsobilost odpovědného zástupce.
(3) K ohlášení se dále připojí doklad o souhlasu obce k umístění provozovny v obci.29)
(4) Podává-li ohlášení zákonný zástupce osoby, která nemá plnou způsobilost k právním úkonům, doloží též přivolení příslušného soudu (§ 12).
Vydání živnostenského listu
§ 47
(1) Zjistí-li živnostenský úřad, že ohlášení má náležitosti podle § 45 a 46 a podnikatel splňuje podmínky stanovené tímto zákonem, vydá nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy mu bylo ohlášení živnosti doručeno, živnostenský list.
(2) V živnostenském listě vydaném fyzické osobě se uvede:
- a
jméno a příjmení podnikatele, jeho bydliště a rodné číslo; je-li ustanoven odpovědný zástupce, též údaje týkající se jeho osoby,
- b
obchodní jméno a identifikační číslo,
- c
předmět a místo podnikání,
- d
provozovna a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- e
doba, na kterou se živnostenský list vydává, ohlásila-li provozování živnosti na dobu určitou,
- f
datum vydání živnostenského listu.
(3) Identifikační číslo přidělí fyzické osobě živnostenský úřad. Potřebná identifikační čísla sdělí živnostenskému úřadu příslušný orgán státní správy.
(4) V živnostenském listě vydaném právnické osobě se uvede:
- a
obchodní jméno, sídlo a identifikační číslo, byla-li právnická osoba již před ohlášením zapsána v obchodním rejstříku, a osobní údaje odpovědného zástupce,
- b
předmět podnikání,
- c
provozovna a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- d
doba, na kterou se živnostenský list vydává, ohlásila-li provozování živnosti na dobu určitou,
- e
datum vydání živnostenského listu.
(5) Zjistí-li živnostenský úřad, že ohlášení nemá náležitosti podle § 45 a 46, vyzve podnikatele ve lhůtě podle odstavce 1 k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění, nejméně však 15 dnů. Jsou-li k tomu závažné důvody, může živnostenský úřad na žádost podnikatele prodloužit lhůtu i opakovaně.
(6) Odstraní-li podnikatel závady ve stanovené lhůtě nebo ve lhůtě prodloužené, platí, že ohlášení bylo od počátku bez závad. Neodstraní-li podnikatel závady ve stanovené lhůtě, živnostenský úřad řízení zastaví.
(7) Zjistí-li živnostenský úřad, že podnikatel nesplňuje podmínky stanovené tímto zákonem, rozhodne o tom, že živnostenské oprávnění ohlášením nevzniklo.
§ 48
(1) Živnostenský úřad zašle opis živnostenského listu orgánu vykonávajícímu správu daně, příslušnému orgánu státní statistiky, obci, která vyslovila souhlas s umístěním provozovny, hospodářské komoře a živnostenskému společenstvu, jsou-li zřízeny.
(2) Stanoví-li tak zvláštní zákon, zašle živnostenský úřad opis živnostenského listu též orgánu, který určí zvláštní zákon.
(3) Je-li podnikatelem fyzická osoba, která má bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky, zašle živnostenský úřad opis živnostenského listu i orgánu, který provádí její sociální zabezpečení.
(4) Je-li tak uvedeno v příloze k tomuto zákonu, zašle živnostenský úřad opis živnostenského listu též organizaci, jíž bylo přiznáno výhradní oprávnění zastupovat autory nebo výkonné umělce ve výkonu jejich práv podle autorského zákona.37)
§ 49
Změny údajů uvedených v ohlášení
(1) Podnikatel je povinen živnostenskému úřadu oznámit všechny změny týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny pro ohlášení živnosti, a předložit doklady o nich do 15 dnů od vzniku těchto změn.
(2) Na základě oznámení podle odstavce 1 živnostenský úřad podle okolností případu rozhodne o změně živnostenského listu, nebo o pozastavení provozování živnosti anebo živnostenské oprávnění zruší. Opis rozhodnutí zašle orgánům uvedeným v § 48.
Hlava II
Koncesní listina
§ 50
Náležitosti žádosti o koncesi
(1) Kdo hodlá provozovat koncesovanou živnost, je povinen požádat o vydání koncese živnostenský úřad místně příslušný podle sídla podnikatele nebo místa podnikání.
(2) Pro náležitosti žádosti o koncesi platí ustanovení § 45 odst. 2 až 4 a § 46 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) a odst. 3 a 4 obdobně.
(3) Jsou-li pro provozování živnosti stanoveny podmínky odborné způsobilosti, k žádosti o koncesi přiloží
- a
fyzická osoba doklad prokazující její odbornou a jinou způsobilost, popřípadě doklad prokazující odbornou a jinou způsobilost odpovědného zástupce,
- b
právnická osoba doklad prokazující odbornou a jinou způsobilost odpovědného zástupce.
§ 51
(1) Zjistí-li živnostenský úřad, že náležitosti žádosti o koncesi splněny nejsou, vyzve podnikatele ve lhůtě 30 dnů od doručení žádosti k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění, nejméně však 15 dnů. Jsou-li k tomu závažné důvody, může živnostenský úřad na žádost podnikatele lhůtu i opakovaně prodloužit.
(2) Odstraní-li podnikatel závady ve stanovené nebo prodloužené lhůtě, živnostenský úřad zahájí projednání žádosti. Neodstraní-li podnikatel závady ve lhůtě, živnostenský úřad řízení zastaví.
§ 52
Projednání žádosti
(1) Je-li k provozování živnosti podle zvláštních předpisů nebo přílohy č. 3 zákona nutné oprávnění nebo povolení nebo vyjádření orgánu státní správy, živnostenský úřad mu předloží žádost o koncesi; tento orgán je povinen zaujmout stanovisko do 30 dnů od doručení žádosti, pokud v příloze č. 3 není stanoveno jinak. Jeho stanoviskem je živnostenský úřad vázán.
(2) Vyžaduje-li to povaha živnosti, může si živnostenský úřad vyžádat i vyjádření dalších orgánů, které jsou povinny je zaslat nejpozději ve lhůtě podle odstavce 1.
(3) Živnostenský úřad si dále vyžádá vyjádření hospodářské komory nebo živnostenského společenstva, jsou-li zřízeny.
§ 53
Rozhodování o koncesi
(1) Před rozhodnutím o koncesi živnostenský úřad zjišťuje, zda jsou splněny všeobecné a zvláštní podmínky pro provozování živnosti a zda lze předpokládat, že žadatel splní i další podmínky (§ 27 odst. 3). Vychází ze stanoviska orgánů uvedených v § 52 a přihlíží i k tomu, zda je provozovna k provozování živnosti způsobilá.
(2) Není-li splněna některá z podmínek podle odstavce 1 nebo nesouhlasí-li s udělením koncese orgán státní správy příslušný podle zvláštních předpisů nebo obec, živnostenský úřad žádost zamítne.
(3) Živnostenský úřad rozhodne o žádosti o koncesi do 60 dnů ode dne podání žádosti, pokud v příloze č. 3 není stanoveno jinak.
(4) Koncesní listina nahrazuje povolení nebo oznámení podle zvláštních předpisů k provozování koncesní živnosti.
§ 54
Vydání koncesní listiny
(1) V koncesní listině vydané fyzické osobě se uvede:
- a
jméno a příjmení podnikatele, trvalé bydliště a rodné číslo, je-li ustanoven odpovědný zástupce, též údaje týkající se jeho osoby,
- b
obchodní jméno a identifikační číslo,
- c
předmět a místo podnikání,
- d
provozovna a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- e
podmínky stanovené pro provoz živnosti podle § 27 odst. 3,
- f
doba, na kterou se koncesní listina vydává,
- g
datum vydání koncesní listiny.
(2) V koncesní listině vydávané právnické osobě se uvede:
- a
obchodní jméno, sídlo a identifikační číslo, byla-li právnická osoba již před podáním žádosti zapsána v obchodním rejstříku, a osobní údaje odpovědného zástupce,
- b
předmět podnikání,
- c
provozovna a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- d
podmínky, stanovené pro provoz živnosti podle § 27 odst. 3,
- e
doba, na kterou se koncesní listina vydává,
- f
datum vydání koncesní listiny.
§ 55
Rozeslání opisů koncesní listiny
Ustanovení § 48 platí obdobně.
§ 56
Změny údajů uvedených v žádosti o koncesi
(1) Podnikatel je povinen oznámit živnostenskému úřadu všechny změny týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny jako náležitosti žádosti o koncesi, a předložit o nich doklady do 15 dnů od vzniku změn.
(2) Na základě oznámení podle odstavce 1 živnostenský úřad podle okolností případu rozhodne o změně koncesní listiny nebo o pozastavení provozování živnosti anebo živnostenské oprávnění zruší. Opis rozhodnutí zašle orgánům uvedeným v § 48.
Hlava III
Zánik živnostenského oprávnění
§ 57
(1) Živnostenské oprávnění zaniká:
- a
smrtí podnikatele, nepokračují-li v živnosti dědicové nebo opatrovník ustanovený ke správě podniku; oprávnění však zanikne nejpozději uplynutím lhůty uvedené v § 13 odst. 4,
- b
zánikem právnické osoby, nejde-li o případy podle § 14 a 15,
- c
uplynutím doby, pokud živnostenský list nebo koncesní listina byly vydány na dobu určitou,
- d
rozhodnutím živnostenského úřadu.
(2) Smrtí podnikatele nezaniká jeho živnostenské oprávnění, pokračuje-li v provozování živnosti pozůstalý manžel.
(3) Zanikne-li živnostenské oprávnění, jsou podnikatelé nebo jiné osoby, které pokračovaly v živnosti, povinny vrátit živnostenský list nebo koncesní listinu bez zbytečného odkladu živnostenskému úřadu, který je vydal.
§ 58
(1) Živnostenský úřad, který živnostenský list nebo koncesní listinu vydal, zruší živnostenské oprávnění, jestliže
(2) Živnostenský úřad, který živnostenský list nebo koncesní listinu vydal, může živnostenské oprávnění zrušit nebo provozování živnosti pozastavit, jestliže podnikatel:
- a
závažným způsobem porušuje podmínky stanovené živnostenským listem nebo koncesní listinou, tímto zákonem nebo jinými právními předpisy,
- b
nezačal provozovat živnost ve lhůtě delší než pět let od vydání živnostenského listu nebo koncesní listiny.
(3) V případě, že bylo zastaveno užívání nebo provoz zařízení nebo části zařízení38) a podnikateli bylo uloženo odstranit závady, může živnostenský úřad v odpovídajícím rozsahu zrušit živnostenské oprávnění nebo pozastavit provozování živností, jestliže podnikatel neodstraní závady do jednoho roku od uplynutí stanovené lhůty, a nebyla-li stanovena, do jednoho roku od rozhodnutí.
(4) Bylo-li živnostenské oprávnění zrušeno z důvodů uvedených v odstavcích 2 a 3, může podnikatel ohlásit ohlašovací živnost nebo požádat o vydání koncese nejdříve po uplynutí jednoho roku od právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.
§ 59
Opis rozhodnutí o změnách nebo o pozastavení nebo zrušení živnostenského oprávnění zašle živnostenský úřad adresátům uvedeným v § 48.
Hlava IV
Živnostenský rejstřík
§ 60
(1) Živnostenské úřady vedou živnostenské rejstříky (dále jen rejstřík
), do nichž zapisují podnikatele, kteří mají živnost v územním obvodu jejich působnosti.
(2) Do rejstříku se zapisuje:
- a
u fyzické osoby jméno, příjmení a bydliště, rodné a identifikační číslo podnikatele, jakož i údaje týkající se odpovědného zástupce, je-li ustanoven; u právnické osoby jméno, obchodní jméno, sídlo, identifikační číslo a údaje týkající se odpovědného zástupce,
- b
předmět a místo podnikání,
- c
druh živnosti,
- d
podmínky pro provoz živnosti, pokud byly stanoveny,
- e
provozovna a vedlejší provozovny, pokud jsou zřízeny,
- f
doba platnosti živnostenského listu nebo koncesní listiny,
- g
změny uvedených údajů,
- h
pozastavení nebo zánik živnostenského oprávnění.
(3) Do rejstříku může nahlížet každý, kdo osvědčí právní zájem.
Část pátá
Pokuty
Hlava I
Neoprávněné podnikání
§ 61
(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti volné, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 50000 Kčs.
(2) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 100000 Kčs.
(3) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 500000 Kčs.
§ 62
(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti řemeslné nebo vázané, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 100000 Kčs.
(2) Činí-li tak osoba uvedená v odstavci 1, aniž její odpovědný zástupce splňuje podmínky podle § 7, nebo získá-li tím značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 200000 Kčs.
(3) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 750000 Kčs.
§ 63
(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti koncesované, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 200000 Kčs.
(2) Činí-li tak osoba uvedená v odstavci 1, aniž její odpovědný zástupce splňuje podmínky podle § 7, nebo získá-li tím značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 500000 Kčs.
(3) Získá-li osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 1000000 Kčs.
§ 64
(1) Značným majetkovým prospěchem se rozumí částka dosahující nejméně padesátinásobku nejnižší měsíční mzdy stanovené obecně závaznými právními předpisy pro účely trestního zákona,39) majetkovým prospěchem velkého rozsahu částka dosahující nejméně dvousetpadesátinásobku takové mzdy.
Hlava II
Porušení jiných ustanovení zákona
§ 65
(1) Živnostenský úřad může uložit podnikateli pokutu až do výše 100000 Kčs, jestliže podnikatel:
- a
neustanoví v případech, kdy je k tomu povinen, odpovědného zástupce pro živnost koncesovanou a nepředloží jeho ustanovení ke schválení živnostenskému úřadu nebo neoznámí ukončení jeho funkce odpovědného zástupce (§ 11 odst. 8),
- b
přeloží provozovnu nebo zřídí vedlejší provozovnu u živnosti koncesované bez schválení živnostenského úřadu (§ 17 odst. 3 a § 18),
- c
nedodržuje podmínky stanovené pro provozování živnosti koncesované (§ 27 odst. 3),
- d
nedodržuje podmínky stanovené v § 31 odst. 6 a 7,
- e
nesjedná povinné smluvní pojištění (§ 68 a § 78 odst. 2 a 3).
(2) Živnostenský úřad může podnikateli uložit pokutu až do výše 50000 Kčs, jestliže podnikatel:
- a
neustanoví v případech, kdy je k tomu povinen (§ 11 odst. 6), odpovědného zástupce pro živnost ohlašovací a neoznámí jeho ustanovení živnostenskému úřadu nebo neoznámí ukončení jeho funkce odpovědného zástupce (§ 11 odst. 7),
- b
neohlásí přeložení provozovny nebo zřízení vedlejší provozovny u živnosti ohlašovací živnostenskému úřadu (§ 17 odst. 3 a § 18).
(3) Živnostenský úřad může podnikateli uložit pokutu až do výše 20000 Kčs, jestliže podnikatel:
- a
neohlásí živnostenskému úřadu, že ustanovil odpovědného zástupce, ač k tomu nebyl povinen (§ 11 odst. 6 věta první),
- b
neohlásí, že odpovědný zástupce již nemá bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky,
- c
neohlásí změny údajů obsažených v ohlášení (§ 49 odst. 1) nebo v žádosti, na jejímž základě bylo rozhodnuto o udělení koncese (§ 56 odst. 1).
(4) Živnostenský úřad může uložit odpovědnému zástupci pokutu až do výše 20000 Kčs, vykonává-li funkci odpovědného zástupce pro více než dva podnikatele nebo přesto, že již nemá bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky (§ 11 odst. 3).
Hlava III
Ukládání pokut
§ 66
(1) Řízení o uložení pokuty podle § 61 až 63 může živnostenský úřad zahájit jen do jednoho roku ode dne, kdy se o neoprávněném podnikání právnické osoby dozvěděl, nejpozději však do 5 let od doby, kdy k porušení došlo; jde-li o pokračující neoprávněné podnikání, nejpozději do 5 let od doby, kdy neoprávněné podnikání ještě trvalo.
Část šestá
Společná přechodná a závěrečná ustanovení
Hlava I
Společná ustanovení
§ 67
Pracovněprávní vztahy
Pracovněprávní vztahy mezi podnikatelem a jeho zaměstnanci se řídí pracovněprávními předpisy.
§ 68
Povinné smluvní pojištění
Zaměstnává-li podnikatel alespoň jednoho pracovníka, je povinen uzavřít smluvní pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou jeho zaměstnancům při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, za kterou podnikatel odpovídá. Podnikatel je povinen uzavřít smluvní pojištění vždy tak, aby smlouva o pojištění byla účinná ke dni vzniku pracovního poměru z první pracovní smlouvy.42)
§ 69
Živnostenská společenstva
(1) Živnostenské společenstvo (dále jen společenstvo
) je sdružením43) podnikatelů v určitém oboru nebo oborech živností na vymezeném území.
(2) Společenstva hájí a podporují společné zájmy podnikatelů, kteří jsou jejich členy, a přispívají k řádnému provozování živností. Podávají na vyžádání nebo z vlastní iniciativy orgánům státní správy návrhy, informace a stanoviska o živnostech v oboru své působnosti.
§ 70
Podnikatel, který připravuje mládež (učně) na povolání, je povinen řídit se zvláštními předpisy.44)
§ 71
Řízení ve věcech upravených tímto zákonem
(1) Řízení ve věcech upravených tímto zákonem se řídí zákonem o správním řízení (správní řád),45) pokud jednotlivá ustanovení tohoto zákona nestanoví jinak.
(2) Pravomocná rozhodnutí ve věcech upravených tímto zákonem jsou přezkoumatelná soudem podle zvláštních předpisů.
§ 72
Kolaudační řízení
Při řízení46) o kolaudaci provozoven je živnostenský úřad dotčeným orgánem státní správy.
§ 73
Mezinárodní smlouvy
Ustanovení tohoto zákona se nepoužijí, stanoví-li něco jiného mezinárodní smlouva, jíž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána a která byla zveřejněna ve Sbírce zákonů.
Hlava II
Přechodná a závěrečná ustanovení
§ 74
Zachování dosavadních oprávnění
(1) V podnikatelské činnosti, která je živností podle tohoto zákona, mohou fyzické a právnické osoby pokračovat po dobu jednoho roku ode dne, kdy zákon nabude účinnosti, na základě oprávnění k podnikatelské činnosti nebo podnikatelského oprávnění, které získaly před jeho účinností. Po uplynutí lhůty tato oprávnění zanikají.
(2) Fyzické osoby, kterým uplynutím lhůty podle odstavce 1 zanikne oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti volné nebo řemeslné, nabývají současně živnostenského oprávnění k těmto živnostem. Živnostenský list vydá živnostenský úřad ve lhůtě stanovené v odstavci 1.
(3) Fyzické osoby, které ke dni nabytí účinnosti zákona mají oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti vázané nebo koncesované, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě 9 měsíců od účinnosti tohoto zákona doklady prokazující, že splňují podmínky stanovené zákonem nebo že ustanovily odpovědného zástupce, který podmínky splňuje. Za tohoto předpokladu vydá živnostenský úřad ve lhůtě 60 dnů od předložení dokladů živnostenský list nebo koncesní listinu.
(4) Právnické osoby, které mají ke dni účinnosti zákona podnikatelské oprávnění k činnostem, které jsou živnostmi, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě 9 měsíců od účinnosti tohoto zákona odklady prokazující, že ustanovily odpovědného zástupce, který splňuje podmínky podle zákona. Za tohoto předpokladu vydá živnostenský úřad ve lhůtě 60 dnů od předložení dokladů živnostenský list nebo koncesní listinu.
(5) Jestliže osoby uvedené v odstavcích 3 a 4 živnostenskému úřadu doklady nepředloží nebo jimi neprokáží splnění podmínek pro provozování živnosti, živnostenské oprávnění jim nevznikne. V pochybnostech rozhodne o tom, zda podmínky provozování živnosti splněny jsou, živnostenský úřad.
§ 75
(1) Žádosti fyzických osob o registraci podnikatelské činnosti, která je živností, podané podle dosavadních předpisů, o nichž nebylo rozhodnuto před účinností tohoto zákona, se považují za ohlášení nebo za žádost o koncesi.
(2) Žádosti o oprávnění, povolení nebo průkaz způsobilosti k činnosti, o nichž nebylo rozhodnuto před účinností tohoto zákona, se podle obsahu považují za žádost o koncesi nebo za ohlášení živnosti vázané. Příslušný orgán státní správy je postoupí živnostenskému úřadu a k žádosti o koncesi připojí stanovisko jako podklad pro rozhodnutí.
(3) Fyzické osoby, které získaly oprávnění, povolení nebo průkaz způsobilosti a před účinností tohoto zákona nepožádaly o registraci, připojí je k žádosti o koncesi nebo k ohlášení živnosti vázané. Při rozhodování o koncesi nahrazují tyto doklady stanovisko příslušného orgánu státní správy.
§ 76
Živnosti, které podle zvláštních předpisů mohou provozovat organizace, jsou ve stejném rozsahu a za stejných podmínek oprávněny provozovat i fyzické osoby.
§ 77
Oprávnění k podnikatelské činnosti a podnikatelská oprávnění k činnostem, které nejsou živnostmi, zůstávají nedotčena, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak.
§ 78
Pojištění podnikatelů
(1) Zákonné pojištění podnikatele podle § 22 zákona č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů, vzniklé přede dnem účinnosti tohoto zákona, skončí uplynutím jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona.
(2) Podnikatel uvedený v odstavci 1 je povinen uzavřít smlouvu o pojištění podle § 68 nejpozději do jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona.
(3) Právnické osoby provozující podnikatelskou činnost přede dnem účinnosti tohoto zákona, na něž se zákon vztahuje, jsou povinny uzavřít smlouvu o pojištění podle § 68 do 30 dnů od dne jeho účinnosti, pokud tak již neučinily dříve.
§ 79
Likvidace majetku pro předlužení
(1) Překážkou provozování živnosti vzniklou před nabytím účinnosti zákona č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, se rozumí likvidace majetku pro předlužení.47)
(2) K likvidaci majetku pro předlužení, která byla provedena před 1. lednem 1990, se nepřihlíží.
§ 80
Zrušovací ustanovení
Ke dni účinnosti tohoto zákona se zrušuje:
- 1
zákon č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů, ve znění zákona č. 219/1991 Sb., kromě § 12a až 12e,
- 2
§ 2 dekretu prezidenta republiky č. 100/1945 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, ve znění zákona č. 114/1948 Sb., o znárodnění některých dalších průmyslových a jiných podniků a závodů a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků,
- 3
§ 4 zákona č. 114/1948 Sb., o znárodnění některých dalších průmyslových a jiných podniků a závodů a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků,
- 4
§ 3 zákona č. 115/1948 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků tohoto oboru, ve znění zákona č. 108/1950 Sb., kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského,
- 5
§ 3 zákona č. 120/1948 Sb., o znárodnění obchodních podniků s 50 nebo více činnými osobami,
- 6
§ 1 odst. 2 zákona č. 121/1948 Sb., o znárodnění ve stavebnictví, ve znění zákona č. 58/1951 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o znárodnění ve stavebnictví,
- 7
§ 3 zákona č. 123/1948 Sb., o znárodnění polygrafických podniků,
- 8
§ 8 zákona č. 124/1948 Sb., o znárodnění některých hostinských a výčepnických podniků a ubytovacích zařízení.
§ 81
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1992.