(EU) 2024/2787Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2024/2787 ze dne 23. července 2024, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1009, pokud jde o zahrnutí mulčovacích fólií do kategorie složkových materiálů 9

Publikováno: Úř. věst. L 2787, 31.10.2024 Druh předpisu: Nařízení v přenesené pravomoci
Přijato: 23. července 2024 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 20. listopadu 2024 Nabývá účinnosti: 20. listopadu 2024
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



European flag

Úřední věstník
Evropské unie

CS

Řada L


2024/2787

31.10.2024

NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2024/2787

ze dne 23. července 2024,

kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1009, pokud jde o zahrnutí mulčovacích fólií do kategorie složkových materiálů 9

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1009 ze dne 5. června 2019, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh a kterým se mění nařízení (ES) č. 1069/2009 a (ES) č. 1107/2009 a zrušuje nařízení (ES) č. 2003/2003 (1), a zejména na čl. 42 odst. 1 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení (EU) 2019/1009 stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh. Hnojivé výrobky EU smí obsahovat pouze materiály náležející do jedné z kategorií složkových materiálů (KSM) v příloze II nařízení (EU) 2019/1009. Uvedené nařízení stanoví povinnost Komise posoudit kritéria biologické rozložitelnosti pro mulčovací fólie za účelem jejich zahrnutí jako složkového materiálu náležejícího do KSM 9. Komise uvedené posouzení provedla na základě externí studie (dále jen „studie“) (2).

(2)

Mulčovací fólie se používají k udržování, zlepšování nebo ochraně fyzikálních či chemických vlastností, struktury nebo biologické aktivity půdy. Mohou přispívat k udržení vody v půdě a ke zvýšení teploty půdy s pozitivním dopadem na vývoj plodin. Vzhledem k tomu, že používání mulčovacích fólií neumožňuje růst plevelů, plodiny pak již nemusí s plevely soutěžit o sluneční záření a živiny. Používání mulčovacích fólií proto může vést k účinnějšímu používání hnojiv. Mulčovací fólie rovněž omezí používání herbicidů, čímž přispějí k dosažení cíle stanoveného ve sdělení o strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“, jímž je omezit do roku 2030 celkové používání a riziko chemických pesticidů o 50 %.

(3)

Studie prokázala, že na trhu existují biologicky rozložitelné i biologicky nerozložitelné mulčovací fólie, které se používají jako vnitrostátní hnojivé výrobky. Měly by být stanoveny vhodné požadavky na zahrnutí biologicky rozložitelných polymerů ve formě mulčovacích fólií do oblasti působnosti nařízení (EU) 2019/1009. Biologický rozklad by měl být posouzen jak v půdě, tak ve vodních prostředích.

(4)

Studie vytvořila nástroj pro předvídání chování polymerů z hlediska jejich biologické rozložitelnosti pomocí matematického modelu a prokázání korelace mezi biologickou rozložitelností za zkušebních podmínek a přírodními prostředími reprezentativními pro různé regiony Unie. Studie tedy posoudila různé faktory, jako je teplota půdy, pH půdy, obsah vody v půdě, teplota vody a další faktory spojené s vlastnostmi polymeru (chemická struktura, krystalinita, povrch a tloušťka). Studie předložila návrhy týkající se kritérií biologické rozložitelnosti pro mulčovací fólie v půdě a ve vodě.

(5)

Pokud jde o kritéria biologické rozložitelnosti v půdě, vzhledem k tomu, že mulčovací fólie představují aplikaci velkého množství polymerů do půdy, měl by být prokázán jejich biologický rozklad nejpozději do 24 měsíců. Ke zkrácení doby zkoušení by měla být povolena metoda zrychleného zkoušení. Studie prokázala přiměřenou korelaci mezi reálnými podmínkami a teplotami vyššími než 25 °C, což je teplota použitá ve zkušebních podmínkách. Zkoušení při vyšší teplotě, například při 37 °C, biologický rozklad urychluje, avšak v reálných podmínkách je stále považováno za přijatelné z hlediska mikrobiologie a faktorů závislých na životním prostředí. Výsledky získané pomocí půdního nástroje vyvinutého v rámci studie ukázaly, že doba zkoušení by mohla být ve specifických případech zkrácena. Proto by jako alternativa k prokázání 90 % úplného rozkladu nebo mineralizace mělo být za specifických podmínek zavedeno zrychlené zkoušení při teplotě 37 °C.

(6)

Kritéria biologické rozložitelnosti pro vodní prostředí by měla zohledňovat jak funkci mulčovacích fólií, tak dostupné zkušební metody. Pokud jde o funkci, mulčovací fólie se aplikují do půdy s cílem zlepšovat nebo chránit fyzikální či chemické vlastnosti, strukturu nebo biologickou aktivitu půdy v průměru po dobu dvanácti měsíců. Mulčovací fólie jsou tedy navrženy tak, aby se při vystavení různým environmentálním faktorům, zejména slunečnímu záření a dešti, rozkládaly pomalu. Biologický rozklad, k němuž během této doby funkčnosti nevyhnutelně dochází, by měl být omezený, aby mulčovací fólie mohla stále plnit svou funkci. Co se týče dostupných zkušebních metod biologické rozložitelnosti ve vodě, jsou spolehlivé po dobu dvanácti měsíců. Kritéria biologické rozložitelnosti ve vodních prostředích by proto měla být během doby zkoušení stanovena na takové úrovni, jež by fóliím umožnila plnit jejich funkci a zároveň by zajistila, že ve vodních prostředích nebude docházet k hromadění polymerů. Předpokládá se, že proces biologického rozkladu bude pokračovat i po uplynutí dvanáctiměsíční doby zkoušení a do 24 měsíců po skončení doby funkčnosti dosáhne 90 %. Ačkoli tento úplný rozklad nelze pomocí stávajících zkušebních metod prokázat, jedná se nicméně o bezpečný předpoklad, neboť daný materiál již prokázal potenciál biologického rozkladu a bude i nadále vystaven stejným environmentálním faktorům. Avšak s ohledem na probíhající práci na vývoji zkušebních metod pro biologický rozklad ve vodních prostředích a za účelem podpory inovací by do oblasti působnosti harmonizačních pravidel EU měly být zahrnuty i mulčovací fólie, u nichž lze kritéria biologického rozkladu platná pro půdu prokázat i ve vodním prostředí.

(7)

V reálných podmínkách se mulčovací fólie aplikují do půdy. Do vodních prostředí se nemají dostávat. Ačkoli přenos částí mulčovacích fólií do vodního prostředí nelze zcela vyloučit, potenciální rizika pro vodní prostředí jsou nižší, protože dotčené polymery se dostanou do vodních útvarů až poté, co se již začaly rozkládat v půdě. Aby se potenciální rizika ještě více omezila, měl by být v souladu s vnitrostátními opatřeními týkajícími se používání hnojiv stanoven požadavek na označování, jehož prostřednictvím by byli koneční uživatelé upozorněni na to, aby výrobek nepoužívali v blízkosti útvarů povrchových vod a respektovali nárazníková pásma. Pokud taková pravidla neexistují, mělo by být dodrženo minimální nárazníkové pásmo 3 m. Aby se zamezilo vyplavování do vodních útvarů a podpořil se biologický rozklad v půdě, mělo by označování mulčovacích fólií rovněž obsahovat pokyn k zapracování výrobku do půdy po skončení jeho doby funkčnosti.

(8)

Aby byly zajištěny rovné podmínky hospodářské soutěže, měly by být specifikovány zkušební metody k prokázání souladu s kritérii biologické rozložitelnosti. Tyto zkušební metody jsou stanoveny v evropských nebo mezinárodních normách, a jsou tudíž spolehlivé a reprodukovatelné.

(9)

Polymery, které jsou do KSM 9 již zahrnuty, musí obstát ve zkoušce akutní toxicity pro růst rostlin, zkoušce akutní toxicity pro žížaly a ve zkoušce inhibice nitrifikace půdními mikroorganismy. Aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí, měly by se stejné zkoušky vztahovat i na polymery v mulčovacích fóliích. Navíc vzhledem k tomu, že mulčovací fólie se ve srovnání s ostatními polymery v KSM 9 používají ve větším množství, měly by polymery v mulčovacích fóliích rovněž obstát ve zkoušce chronické toxicity pro žížaly.

(10)

Nařízení (EU) 2019/1009 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (EU) 2019/1009 se mění takto:

1)

příloha II se mění v souladu s přílohou I tohoto nařízení;

2)

příloha III se mění v souladu s přílohou II tohoto nařízení.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 23. července 2024.

Za Komisi

předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Úř. věst. L 170, 25.6.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1009/oj.

(2)  Study to assess biodegradability criteria for polymers used in EU fertilising products as coating agents or to increase water retention capacity or wettability and of mulch films, ISBN 978-92-68-05051-7; doi:10.2873/23399.


PŘÍLOHA I

Část II oddíl „KSM 9: POLYMERY JINÉ NEŽ POLYMERY S ŽIVINAMI“ přílohy II nařízení (EU) 2019/1009 se mění takto:

1)

vkládá se nový bod 1a, který zní:

„1a.

Hnojivý výrobek EU náležející do KFV 3 může obsahovat polymer ve formě mulčovací fólie.“;

2)

vkládá se nový bod 2a, který zní:

„2a.

Polymer v mulčovací fólii uvedený v bodě 1a musí splňovat kritéria biologické rozložitelnosti stanovená v dodatku 2 k této příloze.“;

3)

v bodě 3 se návětí nahrazuje tímto:

„Pokud jde o polymery uvedené v bodě 1 písm. a) a b) a v bodě 1a, za rozumně předvídatelných podmínek použití hnojivého výrobku EU nesmí ani polymer, ani vedlejší produkty vznikající při jeho rozkladu vykazovat žádný celkově nepříznivý účinek na zdraví zvířat či rostlin nebo na životní prostředí. Polymery uvedené v bodě 1 písm. a) a b) a v bodě 1a musí obstát ve zkoušce akutní toxicity pro růst rostlin, zkoušce akutní toxicity pro žížaly a ve zkoušce inhibice nitrifikace půdními mikroorganismy takto:“;

4)

doplňuje se nový bod 4, který zní:

„4.

Polymer uvedený v bodě 1a musí obstát ve zkoušce chronické toxicity pro žížaly takto:

a)

po uplynutí inkubační doby 28 dnů se pozorovaná úmrtnost a biomasa přeživších dospělých žížal v půdě vystavené zkušebnímu materiálu nesmí lišit o více než 10 % ve srovnání s hodnotami naměřenými na odpovídajícím slepém vzorku půdy nevystavené zkušebnímu materiálu;

b)

po uplynutí inkubační doby 56 dnů se pozorovaný počet potomků v půdě vystavené zkušebnímu materiálu nesmí lišit o více než 10 % ve srovnání s hodnotami naměřenými na odpovídajícím slepém vzorku půdy nevystavené zkušebnímu materiálu.

Výsledky se považují za platné pouze v případě, že v kontrolních vzorcích (tj. ve slepých vzorcích půdy):

a)

po uplynutí inkubační doby 28 dnů není pozorovaná úmrtnost dospělých jedinců vyšší než 10 %;

b)

po uplynutí inkubační doby 56 dnů se v každém opakování (obsahujícím 10 dospělých jedinců) vyprodukuje nejméně 30 potomků a

c)

variační koeficient reprodukce není vyšší než 30 %.“;

5)

doplňuje se nový dodatek 2, který zní:

„Dodatek 2

Kritéria biologické rozložitelnosti polymerů v mulčovacích fóliích uvedených v oddíle KSM 9 bodě 1a

1.   

Biologická rozložitelnost polymerů v mulčovacích fóliích uvedených v oddíle KSM 9 bodě 1a musí být prokázána v těchto dvou složkách životního prostředí:

a)

složka 1: půda

b)

složka 2: rozhraní mezi sladkou vodou, vodou v ústí řek nebo mořskou vodou nebo vodou a sedimentem.

2.   

Polymer musí dosáhnout:

a)

ve složce 1:

1)

úplného rozkladu nejméně 90 % ve srovnání s rozkladem referenčního materiálu do 24 měsíců plus doba funkčnosti výrobku uvedená na etiketě nebo

2)

mineralizace nejméně 90 % měřené jako uvolněný CO2 během nejvýše 24 měsíců plus doba funkčnosti výrobku uvedená na etiketě;

b)

ve složce 2:

1)

úplného rozkladu nejméně 30 % ve srovnání s rozkladem referenčního materiálu za 12 měsíců nebo

2)

úplného rozkladu nejméně 90 % ve srovnání s rozkladem referenčního materiálu za 24 měsíců plus doba funkčnosti výrobku uvedená na etiketě.

3.   

K prokázání kritérií biologické rozložitelnosti v bodě 2 písm. a) se použije jedna z těchto zkušebních metod:

a)

EN ISO 17556:2019. Plasty – Stanovení úplné aerobní biodegradability materiálů z plastů v půdě měřením spotřeby kyslíku v respirometru nebo měřením množství uvolněného oxidu uhličitého;

b)

ISO/CD 23517:2021. Plasty – Materiály biologicky rozložitelné v půdě pro mulčovací fólie pro použití v zemědělství a zahradnictví;

c)

ASTM D5988-96:2018. Standardní zkušební metoda pro stanovení aerobní biodegradability materiálů z plastů v půdě.

4.   

Pokud neexistuje fázový přechod (skelný přechod nebo tání) mezi 25 °C a 37 °C, lze teplotu v průběhu zkoušky v souladu s bodem 3 písm. a), b) a c) upravit na 37 °C.

V takovém případě se příslušné kritérium v bodě 2 písm. a) považuje za prokázané, pokud polymer dosáhne:

a)

nejméně 45 % úplného rozkladu nebo mineralizace podle bodu 2 písm. a) v samostatné zkoušce při teplotě 25 °C za 10 měsíců, přičemž rozklad nebo mineralizace musí pokračovat a nesmí být dosaženo fáze prodlevy, s výjimkou případu, kdy rozklad nebo mineralizace činí nejméně 90 %, a

b)

jedno z těchto kritérií:

i)

úplného rozkladu nejméně 90 % ve srovnání s rozkladem referenčního materiálu do 10 měsíců plus doba funkčnosti výrobku uvedená na etiketě nebo

ii)

mineralizace nejméně 90 % měřené jako uvolněný CO2 během nejvýše 10 měsíců plus doba funkčnosti výrobku uvedená na etiketě.

5.   

K prokázání kritérií biologické rozložitelnosti v bodě 2 písm. b) se použije jedna z těchto zkušebních metod:

a)

EN/ISO 14851:2019 Stanovení úplné aerobní biodegradability plastových materiálů ve vodném prostředí. Metoda měření spotřeby kyslíku v uzavřeném respirometru;

b)

EN/ISO 14852:2021 Stanovení úplné aerobní biodegradability plastových materiálů ve vodném prostředí. Metoda založená na analýze uvolněného oxidu uhličitého;

c)

ASTM D6691:2018 Standardní zkušební metoda pro stanovení aerobní biodegradability materiálů z plastů v mořském prostředí definovaným mikrobiálním konsorciem nebo inokulem přírodní mořské vody;

d)

EN/ISO 19679:2020 Plasty – Stanovení aerobní biodegradace neplovoucích plastových materiálů na rozhraní mořská voda/sediment – Metoda analýzou uvolněného oxidu uhličitého;

e)

EN/ISO 18830:2017 Plasty – Stanovení aerobní biodegradace neplovoucích plastových materiálů na rozhraní mořská voda/sediment písku – Metoda měření spotřeby kyslíku v uzavřeném respirometru.

6.   

Polymery lze zkoušet v některé z těchto forem:

a)

ve formě fólie, v jaké jsou uváděny na trh;

b)

ve formě prášku z mleté fólie.

7.   

Jako referenční materiály lze použít tyto materiály:

a)

pozitivní kontroly: biologicky rozložitelné materiály, jako je prášek z mikrokrystalické celulózy, bezpopelové celulózové filtry nebo poly-β-hydroxybutyrát;

b)

negativní kontroly: biologicky nerozložitelné polymery, jako je polyethylen nebo polystyren.


PŘÍLOHA II

V části I bodě 1 přílohy III nařízení (EU) 2019/1009 se vkládá nové písmeno fa), které zní:

„fa)

v případě výrobků náležejících do KFV 3 obsahujících polymer uvedený v příloze II části II oddíle KSM 9 bodě 1a:

a)

doba po použití, během níž pomocná půdní látka bude plnit svou funkci (tzv. období funkčnosti); tato doba nesmí být delší než čas mezi dvěma aplikacemi v souladu s návodem k použití podle písmene d) tohoto bodu;

b)

pokyn používat výrobek v souladu s nárazníkovými zónami požadovanými pro hnojivé výrobky v souladu s příslušnými vnitrostátními pravidly, nebo pokud taková pravidla neexistují, používat výrobek nejméně 3 m od jakéhokoli útvaru povrchových vod;

c)

pokyn dodržovat vnitrostátní opatření týkající se manipulace s mulčovacími fóliemi po skončení jejich doby funkčnosti, nebo pokud taková opatření neexistují, zapracovat výrobek po skončení jeho doby funkčnosti do půdy a ponechat jej pod zemí;“.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/2787/oj

ISSN 1977-0626 (electronic edition)


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU