(SZBP) 2018/1788Rozhodnutí Rady (SZBP) 2018/1788 ze dne 19. listopadu 2018 na podporu Střediska pro jihovýchodní a východní Evropu pro kontrolu ručních palných a lehkých zbraní (SEESAC) pro provádění regionálního plánu pro boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi v oblasti západního Balkánu

Publikováno: Úř. věst. L 293, 20.11.2018, s. 11-23 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 19. listopadu 2018 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 19. listopadu 2018 Nabývá účinnosti: 19. listopadu 2018
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2018/1788

ze dne 19. listopadu 2018

na podporu Střediska pro jihovýchodní a východní Evropu pro kontrolu ručních palných a lehkých zbraní (SEESAC) pro provádění regionálního plánu pro boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi v oblasti západního Balkánu

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 28 odst. 1 a čl. 31 odst. 1 této smlouvy,

s ohledem na návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Evropská rada přijala dne 16. prosince 2005 strategii EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi, následně revidovanou v roce 2018 (dále jen „strategie“), která stanoví pokyny pro činnost Unie v oblasti ručních palných a lehkých zbraní. Ve strategii bylo poznamenáno, že Unie bude věnovat zvláštní pozornost podpoře regionálních iniciativ zaměřených na boj proti nedovolenému obchodování s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střelivem pro ně, přičemž bude poskytovat finanční a technickou podporu regionálním a vnitrostátním organizacím odpovědným za provádění příslušných regionálních nástrojů. Jako prioritní region z hlediska podpory zmiňovala strategie Balkán.

(2)

Na vrcholné schůzce EU – západní Balkán konané dne 17. května 2018 v Sofii se představitelé EU dohodly na Sofijské deklaraci, ke které se připojily partnerské země západního Balkánu a v níž se mimo jiné zavázaly, že výrazně posílí operativní spolupráci v boji proti mezinárodní organizované trestné činnosti v prioritních oblastech, jako jsou palné zbraně, drogy, převaděčství migrantů a obchodování s lidmi.

(3)

Západní Balkán je i nadále jednou ze zdrojových oblastí obchodu s nedovolenými zbraněmi směřujícími do Unie.

(4)

Dne 13. června 2018 přijala Komise a vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku společné sdělení určené Evropskému parlamentu a Radě, o bodech ke strategii EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu pro ně nazvané „Zajištění zbraní, ochrana občanů“.

(5)

Dne 10. července 2018 uspořádalo Spojené království v Londýně pátou vrcholnou schůzku se západním Balkánem, na němž byl přijat regionální plán pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně do roku 2024 (dále jen „regionální plán“), který byl vypracován komisemi ze západního Balkánu zabývajícími se ručními palnými a lehkými zbraněmi v rámci iniciativy Francie a Německa pro koordinaci dárců zaměřené na nedovolené obchodování s palnými zbraněmi na západním Balkáně. Tyto komise pracují na akčních plánech pro provádění regionálního plánu.

(6)

V Agendě OSN pro udržitelný rozvoj 2030, která byla přijata dne 25. září 2015, bylo zdůrazněno, že udržitelného rozvoje nelze dosáhnout bez míru a bezpečnosti a že toky nedovolených zbraní náleží mezi faktory, které podněcují násilí, nedostatečnou bezpečnost a nespravedlnost.

(7)

Na třetí konferenci OSN o přezkumu pokroku dosaženého při provádění Akčního programu k prevenci, potírání a vymýcení nezákonného obchodu s ručními a lehkými zbraněmi ve všech jeho aspektech, která se konala v červnu roku 2018, se členské státy OSN zavázaly, že posílí partnerství a spolupráci na všech úrovních v oblasti předcházení nedovolenému obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a jeho potírání a že budou podporovat a posilovat spolupráci na hranicích a regionální a subregionální koordinaci.

(8)

Cíle regionálního plánu, které byly dohodnuty partnery ze západního Balkánu, jsou v souladu s úsilím vyvíjeným ze strany Unie a OSN za účelem potírání nedovoleného hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a nedovoleného obchodování s nimi. Unie by proto měla západní Balkán v provádění regionálního plánu podporovat.

(9)

Středisko SEESAC, které bylo zřízeno v Bělehradě v roce 2002 a které je provozováno v rámci společného mandátu Rozvojového programu OSN (UNDP) a Rady pro regionální spolupráci, která nahradila Pakt o stabilitě pro jihovýchodní Evropu, napomáhá vnitrostátním a regionálním zúčastněným stranám při kontrole a omezování šíření a zneužívání ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně, a přispívá tak k posílení stability, bezpečnosti a rozvoje v jihovýchodní a východní Evropě. Středisko SEESAC klade zvláštní důraz na rozvoj regionálních projektů zaměřených na řešení problematiky přeshraničních toků zbraní.

(10)

V předchozích letech Unie podporovala středisko SEESAC prostřednictvím rozhodnutí Rady 2002/842/SZBP (1), jehož platnost byla prodloužena a jež bylo pozměněno rozhodnutími Rady 2003/807/SZBP (2) a 2004/791/SZBP (3), jakož i prostřednictvím rozhodnutí Rady 2010/179/SZBP (4), rozhodnutí Rady 2013/730/SZBP (5), jehož platnost byla prodloužena rozhodnutím Rady (SZBP) 2015/2051 (6), a rozhodnutí Rady (SZBP) 2016/2356 (7).

Dohoda uzavřená na základě rozhodnutí (SZBP) 2016/2356 pozbyde platnosti dne 29. prosince 2019.

(11)

Unie považuje středisko SEESAC za preferovaného partnera pro provádění regionálního plánu na západním Balkáně vzhledem k jeho prokázaným zkušenostem a zavedené sítí, průkazné kvalitě práce a koordinační úloze v rámci příprav předmětného plánu.

(12)

Dále by toto opatření Unie mělo podpořit boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1.   Za účelem boje proti nedovolenému obchodu s palnými zbraněmi a ručními palnými a lehkými zbraněmi na západním Balkáně, jakož i v zájmu omezení rizika pronikání nedovolených zbraní z oblasti západního Balkánu na území Unie bude Unie podporovat partnerské země ze západního Balkánu při provádění regionálního plánu pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně do roku 2024, přičemž bude nadále podporovat partnery ze západního Balkánu při naplňování těchto cílů stanovených v regionálním plánu (8):

1)

Do roku 2023 zajistit, aby byly zavedeny právní předpisy týkající se kontroly zbraní, které budou zcela harmonizovány s regulačním rámcem EU a dalšími souvisejícími mezinárodními závazky a standardy v rámci celého regionu.

2)

Do roku 2024 zajistit, aby byly politiky a postupy týkající se kontroly zbraní na západním Balkáně založeny na faktech a zpravodajských informacích.

3)

Do roku 2024 výrazně omezit nedovolené toky palných zbraní, střeliva a výbušnin směrujících na území západního Balkánu, v jeho rámci a mimo něj.

4)

Do roku 2024 výrazně omezit dodávku a zneužívání palných zbraní a související poptávku, a to prostřednictvím posílené informovanosti a vzdělávací, osvětové a informační činnosti.

5)

Do roku 2024 podstatně snížit odhadované množství nezákonně držených palných zbraní na západním Balkáně.

6)

Systematicky snižovat počet nadbytečných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a ničit takové zabavené zbraně a střelivo.

7)

Výrazně omezit riziko šíření a odklonu palných zbraní, střeliva a výbušnin.

2.   Kromě cílů uvedených v odstavci 1 bude toto opatření Unie podporovat boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku.

3.   K dosažení cílů uvedených v odstavcích 1 a 2 Unie prostřednictvím tohoto rozhodnutí:

a)

podpoří koordinaci a monitorování provádění plánu pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně;

b)

poskytne podporu orgánům v zemích západního Balkánu při úplné harmonizaci právních předpisů v oblasti kontroly zbraní s regulačním rámcem Unie a dalšími souvisejícími mezinárodními závazky; a

c)

podpoří boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi na západním Balkáně, v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku prostřednictvím posuzování kapacit a technické pomoci poskytované donucovacím orgánům a orgánům pohraniční policie.

4.   Zeměpisnou oblastí působnosti projektu je západní Balkán, přičemž přímými příjemci projektu jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo (*1), Srbsko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Účelem projektu bude rovněž nadále podporovat Moldavskou republiku, Ukrajinu a Bělorusko, které se potýkají se stejnými problémy v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní, a to předáváním získaných znalostí a zkušeností a osvědčených postupů vypracovaných na západním Balkáně od roku 2001.

5.   Opatření vyplývající z tohoto rozhodnutí budou založena na výsledcích dosažených v rámci předchozích rozhodnutí Rady na podporu střediska SEESAC.

6.   Podrobný popis projektu je uveden v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

2.   Technickým prováděním projektu uvedeného v článku 1 je pověřeno středisko SEESAC, v případě potřeby v koordinaci s odpovědnou osobou Evropské multidisciplinární platformy pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti (dále jen „platforma EMPACT“) pro palné zbraně.

3.   Středisko SEESAC plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s Rozvojovým programem OSN (UNDP), jednajícím jménem střediska SEESAC, nezbytná ujednání.

Článek 3

1.   Finanční referenční částka na provádění projektu financovaného Unií podle článku 1 činí 4 002 587,52 EUR.

2.   Výdaje financované referenční částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí rozpočet Unie.

3.   Na řádnou správu výdajů uvedených v odstavci 2 dohlíží Komise. Za tímto účelem uzavře s Rozvojovým programem OSN, jednajícím jménem střediska SEESAC, nezbytnou dohodu. Tato dohoda musí obsahovat ustanovení o tom, že středisko SEESAC zajistí odpovídající zviditelnění příspěvku Unie úměrné jeho výši.

4.   Komise bude usilovat o uzavření dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Informuje Radu o veškerých obtížích v tomto procesu a o dni uzavření uvedené dohody.

Článek 4

1.   Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí, založené na řádných čtvrtletních zprávách vypracovaných střediskem SEESAC. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení.

2.   Komise podává zprávy o finančních aspektech projektu podle článku 1.

Článek 5

1.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

2.   Toto rozhodnutí pozbývá platnosti 36 měsíců ode dne uzavření dohody podle čl. 3 odst. 3. Nebude-li v této lhůtě uzavřena uvedená dohoda, pozbývá toto rozhodnutí platnosti šest měsíců ode dne jeho vstupu v platnost.

V Bruselu dne 19. listopadu 2018.

Za Radu

předsedkyně

F. MOGHERINI


(1)  Rozhodnutí Rady 2002/842/SZBP ze dne 21. října 2002, kterým se provádí společná akce 2002/589/SZBP s ohledem na příspěvek Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě (Úř. věst. L 289, 26.10.2002, s. 1).

(2)  Rozhodnutí rady 2003/807/SZBP ze dne 17. listopadu 2003, kterým se mění a rozšiřuje rozhodnutí 2002/842/SZBP, kterým se provádí společná akce 2002/589/SZBP s ohledem na příspěvek Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě (Úř. věst. L 302, 20.11.2003, s. 39).

(3)  Rozhodnutí Rady 2004/791/SZBP ze dne 22. listopadu 2004, kterým se prodlužuje a mění rozhodnutí 2002/842/SZBP, kterým se provádí společná akce 2002/589/SZBP s ohledem na příspěvek Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě (Úř. věst. L 348, 24.11.2004, s. 46).

(4)  Rozhodnutí Rady 2010/179/SZBP ze dne 11. března 2010 na podporu činností střediska SEESAC zaměřených na kontrolu zbraní na západním Balkáně v rámci strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi (Úř. věst. L 80, 26.3.2010, s. 48).

(5)  Rozhodnutí Rady 2013/730/SZBP ze dne 9. prosince 2013 na podporu činností střediska SEESAC zaměřených na odzbrojení a kontrolu zbraní v jihovýchodní Evropě v rámci strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi (Úř. věst. L 332, 11.12.2013, s. 19).

(6)  Rozhodnutí Rady (SZBP) 2015/2051 ze dne 16. listopadu 2015, kterým se mění rozhodnutí 2013/730/SZBP na podporu činností střediska SEESAC zaměřených na odzbrojení a kontrolu zbraní v jihovýchodní Evropě v rámci strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi (Úř. věst. L 300, 17.11.2015, s. 19).

(7)  Rozhodnutí Rady (SZBP) 2016/2356 ze dne 19. prosince 2016 na podporu činností střediska SEESAC zaměřených na odzbrojení a kontrolu zbraní v jihovýchodní Evropě v rámci strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi (Úř. věst. L 348, 21.12.2016, s. 60).

(8)  http://www.seesac.org/f/docs/News-SALW/Roadmap-for-sustainable-solution.pdf

(*1)  Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.


PŘÍLOHA

PŘÍSPĚVEK UNIE K PROJEKTU STŘEDISKA SEESAC VĚNOVANÉMU ČINNOSTEM ZAMĚŘENÝM NA KONTROLU RUČNÍCH PALNÝCH A LEHKÝCH ZBRANÍ NA ZÁPADNÍM BALKÁNĚ V RÁMCI PROVÁDĚNÍ PLÁNU PRO UDRŽITELNÉ ŘEŠENÍ PROBLÉMU NEZÁKONNÉHO DRŽENÍ RUČNÍCH PALNÝCH A LEHKÝCH ZBRANÍ/PALNÝCH ZBRANÍ A STŘELIVA PRO NĚ, JEJICH ZNEUŽÍVÁNÍ A OBCHODOVÁNÍ S NIMI NA ZÁPADNÍM BALKÁNĚ

1.   Úvod a cíle

Jihovýchodní Evropa je i nadále problematickou oblastí a důležitou výzvou v rámci Strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva do nich a proti nedovolenému obchodování s nimi (dále jen „strategie EU pro ruční palné a lehké zbraně“). V posledních letech sice bylo dosaženo významného pokroku, avšak hromadění ručních palných a lehkých zbraní a paliva pro ně, nevyhovující podmínky skladování, nedovolené držení, jakož i tvorba politik a mezery v prováděcí kapacitě spolu s nestabilními politickými systémy i nadále omezují efektivitu činností v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní. Má-li být tedy zajištěn setrvalý pokrok a mají-li být zabezpečeny dosažené výsledky a připraveny podmínky pro dlouhodobé, udržitelné řešení, které spočívá mimo jiné v úplné harmonizaci s legislativním a regulačním rámcem Unie a v souladu s mezinárodními standardy, musí být nedílnou součástí úsilí Unie o dosažení cílů nové strategie EU pro ruční palné a lehké zbraně pokračující podpora boje proti hrozbě, již představuje šíření ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě a z této oblasti a související obchodování s těmito zbraněmi.

V zájmu řešení zbývajících výzev v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní a posílení závazku západního Balkánu, pokud jde o boj proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi a proti jejich zneužívání, byl dne 29. května 2018 v Tiraně v návaznosti na konzultační proces s relevantními subjekty a mezinárodními organizacemi komisemi ze západního Balkánu zabývajícími se ručními palnými a lehkými zbraněmi vypracován plán pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně do roku 2024 (dále jen „plán“). Dne 9. července 2018 byl plán potvrzen na vrcholném setkání se západním Balkánem v Londýně. Plán počítá se západním Balkánem jako bezpečnější oblastí, která bude šiřitelem bezpečnosti a v níž budou zavedeny komplexní a udržitelné mechanismy dohledu a kontroly, jež budou zcela harmonizovány se standardy Evropské unie a dalšími mezinárodními standardy, za účelem odhalování, prevence, stíhání a kontroly nezákonného držení a zneužívání palných zbraní, střeliva a výbušnin a obchodování s nimi. Regionální plán byl vypracován jako referenční a konsensuální dokument a jako takový počítá s dohodnutými úrovněmi výsledků a nastiňuje míru odhodlání požadovanou od příjemců na strategické, politické a operační úrovni, a to na základě politické angažovanosti orgánů západního Balkánu, pokud jde o závazky a strategické dokumenty přijaté v rámci OSN a Unie v oblasti kontroly zbraní.

Regionální středisko pro jihovýchodní a východní Evropu pro kontrolu ručních palných a lehkých zbraní (SEESAC) jakožto výkonná složka regionálního prováděcího plánu pro jihovýchodní Evropu zaměřeného na boj proti šíření ručních palných a lehkých zbraní poskytovalo podporu při vypracovávání regionálního plánu a bude koordinovat a podporovat jeho provádění. Tímto opatřením se tedy posílí pomoc v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní poskytovaná prostřednictvím rozhodnutí 2010/179/SZBP, 2013/730/SZBP a (SZBP) 2016/2356. Dosáhne se dalšího pokroku v procesích a opatřeních nezbytných k zajištění udržitelných kontrol ručních palných a lehkých zbraní na západním Balkáně.

Toto opatření a) podpoří koordinaci provádění regionálního plánu, b) podpoří harmonizaci legislativního a regulačního rámce v oblasti ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní s rámci Unie a c) umožní jasně pochopit, jaké jsou aktuální nedostatky a potřeby, za účelem dalšího zlepšení kapacit pro přeshraniční odhalování případů nedovoleného obchodování s palnými zbraněmi, a v návaznosti na zřízení národních kontaktních míst pro palné zbraně v jihovýchodní Evropě. Rovněž zajistí lepší přehled o aktuální situaci a určí oblasti pro podporu kapacit v oblasti předcházení nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní na Ukrajině a v Bělorusku a obchodování s nimi, přičemž bude vycházet z pomoci poskytnuté v rámci rozhodnutí (SZBP) 2016/2356 na podporu snižování rizika nedovoleného hromadění ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě a obchodování s nimi (SEESAC IV). Provádění tohoto opatření jako takové doplní činnosti podle rozhodnutí (SZBP) 2016/2356, přičemž umožní zintenzivnit dopad z hlediska boje proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi. Zajistí koordinaci s dalšími opatřeními a iniciativami vyvíjenými v regionu v oblasti boje proti obchodování s palnými zbraněmi s cílem využívat součinností, posílit interoperabilitu a předcházet zdvojování úsilí (1).

Celkovým cílem projektu je přispívat k míru a bezpečnosti v Evropě i na celém světě bojem proti hrozbě, kterou představuje hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a nedovolené obchodování s nimi v jihovýchodní Evropě i z této oblasti. Zároveň posílí regionální stabilitu prostřednictvím angažovanosti v rámci Rady pro regionální spolupráci a v partnerství s dalšími příslušnými mezinárodními partnery a iniciativami.

Projekt přímo přispěje k provádění bezpečnostní strategie EU, nové strategie EU pro ruční palné a lehké zbraně, strategie EU pro palné zbraně, akčního plánu proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi mezi EU a regionem jihovýchodní Evropy na období 2015–2019 (dále jen „akční plán 2015–2019“), politického cyklu EU pro boj proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti (EMPACT) pro palné zbraně, Smlouvy o obchodu se zbraněmi, Akčního programu OSN k prevenci, potírání a vymýcení nezákonného obchodu s ručními a lehkými zbraněmi ve všech jeho aspektech, mezinárodního nástroje pro sledování, protokolu OSN o střelných zbraních a rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1325 (2000) a konkrétně posílí regionální spolupráci v rámci boje proti hrozbě, již představuje šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně. Výsledky projektu rovněž přímo přispějí k provádění cíle udržitelného rozvoje č. 16 o pokojných a spravedlivých společnostech, zejména cíle 16.1 (významně snížit všechny druhy násilí a úmrtnost obecně) a 16.4 (významně snížit nedovolené toky zbraní). Projekt kromě toho doplní provádění akčního plánu Komise zaměřeného na boj proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi a výbušninami v Unii.

Konkrétně se bude v rámci projektu:

koordinovat a monitorovat provádění plánu pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně;

poskytovat podpora orgánům v zemích západního Balkánu při úplné harmonizaci jejich právních předpisů v oblasti kontroly zbraní s regulačním rámcem EU a dalšími souvisejícími mezinárodními závazky; a

poskytovat podpora za účelem boje proti nedovolenému obchodování se zbraněmi na západním Balkáně, v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku prostřednictvím posuzování kapacit a technické pomoci poskytované donucovacím orgánům a orgánům pohraniční policie.

V souladu se strategií EU pro ruční palné a lehké zbraně je cílem tohoto návazného projektu, který vychází z úspěšného provádění rozhodnutí 2013/730/SZBP a rozhodnutí (SZBP) 2016/2356, dále zpevnit systémy kontroly partnerských zemí a nadále podporovat multilateralismus posílením regionálních mechanismů zaměřených na boj proti dodávce a destabilizujícímu šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně. Aby bylo kromě toho zajištěno, že kapacity vytvořené v rámci orgánů zemí jihovýchodní Evropy budou sdíleny s dalšími zeměpisnými oblastmi, které jsou předmětem obav, zajistí projekt souhrnnější regionální rozměr prostřednictvím cíleného předávání znalostí.

2.   Výběr prováděcí agentury a koordinace s dalšími příslušnými iniciativami zaměřenými na financování

Středisko SEESAC je společnou iniciativou Rozvojového programu OSN a Rady pro regionální spolupráci a jako takové je kontaktním místem pro činnosti související s ručními palnými a lehkými zbraněmi v jihovýchodní Evropě. Středisko SEESAC jakožto výkonná složka regionálního prováděcího plánu zaměřeného na boj proti šíření ručních palných a lehkých zbraní spolupracuje od roku 2002 s vnitrostátními a mezinárodními zúčastněnými stranami v jihovýchodní Evropě při uplatňování uceleného přístupu ke kontrole ručních palných a lehkých zbraní tím, že provádí rozsáhlou škálu činností, mezi něž patří: usnadňování strategické a operační regionální spolupráce, podpora rozvoje politiky a posilování institucionálních kapacit, kampaně zaměřené na zvyšování informovanosti a na sběr ručních palných a lehkých zbraní, řízení zásob těchto zbraní, snižování nadměrných zásob, posilování schopností v oblasti označování a sledování, jakož i zlepšené kontroly vývozu zbraní. Při provádění regionálních aktivit, do nichž bylo zapojeno mnoho zúčastněných stran a které probíhaly v politickém a hospodářském kontextu společném pro všechny partnerské země v regionu, a při zajišťování vlastní odpovědnosti jednotlivých států i regionu a dlouhodobé udržitelnosti příslušných opatření tak středisko SEESAC získalo jedinečné schopnosti a zkušenosti a zavedlo se jako hlavní regionální orgán v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní.

Středisko SEESAC pokračuje v komunikaci na bilaterální i multilaterální úrovni se všemi příslušnými aktéry a organizacemi. V tomto ohledu rovněž nadále působí jako sekretariát regionální řídící skupiny zabývající se problematikou ručních palných a lehkých zbraní. Středisko SEESAC je rovněž sekretariátem iniciativy zaměřené na regionální přístup ke snižování zásob. Kromě toho je jednou ze stran koordinačních zasedání pro ruční palné a lehké zbraně a odstraňování min, která představují neformální mechanismus NATO, Unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a SEESAC pro činnosti v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní. Středisko SEESAC pravidelně přispívá k činnosti relevantních regionálních fór. Středisko SEESAC nadále provozuje rozsáhlou síť formálních i neformálních partnerství s organizacemi, jako je Regionální středisko pro kontrolu zbraní, verifikaci a poskytování pomoci (RACVIAC) () a Středisko pro bezpečnostní spolupráci a Fórum pro bezpečnostní spolupráci (FSC) při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V rámci Koordinační akce OSN pro ruční palné zbraně (CASA) jsou pořádána pravidelná koordinační zasedání a výměny informací a údajů s dalšími agenturami OSN, jako je Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) či Úřad OSN pro otázky odzbrojení (UNODA). Středisko SEESAC tudíž slouží jako regionální centrum a kontaktní místo pro celou škálu otázek souvisejících s reformou bezpečnostního sektoru, se zvláštním zaměřením na kontrolu ručních palných a lehkých zbraní a řízení zásob zbraní. Středisko SEESAC je v intenzivním kontaktu s relevantními subjekty Unie a poskytuje jim podporu v zájmu účinného zapojování partnerů v jihovýchodní Evropě, a zejména spolupracuje s GŘ Komise pro migraci a vnitřní věci a Europolem, jakož i s iniciativami pod vedením Unie, jako je platforma EMPACT se zaměřením na palné zbraně a evropská odborná skupina pro otázky palných zbraní (EFE).

Středisko SEESAC má sídlo v Bělehradě a v současné době působí v celé jihovýchodní Evropě, přičemž vyvíjí činnost v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Kosovu, Srbsku, Bývalé jugoslávské republice Makedonii a Moldavské republice a v omezené míře poskytuje podporu Ukrajině a Bělorusku. V minulosti středisko SEESAC rovněž působilo v Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku. Vlastní odpovědnost regionu zajišťuje Rada pro regionální spolupráci a regionální řídící skupina pro ruční palné a lehké zbraně, v jejímž rámci poskytují zástupci všech partnerských zemí jihovýchodní Evropy strategické poradenství ohledně činností střediska SEESAC a předkládají iniciativy v této oblasti a žádosti o tyto činnosti.

Středisko SEESAC razilo přístup založený na řešení společných problémů prostřednictvím regionálních iniciativ, který v jihovýchodní Evropě přinesl vynikající výsledky, nejen z hlediska sdílení zásadních informací a prosazování zdravé regionální soutěže, kterou podněcuje, ale především proto, že uplatňováním uceleného způsobu provádění přispívá k dosažení stálých a snadno měřitelných výsledků na vnitrostátní i regionální úrovni. Pořádání každoročních zasedání řídící skupiny zabývající se problematikou ručních palných a lehkých zbraní a zapojení střediska SEESAC do všech relevantních procesů a iniciativ umožňuje včasnou a otevřenou výměnu informací, získávání solidních poznatků o situaci a předvídavost, díky čemuž je zajištěno, aby se prováděné činnosti nepřekrývaly, odpovídaly aktuálním potřebám jednotlivých států a regionů a reagovaly na měnící se trendy.

Středisko SEESAC vychází při svých činnostech z potřeb formulovaných jeho partnery a ze shromážděných základních údajů a jeho činnost je podmíněna potvrzením a politickou podporou, jež udělí zúčastněné strany z jednotlivých států. Veškeré činnosti jsou navíc zařazeny do rámce podpory procesů vedených Unií a plnění standardů a kritérií Unie. Středisko SEESAC bylo při provádění činností plánovaných v rámci jeho předchozích projektů financovaných Unií velmi úspěšné a dosáhlo udržitelných výsledků projektu tím, že rozvinulo a posílilo odpovědnost jednotlivých partnerských zemí za příslušné projekty a činnosti, prosazovalo regionální koordinaci, předávání zkušeností a sdílení osvědčených postupů, jakož i výzkum na regionální úrovni. Díky svým odborným znalostem v oblasti ručních palných a lehkých zbraní a velmi dobré znalosti regionálních záležitostí a příslušných zúčastněných stran je středisko SEESAC nejvhodnějším partnerem pro provádění této konkrétní činnosti.

Projekt rovněž doplňuje stávající úsilí na vnitrostátní a regionální úrovni a usiluje o maximální synergie. Středisko SEESAC bude koordinovat svou činnost s touto mezinárodní pomocí:

v Bosně a Hercegovině:

pomoc Unie v oblasti řízení zásob, technické podpory a snižování nadbytečných zásob střeliva (projekt EU STAR), financovaná z krátkodobé složky nástroje Unie přispívajícího ke stabilitě a míru, který provádí úřad Rozvojového programu OSN v Sarajevu. Projekt EU STAR vychází z výsledků a poznatků projektu EXPLODE, jenž byl financován Unií a prováděn Rozvojovým programem OSN od dubna roku 2013 do listopadu roku 2016, přičemž cílem je další podpora zavádění udržitelného systému řízení zásob v Bosně a Hercegovině.

Projekt financovaný německým Spolkovým ministerstvem zahraničních věcí, jenž se zaměřuje na boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi (projekt CIAT), sleduje podporu pohraniční policie a Ministerstva bezpečnosti Bosny a Hercegoviny v budování jejich kapacit v oblasti odhalování obchodování s palnými zbraněmi, střelivem a výbušninami směřujícími z Bosny a Hercegoviny a přes ni, předcházení takovému obchodování a v oblasti boje proti němu.

Středisko SEESAC bude působit prostřednictvím koordinačního mechanismu zřízeného Ministerstvem obrany Bosny a Hercegoviny a mezinárodními aktéry za koordinace s operací EUFOR Althea, aby zajistilo nepřetržitou komplementaritu opatření s probíhajícími činnostmi mezinárodního společenství, jejichž cílem je řešit otázku nadbytečných zásob konvenčního střeliva, které drží Ministerstvo obrany Bosny a Hercegoviny, a zohlednilo možné budoucí plány na kampaň zaměřenou na sběr nedovolených konvenčních zbraní v Bosně a Hercegovině.

Díky úzké spolupráci a koordinaci s těmito třemi projekty již bylo dosaženo významných přínosů, které přinesly efektivnější výsledky.

v Srbsku: projekt CASM (conventional ammunition stockpile management,) který je financován Ministerstvem zahraničních věcí Spojených států, Rozvojovým programem OSN a OBSE a jehož účelem je posílit zabezpečení a bezpečnost předem stanovených míst pro skladování konvenčního střeliva a likvidace ohlášeného nadbytečného střeliva;

v Černé Hoře: projekt demilitarizace Černé Hory (MONDEM), který je spravován Rozvojovým programem OSN společně s OBSE a jehož účelem je usilovat o omezení rizika při boji proti šíření, a to prostřednictvím rozvoje systémů infrastruktury a řízení bezpečných a zabezpečených skladů konvenčního střeliva, jakož i systémů jejich řízení, omezení rizika souvisejícího s výbušninami pro obyvatelstvo prostřednictvím odzbrojování šetrného k životnímu prostředí, ničení toxického nebezpečného odpadu (kapalné raketové pohonné hmoty) a podpory reformy obrany zničením omezeného množství těžké vojenské techniky určené Ministerstvem obrany Černé Hory;

v Bývalé jugoslávské republice Makedonii: projekt na snižování rizika šíření zbraní a střeliva, jehož cílem je zvýšit zabezpečení stávajících zásob ručních palných zbraní a střeliva a jenž je spravován ministerstvem vnitra a prováděn misí OBSE ve Skopje;

v Kosovu: projekt na útlum rizika, které představují palné zbraně a výbušniny (FERM, dříve KOSSAC), jehož původním účelem bylo omezit ozbrojené násilí v Kosovu a zvýšit bezpečnost obyvatelstva a jehož cílem je nyní podpořit zúčastněné strany v Kosovu v zájmu kontroly rozšířeného nedovoleného držení a oběhu ručních palných a lehkých zbraní a prostřednictvím přístupu založeného na řízení rizik a na poznatcích minimalizovat rizika těchto zbraní a výbušných materiálů;

na regionální úrovni: regionální platforma pro reformu bezpečnostního sektoru (RSSRP), která je dobře zavedeným zdrojem rychlé, účinné a poptávkou podložené reakce na potřeby v oblasti právního státu, a to na technické úrovni v celosvětovém měřítku; platforma RSSRP poskytuje cílenou pomoc se zvláštním důrazem na kontrolu ručních palných a lehkých zbraní a na zohledňování rovnosti žen a mužů v oblasti bezpečnostní politiky, a to za využití mechanismu rychlého nasazení založeného na jedinečné síti odborníků na bezpečnost se zkušenostmi s reformou bezpečnostního sektoru, kterou středisko SEESAC disponuje.

Středisko SEESAC udržuje pravidelný kontakt s OBSE, NATO, Europolem, platformou EMPACT, Interpolem a dalšími relevantními aktéry v zájmu zajištění komplementarity činnosti, včasného provádění opatření a nákladově efektivního využívání zdrojů.

3.   Popis projektu

Nová fáze projektu SEESAC bude vycházet z výsledků dosažených podle rozhodnutí Rady 2013/730/SZBP a současně doplňovat činnosti podle stávajícího rozhodnutí Rady (SZBP) 2016/2356.

Zaměří se na tři hlavní oblasti, přičemž se bude nadále řídit uceleným přístupem ke zvládání hrozby, již ruční palné a lehké zbraně v tomto regionu představují. Uvedené tři oblasti se týkají strategicko-politické úrovně i operačních aspektů, a přímo tak podporují kontrolu ručních palných a lehkých zbraní na všech úrovních se zaměřením na: intenzivní koordinaci regionálního přístupu v zájmu provádění regionálního plánu; posilování kapacit v zájmu harmonizace právních předpisů v oblasti kontroly zbraní; a lepší porozumění kapacitám pro boj proti nedovolenému obchodování na Ukrajině a v Bělorusku.

Výsledkem projektu bude zejména:

koordinované provádění plánu pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně;

podpora orgánů v zemích západního Balkánu při úplné harmonizaci jejich právních předpisů v oblasti kontroly zbraní s regulačním rámcem Unie a s dalšími souvisejícími mezinárodními závazky, jakož i standardizace napříč celým regionem;

boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi na západním Balkáně, v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku prostřednictvím posuzování kapacit a technické pomoci poskytované donucovacím orgánům a orgánům pohraniční policie.

Strategie projektu je založena na jedinečném přístupu střediska SEESAC, který spočívá v podpoře důvěry a spolupráce v regionu jakožto předpokladu pro dosažení konkrétní a měřitelné transformační změny. Konkrétně se na regionální úrovni osvědčily různé procesy spolupráce zprostředkované střediskem SEESAC, do nichž jsou zapojeni jak tvůrci politik, tak odborníci z praxe na operační úrovni, jakožto zásadní prvek při zajišťování podpůrného a konkurenčního prostředí pro předávání znalostí, výměnu odborností a sdílení informací. Bylo tak možné nejen zvýšit kapacity v regionu, ale především vybudovat důvěru a navázat přímou spolupráci mezi orgány a jednotlivými odborníky, díky níž bylo mimo jiné možno vypracovat regionální plán. Prostředí profesionální důvěry pak umožňuje pokrok na vnitrostátní úrovni v otázkách, jimiž se tento plán zabývá. Kromě toho se díky přístupu regionální spolupráce stal region transparentnějším a efektivnějším ve svém úsilí kontrolovat obchod se zbraněmi, v důsledku čehož se státy jihovýchodní Evropy nyní řadí mezi nejtransparentnější v celosvětovém měřítku, pokud jde o vykazování převodů zbraní. Projekt bude proto nadále podporovat regionální spolupráci jakožto umocňující složku nezbytnou pro dosažení měřitelných výsledků.

Zeměpisnou oblastí působnosti projektu je západní Balkán, přičemž přímými příjemci projektu jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Srbsko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Účelem projektu bude rovněž nadále podporovat východoevropské země, které se potýkají se stejnými problémy v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní, například Moldavskou republiku, Ukrajinu a Bělorusko, a to předáváním získaných znalostí a zkušeností a osvědčených postupů vypracovaných na západním Balkáně od roku 2001.

3.1.   Koordinace provádění plánu pro udržitelné řešení problému nezákonného držení ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a střeliva pro ně, jejich zneužívání a obchodování s nimi na západním Balkáně

Cíl

Zajistit účinnou koordinaci provádění regionálního plánu ze strany šesti příjemců, jakož i provádění souvisejících šesti akčních plánů vypracovaných na základě konkrétních cílů a měření prostřednictvím klíčových ukazatelů výkonnosti. Dosažený pokrok se bude měřit prostřednictvím mechanismu monitorování, hodnocení a oznamování výsledků dosažených při provádění regionálního plánu a vnitrostátních akčních plánů k jeho provádění.

Popis

Partnerské země západního Balkánu na vrcholném setkání se západním Balkánem konaném dne 9. července 2018 v Londýně opětovně potvrdili společné odhodlání a posílenou angažovanost, pokud jde o vymýcení nezákonného držení palných zbraní, jejich zneužívání a obchodování s nimi, přičemž v tomto smyslu potvrdili plán. Regionální plán, vypracovaný na základě procesu zevrubné konzultace a za podpory střediska SEESAC, doplňuje stávající činnosti Unie zaměřené na odvrácení uvedené hrozby, konkrétně akční plán 2015–2019, společné sdělení Komise a vysoké představitelky nazvané Body ke strategii EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu pro ně, jakož i práci Europolu v rámci platformy EMPACT v regionu. Tento plán je dokladem konsensu, kterého dosáhly všechny zúčastněné strany v regionu, pokud jde o stávající výzvy, obecné cíle, jichž je třeba dosáhnout, a harmonogram provádění opatření, jež mají být přijata. Představuje celkovou platformu pro naplnění společně dohodnutých klíčových ukazatelů výkonnosti na strategické, politické i operační úrovni. Činnosti v rámci této složky tudíž povedou k následujícím výsledkům: účinná koordinace provádění řečeného plánu na regionální úrovni; cílená podpora komisí pro ruční palné a lehké zbraně a příslušných orgánů při provádění jejich akčních plánů, jimiž se regionální plán provádí; pravidelné monitorování a hodnocení pokroku s ohledem na společně dohodnuté klíčové ukazatele výkonnosti; lepší porozumění schopnostem příjemců, co se týče provádění opatření v jednotlivých funkčních oblastech plánu.

V rámci projektu se konkrétně počítá s koordinací provádění plánu prostřednictvím:

formálních regionálních zasedání pro koordinaci plánu, zaměřených na posuzování pokroku a výměnu informací;

poskytování odborné a technické podpory místním zasedáním pro koordinaci plánu při monitorování provádění vnitrostátních akčních plánů;

vypracovávání půlročních monitorovacích a hodnotících zpráv, dokumentujících pokrok, výzvy a potřeby v provádění plánu na základě společně dohodnutých klíčových ukazatelů výkonnosti;

střednědobého hodnocení provádění akčních plánů pro provádění regionálního plánu zahrnujícího posouzení kapacit šesti příjemců v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní;

činnosti zaměřené na informovanost o regionálním plánu a jeho zviditelnění (včetně zřízení online platformy, zapojení zúčastněných stran a zvyšování povědomí).

Výsledky projektu/ukazatele provádění projektu:

uspořádání až šesti regionálních zasedání pro koordinaci regionálního plánu;

umožnění posouzení pokroku, výměny informací, předávání poznatků a standardizace;

uspořádání místních koordinačních zasedání (celkem až 36);

vypracování půlročních monitorovacích a hodnotících zpráv (celkem až šest);

vypracování střednědobého hodnocení zahrnujícího posouzení kapacit šesti příjemců v rámci regionálního plánu;

zřízení online platformy pro zajištění řádné informovanosti o regionálním plánu a jeho zviditelnění.

3.2.   Podpora orgánů v zemích západního Balkánu při úplné harmonizaci jejich právních předpisů v oblasti kontroly zbraní s regulačním rámcem Unie a dalšími souvisejícími mezinárodními závazky a standardy v celém regionu

Cíl

V rámci této složky bude poskytnuta komplexní technická podpora pro vypracování a zavedení robustního právního rámce kontroly ručních palných a lehkých zbraní, jenž bude plně harmonizován a jenž bude v souladu s unijními a dalšími mezinárodními dohodami a standardy.

Popis

Prvním cílem regionálního plánu je zajistit do roku 2023 existenci právních předpisů v oblasti kontroly zbraní na západním Balkánu a jejich plnou harmonizaci s regulačním rámcem Unie i s dalšími souvisejícími mezinárodními závazky. Je zřejmé, že takovýto legislativní a regulační rámec pro kontrolu ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní je na západním Balkánu neodkladně zapotřebí, aby bylo možno kontrolu zbraní účinně regulovat a aby bylo možno snáze reagovat na příslušné hrozby. V důsledku pak bude možno v rámci západního Balkánu dosáhnout kompatibility právních předpisů a postupů pro kontroly zbraní, jakož i standardizace postupů kontrol ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a související praxe. Díky této standardizaci by bylo možno odstranit překážky bránící donucovacím a justičním orgánům v přímé spolupráci, výměně informací a vedení společných nebo paralelních vyšetřování. Bylo by pak rovněž možno lépe a účinněji reagovat na hrozby související s palnými zbraněmi na vnitrostátní, regionální i evropské úrovni. Protože v legislativních a politických rámcích regulujících kontrolu ručních palných a lehkých zbraní v jihovýchodní Evropě mnohdy není zohledněna ani náležitě řešena problematika rovnosti žen a mužů, což snižuje účinnost kontrol zbraní, jež mají zajišťovat bezpečnost pro všechny občany, ať již se jedná o ženy, muže, dívky, nebo chlapce, přispěje projekt rovněž k začlenění problematiky rovnosti žen a mužů do právních předpisů, jež kontroly zbraní upravují.

Tato složka bude vycházet z odborné podpory poskytované orgánům v regionu v rámci provádění rozhodnutí 2013/730/SZBP a podpoří tyto orgány v následujících oblastech: lepší porozumění aktuálnímu stavu a nedostatkům právních rámců daných šesti příjemců; zajištění technické podpory pro plnou harmonizaci s unijním regulačním rámcem a dalšími mezinárodními dohodami a standardy, příprava cílených vnitrostátních a regionálních tematických seminářů; aktualizace přehledu právních předpisů z celého regionu, které se týkají zbraní; posouzení právního rámce šesti příjemců projektu z hlediska problematiky rovnosti žen a mužů, aby bylo zajištěno, že politiky týkající se kontrol zbraní neopomíjejí souvislosti mezi otázkami ručních palných a lehkých zbraní a genderovými otázkami, a pokračování programu koučů pro problematiku rovnosti žen a mužů. Akcí bude rovněž podpořeno posilování kapacit komisí pro ruční palné a lehké zbraně v oblasti osvětové a informační činnosti, a to formou odborné přípravy věnované budování mediálních strategií.

K tomuto účelu budou sloužit:

vypracování hodnocení a analýzy nedostatků právních rámců partnerských zemí v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní, míry jejich harmonizace s unijními a mezinárodními právními předpisy a míry standardizace procesů v regionu;

poskytnutí podpory pro účely standardizace a harmonizace právních předpisů prostřednictvím poradenství zajišťovaného průběžně i na vyžádání a pořádání tematických seminářů věnovaných právním a správním předpisům týkajícím se zbraní a souvisejícím předpisům trestního práva na regionální i vnitrostátní úrovni;

aktualizace přehledu právních předpisů z celého regionu, které se týkají zbraní, jakožto praktického referenčního nástroje k právním předpisům upravujícím kontroly ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní v regionu;

posouzení právního rámce z hlediska problematiky rovnosti žen a mužů a pokračování programu koučů pro problematiku rovnosti žen a mužů;

odborná příprava věnovaná budování mediálních strategií.

Výsledky projektu/ukazatele provádění projektu:

zpráva o hodnocení a analýze nedostatků vnitrostátního právního rámce každého příjemce (šest);

až tři regionální semináře a šest tematických seminářů pro příjemce;

na vyžádání poskytnutí odborné podpory v oblasti aktuálního vývoje legislativních a politických otázek;

aktualizace přehledu právních předpisů týkajících se zbraní a jeho překlad do všech relevantních jazyků regionu;

zprávy (šest) o posouzení právního rámce týkajícího se zbraní z hlediska problematiky rovnosti žen a mužů;

program koučů pro problematiku rovnosti žen a mužů za účasti dvou předsedů komisí pro ruční palné a lehké zbraně;

vypracování mediálních strategií a odborná příprava v této oblasti.

3.3.   Boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi na západním Balkáně, v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku prostřednictvím posuzování kapacit a technické pomoci poskytované donucovacím orgánům a orgánům pohraniční policie

Cíl

Omezit hrozbu nedovoleného obchodování s palnými zbraněmi posílením kapacit donucovacích orgánů a pohraniční policie v regionu jihovýchodní Evropy, pokud jde o další shromažďování, analýzu a sdílení informací.

Popis

V rámci této složky bude posouzena schopnost orgánů v regionu uskutečňovat preventivní i represivní činnosti nezbytné k úspěšnému odhalování, maření a potírání obchodování s palnými zbraněmi, střelivem a výbušninami směřujícími z oblasti jejich jurisdikce a přes ni. Podpora bude zaměřena na podrobné hodnocení potřeb pohraničních orgánů a kriminální policie z hlediska lidských zdrojů a vybavení, jež jsou nezbytné pro jejich řádné fungování a plnění úkolů. Uskuteční se pilotní projekt, jehož cílem bude vybudovat síť pro balistické informace v jihovýchodní Evropě jakožto nákladově efektivní strukturu pro výměnu operačních balistických informací přímo napojenou na Europol, která bude uzpůsobena pro automatické shromažďování a výměnu operativních balistických informací ohledně stávající přeshraniční trestné činnosti související s palnými zbraněmi, předcházení další trestné činnosti a zlepšování strategického přehledu o povaze a obvyklých způsobech fungování trestné činnosti související se zbraněmi.

Navrhované činnosti budou doplňovat probíhající opatření v jihovýchodní Evropě podporovaná Unií a budou s nimi úzce koordinovány, přičemž zejména se jedná o politický cyklus EU pro boj proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti a konkrétně o operační akční plány platformy EMPACT pro palné zbraně, činnosti Europolu, Frontexu a Interpolu. Činnosti v rámci této složky kromě toho přispějí k provádění akčního plánu 2015–2019.

V návaznosti na úspěšný přístup obnášející zapojení orgánů Moldavské republiky, Ukrajiny a Běloruska do regionálních procesů spolupráce, které v jihovýchodní Evropě probíhají, byla navíc již určena řada potřeb souvisejících s kontrolami ručních palných a lehkých zbraní. V zájmu posílení kapacit moldavských, ukrajinských a běloruských orgánů pověřených kontrolami ručních palných a lehkých zbraní, pokud jde o boj proti trestné činnosti obecně a šíření ručních palných a lehkých zbraní/palných zbraní a obchodování s nimi konkrétně, budou v rámci této složky posouzeny kritické oblasti pro kontroly ručních palných a lehkých zbraní v uvedených jurisdikcích, čímž budou připraveny podmínky pro cílená opatření zaměřená na omezení hrozby, kterou nedovolené obchodování s ručními palnými a lehkými zbraněmi představuje.

Hlavní plánované činnosti:

posouzení potřeb útvarů pohraniční a kriminální policie na západním Balkáně, pokud jde o boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi;

navázání na aktuální práci zaměřenou na zřizování kontaktních míst pro palné zbraně prostřednictvím praktické podpory pro účely schopností v oblasti výměny informací, zejména pokud jde o balistické důkazní materiály, jakož i pořizování specializovaného vybavení za účelem podpory uvedených kontaktních míst;

posouzení kapacit Moldavské republiky, Ukrajiny a Běloruska z hlediska vybraných aspektů kontroly ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin, jakož i boje proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi, mimo jiné se zaměřením na právní a politické rámce, schopnosti v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení skladů, ochranu hranic, reakce kriminální policie a justičních orgánů na obchodování s palnými zbraněmi a jejich zneužívání. V podrobném posouzení budou identifikovány příležitosti, hrozby a výzvy spolu s doporučeními týkajícími se možných cílených opatření zaměřených na omezení hrozby, kterou nedovolené obchodování s ručními palnými a lehkými zbraněmi představuje.

Výsledky projektu/ukazatele provádění projektu:

posouzení potřeb útvarů pohraniční a kriminální policie na západním Balkáně, pokud jde o boj proti nedovolenému obchodování se zbraněmi;

zvýšené schopnosti balistických odborníků a vyšetřovatelů v oblasti boje proti přeshraniční trestné činnosti související s palnými zbraněmi;

uskutečněné pilotní testování struktury pro výměnu operačních balistických informací;

posouzení kapacit Moldavské republiky, Ukrajiny a Běloruska y z hlediska vybraných aspektů kontroly ručních palných a lehkých zbraní a identifikace cílených opatření.

4.   Příjemci

Přímými příjemci projektu budou orgány odpovědné za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní na západním Balkáně. Z rozvoje kapacit, zlepšení poznatků, zdokonalení postupů a nákladově efektivního specializovaného vybavení nezbytného pro posílení politických, operačních a technických aspektů kontrol ručních palných a lehkých zbraní budou mít prospěch ministerstva vnitra a jiné orgány v oblasti vnitřních věcí, policejní útvary, příslušníci pohraniční stráže a celní orgány Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Srbska, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Moldavské republiky. Komise pro ruční palné a lehké zbraně a další orgány ze zemí jihovýchodní Evropy odpovědné za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní budou využívat odbornou přípravu a sdílení informací, jakož i regionální spolupráci. Klíčové orgány pověřené kontrolou ručních palných a lehkých zbraní v Moldavské republice, na Ukrajině a v Bělorusku pak budou mít prospěch z lepšího porozumění hrozbě nedovoleného obchodování s palnými zbraněmi a cíleného předávání poznatků.

Navrhované činnosti jsou zcela v souladu s regionálním plánem i s prioritami partnerských zemí v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní a byly potvrzeny příslušnými orgány partnerských zemí odpovědnými za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní, které jim vyjádřily podporu a zavázaly se k dosažení cílů projektu.

Vzhledem ke snížení rizika souvisejícího s ručními palnými a lehkými zbraněmi bude nepřímým příjemcem projektu i široká veřejnost ze zemí západního Balkánu, východní Evropy a Unie, která je rozsáhlým šířením těchto zbraní ohrožena.

5.   Zviditelnění Unie

Středisko SEESAC přijme veškerá nezbytná opatření k zajištění toho, aby byla veřejnost informována o skutečnosti, že dotčenou akci financuje Unie. Tato opatření budou provedena v souladu s Příručkou pro komunikaci a zviditelnění v rámci vnější činnosti Unie, kterou vydala Komise. Středisko SEESAC tudíž zajistí zviditelnění příspěvku Unie prostřednictvím patřičného označení a reklamy, které vyzdvihnou úlohu Unie, zajistí transparentnost jejích činností a zvýší informovanost o důvodech vedoucích k tomuto rozhodnutí, jakož i o podpoře, kterou tomuto rozhodnutí poskytuje Unie, a o výsledcích této podpory. Na materiálech, které budou v rámci projektu vytvořeny, bude zřetelně vyobrazena vlajka Unie v souladu s pokyny Unie pro správné užívání a reprodukci vlajky.

Vzhledem k tomu, že plánované činnosti mají velmi odlišný obsah a povahu, bude využita celá řada propagačních nástrojů, včetně: tradičních sdělovacích prostředků, internetových stránek, sociálních médií, informačních a propagačních materiálů, včetně infografiky, letáků, oběžníků, tiskových zpráv a dalších materiálů dle potřeby. Publikace, veřejné akce, kampaně, vybavení a stavební práce provedené v rámci projektu budou patřičně označeny. V zájmu dalšího posílení dopadu zvyšování informovanosti vládních orgánů a veřejnosti z různých zemí, mezinárodního společenství, místních i mezinárodních sdělovacích prostředků budou jednotlivé cílové skupiny projektu osloveny vhodnými jazykovými prostředky. Zvláštní pozornost bude věnována přítomnosti v nových médiích a na internetu.

6.   Doba trvání

Na základě zkušeností získaných při provádění rozhodnutí 2010/179/SZBP a 2013/730/SZBP a s ohledem na regionální rozměr projektu, počet příjemců, jakož i množství a složitost plánovaných činností, je časový rámec provádění stanoven na 36 měsíců.

7.   Obecná struktura

Technickým prováděním této akce je pověřen Rozvojový program OSN (UNDP), jednající jménem střediska SEESAC, které je regionální iniciativou vyvíjenou v rámci mandátu UNDP a Rady pro regionální spolupráci, jež nahradila Pakt o stabilitě pro jihovýchodní Evropu. Středisko SEESAC je výkonnou složkou regionálního prováděcího plánu pro jihovýchodní Evropu zaměřeného na boj proti šíření ručních palných a lehkých zbraní, a je tedy kontaktním místem pro otázky související s ručními palnými a lehkými zbraněmi v regionu jihovýchodní Evropy včetně usnadňování koordinace provádění regionálního plánu.

Program UNDP, jednající jménem střediska SEESAC, ponese celkovou odpovědnost za provádění činností v rámci projektu a bude odpovědný i za provedení projektu jako takového. Doba trvání projektu je tři roky (36 měsíců).

8.   Partneři

Středisko SEESAC bude tuto akci provádět přímo v úzké spolupráci s komisemi pro ruční palné a lehké zbraně, jakož i s ministerstvy vnitra a jinými orgány v oblasti vnitřních věcí Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Srbska, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Moldavské republiky a s příslušnými orgány na Ukrajině a v Bělorusku. Další subjekty budou úzce zapojeny v souladu se zavedeným uceleným přístupem ke kontrole ručních palných a lehkých zbraní, jenž zahrnuje jednotlivé zúčastněné strany.

9.   Podávání zpráv

Bez ohledu na to, zda Komise tuto akci plně financuje, nebo pouze spolufinancuje, se bude na celou akci vztahovat povinnost podávání popisných i finančních zpráv, jak je uvedeno ve zvláštní dohodě o financování a připojeném rozpočtu.

Čtvrtletně budou předkládány popisné zprávy o pokroku, aby bylo možné evidovat a sledovat pokrok směrem k dosažení zásadních cílů.

10.   Odhadovaný rozpočet

Celkové odhadované náklady projektu financovaného ze strany Unie činí 4 002 587,52 EUR.


(1)  Akční plán proti obchodování s palnými zbraněmi mezi EU a regionem jihovýchodní Evropy (2015–2019). Závěry Rady o provádění politického cyklu EU pro boj proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti (2018–2021) – EMPACT pro palné zbraně.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU