32012D1117(01)Rozhodnutí Komise ze dne 15. listopadu 2012 , kterým se zřizuje Koordinační skupina pro otázky elektrické energie

Publikováno: OJ-C 353, 17.11.2012, s. 2-4 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 15. listopadu 2012 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 7. prosince 2012 Nabývá účinnosti: 7. prosince 2012
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Konsolidované znění předpisu s účinností od 20. února 2023

Text aktualizovaného znění s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Tento dokument slouží výhradně k informačním účelům a nemá žádný právní účinek. Orgány a instituce Evropské unie nenesou za jeho obsah žádnou odpovědnost. Závazná znění příslušných právních předpisů, včetně jejich právních východisek a odůvodnění, jsou zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie a jsou k dispozici v databázi EUR-Lex. Tato úřední znění jsou přímo dostupná přes odkazy uvedené v tomto dokumentu

►B

ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 15. listopadu 2012,

kterým se zřizuje Koordinační skupina pro otázky elektrické energie

(Úř. věst. C 353 17.11.2012, s. 2)

Ve znění:

 

 

Úřední věstník

  Č.

Strana

Datum

►M1

ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2023/376 ze dne 17. února 2023,

  L 51

87

20.2.2023




▼B

ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 15. listopadu 2012,

kterým se zřizuje Koordinační skupina pro otázky elektrické energie

2012/C 353/02



Článek 1

Zřízení Koordinační skupiny pro otázky elektrické energie

Zřizuje se Koordinační skupina pro otázky elektrické energie (dále jen „skupina“).

Článek 2

Úkoly skupiny

1.  

Úkolem skupiny je:

a) 

sloužit jako platforma pro výměnu informací a koordinaci politických opatření v oblasti elektrické energie, jež mají přeshraniční dopad, a pro výměnu zkušeností, osvědčených postupů a odborných znalostí a rovněž na podporu Komise při vytváření jejích politických iniciativ;

b) 

usnadnit výměnu informací a spolupráci, pokud jde o bezpečnost dodávek elektřiny, včetně přiměřenosti výroby a přeshraniční stability sítě.

2.  

Skupina zejména:

a) 

sdílí informace o rozhodnutích týkajících se výroby a přenosu a jejich možných důsledků pro přeshraniční obchod a stabilitu sítě přes hranice;

b) 

projednává konkrétní otázky, jež se obzvláště dotýkají stability sítě a/nebo přiměřenosti výroby, s cílem najít koordinovaná řešení v souladu s vnitřním trhem s energií;

c) 

přezkoumává pravidelné výhledy přiměřenosti vypracované ENTSO-E, zejména pokud tyto zprávy ukazují na možné riziko pro bezpečnost dodávek;

d) 

podporuje výměnu informací, prevenci a koordinovanou činnost v případě stavu nouze v rámci Unie a se třetími zeměmi.

Článek 3

Konzultace

Komise může se skupinou konzultovat jakékoli záležitosti týkající se elektřiny, a zejména bezpečnosti dodávek elektřiny.

Článek 4

Složení skupiny

1.  

Skupina se skládá z těchto členů:

a) 

orgánů členských států, zejména ministerstev příslušných pro energii;

b) 

vnitrostátních regulačních orgánů pro energii;

c) 

Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů („agentura“) zřízené nařízením (ES) č. 713/2009 ( 1 );

d) 

Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav („sítě ENTSO pro elektřinu“) zřízené nařízením (ES) č. 714/2009 ( 2 );

▼M1

e) 

Evropského subjektu pro provozovatele distribučních soustav („subjekt EU DSO“) zřízeného nařízením (EU) 2019/943.

▼B

2.  
Každý člen jmenuje nejvýše dva stálé zástupce a dva náhradníky, kteří se účastní práce skupiny. Jeden ze stálých zástupců členského státu je ředitel vládní sekce energetiky. Jeden ze stálých zástupců vnitrostátního regulačního orgánu je jeho generální ředitel nebo předseda. Jeden ze stálých zástupců jmenovaných agenturou je ředitel. Jeden ze stálých zástupců jmenovaných sítí ENTSO-E je generální tajemník. Náhradníci jsou jmenováni za týchž podmínek jako členové; náhradníci automaticky zastupují členy, kteří jsou nepřítomni nebo nezpůsobilí k výkonu funkce.
3.  
Během stavu nouze v Unii, členském státě nebo na regionální úrovni nebo v jiných mimořádných situacích mohou členové skupiny požádat Komisi, aby byli jmenováni více než dva zástupci, kteří se účastní práce ve skupině.
4.  
Jména členů a jména stálých zástupců členů a náhradníků členů skupiny a jména pozorovatelů se zveřejní v Rejstříku expertních skupin Komise a dalších podobných subjektů („rejstříku“) ( 3 ).
5.  
Každý člen Koordinační skupiny pro otázky elektrické energie se zaregistruje prostřednictvím internetu (internetová stránka „CIRCABC“ ( 4 )) a zajistí, aby jeho členský stav byl aktualizován.
6.  
Osobní údaje se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Článek 5

Činnost

1.  
Skupině předsedá zástupce Komise („předseda“).
2.  
Předseda pravidelně svolává skupinu a sděluje jí informace, které obdržel od jejích členů, přičemž zachovává důvěrnost obchodně citlivých informací.
3.  
Skupina může se souhlasem útvarů Komise zřizovat podskupiny pro přezkoumání konkrétních otázek na základě pověření definovaného skupinou. Tyto podskupiny se rozpustí, jakmile splní svůj mandát.
4.  
Zástupce Komise může k příležitostné práci ve skupině nebo podskupině přizvat externí odborníky, kteří mají zvláštní odbornou způsobilost v určitém bodu programu jejího zasedání, jako jsou zástupci organizací producentů či spotřebitelů nebo zástupci třetích zemí. Zástupce Komise může navíc udělit status pozorovatele jednotlivcům, organizacím stanoveným v pravidle 8 odst. 3 horizontálních pravidel pro skupiny odborníků a kandidátským zemím.
5.  
Členové skupiny odborníků a jejich zástupci, stejně jako přizvaní odborníci a pozorovatelé musí dodržovat povinnosti profesního tajemství stanovené Smlouvami a jejich prováděcími pravidly, jakož i bezpečnostní předpisy Komise o ochraně utajovaných skutečností EU stanovené v příloze rozhodnutí Komise 2001/844/ES ( 5 ), ESUO, Euratom. Pokud členové tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.
6.  
Zasedání skupiny a jejích podskupin se konají zpravidla v prostorách Komise. Komise zajišťuje sekretářskou podporu. Na zasedání skupiny a jejích podskupin mohou být pozvány jiné útvary Komise a Evropské služby pro vnější činnost, pokud se jich projednávané záležitosti přímo týkají.
7.  
Aniž je dotčen odstavec 6 tohoto článku, dává Komise všechny relevantní pracovní dokumenty k dispozici členům skupiny prostřednictvím prostoru pro spolupráci s partnery Evropské unie (internetové stránky CIRCA). Komise kromě toho zveřejňuje všechny relevantní dokumenty buď v rejstříku, nebo prostřednictvím odkazu v rejstříku na příslušnou internetovou stránku. Výjimky ze systematického zveřejňování by měly být stanoveny v případech, kdy by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak je definováno v článku 4 nařízení (ES) č. 1049/2001.

Článek 6

Výdaje na zasedání

1.  
Účastníkům podílejícím se na činnostech skupiny a jejích podskupin nepřísluší za poskytované služby odměna.
2.  
Komise uhradí v souladu s pravidly platnými v rámci Komise cestovní výdaje jednoho zástupce každého členského státu a vnitrostátního regulačního orgánu.
3.  
Tyto výdaje se hradí v mezích disponibilních prostředků, které jsou přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.



( 1 ) Viz poznámka pod čarou 3.

( 2 ) Viz poznámka pod čarou 4.

( 3 ) Členové, kteří si nepřejí, aby jejich jména byla zveřejněna, mohou požádat o uplatnění výjimky z tohoto pravidla. Žádost o nezveřejnění jména člena expertní skupiny se považuje za oprávněnou v těch případech, kdy by zveřejnění mohlo ohrozit jeho bezpečnost či bezúhonnost nebo nepřiměřeně poškodit jeho soukromí.

( 4 ) CIRCABC znamená „Communication & Information Resource Centre for Administrations, Businesses and Citizens“.

( 5 ) Úř. věst. L 317, 3.12.2001, s. 1.

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU