2008/105/ESSměrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/105/ES ze dne 16. prosince 2008 o normách environmentální kvality v oblasti vodní politiky, změně a následném zrušení směrnic Rady 82/176/EHS, 83/513/EHS, 84/156/EHS, 84/491/EHS a 86/280/EHS a změně směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES
| Publikováno: | Úř. věst. L 348, 24.12.2008, s. 84-97 | Druh předpisu: | Směrnice |
| Přijato: | 16. prosince 2008 | Autor předpisu: | Evropský parlament; Rada Evropské unie |
| Platnost od: | 13. ledna 2009 | Nabývá účinnosti: | 13. ledna 2009 |
| Platnost předpisu: | Ano | Pozbývá platnosti: | |
Text aktualizovaného znění s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.
Tento dokument slouží výhradně k informačním účelům a nemá žádný právní účinek. Orgány a instituce Evropské unie nenesou za jeho obsah žádnou odpovědnost. Závazná znění příslušných právních předpisů, včetně jejich právních východisek a odůvodnění, jsou zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie a jsou k dispozici v databázi EUR-Lex. Tato úřední znění jsou přímo dostupná přes odkazy uvedené v tomto dokumentu
|
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2008/105/ES ze dne 16. prosince 2008 (Úř. věst. L 348 24.12.2008, s. 84) |
Ve znění:
|
|
|
Úřední věstník |
||
|
Č. |
Strana |
Datum |
||
|
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2013/39/EU ze dne 12. srpna 2013, |
L 226 |
1 |
24.8.2013 |
|
|
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2026/805 ze dne 30. března 2026, |
L 805 |
1 |
20.4.2026 |
|
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2008/105/ES
ze dne 16. prosince 2008
o normách environmentální kvality a o prevenci a omezování znečištění povrchových vod, změně a následném zrušení směrnic Rady 82/176/EHS, 83/513/EHS, 84/156/EHS, 84/491/EHS a 86/280/EHS a změně směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES
Článek 1
Předmět
S cílem dosáhnout dobrého chemického stavu povrchových vod a v souladu s ustanoveními a cíli článku 4 směrnice 2000/60/ES stanoví tato směrnice normy environmentální kvality (NEK) pro prioritní látky a některé další znečišťující látky podle článku 16 uvedené směrnice.
Článek 2
Definice
Pro účely této směrnice se použijí definice uvedené v článku 2 směrnice 2000/60/ES a v článku 2 směrnice Komise 2009/90/ES ze dne 31. července 2009, kterou se podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES stanoví technické specifikace chemické analýzy a monitorování stavu vod ( 1 ).
Kromě toho se použijí tyto definice:
„Matricí“ se rozumí složka vodního prostředí, jako je voda, sedimenty nebo biota.
„Biotickým taxonem“ se rozumí vodní taxon odpovídající taxonomickému zařazení „podkmene“, „třídy“ nebo jejich ekvivalentu;
„Ukazatelem znečištění“ se rozumí parametr, který lze monitorovat tak, aby poskytoval hodnotu, která je reprezentativní pro úroveň nebo koncentraci znečišťující látky nebo skupiny znečišťujících látek, a tedy i pro riziko, které představují.
Článek 3
Normy environmentální kvality
Aniž jsou dotčeny povinnosti vyplývající z této směrnice ve znění platném ke dni 13. ledna 2009 a zejména dosažení dobrého chemického stavu povrchových vod, pokud jde o látky a NEK v ní uvedené, členské státy uplatňují NEK stanovené v části A přílohy I, pokud jde o:
látky uvedené pod čísly 2, 5, 15, 20, 22, 23, 28 v části A přílohy I, pro něž byly stanoveny revidované NEK s účinkem od 22. prosince 2015, s cílem dosáhnout dobrého chemického stavu povrchových vod u těchto látek do 22. prosince 2021, a to prostřednictvím programů opatření uvedených v plánech povodí z roku 2015 vypracovaných v souladu s čl. 13 odst. 7 směrnice 2000/60/ES, a
nově určené látky uvedené pod čísly 34 až 45 v části A přílohy I s účinkem od 22. prosince 2018 s cílem dosáhnout dobrého chemického stavu povrchových vod u těchto látek do 22. prosince 2027 a zamezit zhoršení chemického stavu v útvarech povrchových vod, pokud jde o tyto látky. Členské státy za tímto účelem do 22. prosince 2018 vypracují a předloží Komisi doplňující monitorovací program a předběžný program opatření vztahující se na dané látky. Konečný program opatření podle článku 11 směrnice 2000/60/ES se vypracuje do 22. prosince 2021 a měl by být proveden a plně funkční co nejdříve po tomto dni, avšak nejpozději do 22. prosince 2024;
látky uvedené pod čísly 5, 9, 13, 15, 17, 21, 23, 24, 28, 30, 34, 37, 41 a 43 v části A přílohy I, pro něž byly stanoveny revidované NEK, s účinkem od 22. prosince 2027, s cílem dosáhnout ve vztahu k těmto látkám dobrého chemického stavu povrchových vod do 22. prosince 2033 a zamezit zhoršení chemického stavu útvarů povrchových vod, pokud jde o tyto látky, a to prostřednictvím programů opatření uvedených v plánech povodí pro rok 2027 vypracovaných v souladu s čl. 13 odst. 7 směrnice 2000/60/ES;
nově určené látky uvedené pod čísly 46 až 70 v části A přílohy I s účinkem od 22. prosince 2027, s cílem dosáhnout ve vztahu k těmto látkám dobrého chemického stavu povrchových vod do 22. prosince 2039 a zamezit zhoršení chemického stavu útvarů povrchových vod, pokud jde o tyto látky; členské státy za uvedeným účelem zavedou do 22. prosince 2027 doplňující monitorovací program a do 22. prosince 2030 předběžný program opatření vztahující se na tyto látky; konečný program opatření v souladu s článkem 11 směrnice 2000/60/ES se zahrne do plánu povodí pro rok 2033 vypracovaného v souladu s čl. 13 odst. 7 uvedené směrnice.
Pokud jde o látky uvedené v bodech i) a ii) prvního pododstavce tohoto odstavce, použijí se obdobně ustanovení čl. 4 odst. 4 až 9 směrnice 2000/60/ES.
Pokud jde o látky uvedené v bodech iii) a iv) prvního pododstavce tohoto odstavce, použijí se obdobně ustanovení čl. 4 odst. 4 až 9 směrnice 2000/60/ES. Pokud jde o prodloužení lhůt stanovených v čl. 4 odst. 4 uvedené směrnice, omezí se na nejvýše jednu další aktualizaci plánu povodí s výjimkou případů, kdy jsou přírodní podmínky takové, že cílů nelze v období uvedeného plánu povodí dosáhnout.
Pokud jde o znečišťující látky uvedené v prvním pododstavci tohoto odstavce, použijí se obdobně ustanovení čl. 4 odst. 4 až 9 směrnice 2000/60/ES. Pokud jde o prodloužení lhůt stanovených v čl. 4 odst. 4 uvedené směrnice, omezí se na nejvýše jednu další aktualizaci plánu povodí s výjimkou případů, kdy jsou přírodní podmínky takové, že cílů nelze v období uvedeného plánu povodí dosáhnout.
U jiných látek, než které jsou uvedeny v prvním pododstavci, použijí členské státy NEK pro vodu stanovenou v části A přílohy I.
Členské státy, které možnosti uvedené v prvním pododstavci využijí, použijí příslušné NEK stanovené v části A přílohy I, nebo pokud nejsou pro příslušnou matrici nebo biotický taxon zahrnuty NEK, zavedou takovou NEK, která zajistí přinejmenším stejnou úroveň ochrany jako NEK stanovené v části A přílohy I.
Členské státy mohou tuto možnost použít pouze v případě, že analytická metoda používaná pro zvolenou matrici nebo biotický taxon splňuje minimální pracovní kritéria stanovená v článku 4 směrnice 2009/90/ES. Nejsou-li daná kritéria splněna pro žádnou matrici, členské státy zajistí, aby monitorování bylo prováděno za použití nejlepších dostupných technik, které nevyžadují nadměrné náklady, a aby daná metoda analýzy byla přinejmenším stejně účinná jako metoda dostupná pro matrici uvedenou v odstavci 2 tohoto článku pro příslušnou látku.
Členské státy zahrnou do aktualizovaných plánů povodí vypracovaných v souladu s čl. 13 odst. 7 směrnice 2000/60/ES tyto informace:
tabulku mezních hodnot kvantifikace použitých analytických metod a informace o účinnosti těchto metod s ohledem na minimální pracovní kritéria stanovená v článku 4 směrnice 2009/90/ES;
pro látky, u nichž byla použita možnost uvedená v odstavci 3 tohoto článku:
důvody a východisko použití této možnosti,
případně stanovené alternativní NEK, podklady o tom, že tyto NEK zajistí přinejmenším stejnou úroveň ochrany jako NEK stanovené v části A přílohy I, včetně údajů a metodiky použité k jejich odvození, a kategorie povrchových vod, pro něž se uplatní,
pro srovnání s informacemi uvedenými v písm. a) tohoto odstavce hodnoty kvantifikace metod analýzy pro matrice uvedené v části A přílohy I této směrnice, včetně informací o účinnosti těchto metod s ohledem na minimální pracovní kritéria stanovená v článku 4 směrnice 2009/90/ES;
odůvodnění četnosti monitorování uplatňovaného v souladu s odstavcem 4, pokud jsou monitorovací intervaly delší než 1 rok.
Členské státy určí četnost monitorování v sedimentu nebo v biotě tak, aby byl zajištěn dostatek údajů pro spolehlivou analýzu dlouhodobých trendů. Monitorování by mělo v zásadě probíhat každé tři roky, nelze-li na základě technických znalostí a odborného úsudku odůvodnit jiný interval.
▼M2 —————
Pokyny zahrnují zejména:
monitorování látek v biotě, jak je stanoveno v odstavcích 2 a 3 tohoto článku;
v případě nově určených látek (uvedené pod čísly 34 až 45 v části A přílohy I) a látek, pro něž jsou stanoveny přísnější NEK (uvedené pod čísly 2, 5, 15, 20, 22, 23 a 28 v části A přílohy I), analytické metody splňující minimální pracovní kritéria stanovená v článku 4 směrnice 2009/90/ES.
Článek 4
Mísící zóny
Členské státy, jež vymezují mísící zóny, uvedou v plánech povodí vypracovaných v souladu s článkem 13 směrnice 2000/60/ES popis:
přístupů a metodických postupů použitých pro vymezení těchto zón a
opatření přijatých s cílem snížit v budoucnu rozsah mísících zón, jako jsou např. opatření podle čl. 11 odst. 3 písm. k) směrnice 2000/60/ES, přezkum povolení uvedených ve směrnici 2008/1/ES nebo předchozí kroky uvedené v čl. 11 odst. 3 písm. g) směrnice 2000/60/ES.
Členské státy, jež vymezují mísící zóny, zajistí, aby rozsah každé takové zóny byl:
omezen na okolí přilehlé k místu vypouštění;
přiměřený, s ohledem na koncentrace znečišťujících látek v místě vypouštění a na podmínky týkající se emisí znečišťujících látek obsažené v předchozích předpisech, jako je povolení nebo oprávnění podle čl. 11 odst. 3 písm. g) směrnice 2000/60/ES, a v jakýchkoli jiných příslušných právních předpisech Společenství v souladu s použitím nejlepších dostupných technik a s článkem 10 směrnice 2000/60/ES, zejména poté, co byly tyto předchozí předpisy revidovány.
▼M1 —————
Článek 5
Seznam emisí, vypouštění a úniků
První pododstavec se nevztahuje na emise, vypouštění a úniky každoročně elektronicky vykazované na portálu průmyslových emisí zřízeném podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1244 ( 3 ) v souladu s článkem 7 uvedeného nařízení.
Referenčním obdobím pro stanovení hodnot v aktualizovaných seznamech je rok před rokem, v němž mají být přezkumy uvedené v čl. 5 odst. 2 směrnice 2000/60/ES dokončeny.
V rámci těchto aktualizací členské státy zajistí, aby emise z bodových zdrojů do vody, které nespadají do oblasti působnosti nařízení (EU) 2024/1244 nebo které nedosahují prahových hodnot pro roční vykazování stanovených v uvedeném nařízení, jakož i emise znečišťujících látek z difúzních zdrojů ve smyslu čl. 3 bodu 12 uvedeného nařízení do vody byly rovněž elektronicky vykazovány Komisi s cílem zpřístupnit je alespoň každých šest let na portálu průmyslových emisí zřízeném podle uvedeného nařízení a aby byly agregovány na úrovni každé oblasti povodí nebo její části na území členského státu.
Komise přijme prováděcí akt, kterým stanoví formát vykazování podle třetího pododstavce tohoto odstavce. Tento prováděcí akt se přijímá přezkumným postupem podle čl. 9 odst. 2 této směrnice. Při vypracovávání tohoto prováděcího aktu je Komisi v případě potřeby nápomocna agentura EEA.
Článek 6
Přeshraniční znečištění
Překročí-li členský stát některé z NEK, nepovažuje se to za neplnění povinností podle této směrnice, může-li prokázat, že:
překročení způsobil zdroj znečištění mimo jeho jurisdikci;
v důsledku tohoto přeshraničního znečištění nebyl schopen podniknout účinné kroky k dodržení příslušných NEK a
použil koordinační mechanismy stanovené v článku 3 směrnice 2000/60/ES a vhodným způsobem využil ustanovení čl. 4 odst. 4, 5 a 6 této směrnice pro ty vodní útvary, jež byly přeshraničním znečištěním zasaženy.
Článek 7
Podávání zpráv a přezkum
Komise informuje Evropský parlament a Radu v rámci zprávy vypracované podle čl. 18 odst. 1 směrnice 2000/60/ES o
závěrech přezkumu uvedeného v odstavci 1 tohoto článku;
opatřeních přijatých s cílem zmenšit rozsah mísících zón vymezených v souladu s čl. 4 odst. 1 této směrnice;
výsledcích ověření podle čl. 5 odst. 5 této směrnice;
stavu znečistění pocházejícího z území mimo Společenství.
Komise zprávu případně doplní příslušnými návrhy.
Článek 7a
Koordinace
V případě látek spadajících do oblasti působnosti nařízení (ES) č. 1907/2006 Komise případně zahájí postup uvedený v článku 59, 61 nebo 69 uvedeného nařízení.
Při uplatňování ustanovení nařízení uvedených v prvním a druhém pododstavci členské státy nebo Komise zohlední veškerá hodnocení rizik a analýzy socioekonomických podmínek a nákladů a přínosů vyžadované podle uvedených předpisů, a to i pokud jde o dostupnost alternativních látek.
Článek 8
Přezkum příloh I a II
Článek 8a
Zvláštní ustanovení pro některé látky
V souvislosti s budoucími přezkumy seznamu znečišťujících látek v souladu s čl. 16 odst. 2 směrnice 2000/60/ES a s přihlédnutím k analýze uvedené ve zprávě podle prvního pododstavce tohoto odstavce Komise zváží stanovení spouštěcí hodnoty pro estrogeny pro účely screeningu a pro účely posouzení chemického stavu. Jakmile bude možné začít metody založené na účinku používat i pro jiné látky, zváží Komise v souvislosti s budoucími přezkumy stanovení požadavku, aby je členské státy v případě potřeby alespoň zpočátku používaly souběžně s konvenčními analytickými metodami, a zváží stanovení odpovídajících spouštěcích hodnot.
Článek 8b
Seznam sledovaných látek
Seznam sledovaných látek obsahuje vždy nejvýše deset látek, skupin látek nebo ukazatelů znečištění a uvede pro každou látku matrici pro monitorování a možné metody analýzy. Tyto matrice pro monitorování a metody nesmí vyžadovat nadměrné náklady pro příslušné orgány. Látky, které mají být zařazeny na seznam sledovaných látek, se vybírají z látek, které by podle dostupných informací mohly představovat na úrovni Unie významné riziko pro vodní prostředí nebo jeho prostřednictvím a pro něž nejsou údaje z monitorování dostačující. Seznam zahrnuje látky, které nově vzbuzují obavy.
Na základě vědeckých zpráv vypracovaných agenturou ECHA v souladu s odstavcem 1a zařadí Komise na seznam sledovaných látek mikroplasty a vhodné ukazatele přítomnosti, vývoje či přenosu antimikrobiální rezistence (dále jen ‚ukazatele antimikrobiální rezistence‘), a to za předpokladu, že jsou k dispozici metody odběru vzorků a analýzy, které jsou spolehlivé a nevyžadují nadměrné náklady. Do 1. prosince 2027 určí Komise tyto metody odběru vzorků a analýzy.
Agentura ECHA vypracuje vědecké zprávy s cílem pomoci Komisi při výběru látek a ukazatelů, jež mají být zařazeny na seznam sledovaných látek uvedený v odstavci 1 tohoto článku, přičemž zohlední následující informace:
přílohu I směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/118/ES (11) a výsledky posledního přezkumu uvedené přílohy, jakož i výsledky posledního pravidelného přezkumu přílohy I této směrnice;
seznamy sledovaných látek stanovené v souladu se směrnicemi 2006/118/ES a (EU) 2020/2184;
doporučení zúčastněných stran;
charakteristiku oblastí povodí členských států v souladu s článkem 5 směrnice 2000/60/ES a výsledky monitorovacích programů zřízených v souladu s článkem 8 uvedené směrnice;
informace o objemu výroby, způsobu používání, charakteristických vlastnostech, případně včetně velikosti částic, koncentracích v životním prostředí a nepříznivých účincích látky na lidské zdraví a vodní prostředí, včetně informací shromážděných v souladu se směrnicí 2001/83/ES, nařízením (ES) č. 1907/2006, nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ( 12 ), nařízením (ES) č. 1107/2009, směrnicí 2009/128/ES, nařízením (EU) č. 528/2012 a nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2379 ( 13 );
výzkumné projekty a vědecké publikace, včetně informací o trendech a prognózách založených na modelování nebo jiných prediktivních hodnoceních, jakož i informací a údajů shromážděných pomocí technologií dálkového průzkumu Země, pozorování Země, jako jsou služby programu Copernicus, čidel a zařízení in situ nebo údajů z činností prováděných v rámci občanských věd, a to s využitím možností, které nabízí umělá inteligence a pokročilá analýza a zpracování údajů;
doporučení pracovních skupin zřízených podle společné prováděcí strategie ke směrnici 2000/60/ES;
informace o emisích, vypouštěních a únicích, které jsou k dispozici na portálu průmyslových emisí podle nařízení (EU) 2024/1244, jakož i veškeré další dostupné informace o látkách, na něž se vztahují povolení podle směrnice 2010/75/EU.
Při aktualizaci seznamu sledovaných látek Komise vyřadí z uvedeného seznamu všechny látky nebo ukazatele, u nichž je možné hodnocení rizik podle čl. 16 odst. 2 směrnice 2000/60/ES provést bez dalších údajů z monitorování. Pokud jsou však k vyhodnocení rizik pro vodní prostředí zapotřebí další údaje z monitorování, mohou být jednotlivá látka, jejich skupina nebo jednotlivý ukazatel ponechány na seznamu sledovaných látek po dobu dalších nejvýše tří let.
Každý aktualizovaný seznam sledovaných látek zahrnuje rovněž jednu nebo více dalších látek, jejich skupin nebo ukazatelů, u nichž se Komise na základě vědeckých zpráv agentury ECHA domnívá, že by mohlo existovat rozsáhlé riziko pro vodní prostředí nebo jeho prostřednictvím, s výhradou aktualizovaného seznamu sledovaných látek obsahujícího nejvýše deset látek, skupin látek nebo ukazatelů, v souladu s odstavcem 1.
Mikroplasty a ukazatele antimikrobiální rezistence nejsou na seznamu ponechány po druhé po sobě jdoucí období tří let, pokud není k dispozici harmonizovaná a spolehlivá metodika hodnocení rizik, při jejímž uplatnění se prokáže, že údaje z monitorování shromážděné během prvního monitorovacího období nepostačují k vyhodnocení rizika, jež uvedené mikroplasty a ukazatele představují pro vodní prostředí nebo jeho prostřednictvím.
Každý členský stát si zvolí alespoň jednu monitorovací stanici, plus jednu navíc, pokud má více než jeden milion obyvatel, a další na základě své zeměpisné plochy v km 2 vydělené 60 000 se zaokrouhlením na nejbližší celé číslo a další stanice podle počtu obyvatel vyděleného pěti miliony se zaokrouhlením na nejbližší celé číslo.
Při volbě reprezentativních monitorovacích stanic, četnosti monitorování a časového plánu pro každou látku či skupinu látek nebo každý ukazatel zohlední členské státy sezónní variabilitu dešťových srážek, hladinu vody, způsoby použití a možný výskyt látky, skupiny látek nebo ukazatele. Četnost monitorování není nižší než dvakrát za rok, pokud se provádí ve vodě, a nejméně jednou za rok, pokud se provádí v sedimentu nebo biotě. Je-li požadována vyšší četnost, například u látek citlivých na klimatické nebo sezónní výkyvy, zvýšení četnosti se stanoví a technicky odůvodní v prováděcím aktu, kterým se stanoví seznam sledovaných látek přijatý podle odstavce 1.
Pokud členský stát dokáže u určité látky či skupiny látek nebo u určitých ukazatelů získat a předložit Komisi dostatečné, porovnatelné, reprezentativní a aktuální údaje z monitorování na základě stávajících monitorovacích programů nebo studií, může rozhodnout, že u této látky či skupiny látek nebo u tohoto ukazatele neprovede další monitorování v rámci mechanismu seznamu sledovaných látek, a to za podmínky, že monitorování příslušné látky či skupiny látek nebo příslušného ukazatele probíhalo pomocí metodiky, která splňuje požadavky matric pro monitorování a metod analýzy uvedených v prováděcím aktu, kterým se stanoví seznam sledovaných látek, a také směrnice Komise 2009/90/ES ( 14 ).
Pokud Komise s přihlédnutím k posouzení provedenému agenturou ECHA podle prvního pododstavce tohoto odstavce dospěje k závěru, že k dalšímu hodnocení rizika pro vodní prostředí není nutné žádné další monitorování, zohlední se toto posouzení provedené agenturou ECHA u přezkumu seznamů látek v příloze I nebo v části C přílohy II této směrnice v souladu s článkem 16 směrnice 2000/60/ES.
Článek 8c
Zvláštní ustanovení pro farmaceutické látky
Komise na základě čl. 16 odst. 9 směrnice 2000/60/ES a případně na základě výsledků studie z roku 2013 týkající se rizik, jež představují léčivé přípravky pro životní prostředí, a dalších příslušných studií a zpráv vypracuje pokud možno do dvou let od 13. září 2013 strategický přístup ke znečišťování vod farmaceutickými látkami. Tento strategický přístup případně zahrnuje návrhy umožňující v nezbytném rozsahu účinnější zohlednění dopadů léčiv na životní prostředí v rámci postupu pro uvádění léčivých přípravků na trh. V rámci tohoto strategického přístupu Komise případně do 14. září 2017 navrhne opatření určená k přijetí případně na úrovni Unie nebo členského státu, které řeší možné dopady farmaceutických látek na životní prostředí, zejména látek uvedených v čl. 8b odst. 1, a to s cílem omezit vypouštění, emise a úniky těchto látek do vodního prostředí, přičemž zohlední potřeby v oblasti veřejného zdraví a nákladovou efektivnost navrhovaných opatření.
Článek 8d
Znečišťující látky specifické pro povodí
Do 22. prosince 2027 členské státy o svých seznamech znečišťujících látek specifických pro povodí a NEK stanovených podle prvního pododstavce tohoto odstavce informují Komisi. Komise zajistí, aby byly tyto informace zpřístupněny veřejnosti.
Následné aktualizace seznamu znečišťujících látek specifických pro povodí určených členskými státy v souladu s prvním pododstavcem tohoto odstavce a jejich odpovídajících NEK se zahrnou do plánů povodí, které mají být vypracovány podle článku 13 směrnice 2000/60/ES.
Článek 9
Postup projednávání ve výboru
Pokud výbor nevydá žádné stanovisko, Komise návrh prováděcího aktu nepřijme a použije se čl. 5 odst. 4 třetí pododstavec nařízení (EU) č. 182/2011.
Článek 9a
Výkon přenesené pravomoci
▼M2 —————
Článek 11
Změna směrnic 82/176/EHS, 83/513/EHS, 84/156/EHS, 84/491/EHS a 86/280/EHS
Článek 12
Zrušení směrnic 82/176/EHS, 83/513/EHS, 84/156/EHS, 84/491/EHS a 86/280/EHS
Článek 13
Provedení
Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.
Článek 14
Vstup v platnost
Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 15
Určení
Tato směrnice je určena členským státům.
PŘÍLOHA I
NORMY ENVIRONMENTÁLNÍ KVALITY (NEK) PRO PRIORITNÍ LÁTKY V POVRCHOVÝCH VODÁCH
ČÁST A: NORMY ENVIRONMENTÁLNÍ KVALITY
|
1) |
2) |
3) |
4) |
5) |
6) |
7) |
8) |
9) |
10) |
11) |
12) |
13) |
|
Položka č. |
Název látky |
Kategorie látek |
Číslo CAS (1) |
Číslo EU (2) |
RP–NEK (3) Vnitrozemské povrchové vody (4) [μg/l] |
RP–NEK (3) Ostatní povrchové vody [μg/l] |
NPK–NEK (5) Vnitrozemské povrchové vody (4) [μg/l] |
NPK–NEK (5) Ostatní povrchové vody [μg/l] |
NEK pro biotu (6) [μg/kg čerstvé hmotnosti] nebo NEK pro sediment [μg/kg sušiny], pokud je tak uvedeno |
Identifikována jako prioritní nebezpečná látka |
Identifikována jako všudypřítomná, perzistentní, bioakumulativní a toxická látka (uPBT) |
Identifikována jako látka, která je náchylná k tomu akumulovat se v sedimentu nebo biotě |
|
1) |
Látka alachlor byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
2) |
Anthracen |
Průmyslové látky |
120-12-7 |
204-371-1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
X |
|
X |
|
3) |
Látka atrazin byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
4) |
Benzen |
Průmyslové látky |
71-43-2 |
200-753-7 |
10 |
8 |
50 |
50 |
|
|
|
|
|
5) |
Bromované difenylethery (7) |
Průmyslové látky |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
0,14 |
0,014 (7) |
0,00028 (7) |
X (8) |
X |
X |
|
6) |
Kadmium a jeho sloučeniny (v závislosti na třídách tvrdosti vody) (9) |
Kovy |
7440-43-9 |
231-152-8 |
≤ 0,08 (třída 1) 0,08 (třída 2) 0,09 (třída 3) 0,15 (třída 4) 0,25 (třída 5) |
0,2 |
≤ 0,45 (třída 1) 0,45 (třída 2) 0,6 (třída 3) 0,9 (třída 4) 1,5 (třída 5) |
≤ 0,45 (třída 1) 0,45 (třída 2) 0,6 (třída 3) 0,9 (třída 4) 1,5 (třída 5) |
|
X |
|
X |
|
6a) |
Látka tetrachlormethan byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
7) |
C10-13 chloralkany (10) |
Průmyslové látky |
85535-84-8 |
287-476-5 |
0,4 |
0,4 |
1,4 |
1,4 |
|
X |
|
X |
|
8) |
Látka chlorfenvinfos byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
9) |
Chlorpyrifos (chlorpyrifos-ethyl) |
Pesticidy – organofosfát |
2921-88-2 |
220-864-4 |
4,6 × 10 -4 |
4,6 × 10 -5 |
0,0026 |
5,2 × 10 -4 |
|
X |
X |
X |
|
9a) |
Cyklodienové pesticidy: Aldrin Dieldrin Endrin Isodrin |
Pesticidy – organochlor |
309-00-2 60-57-1 72-20-8 465-73-6 |
206-215-8 200-484-5 200-775-7 207-366-2 |
Σ = 0,01 |
Σ = 0,005 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
9b) |
DDT celkem (11) |
Pesticidy – organochlor |
nepoužije se |
nepoužije se |
0,025 |
0,025 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
|
para-para-DDT |
|
50-29-3 |
200-024-3 |
0,01 |
0,01 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
10) |
1,2-dichlorethan |
Průmyslové látky |
107-06-2 |
203-458-1 |
10 |
10 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
11) |
Dichlormethan |
Průmyslové látky |
75-09-2 |
200-838-9 |
20 |
20 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
|
|
|
12) |
Di(2-ethylhexyl)-ftalát (DEHP) |
Průmyslové látky |
117-81-7 |
204-211-0 |
1,3 |
1,3 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
X |
|
13) |
Diuron |
Pesticidy – herbicid |
330-54-1 |
206-354-4 |
0,049 |
0,0049 |
0,27 |
0,054 |
|
|
|
|
|
14) |
Endosulfan |
Pesticidy – organochlor |
115-29-7 |
204-079-4 |
0,005 |
0,0005 |
0,01 |
0,004 |
|
X |
|
|
|
15) |
Fluoranthen |
Průmyslové látky |
206-44-0 |
205-912-4 |
7,62 × 10 -4 |
7,62 × 10 -4 |
0,12 |
0,012 |
6,1 |
X |
X |
X |
|
16) |
Hexachlorbenzen |
Pesticidy – organochlor |
118-74-1 |
204-273-9 |
|
|
0,5 |
0,05 |
8 sv ryby 1 m ryby |
X |
|
X |
|
17) |
Hexachlorbutadien |
Průmyslové látky (rozpouštědlo) |
87-68-3 |
201-765-5 |
9,5 × 10-4 |
9,5 × 10 -4 |
0,6 |
0,06 |
21 |
X |
|
X |
|
18) |
Hexachlorcyklohexan |
Pesticidy – insekticid |
608-73-1 |
210-168-9 |
0,02 |
0,002 |
0,04 |
0,02 |
|
X |
|
X |
|
19) |
Isoproturon |
Pesticidy – herbicid |
34123-59-6 |
251-835-4 |
0,3 |
0,3 |
1,0 |
1,0 |
|
|
|
|
|
20) |
Olovo a jeho sloučeniny |
Kovy |
7439-92-1 |
231-100-4 |
1,2 (12) |
1,3 |
14 |
14 |
|
X |
|
X |
|
21) |
Rtuť a její sloučeniny |
Kovy |
7439-97-6 |
231-106-7 |
|
|
0,07 |
0,07 |
11 |
X |
X |
X |
|
22) |
Naftalen |
Průmyslové látky |
91-20-3 |
202-049-5 |
2 |
2 |
130 |
130 |
|
|
|
|
|
23) |
Nikl a jeho sloučeniny |
Kovy |
7440-02-0 |
231-111-4 |
2 (12) |
3,1 |
8,2 |
8,2 |
|
|
|
|
|
24) |
Nonylfenoly (13) (4-nonylfenol) |
Průmyslové látky |
viz poznámka pod čarou 13 |
viz poznámka pod čarou 13 |
0,037 |
0,0018 |
2,1 |
0,17 |
|
X |
|
|
|
25) |
Oktylfenoly (14) ((4-(1,1',3,3'-tetramethylbutyl)-fenol)) |
Průmyslové látky |
viz poznámka pod čarou 14 |
viz poznámka pod čarou 14 |
0,1 |
0,01 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
26) |
Pentachlorbenzen |
Průmyslové látky |
608-93-5 |
210-172-0 |
0,007 |
0,0007 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
X |
|
27) |
Pentachlorfenol |
Pesticidy – organochlor |
87-86-5 |
201-778-6 |
0,4 |
0,4 |
1 |
1 |
|
X |
|
|
|
28) |
Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) (15) |
Spaliny |
nepoužije se |
nepoužije se |
nepoužije se |
nepoužije se |
nepoužije se |
nepoužije se |
Součet ekvivalentů benzo(a)pyrenu 0,6 (16) |
X |
X |
X |
|
|
Benzo(a)pyren |
|
50-32-8 |
200-028-5 |
|
|
0,5 |
0,05 |
0,6 |
|
|
|
|
Benzo(b)fluoranthen |
|
205-99-2 |
205-911-9 |
|
|
0,017 |
0,017 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
|
Benzo(k)fluoranthen |
|
207-08-9 |
205-916-6 |
|
|
0,017 |
0,017 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
|
|
Benzo(g,h,i)perylen |
|
191-24-2 |
205-883-8 |
|
|
8,2 × 10 -3 |
8,2 × 10 -4 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
Indeno(1,2,3-cd)pyren |
|
193-39-5 |
205-893-2 |
|
|
nepoužije se |
nepoužije se |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
|
Chrysen |
|
218-01-9 |
205-923-4 |
|
|
0,07 |
0,007 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
|
|
Benzo(a)anthracen |
|
56-55-3 |
200-280-6 |
|
|
0,1 |
0,01 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
Dibenz(a,h)anthracen |
53-70-3 |
200-181-8 |
|
|
0,014 |
0,0014 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
||
|
Fluoranthen |
|
206-44-0 |
205-912-4 |
|
|
0,12 |
0,012 |
viz poznámka pod čarou 16 |
|
|
|
|
|
29) |
Látka simazin byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
29a) |
Tetrachlorethylen |
Průmyslové látky |
127-18-4 |
204-825-9 |
10 |
10 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
|
|
|
29b) |
Trichlorethylen |
Průmyslové látky |
79-01-6 |
201-167-4 |
10 |
10 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
30) |
Tributylcíničité sloučeniny (17) (kation tributylcínu) |
Pesticidy – biocid |
36643-28-4 |
nepoužije se |
0,0002 |
0,0002 |
0,0015 |
0,0015 |
1,6 (18) |
X |
X |
X |
|
31) |
Látka trichlorbenzeny byla přesunuta do části C přílohy II |
|||||||||||
|
32) |
Trichlormethan |
Průmyslové látky |
67-66-3 |
200-663-8 |
2,5 |
2,5 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
|
|
|
33) |
Trifluralin |
Pesticidy – herbicid |
1582-09-8 |
216-428-8 |
0,03 |
0,03 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
X |
|
|
|
34) |
Dikofol |
Pesticidy – organochlor |
115-32-2 |
204-082-0 |
4,45 × 10 -3 |
0,185 × 10 -3 |
nepoužije se (19) |
nepoužije se (19) |
111 sv ryby 4,6 m ryby |
X |
|
X |
|
35) |
Kyselina perfluoroktansulfonová (PFOS) a její deriváty |
Průmyslové látky |
1763-23-1 |
217-179-8 |
Spadá do skupiny látek 65 (per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) – součet 25) |
|||||||
|
36) |
Chinoxyfen |
Pesticidy – fungicid |
124495-18-7 |
nepoužije se |
0,15 |
0,015 |
2,7 |
0,54 |
|
X |
|
X |
|
37) |
Dioxiny a sloučeniny s dioxinovým efektem (20) |
Vedlejší produkty průmyslové výroby |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
nepoužije se |
nepoužije se |
Součet ekvivalentů PCDD + PCDF + PCB-DL 3,5 × 10 -5 (21) |
X |
X |
X |
|
38) |
Aklonifen |
Pesticidy – herbicid |
74070-46-5 |
277-704-1 |
0,12 |
0,012 |
0,12 |
0,012 |
|
|
|
|
|
39) |
Bifenox |
Pesticidy – herbicid |
42576-02-3 |
255-894-7 |
0,012 |
0,0012 |
0,04 |
0,004 |
|
|
|
|
|
40) |
Cybutryn |
Pesticidy – biocid |
28159-98-0 |
248-872-3 |
0,0025 |
0,0025 |
0,016 |
0,016 |
|
|
|
|
|
41) |
Cypermethrin (22) |
Pesticidy – pyrethroid |
52315-07-8 |
257-842-9 |
3 × 10 -5 |
3 × 10 -6 |
6 × 10 -4 |
6 × 10 -5 |
|
|
|
X |
|
42) |
Dichlorvos |
Pesticidy – organofosfát |
62-73-7 |
200-547-7 |
6 × 10 -4 |
6 × 10 -5 |
7 × 10 -4 |
7 × 10 -5 |
|
|
|
|
|
43) |
Hexabromcyklododekan (HBCDD) (23) |
Průmyslové látky |
Viz poznámka pod čarou 23 |
Viz poznámka pod čarou 23 |
4,6 × 10 -4 |
2 × 10 -5 |
0,5 |
0,05 |
90 sv ryby 3,5 m ryby |
X |
X |
X |
|
44) |
Heptachlor a heptachlorepoxid |
Pesticidy – organochlor |
76-44-8 / 1024-57-3 |
200-962-3/ 213-831-0 |
1,7 × 10 -7 |
1,7 × 10 -7 |
3 × 10 -4 |
3 × 10 -5 |
0,013 |
X |
X |
X |
|
45) |
Terbutryn |
Pesticidy – biocid |
886-50-0 |
212-950-5 |
0,065 |
0,0065 |
0,34 |
0,034 |
|
|
|
|
|
46) |
17-alfa-ethinylestradiol (EE2) |
Léčivé přípravky – estrogenní hormony |
57-63-6 |
200-342-2 |
1,7 × 10 -5 |
1,6 × 10 -6 |
neodvozené |
neodvozené |
|
|
|
|
|
47) |
17-beta-estradiol (E2) |
Léčivé přípravky – estrogenní hormony |
50-28-2 |
200-023-8 |
0,00018 |
9 × 10 -6 |
neodvozené |
neodvozené |
|
|
|
|
|
48) |
Acetamiprid |
Pesticidy – neonikotinoid |
135410-20-7 / 160430-64-8 |
603-921-1 |
0,037 |
0,0037 |
0,16 |
0,016 |
|
|
|
|
|
49) |
Azithromycin |
Léčivé přípravky – makrolidová antibiotika |
83905-01-5 |
617-500-5 |
0,019 |
0,0019 |
0,18 |
0,018 |
|
|
|
X |
|
50) |
Bifenthrin |
Pesticidy – pyrethroid |
82657-04-3 |
617-373-6 |
9,5 × 10 -5 |
9,5 × 10 -6 |
0,011 |
0,001 |
|
|
|
X |
|
51) |
Bisfenol A (BPA) |
Průmyslové látky |
80-05-7 |
201-245-8 |
1,7 × 10 -4 |
1,7 × 10 -4 |
130 |
51 |
0,025 |
X |
|
|
|
52) |
Karbamazepin |
Léčivé přípravky – antikonvulzivum |
298-46-4 |
206-062-7 |
2,5 |
0,25 |
1,6 × 10 3 |
160 |
|
|
|
|
|
53) |
Klarithromycin |
Léčivé přípravky – makrolidová antibiotika |
81103-11-9 |
658-034-2 |
0,13 |
0,013 |
0,13 |
0,013 |
|
|
|
X |
|
54) |
Klothianidin |
Pesticidy – neonikotinoid |
210880-92-5 |
433-460-1 |
0,01 |
0,001 |
0,34 |
0,034 |
|
|
|
|
|
55) |
Deltamethrin |
Pesticidy – pyrethroid |
52918-63-5 |
258-256-6 |
1,7 × 10 -6 |
1,7 × 10 -7 |
1,7 × 10 -5 |
3,4 × 10 -6 |
|
|
|
X |
|
56) |
Diklofenak |
Léčivé přípravky – protizánětlivé |
15307-86-5 / 15307-79-6 |
239-348-5 / 239-346-4 |
0,04 |
0,004 |
250 |
25 |
|
|
|
X |
|
57) |
Erytromycin |
Léčivé přípravky – makrolidová antibiotika |
114-07-8 |
204-040-1 |
0,5 |
0,05 |
1 |
0,1 |
|
|
|
X |
|
58) |
Esfenvalerát |
Pesticidy – pyrethroid |
66230-04-4 |
613-911-9 |
1,7 × 10 -5 |
1,7 × 10 -6 |
0,0085 |
0,00085 |
|
|
|
X |
|
59) |
Estron (E1) |
Léčivé přípravky – estrogenní hormony |
53-16-7 |
200-164-5 |
3,6 × 10 -4 |
1,8 × 10 -5 |
neodvozené |
neodvozené |
|
|
|
|
|
60) |
Glyfosát |
Pesticidy – herbicid |
1071-83-6 |
213-997-4 |
0,1 (24) 86,7 (25) |
8,67 |
nepoužije se (24) 398,6 (25) |
39,86 |
|
|
|
|
|
61) |
Ibuprofen |
Léčivé přípravky – protizánětlivé |
15687-27-1 |
239-784-6 |
0,14 |
0,014 |
|
|
|
|
|
X |
|
62) |
Imidakloprid |
Pesticidy – neonikotinoid |
138261-41-3 / 105827-78-9 |
428-040-8 |
0,0068 |
6,8 × 10 -4 |
0,057 |
0,0057 |
|
|
|
|
|
63) |
Nikosulfuron |
Pesticidy – herbicid |
111991-09-4 |
601-148-4 |
0,0087 |
8,7 × 10 -4 |
0,23 |
0,023 |
|
|
|
|
|
64) |
Permethrin |
Pesticidy – pyrethroid |
52645-53-1 |
258-067-9 |
2,7 × 10 -4 |
2,7 × 10 -5 |
0,0025 |
2,5 × 10 -4 |
|
|
|
X |
|
65) |
Per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) – součet 25 (26) (29) |
Průmyslové látky |
nepoužije se |
nepoužije se |
Součet ekvivalentů PFOA 0,0044 (27) |
Součet ekvivalentů PFOA 0,0044 (27) |
nepoužije se |
nepoužije se |
Součet ekvivalentů PFOA 0,077 (27) |
X |
X |
X |
|
66) |
Stříbro |
Kovy |
7440-22-4 |
231-131-3 |
0,01 |
0,006 (10‰ salinita) 0,17 (30‰ salinita) |
0,022 |
neodvozené |
|
|
|
|
|
67) |
Thiakloprid |
Pesticidy – neonikotinoid |
111988-49-9 |
601-147-9 |
0,01 |
0,001 |
0,05 |
0,005 |
|
|
|
|
|
68) |
Thiamethoxam |
Pesticidy – neonikotinoid |
153719-23-4 |
428-650-4 |
0,04 |
0,004 |
0,77 |
0,077 |
|
|
|
|
|
69) |
Triklosan |
Pesticidy – biocid |
3380-34-5 |
222-182-2 |
0,02 |
0,002 |
0,02 |
0,002 |
|
|
|
|
|
70) |
Součet účinných látek v pesticidech (28) uvedených v této tabulce (29) (30) |
Pesticidy |
nepoužije se |
nepoužije se |
0,2 (30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
(1)
CAS: Chemical Abstract Service.
(2)
Číslo EU: Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek (EINECS) nebo Evropský seznam oznámených chemických látek (ELINCS).
(3)
Tento parametr představuje NEK vyjádřenou roční průměrnou hodnotou (RP-NEK). Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech látek a izomerů.
(4)
Vnitrozemské povrchové vody zahrnují řeky a jezera a související umělé nebo silně ovlivněné vodní útvary.
(5)
Tento parametr představuje NEK vyjádřenou jako nejvyšší přípustnou koncentraci (NPK-NEK). Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech látek a izomerů. Je-li NPK-NEK označena výrazem ‚nepoužije se‘, pak se hodnoty RP-NEK považují za hodnoty, které v případě trvalého vypouštění chrání proti krátkodobým maximům znečištění, neboť jsou výrazně nižší než hodnoty odvozené na základě akutní toxicity.
(6)
Pokud je stanovena NEK pro biotu nebo sediment, použije se tato NEK namísto NEK pro vodu, aniž je dotčen čl. 3 odst. 3 této směrnice, který umožňuje namísto toho monitorovat alternativní biotický taxon nebo jinou matrici, pokud použitá NEK zajišťuje stejnou úroveň ochrany. Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech látek a izomerů. Pokud není uvedeno jinak, NEK pro biotu se vztahují na ryby. ‚sv ryby‘ označuje NEK pro biotu vztahující se na sladkovodní ryby monitorované ve vnitrozemských vodách; ‚m ryby‘ označuje NEK pro biotu vztahující se na mořské ryby monitorované v jiných povrchových vodách. Pro látky s čísly 15 (fluoranthen), 28 (PAU) a 51 (bisfenol A) NEK pro biotu odkazuje na korýše a měkkýše. Pro účely posouzení chemického stavu není monitorování fluoranthenu, PAU a bisfenolu A u ryb vhodné. V případě látky uvedené pod číslem 37 (dioxiny a sloučeniny s dioxinovým efektem) se NEK pro biotu vztahují na ryby, korýše a měkkýše v souladu s bodem 4.1.5 přílohy I nařízení Komise (EU) 2023/915 (*).
(7)
V případě skupiny prioritních látek spadajících pod bromované difenylethery (č. 5) se NEK vztahují k součtu koncentrací kongenerů čísel 28, 47, 99, 100, 153 a 154.
(8)
Tetra-, penta-, hexa-, okta- a dekabromdifenylether (čísla CAS 40088-47-9, 32534-81-9, 36483-60-0, 68928-80-3, 32536-52-0, 1163-19-5).
(9)
V případě kadmia a jeho sloučenin (č. 6) se hodnoty NEK liší podle tvrdosti vody, která je charakterizovaná pomocí pětistupňové škály tvrdosti (třída 1: <40 mg CaCO3/l, třída 2: 40 až <50 mg CaCO3/l, třída 3: 50 až <100 mg CaCO3/l, třída 4: 100 až <200 mg CaCO3/l a třída 5: ≥200 mg CaCO3/l).
(10)
Pro tuto skupinu látek není k dispozici žádný směrný parametr. Směrný parametr (směrné parametry) musí být stanoven (stanoveny) analytickou metodou.
(11)
DDT celkem zahrnuje součet izomerů 1,1,1-trichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethan (CAS 50-29-3, EU 200-024-3); 1,1,1-trichlor-2 (o-chlorfenyl)-2-(p-chlorfenyl)ethan (CAS 789-02-6, EU 212-332-5); 1,1-dichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethylen (CAS 72-55-9, EU 200-784-6) a 1,1-dichlor-2,2-bis(p-chlorfenyl)ethan (CAS 72-54-8, EU 200-783-0).
(12)
Tyto NEK se vztahují k biologicky dostupným koncentracím látek.
(13)
Nonylfenol (CAS 25154-52-3, EU 246-672-0), včetně izomerů 4-nonylfenolu (CAS 104-40-5, 203-199-4 EU) a rozvětveného 4-nonylfenolu (CAS 84852-15-3, EU 284-325-5).
(14)
Oktylfenol (CAS 1806-26-4, EU 217-302-5), včetně izomeru 4-(1,1’,3,3’-tetramethylbutyl)fenolu (CAS 140-66-9, EU 205-426-2).
(15)
Benzo(a)pyren (CAS 50-32-8) (RPF 1), benzo(b)fluoranthen (CAS 205-99-2) (RPF 0,1 ), benzo(k)fluoranthen (CAS 207-08-9) (RPF 0,1 ), benzo(g,h,i)perylen (CAS 191-24-2) (RPF 0), indeno(1,2,3-cd)pyren (CAS 193-39-5) (RPF 0,1 ), chrysen (CAS 218-01-9) (RPF 0,01 ), benzo(a)anthracen (CAS 56-55-3) (RPF 0,1 ) a dibenz(a,h)anthracen (CAS 53-70-3) (RPF 1) a fluoranthen (CAS 206-44-0) (RPF 0,01 ). Fluoranthen je rovněž uveden samostatně v řádku 15. Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), anthracen a naftalen jsou uvedeny pouze samostatně, protože RPF není k dispozici.
(16)
Pro skupinu polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) (č. 28) se NEK pro biotu vztahuje na součet koncentrací osmi z devíti PAU uvedených v poznámce pod čarou 15 vyjádřených jako ekvivalenty benzo(a)pyrenu na základě karcinogenní účinnosti těchto látek ve vztahu k benzo(a)pyrenu, tj. RPF v poznámce pod čarou 15. Pro účely stanovení souladu s celkovou NEK pro biotu se v biotě nemusí měřit benzo(g,h,i)perylen. Rovněž musí být dodržena NEK pro biotu pro fluoranthen v řádku 15.
(17)
Tributylcíničité sloučeniny včetně kationu tributylcínu (CAS 36643-28-4).
(18)
NEK pro sediment.
(19)
Pro tyto látky není k dispozici dostatek informací pro stanovení NPK-NEK.
(20)
Vztahuje se na tyto sloučeniny: 7 polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů (PCDD): 2,3,7,8-T4CDD (CAS 1746-01-6, EU 217-122-7), 1,2,3,7,8-P5CDD (CAS 40321-76-4), 1,2,3,4,7,8-H6CDD (CAS 39227-28-6), 1,2,3,6,7,8-H6CDD (CAS 57653-85-7), 1,2,3,7,8,9-H6CDD (CAS 19408-74-3), 1,2,3,4,6,7,8-H7CDD (CAS 35822-46-9), 1,2,3,4,6,7,8,9-O8CDD (CAS 3268-87-9) 10 polychlorovaných dibenzofuranů (PCDF): 2,3,7,8-T4CDF (CAS 51207-31-9), 1,2,3,7,8-P5CDF (CAS 57117-41-6), 2,3,4,7,8-P5CDF (CAS 57117-31-4), 1,2,3,4,7,8-H6CDF (CAS 70648-26-9), 1,2,3,6,7,8-H6CDF (CAS 57117-44-9), 1,2,3,7,8,9-H6CDF (CAS 72918-21-9), 2,3,4,6,7,8-H6CDF (CAS 60851-34-5), 1,2,3,4,6,7,8-H7CDF (CAS 67562-39-4), 1,2,3,4,7,8,9-H7CDF (CAS 55673-89-7), 1,2,3,4,6,7,8,9-O8CDF (CAS 39001-02-0) 12 polychlorovaných bifenylů s dioxinovým efektem (PCB-DL): 3,3’,4,4’-T4CB (PCB 77, CAS 32598-13-3), 3,3’,4’,5-T4CB (PCB 81, CAS 70362-50-4), 2,3,3’,4,4’-P5CB (PCB 105, CAS 32598-14-4), 2,3,4,4’,5-P5CB (PCB 114, CAS 74472-37-0), 2,3’,4,4’,5-P5CB (PCB 118, CAS 31508-00-6), 2,3’,4,4’,5’-P5CB (PCB 123, CAS 65510-44-3), 3,3’,4,4’,5-P5CB (PCB 126, CAS 57465-28-8), 2,3,3’,4,4’,5-H6CB (PCB 156, CAS 38380-08-4), 2,3,3’,4,4’,5’-H6CB (PCB 157, CAS 69782-90-7), 2,3’,4,4’,5,5’-H6CB (PCB 167, CAS 52663-72-6), 3,3’,4,4’,5,5’-H6CB (PCB 169, CAS 32774-16-6), 2,3,3’,4,4’,5,5’-H7CB (PCB 189, CAS 39635-31-9).
(21)
Pro skupinu dioxinů a sloučenin s dioxinovým efektem (č. 37) se NEK pro biotu vztahují na součet koncentrací látek uvedených v poznámce pod čarou 20 vyjádřených jako toxické ekvivalenty podle faktorů ekvivalentní toxicity Světové zdravotnické organizace z roku 2005.
(22)
Číslo CAS 52315-07-8 se vztahuje ke směsi izomerů cypermethrinu, alfa-cypermethrinu (CAS 67375-30-8, EU 257-842-9), beta-cypermethrinu (CAS 65731-84-2, EU 265-898-0), theta-cypermethrinu (CAS 71691-59-1) a zeta-cypermethrinu (CAS 1315501-18-8, EU 257-842-9).
(23)
Vztahuje se na 1,3,5,7,9,11-hexabromcyklododekan (CAS 25637-99-4, EU 247-148-4), 1,2,5,6,9,10-hexabromcyklododekan (CAS 3194-55-6, EU 221-695-9), α-hexabromcyklododekan (CAS 134237-50-6), β-hexabromcyklododekan (CAS 134237-51-7) a γ- hexabromcyklododekan (CAS 134237-52-8).
(24)
Pro sladkou vodu používanou k odběru a přípravě pitné vody.
(25)
Pro sladkou vodu, která se nepoužívá k odběru a přípravě pitné vody.
(26)
Vztahuje se na tyto sloučeniny uvedené s číslem CAS, číslem EU a faktorem relativní účinnosti (RPF): kyselina perfluoroktanová (PFOA) (CAS 335–67–1, EU 206–397–9) (RPF 1), kyselina perfluoroktansulfonová (PFOS) (CAS 1763–23–1, EU 217–179–8) (RPF 2), kyselina perfluorhexansulfonová (PFHxS) (CAS 355–46–4, EU 206–587–1) (RPF 0,6 ), kyselina perfluornonanová (PFNA) (CAS 375–95–1, EU 206–801–3) (RPF 10), kyselina perfluorbutansulfonová (PFBS) (CAS 375–73–5, EU 206–793–1) (RPF 0,001 ), kyselina perfluorhexanová (PFHxA) (CAS 307–24–4, EU 206–196–6) (RPF 0,01 ), kyselina perfluorbutanová (PFBA) (CAS 375–22–4, EU 206–786–3) (RPF 0,05 ), kyselina perfluorpentanová (PFPeA) (CAS 2706–90–3, EU 220–300–7) (RPF 0,03 ), kyselina perfluoropentansulfonová (PFPeS) (CAS 2706–91–4, EU 220–301–2) (RPF 0,3005 ), kyselina perfluordekanová (PFDA) (CAS 335–76–2, EU 206–400–3) (RPF 7), kyselina perfluordodekanová (PFDoDA nebo PFDoA) (CAS 307–55–1, EU 206–203–2) (RPF 3), kyselina perfluorundekanová (PFUnDA nebo PFUnA) (CAS 2058–94–8, EU 218–165–4) (RPF 4), kyselina perfluorheptanová (PFHpA) (CAS 375–85–9, EU 206–798–9) (RPF 0,505 ), kyselina perfluortridekanová (PFTrDA) (CAS 72629–94–8, EU 276–745–2) (RPF 1,65 ), kyselina perfluorheptansulfonová (PFHpS) (CAS 375–92–8, EU 206–800–8) (RPF 1,3 ), kyselina perfluordekansulfonová (PFDS) (CAS 335–77–3, EU 206–401–9) (RPF 2), kyselina perfluortetradekanová (PFTeDA) (CAS 376–06–7, EU 206–803–4) (RPF 0,3 ), kyselina perfluorhexadekanová (PFHxDA) (CAS 67905–19–5, EU 267–638–1) (RPF 0,02 ), kyselina perfluoroktadekanová (PFODA) (CAS 16517–11–6, EU 240–582–5) (RPF 0,02 ), 2,3,3,3-tetrafluor-2-(heptafluorpropoxy)propanová kyselina (HFPO-DA) (CAS 13252–13–6) (RPF 0,06 ), 2,3-trifluor-3-(1,1,2,2,3,3-hexafluor-3-(trifluormethoxy)propoxy)propanová kyselina (CAS 919005–14–4) (RPF 0,03 ), 2- (perfluorhexyl)ethylalkohol (6:2 FTOH) (CAS 647–42–7, EU 211–477–1) (RPF 0,02 ), 2-(perfluoroktyl)ethanol (8:2 FTOH) (CAS 678–39–7, EU 211–648–0) (RPF 0,04 ) a 2,2-difluor-2-((2,2,4,5-tetrafluor-5-(trifluormethoxy)-1,3-dioxolan-4-yl)oxy)octová kyselina (C6O4) (CAS 1190931–41–9) (RPF 0,06 ), kyselina trifluoroctová (TFA) (CAS 76-05-1, EU 200-929-3) (RPF 0,002 ).
(27)
Pro skupinu PFAS (č. 65) se NEK vztahuje na součet 25 PFAS uvedených v poznámce pod čarou 26, vyjádřený jako ekvivalenty PFOA na základě účinnosti látek ve vztahu k účinnosti PFOA, tj. RPF v poznámce pod čarou 26. Kritická NEK je NEK pro biotu (týkající se spotřeby ryb), a musí být proto dodržena. RP-NEK nepředstavují rovnocennou ochranu.
(28)
‚Pesticidy‘ se rozumí přípravky na ochranu rostlin podle článku 2 nařízení (ES) č. 1107/2009 a biocidní přípravky podle článku 3 nařízení (EU) č. 528/2012.
(29)
Minimální pracovní kritéria stanovená ve směrnici 2009/90/ES se vztahují na každou jednotlivou látku v rámci skupiny látek, avšak s přihlédnutím k potřebě kvantifikovat podíl jednotlivých látek na celkové koncentraci za účelem srovnání s NEK.
(30)
Výjimkami jsou: příslušné čtyři pesticidy, které mají být monitorovány v biotě nebo sedimentu, tj. látky uvedené pod čísly 16, 30, 34 a 44 a glyfosát. (*) Nařízení Komise (EU) 2023/915 ze dne 25. dubna 2023 o maximálních limitech některých kontaminujících látek v potravinách a o zrušení nařízení (ES) č. 1881/2006 (Úř. věst. L 119, 5.5.2023, s. 103, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/915/oj). |
||||||||||||
ČÁST B: POUŽITÍ NEK UVEDENÝCH V ČÁSTI A
|
1. |
►M2 Pro každý daný útvar povrchových vod se použitím RP-NEK rozumí, že aritmetický průměr koncentrací měřených v různých časech v průběhu roku v žádném reprezentativním monitorovacím místě ve vodním útvaru nepřekračuje dotyčnou normu. ◄ Výpočet aritmetického průměru, použitá analytická metoda a, neexistuje-li žádná vhodná analytická metoda splňující minimální kritéria výkonnosti, i způsob použití NEK musí být v souladu s prováděcími předpisy Komise, kterými se v souladu se směrnicí 2000/60/ES stanoví technické specifikace pro monitorování chemických látek a pro kvalitu výsledků analýz. |
|
2. |
►M2 Pro každý daný útvar povrchových vod se použitím NPK-NEK rozumí, že naměřená koncentrace v každém reprezentativním monitorovacím místě ve vodním útvaru nepřekračuje dotyčnou normu. ◄ V souladu s oddílem 1.3.4 přílohy V směrnice 2000/60/ES však mohou členské státy zavést statistické metody, jakou je například výpočet percentilu, aby byla zajištěna přijatelná míra správnosti a přesnosti pro stanovení souladu s NPK–NEK. Pokud tak členské státy učiní, řídí se tyto statistické metody prováděcími pravidly stanovenými přezkumným postupem podle čl. 9 odst. 2 této směrnice. |
|
3. |
NEK pro vodu stanovené v této příloze vyjádřeny jako celkové koncentrace v celém vzorku vody. Odchylně od prvního pododstavce se v případě kadmia, olova, rtuti a niklu (dále jen „kovy“) NEK pro vodu vztahují ke koncentraci rozpuštěných látek, tj. k rozpuštěné fázi vzorku vody získané filtrací filtrem s otvory 0,45 μm nebo jinou rovnocennou předúpravou, nebo pokud je tak výslovně stanoveno, se vztahuje k biologicky dostupné koncentraci. Členské státy mohou při posuzování výsledků monitorování vzhledem k příslušným NEK vzít v úvahu:
a)
přirozené koncentrace pozadí u kovů a jejich sloučenin, pokud takové koncentrace brání souladu s hodnotou příslušných NEK;
b)
tvrdost, pH, rozpuštěný organický uhlík nebo jiné parametry jakosti vody ovlivňující biologickou dostupnost kovů, přičemž biologicky dostupné koncentrace se určí pomocí vhodných modelů biologické dostupnosti. |
▼M1 —————
PŘÍLOHA II
NORMY ENVIRONMENTÁLNÍ KVALITY PRO ZNEČIŠŤUJÍCÍ LÁTKY SPECIFICKÉ PRO POVODÍ
ČÁST A: ORIENTAČNÍ SEZNAM KATEGORIÍ ZNEČIŠŤUJÍCÍCH LÁTEK SPECIFICKÝCH PRO POVODÍ
1. Halogenované organické sloučeniny a látky, které takové sloučeniny mohou vytvářet ve vodním prostředí.
2. Organofosforové sloučeniny.
3. Organocínové sloučeniny.
4. Látky a přípravky nebo produkty jejich rozkladu, u kterých byly prokázány karcinogenní nebo mutagenní vlastnosti nebo vlastnosti, které mohou ovlivnit produkci steroidů, štítnou žlázu, rozmnožování nebo jiné endokrinní funkce ve vodním prostředí nebo jeho prostřednictvím.
5. Perzistentní uhlovodíky a perzistentní a biologicky akumulovatelné organické toxické látky.
6. Kyanidy.
7. Kovy a jejich sloučeniny.
8. Arsen a jeho sloučeniny.
9. Biocidy a prostředky na ochranu rostlin.
10. Materiály v suspenzi včetně mikroplastů/nanoplastů.
11. Mikroorganismy, geny nebo genetický materiál odrážející přítomnost mikroorganismů rezistentních vůči antimikrobiálním látkám, zejména mikroorganismů patogenních pro člověka nebo hospodářská zvířata.
ČÁST B: POSTUP PRO ODVOZENÍ NOREM ENVIRONMENTÁLNÍ KVALITY PRO ZNEČIŠŤUJÍCÍ LÁTKY SPECIFICKÉ PRO POVODÍ
Metody používané pro stanovení NEK pro znečišťující látky specifické pro povodí zahrnují tyto kroky:
identifikaci receptorů a složek nebo matric ohrožených danou látkou;
shromáždění a posouzení kvality údajů o vlastnostech látky vzbuzující obavy, včetně její (eko)toxicity, zejména ze zpráv o laboratorních studiích, studiích mesokosmu a terénních studiích, které zahrnují chronické i akutní účinky ve sladkovodním i mořském prostředí;
extrapolace údajů o (eko)toxicitě na koncentrace bez účinku nebo podobné koncentrace pomocí deterministických nebo pravděpodobnostních metod a výběr a použití vhodných hodnotících faktorů k řešení nejistot a odvození NEK;
porovnání NEK pro různé receptory a složky a výběr kritických NEK, tj. NEK, které poskytují ochranu nejcitlivějšímu receptoru v nejvýznamnější složce nebo matrici.
ČÁST C: REGISTR HARMONIZOVANÝCH NOREM ENVIRONMENTÁLNÍ KVALITY PRO ZNEČIŠŤUJÍCÍ LÁTKY SPECIFICKÉ PRO POVODÍ
|
|
Název látky |
Kategorie látek |
Číslo CAS (1) |
Číslo EU (2) |
RP-NEK (3) Vnitrozemské povrchové vody (4) [μg/l] |
RP-NEK (3) Ostatní povrchové vody [μg/l] |
NPK-NEK (5) Vnitrozemské povrchové vody (4) [μg/l] |
NPK-NEK (5) Ostatní povrchové vody [μg/l] |
NEK pro biotu (6) [μg/kg čerstvé hmotnosti] nebo NEK pro sediment [μg/kg sušiny], pokud je tak uvedeno |
|
1 |
Alachlor (7) |
Pesticidy |
15972-60-8 |
240-110-8 |
0,3 |
0,3 |
0,7 |
0,7 |
|
|
2 |
Tetrachlormethan (7) |
Průmyslové látky |
56-23-5 |
200-262-8 |
12 |
12 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
3 |
Chlorfenvinfos (7) |
Pesticidy |
470-90-6 |
207-432-0 |
0,1 |
0,1 |
0,3 |
0,3 |
|
|
4 |
Simazin (7) |
Pesticidy |
122-34-9 |
204-535-2 |
1 |
1 |
4 |
4 |
|
|
5 |
Trichlorbenzeny (7) |
Průmyslové látky – rozpouštědlo |
12002-48-1 |
234-413-4 |
0,4 |
0,4 |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
|
6 |
Atrazin (7) |
Pesticidy – herbicid |
1912-24-9 |
217-617-8 |
0,6 |
0,6 |
2,0 |
2,0 |
|
|
(1)
CAS: Chemical Abstract Service.
(2)
Číslo EU: Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek (EINECS) nebo Evropský seznam oznámených chemických látek (ELINCS).
(3)
Tento parametr představuje NEK vyjádřenou roční průměrnou hodnotou (RP-NEK). Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech látek a izomerů.
(4)
Vnitrozemské povrchové vody zahrnují řeky a jezera a související umělé nebo silně ovlivněné vodní útvary.
(5)
Tento parametr představuje NEK vyjádřenou jako nejvyšší přípustnou koncentraci (NPK-NEK). Je-li NPK-NEK označena výrazem ‚nepoužije se‘, pak se hodnoty RP-NEK považují za hodnoty, které v případě trvalého vypouštění chrání proti krátkodobým maximům znečištění, neboť jsou výrazně nižší než hodnoty odvozené na základě akutní toxicity.
(6)
Pokud je stanovena NEK pro biotu, použije se tato NEK namísto NEK pro vodu, aniž je dotčen čl. 3 odst. 3 této směrnice, které umožňuje namísto toho monitorovat alternativní biotický taxon nebo jinou matrici, pokud použitá NEK zajišťuje stejnou úroveň ochrany. Pokud není uvedeno jinak, NEK pro biotu se vztahují na ryby.
(7)
Látka dříve uvedená jako prioritní látka v příloze X směrnice 2000/60/ES nebo v příloze I směrnice 2008/105/ES. |
|||||||||
PŘÍLOHA III
LÁTKY PODLÉHAJÍCÍ PŘEZKUMU ZA ÚČELEM PŘÍPADNÉHO OZNAČENÍ JAKO PRIORITNÍ LÁTKY
|
Název látky |
Číslo CAS (1) |
Číslo EU (2) |
|
Součet bisfenolů |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
Součet (součty) vybraných pesticidů podle způsobu účinku |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
Součet (součty) vybraných léčivých přípravků podle způsobu účinku |
nepoužije se |
nepoužije se |
|
(1)
CAS: Chemical Abstract Service.
(2)
Číslo EU: Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek (EINECS) nebo Evropský seznam oznámených chemických látek (ELINCS). |
||
( 1 ) Úř. věst. L 201, 1.8.2009, s. 36.
( 2 ) Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26.
( 3 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1244 ze dne 24. dubna 2024 o ohlašování environmentálních údajů z průmyslových zařízení, o zřízení portálu průmyslových emisí a o zrušení nařízení (ES) č. 166/2006 (Úř. věst. L, 2024/1244, 2.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1244/oj).
( 4 ) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/83/ES ze dne 6. listopadu 2001 o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků (Úř. věst. L 311, 28.11.2001, s. 67, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2001/83/oj).
( 5 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1907/oj).
( 6 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/1107/oj).
( 7 ) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 71, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/128/oj).
( 8 ) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích a emisích z chovů hospodářských zvířat (integrované prevenci a omezování znečištění) (Úř. věst. L 334, 17.12.2010, s. 17, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2010/75/oj).
( 9 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 ze dne 22. května 2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání (Úř. věst. L 167, 27.6.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/528/oj).
( 10 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/6 ze dne 11. prosince 2018 o veterinárních léčivých přípravcích a o zrušení směrnice 2001/82/ES (Úř. věst. L 4, 7.1.2019, s. 43, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/6/oj).
( 11 ) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/118/ES ze dne 12. prosince 2006 o předcházení a omezování znečištění podzemních vod (Úř. věst. L 372, 27.12.2006, s. 19, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2006/118/oj).
( 12 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (Úř. věst. L 353, 31.12.2008, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1272/oj).
( 13 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2379 ze dne 23. listopadu 2022 o statistice zemědělských vstupů a výstupů, změně nařízení Komise (ES) č. 617/2008 a zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1165/2008, (ES) č. 543/2009 a (ES) č. 1185/2009 a směrnice Rady 96/16/ES (Úř. věst. L 315, 7.12.2022, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2379/oj).
( 14 ) Směrnice Komise 2009/90/ES ze dne 31. července 2009, kterou se podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES stanoví technické specifikace chemické analýzy a monitorování stavu vod (Úř. věst. L 201, 1.8.2009, s. 36, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/90/oj).
( 15 ) Úř. věst. L 55, 28.2.2011, s. 13.