(EU) 2016/566Rozhodnutí Komise (EU) 2016/566 ze dne 11. dubna 2016, kterým se zakládá řídící skupina na vysoké úrovni pro správu digitálního systému a digitálních služeb námořní dopravy a zrušuje rozhodnutí 2009/584/ES

Publikováno: Úř. věst. L 96, 12.4.2016, s. 46-49 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 11. dubna 2016 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 13. dubna 2016 Nabývá účinnosti: 13. dubna 2016
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2016/566

ze dne 11. dubna 2016,

kterým se zakládá řídící skupina na vysoké úrovni pro správu digitálního systému a digitálních služeb námořní dopravy a zrušuje rozhodnutí 2009/584/ES

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Komise je ve spolupráci s členskými státy na politické úrovni odpovědná za řízení a rozvoj systému Unie pro výměnu informací na moři, včetně centrálního systému SafeSeaNet, systému CleanSeaNet a příslušných částí systému identifikace a sledování plavidel na velké vzdálenosti (LRIT), za jejich integraci a interoperabilitu a za dohled nad systémem SafeSeaNet.

(2)

Bod 2.2 přílohy III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/59/ES (1) stanoví zřízení řídící skupiny na vysoké úrovni, pokud jde o záležitosti uvedené v předmětném bodě. Tato řídící skupina byla zřízena rozhodnutím 2009/584/ES (2).

(3)

Po změně bodu 2.2 přílohy III směrnice 2002/59/ES směrnicí Komise 2014/100/EU (3) stanoví toto pravidlo řadu úkolů pomoci při správě a řízení systému a integrovaných služeb, které jsou ve srovnání s předchozí situací nové. V praxi to rovněž povede k dalšímu zefektivnění stávajícího řízení a skupin za účelem snížení administrativní zátěže a zjednodušení ohlašovací povinnosti.

(4)

Je proto nezbytné, aby rozhodnutí Komise, kterým se zakládá řídící skupina na vysoké úrovni, stanovilo aktualizovaný soubor úkolů.

(5)

Je rovněž vhodné svěřit řídící skupině na vysoké úrovni některé další úkoly, které úzce souvisí s požadavky stanovenými ve směrnici 2002/59/ES a odpovídají odbornému složení skupiny. Z tohoto důvodu by skupina měla Komisi pomáhat plnit její úkol stanovený v čl. 3 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/65/EU (4) vytvářením a udržováním spolupráce se skupinou (skupinami) odborníků a posilováním zavedené spolupráce mezi všemi příslušnými zúčastněnými orgány v členských státech, sledováním propojení a interoperability systému a měla by rovněž zajišťovat výměnu zkušeností a osvědčených postupů mezi všemi zúčastněnými stranami, včetně zástupců průmyslu.

(6)

Zdá se rovněž nezbytné, aby se skupina zabývala technologickým vývojem a pokrokem, jakož i strategickými otázkami souvisejícími s budoucím vývojem systému a přitom brala zřetel zejména na podporu a usnadňování evropského prostoru námořní dopravy bez překážek a na další příslušné politiky a právní předpisy Unie. To může být užitečné také pro rozvoj dobrovolného procesu společného prostředí pro sdílení informací (CISE).

(7)

V souladu s bodem 2.2 přílohy III směrnice 2002/59/ES by řídící skupina na vysoké úrovni měla být složena ze zástupců členských států a Komise. Předsedat jí bude zástupce Komise. Z důvodu kontinuity je žádoucí, aby stávající členové jmenovaní v souladu s rozhodnutím 2009/584/ES zůstali ve svých funkcích do konce jejich stávajícího funkčního období.

(8)

Evropská agentura pro námořní bezpečnost (EMSA) zodpovídá za technické provádění systému Unie pro výměnu informací na moři. Činí tak ve spolupráci s členskými státy a Komisí a v souladu se směrnicí 2002/59/ES, přičemž podporuje členské státy při provádění směrnice 2010/65/EU zejména zjednodušením elektronického přenosu údajů prostřednictvím systému SafeSeaNet v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1406/2002 (5). Agentura EMSA by proto měla být trvale zapojena do práce řídící skupiny na vysoké úrovni.

(9)

Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy skupiny.

(10)

Osobní údaje by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (6).

(11)

Rozhodnutí 2009/584/ES by mělo být zrušeno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Předmět

Tímto se zakládá řídící skupina na vysoké úrovni pro správu digitálního systému a digitálních služeb námořní dopravy (dále jen „řídící skupina“).

Článek 2

Úkoly

Aniž je dotčeno vlastnictví členských států k údajům, jsou úkoly řídící skupiny tyto:

a)

úkoly uvedené v bodě 2.2 přílohy III směrnice 2002/59/ES;

b)

pomáhat Komisi při plnění jejích úkolů stanovených v čl. 3 odst. 2 směrnice 2010/65/EU, zejména se podílet na vypracování technických mechanismů pro harmonizaci a koordinaci ohlašovacích formalit v rámci Unie, tak aby informace nahlašované do systému se daly více integrovat, opětovně využít a sdílet, a umožnily tak provádět jednorázová hlášení, a tím podporu zajištění evropského prostoru námořní dopravy bez překážek;

c)

navázat a udržovat spolupráci se skupinou (skupinami) odborníků pro plnění konkrétních úkolů týkajících se provozu, využívání a fungování systému Unie pro výměnu informací na moři, vnitrostátního jednotného portálu, systému SafeSeaNet na vnitrostátní úrovni nebo jiných elektronických systémů a jejich interoperability v souladu s mandátem stanoveným řídící skupinou;

d)

navázat spolupráci mezi subjekty členských států a Komisí týkající se:

článku 23 směrnice 2002/59/ES,

otázek souvisejících s podmínkami využívání systému a integrovaných služeb námořní dopravy;

e)

sledovat propojení a interoperabilitu vnitrostátního jednotného portálu a systému Unie pro výměnu informací na moři, jakož i dalších příslušných evropských systémů používaných pro správu informací;

f)

zajišťovat výměnu zkušeností a osvědčených postupů pro účely čl. 20 odst. 3 směrnice 2002/59/ES.

Článek 3

Konzultace

Komise může konzultovat řídící skupinu v jakékoli záležitosti týkající se úkolů uvedených v článku 2 a technického fungování současného a budoucího vývoje jednotného portálu a systému Unie pro výměnu informací na moři, a to jak na centrální, tak na decentralizované úrovni, včetně jeho celkového přínosu k námořnímu sledování a dohledu, pokud jde o cíle a účely stanovené ve směrnici 2002/59/ES a směrnici 2010/65/EU.

Článek 4

Členství – jmenování členů

1.   Řídící skupina se skládá ze zástupců členských států a Komise.

2.   Členové řídící skupiny, které jmenuje Komise, jsou vyšší úředníci.

3.   Každý členský stát určí nejvýše dva členy a odpovídající počet náhradníků. Náhradníci jsou jmenováni za týchž podmínek jako členové; náhradníci automaticky zastupují členy, kteří jsou nepřítomni nebo u nichž existuje překážka výkonu funkce. Členové a náhradníci jsou vyšší úředníci.

4.   Současní členové řídící skupiny na vysoké úrovni pro SafeSeaNet zůstanou jmenováni do dne skončení jejich funkčního období podle čl. 3 odst. 2 rozhodnutí 2009/584/ES.

5.   Členové jmenovaní podle odstavce 3 jsou jmenováni na dobu tří let. Ve funkci zůstávají, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období. Jejich funkční období lze prodloužit.

6.   Členové, kteří již nejsou schopni účinně přispívat k práci řídící skupiny, kteří odstoupí nebo nedodrží podmínky uvedené v odstavci 3 tohoto článku nebo v článku 339 Smlouvy, mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni.

7.   Zástupce Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) se zúčastňuje zasedání řídící skupiny jako stálý pozorovatel. EMSA je zastoupena na vysoké úrovni.

8.   Zástupci států ESVO, které jsou smluvními stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru, se mohou účastnit zasedání řídící skupiny jako pozorovatelé.

9.   Osobní údaje se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Článek 5

Fungování řídící skupiny

1.   Řídící skupině předsedá zástupce Komise.

2.   Je-li to přínosné a/nebo nezbytné, může zástupce Komise, který předsedá řídící skupině, požádat odborníky se zvláštními kompetencemi v oblasti, která je na programu jednání, aby se zúčastnili jednání řídící skupiny nebo její podskupiny. Zástupce Komise může navíc udělit status pozorovatele jednotlivcům, organizacím stanoveným v pravidle 8 odst. 3 horizontálních pravidel pro skupiny odborníků a kandidátským zemím.

3.   Členové řídící skupiny a jejich zástupci, jakož i přizvaní odborníci a pozorovatelé jsou povinni dodržovat závazky týkající se služebního tajemství stanovené Smlouvami a jejich prováděcími pravidly a dále bezpečnostní pravidla Komise o ochraně utajovaných skutečností EU, která jsou stanovena v příloze rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 (7) a 2015/444 (8). Pokud členové tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

4.   Řídící skupina se obvykle schází v prostorách Komise. Komise poskytne řídící skupině sekretariát. Zasedání řídící skupiny se mohou účastnit další úředníci Komise, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

5.   Řídící skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu pro skupiny odborníků přijatého Komisí.

6.   Všechny příslušné dokumenty, jako jsou programy jednání, zápisy a příspěvky účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku skupin odborníků, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Výjimky ze zveřejnění jsou provedeny v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (9).

Článek 6

Výdaje na zasedání

1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech řídící skupiny nepřísluší za poskytované služby odměna.

2.   Cestovné a výdaje na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností řídící skupiny hradí Komise v souladu s předpisy platnými v rámci Komise.

3.   Tyto výdaje se hradí v mezích disponibilních prostředků, které jsou přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

Článek 7

Zrušení

Rozhodnutí 2009/584/ES se zrušuje.

Článek 8

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 11. dubna 2016.

Za Komisi

předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/59/ES ze dne 27. června 2002, kterou se stanoví kontrolní a informační systém Společenství pro provoz plavidel a kterou se zrušuje směrnice Rady 93/75/EHS (Úř. věst. L 208, 5.8.2002, s. 10).

(2)  Rozhodnutí Komise 2009/584/ES ze dne 31. července 2009, kterým se zakládá řídící skupina na vysoké úrovni pro SafeSeaNe (Úř. věst. L 201, 1.8.2009, s. 63).

(3)  Směrnice Komise 2014/100/EU ze dne 28. října 2014, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/59/ES, kterou se stanoví kontrolní a informační systém Společenství pro provoz plavidel (Úř. věst. L 308, 29.10.2014, s. 82).

(4)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/65/EU ze dne 20. října 2010 o ohlašovacích formalitách lodí připlouvajících do přístavů členských států nebo odplouvajících z nich a o zrušení směrnice 2002/6/ES (Úř. věst. L 283, 29.10.2010, s. 1).

(5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1406/2002 ze dne 27. června 2002, kterým se zřizuje Evropská agentura pro námořní bezpečnost (Úř. věst. L 208, 5.8.2002, s. 1)

(6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(7)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 ze dne 13. března 2015 o bezpečnosti v Komisi (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41).

(8)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).

(9)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU