(EU) 2020/743Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2020/743 ze dne 30. března 2020, kterým se mění nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/891, pokud jde o výpočet hodnoty produkce uváděné na trh organizacemi producentů v odvětví ovoce a zeleniny

Publikováno: Úř. věst. L 176, 5.6.2020, s. 1-3 Druh předpisu: Nařízení v přenesené pravomoci
Přijato: 30. března 2020 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 6. června 2020 Nabývá účinnosti: 6. června 2020
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2020/743

ze dne 30. března 2020,

kterým se mění nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/891, pokud jde o výpočet hodnoty produkce uváděné na trh organizacemi producentů v odvětví ovoce a zeleniny

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (1), a zejména na čl. 37 písm. c) body i) a iv) uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Choroby rostlin nebo napadení škůdci již několik let v narůstající míře poškozují produkci ovoce a zeleniny v Unii. V letech 2013–2018 měl například výskyt a rozšíření bakterie Xyllela fastidiosa nepříznivý vliv mimo jiné na peckoviny, jako jsou švestky, třešně a mandloně v Itálii, ve Španělsku a Francii. Zavlečení invazivního viru Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) a jeho rozšíření v letech 2018–2019 poškodilo produkci rajčat (Solanum lycopersicum L.) a paprik (Capsicum annuum) v Itálii a Německu. Pokud jde o škůdce, způsobila například tmavka švestková (Eurytoma schreineri Schreiner) zavlečená do Unie prostřednictvím dovozů v roce 2013 škody na produkci švestek, meruněk a třešní v Bulharsku a v okolních zemích. V poslední době způsobila v roce 2019 asijská kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys) vysoké produkční ztráty v severních italských regionech, konkrétně Emilia Romagna, Benátsko, Trentino Alto-Adige, Lombardie, Piemont a Furlánsko-Julské Benátsko, a nepříznivě ovlivnila hodnotu produkce uváděné na trh organizacemi producentů působícími v uvedených regionech.

(2)

Vzhledem k nárůstu frekvence fytosanitárních škod je potřebné dlouhodobější řešení týkající se výpočtu hodnoty produkce uváděné na trh organizacemi producentů s cílem posílit do budoucna jejich odolnost. Je zapotřebí provést změnu nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/891 (2) a stanovit flexibilitu při výpočtu hodnoty produkce uváděné na trh organizacemi producentů v Unii v případě, že musí čelit fytosanitárním škodám, v jejichž důsledku je jejich produkce nepoužitelná jak pro spotřebu, tak pro zpracování.

(3)

Vysoké ztráty hodnoty produkce uváděné na trh způsobené fytosanitárními škodami mají významný dopad na výši podpory Unie, kterou organizace producentů dostanou v následujícím roce, neboť výše této podpory se vypočítává jako procentní podíl hodnoty produkce uvedené na trh každou organizací producentů. V případě ztráty celé úrody nebo její velké části existuje riziko, že organizace producentů přijdou o své uznání, neboť jedním z kritérií uznání je dosažení určité minimální hodnoty produkce uváděné na trh stanovené na vnitrostátní úrovni. Výsledkem by byla dvojí hospodářská ztráta, která by ohrozila dlouhodobou stabilitu organizací producentů.

(4)

Měla by být tudíž umožněna větší flexibilita, pokud jde o výpočet hodnoty produkce uvedené na trh organizacemi producentů. Je potřebná k tomu, aby bylo možné předejít situacím, kdy by organizacím producentů, kteří investují do preventivních opatření a navzdory tomu utrpí výraznou fytosanitární škodu, nejen že vzniknou ztráty hodnoty jejich produkce uváděné na trh, ale rovněž by se jim v následujícím roce výrazně a náhle snížila finanční podpora Unie. Taková flexibilita ve výpočtu hodnoty produkce uváděné na trh by však měla být umožněna pouze těm organizacím producentů, které prokáží, že přijaly nezbytná preventivní opatření proti chorobám rostlin a napadení škůdci, jako jsou ochranné sítě, monitorování škůdců a chorob, biologická ochrana před škodlivými organismy a další opatření omezující výskyt škůdců a chorob, jakož i škod na produkci, které způsobí.

(5)

Vzhledem ke stále častějšímu napadení škůdci nebo výskytu chorob rostlin a z toho vyplývajícím výrazně větším škodám na produkci ve srovnání se škodami způsobenými povětrnostními vlivy je záruka stanovená v čl. 23 odst. 4 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/891, podle níž činí hodnota produkce uvedené na trh u produktu 65 % hodnoty v předcházejícím referenčním období, nedostatečná.

(6)

Z toho důvodu, jakož i vzhledem k potřebě dosáhnout hospodářské a finanční stability organizací producentů postižených vysokými ztrátami na hodnotě produkce uváděné na trh způsobenými fytosanitárními škodami, by měla být prahová hodnota pro výpočet hodnoty produkce uváděné na trh zvýšena. Vzhledem k této skutečnosti a k významným škodám způsobeným nedávnými napadeními škůdci by se měla hodnota produkce uváděné na trh stanovená v čl. 23 odst. 4 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/891 zvýšit na 85 %.

(7)

Z hlediska provádění operačních programů podle kalendářních roků a vzhledem ke skutečnosti, že výpočet hodnoty produkce uváděné na trh, podle níž se stanoví výše finanční podpory Unie, je založen na předcházejícím kalendářním roce, je nezbytné, aby toto nařízení vstoupilo v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

(8)

Nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/891 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Změna nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/891

V článku 23 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/891 se odstavec 4 nahrazuje tímto:

„4.   Pokud dojde ke snížení hodnoty produktu nejméně o 35 % z důvodů, za něž organizace producentů nenese odpovědnost a jimž nemohla zabránit, vychází se z toho, že hodnota produkce uvedené na trh činí u tohoto produktu 65 % hodnoty v předcházejícím referenčním období. Organizace producentů musí příslušnému orgánu členského státu dokázat, že za tyto důvody nenese odpovědnost a nemohla jim zabránit.

Pokud dojde ke snížení hodnoty produktu nejméně o 35 % z důvodu chorob rostlin nebo napadení škůdci, za něž organizace producentů nenese odpovědnost a jimž nemohla zabránit, vychází se z toho, že hodnota produkce uvedené na trh činí u tohoto produktu 85 % hodnoty v předcházejícím referenčním období. Organizace producentů musí příslušnému orgánu členského státu dokázat, že přijala proti dotčené chorobě rostlin nebo napadení škůdci nezbytná preventivní opatření.

Tento odstavec se použije rovněž pro účel stanovení, zda je dodržována minimální hodnota produkce uváděné na trh podle článku 9.“

Článek 2

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 30. března 2020.

Za Komisi

Ursula VON DER LEYEN

Předsedkyně


(1)  Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671.

(2)  Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/891 ze dne 13. března 2017, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o odvětví ovoce a zeleniny a odvětví výrobků z ovoce a zeleniny, a doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013, pokud jde o sankce uplatňované v uvedených odvětvích, a kterým se mění prováděcí nařízení Komise (EU) č. 543/2011 (Úř. věst. L 138, 25.5.2017, s. 4).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU