32018D0119(01)Rozhodnutí Komise ze dne 18. ledna 2018 o ustavení skupiny odborníků pro otázky dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí

Publikováno: OJ-C 19, 19.1.2018, s. 3-6 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 18. ledna 2018 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 8. února 2018 Nabývá účinnosti: 8. února 2018
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 18. ledna 2018

o ustavení skupiny odborníků pro otázky dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí

(2018/C 19/03)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Článek 191 Smlouvy ukládá Unii a jejím členským státům úkol zajistit, aby politika Unie v oblasti životního prostředí přispívala k zachování, ochraně a zlepšování kvality životního prostředí a měla za cíl vysokou úroveň ochrany.

(2)

S cílem zajistit lepší provádění a dodržování právních předpisů Unie v oblasti životního prostředí v souladu se sdělením Komise „Opatření EU ke zlepšení dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí“ (1) Komise potřebuje využít odborné znalosti odborníků seskupených v poradním orgánu.

(3)

Proto je nutné ustavit skupinu odborníků na vysoké úrovni pro otázky dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí a vymezit její úkoly a strukturu.

(4)

Tato skupina by měla pomoci vypracovat pokyny týkající se osvědčených postupů při zajišťování souladu s požadavky v oblasti životního prostředí, další podpůrné dokumenty, včetně dokumentů týkajících se odborných dovedností a znalostí a posuzování vnitrostátních systémů a rovněž osvěty a šíření informací v oblasti zajišťování souladu s požadavky právních předpisů a správy v oblasti životního prostředí. Skupina by měla rovněž pomáhat koordinovat a monitorovat provádění opatření ke zlepšení dodržování předpisů a správy v oblasti životního prostředí a pomáhat Komisi při přípravě iniciativ a legislativních návrhů souvisejících s otázkami širší správy v oblasti životního prostředí.

(5)

Skupina by se měla skládat z odborníků členských států EU a zástupců stávajících celoevropských profesních sítí zabývajících se problematikou zajišťování souladu s právními předpisy a správou v oblasti životního prostředí.

(6)

Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy skupiny.

(7)

Osobní údaje by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (2),

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Ustavuje se skupina odborníků pro otázky dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí. Skupina se bude nazývat „Fórum pro dodržování právních předpisů a správu v oblasti životního prostředí“.

Článek 2

Úkoly

Úkolem skupiny je:

a)

pomáhat Komisi koordinovat a monitorovat provádění opatření ke zlepšení dodržování předpisů a správy v oblasti životního prostředí a pomáhat při přípravě legislativních návrhů nebo politických iniciativ souvisejících s dodržováním předpisů a správou v oblasti životního prostředí, a to rovněž týkajících se:

i)

podpory dodržování právních předpisů, monitorování a prosazování (zajišťování souladu);

ii)

přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí;

iii)

přístupu k informacím o životním prostředí;

iv)

účasti veřejnosti a

v)

dalších záležitostí správy;

b)

zavést spolupráci a koordinaci mezi Komisí, členskými státy a stávajícími celoevropskými profesními sítěmi (3) v otázkách provádění právních předpisů, programů a politik Unie v oblasti životního prostředí;

c)

umožnit výměnu zkušeností a osvědčených postupů v oblasti dodržování předpisů správy v oblasti životního prostředí.

Článek 3

Konzultace

Komise může se skupinou konzultovat jakékoli záležitosti týkající se provádění opatření v souvislosti s dodržováním právních předpisů a správy v oblasti životního prostředí, včetně zavedení opatření ke zlepšení dodržování předpisů a správy v této oblasti (4), jejich přezkumu a určování dalších opatření na období po roce 2019.

Článek 4

Členství

1.   Členy skupiny jsou orgány členských států a další veřejné subjekty.

2.   Členy skupiny jsou zejména tyto veřejné subjekty:

a)

Síť Evropské unie pro provádění a vymáhání práva v oblasti životního prostředí;

b)

Evropská síť státních zástupců pro životní prostředí;

c)

Evropské fórum soudců pro životní prostředí;

d)

EnviCrimeNet;

e)

Evropská síť vedoucích pracovníků agentur pro ochranu životního prostředí;

f)

Evropská organizace nejvyšších kontrolních institucí;

g)

Europol;

h)

Eurojust.

3.   Orgány členských států a jiných veřejných subjektů jmenují své zástupce a odpovídají za zajištění toho, aby se jednalo o osoby s vysokou úrovní odborných znalostí.

4.   Členové, kteří nebudou schopni nadále účinně přispívat k jednáním odborné skupiny, kteří podle názoru dotčeného útvaru Komise nesplňují podmínky stanovené v článku 339 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo kteří odstoupí, nebudou více zváni k účasti na zasedáních skupiny a bude možné je na zbývající dobu jejich funkčního období nahradit.

Článek 5

Předseda

Skupině předsedá zástupce Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise (dále jen „GŘ ENV“).

Článek 6

Fungování skupiny

1.   Skupina koná na žádost GŘ ENV v souladu s horizontálními pravidly pro expertní skupiny Komise (dále jen „horizontální pravidla“) (5).

2.   Zasedání skupiny se v zásadě konají v prostorách Komise.

3.   Služby sekretariátu zajišťuje GŘ ENV. Zasedání skupiny a jejích podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise z jiných útvarů, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

4.   Skupina může po dohodě s GŘ ENV prostou většinou svých členů rozhodnout, že její jednání bude veřejné.

5.   Zápis diskuse ke každému bodu programu jednání a ke stanoviskům přijatým skupinou musí být smysluplný a úplný. Zápis vypracuje sekretariát a odpovídá za něj předseda.

6.   Skupina přijímá svá stanoviska, doporučení nebo zprávy na základě konsensu. V případě hlasování určí výsledek prostá většina členů. Členové, kteří hlasovali proti, mají právo na to, aby byl ke stanovisku, doporučení nebo zprávě připojen dokument shrnující důvody jejich postoje.

Článek 7

Podskupiny

1.   GŘ ENV může zřídit podskupiny pro účely posouzení specifických otázek na základě mandátu vymezeném GŘ ENV. Podskupiny působí v souladu s horizontálními pravidly a podávají zprávy skupině. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile splní svůj úkol.

2.   Členové podskupin, kteří nejsou členy skupiny, jsou vybíráni prostřednictvím veřejné výzvy k podávání přihlášek v souladu s horizontálními pravidly (6).

Článek 8

Přizvaní odborníci

GŘ ENV může přizvat odborníky se zvláštní kvalifikací ve vztahu k předmětu jednání, aby se ad hoc zúčastnili činnosti skupiny nebo jejích podskupin.

Článek 9

Pozorovatelé

1.   Jednotlivcům, organizacím nebo veřejným subjektům jiným, než které jsou uvedeny v článku 4, lze přiznat postavení pozorovatele v souladu s horizontálními pravidly na základě přímého pozvání.

2.   Tyto organizace nebo veřejné subjekty s postavením pozorovatele jmenují své zástupce.

3.   Předseda může pozorovatelům a jejich zástupcům povolit účast na diskusích skupiny a předkládání odborných poznatků. Nemají však právo volit ani se účastnit formulování doporučení či rad skupiny.

Článek 10

Jednací řád

Na návrh a po dohodě s GŘ ENV přijme skupina prostou většinou svých členů jednací řád, a to na základě standardního jednacího řádu pro expertní skupiny a v souladu s horizontálními pravidly (7).

Článek 11

Služební tajemství a nakládání s utajovanými informacemi

Členové skupiny a jejich zástupci, jakož i přizvaní odborníci a pozorovatelé jsou povinni dodržovat závazky týkající se služebního tajemství, které se podle Smluv a jejich prováděcích pravidel vztahují na všechny členy orgánů a jejich zaměstnance, a dále bezpečnostní pravidla Komise o ochraně utajovaných skutečností Unie, která jsou stanovena v rozhodnutích Komise (EU, Euratom) 2015/443 (8) a (EU, Euratom) 2015/444 (9). Pokud tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

Článek 12

Transparentnost

1.   Skupina a její podskupiny se zaregistrují do Rejstříku expertních skupin Komise a dalších podobných subjektů (dále jen „rejstřík expertních skupin“).

2.   Pokud jde o složení skupiny, zveřejní se v rejstříku expertních skupin následující údaje:

a)

jména orgánů členských států;

b)

názvy ostatních veřejných subjektů;

c)

jména pozorovatelů.

3.   Všechny příslušné dokumenty, včetně programů jednání, zápisů a příspěvků účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku expertních skupin, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Přístup k těmto zvláštním internetovým stránkám nesmí podléhat registraci uživatele ani jakýmkoli jiným omezením. Program jednání a další relevantní podkladové dokumenty se zveřejní s dostatečným předstihem před zasedáním a následně se v řádné době zveřejní i zápis. Výjimky ze zveřejňování jsou stanoveny pouze v případech, kdy se má za to, že by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak stanoví článek 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (10).

Článek 13

Výdaje na zasedání

1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech skupiny a jejích podskupin nepřísluší za nabízené služby odměna.

2.   Cestovné a náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností skupiny a podskupin hradí Komise v souladu s předpisy platnými v rámci Komise. Náhrada se poskytuje v souladu s předpisy platnými v rámci Komise a v mezích disponibilních prostředků, které jsou útvarům Komise přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

V Bruselu dne 18. ledna 2018.

Za Komisi

Karmenu VELLA

člen Komise


(1)  COM(2018) 10.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(3)  Síť Evropské unie pro provádění a vymáhání práva v oblasti životního prostředí (IMPEL), Evropské fórum soudců pro životní prostředí (EUFJE), Evropská síť státních zástupců pro životní prostředí (ENPE), síť pro potírání trestné činnosti proti životnímu prostředí (EnviCrimeNet), Evropská síť vedoucích pracovníků agentur pro ochranu životního prostředí (NEPA), Evropská organizace nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI).

(4)  COM(2018) 10.

(5)  Rozhodnutí Komise ze dne 30. května 2016, kterým se zavádějí horizontální pravidla pro ustavování a činnost expertních skupin Komise, C(2016) 3301, čl. 13 odst. 1.

(6)  C(2016) 3301, článek 10 a čl. 14 odst. 2.

(7)  C(2016) 3301, článek 17.

(8)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 ze dne 13. března 2015 o bezpečnosti v Komisi (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41).

(9)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).

(10)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU