2004/216/ESROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 1. března 2004, kterým se mění směrnice Rady 82/894/EHS o hlášení chorob zvířat ve Společenství tak, aby se některé choroby koňovitých a některé choroby včel zahrnuly do seznamu chorob povinných hlášením (oznámeno pod číslem K (2004) 578) (Text s významem pro EHP) (2004/216/ES)

Publikováno: Úř. věst. L 67, 5.3.2004, s. 27-30 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 1. března 2004 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 1. března 2004 Nabývá účinnosti: 25. března 2004
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) 2016/429 Pozbývá platnosti: 21. dubna 2021
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 1. března 2004,

kterým se mění směrnice Rady 82/894/EHS o hlášení chorob zvířat ve Společenství tak, aby se některé choroby koňovitých a některé choroby včel zahrnuly do seznamu chorob povinných hlášením

(oznámeno pod číslem K(2004) 578)

(Text s významem pro EHP)

(2004/216/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 82/894/EHS ze dne 21. prosince 1982 o hlášení chorob zvířat ve Společenství [1], a zejména na čl. 5 odst. 2 první odrážku uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Podle směrnice Rady 90/426/EHS ze dne 26. června 1990 o veterinárních předpisech pro přesun koňovitých a jejich dovoz ze třetích zemí [2] jsou mor koní, vezikulární stomatitida, vozhřivka, hřebčí nákaza, encefalomyelitida koní všech typů, nakažlivá chudokrevnost koní, vzteklina a sněť slezinná choroby povinné hlášením.

(2) Příloha I směrnice Rady 82/894/EHS, ve které je uveden seznam chorob, jejichž výskyt se musí hlásit Komisi a ostatním členským státům, obsahuje z chorob postihujících koňovité pouze mor koní a vezikulární stomatitidu.

(3) Mor koní, vezikulární stomatitida, vozhřivka, hřebčí nákaza, nakažlivá chudokrevnost koní a různé typy encefalomyelitidy koní jsou choroby koňovitých uvedené na seznamu Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE).

(4) Členské země OIE jsou povinny hlásit první potvrzený výskyt nebo nový výskyt choroby uvedené na seznamu, pokud země nebo její oblast byla dříve považována za prostou některé choroby nebo pokud choroba může mít zoonotický dopad a její rozvoj může mít následky pro mezinárodní obchod.

(5) Mor koní, vezikulární stomatitida, vozhřivka, hřebčí nákaza a většina typů virové encefalomyelitidy koní se v současné době považují ve Společenství za exotické. V některých částech Společenství je příležitostně hlášena nakažlivá chudokrevnost koní a některé typy encefalomyelitidy koní.

(6) Malý úlový brouk a roztoč rodu Tropilaelaps jsou exotičtí parazité napadající včely medonosné a v současné době nejsou ve Společenství známy žádné případy těchto chorob. V případě jejich dovezení by však mohly mít devastující účinek na nákazový status včel medonosných a na odvětví včelařství průmysl, což je důvodem doplnění těchto chorob do seznamu chorob Společenství povinných hlášením.

(7) Okamžité ohlášení a informace o výskytu uvedených chorob ve Společenství jsou životně důležité pro předcházení a tlumení případů choroby, jakož i pro přesun a obchodování s koňovitými a včelami, také s přihlédnutím k možnému zoonotickému dopadu některé z těchto chorob.

(8) V důsledku rozšíření Společenství a různých účinků životního prostředí na vektory přenášející některé z výše uvedených chorob se situace ve Společenství ohledně těchto chorob může změnit.

(9) Proto je třeba doplnit vozhřivku, hřebčí nákazu, nakažlivou chudokrevnost koní, všechny typy encefalomyelitidy koní, malého úlového brouka a roztoče rodu Tropilaelaps do seznamu v příloze I směrnice Rady 82/894/EHS a pozměnit přílohu II směrnici Rady 82/894/EHS tak, aby se zohlednil způsob chovu včel.

(10) Opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Přílohy I a II směrnice 82/894/EHS se nahrazují zněním přílohy tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí se použije ode dne 25. března 2004.

Článek 3

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 1. března 2004.

Za Komisi

David Byrne

člen Komise

[1] Úř. věst. L 378, 31.12.1982, s. 58. Směrnice naposledy pozměněná nařízením (ES) č. 807/2003 (Úř. věst. L 122, 16.5.2003, s. 36).

[2] Úř. věst. L 224, 18.8.1990, s. 42. Směrnice naposledy pozměněná nařízením (ES) č. 806/2003 (Úř. věst. L 122, 16.5.2003, s. 1).

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

"

„PŘÍLOHA I

Choroby povinné hlášením

Mor koní

Africký mor prasat

Influenza ptáků (dříve ptačí mor)

Katarální horečka ovcí

Bovinní spongiformní encefalopatie

Klasický mor prasat

Plicní nákaza skotu

Hřebčí nákaza

Encefalomyelitida koní (všech typů včetně venezuelské encefalomyelitidy koní)

Nakažlivá chudokrevnost koní

Slintavka a kulhavka

Vozhřivka

Infekční nekróza krvetvorné tkáně

Nakažlivá chudokrevnost lososů

Nodulární dermatitida

Newcastleská choroba

Mor malých přežvýkavců

Nakažlivá obrna prasat (dříve těšínská choroba prasat)

Horečka údolí Rift

Mor skotu

Neštovice ovcí a koz

Malý úlový brouk (Aethina tumida)

Vezikulární choroba prasat

Roztoč rodu Tropilaelaps

Vezikulární stomatitida

Virová hemoragická septikémie

PŘÍLOHA II

Informace uváděné v rámci hlášení požadované podle článků 3 a 4 v souvislosti s primárními a sekundárními ohnisky chorob uvedených v příloze I

1. Datum odeslání.

2. Čas odeslání.

3. Země původu.

4. Název choroby, popřípadě typ viru.

5. Pořadové číslo ohniska.

6. Typ ohniska.

7. Pořadové číslo ohniska souvisejícího s tímto ohniskem.

8. Oblast a zeměpisná poloha hospodářství.

9. Jiná oblast s omezením.

10. Datum potvrzení.

11. Datum podezření.

12. Odhadované datum první infekce.

13. Původ choroby.

14. Přijatá opatření pro tlumení.

15. Počet zvířat vnímavých k chorobě v areálu: a) skot, b) prasata, c) ovce, d) kozy, e) drůbež, f) koňovití, g) ryby, h) volně žijící druhy, i) v případě chorob včel je třeba uvést počet úlů vnímavých k chorobě.

16. Počet zvířat s klinickými příznaky v areálu: a) skot, b) prasata, c) ovce, d) kozy, e) drůbež, f) koňovití, g) ryby, h) volně žijící druhy, i) v případě chorob včel je třeba uvést počet úlů s klinickými příznaky.

17. Počet uhynulých zvířat v areálu: a) skot, b) prasata, c) ovce, d) kozy, e) drůbež, f) koňovití, g) ryby, h) volně žijící druhy.

18. Počet poražených zvířat: a) skot, b) prasata, c) ovce, d) kozy, e) drůbež, f) koňovití, g) ryby, h) volně žijící druhy.

19. Počet neškodně odstraněných mrtvých těl: a) skot, b) prasata, c) ovce, d) kozy, e) drůbež, f) koňovití, g) ryby, h) volně žijící druhy, i) v případě chorob včel je třeba uvést počet zlikvidovaných úlů.

20. (Odhadované) datum dokončení utrácení.

21. (Odhadované) datum dokončení neškodného odstranění.

V případě moru prasat se uvádějí tyto doplňující informace:

1. Vzdálenost od nejbližšího hospodářství s prasaty.

2. Počet a typ prasat (chovná, na výkrm a selata [1]) v infikovaném areálu.

3. Počet a typ prasat (chovná, na výkrm a selata [2]) s klinickými příznaky v infikovaném areálu.

4. Diagnostická metoda.

5. Pokud nebyla choroby potvrzena v areálu, pak zda byla potvrzena na jatkách nebo v dopravním prostředku.

6. Potvrzení primárních případů [3] u volně žijících prasat.

V případě chorob ryb:

Infekce infekční nekrózou krvetvorné tkáně, nakažlivou chudokrevností lososů a virovou hemoragickou septikémií potvrzené v hospodářstvích nebo ve schválených pásmech či pásmech prostých choroby se musí hlásit jako primární ohniska. Ve volném textu musí být uveden název a popis schváleného hospodářství nebo schváleného pásma.

"

[1] Zvířata mladší tří měsíců.

[2] Zvířata mladší tří měsíců.

[3] Primárním případem u volně žijících prasat se rozumí případy výskytu choroby v pásmech prostých choroby, tzn. mimo pásmo s omezením pro klasický mor prasat u volně žijících prasat.“

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU