(EU) 2026/2376Nařízení Komise (EU) 2026/2376 ze dne 28. října 2026, kterým se mění nařízení (EU) 2022/1616, pokud jde o správu rejstříku Unie, dokumentaci souladu, zkušební metody a dokumenty, které mají být předloženy při propuštění do volného oběhu

Publikováno: Úř. věst. L 2376, 29.10.2026 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 28. října 2026 Autor předpisu:
Platnost od: 18. listopadu 2026 Nabývá účinnosti: 18. listopadu 2026
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
 Obsah   Tisk   Export  Skrýt přehled Celkový přehled   Skrýt názvy Zobrazit názvy  

Předpisem se mění

(EU) 2022/1616;

Provádí předpisy

(ES) č. 1935/2004;

Oblasti

Věcný rejstřík

Předpisy EU

(EU) č. 10/2011; (EU) č. 952/2013; (EU) 2017/625;
Původní znění předpisu

European flag

Úřední věstník
Evropské unie

CS

Řada L


2026/2376

29.10.2026

NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2026/2376

ze dne 28. října 2026,

kterým se mění nařízení (EU) 2022/1616, pokud jde o správu rejstříku Unie, dokumentaci souladu, zkušební metody a dokumenty, které mají být předloženy při propuštění do volného oběhu

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 ze dne 27. října 2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami a o zrušení směrnic 80/590/EHS a 89/109/EHS (1), a zejména na čl. 5 odst. 1 druhý pododstavec písm. h), i) a k) uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení Komise (EU) 2022/1616 (2) stanoví pravidla pro vývoj a vhodnost recyklačních technologií a povolování recyklačních procesů a rovněž pro výrobu, uvádění na trh a používání materiálů a předmětů z plastů, které obsahují plast pocházející z odpadu.

(2)

Zkušenosti získané od vstupu uvedeného nařízení v platnost ukazují, že je zapotřebí stanovit podrobnější pravidla týkající se registrace recyklačních zařízení a vyjasnit používání dokumentace souladu v dodavatelském řetězci.

(3)

Nařízení (EU) 2022/1616 vyžaduje, aby recyklátoři a zpracovatelé vystavili prohlášení o souladu. Toto prohlášení popsané v části A přílohy III (prohlášení A) mají poskytnout recyklátoři, kdežto prohlášení popsané v části B přílohy III (prohlášení B) mají poskytnout zpracovatelé. Aby však všichni provozovatelé podniků v dodavatelském řetězci mohli ověřit a zajistit soulad s nařízením (EU) 2022/1616, zachovat sledovatelnost a usnadnit práci příslušných orgánů, měli by provozovatelé poskytovat prohlášení o souladu i v jiných výrobních fázích v rámci dodavatelského řetězce, s výjimkou prodeje spotřebitelům. Aby se ale zabránilo nadměrné zátěži provozovatelů na konci dodavatelského řetězce, neměli by mít provozovatelé potravinářských podniků, kteří k balení potravin používají plasty s recyklovaným obsahem, povinnost poskytnout prohlášení o souladu, pokud ohledně recyklovaného obsahu poskytnou nezbytné pokyny a informace prostřednictvím označení.

(4)

V souladu s článkem 16 nařízení (ES) č. 1935/2004 musí mít provozovatelé při vystavení prohlášení o souladu k dispozici podpůrnou dokumentaci, která tento soulad dokládá. Aby se splnění této povinnosti usnadnilo, je vhodné vyjasnit, že pro účely nařízení (EU) 2022/1616 by tato dokumentace měla zahrnovat prohlášení obdržená z předchozích výrobních fází a další dokumentaci týkající se souladu recyklovaného plastu s nařízením (EU) 2022/1616 a že by měla být k dispozici již v okamžiku, kdy provozovatelé vystaví své prohlášení o souladu, a měla by být předložena příslušnému orgánu na jeho žádost do deseti pracovních dnů.

(5)

Zkušenosti ukazují, že uvádění čísel šarží v prohlášení o souladu, které má být poskytnuto zpracovatelům a provozovatelům používajícím recyklovaný plast v jeho konečné výrobní fázi, je složité a poté, co je ve výrobním řetězci dosaženo stavu, kdy se složení plastu dále nemění, již není nutné, neboť sledovatelnost lze následně náležitě zajistit na základě obdržených prohlášení o souladu. Zpracovatelé a provozovatelé, kteří používají následně zpracovaný recyklovaný plast v jeho konečné výrobní fázi, by proto měli mít možnost vystavit zjednodušené prohlášení („prohlášení C“) bez přidělení nových čísel šarží, které je přizpůsobeno konečným výrobním fázím. Aby však bylo zajištěno účinné prosazování pravidel, měl by být v tomto prohlášení uveden seznam recyklačních zařízení používaných při výrobě součástí předmětů vyrobených z recyklovaného obsahu.

(6)

Aby recyklátoři, kteří obdrží částečně předzpracovaný vstup v podobě plastů a vstup v podobě plastů, a příslušné orgány mohli zjistit, zda vstup v podobě plastů splňuje požadavky nařízení (EU) 2022/1616, a vysledovat jej v případě, že vyvstanou otázky ohledně jeho kvality nebo původu, mělo by být ve všech fázích uvádění na trh v rámci fází předzpracování a pro výsledné šarže vstupu v podobě plastů vystaveno prohlášení o souladu. Toto prohlášení by se mělo nazývat prohlášení P. Příslušné šarže by měly být označeny číslem šarže, aby se usnadnila jejich identifikace.

(7)

Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 (3) umožňuje přepracování odřezků a šrotu. Nařízení (EU) 2022/1616 to výslovně neumožňuje. Avšak vzhledem k tomu, že toto přepracování může být provedeno také u odřezků a šrotu z recyklovaného plastu, měla by být v tomto ohledu stanovena pravidla v souladu se zásadami uvedenými v nařízení (EU) č. 10/2011.

(8)

Plastový odpad, částečně předzpracovaný vstup v podobě plastů, vstup v podobě plastů, recyklovaný plast, částečně následně zpracovaný recyklovaný plast, materiály a předměty z recyklovaných plastů a výrobky z nich vyrobené se stále více dovážejí do Unie a při uvádění na trh Unie musí splňovat požadavky nařízení (EU) 2022/1616. Aby se zabránilo propuštění nevyhovujících materiálů a předmětů z plastů s recyklovaným obsahem do volného oběhu na trh Unie a aby byla zachována sledovatelnost původu dovážených materiálů, měly by celní orgány Unie v okamžiku, kdy je o propuštění do volného oběhu na trh Unie požádáno, obdržet příslušné prohlášení o souladu, jak vyžaduje nařízení (EU) 2022/1616. Za tímto účelem je vhodné zavést pro tyto plasty zbožové kódy. Zavedení zbožových kódů pro všechny recyklované plasty v různých fázích jejich výrobního řetězce by však vyžadovalo podrobné rozlišení pro jednotlivé polymery, balené potraviny a některé další výrobky, jako jsou spotřebiče, a rovněž rozlišení na fáze uvádění na trh. To by vyžadovalo zavedení velkého množství kódů, což by bylo zatěžující a zvýšilo by to riziko nesprávného výkladu na hranicích. Vzhledem k počtu kódů, které by byly zapotřebí, a k tomu, že v současnosti se vhodnou technologií vyrábí pouze polyethylentereftalát („PET“), na který se vztahují cíle týkající se recyklovaného obsahu podle právních předpisů Unie v oblasti životního prostředí, by tyto kódy měly být zavedeny pouze pro kuchyňské a stolní nádobí a náčiní a pro PET, včetně případů, kdy je součástí vícevrstvých materiálů, nikoli však pro balené potraviny, spotřebiče a zařízení na zpracování potravin, a to i v případě, že jsou zabaleny do PET nebo vyrobeny z PET.

(9)

Aby se usnadnil úkol celních orgánů a zabránilo se nesprávné identifikaci a podvodům, měly by být v prohlášeních o souladu poskytnutých k plastu s recyklovaným obsahem, který pochází ze třetích zemí, uvedeny zbožové kódy používané pro dovoz materiálů z recyklovaných plastů v souladu s celními předpisy Unie.

(10)

Status registrace dekontaminačních zařízení má významný dopad na příslušné používání těchto zařízení a je důležitou zárukou, která má zabránit uvádění nebezpečných recyklovaných plastů na trh Unie. Úplnému zavedení statusu registrace v souladu s čl. 24 odst. 2 písm. g) nařízení (EU) 2022/1616 však brání absence jasně vymezených postupů a seznam možných statusů zařízení v rejstříku neumožňuje rozlišovat mezi různými situacemi a je třeba jej doplnit tak, aby odrážel všechny možné situace během životního cyklu daného zařízení. Kromě toho stávající registrace rovněž neumožňuje provozovatelům a příslušným orgánům status změnit, dojde-li v používání daného zařízení ke změně, což administrativně zpomaluje jeho zavedení a zvyšuje to riziko chyb. Za účelem správy rejstříku Unie pro nové technologie, recyklátory, recyklační procesy, recyklační programy a dekontaminační zařízení (dále jen „rejstřík“) je proto důležité usnadnit přístup provozovatelů a příslušných orgánů do tohoto systému vytvořením elektronického registračního systému, v němž budou provozovatelé své informace přímo zadávat a měnit pod dohledem příslušných orgánů.

(11)

V současnosti neexistují žádná vymezená pravidla týkající se podrobných specifikací předzpracovaného vstupu v podobě plastů, jako jsou například specifikace uváděné v dodatku A stanovisek k recyklačním procesům, která zveřejňuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin. V zájmu zajištění bezpečnosti by měly být pro tyto specifikace stanoveny maximální limity a metody ověřování souladu. Jedna metoda pro tento účel je již stanovena v příloze A normy ISO 12418–2:2012, která by měla být pro tento účel považována za vhodnou. Pro stejný účel jsou vyvíjeny další metody, které by měly být rovněž povoleny za předpokladu, že mají stejnou nebo lepší výkonnost.

(12)

Nařízení (EU) 2022/1616 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(13)

Aby se provozovatelé mohli přizpůsobit změnám zavedeným tímto nařízením, avšak vzhledem k tomu, že tyto změny jsou nezbytné pro ochranu lidského zdraví a jsou pouze administrativní povahy, mělo by být povoleno uvádět na trh výrobky, které splňují požadavky nařízení (EU) 2022/1616 ve znění použitelném před datem vstupu tohoto nařízení v platnost a pro něž se vyžaduje prohlášení A nebo B, po dobu tří měsíců po vstupu tohoto nařízení v platnost, i když nesplňují pravidla týkající se těchto prohlášení stanovená v tomto nařízení. Jelikož však provozovatelé k vystavení prohlášení C potřebují informace z dřívějších fází a ve fázích předzpracování nebylo prohlášení dosud vyžadováno, mělo by být povoleno výrobky, které splňují požadavky nařízení (EU) 2022/1616 ve znění použitelném před datem vstupu tohoto nařízení v platnost a pro něž toto nařízení vyžaduje prohlášení C nebo P, uvádět na trh bez těchto prohlášení po dobu šesti měsíců po vstupu tohoto nařízení v platnost. V zájmu zajištění hladkého přechodu by mělo být možné vyrábět z těchto výrobků, které byly uvedeny na trh během přechodných období, materiály a předměty z recyklovaných plastů a uvádět je na trh až do vyčerpání zásob.

(14)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Změny nařízení (EU) 2022/1616

Nařízení (EU) 2022/1616 se mění takto:

1)

čl. 2 odst. 3 se mění takto:

a)

bod 13 se nahrazuje tímto:

„13)

„dekontaminačním zařízením“ se rozumí konkrétní propojené vybavení instalované v recyklačním závodu používané k provádění dekontaminačního procesu;“

b)

doplňují se nové body 21 a 22, které znějí:

„21)

„propuštěním do volného oběhu“ se rozumí postup stanovený v článku 201 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 (*1);

22)

„listem“ se rozumí meziprodukty z plastů protlačované do plochého tvaru o dostatečné velikosti a tloušťce, aby byly tuhé při teplotě okolí a vhodné pro výrobu tepelně tvarovaných misek.

(*1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie (Úř. věst. L 269, 10.10.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj).“;"

()  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie (Úř. věst. L 269, 10.10.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj).“;

2)

v článku 4 se odstavec 8 nahrazuje tímto:

„8.   Status registrace uvedený v rejstříku zřízeném podle článku 24 pro dekontaminační zařízení v okamžiku výroby každé šarže recyklovaného plastu obsaženého v materiálu nebo předmětu z recyklovaných plastů musí být buď „nově zaregistrováno“, „zřizuje se“, nebo „aktivní“.“

;

3)

článek 5 se mění takto:

a)

nadpis se nahrazuje tímto:

„ Požadavky na označování“;

b)

odstavce 1 a 2 se zrušují;

c)

v odstavci 3 se písmeno e) nahrazuje tímto:

„e)

stanoví-li prohlášení podle článku 5a další pokyny, symbol určený normou ISO 7000 s referenčním číslem 1641.“;

4)

vkládá se nový článek 5a, který zní:

„Článek 5a

Požadavky na dokumentaci souladu

1.   V jiných fázích uvádění na trh, než je fáze maloobchodního prodeje, poskytnou provozovatelé podniků pro materiály a předměty, na něž se vztahuje toto nařízení, prohlášení o souladu podle článku 16 nařízení (ES) č. 1935/2004.

2.   Provozovatelé podniků vyhotoví prohlášení o souladu uvedená v odstavci 1 podle článku 29.

3.   Provozovatelé podniků smí přijmout pouze materiály a předměty z plastů nebo potraviny s obaly, na něž se vztahuje toto nařízení a k nimž je připojeno příslušné prohlášení o souladu.

4.   Odchylně od odstavce 1 nejsou provozovatelé potravinářských podniků, kteří používají k balení potravin výrobky s recyklovaným obsahem, povinni poskytnout prohlášení o souladu maloobchodním prodejcům a distributorům dodávajícím maloobchodním prodejcům, pokud jsou splněny všechny tyto podmínky:

a)

příslušné informace a pokyny, které maloobchodní prodejci potřebují k zajištění souladu s tímto nařízením a spotřebitelé k zajištění bezpečného používání výrobků obsahujících recyklovaný plast, jsou poskytnuty prostřednictvím označení nebo jiné náležité dokumentace;

b)

žádné informace týkající se recyklovaného obsahu výrobků s recyklovaným plastem se neliší od informací obsažených v prohlášení, které provozovatel potravinářského podniku obdržel v souladu s odstavcem 1.

V tomto případě se odstavec 3 nepoužije.

Na žádost příslušného orgánu nebo maloobchodního prodejce či distributora, jemuž dodává, poskytne provozovatel potravinářského podniku, který používá k balení potravin materiály a předměty z recyklovaných plastů, do deseti pracovních dnů od žádosti, pokud je žádost podána v souvislosti s kontrolou prováděnou příslušným orgánem, nebo jinak do dvaceti pracovních dnů od žádosti jedno z těchto prohlášení o souladu:

a)

prohlášení o souladu, které obdržel od svého dodavatele;

b)

nové prohlášení o souladu, které vystavil.

5.   Provozovatelé podniků zajistí, aby podpůrná dokumentace dokládající, že výrobky, které uvádějí na trh, splňují požadavky tohoto nařízení, byla v okamžiku vystavení prohlášení o souladu uložena v jejich systémech dokumentace. V případě recyklovaného plastu musí dokumentace obsahovat všechny příslušné záznamy vedené v souladu s čl. 7 odst. 4.

Podpůrná dokumentace se na požádání poskytne příslušným orgánům do deseti pracovních dnů.

6.   Prohlášení o souladu může být poskytnuto jako podepsaný digitální dokument za předpokladu, že může být neprodleně zpřístupněno jako jediný dokument, který lze přečíst a vytisknout pomocí běžně dostupného softwaru.

7.   Propuštění následujících výrobků do volného oběhu pod stanovenými zbožovými kódy je podmíněno předložením dokumentace uvedené v tabulce 6 v příloze I celním orgánům:

a)

výrobky obsahující recyklovaný plast vyrobený vhodnou recyklační technologií, u níž je ve sloupci 11 tabulky 1 v příloze I uvedeno „ano“, a rovněž částečně předzpracovaný vstup v podobě plastů, vstup v podobě plastů a recyklované plasty určené k použití při jejich výrobě, s výjimkou balených potravin, zařízení na zpracování potravin a spotřebičů;

b)

stolní a kuchyňské nádobí a náčiní kódu KN ex 3924 10 00 a kódu KN ex 3924 90 00 , pokud obsahuje recyklovaný plast;

c)

vícevrstvé listy obsahující alespoň jednu vrstvu recyklovaného PET použitého za funkční bariérovou vrstvou, bez ohledu na složení bariérové vrstvy, a rovněž vstup v podobě plastů a recyklovaný PET určený k výrobě těchto vrstev recyklovaného PET.“

;

5)

článek 7 se mění takto:

a)

vkládá se nový odstavec 1a, který zní:

„1a.   Šarže materiálu, který je vstupem v podobě plastů, lze k dekontaminaci přijmout pouze tehdy, je-li k nim připojeno prohlášení P vystavené v souladu s čl. 29 odst. 1.

Pokud recyklátor přímo získá plastový odpad nebo částečně předzpracovaný vstup v podobě plastů a provede jakékoli další operace předzpracování s cílem vyrobit vstup v podobě plastů, zajistí, aby byl při zahájení recyklace vstupní šarže uložen záznam o tomto vstupu v podobě plastů v jeho systému dokumentace a aby obsahoval údaje a prohlášení rovnocenné těm, které jsou stanoveny v čl. 29 odst. 1 pro prohlášení P.

Prohlášení P nebo rovnocenný záznam uchovává recyklátor po dobu nejméně pěti let.

Recyklátor poskytne prohlášení P vnitrostátním příslušným orgánům do deseti pracovních dnů od jejich žádosti.“

;

b)

odstavec 4 se nahrazuje tímto:

„4.   Ke každé šarži plastu se vztahuje jediný záznam týkající se její kvality a šarže se označí jedinečným číslem a názvem výrobní fáze, z níž vzešla. Šarže musí odpovídat vymezením v oddíle 2.4 souhrnného přehledu sledování souladu uvedeného v odst. 3 písm. c).

Udržuje se úložiště těchto záznamů v souladu s formátem stanoveným v oddíle 4.1 souhrnného přehledu sledování souladu uvedeného v odst. 3 písm. c).

Každý záznam se uchovává po dobu nejméně pěti let.“

;

6)

článek 8 se mění takto:

a)

odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1.   Na zpracovatele se vztahují tyto povinnosti:

a)

zpracovatelé následně zpracují recyklovaný plast v souladu s pokyny uvedenými v oddíle 3 prohlášení o souladu, které obdrželi podle článku 5a, a

b)

pokud jsou k zajištění bezpečného používání recyklovaného plastu nebo materiálů či předmětů z recyklovaných plastů nebo jejich souladu s tímto nařízením nezbytné pokyny, předají zpracovatelé tyto pokyny následujícím zpracovatelům a uživatelům prostřednictvím oddílu 3 prohlášení, které poskytnou podle článku 5a.“

;

b)

vkládají se nové odstavce 1a a 1b, které znějí:

„1a.   Odřezky a šrot z recyklovaných plastů a z materiálů a předmětů z recyklovaných plastů vyrobených v souladu s tímto nařízením mohou být přidány do recyklovaných plastů během následného zpracování, pokud jsou splněny všechny tyto podmínky:

a)

jsou dodržena ustanovení vztahující se na přepracování uvedená v čl. 10 odst. 2 nařízení (EU) č. 10/2011, s výjimkou čl. 10 odst. 2 písm. c) bodu i) uvedeného nařízení;

b)

k odřezkům a šrotu je připojeno buď prohlášení B, nebo prohlášení C vystavené v souladu s článkem 29 a toto prohlášení obsahuje informace požadované v souladu s bodem 10 přílohy IV nařízení (EU) č. 10/2011.

1b.   V každé výrobní fázi, která podléhá ověření kvality, i v případných mezifázích, se k šaržím recyklovaného plastu zpracovaného zpracovatelem vztahuje jediný záznam týkající se jejich kvality a šarže se označí jedinečným číslem a názvem výrobní fáze, z níž vzešly.

Zpracovatel udržuje úložiště těchto záznamů a každý záznam uchovává po dobu nejméně pěti let.“

;

c)

odstavec 2 se nahrazuje tímto:

„2.   Provozovatelé potravinářských podniků musí používat materiály a předměty z recyklovaných plastů v souladu s pokyny uvedenými v oddíle 3 prohlášení, které obdrželi podle článku 5a, nebo v souladu s pokyny obdrženými podle čl. 5a odst. 4.

Předají všechny příslušné pokyny spotřebitelům potravin zabalených v těchto materiálech a předmětech a dalším provozovatelům potravinářských podniků.“

;

7)

Článek 9 se mění takto:

a)

odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1.   Jako správce recyklačního programu vystupuje jediný právní subjekt, který je odpovědný za celkové fungování recyklačního programu.

Nejpozději patnáct pracovních dnů před zahájením provozu recyklačního programu uvědomí správce recyklačního programu prostřednictvím elektronického registračního systému příslušný orgán na území, kde je usazen, a Komisi za účelem zápisu programu do rejstříku zřízeného podle článku 24.

Správce uvede v elektronickém registračním systému své jméno (název), adresu, kontaktní osoby, název programu, souhrnné informace o programu v délce nepřesahující 300 slov, značení podle odstavce 5, seznam území, kde se provozovatelé podniků zapojených do daných programů nacházejí, a odkazy na veškerá dekontaminační zařízení programem využívaná. Následně zajistí průběžnou aktualizaci uvedených informací.“

;

b)

v odstavci 6 se písmeno b) nahrazuje tímto:

„b)

jsou používány pouze pro účely výroby, distribuce, skladování, vystavení a prodeje potravin, pro něž jsou určeny;“

8)

článek 10 se mění takto:

a)

odstavec 2 se nahrazuje tímto:

„2.   Nejméně šest měsíců před zahájením provozu prvního dekontaminačního zařízení provozovaného na základě čl. 4 odst. 3 písm. b) zaregistruje vývojář novou technologii prostřednictvím elektronického registračního systému uvedeného v článku 24a. Status „nové technologie“ je „nově zavedená“.

Za účelem zápisu nové technologie do rejstříku zřízeného podle článku 24 uvede vývojář v elektronické registraci své jméno (název), adresu, kontaktní osoby, název nové technologie, souhrnné informace o nové technologii v délce nepřesahující 300 slov, jednotnou adresu zdroje („URL“) určující umístění zpráv uvedených v odstavci 4 a čl. 13 odst. 4 a názvy a adresy nebo čísla všech recyklačních závodů, v nichž by vývoj technologie měl probíhat.“

;

b)

odstavec 8 se nahrazuje tímto:

„8.   Příslušný orgán, který obdržel oznámení podle odstavce 2, do pěti měsíců od jeho obdržení ověří, zda jsou splněny požadavky uvedené v odstavcích 1 až 6, a následně pravidelně ověřuje požadavky vyplývající z odstavce 7.

Pokud příslušný orgán usoudí, že požadavky uvedené v odstavcích 1 až 6 jsou splněny, změní v elektronickém registračním systému status nové technologie na „ověřená“.

Pokud příslušný orgán splnění požadavků uvedených v odstavcích 1 až 6 nemůže ověřit, oznámí své výhrady vývojáři. Oznámená nová technologie pak zůstane „nově zavedená“, dokud vývojář výhrady příslušného orgánu uspokojivě nevyřeší.

Jakmile je status nové technologie „ověřená“, bude nová technologie uvedena v rejstříku.“

;

9)

článek 24 se mění takto:

a)

v odstavci 2 se písmeno g) nahrazuje tímto:

„g)

status registrace dekontaminačních zařízení a nových technologií a historii statusu registrace každého takového subjektu zobrazením data změny a statusu před změnou;“

b)

odstavce 3 a 4 se nahrazují tímto:

„3.   Rejstřík obsahuje tato jedinečná identifikační čísla:

a)

číslo povolení recyklace („RAN“) pro povolené recyklační procesy;

b)

číslo provozovatele recyklace („RON“) pro recyklátory;

c)

číslo recyklačního zařízení („RIN“) pro dekontaminační zařízení;

d)

číslo recyklačního programu („RSN“) pro recyklační programy;

e)

číslo recyklačního závodu („RFN“) pro recyklační závody a

f)

číslo nové technologie („NTN“) pro nové recyklační technologie.

4.   Pro účely odst. 2 písm. g) se statusem registrace zařízení rozumí:

a)

„nově zaregistrováno“: zařízení bylo zaregistrováno a je případně v provozu, ale recyklátor nepředložil souhrnný přehled sledování souladu;

b)

„zřizuje se“: zařízení je zaregistrováno a v provozu a recyklátor předložil souhrnný přehled sledování souladu příslušnému orgánu na území, kde se nachází, ale audit uvedený v čl. 26 odst. 3 ještě nebyl dokončen;

c)

„aktivní“: zařízení je v provozu, byl předložen souhrnný přehled sledování souladu a příslušný orgán dokončil audit uvedený v čl. 26 odst. 3;

d)

„neaktivní“: zařízení není používáno z jiných důvodů, než jsou důvody uvedené v písmenech e), f) a g);

e)

„pozastaveno“: příslušný orgán používání zařízení pozastavil z důvodu nesouladu s tímto nařízením;

f)

„nedokončený audit“: audit uvedený v čl. 26 odst. 3 nebyl dokončen v příslušné lhůtě;

g)

„vyřazeno z provozu“: recyklátor používání zařízení trvale ukončil.

5.   Pro účely odst. 2 písm. g) se statusem registrace nové technologie rozumí:

a)

„nově zavedená“: vývojář novou technologii zaregistroval v souladu s čl. 10 odst. 2;

b)

„ověřená“: dokumentace nové technologie byla ověřena v souladu s čl. 10 odst. 8;

c)

„posouzení na žádost vývojáře“: vývojář požádal o posouzení v souladu s čl. 14 odst. 2;

d)

„posouzení na žádost Komise“: Komise požádala o posouzení nové technologie úřad v souladu s čl. 14 odst. 1;

e)

„vývoj zastaven“: vývojář oznámil, že ve vývoji nebude pokračovat;

f)

„nepovažována za vhodnou“: technologie není považována za vhodnou v souladu s čl. 15 odst. 1;

g)

„vhodná“: technologie byla stanovena jako vhodná technologie v příloze I.

6.   Na výmaz záznamů z rejstříku se vztahují tato pravidla:

a)

je-li status registrace dekontaminačního zařízení buď „pozastaveno“, nebo „nedokončený audit“ a zůstane-li po dobu jednoho roku nezměněn, záznam týkající se příslušného zařízení se z rejstříku automaticky vymaže;

b)

je-li status registrace dekontaminačního zařízení „vyřazeno z provozu“, záznam týkající se příslušného zařízení se z rejstříku automaticky vymaže jeden rok ode dne zveřejnění tohoto statusu v rejstříku;

c)

je-li status registrace technologie buď „vývoj zastaven“, „nepovažována za vhodnou“, nebo „vhodná“, záznam týkající se příslušné nové technologie se z rejstříku automaticky vymaže jeden rok ode dne zveřejnění tohoto statusu v rejstříku;

d)

záznamy týkající se „provozovatelů“, „závodů“, „nových technologií“ a „recyklačních programů“, které jsou spojeny s vymazaným záznamem týkajícím se dekontaminačního zařízení nebo nové technologie, v rejstříku zůstanou, dokud z něj nejsou všechny závislé záznamy vymazány;

e)

po vymazání zůstanou záznamy archivovány v elektronickém registračním systému podle článku 24a a zůstanou přístupné Komisi a příslušným orgánům členských států.“

;

10)

vkládá se nový článek 24a, který zní:

„Článek 24a

Elektronický registrační systém

1.   Pro účely správy rejstříku musí příslušné orgány a provozovatelé používat neveřejný elektronický registrační systém.

Elektronický registrační systém musí obsahovat informace uvedené v čl. 10 odst. 2 a čl. 24 odst. 2 a 4 a rovněž kontaktní údaje včetně kontaktních osob, seznam příslušných orgánů a veškeré další informace, které jsou nezbytné pro účely správy rejstříku.

Příslušné orgány musí být schopny měnit informace týkající se „provozovatelů“, „závodů“, „dekontaminačních zařízení“, vývojářů „nových technologií“ a subjektů spravujících „recyklační programy“ nacházejících se na jejich území.

Veškeré informace uchovávané v elektronickém registračním systému smí být schopny číst pouze příslušné orgány členských států.

2.   Příslušné orgány zajistí úplnost a správnost informací obsažených v elektronickém registračním systému týkajících se „provozovatelů“, „závodů“, „dekontaminačních zařízení“, vývojářů „nových technologií“ a subjektů spravujících „recyklační programy“ nacházejících se na jejich území.“

;

11)

článek 25 se nahrazuje tímto:

„Článek 25

Registrace recyklátorů a dekontaminačních zařízení

1.   Nejméně 30 pracovních dnů před datem zahájení výroby recyklovaného plastu v dekontaminačním zařízení recyklátor zaregistruje zařízení pomocí elektronického registračního systému uvedeného v čl. 24a odst. 2 s uvedením těchto informací:

a)

registrovaný recyklační závod, v němž se zařízení nachází;

b)

registrovaný recyklátor, který je odpovědný za provoz zařízení;

c)

číslo povolení recyklace, existuje-li;

d)

registrovaná nová technologie, pokud zařízení není provozováno na základě vhodné technologie;

e)

registrovaný recyklační program, pokud je zařízení součástí programu;

f)

registrovaný příslušný orgán na území, kde se zařízení nachází.

2.   Název dekontaminačního zařízení musí obsahovat název recyklačního procesu, na jehož základě je provozováno.

Musí být použit jeden z těchto názvů procesu:

a)

pokud je proces provozován na základě povoleného procesu, název tohoto procesu;

b)

pokud je proces provozován na základě nové technologie, název poskytnutý vývojářem této nové technologie;

c)

ve všech ostatních případech název přidělený provozovatelem.

3.   Po dokončení registrace podle odstavce 1 se status registrace změní na „nově zaregistrováno“ a použije se článek 26.

4.   Recyklátor oznámí v elektronickém registračním systému datum zahájení výroby recyklovaného plastu nejpozději do dne, kdy je tato výroba zahájena.“

;

12)

článek 26 se mění takto:

a)

odstavce 2, 3 a 4 se nahrazují tímto:

„2.   Do 30 dnů od data zahájení výroby recyklovaného plastu za použití daného zařízení předloží recyklátoři v elektronickém registračním systému souhrnný přehled sledování souladu. Recyklátoři, kteří používají zařízení založené na nové technologii, nahrají rovněž doplňující informace a podpůrnou dokumentaci uvedené v čl. 11 odst. 6.

Po předložení souhrnného přehledu sledování souladu se status registrace automaticky změní na „zřizuje se“. Souhrnný přehled sledování souladu lze v elektronickém registračním systému nahradit pouze po schválení příslušným orgánem. Doplňující informace a podpůrná dokumentace uvedené v čl. 11 odst. 6 musí být v případě jejich změny nahrazeny.

3.   Příslušný orgán ověří, zda informace uvedené v souhrnném přehledu sledování souladu splňují požadavky tohoto nařízení, a provede audit recyklačního zařízení v souladu s článkem 27.

Jestliže je soulad potvrzen, změní příslušný orgán status v elektronickém registračním systému na „aktivní“.

Jestliže soulad nelze potvrdit, příslušný orgán požádá recyklátora o poskytnutí doplňujících informací nebo o změnu konfigurace nebo fungování zařízení. V případě potřeby recyklátor souhrnný přehled sledování souladu neprodleně zaktualizuje.

Pokud příslušný orgán následně usoudí, že konfigurace nebo fungování recyklačního zařízení stále nesplňuje požadavky tohoto nařízení, změní status registrace v elektronickém rejstříku na „pozastaveno“.

4.   Ode dne, kdy je status registrace „aktivní“, recyklátor neprodleně informuje příslušný orgán o veškerých administrativních nebo provozních změnách, které mají vliv na informace v elektronickém registračním systému.

Recyklátor každých šest měsíců ověří, zda jsou informace v elektronickém registračním systému stále správné, a prostřednictvím elektronického registračního systému je příslušnému orgánu potvrdí.“

;

b)

doplňuje se nový odstavec 5, který zní:

„5.   Pokud je po uplynutí jednoho roku od data zahájení výroby recyklovaného plastu v dekontaminačním zařízení status tohoto zařízení stále „zřizuje se“, registrace v elektronickém registračním systému se automaticky změní na „nedokončený audit“.

Příslušný orgán a recyklátor jsou automaticky upozorněni 30 dnů, deset dnů a tři dny před tím, než se status zařízení změní na „nedokončený audit“.“

;

13)

vkládá se nový článek 26a, který zní:

„Článek 26a

Deaktivace a vyřazení dekontaminačních zařízení z provozu a změna provozovaného recyklačního procesu

1.   Status dekontaminačního zařízení se automaticky změní na „neaktivní“ v kterémkoli z těchto případů:

a)

souhrnný přehled sledování souladu a požadované informace a dokumentace nejsou v elektronickém registračním systému předloženy do tří měsíců od okamžiku, kdy se status změnil na „nově zaregistrováno“, v souladu s čl. 26 odst. 2;

b)

recyklátor nepotvrdil správnost registrace do 30 pracovních dnů po uplynutí šestiměsíční lhůty uvedené v čl. 26 odst. 4 druhém pododstavci.

Příslušný orgán a recyklátor jsou automaticky upozorněni 30 dnů, deset dnů a tři dny před tím, než se status zařízení změní na „neaktivní“.

2.   Status dekontaminačního zařízení se automaticky změní na „vyřazeno z provozu“ šest měsíců ode dne, kdy se jeho status změnil na „neaktivní“ podle odstavce 1. Použije se postup uvedený v odst. 4 druhém pododstavci.

Komise, příslušný orgán a recyklátor jsou automaticky upozorněni 30 dnů, deset dnů a tři dny před tím, než se status zařízení změní na „vyřazeno z provozu“.

3.   Recyklátor může změnit status registrace dekontaminačního zařízení na „neaktivní“, pokud byl po dobu nejméně pěti po sobě jdoucích měsíců bezprostředně před touto změnou status registrace „aktivní“ nebo „zřizuje se“.

4.   Po uplynutí nejméně šesti měsíců ode dne, kdy se status změnil na „neaktivní“ v souladu s odstavcem 3, může recyklátor svou recyklační činnost využívající dekontaminační zařízení obnovit.

Pokud neaktivní období trvalo méně než 20 měsíců, změní se status registrace automaticky na stejný status, jaký byl před tím, než se změnil na „neaktivní“. Pokud byl status před změnou „zřizuje se“, datum uplynutí jednoleté lhůty uvedené v čl. 26 odst. 5 se odloží o dobu, po kterou byl status „neaktivní“.

Pokud neaktivní období trvalo 20 měsíců nebo déle, status registrace se změní na „zřizuje se“. Použije se postup stanovený v článku 26 a dnem zahájení výroby je den, kdy se status registrace změní na „zřizuje se“.

5.   Pokud recyklátor dekontaminační zařízení již neprovozuje, změní jeho status registrace na „vyřazeno z provozu“.

Jeden rok po datu změny statusu na „vyřazeno z provozu“ se záznam týkající se dekontaminačního zařízení z rejstříku automaticky vymaže podle čl. 24 odst. 6 písm. b).

6.   Pokud se plánuje, že dekontaminační zařízení, jehož status registrace byl v souladu s odstavcem 4 změněn na „vyřazeno z provozu“, bude provozováno podle nového recyklačního procesu, recyklátor jej musí zaregistrovat pod jiným názvem v souladu s článkem 26 nejméně jeden den před zahájením výroby.

7.   Pokud se dekontaminační zařízení používá k výrobě recyklovaného plastu na základě více než jednoho recyklačního procesu, musí být zařízení zaregistrováno v souladu s článkem 26 pro každý recyklační proces, k němuž se používá.“

;

14)

článek 27 se nahrazuje tímto:

„Článek 27

Úřední kontroly recyklačních zařízení

Úřední kontroly recyklačních zařízení a recyklátorů zahrnují zejména audity v souladu s čl. 14 písm. i) nařízení (EU) 2017/625.

1.

Tyto audity jsou doplněny:

a)

posouzením postupů pro správnou výrobní praxi v souladu s čl. 14 písm. d) nařízení (EU) 2017/625;

b)

přezkoumáním souhrnného přehledu sledování souladu, vytvořeného podle článku 26, v souladu s čl. 14 písm. a) a e) nařízení (EU) 2017/625 a – na základě tohoto souhrnného přehledu – kontrol zavedených provozovateli a dokumentů a záznamů uvedených v tomto souhrnném přehledu.

2.

Úřední kontroly recyklačních zařízení prováděné vnitrostátními příslušnými orgány a kontroly recyklačních zařízení prováděné příslušnými orgány třetích zemí jiné než ověření, že zařízení není používáno v souladu s tímto nařízením, se neprovádějí, pokud je status registrace „neaktivní“ nebo „vyřazeno z provozu“.“

;

15)

článek 29 se nahrazuje tímto:

„Článek 29

Specifické požadavky na prohlášení o souladu

1.   Pokud je na trh v Unii uváděn částečně předzpracovaný vstup v podobě plastů a vstup v podobě plastů, musí být k šaržím připojeno prohlášení o souladu, v němž je uvedeno, že jsou splněny podmínky a požadavky uvedené v článku 6, a které je v souladu s popisem a šablonou uvedenými v části P přílohy III. Toto prohlášení se nazývá „prohlášení P“.

2.   Pokud je na trh v Unii uváděn recyklovaný plast, musí být ke každé šarži pocházející přímo z dekontaminačního procesu, která nebyla následně zpracována, připojeno prohlášení o souladu, které je v souladu s popisem a šablonou uvedenými v části A přílohy III. Toto prohlášení o souladu se nazývá „prohlášení A“ a vystavuje jej recyklátor.

3.   Pokud je na trh uváděn recyklovaný plast pocházející z operací následného zpracování, musí být k šaržím připojeno prohlášení o souladu, které je v souladu s popisem a šablonou uvedenými v části B přílohy III. Toto prohlášení o souladu se nazývá „prohlášení B“ a vystavuje jej zpracovatel, který šarži vyrobil.

Pokud zpracovatel vystavující prohlášení B provádí rovněž dekontaminační operace, měl by zajistit, aby byl v jeho systému dokumentace uložen záznam rovnocenný prohlášení A.

4.   Odchylně od odstavce 3 může být k recyklovanému plastu, jehož složení se při následujících operacích zpracování nezmění, připojeno prohlášení o souladu, které je v souladu s popisem a šablonou uvedenými v části C přílohy III. Toto prohlášení o souladu se nazývá „prohlášení C“.

Prohlášení C může vystavit pouze provozovatel, který obdržel buď prohlášení A, nebo prohlášení B od svého dodavatele, nebo provozovatel, který interně vystavil a uložil ve svém systému dokumentace záznam alespoň rovnocenný buď podepsanému prohlášení A, nebo podepsanému prohlášení B.

Prohlášení C se připojí k materiálům a předmětům z recyklovaných plastů ve všech zbývajících fázích uvádění na trh, ve kterých se musí poskytnout prohlášení v souladu s tímto nařízením.

Složení materiálů a předmětů z recyklovaných plastů, k nimž je připojeno prohlášení C, nesmí být v žádné následující fázi uvádění na trh záměrně změněno. Přidání látek do recyklovaného plastu během následujících fází uvádění na trh celkem až o 1 % (hmot.) se za změnu nepovažuje. Přidané množství v každé následující fázi se uvede v prohlášení C.

Pro účely tohoto odstavce se má za to, že složení materiálů a předmětů z recyklovaných plastů se nemění tepelným tvarováním a řezáním listů, vyfukováním nádob z předlisků, připevňováním štítků a uzávěrů, plněním potravinami, označováním, uzavíráním, lepením a řezáním a jinými operacemi, které nemění chemické složení materiálu z recyklovaných plastů.

5.   Provozovatelé provádějící operace, které nemění složení materiálu nebo předmětu z recyklovaných plastů, mohou předat prohlášení o souladu, které obdrželi s materiálem nebo předmětem z recyklovaných plastů od svého dodavatele, dalšímu provozovateli v dodavatelském řetězci, aniž by vystavili vlastní prohlášení.

6.   Prohlášení A, B a C musí obsahovat náležité pokyny založené na specifikacích, požadavcích nebo omezeních stanovených pro využívanou recyklační technologii a v příslušném případě pro využívaný recyklační proces a rovněž na pokynech uvedených v příloze III.

7.   Provozovatelé poskytnou prohlášení o souladu, které obdrželi od svého dodavatele, na požádání příslušným orgánům.“

;

16)

přílohy I a III se mění v souladu s přílohou tohoto nařízení.

Článek 2

Přechodná opatření

1.   Výrobky, které splňují požadavky nařízení (EU) 2022/1616 ve znění použitelném před datem vstupu tohoto nařízení v platnost a pro něž se vyžaduje prohlášení A nebo B, mohou být uváděny na trh do dne 18. února 2027, i když nesplňují pravidla týkající se těchto prohlášení stanovená v tomto nařízení.

2.   Výrobky, které splňují požadavky nařízení (EU) 2022/1616 ve znění použitelném před datem vstupu tohoto nařízení v platnost a pro něž toto nařízení vyžaduje prohlášení C nebo P, mohou být uváděny na trh bez těchto prohlášení do dne 18. května 2027.

3.   Materiály a předměty z recyklovaných plastů vyrobené z výrobků uvedených na trh v souladu s odstavci 1 nebo 2 mohou být uváděny na trh až do vyčerpání zásob.

Článek 3

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 28. října 2026.

Za Komisi

předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Úř. věst. L 338, 13.11.2004, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1935/oj.

(2)  Nařízení Komise (EU) 2022/1616 ze dne 15. září 2022 o materiálech a předmětech z recyklovaných plastů určených pro styk s potravinami a o zrušení nařízení (ES) č. 282/2008 (Úř. věst. L 243, 20.9.2022, s. 3, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1616/oj).

(3)  Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami (Úř. věst. L 12, 15.1.2011, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/10/oj).


PŘÍLOHA

Přílohy I a III nařízení (EU) 2022/1616 se mění takto:

1.

příloha I se mění takto:

a)

tabulka č. 1 se nahrazuje tímto:

„(1)

(2)

(3)

(4)

5)

(6)

(7)

(8)

(9)

(10)

(11)

Číslo recyklační technologie

Název technologie

Druh polymeru (podrobná specifikace v tabulce č. 2)

Stručný popis recyklační technologie (podrobná specifikace v tabulce č. 3)

 

Specifikace vstupu v podobě plastů

Specifikace výstupu

Požadováno povolení jednotlivých procesů

Specifikace a požadavky (odkaz na tabulku č. 4)

Odchylky (odkaz na tabulku č. 5)

Použití v rámci recyklačního programu

Požadavek na dokumentaci při propuštění do volného oběhu (odkaz na tabulku č. 6)

1

pospotřební mechanická recyklace PET

PET (2.1)

mechanická recyklace (3.1)

 

vypraný a usušený spotřebitelský PET odpad obsahující nejvýše 5 % materiálů a předmětů, které byly použity ve styku s nepotravinářskými materiály či látkami. Výsledky zkoušky v souladu s přílohou A normy ISO-12418-2:2012 nebo s metodou, při níž lze prokázat rovnocennou nebo vyšší výkonnost, musí být: m1/m0 ≤ 500 ppm, m2/m0 ≤ 200 ppm a m3/m0 ≤ 500 ppm.

dekontaminovaný PET, konečné materiály a předměty, které se nesmí používat v mikrovlnných troubách a v tradičních troubách; další specifikace se mohou vztahovat na výstup jednotlivých procesů

ano

–

–

ne

ano (6.1)

2

recyklace z cyklů výrobků, které jsou součástí uzavřeného a řízeného řetězce

veškeré polymery vyrobené jako původní materiály v souladu s nařízením (EU) č. 10/2011

základní čištění a mikrobiologická dekontaminace během přetváření (3.2)

 

chemicky nekontaminované materiály a předměty z plastů vyrobené z jediného polymeru nebo vzájemně slučitelných polymerů, které byly použity nebo určeny k použití za stejných podmínek použití a získány výhradně z cyklů výrobků, které jsou součástí uzavřeného a řízeného řetězce; vyloučen je sběr od spotřebitelů

přetvořené materiály a předměty určené k použití ke stejnému účelu a za stejných podmínek použití jako materiály a předměty obíhající v rámci recyklačního programu, z něhož byl vstup v podobě plastů získán

ne

4.1

–

ano

ne“

b)

doplňuje se nová tabulka, která zní:

„Tabulka č. 6

Požadavek na dokumentaci při propuštění do volného oběhu v souladu s čl. 5a odst. 4

Referenční číslo 6.1 Kódy KN použitelné pro PET

Prohlášení o souladu

 

ex 3907 61 00

Poly(ethylentereftalát) s viskozitním číslem 78 ml/g nebo vyšším, obnovený z odpadu, vhodný nebo určený k použití pro styk s potravinami

prohlášení P, A nebo B

ex 3907 69 00

Ostatní poly(ethylentereftalát), obnovený z odpadu, vhodný nebo určený k použití pro styk s potravinami

prohlášení P, A nebo B

ex 3915 90 20

Odpad z poly(ethylentereftalátu), určený k použití pro styk s potravinami

prohlášení P

ex 3923 30 10

Demižony, lahve, baňky a podobné výrobky: o obsahu nepřesahujícím 2 litry, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

ex 3923 30 90

Demižony, lahve, baňky a podobné výrobky: o obsahu převyšujícím 2 litry, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3920 62 19

Ostatní desky, listy, fólie, filmy a pásy z plastů, nelehčené a nevyztužené, nelaminované, nezesílené ani jinak nekombinované s jinými materiály, z poly(ethylentereftalátu), o tloušťce nepřesahující 0,35 mm, s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3920 62 90

Ostatní desky, listy, fólie, filmy a pásy z plastů, nelehčené a nevyztužené, nelaminované, nezesílené ani jinak nekombinované s jinými materiály, z poly(ethylentereftalátu), o tloušťce převyšující 0,35 mm, s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3919 10 80

Samolepící desky, listy, fólie, filmy a jiné ploché tvary z plastů, v rolích o šířce nepřesahující 20 cm, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3919 90 80

Samolepící desky, listy, fólie, filmy a jiné ploché tvary z plastů, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3923 10 90

Výrobky pro přepravu nebo balení zboží, z plastů; krabice, bedny, přepravky a podobné výrobky, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3923 90

Ostatní výrobky pro přepravu nebo balení zboží, z plastů; z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3924 10 00

Stolní a kuchyňské nádobí a náčiní, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C

 

ex 3924 90 00

Ostatní předměty pro domácnost, z plastů, z poly(ethylentereftalátu), s recyklovaným obsahem vhodným k použití pro styk s potravinami

prohlášení C“

2.

příloha III se nahrazuje tímto:

„

PŘÍLOHA III

Šablony pro prohlášení o souladu

Informace uvedené v části A až části C a v části P kurzívou slouží pouze pro vysvětlení a v prohlášení vystaveném v souladu s tímto nařízením se ve všech vyplnitelných políčkách vynechají.

Není-li v daném políčku uvedeno jinak, musí být vyplněna všechna políčka v těchto šablonách.

ČÁST P

Prohlášení P: Prohlášení pro provozovatele podle čl. 6 odst. 1

PROHLÁŠENÍ o SOULADU podle čl. 6 odst. 1 NAŘÍZENÍ (EU) 2022/1616 („prohlášení P“)

Já, níže podepsaný/á, prohlašuji jménem [DOPLŇTE JMÉNO/NÁZEV PROVOZOVATELE] uvedené/ho v oddíle 1.1, že částečně předzpracovaný plast nebo vstup v podobě plastů uvedený v oddíle 1.2 byl vyroben v souladu s nařízením (EU) 2022/1616. Tímto prohlašuji, že podle mého nejlepšího vědomí je obsah tohoto prohlášení správný a je v souladu s nařízením (EU) 2022/1616.

Oddíl 1: Identifikace

1.1.1

Totožnost provozovatele vystavujícího prohlášení

 

1.1.2

Adresa provozovatele vystavujícího prohlášení

 

1.2.1

Popis výrobku, k němuž se toto prohlášení vztahuje

 

1.2.2

Číslo šarže

 

1.2.3

Druh polymeru (*)

 

1.3

Zbožový kód použitý pro propuštění výrobku, k němuž se vztahuje prohlášení, do volného oběhu, pokud byl dovezen

 

Oddíl 2: Soulad (viz pokyny pod touto šablonou)

2.1

Původ

☐

EU

☐

mimo EU

2.2

Způsob sběru

(Je-li sebraný materiál směsí DRS, PCW a „nové technologie“, uvedou se procentuální podíly každé složky)

… %

DRS

 

 

… %

PCW

 

… %

Systém NTC, případné číslo NTN:

 

2.3.1

Plastový odpad, na který se toto prohlášení vztahuje, splňuje všechny požadavky článku 6 nařízení (EU) 2022/1616

ANO/NE (†)

2.3.2

Certifikace systému zabezpečování jakosti v souladu s čl. 6 odst. 3 prováděcího nařízení (EU) 2022/1616

(Uveďte certifikační orgán a předložte doklad o certifikaci použitého systému zabezpečování jakosti)

 

Oddíl 3: Pokyny a informace pro uživatele výrobku

 

3.1

Fáze předzpracování:

(Uveďte aktuální fázi materiálu na základě provedených kroků zpracování)

☐

částečně předzpracovaný plast, který však ještě není vhodný jako vstup v podobě plastů

☐

vstup v podobě plastů

3.3

Případné další specifické pokyny

 

Oddíl 4: Podpis

 

4.1

Podpis a razítko společnosti

 

4.2

Jméno podepisující osoby

 

4.3

Funkce/pozice podepisující osoby

 

4.4

Datum a místo

 

(*)  Druh polymeru musí být jeden z těchto polymerů: PET (polyethylentereftalát), HDPE (vysokohustotní polyethylen), LDPE (nízkohustotní polyethylen), PP (polypropylen), PS (polystyren), PA (polyamid), PLA (polymléčná kyselina), PVC (polyvinylchlorid) nebo O (ostatní).

(†)  Nehodící se škrtněte.

Pokyny pro oddíl 2; pro účely políček 2.1 a 2.2 tohoto prohlášení:

1)

Původ je buď „EU“, nebo „mimo EU“.

Původ „mimo EU“ se použije pro vstup v podobě plastů obsahující alespoň 10 % plastů pocházejících z odpadu, který byl sebrán nebo předzpracován ve třetí zemi.

Je-li původ uvedený v políčku 2.1 „mimo EU“, uvede se v políčku 1.3 daného prohlášení zbožový kód, pod nímž je tento materiál z plastů dovážen.

(2)

Způsob sběru musí být jeden nebo více z těchto způsobů:

—

„DRS“, tj. „systém zálohování a zpětného odběru“ podle definice v čl. 3 odst. 1 bodě 62 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2025/40 (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2025/40 ze dne 19. prosince 2024 o obalech a obalových odpadech, o změně nařízení (EU) 2019/1020 a směrnice (EU) 2019/904 a o zrušení směrnice 94/62/ES (Úř. věst. L, 2025/40, 22.1.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2025/40/oj)), použije se, pokud byl vstup v podobě plastů sebrán v souladu s článkem 6 nebo v příslušném případě s článkem 9 a za použití systému zálohování nebo vrácení peněz,

—

„PCW“, tj. „spotřebitelský odpad“ podle definice v úvodní části přílohy I tohoto nařízení, použije se, pokud způsob sběru není „DRS“, ale vstup v podobě plastů pochází ze spotřebitelského odpadu a byl sebrán v souladu s článkem 6, nebo

—

„NTC“ (sběr za použití nové technologie), pokud způsob sběru vstupu v podobě plastů není ani „DRS“, ani „PCW“, ale sběr byl proveden způsobem specifickým pro novou technologii vyvíjenou v souladu s čl. 10 odst. 1.

V případě „NTC“ se v prohlášení o souladu uvede případné číslo nové technologie podle čl. 24 odst. 3.

Je-li sebraný materiál směsí DRS, PCW nebo „nové technologie“, uvedou se procentuální podíly každé složky.

Materiálem pocházejícím z DRS by byl rovněž PCW, avšak pro účely tohoto oddílu se pro materiál pocházející ze systému zálohování a zpětného odběru použije pouze označení „DRS“ a tento materiál se do případného obsahu „PCW“ nezahrne.

ČÁST A

Prohlášení A: Prohlášení o souladu pro recyklátory podle čl. 29 odst. 2

PROHLÁŠENÍ RECYKLÁTORA o SOULADU podle čl. 29 odst. 2 NAŘÍZENÍ (EU) 2022/1616 („prohlášení A“)

Já, níže podepsaný/á, prohlašuji jménem [DOPLŇTE JMÉNO/NÁZEV RECYKLÁTORA] uvedené/ho v oddíle 1.1, že recyklovaný plast uvedený v oddíle 1.2 byl vyroben v souladu s nařízením (EU) 2022/1616. Recyklovaný plast, k němuž se toto prohlášení vztahuje, je vhodný k použití ve styku s potravinami, pouze pokud je použit v souladu s pokyny a omezeními stanovenými v oddíle 3 tohoto prohlášení a s označením na výrobku.

Tímto prohlašuji, že podle mého nejlepšího vědomí je obsah tohoto prohlášení správný a je v souladu s nařízením (EU) 2022/1616.

Oddíl 1: Identifikace

1.1

Recyklátor

1.2

Recyklovaný výrobek

1.3

Příslušný orgán

1.1.1

Název subjektu

 

1.2.1

Obchodní název / označení

 

1.3.1

Název subjektu

 

1.1.2

FCM-RON (*)

 

1.2.2

Číslo šarže

 

1.3.2

Adresa

 

1.1.3

Země

 

1.2.3

FCM-RIN (*)

 

1.3.3

Země/region

 

1.1.4

FCM-RFN (*)

 

1.2.4

Případné další informace

 

1.3.4

Případné přiřazené registrační číslo

 

 

 

1.2.5

Status registrace zařízení

☐

☐

☐

nově zaregistrováno

zřizuje se

aktivní

(uveďte jeden)

 

 

 

 

1.2.6

Druh polymeru (****)

 

 

 

 

 

1.2.7

Zbožový kód/y použitý/é pro propuštění výrobku, k němuž se toto prohlášení vztahuje, do volného oběhu, pokud má obsah pocházející z dovezeného materiálu

 

 

 

Oddíl 2: Soulad s požadavky

2.1 Podklad pro oprávnění nebo povolení k provozu (zaškrtněte pouze jedno políčko)

 

 

 

 

 

2.1.1

☐

Rozhodnutí o povolení

RAN (*)

(doplňte odkaz na číslo Q úřadu EFSA, pokud se o povolení žádá a dosud nebylo uděleno)

2.1.2

☐

Recyklační program

RSN (*)

 

2.1.3

☐

Povolení ani recyklační program nejsou požadovány

(vysvětlete důvod)

 

2.1.4

☐

Nová technologie

NTN (*)

 

2.2

Výsledky posouzení souladu podle povinných fází posouzení kvality uvedených v tabulce 3.1 v příloze II; povinné pouze při zaškrtnutí políčka 2.1.1

Důležité: políčka 2.2.2 až 2.2.4 lze ponechat prázdná, je-li v políčku 2.2.5 zaškrtnuto „ano“.

Fáze (**)

Rozhodovací kritéria a výsledek (výsledky)

Číslo (čísla) šarže

2.2.1

Odchod

 

 

2.2.2

Příchod

 

 

2.2.3

Vstup

 

 

2.2.4

Výstup

 

 

2.2.5

Níže podepsaný/á poskytne informace požadované v rámci políček 2.2.2 až 2.2.4 příslušnému orgánu na jeho žádost do deseti pracovních dnů

☐

není relevantní, informace jsou uvedeny v políčkách 2.2.2 až 2.2.4

☐

ano

Oddíl 3: Pokyny a informace pro uživatele výrobku

3.1

Pokyny pro zpracovatele

3.1.1

Maximální recyklovaný obsah (v % hmot.)

%

 

3.1.2

Přítomný recyklovaný obsah (v % hmot.)

%

 

3.1.3

Omezení použití (***)

 

3.1.4

Případné další pokyny

 

3.2

Pokyny pro uživatele na dalších úrovních dodavatelského řetězce, včetně koncových uživatelů

3.2.1

Omezení použití (***)

 

3.2.2

Případný přehled označování

 

3.2.3

Případné další pokyny

 

Oddíl 4: Podpis

4.1

Podpis a razítko společnosti

 

4.2

Jméno podepisující osoby

 

4.3

Funkce/pozice podepisující osoby

 

4.4

Datum a místo

 

(*)  RAN – číslo povolení recyklace; RON – číslo provozovatele recyklace (recyklátora); RIN – číslo recyklačního zařízení; RSN – číslo recyklačního programu; NTN – číslo nové technologie; RFN – číslo recyklačního závodu.

(**)  Vyplnění políček pro fázi odchodu (šarže, která je uváděna na trh a doprovázena tímto prohlášením) je povinné. Vyplnění ostatních políček je nepovinné, ale nejsou-li dotčené informace poskytnuty v tomto prohlášení, musí být na vyžádání poskytnuty příslušnému orgánu do deseti pracovních dnů.

(***)  Omezení použití musí odpovídat příslušným podmínkám týkajícím se použití recyklovaného plastu v souladu s přílohou I pro využívanou technologii, s články 7, 8 nebo 9 tohoto nařízení, s případným povolením recyklačního procesu či s jakýmikoli dalšími omezeními, jež recyklátor považuje za nezbytná. Pokud žádná omezení nejsou, ponechejte políčko prázdné.

(****)  Druh polymeru musí být jeden z těchto polymerů: PET (polyethylentereftalát), HDPE (vysokohustotní polyethylen), LDPE (nízkohustotní polyethylen), PP (polypropylen), PS (polystyren), PA (polyamid), PLA (polymléčná kyselina), PVC (polyvinylchlorid) nebo O (ostatní).

ČÁST B

Prohlášení B: Prohlášení o souladu pro zpracovatele podle čl. 29 odst. 3

PROHLÁŠENÍ ZPRACOVATELE o SOULADU podle čl. 29 odst. 3 NAŘÍZENÍ (EU) 2022/1616 („prohlášení B“)

Já, níže podepsaný/á, prohlašuji jménem [DOPLŇTE JMÉNO/NÁZEV ZPRACOVATELE] uvedené/ho v oddíle 1.1, že recyklovaný plast uvedený v oddíle 1.2 byl vyroben v souladu s nařízením (EU) 2022/1616. Recyklovaný plast, k němuž se toto prohlášení vztahuje, je vhodný k použití ve styku s potravinami, pouze pokud je použit v souladu s pokyny a omezeními stanovenými v oddíle 3 tohoto prohlášení a s označením na výrobku.

Tímto prohlašuji, že podle mého nejlepšího vědomí je obsah tohoto prohlášení správný a je v souladu s nařízením (EU) 2022/1616.

Oddíl 1 Identifikace

1.1

Zpracovatel

1.2

Výrobek obsahující recyklovaný plast

1.3

Příslušný orgán

1.1.1

Název subjektu

 

1.2.1

Obchodní název / označení

 

1.3.1

Název subjektu

 

1.1.2

Adresa

 

1.2.2

Číslo šarže

 

1.3.2

Adresa

 

1.1.3

Země

 

1.2.4

Další informace

 

1.3.3

Země/region

 

 

 

1.2.6

Druh polymeru (*)

 

1.3.4

Případné reg. číslo

 

 

 

1.2.7

Zbožový kód použitý pro propuštění výrobku, k němuž se toto prohlášení vztahuje, do volného oběhu, pokud má obsah pocházející z dovezeného materiálu

 

 

 

Oddíl 2: Soulad s požadavky

2.1

2.1.1

Původ recyklovaného plastu; číslo RIN

 

2.1.2

Čísla šarží recyklovaného plastu z dekontaminačního zařízení

 

2.1.3

Maximální recyklovaný obsah uvedený recyklátorem (prohlášení A, 3.1.1)

% hmot.

2.1.4

Skutečný recyklovaný obsah tohoto výrobku

% hmot.

2.1.5

Omezení uvedená v prohlášení o souladu obdrženém od recyklátora jsou dodržena

☐

není relevantní

☐

ano

2.1.6

Přidání přísad nebo výchozích látek

☐

Přidané přísady nebo výchozí látky jsou v souladu s článkem 5 nebo článkem 6 nařízení (EU) č. 10/2011

☐

Bez přidání

2.1.7

Status registrace zařízení

☐

☐

☐

nově zaregistrováno

zřizuje se

aktivní

 

2.1.8

Číslo NTN (pokud vyrobeno za použití nové technologie)

 

Oddíl 3: Pokyny a informace pro uživatele výrobku

3.2

Pokyny pro uživatele na dalších úrovních dodavatelského řetězce, včetně koncových uživatelů

3.2.1

Výrobek uvedený v oddíle 1.2 je:

(zaškrtněte jednu variantu)

(A)

recyklovaný plast určený pro další fáze zpracování

☐

(tuto variantu zvolte, například pokud je skutečný recyklovaný obsah v políčku 2.1.4 vyšší než maximální recyklovaný obsah v políčku 2.1.3 nebo pokud byly do recyklovaného plastu přidány látky)

(B)

konečný materiál nebo předmět z plastů vhodný pro styk s potravinami bez dalšího zpracování

☐

(je-li zaškrtnuta varianta B, musí provozovatelé, kteří obdrží toto prohlášení, vystavit pro své výrobky prohlášení C, s výjimkou případu, kdy změnili složení plastu)

 

 

3.2.2

Druh nebo druhy potravin, pro styk s nimiž je určen

 

3.2.3

Doba a teplota ošetření a skladování ve styku s potravinami

 

3.2.4

Nejvyšší poměr plochy ve styku s potravinou a objemu, pro který byl ověřen soulad

 

3.2.5

Seznam případných přidaných látek podle bodu 2.1.6 včetně migračních limitů; v případě potřeby přidejte další řádky

(poznámka: číslo FCM a specifický migrační limit („SML“) nemusí pro některé látky existovat)

Číslo FCM (**)

Další označení (č. CAS, chemický název)

SML (**)

(mg/kg potraviny)

 

 

 

 

 

 

3.2.6

Případné další relevantní informace a pokyny, včetně informací a pokynů podle bodů 6 až 11 přílohy IV nařízení Komise (EU) č. 10/2011

 

3.2.7

Recyklovaný plast, k němuž se toto prohlášení vztahuje, je obsažen v určité vrstvě vícevrstvého materiálu nebo předmětu podle článku 13 nebo 14 nařízení (EU) č. 10/2011. V tomto případě se pro každou vrstvu uchová prohlášení o souladu vystavené podle tohoto nařízení, nařízení (EU) č. 10/2011 nebo příslušných vnitrostátních právních předpisů jako podpůrná dokumentace podle čl. 5a odst. 3.

ANO/NE

Oddíl 4: Podpis

4.1 Podpis a razítko společnosti

 

4.2 Jméno podepisující osoby

 

4.3 Funkce/pozice podepisující osoby

 

4.4 Datum a místo

 

(*)  Druh polymeru musí být jeden z těchto polymerů: PET (polyethylentereftalát), HDPE (vysokohustotní polyethylen), LDPE (nízkohustotní polyethylen), PP (polypropylen), PS (polystyren), PA (polyamid), PLA (polymléčná kyselina), PVC (polyvinylchlorid) nebo O (ostatní).

(**)  Případné číslo FCM podle sloupce 1 tabulky 1 v nařízení (EU) č. 10/2011 a SML podle sloupců 8 a 9 uvedené tabulky

ČÁST C

Prohlášení C: Prohlášení o souladu pro provozovatele podle čl. 29 odst. 4

PROHLÁŠENÍ o SOULADU podle čl. 29 odst. 4 NAŘÍZENÍ (EU) 2022/1616 („prohlášení C“)

Já, níže podepsaný/á, prohlašuji jménem [DOPLŇTE JMÉNO/NÁZEV PROVOZOVATELE] uvedené/ho v oddíle 1.1, že materiál nebo předmět z recyklovaných plastů uvedený v oddíle 1.2.1 byl vyroben v souladu s nařízením (EU) 2022/1616. Recyklovaný materiál nebo předmět, k němuž se toto prohlášení vztahuje, je vhodný k použití ve styku s potravinami, pouze pokud je použit v souladu s pokyny a omezeními stanovenými v oddíle 3 tohoto prohlášení a s označením na výrobku.

Tímto prohlašuji, že podle mého nejlepšího vědomí je obsah tohoto prohlášení správný a je v souladu s nařízením (EU) 2022/1616.

Oddíl 1: Identifikace

1.1.1

Totožnost provozovatele vystavujícího prohlášení

 

1.1.2

Adresa provozovatele vystavujícího prohlášení

 

1.2.1

Popis výrobku, k němuž se toto prohlášení vztahuje

 

1.2.2

Zbožový kód použitý pro propuštění výrobku, k němuž se toto prohlášení vztahuje, do volného oběhu, pokud má obsah pocházející z dovezeného materiálu

 

Oddíl 2: Soulad s požadavky

2.1.1

Celkový obsah plastů ve výrobku

 

v gramech (celková hmotnost všech plastových částí s recyklovaným obsahem nebo bez recyklovaného obsahu ve výrobku)

2.1.2

Identita a obsah recyklovaného plastu v dané části včetně druhu polymeru  (*) (v případě potřeby přidejte další řádky, aby byly zahrnuty všechny části s recyklovaným obsahem)

Část

Recyklovaný obsah podle hmotnosti

(hmotnost recyklovaného plastu v každé plastové části obsahující více než 5 % hmotnostních celkového plastu ve výrobku)

Původ

(uveďte pouze čísla RIN přispívající k více než 5 % obsahu recyklovaného v souladu s nařízením (EU) 2022/1616, zařízení přispívající k méně než 5 % recyklovaného obsahu neuvádějte; uveďte číslo FCM látky (látek) vyrobené (vyrobených) z odpadu, pokud materiál rovněž obsahuje recyklovaný obsah, který je vyroben v souladu s nařízením (EU) č. 10/2011)

 

např. HDPE uzávěr

A

 

Čísla RIN / číslo FCM (např. č. FCM 125)

např. PET lahev

B

 

Čísla RIN (např. EU1-123-0I2)

2.2

Procentuální podíl celkového obsahu recyklovaného plastu ve výrobku

 

(∑ 2.1.2 / 2.1.1) × 100 % (†)

 

2.3

Všechny materiály a předměty z recyklovaných plastů v tomto výrobku splňují požadavky nařízení (EU) 2022/1616, s výjimkou částí vyrobených s využitím plastů, které byly vyrobeny z odpadu v souladu s čl. 1 odst. 3 uvedeného nařízení

ANO/NE (††)

2.4.1

Všechny materiály a předměty z plastů v tomto výrobku splňují požadavky nařízení (EU) č. 10/2011

ANO/NE (††)

Upozornění: v souladu s nařízením (EU) 2022/1616 musí požadavky nařízení (EU) č. 10/2011 splnit i recyklované plasty. Splnění požadavků však lze předpokládat, pokud jsou recyklované plasty zcela vyrobeny v souladu s nařízením (EU) 2022/1616 a případné přidané látky/plasty splňují požadavky nařízení (EU) č. 10/2011. Musí být splněny i články 11 a 12 uvedeného nařízení, ale není povinné jejich splnění ověřit.

2.4.2

Náležité informace, specifikace nebo prohlášení požadované v souladu s body 6 až 10 přílohy IV nařízení Komise (EU) č. 10/2011; relevantní pouze pro případné části vyrobené zcela v souladu s uvedeným nařízením.

(informace uveďte buď zde, nebo v připojeném dokumentu)

2.4.3

Části vyrobené s využitím látek, které byly vyrobeny z odpadu, splňují požadavky čl. 8 odst. 1 nařízení (EU) č. 10/2011

ANO/NE (††)

2.4.4

Látky přidané v souladu s čl. 29 odst. 4; celkové přidané množství ve všech následujících výrobních fázích, na které se vztahuje prohlášení C, dohromady („Odchozí“) nesmí být v každé části vyšší než 1 % (hmot.); hmot. se vyjadřuje jako poměr hmotnosti přidané látky a hmotnosti plastové části, do níž byly látky přidány.

Část (podle bodu 2.1.2)

Sloupec „Příchozí“: množství přítomné v příchozím materiálu, pokud se na něj vztahuje prohlášení C, jak je uvedeno v políčku „Odchozí“ v bodě 2.4.4 obdrženého prohlášení.

Příchozí

+

Přidáno

=

Odchozí

A

… % hmot.

… % hmot.

… % hmot.

(v případě potřeby přidejte další řádky)

 

 

 

Oddíl 3: Pokyny a informace pro uživatele výrobku

3.1.1

Případné relevantní pokyny pro uživatele výrobku

(vždy zahrňte pokyny v obdržené dokumentaci souladu, pokud jsou relevantní pro uživatele na dalších úrovních dodavatelského řetězce)

 

Oddíl 4: Podpis

4.1

Podpis a razítko společnosti

 

4.2

Jméno podepisující osoby

 

4.3

Funkce/pozice podepisující osoby

 

4.4

Datum a místo

 

(†)  Zde se součet hmotnosti veškerého recyklovaného obsahu v plastových částech obsahujících více než 5 % plastu ve výrobku s recyklovaným obsahem vydělí celkovou hmotností všech plastových částí ve výrobku, aby se stanovil celkový procentuální podíl recyklovaného obsahu.

(††)  Nehodící se škrtněte nebo odstraňte.

(*)  Druh polymeru musí být jeden z těchto polymerů: PET (polyethylentereftalát), HDPE (vysokohustotní polyethylen), LDPE (nízkohustotní polyethylen), PP (polypropylen), PS (polystyren), PA (polyamid), PLA (polymléčná kyselina), PVC (polyvinylchlorid) nebo O (ostatní).

“

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2026/2376/oj

ISSN 1977-0626 (electronic edition)


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU