(SZBP) 2020/979Rozhodnutí Rady (SZBP) 2020/979 ze dne 7. července 2020 na podporu vytvoření mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva podle otevřených mezinárodních norem

Publikováno: Úř. věst. L 218, 8.7.2020, s. 1-9 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 7. července 2020 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 7. července 2020 Nabývá účinnosti: 7. července 2020
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Konsolidované znění předpisu s účinností od 25. listopadu 2021

Text aktualizovaného znění s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Tento dokument slouží výhradně k informačním účelům a nemá žádný právní účinek. Orgány a instituce Evropské unie nenesou za jeho obsah žádnou odpovědnost. Závazná znění příslušných právních předpisů, včetně jejich právních východisek a odůvodnění, jsou zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie a jsou k dispozici v databázi EUR-Lex. Tato úřední znění jsou přímo dostupná přes odkazy uvedené v tomto dokumentu

►B

ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2020/979

ze dne 7. července 2020

na podporu vytvoření mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva podle otevřených mezinárodních norem

(Úř. věst. L 218 8.7.2020, s. 1)

Ve znění:

 

 

Úřední věstník

  Č.

Strana

Datum

►M1

ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2021/2075 ze dne 25. listopadu 2021,

  L 421

72

26.11.2021




▼B

ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2020/979

ze dne 7. července 2020

na podporu vytvoření mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva podle otevřených mezinárodních norem



Článek 1

1.  
Za účelem provádění strategie EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu pro ně, nazvané „Zajištěná zbraní, ochrana občanů“, a v zájmu prosazování míru a bezpečnosti podpoří Unie projekt zkoumající proveditelnost zavedení mezinárodně uznávaného systému pro ověřování politik a postupů řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva.

▼M1

Projekt se skládá z „fáze I“ a „fáze II“:

— 
během fáze I byla v prvním roce jejího provádění vypracována studie proveditelnosti za účelem vytvoření mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva (dále jen „AAMVS“), v jejímž rámci byly prozkoumány možnosti vhodné metodiky a nástrojů pro posuzování rizik a kvality;
— 
během fáze II bude vypracována na základě výsledků studie proveditelnosti z fáze I koncepce vytvoření AAMVS.

▼B

Popis projektu je uveden v příloze.

2.  
Rada na základě výsledků studie proveditelnosti, která bude výstupem fáze I projektu rozhodne o tom, bude-li prováděna fáze II projektu.

Článek 2

1.  
Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).
2.  
Technickým prováděním projektu uvedeného v článku 1 je pověřeno Ženevské mezinárodní centrum pro humanitární odminování (GICHD) a jeho specializovaná agentura Poradní tým pro řízení střeliva (AMAT).
3.  
GICHD plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s centrem GICHD nezbytná ujednání.

Článek 3

1.  
Finanční referenční částka na provádění projektu financovaného Unií podle článku 1 činí 1 642 109  EUR.

▼M1

2.  
Částka určená na krytí fáze I projektu činí 821 872  EUR. Částka určená na krytí fáze II projektu činí 820 237  EUR.

▼B

3.  
Výdaje financované referenční částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí souhrnný rozpočet Unie.
4.  
Na řádnou správu výdajů uvedených v odstavci 1 dohlíží Komise. Za tímto účelem uzavře s centrem GICHD nezbytnou finanční dohodu. Tato finanční dohoda musí obsahovat ustanovení o tom, že GICHD zajistí zviditelnění příspěvku Unie úměrné jeho výši.
5.  
Komise usiluje o uzavření finanční dohody uvedené v odstavci 4 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Informuje Radu o veškerých obtížích v tomto procesu a o dni uzavření finanční dohody.

Článek 4

1.  
Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí na základě pravidelných půlročních popisných zpráv vypracovávaných centrem GICHD. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení.
2.  
Komise podává zprávy o finančních aspektech projektu uvedeného v článku 1.

▼M1

Článek 5

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

Pozbývá platnosti dnem 30. listopadu 2022.

▼B




PŘÍLOHA

PROJEKT VYTVOŘENÍ MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÉHO SYSTÉMU PRO OVĚŘOVÁNÍ ŘÍZENÍ ZBRANÍ A STŘELIVA NA ZÁKLADĚ OTEVŘENÝCH MEZINÁRODNÍCH NOREM

1.   Odůvodnění podpory SZBP

Cílem tohoto projektu je posílit bezpečnost a zabezpečení zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva prostřednictvím vývoje mezinárodně uznávaného systému, který by umožnil nezávislé ověřování/certifikaci osvědčující dodržování otevřených mezinárodních norem ze strany států, a to na dobrovolném základě tím, že prokáže jejich schopnost řešit případy odklonu a náhodných výbuchů a předcházet jim.

Odklony a nedovolené šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva podněcují trestnou činnost, terorismus, ozbrojené násilí a nestabilitu, narušují udržitelný rozvoj, řádnou správu věcí veřejných, právo a pořádek, jakož i přístup ke vzdělání, zdravotní péči, spravedlnosti a dalším občanským právům. Kromě toho lze nedovolené ruční palné a lehké zbraně používat k páchání závažných činů obnášejících genderově podmíněné násilí nebo k napomáhání jejich páchání. Odklony a nedovolené šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva mohou ohrozit mír a bezpečnost a destabilizovat státy a společnosti a případně i celé regiony. Tím narušují pokrok v plnění cílů udržitelného rozvoje, zejména cíle č. 16 (mír, spravedlnost a silné instituce), ale také cíle č. 5 (genderová rovnost) a č. 11 (udržitelná města a obce).

Bezpečné, zabezpečené a udržitelné řízení vnitrostátních zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva má zásadní význam pro omezení nedovoleného šíření. Neúčinné řízení zásob je klíčovým faktorem umožňujícím odklon zbraní a střeliva z legálního trhu na trh nelegální. Řízení zásob je obzvláště problematické ve státech ohrožených ozbrojeným konfliktem nebo slabými institucemi a správními strukturami. Podpora bezpečného, zabezpečeného a udržitelného řízení zásob v tomto kontextu přispívá k posílení odpovědnosti vnitrostátních orgánů za předcházení odklonu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, což zároveň přispívá k posílení stability, rozvoje a řádné správy věcí veřejných.

Unie a její členské státy napomáhají třetím zemím ve zlepšování řízení a bezpečnosti vnitrostátních zásob posilováním vnitrostátního legislativního a správního rámce a institucí, které regulují legální dodávky ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro obranné a bezpečnostní síly a řízení jejich zásob. Dopad této pomoci je však obtížně měřitelný. V současné době neexistuje žádný mezinárodní mechanismus, který by třetím zemím umožňoval prokázat, že dodržují regulatorní požadavky, jakož i technické normy a normy řízení. Toto může být problematické pro státy, které investovaly do zlepšování svých politik a postupů v oblasti řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, ale se zřetelem k dřívějším případům odklánění a špatného řízení a zabezpečení zásob nevzbuzují důvěru mezinárodních partnerů.

Přestože existují různé mezinárodní normy, pokyny a osvědčené postupy pro řízení a zabezpečení zásob, neexistuje žádná standardizovaná a mezinárodně uznávaná metodika pro provádění nezávislého posuzování a ověřování dodržování těchto norem. V mnoha odvětvích – průmyslových i vládních –, jejichž cílem je zviditelnit kvalitu, bezpečnost a zabezpečení produktů a služeb a dodržování mezinárodních norem, je zapotřebí určitá forma záruky, která zahrnuje certifikaci nebo ověřování. Dobrým příkladem je vydávání osvědčení podle pravidel Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO). Stejnou metodiky lze použít pro bezpečné a zabezpečené řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva.

Systém certifikace nebo ověřování by umožnil státu, který investoval do řízení a zabezpečení zásob, aby dobrovolně prokázal, že jeho systém řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva (tj. politiky a postupy) je v souladu s mezinárodně uznávanými normami. Dobrovolná certifikace vnitrostátních politik a postupů by ukázala, že riziko náhodného výbuchu a odklonu bylo řešeno a zmírněno, neboť mu předcházelo nezávislé ověření provádění otevřených mezinárodních norem. Kromě toho by záruka posílila důvěru v místní komunity, jakož i důvěru mezi regionálními a mezinárodními partnery, pokud jde o schopnost státu účinně řídit a spravovat vlastní zásoby, aniž by stát musel zveřejňovat informace o povaze a velikosti zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva. Certifikace by mohla být rovněž použita k informování o posouzení rizika odklonu, která provádějí státy dodávající zbraně v rámci kontroly vývozu zbraní (jako například posouzení popsané v článku 11 Smlouvy o obchodu se zbraněmi a (kritérium 7) společného postoje Rady 2008/944/SZBP ( 1 )).

Pokud jde o spolupráci a pomoc v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, mohou ověření a certifikace navíc poskytovat vodítka při plánování rozhodnutí a informovat o posouzení dopadu dřívějších činností v oblasti pomoci.

Tento projekt je rovněž relevantní v kontextu probíhající práce skupiny vládních odborníků, která zkoumá problémy vyplývající z hromadění přebytečných zásob konvenčního střeliva v reakci na přijetí rezoluce Valného shromáždění OSN č. 72/55 z prosince 2017.

2.   Úvod

Tento projekt prozkoumá proveditelnost zavedení mezinárodně uznávaného systému pro ověřování/certifikaci politik a postupů řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva. Riziko odklonu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva do rukou neoprávněných aktérů se vyskytuje v celém dodavatelském řetězci: od výroby po převoz (vývoz, tranzit a dovoz), přes vytváření zásob (skladování a využívání) až po odstraňování (převoz a zničení). Zásoby střeliva rovněž představují riziko náhodných výbuchů, zejména při skladování, ale potenciálně i v jiných částech dodavatelského řetězce týkajícího se zásob. Překonání těchto výzev je odpovědností státu a vyžaduje komplexní přístup založený na životním cyklu v souladu s vnitrostátními a mezinárodními normami a opatřeními (včetně mezinárodních technických pokynů OSN k problematice munice (IATG), přehledu modulů na provádění kontroly ručních palných a lehkých zbraní (MOSAIC), osvědčených postupů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a publikace Organizace Severoatlantické smlouvy pro společné skladování a přepravu střeliva (NATO-AASTP)).

Hlavním cílem tohoto projektu je podpořit zavádění bezpečných, zabezpečených a udržitelných politik a postupů v oblasti řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva v zemích, kde v minulosti došlo k odklonu a náhodným výbuchům Konkrétně bude projekt generovat a analyzovat možnosti pro mezinárodně uznávané ověřování/certifikaci politik a postupů pro bezpečné a zabezpečené řízení ručních palných a lehkých zbraní a střeliva v celém dodavatelském řetězci. Projekt podpoří rozvoj systému, který by státům umožnil prostřednictvím nezávislého posouzení dobrovolně prokázat, že tyto otázky byly řešeny a že jejich postupy a politiky v oblasti řízení zbraní jsou v souladu s otevřenými mezinárodními normami.

Tento projekt podporuje provádění strategie EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu pro ně („strategie EU pro ruční palné a lehké zbraně“). Jeho cílem je posílit kapacitu přijímajících států při provádění akčního programu OSN, mezinárodního nástroje pro sledování, Smlouvy o obchodu se zbraněmi, Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 (zejména cílů č. 16 (bod 16.4), 5 a 11) a programu pro odzbrojení vypracovaného generálním tajemníkem OSN (2018, opatření č. 22: odzbrojování, které zachraňuje životy). Provádění projektu zvýší transparentnost a odpovědnost při řízení a správě konvenčních zbraní a střeliva v souladu s mezinárodními osvědčenými postupy, včetně IATG, MOSAIC, pokynů OBSE a publikace NATO-AASTP. V rámci projektu se rovněž zohlední zjištění Úřadu OSN pro otázky odzbrojení a úsilí o nakládání se zbraněmi a střelivem se zaměřením na genderové aspekty.

3.   Záměr projektu a hlavní cíle

Obecným cílem tohoto projektu je v celosvětovém měřítku zlepšit bezpečnost a zabezpečení zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva prostřednictvím vývoje mezinárodně uznávaného systému, který by umožnil nezávislé ověřování/certifikaci osvědčující dodržování otevřených mezinárodních norem pro řízení vnitrostátních zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva.

Zamýšlený výsledek projektu by měl sloužit třetím zemím (členským státům, které nejsou členy EU), které se potýkají s problémy v oblasti bezpečného a zabezpečeného řízení zbraní a střeliva, jež vedly k odklonu zbraní a náhodným výbuchům.

V zájmu srozumitelnosti bude tento projekt odkazovat na mezinárodně uznávaný systém pro ověřování řízení zbraní a střeliva podle otevřených mezinárodních norem jako systém pro ověřování řízení zbraní a střeliva (AAMVS).

K dosažení tohoto záměru sleduje projekt tyto hlavní cíle:

a) 

provést studii proveditelnosti vymezující varianty vývoje systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva na základě náležité metodiky a nástrojů pro posouzení rizik a kvality;

b) 

na základě výsledků cíle a) vypracovat koncepci a další postup k získání mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva s cílem předcházet odklánění a náhodným výbuchům ve skladech zásob zbraní a střeliva.

4.   Popis projektu

Vzhledem k nejistotě ohledně mezinárodního cestování v souvislosti s pandemií COVID-19 a k snahám omezit cesty letadlem s ohledem na změnu klimatu se bude výkonný orgán zabývat možnostmi, bude-li to možné a proveditelné, jak zasedání uskutečnit bez nutnosti cestovat (letecky).

Fáze I: Posouzení proveditelnosti mezinárodně uznávaného systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva.

4.1   Konsolidace projektu

Cíl: vypracování obecného plánu provádění projektu ve spolupráci s ESVČ a partnery, stanovení rozsahu studie proveditelnosti, včetně metodiky a určení rozhovorů s klíčovými zúčastněnými stranami, zřízení odborné pracovní skupiny s cílem podpořit a přezkoumat studie proveditelnosti a zvýšit informovanost o projektu.

Činnosti: Konkrétní činnosti uskutečňované v rámci tohoto výstupu a prováděné během prvních dvou měsíců projektu zahrnují:

1. 

Vypracování projektového plánu (1. rok, 1. měsíc): konzultace s členy hlavního projektového týmu za účelem finalizace plánování/harmonogramu projektu, vymezení úkolů, jakož i rozsahu a metodiky studie proveditelnosti.

2. 

Zřízení odborné pracovní skupiny (1. rok, 1. měsíc): určení příslušných odborníků (maximálně 10 osob) a jejich přizvání k zapojení do odborné pracovní skupiny. Tato skupina složená z odborníků z praxe (odborníků se znalostmi v oblasti řízení zbraní, provádění vnitrostátních posuzování řízení zbraní a střeliva, akreditace a certifikace, kontroly zbraní a výroby ručních palných a lehkých zbraní a střeliva). Poskytne průběžnou podporu a odborný přezkum studie proveditelnosti a následného vývoje metodiky ověřování. Projektový tým podnikne nezbytné kroky k zajištění toho, aby bylo ve složení odborné pracovní skupiny zohledněno genderové hledisko a rozmanitost.

3. 

Úvodní seminář (1. rok, 2. měsíc): uspořádání jednodenního pracovního semináře v Ženevě, na němž se sejde 20 klíčových zúčastněných stran (včetně členů hlavního projektového týmu, zástupců EU/ESVČ, odborné pracovní skupiny a zástupců partnerů), s cílem prezentovat rozsah a metodiku studie proveditelnosti a zahájit projekt. Seminář bude navržen a proveden při zohlednění genderového aspektu a rozmanitosti.

Výsledky: vypracování projektového plánu, dohoda o rozsahu projektu, zřízení odborné pracovní skupiny, zvýšení povědomí o projektu, předložení souhrnné zprávy z úvodního semináře.

4.2   Předběžná analýza

Cíl: provést předběžnou analýzu za účelem získání lepšího pochopení potřeby vypracování systému AAMVS. Ta bude prvním milníkem projektu. Pokud se během tohoto posouzení nevyskytnou nepřekonatelné námitky, bude projekt pokračovat v úplné studii proveditelnosti.

Činnosti: Konkrétní činnosti prováděné během prvních pěti měsíců projektu zahrnují:

1. 

Dokumentární studie (1. rok, 2. až 5. měsíc): shromáždění a přezkoumávání příslušné literatury, nástrojů, pokynů, postupů a otevřených norem týkajících se řízení zásob zbraní a střeliva a poskytnutí přehledu příslušných mezinárodních ověřovacích a certifikačních mechanismů.

2. 

Rozhovory s klíčovými zúčastněnými stranami (1. rok, 2. až 5. měsíc): vypracování metodiky pro rozhovory s klíčovými zúčastněnými stranami a využití této metodiky pro rozhovory s příslušnými politickými subjekty s cílem pochopit potřebu a zájem o vývoj systému AAMVS. Provádění rozhovorů s klíčovými zúčastněnými stranami prostřednictvím telekomunikačních prostředků i osobně ve Vídni, Bruselu a New Yorku, jakož i na doprovodných akcích v rámci příslušných zasedání/konferencí (např. sympózium Mnohonárodní skupiny pro ruční palné a lehké zbraně (MSAC), zasedání států v rámci akčního programu OSN v oblasti ručních palných a lehkých zbraní, Valné shromáždění OSN, konference smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi a různá regionální zasedání). Rozhovory s klíčovými zúčastněnými stranami budou vybrány při zohlednění genderového aspektu a rozmanitosti.

3. 

Předběžná zpráva (1. rok , 4. až 5. měsíc): na základě dokumentární studie a rozhovorů s klíčovými zúčastněnými stranami vypracovat zprávu osvětlující potřebu vytvoření systému AAMVS. Zpráva poskytne jasné informace o tom, zda ve studii proveditelnosti pokračovat, a pokud ano, nastíní rozsah studie.

Výsledky: dokumentární studie, metodika a analýza rozhovorů s klíčovými zúčastněnými stranami, podkladový dokument o vývoji systému AAMVS.

4.3   Studie proveditelnosti

Cíl: posoudit proveditelnost a varianty vývoje systému AAMVS na základě náležité metodiky a nástrojů pro posouzení rizik a kvality. Studie proveditelnosti se bude řídit následujícími sedmi otázkami týkajícími se zavedení systému AAMVS:

— 
Je systém technicky a operačně proveditelný?
— 
Je systém právně proveditelný?
— 
Je systém hospodářsky/obchodně proveditelný?
— 
Je systém politicky proveditelný?
— 
Je systém proveditelný z hlediska vojenské bezpečnosti?
— 
Je systém proveditelný z hlediska bezpečnost a ochrany společenství?
— 
Je systém proveditelný v přiměřené lhůtě?

Činnosti: Specifické činnosti uskutečňované v rámci tohoto výstupu a prováděné během prvních dvanácti měsíců projektu zahrnují:

1. 

Pracovní semináře pro odborníky (1. rok, 5.až 11. měsíc): proběhnou tři semináře za účasti až deseti členů odborné pracovní skupiny s cílem projednat a vypracovat studii proveditelnosti. První dva semináře proběhnou virtuálně; třetí seminář bude mít podobu dvoudenního setkání v Ženevě. V průběhu prvního semináře se uskuteční přezkum zjištění obsažených v předběžné zprávě a budou vymezeny hlavní rysy studie proveditelnosti. Druhý seminář bude věnován rozboru technických a operačních aspektů vytvoření systému AAMVS. První den třetího semináře se zaměří na právní a ekonomické aspekty takového systému a související harmonogram a druhý den třetího semináře se zaměří na posouzení studie proveditelnosti jako celku. Semináře budou připraveny a vedeny při zohlednění genderové vyváženosti a rozmanitosti.

2. 

Zprávy ze seminářů pro odborníky (1. rok, 5. až11. měsíc): po každém semináři bude vypracována zpráva, jež bude poskytnuta účastníkům z odborné pracovní skupiny a ESVČ. Ve zprávách budou shrnuty hlavní body diskusí a uvedeny otázky, v nichž panovala shoda, i otázky, v jejichž případě se názory lišily.

3. 

Zpráva o proveditelnosti (1. rok, 11.až 12. měsíc): zpráva vymezující varianty vývoje systému AAMVS na základě náležité metodiky a nástrojů pro posouzení rizik a kvality.

Výsledky: pracovní semináře pro odborníky, zprávy ze seminářů, zpráva o proveditelnosti vymezující varianty pro mezinárodní systém ověřování/certifikaci řízení zásob zbraní a střeliva.

4.4   Výroční zasedání věnovaná ověřování/certifikaci zásob zbraní a střeliva

Cíl: zvýšit povědomí o projektu, prezentovat pokrok, jehož bylo v rámci projektu dosaženo, uskutečnit mezi členskými státy Unie a partnery výměnu zkušeností, pokud jde o stávající mezinárodní metodiku a systémy ověřování/certifikace.

Činnosti: jedno nebo dvě projektová zasedání (na konci prvního a případně druhého roku). Zasedání proběhnou v Bruselu a jejich cílem bude zprostředkovat setkání zúčastněných stran, včetně zástupců členských států Unie a zástupců ESVČ a Komise, jakož i příslušných partnerů, a zvýšit takto povědomí o projektu a prezentovat studii proveditelnosti (na konci fáze I) a metodiku a nástroje pro řízení rizik a kvality (na konci fáze II).

První výroční zasedání bude představovat druhý milník projektu.

Výsledky: výměna informací mezi zúčastněnými stranami o opatřeních pro prevenci a řešení odklonu; zpráva ze zasedání.

Rada posoudí výsledky studie proveditelnosti, jež bude výstupem fáze I, a rozhodne o dalším pokračování projektu a provádění fáze II. Projekt se ukončuje po uplynutí 14 měsíců, nerozhodne-li Rada o jeho prodloužení, které by umožnilo provedení fáze II. Stanovení lhůty 14 měsíců namísto 12 měsíců poskytne Radě dostatečný prostor, aby výsledky studie proveditelnosti posoudila.

Fáze II: Vypracování plánu vytvoření systému pro ověřování řízení zbraní a střeliva (AAMVS)

4.5   Vypracování metodiky, nástrojů a zdrojů pro ověřování/certifikaci

Cíl: většina fáze II bude věnována vývoji koncepce a plánu vytvoření systému AAMVS.

Poznámka 1: Provádění fáze II bude záviset na tom, jestli Rada přijme rozhodnutí o prodloužení projektu, na základě výsledků studie proveditelnosti (fáze I).

Činnosti: konkrétní činnosti uskutečňované v rámci tohoto výstupu a prováděné během druhého roku projektu zahrnují:

— 
Fáze II – Projektový plán (2. rok, 1. měsíc): konzultace s členy hlavního projektového týmu za účelem finalizace plánování/harmonogramu fáze II, vymezení úkolů, spolupráce, rozsahu technické pomoci (tj. regionální pracovní semináře a pilotní návštěvy věnované testování metodiky pro posuzování/ověřování).
— 
Fáze II – Plánovací pracovní seminář (2. rok, 2. měsíc): uspořádání jednodenního praktického semináře v Ženevě, na němž se sejde 20 klíčových zúčastněných stran (včetně členů hlavního projektového týmu, zástupců mezinárodních normalizačních orgánů, certifikačních orgánů, EU/ESVČ, odborné pracovní skupiny a zástupců partnerů), aby se dohodly na rozsahu a obsahu systému AAMVS.
— 
Odborné semináře pro vývoj metodiky (2. rok, 3. až 8. měsíc: proběhnou tři pracovní semináře za účasti členů odborné pracovní skupiny a odborníků na certifikaci a akreditaci mezinárodních norem, kteří projednají plán vývoje pro vytvoření systému AAVMS a vypracují jeho návrh. První dva semináře proběhnou virtuálně; třetí seminář bude mít podobu jednodenního setkání v Ženevě.
— 
Pracovní seminář věnovaný ověřování (2. rok, 9. měsíc): jednodenní pracovní seminář uspořádaný v Ženevě pro 20 účastníků, během něhož budou moci členové projektového týmu a odborné pracovní skupiny a odborníci na certifikaci a akreditaci mezinárodních norem prezentovat plán vývoje systému AAVMS. Seminář by byl nejen příležitostí pro zvýšení povědomí o přínosech a způsobech fungování tohoto systému, nýbrž i pro vymezení konkrétních kroků, jimiž bude možno zajistit jeho vývoj a uplatňování. Seminář bude navržen a proveden při zohlednění genderového aspektu a rozmanitosti.
— 
Finalizace plánu vývoje systému AAVMS a stanovení navazující činnosti (2. rok, 10.až 12. měsíc): úpravy plánu na základě zpětné vazby získané během semináře věnovaného ověřování a zveřejnění plánu

Výsledky: vypracování plánu pro vývoj systému AAVMS.

5.   Monitorování a hodnocení projektu

Cíl: zajistit hodnocení činností projektu v polovině období a po jejich ukončení, aby bylo zaručeno splnění cílů projektu a dodržení schváleného rozpočtu z hlediska výdajů projektu.

Činnosti: projekt bude zahrnovat interní monitorování a externí hodnocení.

— 
O pokroku v provádění projektu bude pravidelně informována Rada.
— 
Interní monitorování: proběhne za použití systému řízení založeného na výsledcích, uplatňovaného v rámci týmu AMAT a podporovaného členy hlavního projektového týmu.
— 
Externí hodnocení: ve spolupráci s Radou bude sestaven tým pro externí hodnocení (sestávající z nezávislých konzultantů, kteří během provádění projektu nepracují pro GICHD nebo Unii); tým provede přezkum v polovině období a závěrečné hodnocení projektu.
Přezkum v polovině období a závěrečné hodnocení proběhnou v Bruselu, bude-li to možné v návaznosti na výroční zasedání (viz bod 4.4). Přezkum v polovině období bude mít podobu dvoudenního pracovního semináře za účasti zástupců ESVČ, členských států Unie a partnerů. Závěrečná hodnoticí akce proběhne formou dvoudenního zasedání, jehož se zúčastní zástupci ESVČ, členských států Unie a partnerů.
— 
Projekt bude rovněž zahrnovat finanční audit v souladu s požadavky Unie.

Výsledky: hodnoticí zpráva o dopadech projektu, finanční audit.

6.   Prováděcí agentury a partnerství

Hlavní prováděcí agenturou projektu je centrum GICHD jednající prostřednictvím týmu AMAT. Tým AMAT bude řídit studii proveditelnosti (fáze I) a spolupracovat s příslušnými partnery na vývoji koncepce hodnoticí metodiky a nástrojů (fáze II).

Pokud jde o účast dalších partnerů, jejichž zapojení by bylo z hlediska provádění projektu zásadní, příslušné návrhy budou předloženy ke schválení Pracovní skupině pro nešíření. Mezi potenciální partnery v tomto ohledu patří Small Arms Survey (dále jen „SAS“), Conflict Armament Research (dále jen „CAR“) a Golden West Humanitarian Foundation (dále jen „GWHF“). SAS a CAR do projektu pod vedením týmu AMAT přispějí formou rozsáhlých poznatků a odborných znalostí, jimiž jejich instituce disponují v oblastech veškerých aspektů odklonu, řízení dodavatelského řetězce a kontrol vývozu (Smlouva o obchodu se zbraněmi a společný postoj Rady 2008/944/SZBP). GWHF se zaváže, že podpoří interní zdroje týmu AMAT formou odborné pomoci zaměřené na vytvoření a uplatňování kritérií pro posuzování/ověřování.

Aby byla zajištěna maximální kvalita výstupů projektu, bude vyvíjeno úsilí o navázání operační partnerství s organizacemi, jež se specializují na posuzování rizik, schopností a analýz v oblasti řízení zásob střeliva a zbraní, včetně zástupců vojenských organizací, jako je Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) a Mnohonárodní skupina pro ruční palné a lehké zbraně (MSAG), a s organizacemi specializujícími se na vývoj certifikace norem řízení a související akreditace. V zájmu výměny zkušeností a poznatků naváže tým AMAT kontakt rovněž s probíhajícími projekty, jež Unie financuje v oblasti kontrol ručních palných a lehkých zbraní a v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, jako jsou SEESAC, iTrace a PSSM Sahel.

7.   Doba trvání a případné navazující činnosti

Zamýšlená doba trvání projektu činí 24 měsíců. Rozhodnutí Rady pozbyde platnosti uplynutím 14 měsíců, a projekt tak skončí rovněž uplynutím 14 měsíců, nerozhodne-li Rada o prodloužení projektu. Činnosti spadající do fáze I projektu by měly být dokončeny během prvního roku provádění. Před uplynutím doby platnosti původního rozhodnutí Rady bude Rada vyzvána, aby rozhodla o prodloužení projektu.

8.   Zviditelnění EU

GICHD/AMAT přijmou veškerá vhodná opatření pro zveřejnění skutečnosti, že je tento projekt financován Unií, v souladu s požadavky na komunikaci a viditelnost pro vnější činnost EU - 2018, kterou vydala Evropská komise. Podpora Unie bude rovněž uvedena na pozvánkách a v dalších dokumentech sdílených s účastníky jednotlivých akcí. GICHD/AMAT zajistí, aby byla Unie pokud možno zastoupena na všech akcích podporovaných podle tohoto rozhodnutí.



( 1 ) Společný postoj Rady 2008/944/SZBP ze dne 8. prosince 2008, kterým se stanoví společná pravidla pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu (Úř. věst. L 335, 13.12.2008, s. 99).

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU