32016D0226(01)Rozhodnutí Komise ze dne 25. února 2016, kterým se zřizuje Vědeckotechnický a hospodářský výbor pro rybářství

Publikováno: OJ-C 74, 26.2.2016, s. 4-10 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 25. února 2016 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 17. března 2016 Nabývá účinnosti: 17. března 2016
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 25. února 2016,

kterým se zřizuje Vědeckotechnický a hospodářský výbor pro rybářství

(2016/C 74/05)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 ze dne 11. prosince 2013 o společné rybářské politice, o změně nařízení Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutí Rady 2004/585/ES (1), a zejména na článek 26 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Článek 43 Smlouvy uložil Evropské unii a členským státům povinnost přijmout ustanovení nezbytná pro sledování cílů společné rybářské politiky (SRP).

(2)

Za účelem provádění politiky Unie v oblasti rybolovu a akvakultury je potřebná pomoc vysoce kvalifikovaných vědeckých odborníků, zejména pokud jde o uplatňování poznatků mořské biologie a biologie rybářství, technologie rybolovných zařízení, ekonomie rybářství, správy rybolovu, vlivů rybolovu, akvakultury a obdobných oborů na ekosystém, nebo v oblasti shromažďování, správy a využívání údajů o rybolovu a akvakultuře.

(3)

Je proto nutné zřídit skupinu odborníků pro rybolov a akvakulturu a vymezit její úkoly a strukturu. Tuto pomoc by měl poskytovat stálý Vědeckotechnický a hospodářský výbor pro rybářství (VTHVR) zřízený Komisí.

(4)

Komise by měla skupinu VTHVR v souladu s článkem 26 nařízení (EU) č. 1380/2013 případně konzultovat, pokud jde o záležitosti týkající se zachování a řízení živých mořských zdrojů včetně biologických, hospodářských, environmentálních, sociálních a technických hledisek. Poradenství poskytované touto skupinou by mělo vycházet ze zásad excelence, nezávislosti, nestrannosti a transparentnosti.

(5)

Skupina VTHVR by měla mít odpovídající počet členů, aby mohla plnit požadované úkoly. Členové skupiny by měli být vysoce kvalifikovaní, specializovaní a nezávislí odborníci, kteří jsou vybíráni na základě objektivních kritérií a prostřednictvím veřejné výzvy k předkládání žádostí. Jsou jmenováni za svou osobu a poskytují Komisi stanoviska, jež jsou nezbytná pro provádění společné rybářské politiky. Je důležité, aby skupina co nejlépe využívala externího odborného poradenství v rámci Unie i mimo Unii, pokud je to nezbytné pro zodpovězení konkrétních otázek.

(6)

Bez významného přínosu zvláštní skupiny VTHVR by Komise nemohla plně dosáhnout cílů politiky Unie v oblasti zachování a udržitelného využívání rybolovných zdrojů. Společná rybářská politika vyžaduje, aby rozhodování vycházelo z nejlepšího dostupného vědeckého poradenství. Aby byl tento požadavek splněn, musí politické návrhy Komise rovněž vycházet z nejlepších dostupných vědeckých poznatků. Skupina VTHVR poskytuje nejnovější dostupné vědecké údaje a vyhodnocuje je, aby Komise při provádění a sledování společné rybářské politiky EU měla k dispozici spolehlivá a aktuální vědecky podložená doporučení. Doporučení VTHVR se výslovně vyžadují mimo jiné podle čl. 2 odst. 5 písm. a), odst. 3 písm. c), čl. 6 odst. 2, čl. 9 odst. 1 a 5, čl. 10 odst. 2 písm. a) a odst. 3, čl. 11 odst. 3, čl. 15 odst. 4 písm. b) a odst. 5 písm. c), čl. 18 odst. 2, 3 a 5, čl. 28 odst. 2 písm. a), čl. 29 odst. 2 a 4, čl. 31 odst. 4 nařízení (EU) č. 1380/2013. Doporučení VTHVR se rovněž předkládají v rámci víceletých plánů řízení, opatření týkajících se povinností vykládky, řízení smíšených lovišť, postoje Unie v mezinárodních rybářských organizacích, jakož i dohod o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu se třetími zeměmi. Proto by tito nezávislí odborníci měli kromě náhrady výdajů obdržet zvláštní příplatky, které jsou přiměřené vzhledem ke konkrétním úkolům, kterými byli pověřeni, a jsou zároveň v souladu s mezinárodními standardy.

(7)

Požadavek poskytování co nejlepšího dostupného vědeckého poradenství platí také pro odpovědnost členů skupiny VTHVR podporujících útvary Komise poskytováním vědeckých informací na zasedáních na regionální i mezinárodní úrovni, která jsou součástí legislativního postupu podle článku 18 nařízení (EU) č. 1380/2013, přičemž na základě výsledků těchto jednání členské státy poskytují Komisi společná doporučení na základě nejlepších dostupných vědeckých poznatků, která slouží jako základ pro přijetí aktů v přenesené pravomoci nebo prováděcích aktů. Komise odpovídá za usnadňování spolupráce mezi členskými státy a příslušnými vědeckými subjekty, mezi nimiž VTHVR hraje rozhodující úlohu. Práce skupiny VTHVR proto účinně přispívá k dosažení cílů společné rybářské politiky.

(8)

Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy skupiny.

(9)

Osobní údaje by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (2).

(10)

Dříve jmenovaní členové skupiny by měli setrvat ve své funkci, dokud nejsou jmenováni noví členové.

(11)

Rozhodnutí Komise 2005/629/ES (3) by mělo být zrušeno,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Tímto se zřizuje Vědeckotechnický a hospodářský výbor pro rybářství (dále jen „skupina“ nebo „skupina VTHVR“).

Článek 2

Úkoly

V oblasti zachování a řízení živých mořských zdrojů, včetně biologických, hospodářských, environmentálních, sociálních a technických hledisek, je úkolem skupiny:

a)

pomáhat Komisi v přípravě legislativních návrhů, aktů v přenesené pravomoci či politických iniciativ;

b)

sledovat vývoj politiky a umožnit výměnu zkušeností a osvědčených postupů.

Článek 3

Konzultace

1.   Komise může se skupinou konzultovat v jakékoli záležitosti týkající se poznatků mořské biologie a biologie rybářství, technologie rybolovných zařízení, ekonomie rybářství, správy rybolovu a vlivů rybolovu, akvakultury a obdobných oborů na ekosystém. Komise může vyžadovat, aby takové stanovisko bylo přijato ve vymezené lhůtě. Po dohodě s útvary Komise může skupina předkládat Komisi stanoviska k těmto záležitostem rovněž z vlastního podnětu.

2.   Předseda skupiny může Komisi doporučit, aby v konkrétní otázce skupinu konzultovala.

Článek 4

Členství – jmenování členů

1.   Skupina se skládá nejméně z 30, avšak nejvýše z 35 členů.

2.   Členové jsou jednotlivci jmenovaní za svou osobu. Jednají nezávisle a ve veřejném zájmu.

3.   Členy jmenuje generální ředitel GŘ pro námořní záležitosti a rybolov z řad odborníků, kteří mají způsobilost v oblastech uvedených v článku 2 a čl. 3 odst. 1 a kteří odpověděli na výzvu k předkládání žádostí. Jmenování členů zahrnuje datum, kdy zahájí své funkční období. Při sestavování skupiny je cílem Komise zajistit v co nejvyšší možné míře vyvážené zastoupení žen a mužů a vyvážené zeměpisné rozmístění, které odráží rozmanitost rybolovu a akvakultury v Unii, přičemž zohlední výsledek výběrového řízení.

4.   Členové jsou jmenováni na tři roky. Ve funkci zůstávají do konce svého funkčního období, nejsou-li nahrazeni v souladu s odstavcem 6. Jejich funkční období lze prodloužit. V případě, že ke dni skončení funkčního období nedošlo k nahrazení nebo opětovnému jmenování členů skupiny, zůstávají členové skupiny ve funkci, dokud nejsou nahrazeni nebo opětovně jmenováni.

5.   Vhodní kandidáti, kteří nebyli jmenováni, mohou být zařazeni na rezervní seznam, který sestaví Komise. Komise může rezervní seznam použít k nahrazení členů, kteří skupinu opustí v souladu s odstavcem 6 tohoto článku. Komise žadatele před jejich zařazením na tento seznam požádá o souhlas. Náhradníci jsou jmenováni za týchž podmínek jako členové.

6.   Členové, kteří již nejsou schopni účinně přispívat k práci skupiny, kteří odstoupí nebo nedodrží podmínky uvedené v odstavci 3 tohoto článku nebo v článku 339 Smlouvy, mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni.

7.   Jména členů se zveřejňují v Rejstříku expertních skupin Komise a dalších podobných subjektů (dále jen „rejstřík“) (4).

8.   Osobní údaje se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Článek 5

Nezávislost

1.   Odborníci žádající o členství ve skupině VTHVR musí informovat o jakýchkoli okolnostech, které by mohly ohrozit či být rozumně považovány za schopné ohrozit jejich schopnost jednat při poskytování poradenství Komisi nezávisle a ve veřejném zájmu, včetně veškerých relevantních okolností týkajících se jejich rodinných příslušníků. Útvary Komise zejména vyžadují, aby tito odborníci jako součást postupu pro podávání žádostí předložili prohlášení o zájmech (dále jen „formulář prohlášení“) a životopis. Formulář prohlášení se skládá z řady otázek, v nichž se od odborníků požaduje, aby poskytli informace o jakýchkoli zájmech souvisejících s předmětem požadované činnosti. Předložení řádně vyplněného formuláře prohlášení je nezbytné k tomu, aby byla osoba žádající o členství jmenována členem skupiny. Dokud jsou dotyční odborníci členy skupiny, je prohlášení o zájmech veřejně dostupné.

2.   Jestliže příslušný útvar Komise dospěl k závěru, že na základě posouzení prohlášení o zájmech nedochází ke střetu zájmů, a má-li dotyčný odborník požadované odborné znalosti, může být jmenován za svou osobu.

3.   Členové jsou povinni příslušné útvary Komise informovat, jakmile dojde k jakékoli změně dříve poskytnutých informací, přičemž v takovém případě musí neprodleně předložit nový řádně vyplněný formulář prohlášení, v němž jsou příslušné změny popsány.

Článek 6

Fungování skupiny

1.   Skupina VTHVR si prostou většinou zvolí z řad svých členů předsedu a dva místopředsedy na období tří let. Předseda a místopředsedové skupiny nemohou být do stejné funkce zvoleni na více než dvě po sobě jdoucí období.

2.   Předseda skupiny může z řad členů skupiny jmenovat zpravodaje. Pro obzvláště složité otázky multidisciplinární povahy může být jmenován více než jeden zpravodaj.

3.   Útvary Komise mohou k příležitostné práci ve skupině nebo podskupině přizvat (externí) odborníky, kteří mají zvláštní odbornou způsobilost v určité oblasti na pořadu jednání skupiny.

4.   Skupina VTHVR může po dohodě s příslušnými útvary Komise zřizovat podskupiny pro přezkoumání konkrétních otázek na základě mandátu definovaného Komisí. Podskupiny se skládají alespoň ze dvou členů skupiny a externích odborníků. Podskupiny podávají skupině v souladu s mandátem ve stanovené lhůtě zprávu. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile svůj mandát splní.

5.   Komise zajistí skupině a jejím podskupinám služby sekretariátu. Sekretariát odpovídá za technickou pomoc a administrativní podporu a koordinaci, jež mají usnadnit účinné fungování skupiny, a organizuje setkání jejích podskupin. Je-li to nezbytné, koordinuje sekretariát činnosti skupiny a jejích podskupin s činnostmi jiných subjektů Evropské unie i mezinárodních subjektů. Zasedání skupiny a podskupin se mohou účastnit zástupci Komise, kteří se zajímají o projednávané otázky. Zasedání skupiny odborníků a jejích podskupin se konají zpravidla v prostorách Komise.

6.   Všechny příslušné dokumenty, jako jsou programy jednání, zápisy a příspěvky účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Přístup k této zvláštní internetové stránce nesmí podléhat registraci uživatele ani jakýmkoli jiným omezením. Výjimky ze zveřejňování jsou stanoveny v případech, kdy by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak stanoví článek 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (5).

7.   Skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu pro skupiny odborníků.

Článek 7

Důvěrnost

1.   Členové skupiny VTHVR i externí odborníci dodržují povinnost profesního tajemství stanovenou Smlouvami a jejich prováděcími pravidly, jakož i bezpečnostní předpisy Komise o ochraně utajovaných skutečností EU stanovené v příloze rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 (6) a 2015/444 (7). Pokud členové tyto povinnosti nedodržují, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

2.   Jednání skupiny jsou důvěrná. Skupina může po dohodě s útvary Komise rozhodnout prostou většinou svých členů, že její jednání bude veřejné.

Článek 8

Náhrada výdajů a zvláštní příplatky

1.   Členové skupiny VTHVR a externí odborníci mají v souladu s přílohou nárok na zvláštní příplatky za přípravné práce a/nebo za účast na činnostech skupiny a souvisejících výjezdních schůzích.

2.   Cestovné a výdaje na pobyt vzniklé členům skupiny a externím odborníkům v souvislosti s účastí na schůzích skupiny či podskupin a souvisejících výjezdních schůzích hradí Komise v souladu se svými vnitřními platnými předpisy.

3.   Tyto výdaje se hradí v rozsahu, v němž jsou k dispozici prostředky přidělené v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

Článek 9

Přechodná ustanovení

Členové skupiny VTHVR jmenovaní v souladu s článkem 4 rozhodnutí 2005/629/ES zůstávají ve funkci jako členové výboru zřízeného tímto rozhodnutím až do doby, než jsou v souladu s článkem 4 tohoto rozhodnutí jmenováni noví členové skupiny. Vztahují se na ně ustanovení tohoto rozhodnutí.

Článek 10

Zrušení

Rozhodnutí 2005/629/ES se zrušuje.

V Bruselu dne 25. února 2016.

Za Komisi

Karmenu VELLA

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 22.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(3)  Rozhodnutí Komise 2005/629/ES ze dne 26. srpna 2005, kterým se zřizuje Vědeckotechnický a hospodářský výbor pro rybářství (Úř. věst. L 225, 31.8.2005, s. 18).

(4)  Členové, kteří si nepřejí, aby byla jejich jména zveřejněna, mohou požádat o uplatnění výjimky z tohoto pravidla. Žádost o nezveřejnění jména člena skupiny se považuje za oprávněnou v těch případech, kdy by zveřejnění mohlo ohrozit jeho bezpečnost nebo nepřiměřeně poškodit jeho soukromí.

(5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43). Účelem těchto výjimek je ochrana veřejné bezpečnosti, vojenských záležitostí, mezinárodních vztahů, finanční, měnové nebo hospodářské politiky, soukromí a bezúhonnosti jednotlivce, obchodních zájmů, soudních řízení a právního poradenství, inspekcí/vyšetřování/auditů a rozhodovacího procesu příslušného orgánu.

(6)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 ze dne 13. března 2015 o bezpečnosti v Komisi (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41).

(7)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).


PŘÍLOHA

Zvláštní příspěvky

1.

Členové skupiny a externí odborníci mají nárok na zvláštní příspěvek, který představuje náhradu za to, že se osobně nebo na dálku (písemný postup) účastní zasedání skupiny. Zvláštní příspěvek činí maximálně 450 EUR ve formě denních jednotkových nákladů za každý celý pracovní den, jak je uvedeno v tabulce níže. Celková výše příspěvku se vypočítá a zaokrouhlí nahoru na částku, která odpovídá polovině nejbližšího pracovního dne.

EUR na celý pracovní den (1)

Plenární zasedání skupiny

Podskupiny

Předseda

450

450

Místopředseda

450

450

Členové skupiny

300

300

Externí odborník

300

300

2.

Členové skupiny mají nárok na zvláštní příspěvek na činnost zpravodaje za práci, kterou vykonávají mimo zasedání například v rámci přípravy a vypracování příspěvků ke zprávě ze zasedání skupiny nebo podskupiny. Tento zvláštní příspěvek odpovídá jednomu celému pracovnímu dni a činí 450 EUR.

3.

Členové skupiny a externí odborníci mají nárok na zvláštní příspěvek na činnost zpravodaje, v jejímž rámci vypracovávají vědecké zprávy (shrnutí, šetření a podkladové informace) při přípravě zasedání skupiny nebo podskupiny nebo sestavují zprávu ze zasedání skupiny nebo podskupiny v návaznosti na zasedání.

4.

Předseda má nárok na zvláštní příspěvek za vědecký dohled a organizaci práce skupiny mimo plenární zasedání skupiny.

Požaduje-li Komise přípravné práce spočívající zejména ve vypracování zpráv či stanovisek skupiny nebo podskupiny nebo provedení analýzy, jež má podložit posouzení dopadů, či ve výkonu vědeckého dohledu, stanoví úkoly, které mají být provedeny, jakož i jejich časový rámec. Výpočet počtu pracovních dnů závisí zejména na pracovní zátěži související se složitostí záležitosti, době potřebné k dokončení úkolů vzhledem k množství a dostupnosti údajů a odborné literatury a informací, které se shromažďují a zpracovávají. Od orientačního počtu pracovních dnů uvedeného níže se proto lze odchýlit pouze v řádně odůvodněných a výjimečných případech:

Orientační počet pracovních dnů

Druh požadovaných úkolů

1–10 dnů

Přípravné práce (vědecké zprávy, výzkum, analýza, které mají podložit posouzení dopadů)

4–6 dnů

Zpráva ze zasedání skupiny nebo podskupiny, stanovisko VTHVR

10–30 dnů

Vědecký dohled a organizace práce skupiny mimo plenární zasedání skupiny, zejména s cílem poskytovat Komisi poradenství při všeobecném vědeckém plánování, využití externích odborníků, vymezování mandátu pro vědecké zprávy, jakož i zasedání skupiny a podskupiny, zajištění dostupnosti stávajících údajů a vědeckého výzkumu, jakož i připravit a koordinovat strukturu a zasedání podskupin, navazovat kontakt s jinými poradními orgány a zúčastněnými stranami a s útvary Komise (GŘ MARE a jiná GŘ, JRC)

Odborníkům, kteří vykonávají činnost zpravodaje s cílem předkládat vědecké zprávy v rámci přípravy zasedání skupiny nebo podskupiny nebo vypracovat zprávu skupiny nebo podskupiny v návaznosti na zasedání, a předsedovi, který odpovídá za vědecký dohled a organizaci práce skupiny mimo plenární zasedání skupiny, bude vyplácena částka ve výši 450 EUR ve formě denních jednotkových nákladů za každý celý pracovní den.

5.

V souladu s článkem 18 nařízení č. 1380/2013 o společné rybářské politice mohou členové skupiny podpořit útvary Komise tím, že se jako členové skupiny zúčastní jejich zasedání na regionální i mezinárodní úrovni. Mají nárok na zvláštní příspěvek ve výši 300 EUR ve formě denních jednotkových nákladů za každý celý pracovní den. Účast podléhá předchozímu souhlasu útvarů Komise a vyplacení příspěvku je podmíněno kontrolou účasti, kterou útvary Komise provádějí ex-post.

6.

Celková výše zvláštního příspěvku, který je vyplácen členovi skupiny nebo externímu odborníkovi za den, nesmí v souladu s rozhodnutím Komise C(2014) 2220 nikdy přesáhnout 450 EUR.


(1)  Pokud se jedná pouze o dopolední či odpolední účast, činí příspěvek 50 % celodenního příspěvku.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU