(EU) 2019/2180Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/2180 ze dne 16. prosince 2019, kterým se stanoví podrobná úprava a obsah zpráv o kvalitě podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1700 (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 330, 20.12.2019, s. 8-15 Druh předpisu: Prováděcí nařízení
Přijato: 16. prosince 2019 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 9. ledna 2020 Nabývá účinnosti: 9. ledna 2020
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2019/2180

ze dne 16. prosince 2019,

kterým se stanoví podrobná úprava a obsah zpráv o kvalitě podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1700

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1700 ze dne 10. října 2019, kterým se zavádí společný rámec pro evropské statistiky týkající se osob a domácností založené na individuálních údajích sbíraných na základě výběrových souborů, mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 808/2004, (ES) č. 452/2008 a (ES) č. 1338/2008 a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1177/2003 a nařízení Rady (ES) č. 577/98 (1), a zejména na čl. 13 odst. 6 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Komise by měla stanovit podrobnou úpravu a obsah zpráv o kvalitě, včetně informací o metodě pro posouzení splnění požadavků na přesnost, v souvislosti s údaji, které mají členské státy předávat Eurostatu.

(2)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro Evropský statistický systém,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Předmět

Toto nařízení stanoví podrobnou úpravu zpráv o kvalitě a jejich požadovaný obsah, včetně nástinu metody pro posouzení splnění požadavků na přesnost, týkající se údajů, které jsou členské státy povinny předávat Komisi (Eurostatu) podle nařízení (EU) 2019/1700.

Článek 2

Definice

Pro účely tohoto nařízení se rozumí:

1)

„proxy dotazováním“ rozhovor s jinou osobou, než je osoba, od které se požadují informace, na základě specifických pravidel, která jsou stanovena pro každé zjišťování a která uvádějí, ve kterých případech lze připustit proxy dotazování;

2)

„neposkytnutím odpovědi (non-response)“ situace, kdy se při zjišťování nepodařilo sebrat údaje u všech položek údajů obsažených v dotazníku nebo od všech jednotek základního souboru určených pro sběr údajů, nebo obojí, přičemž konkrétně:

a)

„neposkytnutím odpovědi na úrovni jednotek (jednotková non-response)“ je typem neposkytnutí odpovědi, při němž nejsou shromážděny žádné údaje o jednotce základního souboru určené pro sběr údajů;

b)

„neposkytnutím odpovědi na úrovni položky (položková non-response)“ je typem neposkytnutí odpovědi, při němž nejsou shromážděny údaje o některé proměnné v zjišťování pro určenou jednotku základního souboru;

3)

„výběrovou chybou“ část rozdílu mezi hodnotou základního souboru a odhadem této hodnoty odvozené z náhodného výběru, který vyplývá ze skutečnosti, že je zachycena pouze podmnožina základního souboru;

4)

„nevýběrovou chybou“ chyba v odhadech zjišťování, kterou nelze přičíst výběrovým fluktuacím;

5)

„substitucí“ ve vztahu k respondentům nahrazení jednotky, která byla původně zařazena do výběrového souboru, jinou jednotkou, včetně nahrazení v rámci domácnosti nebo mezi domácnostmi;

6)

„způsobilými jednotkami“ soubor jednotek základního souboru vybraných z opory výběru, které jsou součástí cílové populace;

7)

„nezpůsobilými jednotkami“ jednotky ve výběrovém souboru, které nejsou součástí cílové populace;

8)

„čistým výběrovým souborem“, nazývaným také „realizovaný výběrový soubor“, soubor jednotek základního souboru (včetně substitučních jednotek), vybraných z opory výběru, pro něž byly získány dostatečné informace k zahrnutí jednotky do odhadů zjišťování;

9)

„hrubým výběrovým souborem“, nazývaným také „původní výběrový soubor“ soubor jednotek základního souboru, které byly původně vybrány z opory výběru. Hrubý výběrový soubor zahrnuje způsobilé jednotky (čistý výběrový soubor a jednotky neposkytující odpovědi), jakož i nezpůsobilé jednotky;

10)

„imputací“ postup vkládání hodnoty pro určitou datovou položku, pro kterou není k dispozici odpověď.

Článek 3

Zprávy o kvalitě

Zprávy o kvalitě obsahují údaje a metadata týkající se kvality v souladu s kritérii kvality a statistickými pojmy uvedenými v příloze. Tyto zprávy rovněž odkazují na případy, kdy příslušná kritéria kvality nebyla dodržena nebo statistické pojmy nebyly správně uplatněny nebo obojí.

Článek 4

Nástin metod pro posouzení souladu s požadavky na přesnost

Komise (Eurostat) posoudí, do jaké míry údaje předávané členskými státy podle přílohy II nařízení (EU) 2019/1700 splňují požadavky na přesnost. Pokud Komise (Eurostat) zjistí nesoulad s požadavky na přesnost, posoudí:

jeho rozsah a četnost a dopad na kvalitu klíčových ukazatelů, zejména na jejich srovnatelnost,

zda může být neprodleně napraven a zda členské státy účinně provádějí nezbytné opravy,

zda lze nesoulad nepřímo zmírnit, zejména pomocí technik pro odhad, a zda členské státy přijímají vhodná zmírňující opatření,

do jaké míry mohou členské státy kontrolovat nesoulad, ke kterému může dojít z důvodů, které nemohly ovlivnit,

do jaké míry nesoulad přetrvává během po sobě jdoucích kol sběru údajů,

zda existuje plán nápravných opatření schválený Komisí (Eurostatem) a zda je účinně prováděn; při hodnocení takového plánu se zohlední doba potřebná k nápravě případů nesouladu, zejména v případě shromažďování panelových údajů.

Článek 5

Technické normy pro předávání zpráv o kvalitě

1.   Na podporu řízení kvality a dokumentace postupů se zprávy o kvalitě předávají v souladu s technickými normami stanovenými Komisí (Eurostatem).

2.   Aby bylo možné elektronické stahování údajů, zasílají se zprávy o kvalitě Komisi (Eurostatu) prostřednictvím jednotného kontaktního místa.

Článek 6

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 16. prosince 2019.

Za Komisi

Předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Úř. věst. L 261I, 14.10.2019, s. 1.


PŘÍLOHA

Kritéria kvality a statistické pojmy

Zprávy o kvalitě by měly obsahovat údaje a metadata týkající se kvality v souladu s následujícími kritérii kvality a statistickými pojmy.

Pokud určitý statistický pojem není pro statistickou operaci relevantní, měl by tento pojem zůstat ve zprávě o kvalitě s poznámkou „nepoužije se“.

1.   KONTAKTY

Kontaktní osoba nebo kontaktní místo organizace pro údaje nebo metadata, včetně kontaktních údajů.

2.   STATISTICKÁ PREZENTACE

Popis šířených údajů, které mohou být uživatelům zobrazeny jako tabulky, grafy nebo mapy.

2.1.   Popis údajů

Popis nejdůležitějších charakteristik souboru údajů.

2.2.   Klasifikační systémy

V příslušných případech seznam klasifikací a třídění použitý pro údaje a jakékoli odchylky od evropských statistických norem nebo mezinárodních norem.

2.3.   Odvětvové pokrytí

Popis hlavních témat, na která se vztahuje soubor údajů.

2.4.   Statistické pojmy a definice, včetně referenčního období

Seznam všech proměnných, které se odchylují od standardní definice, s údaji o použitých vnitrostátních pojmech a veškerých rozdílech mezi vnitrostátními pojmy a příslušnými sběry údajů.

2.5.   Statistické jednotky

Popis jednotek zjišťování.

2.6.   Statistická populace

Popis cílové statistické populace nebo populací, na které se soubor údajů vztahuje, tj. populace, o níž se mají sbírat informace.

2.6.1.   Nezahrnuté populace

Informace o všech dílčích populacích, které nejsou zahrnuty do sběru údajů (např. bezdomovci nebo osoby žijící v institucích), včetně popisu všech těchto populací a jejich co nejlepší kvantitativní odhad.

2.7.   Referenční oblast

Popis zeměpisné oblasti, k níž se měřený statistický jev vztahuje: zahrnutá zeměpisná oblast a seznam všech regionů, které jsou vyloučeny.

2.8.   Časové pokrytí

Období nebo čas, na který se pozorování vztahuje.

3.   STATISTICKÉ ZPRACOVÁNÍ

Postupy zpracování údajů s cílem odvodit podle daného souboru pravidel nové informace.

3.1.   Zdrojové údaje

Popis zdroje nezpracovaných statistických údajů (např. dotazování, administrativní údaje, jiné zdroje). Pokud se použijí administrativní údaje, měly by být jasně popsány (zdroj, primární účel, možné nedostatky atd.).

3.1.1.   Opora výběru

Popis metod použitých k získání nebo vytvoření opory výběru.

3.1.2.   Plán výběrového souboru

Popis následujících aspektů:

typ plánu výběrového souboru (stratifikovaný, vícefázový, klustrový, jednofázový, dvoufázový),

kritéria stratifikace a substratifikace,

rozsah výběrového souboru.

3.2.   Četnost sběru údajů

Informace o četnosti sběru souboru údajů.

3.3.   Sběr údajů

Popis metod použitých pro sběr údajů (CAPI, CAWI, CATI atd.). Měl by být připojen vnitrostátní dotazník použitý pro sběr údajů spolu s jeho překladem do angličtiny.

3.4.   Ověřování údajů

Popis postupů použitých pro kontrolu a ověřování zdrojových a výstupních údajů, včetně vysvětlení, jak jsou výsledky těchto ověřování monitorovány a používány.

3.5.   Sestavování údajů

Popis postupu sestavování údajů (např. editace údajů, imputace, vážení, očištění s ohledem na neposkytnutí odpovědi, kalibrace, použitý model atd.). Každý krok vážení by měl být popsán samostatně: výpočet výběrových vah očištění s ohledem na neposkytnutí odpovědi (jak je upravena výběrová váha s ohledem na rozdíly v mírách odpovědí), kalibrace (úroveň a proměnné použité při očištění, použitá metoda), výpočet konečných vah.

4.   ŘÍZENÍ KVALITY

Systémy a rámce, které organizace používá k řízení kvality statistických produktů a postupů.

4.1.   Zajištění kvality

Popis rámce pro zajišťování kvality a/nebo systému řízení kvality (např. EFQM, ISO 9000), který organizace používá.

4.2.   Posouzení kvality

Popis celkové kvality statistických výstupů, v němž jsou shrnuty hlavní silné stránky a všechny nedostatky v kvalitě u standardních kritérií kvality: relevance, přesnost, spolehlivost, včasnost, dochvilnost, srovnatelnost a soudržnost. Zmínit lze také kompromisy mezi hledisky kvality a všemi plánovanými zlepšeními kvality.

5.   RELEVANCE

5.1.   Potřeby uživatelů

Informace (jsou-li k dispozici) o (případných nových) potřebách uživatelů v souvislosti se shromážděnými údaji.

5.2.   Spokojenost uživatelů

Informace (jsou-li k dispozici) o míře spokojenosti uživatelů údajů v souvislosti se shromažďovanými a zveřejňovanými údaji.

5.3.   Úplnost

Popis jakéhokoli nedodržení požadavků, pokud jde o nepředané proměnné.

6.   PŘESNOST A SPOLEHLIVOST

6.1.   Celková přesnost

Souhrn různých složek posouzení přesnosti v souvislosti s určitým souborem údajů nebo určitou oblastí:

popis hlavních zdrojů náhodných a systematických chyb ve statistických výstupech se souhrnným posouzením všech chyb a se zaměřením zejména na dopad na klíčové odhady,

případně aspekty revize údajů.

6.2.   Výběrová chyba

popis metodiky pro výpočet odhadů přesnosti,

míry přesnosti odhadů podle technických specifikací jednotlivých souborů údajů,

směrodatné chyby na vnitrostátní a v případě potřeby na regionální úrovni (NUTS 2) pro hlavní ukazatele uvedené v příloze II nařízení (EU) 2019/1700.

6.3.   Nevýběrová chyba

6.3.1.   Chyba pokrytí

Popis rozdílu mezi populací opory výběru a cílovou populací.

četnost a načasování aktualizací opory výběru,

chyby způsobené nesrovnalostmi mezi oporou výběru a cílovou populací a subpopulacemi (přesah pokrytí, neúplné pokrytí, chybná klasifikace).

6.3.2.   Chyba měření

Popis chyb, ke kterým dochází při sběru údajů a které vedou k tomu, že se zaznamenané hodnoty proměnných liší od skutečných hodnot.

Popis úsilí vynaloženého při navrhování a testování dotazníku (včetně snahy o odstranění chyb vzniklých při sběru údajů několika způsoby a/nebo z více zdrojů).

Popis školení tazatelů.

Míry proxy dotazování.

6.3.3.   Chyby způsobené neposkytnutím odpovědi (non-response)

Popis:

dostupných charakteristik neodpovídajících respondentů,

míry neposkytnutí odpovědi na úrovni jednotky a položky,

míry substituce,

rozsah hrubého výběrového souboru (rozsah počátečního výběrového souboru), počet způsobilých jednotek a čistý rozsah výběrového souboru, včetně náhradních jednotek (rozsah realizovaného výběrového souboru).

6.3.4.   Chyby zpracování

Popis chyb při zpracování a jejich dopadu na konečné výsledky sběru údajů, které vznikají nesprávným provedením správně naplánovaných metod provádění.

Popis kontrol kvality a procesu editace údajů.

Popis postupů imputace.

Míry imputace.

6.3.5.   Chyba vyplývající z přijatého modelu

V relevantních případech: popis chyby vyplývající z modelů specifických pro oblasti a nezbytných pro stanovení cíle odhadu.

6.4.   Očištění od sezónních vlivů (v relevantních případech)

Popis statistických technik používaných k odstranění sezónních vlivů, které mají vliv na datové řady.

6.5.   Revize údajů – politika

Popis politiky zaměřené na zajištění transparentnosti šířených údajů, přičemž předběžné údaje se po sestavení revidují.

6.6.   Revize údajů – praxe

Informace o provádění revize údajů v praxi.

7.   VČASNOST A DOCHVILNOST

Informace o:

datu zveřejnění vnitrostátních výsledků,

počtu dní mezi ukončením práce v terénu a prvním plně ověřeným předáním údajů Komisi (Eurostatu),

datu prvního úplného předání údajů Komisi (Eurostatu). Pokud se údaje nepředají ve lhůtě stanovené v nařízení (EU) 2019/1700, měl by být uveden důvod zpoždění.

8.   SOUDRŽNOST A SROVNATELNOST

Popis toho, jak se plní požadavky stanovené v konkrétní oblasti, včetně (je-li to relevantní) dopadu jakýchkoli odchylek od dotazníku a definic.

8.1.   Srovnatelnost – zeměpisná

Popis případných problémů se srovnatelností mezi různými regiony země.

8.2.   Srovnatelnost – v čase

Informace o délce srovnatelných časových řad, včetně roků, kdy došlo k přerušení řad, a důvodů těchto přerušení.

8.3.   Soudržnost – napříč oblastmi

Srovnání s externími zdroji pro všechny příslušné proměnné, pokud dotčené členské státy považují tyto externí údaje za dostatečně spolehlivé.

8.4.   Soudržnost – kratší než roční a roční statistika

Připadá-li v úvahu.

8.5.   Soudržnost – národní účty

Připadá-li v úvahu.

8.6.   Soudržnost – vnitřní

Informace o jakékoli nedostatečné soudržnosti výstupu statistického procesu.

9.   DOSTUPNOST A SROZUMITELNOST

Informace o:

formátech šíření,

dokumentaci o metodice a kvalitě.

10.   NÁKLADY A ZATÍŽENÍ

Zátěž respondentů a (jsou-li k dispozici) náklady spojené se sběrem údajů a tvorbou statistických produktů. Měla by být uvedena průměrná doba dotazování domácností. Je-li to možné a relevantní, měla by se doba dotazování hlásit podle způsobu sběru údajů.

11.   DŮVĚRNOST

Informace o vlastnictví údajů uvádějící, do jaké míry by jejich neoprávněné zpřístupnění mohlo ovlivnit nebo poškodit zájmy zdroje nebo dalších příslušných stran.

Politika důvěrnosti – popis jakýchkoli ustanovení doplňujících evropské právní předpisy, která jsou relevantní pro statistickou důvěrnost uplatňovanou na údaje.

Důvěrnost – zpracovávání údajů: obecný popis pravidel uplatňovaných na zpracování mikrodat a makrodat (včetně tabulárních údajů) s ohledem na statistickou důvěrnost.

12.   POZNÁMKA

Doplňující popisný text, který lze zahrnout do zprávy o kvalitě.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU