(EU) 2023/1428Nařízení Komise (EU) 2023/1428 ze dne 7. července 2023, kterým se mění příloha nařízení (EU) č. 231/2012, pokud jde o mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471) (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 175, 10.7.2023, s. 6-11 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 7. července 2023 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 30. července 2023 Nabývá účinnosti: 30. července 2023
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



10.7.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 175/6


NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2023/1428

ze dne 7. července 2023,

kterým se mění příloha nařízení (EU) č. 231/2012, pokud jde o mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471)

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008 o potravinářských přídatných látkách (1), a zejména na článek 14 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízením Komise (EU) č. 231/2012 (2) se stanoví specifikace pro potravinářské přídatné látky uvedené v přílohách II a III nařízení (ES) č. 1333/2008.

(2)

Specifikace pro potravinářské přídatné látky mohou být aktualizovány jednotným postupem podle čl. 3 odst. 1 nařízení (ES) Evropského parlamentu a Rady č. 1331/2008 (3) buď z podnětu Komise, nebo na základě žádosti členského státu nebo zúčastněné strany.

(3)

Mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471) jsou látkou povolenou v řadě potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008.

(4)

Dne 26. září 2017 vydal úřad vědecké stanovisko k přehodnocení mono- a diglyceridů mastných kyselin (E 471) jako potravinářských přídatných látek (4), ve kterém dospěl k závěru, že není zapotřebí číselně vyjádřit přijatelný denní přívod a že potravinářská přídatná látka nepředstavuje při použití v potravinách pro běžnou populaci žádné bezpečnostní riziko. Úřad uvedl, že použití v potravinách pro kojence mladší 16 týdnů si vyžádá zvláštní posouzení rizika. Doporučil některé změny specifikací pro potravinářskou přídatnou látku E 471, které jsou stanoveny v nařízení (EU) č. 231/2012.

(5)

V návaznosti na zveřejnění uvedeného vědeckého stanoviska jakožto součásti přehodnocení bezpečnosti povolených potravinářských přídatných látek kategorie 13.1 (potraviny pro kojence a malé děti) přílohy II nařízení (ES) č. 1333/2008 Komise požádala úřad, aby shromáždil údaje, jejichž nedostatek je uveden v doporučeních zmíněného vědeckého stanoviska.

(6)

Úřad dne 29. listopadu 2018 vyhlásil veřejnou výzvu k poskytnutí technických a toxikologických údajů týkajících se potravinářské přídatné látky E 471. To umožnilo zúčastněným stranám poskytnout úřadu požadované informace, aby dokončil posouzení rizika látky E 471 jako potravinářské přídatné látky v potravinách pro všechny skupiny obyvatelstva a posoudil bezpečnost jejího použití v potravinách pro kojence mladší 16 týdnů.

(7)

V roce 2020 bylo v systému RASFF učiněno oznámení o zjištění velkého množství genotoxických a karcinogenních glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) v potravinářské přídatné látce E 471 používané při výrobě pomazánek. V souvislosti s uvedeným oznámením a až do vypracování doporučení úřadu, pokud jde o stanovení maximálních limitů pro glycidylestery mastných kyselin v dotčené potravinářské přídatné látce, byla přijata následná opatření na základě článku 14 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 (5). Ve stejném období bylo zjištěno široké rozmezí koncentrace a velké množství glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) v obchodních vzorcích dotčené potravinářské přídatné látky, které příslušné odvětví analyzovalo v reakci na výzvu úřadu.

(8)

Vzhledem k tomu, že potravinářská přídatná látka E 471 je povolena v quantum satis v kategoriích potravin, u kterých je stanoveno maximální množství pro přítomnost glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol), nebo u kterých se toto stanovení zvažuje, mělo by se pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) v potravinářské přídatné látce E 471 určit maximální množství, aby se na trh neuváděly potraviny, které nejsou bezpečné.

(9)

Úřad ve svém vědeckém stanovisku přijatém dne 30. září 2021 (6) dospěl k závěru, že potravinářská přídatná látka E 471 nepřestavuje bezpečnostní riziko při použití v kategorii potravin 13.1.1 (počáteční kojenecká výživa) a 13.1.5.1 (dietní potraviny pro zvláštní léčebné účely pro kojence a zvláštní počáteční výživa pro kojence) přílohy II nařízení (ES) č. 1333/2008 a v souladu s přílohou III uvedeného nařízení. Úřad doporučil úpravu stávajících specifikací pro mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), a to konkrétně snížení maximálních limitů pro toxické prvky a zahrnutí maximálních limitů pro nečistoty a složky vzbuzující obavy z hlediska bezpečnosti.

(10)

S ohledem na doporučení úřadu a na maximální množství pro některé kontaminující látky v potravinách podle nařízení Komise (EU) 2023/915 (7) je proto vhodné změnit specifikace pro mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471). Definice uvedené potravinářské přídatné látky by měla být změněna tak, aby se použití glycerolu při výrobě dotčené potravinářské přídatné látky omezilo na glycerol, který je v souladu se specifikacemi pro potravinářskou přídatnou látku E 422. Ve stávající položce pro mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471) v řádku „Obsah“ by měl být uveden maximální obsah kyseliny erukové. Měly by být sníženy stávající maximální limity pro arsen, olovo, rtuť a kadmium a maximální limity pro sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD) a glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) by měly být stanoveny v souladu se stanoviskem úřadu. Je třeba zavést přísnější maximální limity pro kyselinu erukovou a sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD), které se použijí u potravin pro kojence a malé děti (8), aby se vyloučila vysoká úroveň expozice nečistotám a složkám vzbuzujícím obavy v důsledku konzumace potravin s obsahem potravinářské přídatné látky E 471 rizikovými spotřebiteli. Tyto maximální limity zohledňují množství v současné době rozumně dosažitelné při správné výrobní praxi.

(11)

Vzhledem k tomu, že se zavádějí nové výrobní postupy, jejichž výsledkem je výroba mono- a diglyceridů mastných kyselin (E 471) s nižším obsahem glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol), je vhodné poskytnout výrobcům této potravinářské přídatné látky přechodné období pro dosažení maximálního množství glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) ve výši 5 mg/kg v potravinářské přídatné látce E 471. Protože však glycidylestery mastných kyselin mají genotoxický a karcinogenní potenciál, mělo by se ode dne vstupu tohoto nařízení v platnost u glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) používat intermediární maximální množství 10 mg/kg, s výjimkou použití v potravinách pro kojence a malé děti.

(12)

Vzhledem k tomu, že úřad nezjistil bezprostřední zdravotní riziko spojené s přítomností toxických prvků, kyseliny erukové, sumy 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami a glycidylesterů mastných kyselin, je vhodné během přechodného období povolit používání mono- a diglyceridů mastných kyselin E 471, které byly v souladu s právními předpisy uvedeny na trh přede dnem vstupu tohoto nařízení v platnost, a povolit, aby potraviny obsahující tuto potravinářskou přídatnou látku mohly být v přechodném období nadále uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby. S ohledem na citlivost kojenců a malých dětí by však v případě potravinářské přídatné látky mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která nesplňuje požadavky na maximální množství glycidylesterů mastných kyselin stanovené tímto nařízením pro použití v potravinách pro kojence a malé děti, nemělo být její přidávání do takových potravin povoleno po dni vstupu tohoto nařízení v platnost a uvádění takových potravin na trh by se mělo povolit, pouze pokud již byly v souladu s právními přepisy na trh uváděny před zmíněným dnem.

(13)

Ze stejných důvodů a s ohledem na snížený obsah glycidylesterů mastných kyselin by se mělo povolit používání potravinářské přídatné látky mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která splňuje snížené intermediární maximální množství pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol), až do vyčerpání zásob a povolit, aby potraviny obsahující tuto potravinářskou přídatnou látku mohly být uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

(14)

Nařízení (EU) č. 231/2012 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(15)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Příloha nařízení (EU) č. 231/2012 se mění v souladu s přílohou tohoto nařízení.

Článek 2

Potravinářská přídatná látka mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 30. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, 3-monochlorpropandiol (3-MCPD) a estery 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD) nebo kyselinu erukovou platné ode dne 30. července 2023, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 a s nařízením (EU) 2023/915 až do dne 30. ledna 2024.

Potravinářská přídatná látka mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 30. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 30. července 2023, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 a s nařízením (EU) 2023/915 až do dne 30. ledna 2024, s výjimkou potravin pro kojence a malé děti.

Potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 30. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, 3-monochloropropandiol (3-MCPD) a estery 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD) nebo kyselinu erukovou platné ode dne 30. července 2023, mohou být nadále uváděny na trh až do dne 30. ledna 2024 a mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potraviny, s výjimkou potravin pro kojence a malé děti, obsahující potravinářskou přídatnou látku mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 30. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 30. července 2023, mohou být nadále uváděny na trh až do dne 30. ledna 2024 a mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potraviny pro kojence a malé děti, které byly v souladu s právními předpisy uvedeny na trh přede dnem 30. července 2023 a které obsahují potravinářskou přídatnou látku mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), jež nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 30. července 2023, mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potravinářská přídatná látka mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh po dni 30. července 2023 a do dne 30. ledna 2024 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 30. ledna 2024, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 až do vyčerpání zásob, s výjimkou potravin pro kojence a malé děti.

Potraviny, s výjimkou potravin pro kojence a malé děti, obsahující potravinářskou přídatnou látku mono- a diglyceridy mastných kyselin (E 471), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh po dni 30. července 2023 a do dne 30. ledna 2024 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 30. ledna 2024, mohou být nadále uváděny na trh a nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Článek 3

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 7. července 2023.

Za Komisi

předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Úř. věst. L 354, 31.12.2008, s. 16.

(2)  Nařízení Komise (EU) č. 231/2012 ze dne 9. března 2012, kterým se stanoví specifikace pro potravinářské přídatné látky uvedené v přílohách II a III nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (Úř. věst. L 83, 22.3.2012, s. 1).

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1331/2008 ze dne 16. prosince 2008, kterým se stanoví jednotné povolovací řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata (Úř. věst. L 354, 31.12.2008, s. 1).

(4)  EFSA Journal 2017;15(11):5045.

(5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1).

(6)  EFSA Journal 2021;19(11):6885.

(7)  Nařízení Komise (EU) 2023/915 ze dne 25. dubna 2023 o maximálních množstvích některých kontaminujících látek v potravinách a o zrušení nařízení (ES) č. 1881/2006 (Úř. věst. L 119, 5.5.2023, s. 103).

(8)  Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 609/2013 ze dne 12. června 2013 o potravinách určených pro kojence a malé děti, potravinách pro zvláštní lékařské účely a náhradě celodenní stravy pro regulaci hmotnosti a o zrušení směrnice Rady 92/52/EHS, směrnic Komise 96/8/ES, 1999/21/ES, 2006/125/ES a 2006/141/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/39/ES a nařízení Komise (ES) č. 41/2009 a (ES) č. 953/2009 (Úř. věst. L 181, 29.6.2013, s. 35).


PŘÍLOHA

V příloze nařízení (EU) č. 231/2012 se položka pro potravinářskou přídatnou látku E 471 MONO- A DIGLYCERIDY MASTNÝCH KYSELIN nahrazuje tímto:

E 471 MONO- A DIGLYCERIDY MASTNÝCH KYSELIN

Synonyma

 

Definice

Mono- a diglyceridy mastných kyselin se skládají ze směsí mono-, di- a triesterů glycerolu a mastných kyselin vyskytujících se v potravinářských olejích a tucích. Mohou obsahovat malá množství volných mastných kyselin a glycerolu.

Glycerol používaný pro výrobu mono- a diglyceridů mastných kyselin by měl být v souladu se specifikacemi pro látku E 422.

Látka E 471 musí být vyráběna z tuků a olejů, které splňují požadavky Unie na bezpečnost potravin, pokud jde o jedlé tuky a oleje.

EINECS

 

Chemický název

 

Chemický vzorec

 

Relativní molekulová hmotnost

 

Obsah

Mono- a diestery: ne méně než 70 %

Kyselina eruková, včetně kyseliny erukové vázané v mono- a diglyceridech:

ne více než 0,2 % (pouze přidává-li se do potravin pro kojence a malé děti)

ne více než 0,5 % (pro všechna použití s výjimkou potravin určených pro kojence a malé děti)

Popis

Výrobek mívá podobu od světle žluté až světle hnědé olejovité kapaliny po bílou až slabě našedlou voskovitou tvrdou pevnou látku. Pevné látky mohou mít formu prášku, vloček nebo malých kuliček.

Identifikace

 

Infračervené absorpční spektrum

Charakteristické pro částečné estery mastných kyselin a polyalkoholu

Zkouška na přítomnost glycerolu

Pozitivní

Zkouška na přítomnost mastných kyselin

Pozitivní

Rozpustnost

Nerozpustné ve vodě, rozpustné v ethanolu a toluenu při 50 °C

 

 

Čistota

 

Obsah vody

Ne více než 2 % (Karl-Fischerova metoda)

Číslo kyselosti

Ne vyšší než 6

Volný glycerol

Ne více než 7 %

Polyglyceroly

Ne více než 4 % diglycerolu a ne více než 1 % vyšších polyglycerolů, obojí vztaženo k celkovému obsahu glycerolu

Arsen

Ne více než 0,1 mg/kg

Olovo

Ne více než 0,1 mg/kg

Rtuť

Ne více než 0,1 mg/kg

Kadmium

Ne více než 0,1 mg/kg

Suma 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami, vyjádřeno jako 3-MCPD

Ne více než 0,75 mg/kg (pouze přidává-li se do potravin pro kojence a malé děti)

Ne více než 2,5 mg/kg (pro všechna použití s výjimkou potravin určených pro kojence a malé děti)

Glycidylestery mastných kyselin vyjádřené jako glycidol

Ode dne 30. července 2023 do dne 30. ledna 2024 ne více než 5 mg/kg, přidává-li se do potravin pro kojence a malé děti), a ne více než 10 mg/kg pro všechna ostatní použití.

Ode dne 30. ledna 2024 ne více než 5 mg/kg pro všechna použití.

Celkový glycerol

Ne méně než 16 % a ne více než 33 %

Síranový popel

Ne více než 0,5 %, stanoveno při 800 ± 25 °C

Mýdlo

Kritéria pro čistotu se vztahují na přídatné látky bez sodných, draselných a vápenatých solí mastných kyselin, tyto látky však mohou být přítomny v množství nejvýše 6 % (vyjádřeno jako olean sodný).“


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU