(EHK OSN) č. 128Předpis Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 128 – Jednotná ustanovení pro schvalování zdrojů světla využívajících světelných diod (LED) určených k použití ve schválených celcích svítilen/světlometů motorových vozidel a jejich přípojných vozidel

Publikováno: Úř. věst. L 162, 29.5.2014, s. 43-70 Druh předpisu: Akty přijaté institucemi zřízenými mezinárodní dohodou
Přijato: 29. května 2014 Autor předpisu:
Platnost od: 10. června 2014 Nabývá účinnosti: 10. června 2014
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Pouze původní texty EHK OSN mají podle mezinárodního práva veřejného právní účinek. Status a datum vstupu tohoto předpisu v platnost je třeba ověřit v nejnovější verzi dokumentu EHK OSN o statusu TRANS/WP.29/343, který je k dispozici na internetové adrese:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

Předpis Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 128 – Jednotná ustanovení pro schvalování zdrojů světla využívajících světelných diod (LED) určených k použití ve schválených celcích svítilen/světlometů motorových vozidel a jejich přípojných vozidel

Zahrnuje veškerá platná znění až po:

doplněk 2 k původnímu znění předpisu - datum vstupu v platnost: 10. června 2014

OBSAH

PŘEDPIS

1.

Oblast působnosti

2.

Správní ustanovení

3.

Technické požadavky

4.

Shodnost výroby

5.

Postihy za neshodnost výroby

6.

Definitivní ukončení výroby

7.

Názvy a adresy technických zkušeben odpovědných za provádění schvalovacích zkoušek a názvy a adresy schvalovacích orgánů

PŘÍLOHY

1.

Listy pro zdroje světla LED

2.

Sdělení

3.

Příklad uspořádání značky schválení

4.

Metoda měření elektrických a fotometrických vlastností

5.

Minimální požadavky na postupy kontroly kvality výrobcem

6.

Výběr vzorků a úrovně shody pro záznamy o zkouškách výrobce

7.

Minimální požadavky na namátkové kontroly prováděné schvalovacím orgánem

8.

Potvrzení shody namátkovou kontrolou

1.   OBLAST PŮSOBNOSTI

Tento předpis se vztahuje na zdroje světla LED uvedené v příloze 1 a určené k použití ve schválených signálních svítilnách motorových vozidel a jejich přípojných vozidel.

2.   SPRÁVNÍ USTANOVENÍ

2.1.   Definice

2.1.1.   Definice pojmu „kategorie

Pojem „kategorie“ je v tomto předpisu použit k označení odlišných základních konstrukcí standardizovaných zdrojů světla LED. Každá kategorie má určité označení, například: „LW1“, „LY2“, „LR2“.

2.1.2.   Definice pojmu „typ

Zdroji světla LED různých „typů“ jsou zdroje světla LED stejné kategorie, které se liší v tak podstatných hlediscích jako:

2.1.2.1.

obchodní název nebo značka;

Zdroje světla LED, které nesou stejný obchodní název nebo značku, ale jsou vyráběné různými výrobci, se považují za odlišné typy. Zdroje světla LED, které jsou vyráběné stejným výrobcem a liší se pouze obchodním názvem nebo značkou, lze považovat za stejný typ.

2.1.2.2.

konstrukce světelného zdroje, mají-li tyto rozdíly vliv na optické výsledky;

2.1.2.3.

jmenovité napětí.

2.2.   Žádost o schválení

2.2.1.   Žádost o schválení podává majitel obchodního názvu nebo značky nebo jeho řádně pověřený zástupce.

2.2.2.   Ke každé žádosti se přiloží (viz též bod 2.4.2):

2.2.2.1.

výkresy ve trojím vyhotovení, dostatečně podrobné, aby umožnily určení typu;

2.2.2.2.

stručný technický popis;

2.2.2.3.

pět vzorků každé barvy, pro kterou se žádá schválení.

2.2.3.   Pokud se typ zdroje světla LED liší od typu, který byl již schválen, jen obchodním názvem nebo značkou, postačí předložit:

2.2.3.1.

Prohlášení výrobce, že předložený typ

a)

je totožný (kromě obchodního názvu nebo značky) s již schváleným typem, a

b)

je vyráběn týmž výrobcem jako již schválený typ, který je identifikován číslem schválení typu.

2.2.3.2.

Dva vzorky nesoucí nový obchodní název nebo značku.

2.2.4.   Příslušný orgán, dříve než vydá schválení typu, ověří, zda existují uspokojivá opatření k zajištění účinné kontroly shodnosti výroby.

2.3.   Nápisy

2.3.1.   Zdroje světla LED předložené ke schválení musí mít na patici uveden:

2.3.1.1.

obchodní název nebo značku žadatele;

2.3.1.2.

jmenovité napětí;

2.3.1.3.

označení příslušné kategorie;

2.3.1.4.

dostatečně velký prostor k umístění značky schválení typu.

2.3.2.   Prostor zmíněný v bodě 2.3.1.4 musí být vyznačen na výkresech připojených k žádosti o schválení.

2.3.3.   Jiné nápisy než stanovené v bodech 2.3.1 a 2.4.4 mohou být vyznačeny pod podmínkou, že nepříznivě neovlivňují světelné vlastnosti.

2.4.   Schválení

2.4.1.   Schválení se udělí, jestliže všechny vzorky typu zdroje světla LED předložené podle bodu 2.2.2.3 nebo 2.2.3.2 splňují požadavky tohoto předpisu.

2.4.2.   Každému schválenému typu se přidělí číslo schválení. Jeho první znak označuje sérii změn předpisu v době vydání schválení.

Za těmito znaky následuje identifikační kód, který má nejvýše tři místa. Použijí se pouze tyto arabské číslice a velká písmena:

„0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z“.

Táž smluvní strana nesmí přidělit stejný kód jinému typu zdroje světla LED.

2.4.3.   Oznámení o schválení, rozšíření, odmítnutí nebo odnětí schválení či o definitivním ukončení výroby typu zdroje světla LED podle tohoto předpisu se sdělí stranám dohody, které uplatňují tento předpis, pomocí formuláře dle vzoru v příloze 2 tohoto předpisu a výkresu, dodaného žadatelem o schválení, ve formátu nepřesahujícím A4 (210 × 297 mm) a v měřítku nejméně 2:1.

2.4.4.   Každý zdroj světla LED, který se shoduje s typem schváleným podle tohoto předpisu, je na místě popsaném v bodě 2.3.1.4 a kromě nápisů uvedených v bodě 2.3.1 opatřen mezinárodní značkou schválení typu, jež sestává z:

2.4.4.1.

písmene „E“ ve zkosené kružnici, za nímž následuje rozlišovací číslo země, která schválení udělila (1);

2.4.4.2.

kódu schválení, umístěného vedle zkosené kružnice.

2.4.5.   Jestliže žadatel obdržel stejný kód schválení pro několik obchodních názvů nebo značek, postačí ke splnění požadavků bodu 2.3.1.1 jeden nebo více z nich.

2.4.6.   Značky a symboly specifikované v bodech 2.3.1 a 2.4.3 musí být jasně čitelné a nesmazatelné.

2.4.7.   Příloha 3 tohoto předpisu udává příklad uspořádání značky schválení typu.

3.   TECHNICKÉ POŽADAVKY

3.1.   Definice

3.1.1.   Jmenovité napětí: napětí (ve voltech) vyznačené na zdroji světla LED.

3.1.2.   Zkušební napětí: napětí nebo rozsah/y napětí na svorkách zdrojů světla LED, pro něž se určují a zkouší elektrické a fotometrické vlastnosti zdrojů světla LED.

3.1.3.   Požadované hodnoty: konstrukční hodnota elektrické nebo fotometrické vlastnosti. V rámci přípustných odchylek se jí má dosáhnout, je-li zdroj světla LED napájen příslušným zkušebním napětím.

3.1.4.   Standardní (vzorový) zdroj světla LED: zvláštní zdroj světla LED používaný ke zkoušení osvětlovacích a světelně signalizačních zařízení. Má snížené tolerance pro rozměrové, elektrické a fotometrické vlastnosti tak, jak je uvedeno v příslušném datovém listu. Specifikace standardních zdrojů světla LED stanoví pouze jedno jmenovité napětí pro každou kategorii.

3.1.5.   Vztažná osa: osa vymezená vzhledem k patici, přičemž se k této ose vztahují určité rozměry zdroje světla LED.

3.1.6.   Vztažná rovina: rovina vymezená vzhledem k patici, kolmá na vtažnou osu, přičemž se k této rovině vztahují určité rozměry zdroje světla LED.

3.1.7.   Střed světla: bod na vztažné ose v definované vzdálenosti od vztažné roviny, který představuje jmenovitý výchozí bod viditelného záření, které je vydáváno.

3.1.8.   Délka středu světla: vzdálenost mezi vztažnou rovinou a středem světla.

3.1.9.   Osa pohledu na zdroj světla LED: osa procházející středem světla v daném pólovém a azimutovém úhlu sloužící k charakteristice fotometrických vlastností zdroje světla LED.

3.1.10.   Přivrácená plocha výstupu světla: oblast, která při pozorování z určité osy pohledu zahrnuje (zjevný) prvek viditelného vyzařování. Přivrácená plocha výstupu světla je definována v rovině, která zahrnuje střed světla a je kolmá na příslušnou osu pohledu.

3.1.11.   Normalizovaná svítivost: svítivost vydělená světelným tokem zdroje světla, aby se získala charakteristika úhlového vyzařovacího diagramu zdroje světla LED.

3.1.12.   Kumulativní světelný tok: světelný tok vydávaný zdrojem světla za provozních podmínek, uvnitř kuželu svírajícího specifikovaný prostorový úhel a vycentrovaného vůči vztažné ose (2).

3.1.13.   Světelná dioda (LED): zdroj světla, v jehož případě je částí sloužící k viditelnému vyzařování jedno nebo více spojení pevné fáze, která vytvářejí injektorovou luminiscenci/fluorescenci.

3.2.   Všeobecné specifikace

3.2.1.

Každý předložený vzorek musí vyhovovat příslušným ustanovením tohoto předpisu.

3.2.2.

Zdroje světla LED musí být konstruovány tak, aby správně fungovaly a tuto vlastnost si při normálním používání zachovaly. Kromě toho nesmí vykazovat žádnou konstrukční ani výrobní vadu.

3.2.3.

Zdroje světla LED nesmí mít na optickém povrchu žádné rýhy ani skvrny, které by mohly zhoršovat jejich účinnost a optické účinky.

3.2.4.

Zdroje světla LED musí být opatřeny standardními paticemi, které vyhovují údajům o paticích v listech z publikace IEC č. 60061, jak je blíže určeno v jednotlivých datových listech přílohy 1.

3.2.5.

Patice musí být pevná a pevně spojená se zbývající částí zdroje světla LED.

3.2.6.

Aby se zjistilo, zda zdroje světla LED vyhovují požadavkům výše uvedených bodů 3.2.3 až 3.2.5, provede se jejich vizuální kontrola a kontrola rozměrů a, je-li to nutné, i jejich zkušební upevnění do držáku podle specifikací v publikaci IEC č. 60061.

3.2.7.

Je-li k dispozici napájení, musí být spojení pevné fáze jedinou (jedinými) částí (částmi) zdroje světla LED, jež vytváří a vydává světlo, buď přímo, nebo prostřednictvím konverze založené na fluorescenci.

3.3.   Zkoušky

3.3.1.

Zdroje světla LED se nejprve nechají zahořet při zkušebním napětí po dobu nejméně 48 hodin. U multifunkčních zdrojů světla LED se každá funkce nechá zahořet zvlášť.

3.3.2.

Není-li stanoveno jinak, měří se elektrické a fotometrické vlastnosti při příslušném zkušebním napětí (napětích).

3.3.3.

Elektrická měření specifikovaná v příloze 4 se provádějí nástroji, které se řadí alespoň do třídy 0,2 (0,2 procent z celkové stupnice přesnosti).

3.4.   Poloha a rozměry přivrácené plochy výstupu světla

3.4.1.

Poloha a rozměry přivrácené plochy výstupu světla musí odpovídat požadavkům uvedeným v příslušném datovém listu přílohy 1.

3.4.2.

Měření se provede po zahoření zdroje světla LED podle ustanovení bodu 3.3.1.

3.5.   Světelný tok

3.5.1.

Měří-li se světelný tok za podmínek stanovených v příloze 4, musí být světelný tok v mezích určených v příslušném datovém listu přílohy 1.

3.5.2.

Měření se provede po zahoření zdroje světla LED podle ustanovení bodu 3.3.1.

3.6.   Normalizované rozložení svítivosti/rozložení kumulativního světelného toku

3.6.1.

Měří-li se za zkušebních podmínek stanovených v příloze 4 tohoto předpisu, musí být normalizované rozložení svítivosti a/nebo rozložení kumulativního světelného toku v mezích určených v příslušném datovém listu přílohy 1.

3.6.2.

Měření se provede po zahoření zdroje světla LED podle ustanovení bodu 3.3.1.

3.7.   Barva

3.7.1.

Barva světla vyzařovaného zdroji světla LED musí být specifikována v příslušném datovém listu. V tomto předpise se použijí definice barvy vyzařovaného světla uvedené v předpise č. 48 a jeho sériích změn platných v době podání žádosti o schválení typu.

3.7.2.

Barva vyzařovaného světla se měří postupem podle přílohy 4. Každá měřená hodnota musí ležet v mezích požadované dovolené odchylky.

3.7.3.

Kromě toho v případě zdrojů světla LED vyzařujících bílé světlo musí být minimální obsah červené ve světle takový, aby platilo:

Formula

kde:

Ee(λ) (jednotka: W)

je spektrální rozdělení toku záření;

V(λ) (jednotka: 1)

je spektrální světelná účinnost;

λ (jednotka: nm)

je vlnová délka.

Tato hodnota se vyčíslí pomocí intervalů jednoho nanometru.

3.8.   UV záření

UV-vyzařování zdroje světla LED musí být takové, aby zdroj světla LED spadal do kategorie s nízkým vyzařováním UV, a vyhovoval:

Formula

kde:

S(λ) (jednotka: 1)

je funkce spektrálního vážení;

km = 683 lm/W

je maximální hodnota světelné účinnosti záření.

(definice ostatních symbolů viz bod 3.7.3 výše).

Tato hodnota se vyčíslí pomocí intervalů jednoho nanometru. UV-záření musí být váženo s ohledem na hodnoty uvedené v následující tabulce:

λ

S(λ)

250

0,430

255

0,520

260

0,650

265

0,810

270

1,000

275

0,960

280

0,880

285

0,770

290

0,640

295

0,540

300

0,300

305

0,060

310

0,015

315

0,003

320

0,001

325

0,00050

330

0,00041

335

0,00034

340

0,00028

345

0,00024

350

0,00020

 

 

355

0,00016

360

0,00013

365

0,00011

370

0,00009

375

0,000077

380

0,000064

385

0,000530

390

0,000044

395

0,000036

400

0,000030

 

 

Poznámka: Hodnoty dle příručky „Pokyny IRPA/INIRC k limitům expozice ultrafialovému záření“. Vybrané vlnové délky (v nanometrech) jsou reprezentativní; ostatní hodnoty by se měly interpolovat.

3.9.   Standardní zdroje světla LED

Doplňkové požadavky na standardní zdroje světla LED jsou uvedeny v příslušných datových listech v příloze 1.

4.   SHODNOST VÝROBY

4.1.

Zdroje světla LED schválené podle tohoto předpisu musí být vyrobeny v souladu se schváleným typem a odpovídat nápisům a technickým požadavkům stanoveným v bodě 3 a v přílohách 1, 4 a 5 tohoto předpisu.

4.2.

Splnění požadavků bodu 4.1 se ověřuje vhodnou kontrolou výroby.

4.3.

Držitel schválení musí zejména:

4.3.1.

zajistit postupy pro účinné řízení jakosti výrobků;

4.3.2.

mít přístup ke zkušebním zařízením nezbytným pro ověřování shodnosti každého schváleného typu;

4.3.3.

zajistit, aby byly výsledky zkoušek zaznamenávány a aby připojené doklady byly dostupné po dobu stanovenou schvalovacím orgánem;

4.3.4.

analyzovat výsledky všech typů zkoušek podle kritérií přílohy 6 s cílem ověřit a zajistit stálost vlastností výrobku v mezích přípustných odchylek, k nimž dochází v průmyslové výrobě;

4.3.5.

zajistit, aby pro každý typ zdroje světla LED byly prováděny alespoň zkoušky předepsané v příloze 5 tohoto předpisu;

4.3.6.

zajistit, aby po každém odebrání vzorků, u nichž se v rámci daného typu zkoušky prokáže neshodnost, následoval další odběr vzorků a další zkouška. Musí být podniknuty veškeré nezbytné kroky k obnovení shodnosti dané výroby.

4.4.

Příslušný orgán může kdykoli ověřit postupy kontroly shodnosti, které platí pro každou výrobní jednotku.

4.4.1.

Při každé inspekci se zkušebnímu inspektorovi předkládají záznamy o zkouškách a o kontrole výroby.

4.4.2.

Inspektor může namátkou odebírat vzorky ke zkoušce v laboratoři výrobce. Minimální počet vzorků může být určen podle výsledků vlastních kontrol výrobce.

4.4.3.

Pokud se úroveň kvality jeví jako nevyhovující nebo pokud se zdá být nutné ověřit platnost zkoušek podle bodu 4.4.2, vybere inspektor vzorky, které se odešlou do technické zkušebny, která provedla zkoušky pro schválení typu.

4.4.4.

Příslušný orgán může provést jakoukoli zkoušku předepsanou v tomto předpise. Pokud se příslušný orgán rozhodne provést namátkovou kontrolu, uplatní se kritéria příloh 7 a 8 tohoto předpisu.

4.4.5.

Obvyklá četnost inspekcí ze strany příslušného orgánu je jednou za dva roky. Pokud jsou při některé z těchto inspekcí zjištěny nevyhovující výsledky, zajistí příslušný orgán, aby byly podniknuty veškeré nezbytné kroky pro co nejrychlejší obnovení shodnosti výroby.

5.   POSTIHY ZA NESHODNOST VÝROBY

5.1.

Schválení udělené typu světelného zdroje LED podle tohoto předpisu může být odňato, nejsou-li splněny požadavky nebo pokud zdroj světla LED opatřený značkou schválení typu neodpovídá schválenému typu.

5.2.

Jestliže některá smluvní strana dohody, která uplatňuje tento předpis, odejme schválení, které dříve udělila, neprodleně o tom informuje ostatní smluvní strany dohody, které tento předpis uplatňují, a to prostřednictvím formuláře sdělení podle vzoru v příloze 2 tohoto předpisu.

6.   DEFINITIVNÍ UKONČENÍ VÝROBY

Pokud držitel schválení zcela zruší výrobu typu zdroje světla LED schváleného podle tohoto předpisu, musí o tom informovat orgán, který schválení udělil. Jakmile tento orgán obdrží příslušné oznámení, informuje ostatní smluvní strany dohody z roku 1958, které tento předpis uplatňují, a to prostřednictvím formuláře sdělení podle vzoru v příloze 2 tohoto předpisu.

7.   NÁZVY A ADRESY TECHNICKÝCH ZKUŠEBEN ODPOVĚDNÝCH ZA PROVÁDĚNÍ SCHVALOVACÍCH ZKOUŠEK A NÁZVY A ADRESY SCHVALOVACÍCH ORGÁNŮ

Smluvní strany dohody z roku 1958, které uplatňují tento předpis, sdělí sekretariátu Organizace spojených národů názvy a adresy technických zkušeben odpovědných za provádění zkoušek schválení a schvalovacích orgánů, které udělují schválení typu a kterým se mají zasílat formuláře o udělení, rozšíření, odmítnutí či odnětí schválení nebo o definitivním ukončení výroby vydané v jiných zemích.


(1)  Podle definice v úplném znění usnesení pro konstrukci vozidel (R.E.3) (dokument ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2, bod 2).

(2)  Na základě slovníku IEC/IEV 845-09-31.


PŘÍLOHA 1

LISTY  (1) PRO ZDROJE SVĚTLA LED

Přehled kategorií zdrojů světla LED a čísla jejich datových listů:

Kategorie

 

Číslo (čísla) listu

LR1

 

LR1/1 až 5

LW2

 

LW2/1 až 5

Seznam datových listů zdrojů světla LED a jejich pořadí v této příloze:

Číslo (čísla) listu

LR1/1 až 5

LW2/1 až 5

Kategorie LR1 – list LR1/1

Obrázky mají pouze znázorňovat základní rozměry (v mm) zdroje světla LED

Obrázek 1

Základní výkres

Image

Obrázek 2

Detail konektoru

Image

Kategorie LR1 – list LR1/2

Tabulka 1

Základní elektrické a fotometrické vlastnosti

Rozměry v mm

Přípustná odchylka

Sériově vyráběné zdroje světla LED

Standardní zdroj světla LED

e (2)

24,0

0,2

0,1

Patice PGJ21 t-1 podle publikace IEC 60061 (list 7004-165-1)

Elektrické a fotometrické vlastnosti (3)

Jmenovité hodnoty

 

Slabší funkce

Hlavní funkce

Slabší funkce

Hlavní funkce

volty

12

12

Skutečné hodnoty (4)

watty (při 13,5 V, stejnosměrný proud)

0,75 max.

3,5 max.

1,4 min.

0,75 max.

3,5 max.

1,4 min.

Světelný tok (lm při 13,5 V, stejnosměrný proud)

 

 

3,5 ± 10 %

47 ± 10 %

Světelný tok (lm při 10-16 V, stejnosměrný proud)

3,5 ± 20 %

47 ± 20 %

 

 

Činnost při poruše

Dojde-li k poruše zdroje světla LED (nevyzařuje žádné světlo), musí být maximální odběr proudu – při provozu v rámci rozsahu vstupního napětí v režimu hlavní funkce – menší než 20 mA (otevřený okruh).

Požadavky průmětu na projekční stěnu

Účelem této zkoušky je definovat požadavky na přivrácenou plochu výstupu světla zdroje LED a určit, zda je plocha výstupu světla správně umístěna vzhledem ke vztažné ose a vztažné rovině, aby bylo možné ověřit, zda jsou splněny požadavky.

Umístění plochy výstupu světla se ověřuje pomocí „rámečkového systému“ definovaného na obrázku 3, který znázorňuje průměty při pohledu směrem γ = 90° v rovinách C90 a C180 (C, γ podle definice na obrázku 4). Nejméně 95 % světelného toku vyzařovaného ve směru pozorování musí vycházet z lichoběžníkového prostoru vymezeného body d1, d2 a c. Méně než 70 % světelného toku musí vyzařovat z obdélníkového prostoru, který je vymezen body d3 a c.

Kategorie LR1 – list LR1/3

Obrázek 3

Vymezení plochy výstupu světla pomocí rámečků

Image

Tabulka 2

Rozměry „rámečkového systému“ na obrázku 3

Rozměry v mm

f

c

d1

d2

d3

Sériově vyráběné zdroje světla LED

E + 0,2

3,6

21,0

15,0

7,0

Standardní (vzorový) zdroj světla LED

E + 0,1

3,4

21,0

15,0

7,0

Normalizované rozložení svítivosti

Účelem této zkoušky je stanovit normalizované rozložení svítivosti zdroje světla v libovolné rovině, v níž leží vztažná osa. Průsečík vztažné osy a horní hrana rámečku se použije jako východisko souřadnicového systému.

Zdroj světla se namontuje na rovnou desku s odpovídajícími úchytkami pro montáž. Deska se ke goniometrické tabuli připevní pomocí úchytky tak, aby se vztažná osa zdroje světla srovnala s jednou z rotujících os goniometru. Příslušné nastavení měřicí soustavy je popsáno na obrázku 4.

Kategorie LR1 – list LR1/4

Obrázky mají pouze znázorňovat základní nastavení pro účely měření zdroje světla LED

Obrázek 4

Nastavení pro účely měření rozložení svítivosti

Image

Údaje o svítivosti se v případě hlavní funkce zaznamenávají pomocí standardního fotogoniometru. Měřicí vzdálenost se zvolí vhodným způsobem tak, aby se detektor nacházel ve vzdáleném poli rozložení světla.

Měření se provedou ve třech C-rovinách, které obsahují vztažnou osu zdroje světla. Tři C-roviny musí být v rozmezí C30 a C330, aby nezasahovaly do stínů konektoru, a musí být od sebe vzdáleny alespoň 30°. Zkušební body pro každou rovinu jsou u vícenásobných pólových úhlů γ stanoveny v tabulce 3.

Po měření se údaje normalizují na 1 000 lm podle bodu 3.1.11, přičemž se použije světelný tok zkoušeného zdroje světla. Údaje musí být v rámci přípustných odchylek uvedených v tabulce 3.

C-roviny: viz publikace IEC 70-1987 „Měření rozložení absolutní svítivosti“.

Kategorie LR1 – list LR1/5

Tabulka 3

Hodnoty normalizované svítivosti ve zkušebních bodech pro hlavní funkci v případě sériové výroby, resp. standardního zdroje světla

 

Sériově vyráběný zdroj světla LED

Standardní zdroj světla LED

γ

Minimální svítivost v cd/1 000 lm

Maximální svítivost v cd/1 000 lm

Minimální svítivost v cd/1 000 lm

Maximální svítivost v cd/1 000 lm

0

30

0

20

15°

0

30

0

20

30°

0

70

0

40

45°

20

100

20

60

60°

35

120

35

80

75°

50

140

50

100

90°

70

160

70

120

105°

90

180

90

140

120°

110

200

110

160

135°

110

200

110

160

150°

90

180

90

140

Rozložení svítivosti popsané v tabulce 3 musí být v podstatě rovnoměrné, tj. mezi dvěma sousedními souřadnicovými body se požadavek na relativní svítivost vypočte lineární interpolací pomocí těchto dvou sousedních souřadnicových bodů.

Kategorie LW2 - list LW2/1

Obrázky mají pouze znázorňovat základní rozměry (v mm) zdroje světla LED

Obrázek 1

Hlavní výkres – čelní a boční pohled

Image

Obrázek 2

Detail konektoru

Image

Tabulka 1

Základní elektrické a fotometrické vlastnosti

Rozměry v mm

Přípustné odchylky

Sériově vyráběné zdroje světla LED

Standardní zdroje světla LED

e

26,4

0,2

0,1

[Patice PGJY50] podle publikace IEC 60061 (list 7004-[....]-1)

Elektrické a fotometrické vlastnosti (5)

Jmenovité hodnoty

 

Slabší funkce

Hlavní funkce

Slabší funkce

Hlavní funkce

volty

12

12

Skutečné hodnoty (6)  (7)

watty (při 13,5 V, stejnosměrný proud)

1 max.

12 max.

4 min.

1 max.

12 max.

4 min.

Světelný tok (lm při 13,5 V, stejnosměrný proud)

 

 

50 ± 10 %

725 ± 10 %

Světelný tok (lm při 10-16 V, stejnosměrný proud)

50 ± 15 %

725 ± 15 %

 

 

Odpovídající bazální teplota Tb v °C

30 ± 2

55 ± 2

30 ± 0,5

55 ± 0,5

Kategorie LW2 - list LW2/2

Požadavky průmětu na projekční stěnu

Účelem této zkoušky je určit, zda je plocha výstupu světla zdroje světla LED správně umístěna vůči vztažné ose a vztažné rovině.

Pomocí „rámečkového systému“ znázorněného na obrázku 3 se ověří, zda poloha a rozměry vyhovují definici v tabulce 2. Levý výkres znázorňuje průmět při pohledu podél vztažné osy v přijatelném úhlu apertury ± 40°; na pravém výkresu je definována poloha vztažné osy a vztažné roviny.

Velikost se stanoví pomocí vhodných prostředků.

Obrázek 3

Definice plochy výstupu světla pomocí rámečků

Image

Tabulka 2

Rozměry plochy výstupu světla na obrázku 3

Rozměry v mm

e

a

b

c

Sériově vyráběné zdroje světla LED

26,4 ± 0,2

14,5 + 0/-2,5

10,1 + 0/-1,5

Ø 50,00 + 0,10/-0

Standardní (vzorové) zdroje světla LED

26,4 ± 0,1

14,5 + 0/-2,5

10,1 + 0/-1,5

Ø 50,05 + 0,05/-0

Kategorie LW2 - list LW2/3

Rozložení kumulativního světelného toku

Nastavení měřicí sestavy

Účelem této zkoušky je stanovit kumulativní světelný tok v rámci definovaných prostorových úhlů rozložení svítivosti.

Lze použít goniofotometry typu I nebo II podle publikace CIE č. 70-1987, které jsou schopny zdroj světla otáčet kolem dvou os kolmých na osu vyzařování světla. Jako východisko souřadnicového systému se použije průsečík vztažné osy a roviny, která je ve vzdálenosti e rovnoběžná se vztažnou rovinou.

Obrázek 4

Sestava pro měření rozložení svítivosti pomocí fotogoniometru typu I

Image

Zdroj světla se namontuje na rovnou desku s odpovídajícími úchytkami pro montáž. Deska se ke goniometrické tabuli připevní pomocí úchytky tak, aby se vztažná osa zdroje světla srovnala s měřicí osou goniometru. Příslušné nastavení měřicí sestavy je znázorněno na obrázku 4.

Kategorie LW2 - list LW2/4

Rozložení kumulativního světelného toku

Postup měření a výpočtu

V místě vyznačeném na obrázku 5 se zaznamenají údaje pro specifikovanou bazální teplotu Tb uvedenou v tabulce 1.

Údaje o rozložení svítivosti se zaznamenají v rámci prostorového úhlu -40° < α < +40° a –40v < β < +40°. Měřicí vzdálenost se zvolí tak, aby se detektor nacházel ve vzdáleném poli rozložení světla. Úhlový krok musí být 1° nebo menší.

Po měření se rozložení kumulativního světelného toku vypočítá ze zaznamenaných údajů pro různé prostorové úhly uvedené v tabulce 3, podle publikace CIE 84-1989, oddíl 4.3. Následně se rozložení normalizuje na celkový světelný tok stanovený pro -40° < α < +40° a -40° < β < +40. Údaje musí být v rámci přípustných odchylek uvedených v tabulce 3.

Aby se zajistilo symetrické rozložení v každém prostorovém úhlu v tabulce 3, určení světelného toku se provede nezávisle pro každý ze 4 kvadrantů, přičemž se hodnoty toku nesmí lišit o více než 15 %.

Tabulka 3

Hodnoty normalizovaného kumulativního světelného toku ve zkušebních bodech pro sériové i standardní svítilny

Úhel α, β

Min. normalizovaný tok v %

Max. normalizovaný tok v %

– 5° < α, β < +5°

8

14

– 10° < α, β < +10°

31

37

– 15° < α, β < +15°

54

59

– 20° < α, β < +20°

75

81

– 25° < α, β < +25°

91

95

– 30° < α, β < +30°

97

100

– 35° < α, β < +35°

98

100

– 40° < α, β < +40°

100 (z definice)

Rozložení kumulativního světelného toku u slabší funkce lze ověřit změřením poměru hlavní a menší funkce pod pevným úhlem a vynásobením tohoto faktoru světelným tokem hlavní funkce.

Existují-li pochybnosti, že se rozložení kumulovaného světelného toku u hlavní a menší funkce liší, výše uvedený postup pro hlavní funkci se zopakuje pro funkci menší.

Geometrie tepelného rozhraní

Tepelné rozhraní LW2 se nachází ve vztažné rovině (vystínovaná plocha na obrázku 5) a je podrobně popsáno v publikaci IEC 60061, jak je uvedeno v tabulce 1 na listu LW2/1. Musí být připojeno k vhodnému odvodu tepla nebo systému regulace tepla.

Světelného toku uvedeného v tabulce 1 se musí dosáhnout, jakmile se stabilizuje bazální teplota Tb měřená v místě znázorněném na obrázku 5.

Kategorie LW2 - list LW2/5

Obrázek 5

Zadní pohled: oblast tepelného kontaktu a umístění bodu Tb na ose svislé symetrie, ve vzdálenosti f od středu

Image

Rozměry v mm

c

50,0

d

34,5

f

13,0

g

10,0

Činnost při poruše

Dojde-li k poruše zdroje světla LED (nevyzařuje žádné světlo), musí být maximální odběr proudu – při provozu v rámci rozsahu vstupního napětí v režimu hlavní funkce – menší než 20 mA (otevřený okruh).


(1)  Tabulky, elektrické a fotometrické vlastnosti:

 

napětí je vyjádřeno ve voltech (V);

 

příkon je vyjádřen ve wattech (W);

 

světelný tok je vyjádřen v lumenech (lm);

 

normalizovaná svítivost je vyjádřena v cd/1 000 lm;

 

normalizovaný kumulativní světelný tok je vyjádřen v procentech.

(2)  Plocha výstupu světla: zkontroluje se pomocí rámečkového systému na obrázku 3.

(3)  Vyzařované světlo musí mít červenou barvu.

(4)  Nepřetržitě po dobu 30 minut při teplotě 23 ± 2,5 °C.

(5)  Vyzařované světlo musí mít bílou barvu.

(6)  Nepřetržitý provoz po dobu 30 minut při bazální teplotě Tb stabilizované podle výše uvedených specifikací.

(7)  Světelný tok z plochy výstupu světla se určí v rozmezí prostorového úhlu 40° < α < +40° a –40° < β < +40°, přičemž se použijí buď integrální metody, nebo postup popsaný v listech LW2/3 a LW2/4.


PŘÍLOHA 2

Sdělení

(maximální formát: A4 (210 × 297 mm))

Image


PŘÍLOHA 3

PŘÍKLAD USPOŘÁDÁNÍ ZNAČKY SCHVÁLENÍ

(viz bod 2.4.4)

Image

Výše uvedená značka schválení typu, umístěná na zdroji světla LED, označuje, že zdroj světla byl schválen ve Spojeném království (E11) pod kódem schválení 0A01. První znak kódu schválení udává, že schválení bylo uděleno dle požadavků předpisu č. 128 (1) v jeho původním znění.


(1)  Změny nevyžadující změnu čísla schválení typu.


PŘÍLOHA 4

METODA MĚŘENÍ ELEKTRICKÝCH A FOTOMETRICKÝCH VLASTNOSTÍ

Zdroje světla všech kategorií s integrovaným chlazením se měří za bezvětří při okolní teplotě (23 ± 2) °C. Při těchto měřeních je třeba zachovat minimální volný prostor, definovaný v datových listech.

Zdroje světla všech kategorií s definovanou teplotou Tb se měří tak, že se bod Tb ustálí na dané teplotě definované v listu pro příslušnou kategorii.

1.   Světelný tok

1.1.

K měření světelného toku se musí použít metoda integrace

a)

V případě integrovaného chlazení po 1 minutě a po 30 minutách provozu

nebo

b)

po ustálení teploty v bodě Tb.

1.2.

Hodnoty světelného toku, naměřené po

a)

30 minutách, nebo

b)

ustálení teploty Tb

musí splňovat minimální a maximální požadavky.

V případě podle písmene a) musí být tato hodnota mezi 100 % a 80 % hodnoty naměřené po uplynutí 1 minuty.

1.3.

Měření se provádí při odpovídajícím zkušebním napětí a při dodržení minimálních a maximálních hodnot příslušného rozsahu napětí. Není-li v datovém listu specifikace vymezena úžeji, nesmí být u světelného toku překročena následující odchylka v rámci tolerančního rozpětí.

Jmenovité napětí

Minimální napětí

Maximální napětí

6

6,0

7,0

12

12,0

14,0

24

24,0

28,0

Odpovídající tolerance u světelného toku (1)

± 30 %

± 15 %

2.   Normalizovaná svítivost/kumulativní světelný tok

2.1.

Měření svítivosti musí být zahájeno po

a)

30 minut trvajícím ustálení nebo

b)

ustálení teploty Tb na hodnotě uvedené v příslušném datovém listu.

2.2.

Měření se provádí při odpovídajícím zkušebním napětí.

2.3.

Normalizovaná svítivost zkušebního vzorku se vypočítá tak, že se rozložení svítivosti naměřené podle bodu 2.1 této přílohy vydělí světelným tokem, který byl stanoven po 30 minutách v souladu s bodem 1.2 této přílohy.

2.4.

Kumulativní světelný tok zkušebního vzorku se vypočte podle publikace CIE 84-1989, oddíl 4.3 integrováním svítivosti uvnitř kužele svírajícího prostorový úhel.

3.   Barva

Barva vyzařovaného světla naměřená za stejných podmínek jako v bodě 1.1 této přílohy musí být v obou případech v rámci požadovaných barevných mezí.

4.   Spotřeba energie

4.1.

Spotřeba energie se měří za stejných podmínek, jaké jsou uvedeny v bodě 1.1 této přílohy, přičemž platí požadavky bodu 3.3.3 tohoto předpisu.

4.2.

Měření spotřeby energie se provádí při odpovídajícím zkušebním napětí.

4.3.

Výsledné hodnoty musí vyhovět minimálním a maximálním požadavkům uvedeným v příslušném datovém listu.


(1)  K výpočtu maximální odchylky světelného toku v přípustných mezích se jako reference použije naměřený tok při zkušebním napětí. Mezi zkušebním napětím a mezními hodnotami rozsahu napětí musí světelný tok zůstat v podstatě stejný.


PŘÍLOHA 5

MINIMÁLNÍ POŽADAVKY NA POSTUPY KONTROLY KVALITY VÝROBCEM

1.   Obecně

Požadavky na shodnost výroby se považují za splněné z hlediska fotometrických, geometrických, vizuálních a elektrických vlastností, jestliže výroba zdrojů světla LED splňuje přípustné odchylky uvedené v příslušných datových listech přílohy 1 a příslušných datových listech pro patice.

2.   Minimální požadavky na ověřování shodnosti výrobcem

Výrobce nebo držitel značky schválení typu musí pro každý typ zdroje světla LED provést v přiměřených intervalech zkoušky v souladu s ustanoveními tohoto předpisu.

2.1.   Povaha zkoušek

Zkoušky shodnosti výroby dle těchto specifikací musí zahrnovat fotometrické, geometrické a optické vlastnosti.

2.2.   Metody používané při zkouškách

2.2.1.

Zkoušky se v zásadě provádějí v souladu s metodami stanovenými v tomto předpise.

2.2.2.

Použití bodu 2.2.1 této přílohy vyžaduje pravidelnou kalibraci zkušebního zařízení a jeho korelaci s měřeními, která provádí příslušný orgán.

2.3.   Způsob odběru vzorků

Vzorky zdrojů světla LED se vybírají náhodně z výroby jednotné série. Jednotnou sérií se rozumí soubor zdrojů světla LED téhož typu definovaných podle výrobních metod výrobce.

2.4.   Kontrolované a zaznamenané vlastnosti

Zdroje světla LED se kontrolují a výsledky zkoušek se zapisují do skupin vlastností dle seznamu v příloze 6 tabulce 1.

2.5.   Kritéria přijatelnosti

Výrobce nebo držitel schválení typu odpovídá za statistické vyhodnocení výsledků zkoušek tak, aby byly splněny specifikace pro ověřování shodnosti výroby v bodě 4.1 tohoto předpisu.

Shodnost je zajištěna, pokud není překročena úroveň neshodnosti ve skupinách vlastností podle tabulky 1 v příloze 6. To znamená, že počet zdrojů světla LED, které nesplňují požadavky pro kteroukoliv skupinu vlastností kteréhokoliv typu zdroje světla LED, nepřekročí limity přijatelnosti uvedené v příslušných tabulkách 2, 3 nebo 4 přílohy 6.

Poznámka: Každý jednotlivý požadavek týkající se zdroje světla LED se považuje za vlastnost.


PŘÍLOHA 6

VÝBĚR VZORKŮ A ÚROVNĚ SHODY PRO ZÁZNAMY O ZKOUŠKÁCH VÝROBCE

Tabulka 1

Vlastnosti

Skupina vlastností

Sdružování (1) záznamů zkoušek u typů žárovek

Minimálně 12 výběrů vzorků z každé skupiny za měsíc (1)

Přípustná úroveň nesouladu pro jednotlivou skupinu vlastností

(%)

Značení, rozlišitelnost a trvanlivost

Všechny typy se stejnými vnějšími rozměry

315

1

Vnější rozměry žárovky (mimo patici/základnu)

Všechny typy stejné kategorie

200

1

Rozměry patic a základen

Všechny typy stejné kategorie

200

6,5

Rozměry plochy výstupu světla a vnitřních prvků (2)

Všechny žárovky stejného typu

200

6,5

Počáteční hodnoty, energie, barva a světelný tok (2)

Všechny žárovky stejného typu

200

1

Normalizovaná svítivost nebo rozložení kumulativního světelného toku

Všechny žárovky stejného typu

20

6,5

Limity přijatelnosti založené na různém počtu výsledků zkoušek pro každou skupinu vlastností udává tabulka 2 jako maximální počet případů neshody. Limity vycházejí z úrovně přijatelnosti ve výši 1 % neshodnosti, předpokládaná pravděpodobnost přijatelnosti je nejméně 0,95.

Tabulka 2

Počet výsledků zkoušek pro jednotlivé vlastnosti

Kvalifikační limity pro přijatelnost

20

0

21 - 50

1

51 - 80

2

81 - 125

3

126 - 200

5

201 - 260

6

261 - 315

7

316 - 370

8

371 - 435

9

436 - 500

10

501 - 570

11

571 - 645

12

646 - 720

13

721 - 800

14

801 - 860

15

861 - 920

16

921 - 990

17

991 – 1 060

18

1 061 – 1 125

19

1 126 – 1 190

20

1 191 – 1 249

21

Limity přijatelnosti založené na různém počtu výsledků zkoušek pro každou skupinu vlastností udává tabulka 3 jako maximální počet případů neshody. Limity vycházejí z úrovně přijatelnosti ve výši 6,5 % neshody, předpokládaná pravděpodobnost přijatelnosti je nejméně 0,95.

Tabulka 3

Počet zaznamenaných žárovek

Kvalifikační limit

20

3

21 – 32

5

33 – 50

7

51 – 80

10

81 – 125

14

126 – 200

21

201 - 213

22

214 - 227

23

228 - 240

24

241 - 254

25

255 - 268

26

269 - 281

27

282 - 295

28

296 - 308

29

309 - 322

30

323 - 336

31

337 - 349

32

350 - 363

33

364 - 376

34

377 - 390

35

391 - 404

36

405 - 417

37

418 - 431

38

432 - 444

39

445 - 458

40

459 - 472

41

473 - 485

42

486 - 499

43

500 - 512

44

513 - 526

45

527 - 540

46

541 - 553

47

554 - 567

48

568 - 580

49

581 - 594

50

595 - 608

51

609 - 621

52

622 - 635

53

636 - 648

54

649 - 662

55

663 - 676

56

677 - 689

57

690 - 703

58

704 - 716

59

717 - 730

60

731 - 744

61

745 - 757

62

758 - 771

63

772 - 784

64

785 - 798

65

799 - 812

66

813 - 825

67

826 - 839

68

840 - 852

69

853 - 866

70

867 - 880

71

881 - 893

72

894 - 907

73

908 - 920

74

921 - 934

75

935 - 948

76

949 - 961

77

962 - 975

78

976 - 988

79

989 - 1 002

80

1 003 – 1 016

81

1 017 - 1 029

82

1 030 - 1 043

83

1 044 - 1 056

84

1 057 - 1 070

85

1 071 - 1 084

86

1 085 - 1 097

87

1 098 - 1 111

88

1 112 - 1 124

89

1 125 - 1 138

90

1 139 - 1 152

91

1 153 - 1 165

92

1 166 - 1 179

93

1 180 - 1 192

94

1 193 - 1 206

95

1 207 - 1 220

96

1 221 - 1 233

97

1 234 - 1 249

98

 

 

Limity přijatelnosti založené na různém počtu výsledků zkoušek pro každou skupinu vlastností udává tabulka 4 formou procenta výsledků, předpokládaná pravděpodobnost přijatelnosti je nejméně 0,95.

Tabulka 4

Počet výsledků zkoušek pro každou vlastnost

Kvalifikační limity jako procento výsledků

Přijatelná míra neshody 1 %

Kvalifikační limity jako procento výsledků

Přijatelná míra neshody 6,5 %

1 250

1,68

7,91

2 000

1,52

7,61

4 000

1,37

7,29

6 000

1,30

7,15

8 000

1,26

7,06

10 000

1,23

7,00

20 000

1,16

6,85

40 000

1,12

6,75

80 000

1,09

6,68

100 000

1,08

6,65

1 000 000

1,02

6,55


(1)  Hodnocení musí obecně pokrývat sériovou výrobu zdrojů světla LED z jednotlivých závodů. Výrobce může soustředit záznamy týkající se téhož typu z různých závodů do jedné skupiny za předpokladu, že tyto závody používají stejný systém jakosti a stejný systém řízení jakosti.

(2)  Má-li zdroj světla LED více než jednu výstupní světelnou funkci (rozměry, energie, barva a světelný tok), týká se sdružení vlastností každého prvku zvlášť.


PŘÍLOHA 7

MINIMÁLNÍ POŽADAVKY NA NAMÁTKOVÉ KONTROLY PROVÁDĚNÉ SCHVALOVACÍM ORGÁNEM

1.   Obecně

Požadavky na shodnost výroby se považují za splněné z hlediska fotometrických, geometrických, vizuálních a elektrických vlastností, jestliže výroba zdrojů světla LED splňuje přípustné odchylky uvedené v příslušných datových listech přílohy 1 a příslušných datových listech pro patice.

2.   Shodnost sériově vyráběných zdrojů světla LED se nezpochybní, pokud výsledky splňují požadavky přílohy 8 tohoto předpisu.

3.   Pokud výsledky požadavky přílohy 8 tohoto předpisu nesplňují, shodnost se zpochybní a výrobce je vyzván, aby uvedl výrobu do souladu s požadavky.

4.   Je-li uplatněn bod 3 této přílohy, do dvou měsíců se z výroby z poslední doby odebere namátkou další vzorek 250 zdrojů světla LED.


PŘÍLOHA 8

POTVRZENÍ SHODY NAMÁTKOVOU KONTROLOU

O potvrzení či nepotvrzení shody se rozhoduje podle hodnot v tabulce 1. Pro každou skupinu vlastností musí být zdroje světla LED buď schválené nebo neschválené podle hodnot v tabulce 1 (*)

Tabulka 1

 

1 %  (1)

6,5 % (1)

Přijato

Odmítnuto

Přijato

Odmítnuto

Velikost prvního vzorku: 125

2

5

11

16

Je-li počet nevyhovujících jednotek větší než 2 (11) a menší než 5 (16), odebere se druhý vzorek 125 ks a zhodnotí se celý vzorek 250 ks.

6

7

26

27

(*)

Navrhované schéma je navrženo tak, aby podle něj bylo možné posoudit shodu zdrojů světla LED na přijatelnou 1 %, resp. 6,5 % míru neshody, a je založené na Plánu dvojitého výběru vzorků pro běžnou kontrolu podle publikace IEC č. 60410: Přejímací plány a postupy pro přejímku srovnáváním.


(1)  Zdroje světla LED se kontrolují a výsledky zkoušek se zapisují do skupin vlastností dle seznamu v příloze 6 tabulce 1.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU