(EU) 2023/1329Nařízení Komise (EU) 2023/1329 ze dne 29. června 2023, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008, pokud jde o použití polyglycerolpolyricinoleátu (E 476), a příloha nařízení Komise (EU) č. 231/2012, pokud jde o specifikace pro glycerol (E 422), estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) a polyglycerolpolyricinoleát (E 476) (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 166, 30.6.2023, s. 66-75 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 29. června 2023 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 20. července 2023 Nabývá účinnosti: 20. července 2023
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



30.6.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 166/66


NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2023/1329

ze dne 29. června 2023,

kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008, pokud jde o použití polyglycerolpolyricinoleátu (E 476), a příloha nařízení Komise (EU) č. 231/2012, pokud jde o specifikace pro glycerol (E 422), estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) a polyglycerolpolyricinoleát (E 476)

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008 o potravinářských přídatných látkách (1), a zejména na čl. 10 odst. 3 a článek 14 uvedeného nařízení,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1331/2008 ze dne 16. prosince 2008, kterým se stanoví jednotné povolovací řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata (2), a zejména na čl. 7 odst. 5 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Příloha II nařízení (ES) č. 1333/2008 stanoví seznam potravinářských přídatných látek Unie schválených pro použití v potravinách a podmínky jejich použití.

(2)

Nařízení Komise (EU) č. 231/2012 (3) stanoví specifikace pro potravinářské přídatné látky uvedené v přílohách II a III nařízení (ES) č. 1333/2008.

(3)

Seznam potravinářských přídatných látek Unie a specifikace lze aktualizovat v souladu s jednotným postupem uvedeným v čl. 3 odst. 1 nařízení (ES) č. 1331/2008 buď z podnětu Komise, nebo na základě podání žádosti.

(4)

Glycerol (E 422), estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) a polyglycerolpolyricinoleát (E 476) jsou látky schválené v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008.

(5)

Dne 15. března 2017 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“) vědecké stanovisko k přehodnocení glycerolu (E 422) jako potravinářské přídatné látky (4), v němž dospěl k závěru, že není zapotřebí číselně vyjádřit přijatelný denní přívod a že potravinářská přídatná látka nepředstavuje při oznámených způsobech použití žádné bezpečnostní riziko. Úřad doporučil některé změny specifikací stanovených pro E 422 v nařízení (EU) č. 231/2012 a že by měl mít úřad k dispozici více informací o množstvích a způsobech použití.

(6)

Dne 23. listopadu 2018 vyhlásila Komise veřejnou výzvu k poskytnutí technických údajů o potravinářské přídatné látce glycerol (E 422) se zaměřením na potřebu údajů zjištěnou úřadem.

(7)

Po předložení údajů ze strany zúčastněných provozovatelů podniků požádala Komise úřad, aby poskytl vědecké stanovisko a potvrdil, že technické údaje poskytnuté zúčastněnými provozovateli podniků adekvátně dokládají změnu specifikací pro potravinářskou přídatnou látku glycerol (E 422) za účelem jejich uvedení souladu se stávajícími normami, jak doporučil úřad.

(8)

Ve svém vědeckém stanovisku přijatém dne 18. května 2022 (5) dospěl úřad k závěru, že stávající specifikace pro glycerol (E 422) je třeba upravit, a to konkrétně tak, že by měly být sníženy maximální limity pro toxické prvky (arsen, olovo, rtuť a kadmium), zrušeny metody identifikace založené na tvorbě akroleinu zahřátím, zrušena zkouška na přítomnost akroleinu, zahrnut maximální limit pro akrolein a změněna definice glycerolu (E 422).

(9)

Je proto vhodné změnit specifikace pro glycerol (E 422). Definice potravinářské přídatné látky by měla být změněna tak, aby se omezila na výrobní postupy, pro něž úřad posoudil údaje. Stávající maximální limity pro toxické prvky by měly být sníženy v souladu s vědeckým stanoviskem úřadu a s přihlédnutím k množstvím, kterých je v současné době možno dosáhnout uplatňováním správné výrobní praxe. Metoda identifikace glycerolu založená na tvorbě akroleinu zahřátím by měla být zrušena vzhledem k tomu, že obsah glycerolu v E 422 se má stanovit vhodnou analytickou metodou. Zkouška na přítomnost akroleinu by měla být zrušena a maximální číselně vyjádřený limit pro akrolein by měl být stanoven v souladu s vědeckým stanoviskem úřadu a s přihlédnutím k množství, kterého je v současné době možno dosáhnout uplatňováním správné výrobní praxe.

(10)

Vzhledem k tomu, že úřad nezjistil bezprostřední zdravotní riziko spojené s přítomností toxických prvků a akroleinu, je vhodné během přechodného období povolit používání potravinářské přídatné látky glycerol (E 422), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh před datem vstupu tohoto nařízení v platnost.

(11)

Ze stejných důvodů je vhodné, aby potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku glycerol (E 422), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem vstupu tohoto nařízení v platnost, mohly být během přechodného období nadále uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

(12)

Dne 20. prosince 2017 vydal úřad vědecké stanovisko k přehodnocení esterů polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) jako potravinářské přídatné látky (6), ve kterém dospěl k závěru, že není zapotřebí číselně vyjádřit přijatelný denní přívod a že potravinářská přídatná látka nepředstavuje při oznámených množstvích a způsobech použití žádné bezpečnostní riziko. Úřad doporučil některé změny specifikací stanovených pro E 475 v nařízení (EU) č. 231/2012.

(13)

Dne 23. listopadu 2018 vyhlásila Komise veřejnou výzvu k poskytnutí technických údajů o potravinářské přídatné látce estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) se zaměřením na potřebu údajů zjištěnou úřadem.

(14)

Po předložení údajů ze strany zúčastněných provozovatelů podniků požádala Komise úřad, aby poskytl vědecké stanovisko a potvrdil, že technické údaje poskytnuté zúčastněnými provozovateli podniků adekvátně dokládají změnu specifikací pro potravinářskou přídatnou látku estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) za účelem jejich uvedení do souladu se stávajícími normami, jak doporučil úřad.

(15)

Ve svém vědeckém stanovisku přijatém dne 1. dubna 2022 (7) dospěl úřad k závěru, že stávající specifikace pro estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) by měly být upraveny, a to konkrétně tak, že by měly být sníženy maximální limity pro toxické prvky, zahrnuty maximální limity pro nečistoty a složky vzbuzující obavy z hlediska bezpečnosti a změněna definice esterů polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475).

(16)

Je proto vhodné změnit specifikace pro estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475). Definice potravinářské přídatné látky by měla být změněna tak, aby se použití glycerolu při výrobě potravinářské přídatné látky omezilo na glycerol, který je v souladu se specifikacemi pro potravinářskou přídatnou látku (E 422). Stávající maximální limity pro toxické prvky by měly být sníženy a maximální limity pro sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD), glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) a kyselinu erukovou by měly být stanoveny v souladu s vědeckým stanoviskem úřadu a s přihlédnutím k množství, kterého je v současné době možno dosáhnout uplatňováním správné výrobní praxe.

(17)

Vzhledem k tomu, že se zavádějí nové výrobní postupy, jejichž výsledkem je výroba potravinářské přídatné látky estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475) s nižším obsahem glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol), je vhodné poskytnout výrobcům potravinářských přídatných látek přechodné období pro dosažení maximálního množství glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) ve výši 5 mg/kg v potravinářské přídatné látce (E 475). Avšak vzhledem k tomu, že glycidylestery mastných kyselin jsou genotoxické a karcinogenní, měl by se ode dne vstupu tohoto nařízení v platnost u glycidylesterů mastných kyselin (vyjádřených jako glycidol) používat intermediární maximální množství 10 mg/kg.

(18)

Vzhledem k tomu, že úřad nezjistil bezprostřední zdravotní riziko spojené s přítomností toxických prvků, 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD), 3-MCPD esterů mastných kyselin, kyseliny erukové a glycidylesterů mastných kyselin, je vhodné během přechodného období povolit používání potravinářské přídatné látky estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem vstupu tohoto nařízení v platnost, a povolit, aby potraviny obsahující tuto potravinářskou přídatnou látku mohly být po stejné přechodné období nadále uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

(19)

Ze stejných důvodů a s ohledem na snížený obsah glycidylesterů mastných kyselin by mělo být povoleno používat potravinářskou přídatnou látku estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh po dni vstupu tohoto nařízení v platnost a která splňuje snížené intermediární maximální množství pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol), až do vyčerpání zásob a povolit, aby potraviny obsahující tuto potravinářskou přídatnou látku mohly být uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

(20)

Dne 24. března 2017 vydal úřad vědecké stanovisko k přehodnocení polyglycerolpolyricinoleátu (E 476) jako potravinářské přídatné látky (8). Úřad dospěl k závěru, že soubor údajů je důvodem pro zvýšení přijatelného denního přívodu na 25 mg/kg tělesné hmotnosti za den. Úřad doporučil některé změny specifikací stanovených pro E 476 v nařízení (EU) č. 231/2012.

(21)

Dne 23. listopadu 2018 vyhlásila Komise veřejnou výzvu k poskytnutí technických údajů o potravinářské přídatné látce polyglycerolpolyricinoleát (E 476) se zaměřením na potřebu údajů zjištěnou úřadem.

(22)

Dne 18. března 2020 byla podána žádost o povolení použití polyglycerolpolyricinoleátu (E 476) jako emulgátoru ve zmrzlinách v případě tukové a olejové emulze typu voda-olej a v emulgovaných omáčkách s obsahem tuku vyšším než 20 %. Žádost Komise následně zpřístupnila členským státům na základě článku 4 nařízení (ES) č. 1331/2008.

(23)

Polyglycerolpolyricinoleát (E 476) umožňuje získat stabilní emulzi typu voda-olej s menšími kapičkami, kterou lze zmrazit do podoby jemné, krémové zmrzliny, jejíž výrobní proces vyžaduje méně energie a jež vykazuje lepší stabilitu při zmrazení v rámci dodavatelského řetězce. Umožňuje ve zmrzlinách používat tuky a oleje s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin a nižší množství cukrů. Množství polyglycerolpolyricinoleátu (E 476) potřebné k dosažení zamýšlené technologické funkce je 4 000 mg/kg.

(24)

Polyglycerolpolyricinoleát (E 476) rovněž umožňuje snížit množství oleje v emulgovaných omáčkách (např. majonézách nebo salátových dresincích), aniž by to mělo negativní dopad na pocit v ústech. V současné době povolené maximální množství 4 000 mg/kg není dostatečné pro výrobky s obsahem tuku vyšším než 20 %. Množství použitého polyglycerolpolyricinoleátu (E 476) potřebné k dosažení zamýšlené technologické funkce ve výrobcích s obsahem tuku vyšším než 20 % je 8 000 mg/kg.

(25)

Po předložení údajů ze strany zúčastněných provozovatelů podniků v návaznosti na veřejnou výzvu k poskytnutí technických údajů a podání žádosti o rozšíření použití polyglycerolpolyricinoleátu (E 476) požádala Komise úřad, aby poskytl vědecké stanovisko a potvrdil, že technické údaje poskytnuté zúčastněnými provozovateli podniků adekvátně dokládají změnu specifikací pro potravinářskou přídatnou látku polyglycerolpolyricinoleát (E 476) za účelem jejich uvedení do souladu se stávajícími normami, jak doporučil úřad.

(26)

Ve svém vědeckém stanovisku přijatém dne 30. března 2022 (9) dospěl úřad k závěru, že navrhované rozšíření použití by nevyvolalo bezpečnostní riziko. Úřad rovněž dospěl k závěru, že stávající specifikace pro polyglycerolpolyricinoleát (E 476) by měly být upraveny, a to konkrétně tak, že by měly být sníženy maximální limity pro toxické prvky, zahrnuty maximální limity pro nečistoty vzbuzující obavy z hlediska bezpečnosti a změněna definice polyglycerolpolyricinoleátu (E 476).

(27)

Je proto vhodné povolit polyglycerolpolyricinoleát (E 476) v kategorii potravin 03 „Zmrzliny“ v maximálním množství 4 000 mg/kg, zvýšit povolené maximální množství v kategorii potravin 12.6 „Omáčky“ na 8 000 mg/kg v případě emulgovaných omáček s obsahem tuku 20 % nebo vyšším a změnit jeho specifikace s ohledem na vědecké stanovisko úřadu. Definice potravinářské přídatné látky by měla být změněna tak, aby se použití glycerolu při výrobě potravinářské přídatné látky omezilo na glycerol, který je v souladu se specifikacemi pro potravinářskou přídatnou látku (E 422). Stávající maximální limity pro toxické prvky by měly být sníženy a maximální limity pro sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD) a glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) by měly být stanoveny v souladu s vědeckým stanoviskem úřadu a s přihlédnutím k množství, kterého je v současné době možno dosáhnout uplatňováním správné výrobní praxe.

(28)

Vzhledem k tomu, že úřad nezjistil bezprostřední zdravotní riziko spojené s přítomností toxických prvků, 3-monochloropropandiolu (3-MCPD), esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami a glycidylesterů mastných kyselin, je vhodné během přechodného období povolit používání potravinářské přídatné látky polyglycerolpolyricinoleát (E 476), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh před datem vstupu tohoto nařízení v platnost.

(29)

Ze stejných důvodů je vhodné, aby potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku polyglycerolpolyricinoleát (E 476), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem vstupu tohoto nařízení v platnost, mohly být během přechodného období nadále uváděny na trh a zůstat na trhu až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

(30)

Nařízení (ES) č. 1333/2008 a (EU) č. 231/2012 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.

(31)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Příloha II nařízení (ES) č. 1333/2008 se mění v souladu s přílohou I tohoto nařízení.

Článek 2

Příloha nařízení (EU) č. 231/2012 se mění v souladu s přílohou II tohoto nařízení.

Článek 3

Potravinářská přídatná látka glycerol (E 422), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium nebo akrolein platné ode dne 20. července 2023, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 až do dne 20. ledna 2024.

Potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku glycerol (E 422), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium nebo akrolein platné ode dne 20. července 2023, mohou být nadále uváděny na trh až do dne 20. ledna 2024 a mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potravinářská přídatná látka estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD), kyselinu erukovou nebo glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. července 2023, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 až do dne 20. ledna 2024.

Potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, sumu 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD), kyselinu erukovou nebo glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. července 2023, mohou být nadále uváděny na trh až do dne 20. ledna 2024 a mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potravinářská přídatná látka estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh po dni 20. července 2023 a do dne 20. ledna 2024 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. ledna 2024, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 až do vyčerpání zásob.

Potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku estery polyglycerolu s mastnými kyselinami (E 475), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh po dni 20. července 2023 a do dne 20. ledna 2024 a která nesplňuje maximální limity pro glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. ledna 2024, mohou být nadále uváděny na trh a nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Potravinářská přídatná látka polyglycerolpolyricinoleát (E 476), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, sumu 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a estery 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřenými jako 3-MCPD) nebo glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. července 2023, může být přidávána do potravin v souladu s přílohami II a III nařízení (ES) č. 1333/2008 až do dne 20. ledna 2024.

Potraviny obsahující potravinářskou přídatnou látku polyglycerolpolyricinoleát (E 476), která byla v souladu s právními předpisy uvedena na trh přede dnem 20. července 2023 a která nesplňuje maximální limity pro arsen, olovo, rtuť, kadmium, sumu 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD) nebo glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol) platné ode dne 20. července 2023, mohou být nadále uváděny na trh až do dne 20. ledna 2024 a mohou být nadále prodávány až do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.

Článek 4

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 29. června 2023.

Za Komisi

předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Úř. věst. L 354, 31.12.2008, s. 16.

(2)  Úř. věst. L 354, 31.12.2008, s. 1.

(3)  Nařízení Komise (EU) č. 231/2012 ze dne 9. března 2012, kterým se stanoví specifikace pro potravinářské přídatné látky uvedené v přílohách II a III nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (Úř. věst. L 83, 22.3.2012, s. 1).

(4)  EFSA Journal 2017;15(3):4720.

(5)  EFSA Journal 2022;20(6):7353.

(6)  EFSA Journal 2017;15(12):5089.

(7)  EFSA Journal 2022;20(5):7308.

(8)  EFSA Journal 2017;15(3):4743.

(9)  EFSA Journal 2022;20(5):7294.


PŘÍLOHA I

Část E přílohy II nařízení (ES) č. 1333/2008 se mění takto:

1)

v kategorii 03 (Zmrzliny) se za položku E 473 – 474 vkládá nová položka, která zní:

 

„E 476

Polyglycerolpolyricinoleát

4 000

 

kromě sorbetů“

2)

v kategorii 12.6 (Omáčky) se položka 476 (Polyglycerolpolyricinoleát) nahrazuje tímto:

 

„E 476

Polyglycerolpolyricinoleát

4 000

 

pouze emulgované omáčky s obsahem tuku nižším než 20 %

 

E 476

Polyglycerolpolyricinoleát

8 000

 

pouze emulgované omáčky s obsahem tuku 20 % nebo vyšším“


PŘÍLOHA II

Příloha nařízení (EU) č. 231/2012 se mění takto:

1)

položka týkající se potravinářské přídatné látky E 422 Glycerol se nahrazuje tímto:

E 422 GLYCEROL

Synonyma

Glycerin

Definice

Glycerol se získává pouze z rostlinných olejů a tuků, a to buď přímo, nebo ze surového glycerolu získaného jako vedlejší produkt při výrobě bionafty, a je podroben purifikačním procesům zahrnujícím destilaci a dalším krokům čištění pro získání rafinovaného glycerolu.

EINECS

200-289-5

Chemický název

1,2,3-propantriol; glycerol trihydroxypropan

Chemický vzorec

C3H8O3

Relativní molekulová hmotnost

92,10

Obsah

Ne méně než 98 % glycerolu, vztaženo na bezvodou bázi

Popis

Čirá, bezbarvá hydroskopická sirupovitá kapalina s pouze slabou charakteristickou vůní, která není pronikavá ani nepříjemná

Identifikace

 

Relativní hustota (25 °C/25 °C)

Ne méně než 1,257

Index lomu

[n]D 20 mezi 1,471 a 1,474

Čistota

 

Obsah vody

Ne více než 5 % (Karl-Fischerova metoda)

Síranový popel

Ne více než 0,01 %, stanoveno při 800 ± 25 °C

Butantrioly

Ne více než 0,2 %

Akrolein

Ne více než 3 mg/kg

Mastné kyseliny a estery

Ne více než 0,1 %, vyjádřeno jako kyselina máselná

Chlorované sloučeniny

Ne více než 30 mg/kg (jako chlor)

3-chlorpropan-1,2-diol (3-MCPD)

Ne více než 0,1 mg/kg

Arsen

Ne více než 0,1 mg/kg

Olovo

Ne více než 0,1 mg/kg

Rtuť

Ne více než 0,1 mg/kg

Kadmium

Ne více než 0,1 mg/kg“

2)

položka týkající se potravinářské přídatné látky E 475 Estery polyglycerolu s mastnými kyselinami se nahrazuje tímto:

E 475 ESTERY POLYGLYCEROLU S MASTNÝMI KYSELINAMI

Synonyma

Estery polyglycerolu s mastnými kyselinami; polyglycerinové estery mastných kyselin

Definice

Estery polyglycerolu s mastnými kyselinami se vytvářejí esterifikací polyglycerolu s potravinářskými tuky a oleji nebo s mastnými kyselinami vyskytujícími se v potravinářských tucích a olejích. Podíl polyglycerolu je tvořen převážně di-, tri- a tetraglycerolem a neobsahuje více než 10 % polyglycerolů odpovídajících heptaglycerolu, nebo vyšších.

Polyglycerol se vyrábí z glycerolu odpovídajícího specifikacím E 422.

EINECS

 

Chemický název

 

Chemický vzorec

 

Relativní molekulová hmotnost

 

Obsah

Ne méně než 90 % všech esterů mastných kyselin

Popis

Světle žluté až jantarové, olejovité až velmi viskózní kapaliny; světle až středně hnědé, plastické nebo měkké pevné látky; světle hnědé až hnědé, tvrdé, voskovité pevné látky

Identifikace

 

Zkouška na přítomnost glycerolu

Pozitivní

Zkouška na přítomnost polyglycerolů

Pozitivní

Zkouška na přítomnost mastných kyselin

Pozitivní

Rozpustnost

Estery mohou být velmi hydrofilní až velmi lipofilní, ale jako třída mají sklon dispergovat ve vodě a rozpouštět se v organických rozpouštědlech a olejích

Čistota

 

Síranový popel

Ne více než 0,5 % (800 ± 25 °C)

Kyseliny jiné než mastné kyseliny

Méně než 1 %

Volné mastné kyseliny

Ne více než 6 %, vyjádřeno jako kyselina olejová

Celkový glycerol a polyglyceroly

Ne méně než 18 % a ne více než 60 %

Volný glycerol a polyglyceroly

Ne více než 7 %

Arsen

Ne více než 0,1 mg/kg

Olovo

Ne více než 0,3 mg/kg

Rtuť

Ne více než 0,1 mg/kg

Kadmium

Ne více než 0,1 mg/kg

Suma 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami, vyjádřeno jako 3-MCPD

Ne více než 2,5 mg/kg

Glycidylestery mastných kyselin, vyjádřené jako glycidol

Ne více než 10 mg/kg. Použije se ode dne 20. července 2023 do 20. ledna 2024.

Ne více než 5 mg/kg. Použije se ode dne 20. ledna 2024.

Kyselina eruková

Ne více než 2 %

Kritéria pro čistotu se vztahují na přídatné látky bez sodných, draselných a vápenatých solí mastných kyselin, tyto látky však mohou být přítomny v množství nejvýše 6 % (vyjádřeno jako olean sodný).“;

3)

položka týkající se potravinářské přídatné látky E 476 Polyglycerolpolyricinoleát se nahrazuje tímto:

E 476 POLYGLYCEROLPOLYRICINOLEÁT

Synonyma

Estery glycerolu s kondenzovanými mastnými kyselinami ricinového oleje; estery polyglycerolu a polykondenzovaných mastných kyselin z ricinového oleje; estery polyglycerolu a vnitřně esterifikované ricinolejové kyseliny; PGPR

Definice

Polyglycerolpolyricinoleát se připravuje esterifikací polyglycerolu s kondenzovanými mastnými kyselinami ricinového oleje. Ricinový olej používaný k výrobě polyglycerolpolyricinoleátu neobsahuje ricin.

Polyglycerol se vyrábí z glycerolu odpovídajícího specifikacím E 422.

EINECS

 

Chemický název

 

Chemický vzorec

 

Relativní molekulová hmotnost

 

Obsah

 

Popis

Čirá, vysoce viskózní kapalina

Identifikace

 

Rozpustnost

Nerozpustný ve vodě a v ethanolu; rozpustný v etheru, uhlovodících a halogenovaných uhlovodících

Zkouška na přítomnost glycerolu

Pozitivní

Zkouška na přítomnost polyglycerolů

Pozitivní

Zkouška na přítomnost kyseliny ricinolejové

Pozitivní

Index lomu

[n]D 65 mezi 1,4630 a 1,4665

Čistota

 

Polyglyceroly

Podíl polyglycerolu musí být tvořen z nejméně 75 % z di-, tri- a tetraglycerolů a nesmí obsahovat více než 10 % polyglycerolů odpovídajících heptaglycerolu nebo vyšších

Hydroxylové číslo

Ne méně než 80 a ne více než 100

Číslo kyselosti

Ne vyšší než 6

Arsen

Ne více než 0,1 mg/kg

Olovo

Ne více než 0,1 mg/kg

Rtuť

Ne více než 0,1 mg/kg

Kadmium

Ne více než 0,1 mg/kg

Suma 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) a esterů 3-MCPD s mastnými kyselinami (vyjádřeno jako 3-MCPD)

Ne více než 2,5 mg/kg

Glycidylestery mastných kyselin (vyjádřené jako glycidol)

Ne více než 1 mg/kg“


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU