93/25/EHSSMĚRNICE RADY 93/25/EHS ze dne 1. června 1993 o statistických zjišťováních chovu ovcí a koz

Publikováno: Úř. věst. L 149, 21.6.1993, s. 10-13 Druh předpisu: Směrnice
Přijato: 1. června 1993 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 9. června 1993 Nabývá účinnosti: 9. června 1993
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (ES) č. 1165/2008 Pozbývá platnosti: 21. prosince 2008
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Směrnice Rady 93/25/EHS

ze dne 1. června 1993

o statistických zjišťováních chovu ovcí a koz

RADA EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství, a zejména na článek 43 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

vzhledem k tomu, že směrnice Rady 82/177/EHS ze dne 22. března 1982 o statistických zjišťováních chovu ovcí a koz prováděných členskými státy [3] byla několikrát změněna; že z důvodu nutnosti dalších změn je žádoucí vypracovat v zájmu jasnosti nové znění;

vzhledem k tomu, že u těch členských států, u kterých populace koz představuje pouze malé procento celkové populace koz ve Společenství, je nutné přijmout vhodná opatření ke snížení počtu zjišťování;

vzhledem k tomu, že je důležité, aby se přihlíželo k tendencím ve vývoji struktury zemědělských podniků v členských státech;

vzhledem k tomu, že v zájmu náležitého řízení společné zemědělské politiky, zejména s ohledem na trh se skopovým a kozím masem, Komise požaduje pravidelné údaje o vývoji stavu hospodářských zvířat a v produkci skopového a kozího masa;

vzhledem k tomu, že sběr a zpracování údajů, jakož i organizování zjišťování na úrovni jednotlivých států, by měly být i nadále v pravomoci statistických útvarů členských států, a Komise by měla být zodpovědná za zajištění koordinace a harmonizace statistických informací na evropské úrovni a za zpracovávání harmonizovaných metodických postupů nezbytných pro provádění politiky Společenství;

vzhledem k tomu, že usnadnění provádění této směrnice vyžaduje úzkou spolupráci mezi členskými státy a Komisí, která by měla být uskutečňována zejména Stálým výborem pro zemědělskou statistiku, zřízeným rozhodnutím 72/279/EHS [4],

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

ODDÍL I

ZJIŠŤOVÁNÍ POPULACE OVCÍ A KOZ

A. Na úrovni jednotlivých států

Frekvence – oblast zjišťování

Článek 1

1. Členské státy provedou každý rok na svém území statistické zjišťování populace ovcí k některému z prvních dní v prosinci.

2. Členské státy provedou také statistické zjišťování populace koz, a to buď ve formě samostatného zjišťování nebo společného zjišťování populace ovcí a koz:

a) každý rok k některému z prvních dní v prosinci, pokud činí populace koz nejméně 500000 kusů;

b) nejméně jednou za pět let, pokud je populace koz nižší než 500000 kusů.

3. Namísto statistických zjišťování podle odstavců 1 a 2 mohou být členské státy na vlastní žádost oprávněny používat administrativní zdroje.

4. Při posuzování žádostí uvedených v odstavci 3 Komise rozhodne postupem podle článku 20.

Článek 2

1. Pro účely této směrnice se "ovcemi" rozumí domácí zvířata druhu Ovis a "kozami" domácí zvířata druhu Capra.

2. Zjišťování podle článku 1 zahrnou všechny ovce a kozy v zemědělských podnicích vymezených Komisí postupem podle článku 20. Zjišťování musí zahrnout takové množství podniků, aby to představovalo nejméně 95 % populace ovcí a koz zjištěné při posledním zjišťování struktury zemědělských podniků.

3. Pokud je to možné, členské státy dodají výsledky zjišťování uvedených v odstavci 2 spolu s odhadem populace koz a ovcí nezahrnutých do těchto zjišťování.

Členění podle kategorií

Článek 3

1. Zjišťování uvedená v článku 1 se provádějí tak, aby poskytovala členění populace ovcí a koz alespoň do těchto kategorií:

A. ovce celkem:

A.1. bahnice a jehnice určené k plemenitbě:

A.1.1. dojné bahnice a dojné jehnice určené k plemenitbě;

A.1.2. ostatní bahnice a jehnice určené k plemenitbě;

A.2. ostatní ovce.

B. kozy celkem:

B.1. kozy již okozlené a kozy určené k plemenitbě:

B.1.1. kozy již okozlené;

B.1.2. kozy poprvé určené k plemenitbě;

B.2. ostatní kozy.

2. Kategorie uvedené v odstavci 1 mohou být upraveny postupem podle článku 20.

3. Kategorie se vymezují postupem podle článku 20.

Přesnost

Článek 4

1. Zjišťování uvedená v článku 1 se provádějí formou úplných zjišťování nebo výběrových šetření.

2. U žádného členského státu nepřekročí u výsledků zjišťování stanovených v čl. 2 odst. 2 výběrová chyba 2 % (interval spolehlivosti 68 %) z celkového počtu ovcí a koz nebo absolutní číslo stanovené postupem podle článku 20.

3. Vedle opatření týkajících se organizace výběrových šetření a dodatečných odhadů uvedených v čl. 2 odst. 3 přijmou členské státy všechna vhodná opatření pro udržení kvality výsledků zjišťování.

Lhůta pro předání údajů

Článek 5

1. Členské státy předají Komisi předběžné výsledky zjišťování a dodatečných odhadů do 1. března po sledovaném měsíci pro údaje podle čl. 3 odst. 1.

2. Členské státy předají Komisi výsledky zjišťování a dodatečných odhadů v souladu s čl. 4 odst. 2 do 1. dubna po sledovaném měsíci.

Odchylky

Článek 6

1. Odchylně od čl. 3 odst. 1:

a) podpoložky kategorie A.1 jsou vykazovány nepovinně u členských států, jejichž populace ovcí je v době zjišťování nižší než 2500000 kusů;

b) podpoložky kategorie B.1 jsou vykazovány nepovinně u členských států, jejichž populace koz je v době zjišťování nižší než 500000 kusů;

c) členské státy uvedené v čl. 1 odst. 2 písm. b) odhadnou v každém roce nepokrytém zjišťováním celkové počty uvedené v kategorii B bez podpoložek;

d) členské státy, jejichž populace ovcí v kategorii A.1.1 je nižší než 1 % z počtu ovcí v kategorii A.1, jsou oprávněny údaje odhadovat nebo je odvozovat z jiných zdrojů.

2. Odchylně od článků 1 a 5 jsou Dánsko a Nizozemsko oprávněny populaci ovcí a koz odhadovat a Spojené království je oprávněno odhadovat stav populace koz v prosinci na základě údajů o populaci, zjištěných během ročního agrocenzu, který provádějí tentýž rok v květnu/červnu. Předběžné výsledky uvedené v čl. 5 odst. 1 dodají Komisi do 1. března a výsledky uvedené v čl. 5 odst. 2 do 15. září roku následujícího po sledovaném roce.

B. Na regionální úrovni

Územní členění

Článek 7

1. Konečné výsledky zjišťování se sestavují za každé územní členění vymezené postupem podle článku 20.

2. Územní členění uvedené v odstavci 1 může být změněno postupem podle článku 20.

Lhůta pro předání údajů

Článek 8

Členské státy sdělí Komisi údaje podle článku 7 do 15. května roku následujícího po sledovaném měsíci.

Odchylky

Článek 9

Odchylně od článku 8:

a) Nizozemsko je oprávněno sdělovat údaje za ovce na úrovni "provincie" u populace zvířat, zjištěné během agrocenzu, který provádí v květnu sledovaného roku, do 15. září stejného roku;

b) členské státy uvedené v čl. 1 odst. 2 písm. b) se osvobozují od oznamování údajů o kozách na úrovni regionů.

C. Členění podle velikosti stáda

Velikostní třídy

Článek 10

1. V lichých letech provedou členské státy členění konečných výsledků zjišťování na úrovni jednotlivých států podle velikostních tříd vymezených postupem podle článku 20.

2. Komise může postupem podle článku 20 schválit žádost členského státu o používání členění podle velikostních tříd uvedených v odstavci 1 pro konečné výsledky v sudých letech.

3. Velikostní třídy uvedené v odstavci 1 mohou být změněny postupem podle článku 20.

Lhůta pro předání údajů

Článek 11

Členské státy sdělí Komisi údaje podle čl. 10 odst. 1 do 15. května roku následujícího po sledovaném měsíci.

Odchylky

Článek 12

Odchylně od článku 11 jsou Dánsko a Nizozemsko oprávněny u struktury populace ovcí a koz a Spojené království oznamovat údaje o struktuře populace koz zjištěné během agrocenzu, provedeném v květnu/červnu sledovaného roku, do 15. května následujícího roku.

ODDÍL II

STATISTIKY PORÁŽEK

Článek 13

1. Členské státy sestaví měsíční statistiky množství a hmotnosti jatečně upravených těl ovcí a koz poražených v jatkách na jejich území, jejichž maso je považováno za vhodné pro lidskou spotřebu.

V případě potřeby také dodají odhady porážek nezahrnutých ve výkazech, aby statistiky zahrnovaly všechny ovce a kozy poražené na jejich území.

2. Statistiky podle odstavce 1 se sestavují za tyto kategorie:

A. ovce celkem:

A.1. z toho jehňata;

B. kozy celkem.

3. Hmotnost jatečně upravených těl uvedená v odstavci 1 a kategorie podle odstavce 2 se vymezují postupem podle článku 20.

Lhůta pro předání údajů

Článek 14

Členské státy sdělí Komisi výsledky statistik podle čl. 13 odst. 1 do dvou měsíců následujících po sledovaném měsíci.

ODDÍL III

PŘEDBĚŽNÉ ODHADY PRODUKCE

Článek 15

1. Členské státy použijí výsledky zjišťování a další dostupné informace pro zpracování předběžných odhadů nabídky ovcí a koz na každé pololetí.

Tato nabídka je vyjádřena jako hrubá domácí produkce, která zahrnuje všechny poražené ovce a kozy plus saldo z obchodu s živými ovcemi a kozami uvnitř Společenství a s třetími zeměmi.

2. Definici "nabídky" podle odstavce 1 je možno změnit postupem podle článku 20.

Lhůta pro předání údajů

Článek 16

Členské státy sdělí Komisi předběžné odhady podle čl. 15 odst. 1 do 1. března následujícího po zjišťování za dvě šestiměsíční období běžného roku.

ODDÍL IV

VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

Článek 17

Členské státy předají Komisi údaje uvedené v článcích 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14 a 16 v souladu s nařízením Rady (Euratom, EHS) č. 1588/90 ze dne 11. června 1990 o předávání údajů, na které se vztahuje statistická důvěrnost, Statistickému úřadu Evropských společenství [5].

Článek 18

Komise posoudí po konzultacích s členskými státy:

a) dodané výsledky;

b) technické problémy, které vzniknou zejména při přípravě a provádění zjišťování a odhadů;

c) spolehlivost výsledků zjišťování a odhadů.

Článek 19

Členské státy sdělí Komisi všechny metodické nebo jiné změny, které mohou významně ovlivnit výsledky statistik. Toto provedou do tří měsíců po vstupu dané změny v platnost. Komise informuje ostatní členské státy o veškerých sděleních v příslušných pracovních skupinách.

Článek 20

1. Má-li být zahájen postup podle tohoto článku, přednese věc Stálému výboru pro zemědělskou statistiku (dále jen "výbor") jeho předseda, a to buď z vlastního podnětu, nebo na žádost zástupce některého členského státu.

2. Zástupce Komise předloží výboru návrh opatření, která mají být přijata. Výbor zaujme stanovisko k návrhu ve lhůtě, kterou může předseda stanovit podle naléhavosti věci. Stanovisko se přijímá většinou 54 hlasů, přičemž hlasům členských států je přidělena váha podle čl. 148 odst. 2 Smlouvy. Předseda nehlasuje.

3. a) Komise přijme zamýšlená opatření, jsou-li v souladu se stanoviskem výboru.

b) Pokud zamýšlená opatření nejsou v souladu se stanoviskem výboru nebo pokud výbor žádné stanovisko nezaujme, předloží Komise Radě neprodleně návrh opatření, která mají být přijata. Rada se usnese kvalifikovanou většinou.

Pokud se Rada neusnese do tří měsíců ode dne, kdy jí byl návrh předán, přijme navrhovaná opatření Komise.

Článek 21

1. Směrnice 82/177/EHS se dnem 1. ledna 1994 zrušuje.

2. Odkazy na zrušenou směrnici se považují za odkazy na tuto směrnici.

Článek 22

Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 1. ledna 1994.

Tato opatření přijatá členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

Článek 23

Tato směrnice je určena členským státům.

V Lucemburku dne 1. června 1993.

Za Radu

předsedkyně

J. Andersen

[1] Úř. věst. C 18, 23.1.1993, s. 15.

[2] Úř. věst. C 115, 26.4.1993.

[3] Úř. věst. L 81, 27.3.1982, s. 35, směrnice naposledy pozměněná nařízením (EHS) č. 1057/91 (Úř. věst. L 107, 27.4.1991, s. 11).

[4] Úř. věst. L 179, 7.8.1972, s. 1.

[5] Úř. věst. L 151, 15.6.1990, s. 1.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU