(EU) 2019/1831Směrnice Komise (EU) 2019/1831 ze dne 24. října 2019, kterou se stanoví pátý seznam směrných limitních hodnot expozice na pracovišti podle směrnice Rady 98/24/ES a kterou se mění směrnice Komise 2000/39/ES (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 279, 31.10.2019, s. 31-34 Druh předpisu: Směrnice
Přijato: 24. října 2019 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 20. listopadu 2019 Nabývá účinnosti: 20. listopadu 2019
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



SMĚRNICE KOMISE (EU) 2019/1831

ze dne 24. října 2019,

kterou se stanoví pátý seznam směrných limitních hodnot expozice na pracovišti podle směrnice Rady 98/24/ES a kterou se mění směrnice Komise 2000/39/ES

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Rady 98/24/ES ze dne 7. dubna 1998 o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (1), a zejména na čl. 3 odst. 2 uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Zásada 10 evropského pilíře sociálních práv (2), který byl dne 17. listopadu 2017 vyhlášen v Göteborgu, stanoví, že každý pracovník má právo na zdravé, bezpečné a dobře uzpůsobené pracovní prostředí. Právo na vysokou úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a na pracovní prostředí, které je uzpůsobené profesním potřebám pracovníků a umožňuje jim prodloužit jejich účast na trhu práce, zahrnuje též ochranu před expozicí chemickým činitelům při práci.

(2)

Ve sdělení „Bezpečnější a zdravější práce pro všechny“ Komise jasně zdůraznila nutnost dalšího zlepšování ochrany pracovníků před expozicí nebezpečným chemickým látkám při práci (3).

(3)

Podle směrnice 98/24/ES má Komise formou směrných limitních hodnot expozice na pracovišti, které mají být stanoveny na úrovni Evropské unie (EU), navrhnout cíle EU pro ochranu zaměstnanců před riziky vyplývajícími z expozice nebezpečným chemickým látkám.

(4)

Ustanovení čl. 3 odst. 2 směrnice 98/24/ES zmocňuje Komisi k tomu, aby uvedené limitní hodnoty zavedla nebo změnila na základě opatření přijatých postupem podle článku 17 směrnice Rady 89/391/EHS (4) s přihlédnutím k dostupným metodám měření.

(5)

V čl. 3 odst. 1 směrnice 98/24/ES se stanoví, že Komise posoudí vzájemný vztah mezi zdravotními účinky nebezpečných chemických činitelů a úrovní expozice při práci na základě nezávislého vědeckého posouzení nejnovějších dostupných vědeckých údajů.

(6)

Komisi je při tomto úkolu nápomocen Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci (SCOEL) zřízený rozhodnutím Komise 2014/113/EU (5).

(7)

Podle směrnice 98/24/ES se „limitní hodnotou expozice na pracovišti“ rozumí, pokud není uvedeno jinak, limit časově váženého průměru koncentrace chemického činitele ve vzduchu v oblasti dýchání pracovníka ve vztahu k určenému referenčnímu období.

(8)

Směrné limitní hodnoty expozice na pracovišti jsou limitní hodnoty expozice na pracovišti týkající se zdraví, které se odvozují z nejnovějších dostupných vědeckých údajů a přijímá je Komise s přihlédnutím k dostupným metodám měření. Jedná se o mezní hodnoty expozice, pod jejichž úrovní by zpravidla neměly nastat žádné škodlivé účinky v důsledku dotčeného chemického činitele po krátkodobé nebo každodenní expozici po celou dobu pracovního života. Představují cíle EU a jejich účelem je pomáhat zaměstnavatelům při zjišťování a hodnocení rizik a provádění preventivních a ochranných opatření v souladu se směrnicí 98/24/ES.

(9)

Podle doporučení SCOEL se směrné limitní hodnoty expozice na pracovišti zavádějí ve vztahu k referenčnímu období osmi hodin časově váženého průměru (dlouhodobé limitní hodnoty expozice) a u některých chemických činitelů ve vztahu ke kratším referenčním obdobím, což je zpravidla patnáct minut časově váženého průměru (krátkodobé limitní hodnoty expozice), s cílem zohlednit účinky krátkodobé expozice.

(10)

Pro každý chemický činitel, pro který byla na úrovni EU stanovena směrná limitní hodnota expozice na pracovišti, musí členské státy zavést vnitrostátní limitní hodnotu expozice na pracovišti. Přitom musí přihlédnout k limitní hodnotě EU a povahu vnitrostátní limitní hodnoty určí v souladu s vnitrostátními právními předpisy a zvyklostmi.

(11)

Směrné limitní hodnoty expozice na pracovišti jsou důležitou součástí obecných opatření na ochranu zaměstnanců před zdravotními riziky vyplývajícími z expozice nebezpečným chemickým látkám.

(12)

V souladu s článkem 3 směrnice 98/24/ES SCOEL posoudil vzájemný vztah mezi zdravotními účinky nebezpečných chemických činitelů uvedených na seznamu deseti položek v příloze této směrnice a úrovní expozice při práci. Pro všechny zmíněné chemické činitele SCOEL rovněž doporučil stanovení směrných limitních hodnot expozice na pracovišti pro inhalační cestu expozice ve vztahu k referenčnímu období osmi hodin časově váženého průměru. Je proto vhodné stanovit dlouhodobé limitní hodnoty expozice pro všechny uvedené činitele v příloze této směrnice.

(13)

SCOEL také doporučil stanovit krátkodobé limitní hodnoty expozice pro některé z uvedených chemických činitelů, a to pro anilin, trimethylamin, 2-fenylpropan (kumen), sek-butyl-acetát, 4-methylanilin, isobutyl-acetát, isoamylalkohol, n-butyl-acetát a trichlorid fosforylu.

(14)

U některých látek je pro zajištění nejlepší možné úrovně ochrany třeba přihlédnout k možnosti jejich pronikání kůží. Mezi chemickými činiteli uvedenými na seznamu položek v příloze této směrnice zjistil SCOEL možnost závažného pronikání kůží u anilinu, 2-fenylpropanu (kumenu) a 4-methylanilinu. Je proto vhodné kromě směrných limitních hodnot expozice na pracovišti začlenit do přílohy této směrnice poznámky označující možnost závažného pronikání těchto chemických činitelů kůží.

(15)

Jeden z uvedených chemických činitelů – 2-fenylpropan (kumen) – je v současnosti uveden na seznamu v příloze směrnice Komise 2000/39/ES (6). SCOEL doporučil stanovit pro uvedenou látku novou směrnou limitní hodnotu expozice. Je proto vhodné začlenit změněnou limitní hodnotu pro 2-fenylpropan (kumen) do přílohy této směrnice a odstranit odpovídající položku z přílohy směrnice 2000/39/ES.

(16)

Členské státy se v souladu se Společným politickým prohlášením členských států a Komise o informativních dokumentech ze dne 28. září 2011 (7) zavázaly, že v odůvodněných případech doplní oznámení o opatřeních přijatých za účelem provedení směrnice ve vnitrostátním právu o jeden či více dokumentů s informacemi o vztahu mezi jednotlivými prvky směrnice a odpovídajícími částmi vnitrostátních prováděcích nástrojů.

(17)

Pokud jde o tuto směrnici, Komise považuje zaslání těchto dokumentů ve formě srovnávací tabulky mezi vnitrostátními opatřeními a touto směrnicí za odůvodněné vzhledem k tomu, že u některých činitelů již existují vnitrostátní limitní hodnoty expozice na pracovišti ve vnitrostátních právních předpisech, a vzhledem k různorodosti a technické povaze vnitrostátních právních nástrojů, kterými se stanoví limitní hodnoty expozice na pracovišti.

(18)

Poradní výbor pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci byl konzultován v souladu s čl. 3 odst. 2 směrnice 98/24/ES a vydal svá stanoviska dne 6. prosince 2017 a 31. května 2018. Výbor uznal, že v současné době existují problémy týkající se dostupnosti metodik měření, jež by mohly být použity k prokázání souladu s navrhovanými limitními hodnotami pro trichlorid fosforylu a isoamylalkohol, a že do konce lhůty pro provedení ve vnitrostátním právu je třeba vyvinout úsilí k zajištění dostupnosti vhodných metod.

(19)

Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem výboru pro technický pokrok zřízeného podle článku 17 směrnice 89/391/EHS,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Pro chemické činitele uvedené v příloze se stanoví pátý seznam směrných limitních hodnot expozice na pracovišti platných pro EU.

Článek 2

Členské státy stanoví pro chemické činitele uvedené v příloze s přihlédnutím k limitním hodnotám EU vnitrostátní limitní hodnoty expozice na pracovišti.

Článek 3

V příloze směrnice 2000/39/ES se odkaz na kumen zrušuje s účinkem ode dne 20. května 2021.

Článek 4

1.   Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 20. května 2021.

Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a ke svému oznámení připojí jeden či více informativních dokumentů ve formě srovnávacích tabulek mezi těmito předpisy a touto směrnicí.

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

2.   Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 5

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 6

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 24. října 2019.

Za Komisi

Předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11.

(2)  Evropský pilíř sociálních práv, listopad 2017, https://ec.europa.eu/commission/priorities/deeper-and-fairer-economic-and-monetary-union/european-pillar-social-rights_cs

(3)  Sdělení Komise „Bezpečnější a zdravější práce pro všechny – Modernizace právních předpisů a politiky EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci“, COM(2017) 12 final, http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=cs&catId=89&newsId=2709

(4)  Směrnice Rady ze dne 12. června 1989 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci (Úř. věst. L 183, 29.6.1989, s. 1).

(5)  Rozhodnutí Komise 2014/113/EU ze dne 3. března 2014, kterým se zřizuje Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci a kterým se zrušuje rozhodnutí 95/320/ES (Úř. věst. L 62, 4.3.2014, s. 18).

(6)  Směrnice Komise 2000/39/ES ze dne 8. června 2000 o stanovení prvního seznamu směrných limitních hodnot expozice na pracovišti k provedení směrnice Rady 98/24/ES o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (Úř. věst. L 142, 16.6.2000, s. 47).

(7)  Úř. věst. C 369, 17.12.2011, s. 14.


Příloha

Č. ES  (1)

Č. CAS  (2)

NÁZEV CHEMICKÉHO ČINITELE

LIMITNÍ HODNOTY

Poznámka  (3)

8 hodin  (4)

Krátkodobá expozice  (5)

mg/m3  (6)

ppm  (7)

mg/m3  (6)

ppm  (7)

200-539-3

62-53-3

Anilin  (8)

7,74

2

19,35

5

kůže

200-817-4

74-87-3

Chlormethan

42

20

200-875-0

75-50-3

Trimethylamin

4,9

2

12,5

5

202-704-5

98-82-8

2-Fenylpropan

(kumen)  (8)

50

10

250

50

kůže

203-300-1

105-46-4

sek-Butyl-acetát

241

50

723

150

203-403-1

106-49-0

4-Methylanilin

4,46

1

8,92

2

kůže

203-745-1

110-19-0

Isobutyl-acetát

241

50

723

150

204-633-5

123-51-3

Isoamylalkohol

18

5

37

10

204-658-1

123-86-4

n-Butyl-acetát

241

50

723

150

233-046-7

10025-87-3

Trichlorid fosforylu

0,064

0,01

0,13

0,02


(1)  Č. ES: Číslo Evropského společenství (ES), číselný kód Evropské unie pro látky.

(2)  Č. CAS: Chemical Abstract Service Registry Number (registrační číslo CAS).

(3)  Poznámka „kůže“ připojená k limitní hodnotě expozice na pracovišti označuje možnost závažného pronikání kůží.

(4)  Měřeno nebo vypočteno ve vztahu k referenčnímu období časově váženého průměru osmi hodin.

(5)  Limitní hodnota krátkodobé expozice (STEL). Limitní hodnota, která se nesmí překročit. Doba, které odpovídá, je 15 minut, není-li stanoveno jinak.

(6)  mg/m3: miligramy na kubický metr vzduchu. Pro chemické látky v podobě plynu nebo páry je limitní hodnota vyjádřena při 20 °C a 101,3 kPa.

(7)  ppm: počet částic na milion a na objem vzduchu (ml/m3).

(8)  Při monitorování expozice by se mělo přihlížet k příslušným hodnotám biologického expozičního monitorování navrženým Vědeckým výborem pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci (SCOEL).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU