(EU) 2015/1402Rozhodnutí Komise (EU) 2015/1402 ze dne 15. července 2015, kterým se stanoví postoj Evropské unie k rozhodnutí řídících subjektů na základě Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky o revizi specifikací počítačů v příloze C uvedené dohody (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 217, 18.8.2015, s. 9-38 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 15. července 2015 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 7. září 2015 Nabývá účinnosti: 7. září 2015
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2015/1402

ze dne 15. července 2015,

kterým se stanoví postoj Evropské unie k rozhodnutí řídících subjektů na základě Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky o revizi specifikací počítačů v příloze C uvedené dohody

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na rozhodnutí Rady 2013/107/EU ze dne 13. listopadu 2012 o podpisu a uzavření Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou Unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky (1), a zejména na článek 4 uvedeného rozhodnutí,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dohoda umožňuje, aby Evropská komise spolu s Úřadem pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických (dále jen „EPA“) vypracovaly a pravidelně revidovaly společné specifikace kancelářských přístrojů, a tudíž pozměnily přílohu C dohody.

(2)

Postoj Evropské unie ke změně specifikací má stanovit Komise.

(3)

Opatření stanovená tímto rozhodnutím zohledňují stanovisko vydané Kanceláří Evropské unie Energy Star, na niž odkazuje článek 8 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 106/2008 (2).

(4)

Specifikace počítačů uvedené v části I přílohy C by měly být zrušeny a nahrazeny specifikacemi připojenými k tomuto rozhodnutí,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Jediný článek

Postoj, který má Evropská unie zaujmout k rozhodnutí, které mají přijmout řídící subjekty na základě Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky a které se týká změny specifikací počítačů v části I přílohy C dohody, vychází z připojeného návrhu rozhodnutí.

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 15. července 2015.

Za Komisi

předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Úř. věst. L 63, 6.3.2013, s. 5.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 106/2008 ze dne 15. ledna 2008 o programu Unie na označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky (Úř. věst. L 39, 13.2.2008, s. 1).


PŘÍLOHA

 

NÁVRH ROZHODNUTÍ

ze dne …

řídících subjektů na základě Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky o revizi specifikací počítačů v příloze C uvedené dohody

ŘÍDÍCÍ SUBJEKTY,

s ohledem na Dohodu mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky, a zejména na článek XII uvedené dohody,

vzhledem k tomu, že specifikace „počítačů“ by měly být revidovány,

ROZHODLY TAKTO:

Stávající část I „Počítače“ přílohy C Dohody mezi vládou Spojených států amerických a Evropskou unií o koordinaci programů označování energetické účinnosti kancelářských přístrojů štítky se nahrazuje částí V „Počítače“, která následuje.

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po zveřejnění. Toto rozhodnutí, sepsané ve dvou vyhotoveních, je podepsáno oběma spolupředsedy.

Ve Washingtonu dne […] […]

Za Úřad pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických (EPA)

V Bruselu dne […] […]

Za Evropskou unii

PŘÍLOHA

PŘÍLOHA C

ČÁST II DOHODY

V.   SPECIFIKACE POČÍTAČŮ (VERZE 6.1)

1.   Definice

A)

Typy výrobků:

1)   Počítač: přístroj, který provádí logické operace a zpracovává data. Pro účely této specifikace počítače zahrnují jak nepřenosné, tak přenosné jednotky včetně stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů, notebooků, malých serverů, počítačů typu tenký klient a pracovních stanic. Přestože počítače mají schopnost využívat vstupní zařízení a obrazovky, nemusí být taková zařízení přiložena k počítači při dodání. Počítače sestávají přinejmenším z:

a)

procesoru (CPU), který provádí operace. Není-li procesor jeho součástí, musí takové zařízení fungovat jako klientská brána k počítačovému serveru, který má úlohu výpočetního procesoru;

b)

uživatelských vstupních zařízení, jako jsou klávesnice, myš nebo touchpad, a

c)

integrovaného displeje a/nebo podpory připojení externí obrazovky k zobrazení výstupních informací.

2)   Stolní počítač: počítač, jehož hlavní jednotka je určena k umístění na trvalém stanovišti, nejčastěji na kancelářském stole nebo na podlaze. Stolní počítače nejsou konstruovány jako přenosné a jsou uzpůsobeny k použití s externí obrazovkou, klávesnicí a myší. Stolní počítače jsou určeny pro širokou škálu domácích a kancelářských aplikací, včetně použití jako pokladny.

a)   Integrovaný stolní počítač: stolní počítač, v němž jsou výpočetní hardware a obrazovka zabudovány v jednom pouzdře a který je připojen ke střídavé elektrické síti jediným kabelem. Integrované stolní počítače mohou mít jednu ze dvou podob: 1) systém, u kterého je obrazovka fyzicky spojena s počítačem v jeden celek, nebo 2) systém, který tvoří jednu soustavu, u níž je obrazovka oddělená, ale přitom připojená k hlavní skříni kabelem stejnosměrného napájení a jak počítač, tak obrazovka jsou napájeny z jediného napájecího zdroje. Integrované stolní počítače jsou jako podmnožina stolních počítačů typicky uzpůsobeny k plnění podobných funkcí jako stolní počítače.

3)   Notebook: počítač speciálně konstruovaný jako přenosný a koncipovaný tak, aby mohl být provozován delší dobu jak s přímým připojením ke střídavé elektrické síti, tak i bez něj. Notebooky obsahují integrovaný displej, neoddělitelnou mechanickou klávesnici (s fyzickými, pohyblivými klávesami) a ukazovací zařízení.

Poznámka: Notebooky jsou obvykle uzpůsobeny k plnění podobných funkcí jako stolní počítače, včetně provozování softwaru s podobnými funkcemi jako u stolních počítačů. Pro účely této specifikace se za notebooky považují také modely s dotykovou obrazovkou.

a)   Mobilní počítač typu tenký klient: počítač, který splňuje definici počítače typu tenký klient, je speciálně konstruován jako přenosný a splňuje rovněž definici notebooku. Takové výrobky se pro účely této specifikace považují za notebooky.

b)   Notebook typu ‚dva v jednom‘: počítač, který připomíná tradiční notebook v rozevíracím provedení, má však oddělitelnou obrazovku, která může po odpojení sloužit jako nezávislý počítač typu slate/tablet. Část produktu s klávesnicí a část s obrazovkou musí být expedovány jako integrovaný celek. Notebooky typu ‚dva v jednom‘ se pro účely zbývající části této specifikace považují za notebooky, a nejsou proto výslovně zmiňovány.

4)   Počítač typu slate/tablet: výpočetní zařízení konstruované jako přenosné, které splňuje všechna tato kritéria:

a)

zahrnuje integrovaný displej o úhlopříčce větší než 6,5 palce a menší než 17,4 palce;

b)

v expedované konfiguraci nezahrnuje připojenou integrovanou fyzickou klávesnici;

c)

zahrnuje a jako vstupní zařízení primárně využívá dotykovou obrazovku (a volitelně klávesnici);

d)

zahrnuje a primárně využívá bezdrátové připojení k síti (např. WiFi, 3G, LTE apod.) a

e)

zahrnuje vnitřní baterii, z níž je primárně napájeno (připojení k elektrické síti slouží k nabíjení baterie zařízení, nikoli jako jeho primární napájení).

5)   Přenosný počítač typu ‚vše v jednom‘: výpočetní zařízení konstruované jako omezeně přenosné, které splňuje všechna tato kritéria:

a)

obsahuje integrovaný displej o úhlopříčce 17,4 palce nebo větší;

b)

v expedované konfiguraci není do fyzického pouzdra výrobku zabudována klávesnice;

c)

zahrnuje a jako vstupní zařízení primárně využívá dotykovou obrazovku (a volitelně klávesnici);

d)

obsahuje bezdrátové připojení k síti (např. WiFi, 3G, LTE apod.) a

e)

obsahuje vnitřní baterii, ale je primárně napájeno ze střídavé elektrické sítě.

6)   Čtečka elektronických knih: zařízení konstruované pro zobrazování a prohlížení statických obrazů. Obrazovka se vyznačuje nízkou obnovovací frekvencí a zobrazovací jednotkou vyrobenou z bistabilních materiálů, kdy není zapotřebí energie k zachování viditelného obrazu, ale pouze k jeho změně.

7)   Malý server: počítač, který zpravidla používá součásti stolních počítačů v uspořádání běžném u stolních počítačů, ale je určen především jako úložný hostitelský počítač pro jiné počítače. Malé servery jsou konstruovány k plnění funkcí, jako je poskytování infrastrukturních síťových služeb (např. archivace) a fungování jako hostitelské počítače pro data nebo multimédia. Tyto výrobky nejsou primárně určeny ke zpracování informací pro jiné systémy ani k provozování webových serverů. Malý server se vyznačuje těmito charakteristikami:

a)

je zkonstruován v provedení podstavce či věže nebo v jiném provedení podobném provedením stolních počítačů, přičemž veškeré zpracování, úložiště a síťová rozhraní jsou obsažena v jedné skříni nebo výrobku;

b)

je konstruován pro provoz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu s minimální dobou, po kterou je neplánovaně vypnutý (řádově hodiny za rok);

c)

je schopen pracovat v prostředí, kde k němu přistupuje více uživatelů současně prostřednictvím klientských jednotek připojených přes síť a

d)

je konstruován pro operační systém, který je v odvětví akceptován a který je určen pro domácí nebo nenáročné serverové aplikace (např. Windows Home Server, Mac OS X Server, Linux, UNIX, Solaris).

8)   Počítač typu tenký klient: samostatně napájený počítač, jehož primární funkce jsou zajištěny prostřednictvím připojení ke vzdáleným výpočetním prostředkům (např. počítačovému serveru, vzdálené pracovní stanici). Hlavní výpočetní funkce (např. provádění programů, ukládání dat, interakce s jinými internetovými zdroji) jsou poskytovány vzdálenými výpočetními prostředky. Počítače typu tenký klient spadající do této specifikace 1) se omezují na zařízení bez zabudovaných rotujících paměťových médií a 2) jsou uzpůsobeny k použití na trvalém stanovišti (např. na stole) a nejsou konstruovány jako přenosné.

a)   Integrovaný počítač typu tenký klient: počítač typu tenký klient, jehož výpočetní hardware a obrazovka jsou připojeny ke střídavé elektrické síti pomocí jediného kabelu. Integrované počítače typu tenký klient mohou mít jednu ze dvou podob: 1) systém, u kterého je obrazovka fyzicky spojena s počítačem v jeden celek, nebo 2) systém, který tvoří jednu soustavu, u níž je obrazovka oddělená, ale přitom připojená k hlavní skříni kabelem stejnosměrného napájení a jak počítač, tak obrazovka jsou napájeny z jediného napájecího zdroje. Integrované počítače typu tenký klient jsou jako podmnožina počítačů typu tenký klient typicky určeny k plnění podobných funkcí jako systémy typu tenký klient.

b)   Počítač typu ultratenký klient: počítač, který má méně místních prostředků než standardní počítač typu tenký klient a který odesílá nezpracovaný vstup z myši a klávesnice vzdálenému výpočetnímu prostředku a přijímá zpět nezpracované video ze vzdáleného výpočetního prostředku. Počítače typu ultratenký klient nelze současně připojit k více zařízením ani na nich spouštět vzdálené aplikace v oknech, neboť neobsahují uživatelem zjistitelný klientský operační systém (tj. pod úrovní firmwaru, pro uživatele nepřístupný).

9)   Pracovní stanice: vysoce výkonný počítač pro jednoho uživatele, který se obvykle používá pro grafické aplikace, programy typu CAD, vývoj softwaru, finanční a vědecké aplikace a další výpočetně náročné úkoly. Pracovní stanice, na které se vztahuje tato specifikace, a) jsou uváděny na trh jako pracovní stanice, b) vykazují střední dobu mezi poruchami (MTBF) alespoň 15 000 hodin (buď na základě normy Bellcore TR-NWT-000332, vydání č. 6, 12/97, nebo na základě údajů shromážděných při provozu) a c) podporují paměť se samoopravným kódem (ECC) a/nebo s vyrovnávací pamětí. Kromě toho pracovní stanice splňuje alespoň tři z těchto kritérií:

a)

má podporu přídavného napájení pro vysoce výkonnou grafiku (např. šestipinové 12 V přídavné napájení PCI-E);

b)

kromě slotu (slotů) pro grafickou kartu a/nebo podpory PCI-X má na základní desce zapojena rozhraní PCI-E širší než x4;

c)

neposkytuje podporu pro grafiku s jednotným přístupem do paměti (UMA);

d)

má 5 nebo více slotů PCI, PCI-E nebo PCI-X;

e)

podporuje dva nebo více procesorů (přičemž podporuje fyzicky samostatná procesorová pouzdra/patice, což znamená, že tuto podmínku nelze splnit podporou pouze jednoho vícejádrového procesoru) a/nebo

f)

je uznána způsobilou na základě osvědčení vydaných alespoň dvěma nezávislými prodejci softwaru (ISV); tato osvědčení mohou být ve stadiu zpracování, ale musí být dokončena do tří měsíců od uznání způsobilosti.

B)

Kategorie výrobku: klasifikace nebo podtyp druhého stupně v rámci typu výrobku, které jsou založeny na funkcích výrobku a nainstalovaných součástech. Kategorie výrobků se v této specifikaci používají ke stanovení požadavků na způsobilost a zkoušky.

C)

Součásti počítače:

1)   Grafický procesor (GPU): integrovaný obvod, který není součástí CPU a je určen k urychlení vykreslování 2D nebo 3D obsahu na obrazovkách. Grafický procesor může být propojen s CPU, ať už na základní desce počítače nebo jinde, za účelem přesunu zobrazovacích funkcí z CPU.

2)   Samostatný grafický podsystém (dGfx): grafický procesor (GPU) s rozhraním řadiče lokální paměti a lokální pamětí vyhrazenou pro grafiku.

3)   Integrovaný grafický podsystém (iGfx): grafické řešení, které neobsahuje samostatný grafický podsystém.

4)   Obrazovka: komerčně dostupný výrobek se zobrazovací jednotkou a s ní související elektronikou, často zabudovaný v jednom pouzdře, jehož primární funkcí je zobrazování vizuálních informací z 1) počítače, pracovní stanice nebo serveru prostřednictvím jednoho nebo více vstupů (např. VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, IEEE 1394, USB), 2) externího úložiště (např. paměťové jednotky USB, paměťové karty) či 3) síťového připojení.

a)   Integrovaný displej s vylepšenými vlastnostmi: integrovaná počítačová obrazovka, která má všechny z následujících vlastností a funkcí:

1)

kontrastní poměr minimálně 60:1, měřeno z horizontálního pozorovacího úhlu minimálně 85° s nasazeným nebo sejmutým krycím sklem obrazovky,

2)

nativní rozlišení minimálně 2,3 megapixelu (MP) a

3)

barevný rozsah minimálně sRGB podle evropské normy EN 61966-2-1 (totožná s normou IEC 61966-2-1). Posuny v barevném rozsahu jsou povoleny, pokud je podporováno přinejmenším 99 % definovaných barev sRGB.

5)   Externí napájecí zdroj (EPS): označovaný také jako externí napájecí adaptér. Vnější obvod napájecího zdroje, který slouží k přeměně elektrického proudu z domácí přípojky na stejnosměrný proud nebo na střídavý proud o nižším napětí za účelem provozování spotřebního výrobku.

6)   Vnitřní napájecí zdroj (IPS): součást umístěná uvnitř skříně počítače, určená pro přeměnu střídavého napětí z elektrické sítě na stejnosměrné (stejnosměrná) napětí za účelem napájení součástí počítače. Pro účely této specifikace musí být vnitřní napájecí zdroj umístěn uvnitř skříně počítače, ale odděleně od základní desky počítače. Napájecí zdroj se připojuje k elektrické síti jediným kabelem bez mezilehlých obvodů mezi napájecím zdrojem a elektrickou sítí. Kromě toho musí být všechny napájecí přívody vedoucí od napájecího zdroje k součástem počítače, s výjimkou stejnosměrného připojení obrazovky u integrovaného stolního počítače, umístěny uvnitř skříně počítače (tzn. napájecí zdroj s počítačem nebo jeho jednotlivými součástmi nespojují žádné vnější kabely). Za vnitřní napájecí zdroje se nepovažují vnitřní měniče DC-DC, které slouží k přeměně jednoho stejnosměrného napětí z externího napájecího zdroje na více napětí pro použití v počítači.

D)

Provozní režimy:

1)   Aktivní stav: stav spotřeby energie, ve kterém počítač provádí užitečnou práci v reakci na a) předchozí nebo současný vstupní podnět od uživatele nebo b) předchozí nebo současný pokyn přenášený po síti. Aktivní stav zahrnuje aktivní zpracování, vyhledávání dat v úložišti, v paměti nebo ve skryté paměti, a to včetně doby strávené v klidovém stavu při čekání na další vstupní podnět od uživatele a před přechodem do režimů s nízkou spotřebou energie.

2)   Klidový stav: stav spotřeby energie, kdy skončilo zavádění operačního systému a jiného softwaru, byl vytvořen profil uživatele, činnost se omezuje na základní aplikace, které systém spouští standardně, a počítač není v režimu spánku. Klidový stav zahrnuje dva podstavy: krátkodobý klidový stav a dlouhodobý klidový stav.

a)   Dlouhodobý klidový stav: režim, v němž počítač dosáhl klidového stavu (tj. 15 minut po zavedení operačního systému, po dokončení aktivní pracovní zátěže nebo po probuzení z režimu spánku) a hlavní obrazovka počítače vstoupila do režimu se sníženou spotřebou energie, v němž nelze pozorovat obraz (např. bylo vypnuto podsvícení), ale obrazovka zůstává v pracovním režimu (režim ACPI G0/S0). Pokud jsou ve stavu při dodání ve scénáři popsaném v této definici zapnuty funkce řízení spotřeby, musí se tyto funkce aktivovat před vyhodnocením dlouhodobého klidového stavu (např. obrazovka je ve stavu s nízkou spotřebou energie, pevný disk se může přestat točit), ale počítač nemůže přejít do režimu spánku. Hodnota PLONG_IDLE představuje průměrný příkon naměřený v dlouhodobém klidovém režimu.

b)   Krátkodobý klidový stav: režim, v němž počítač dosáhl klidového stavu (tj. 5 minut po zavedení operačního systému, po dokončení aktivní pracovní zátěže nebo po probuzení z režimu spánku), obrazovka je zapnutá a neaktivovaly se funkce řízení spotřeby v dlouhodobém klidovém stavu (tj. pevný disk se točí a počítač nemůže přejít do režimu spánku). Hodnota PSHORT_IDLE představuje průměrný příkon naměřený v krátkodobém klidovém režimu.

3)   Režim ‚vypnuto‘: režim s nejnižší spotřebou energie, který uživatel nemůže vypnout (ovlivnit) a který může trvat neomezeně dlouho, je-li spotřebič připojen k elektrické síti a používán v souladu s pokyny výrobce. U systémů, na které se vztahují normy ACPI, režim ‚vypnuto‘ odpovídá stavu ACPI System Level S5.

4)   Režim spánku: režim s nízkou spotřebou energie, do něhož počítač přechází automaticky po určité době nečinnosti nebo manuální volbou. Počítač se schopností přechodu do režimu spánku se může rychle ‚probudit‘ v reakci na signál z připojení k síti nebo ze zařízení, která plní funkci uživatelského rozhraní, přičemž doba od zahájení aktivující události do okamžiku, kdy je systém plně připraven k použití včetně vykreslování obrazu na obrazovce, činí 5 sekund nebo méně. U systémů, na které se vztahují normy ACPI, režim spánku nejčastěji odpovídá stavu ACPI System Level S3 (‚suspend to RAM‘).

E)

Připojení k síti a další funkce:

1)   Další vnitřní úložiště: veškeré vnitřní pevné disky (HDD) nebo disky SSD nad rámec prvního, které jsou dodány s počítačem. Tato definice nezahrnuje externí jednotky.

2)   Energeticky účinný Ethernet (EEE): technologie, která umožňuje snížit spotřebu rozhraní sítě Ethernet v době, kdy je nízký objem toku dat. Je specifikována v normě IEEE 802.3az.

3)   Plná síťová funkčnost: schopnost počítače udržovat přítomnost v síti i v režimu spánku nebo v alternativním režimu s nízkou spotřebou energie, v němž příkon činí nejvýše 10 W, a inteligentně se probudit, když je zapotřebí další zpracování (včetně občasného zpracování nezbytného k udržování přítomnosti v síti). Přítomnost počítače a jeho síťových služeb a aplikací v síti se udržuje i přesto, že je počítač v režimu s nízkou spotřebou energie. Z pohledu sítě se počítač s plnou síťovou funkčností, který je v režimu s nízkou spotřebou energie, jeví funkčně rovnocenný počítači v klidovém stavu, co se týče běžných aplikací a modelů využívání. Plná síťová funkčnost v režimu s nízkou spotřebou energie se neomezuje jen na určitou sadu protokolů, nýbrž může pokrývat aplikace nainstalované po počáteční instalaci. Nazývá se rovněž funkcí ‚síťového proxy serveru‘ a popisuje ji norma Ecma-393.

a)   Síťový proxy server – základní funkce: za účelem zachování adres a přítomnosti v síti v režimu s nízkou spotřebou energie systém zpracovává protokoly IPv4 ARP a IPv6 NS/ND.

b)   Síťový proxy server – plná funkce: systém v režimu s nízkou spotřebou energie podporuje základní funkce, vzdálené probuzení a funkce SD/NS.

c)   Síťový proxy server – vzdálené probuzení: systém v režimu s nízkou spotřebou energie může být na dálku probuzen na základě požadavku přicházejícího z vnějšku místní sítě. Zahrnuje základní funkce.

d)   Síťový proxy server – funkce SD/NS (Service Discovery/Name Services): systém v režimu s nízkou spotřebou energie umožňuje inzerovat služby hostitele a síťový název. Zahrnuje základní funkce.

4)   Síťové rozhraní: součásti (hardware a software), jejichž hlavní funkcí je učinit počítač schopným komunikovat prostřednictvím jedné nebo více síťových technologií. Příklady síťových rozhraní jsou IEEE 802.3 (Ethernet) a IEEE 802.11 (Wi-Fi).

5)   Aktivující událost: uživatelem vyvolaná, naprogramovaná nebo vnější událost nebo podnět, které způsobí přechod počítače z režimu spánku nebo z režimu ‚vypnuto‘ do aktivního stavu. Mezi aktivující události patří například: pohyb myši, stisknutí klávesy, vstupní podnět z řadiče, událost hodin reálného času nebo stisknutí tlačítka na skříni počítače, v případě vnějších událostí pak například podnět předaný dálkovým ovládáním, sítí, modemem apod.

6)   Buzení po síti (Wake On LAN, WOL): funkce, která počítači umožňuje přejít z režimu spánku nebo z režimu ‚vypnuto‘ do aktivního stavu na základě aktivující události přicházející ze sítě Ethernet.

7)   Přepínatelný grafický podsystém: funkce, která umožňuje deaktivovat samostatný grafický podsystém, pokud není potřebný, a aktivovat integrovaný grafický podsystém.

Poznámka: Tato funkce umožňuje používat k vykreslování obrazu integrované grafické procesory s nižší spotřebou energie a nižší výkonností v době, kdy je počítač napájen z baterie nebo výstupní grafika není příliš složitá, ale přitom umožňuje využít k zobrazování samostatný grafický procesor s vyšší spotřebou energie a vyšší výkonností, pokud to uživatel vyžaduje.

F)

Marketingové a zasílací kanály:

1)   Firemní kanály: prodejní kanály běžně využívané velkými a středními podniky, veřejnou správou, vzdělávacími institucemi nebo jinými organizacemi pro nákup počítačů používaných ve spravovaných prostředích typu klient/server.

2)   Název modelu: marketingový název, který zahrnuje odkaz na číslo modelu počítače, popis výrobku nebo jiné zmínky o značce.

3)   Číslo modelu: jedinečný marketingový název nebo identifikační odkaz, který se vztahuje na určitou konfiguraci hardwaru a softwaru (například operační systém, typ procesoru, paměť, GPU) a je buď předem definován, nebo zvolen zákazníkem.

G)

Skupina výrobků: obecný popis skupiny počítačů obvykle využívajících jednu kombinaci skříně a základní desky, přičemž taková skupina často obsahuje stovky možných konfigurací hardwaru a softwaru. Modely výrobku v jedné skupině se od sebe liší jedním nebo více znaky či funkcemi, jež 1) nemají vliv na výkonnost výrobku z hlediska kritérií ENERGY STAR, nebo 2) jsou v této specifikaci uvedeny jako přijatelné variace v rámci skupiny výrobků. U počítačů přijatelné variace v rámci skupiny výrobků zahrnují:

1)

barvu,

2)

pouzdro a

3)

elektronické součásti jiné než skříň/základní desku, jako je procesor, paměť, GPU atd.

2.   Oblast působnosti

2.1.   Zahrnuté výrobky

2.1.1.

Osvědčení ENERGY STAR mohou získat výrobky, které splňují definici počítače a jednu z následujících definic typů výrobků specifikovaných v tomto dokumentu, s výjimkou výrobků uvedených v oddílu 2.2:

i)

stolní počítače a integrované stolní počítače,

ii)

notebooky,

iii)

počítače typu slate/tablet,

iv)

přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘,

v)

pracovní stanice,

vi)

malé servery, které jsou uváděny na trh a prodávány pro použití jiná než v datových centrech, a

vii)

počítače typu tenký klient.

2.2.   Vyloučené výrobky

2.2.1.

Výrobky, které spadají pod jiné specifikace výrobků ENERGY STAR, nejsou způsobilé k získání osvědčení podle této specifikace. Seznam specifikací, které jsou v současnosti platné, lze nalézt na adrese www.energystar.gov/products.

2.2.2.

Následující výrobky nejsou způsobilé k získání osvědčení podle této specifikace:

i)

dokovací stanice,

ii)

herní konzoly,

iii)

čtečky elektronických knih,

iv)

kapesní herní zařízení, zpravidla napájená z baterie a určená k použití s integrovaným displejem jakožto primární obrazovkou,

v)

mobilní počítače typu tenký klient, které nesplňují definici notebooku,

vi)

osobní digitální asistenti (PDA),

vii)

pokladny, které nepoužívají vnitřní součásti společné pro notebooky, stolní počítače nebo integrované stolní počítače, včetně procesoru, základní desky a paměti,

viii)

malé servery, které jsou uváděny na trh a prodávány pro použití v datových centrech,

ix)

kapesní počítače, které obsahují funkce mobilní telefonie,

x)

počítače typu ultratenký klient.

3.   Kritéria způsobilosti

3.1.   Platné číslice a zaokrouhlování

3.1.1.

Veškeré výpočty se provádějí s přímo naměřenými (nezaokrouhlenými) hodnotami.

3.1.2.

Pokud není v této specifikaci uvedeno jinak, hodnotí se dodržení limitů specifikace pomocí přímo naměřených nebo vypočítaných hodnot bez případného přínosu zaokrouhlování.

3.1.3.

Přímo naměřené nebo vypočítané hodnoty, jež se předkládají pro účely vykazování na webových stránkách ENERGY STAR, se zaokrouhlují na nejbližší platnou číslici, jak je uvedeno v příslušném limitu specifikace.

3.2.   Obecné požadavky

3.2.1.

Požadavky na vnitřní napájecí zdroje: vnitřní napájecí zdroje použité v počítačích, které mohou získat osvědčení podle této specifikace, musí při zkoušce podle protokolu Generalized Internal Power Supply Efficiency Test Protocol, Rev. 6.6 (všeobecný protokol pro zkoušení účinnosti vnitřních napájecích zdrojů, k dispozici na adrese http://www.plugloadsolutions.com/docs/collatrl/print/Generalized_Internal_Power_Supply_Efficiency_Test_Protocol_R6.6.pdf) při příslušné kombinaci vstupního napětí a frekvence pro každý trh, kde budou prodávány a propagovány jako výrobky ENERGY STAR, splňovat následující požadavky.

i.

Vnitřní napájecí zdroje s maximálním jmenovitým výkonem nižším než 75 W musí splňovat minimální požadavky na účinnost, které stanoví tabulka 1.

ii.

Vnitřní napájecí zdroje s maximálním jmenovitým výkonem rovným nebo vyšším než 75 W musí splňovat jak minimální požadavky na účinnost, tak minimální požadavky na účiník, které stanoví tabulka 1.

Tabulka 1

Požadavky na vnitřní napájecí zdroje

Zatížení

(procento jmenovitého výstupního proudu)

Minimální účinnost

Minimální účiník

20 %

0,82

50 %

0,85

100 %

0,82

0,90

3.2.2.

Požadavky na externí napájecí zdroje: Externí zdroje jednoho napětí a více napětí musí při zkoušce podle zkušební metody Uniform Test Method for Measuring the Energy Consumption of External Power Supplies, Appendix Z to 10 CFR Part 430 (jednotná zkušební metoda pro měření spotřeby energie externích napájecích zdrojů, dodatek Z k hlavě 10 části 430 sbírky federálních právních předpisů USA) splňovat požadavky na výkonnost úrovně V nebo vyšší.

Externí napájecí zdroje jednoho napětí nesou označení úrovně V (nebo vyšší).

Další informace o protokolu označování jsou k dispozici na adrese: www.energystar.gov/powersupplies

3.3.   Požadavky na řízení spotřeby

3.3.1.

Výrobky ve stavu ‚při dodání‘ obsahují funkce řízení spotřeby, které uvádí tabulka 2, přičemž platí tyto podmínky:

i)

U počítačů typu tenký klient se požadavek na funkci buzení po síti (WOL) týká výrobků, které jsou konstruovány tak, aby v režimu spánku nebo v režimu ‚vypnuto‘ přijímaly aktualizace softwaru z centrálně spravované sítě. Na počítače typu tenký klient, jejichž standardní mechanismus pro aktualizace softwaru nevyžaduje plánování odstávek, se požadavek na buzení po síti nevztahuje.

ii)

U notebooků může být funkce buzení po síti automaticky deaktivována, když je výrobek odpojen od střídavé elektrické sítě.

iii)

U všech počítačů s funkcí buzení po síti musí být filtry směrových paketů aktivovány a ve výchozí konfiguraci, která je v odvětví standardem.

iv)

Na výrobky, jež standardně nepodporují režim spánku, se vztahuje pouze požadavek na režim spánku obrazovky.

Tabulka 2

Požadavky na řízení spotřeby

Režim nebo změna režimu

Požadavek

Stolní počítače

Integrované stolní počítače

Přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘

Notebooky

Malé servery

Počítače typu slate/tablet

Počítače typu tenký klient

Pracovní stanice

Režim spánku systému (1)

1)

Režim spánku se nastaví tak, aby se aktivoval nejpozději po 30 minutách nečinnosti uživatele.

2)

Při přechodu do režimu spánku nebo do režimu ‚vypnuto‘ se sníží rychlost všech aktivních připojení k síti Ethernet o rychlosti 1 Gb/s.

Ano

Ano

Ano

Ano

Ne

Netýká se

Ano

Ano

Režim spánku obrazovky

Režim spánku obrazovky se nastaví tak, aby se aktivoval nejpozději po 15 minutách nečinnosti uživatele.

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Buzení po síti (WOL) (1)

1)

Počítače s možností připojení k síti Ethernet umožňují uživatelům zapnout nebo vypnout funkci buzení po síti v režimu spánku.

2)

Počítače s možností připojení k síti Ethernet dodávané firemními kanály buď:

a)

mají při dodání standardně zapnuto buzení po síti v režimu spánku, pokud je počítač napájen z elektrické sítě, nebo

b)

nabízejí uživatelům možnost zapnout buzení po síti, přičemž tato možnost je přístupná jak z uživatelského rozhraní klientského operačního systému, tak přes síť.

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Netýká se

Ano

Ano

Správa buzení (1)

Počítače s možností připojení k síti Ethernet dodávané firemními kanály:

a)

podporují aktivující události pro probuzení z režimu spánku, a to vzdálené (po síti) i plánované (prostřednictvím hodin reálného času), a

b)

umožňují u klientů centrálně spravovat (prostřednictvím nástrojů od dodavatele) případná nastavení buzení, která se konfigurují v nastavení hardwaru, pokud má výrobce nad těmito funkcemi kontrolu.

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Netýká se

Ano

Ano

3.4.   Požadavky na informování uživatele

3.4.1.

Výrobky se dodávají s informačními materiály pro zákazníky, které zahrnují:

i)

popis nastavení řízení spotřeby, která jsou standardně zapnuta,

ii)

popis nastavení časování pro různé funkce řízení spotřeby a

iii)

pokyny, jak správně probudit výrobek z režimu spánku.

3.4.2.

Výrobky se dodávají s jedním nebo více z těchto prvků:

i)

seznam standardních nastavení řízení spotřeby,

ii)

informace uvádějící, že standardní nastavení řízení spotřeby byla zvolena tak, aby byly splněny požadavky ENERGY STAR (do 15 minut nečinnosti uživatele v případě obrazovky, do 30 minut v případě počítače, pokud tabulka 2 stanoví, že se daný požadavek na výrobek vztahuje), a že program ENERGY STAR je doporučuje pro dosažení optimálních úspor energie,

iii)

informace o programu ENERGY STAR a přínosech řízení spotřeby, které se uvedou na začátku tištěné nebo elektronické uživatelské příručky nebo v příbalovém letáku.

3.4.3.

Ustanovení 3.4.1 a 3.4.2 lze splnit prostřednictvím elektronické nebo tištěné dokumentace k výrobku, za předpokladu, že splňuje všechny tyto podmínky:

i)

dokumentace je dodávána s výrobkem (například v podobě tištěné příručky nebo letáku, na přibaleném optickém médiu, v souboru nainstalovaném se softwarem dodávaným zákazníkovi) nebo je v elektronické podobě dostupná na webových stránkách výrobce. V druhém případě musí být k výrobku přibaleny nebo musí být na pracovní ploše nebo na výchozí obrazovce uvedeny pokyny, jak zobrazit informace na webových stránkách, a

ii)

dokumentace je přibalena buď a) jen k počítačům vyhovujícím ENERGY STAR, nebo b) jako součást standardní dokumentace, pokud je doplněna pokyny pro zákazníky schválenými úřadem EPA, jak zjistit, zda jejich konfigurace počítače vyhovuje ENERGY STAR.

3.5.   Požadavky na stolní počítače, integrované stolní počítače a notebooky

3.5.1.

Typická spotřeba energie (ETEC) stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů a notebooků vypočtená podle rovnice 1 nesmí být vyšší než požadavek na maximální typickou spotřebu energie (ETEC_MAX) podle rovnice 2, přičemž platí tyto požadavky:

i)

pokud výrobek obsahuje více než jedno vnitřní úložné zařízení, použije se přípustné zvýšení pro další vnitřní úložiště (TECSTORAGE), avšak pouze jednou,

ii)

přípustné zvýšení pro integrovaný displej (TECINT_DISPLAY) se použije pouze u integrovaných stolních počítačů a notebooků a může se použít pouze jednou pro každou obrazovku. U integrovaných displejů s vylepšenými vlastnostmi se přípustné zvýšení vypočte způsobem, který stanoví tabulka 7 a rovnice 3.

iii)

Aby byl výrobek způsobilý pro váhové faktory týkající se plné síťové funkčnosti, musí být splněna tato kritéria:

výrobky musí splňovat neproprietární normu plné síťové funkčnosti, například ECMA 393 nebo jinou normu, která je úřadem EPA nebo Evropskou komisí schválena jako norma splňující cíle ENERGY STAR. Takové schválení musí být platné před předložením údajů o výrobku za účelem posouzení způsobilosti,

výrobky musí mít při expedici standardně zapnutou a nakonfigurovanou příslušnou úroveň funkcí. Pokud funkce plné síťové funkčnosti nejsou standardně zapnuty, systém se zkouší a vykazuje s použitím běžných váhových faktorů pro typickou spotřebu energie,

výrobky musí být schopny vstoupit do režimu spánku nebo alternativního režimu s nízkou spotřebou energie s příkonem nejvýše 10 wattů.

Poznámka: Plná síťová funkčnost je parametr vykazovaný výrobcem. Na počítačích se systémem Mac zapnutá volba ‚Povolit probuzení přes síť‘ na panelu předvoleb Úspora energie/Adaptér znamená přinejmenším základní funkci. Na počítačích se systémem Windows zapnutá volba ‚Snižování zatížení ARP‘, ‚Snižování zatížení NS‘ nebo podobná volba na panelu Upřesnit vlastnosti pro síťovou kartu (přístupném prostřednictvím Správce zařízení) znamená přinejmenším základní funkci. U systémových konfigurací se dvěma síťovými kartami postačuje, pokud požadavky splňuje konfigurace s jednou síťovou kartou. Výrobce může poskytnout další pokyny, jak ověřit podporu proxy.

iv)

U notebooků, stolních počítačů a integrovaných stolních počítačů, které namísto režimu spánku systému používají alternativní režim s nízkou spotřebou energie, lze do rovnice 1 namísto příkonu v režimu spánku (PSLEEP) dosadit příkon v dlouhodobém klidovém stavu (PLONG_IDLE), pokud příkon v alternativním režimu s nízkou spotřebou energie nepřesahuje 10 W. V takových případech se výraz (PSLEEP × TSLEEP ) nahradí výrazem (PLONG_IDLE × TSLEEP ); rovnice 1 se v jiných ohledech nemění.

v)

U notebooků, stolních počítačů a integrovaných stolních počítačů s přepínatelným grafickým podsystémem nelze do rovnice 2 dosadit přípustné zvýšení pro samostatný grafický podsystém (TECGRAPHICS), které uvádí tabulka 7. Nicméně u stolních počítačů a integrovaných stolních počítačů nabízejících přepínatelný grafický podsystém, který je standardně zapnutý, lze použít zvýšení rovné 50 % přípustného zvýšení pro grafický podsystém G1 pro daný typ platformy (stolní počítač nebo integrovaný stolní počítač). Zvýšení pro přepínatelný grafický podsystém se vztahuje pouze na automatické přepínání, které je standardně zapnuté. Tuto funkci deklaruje výrobce.

Rovnice 1: Výpočet typické spotřeby energie (ETEC) u stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů, počítačů typu tenký klient a notebooků

Formula,

kde:

POFF = naměřený příkon v režimu ‚vypnuto‘ (W),

PSLEEP = naměřený příkon v režimu spánku (W),

PLONG_IDLE = naměřený příkon v dlouhodobém klidovém režimu (W),

PSHORT_IDLE = naměřený příkon v krátkodobém klidovém režimu (W) a

TOFF , TSLEEP , TLONG_IDLE TSHORT_IDLE jsou váhové faktory pro jednotlivé režimy, které stanoví tabulka 3 (pro stolní počítače, integrované stolní počítače a počítače typu tenký klient) nebo tabulka 4 (pro notebooky).

Tabulka 3

Váhové faktory pro jednotlivé režimy u stolních počítačů, počítačů typu tenký klient a integrovaných stolních počítačů

Váhový faktor režimu

Běžné počítače (%)

Plná síťová funkčnost

Základní funkce (%)

Vzdálené probuzení (%)

Funkce SD/NS (%)

Plná funkce (%)

TOFF

45

40

30

25

20

TSLEEP

5

15

28

36

45

TLONG_IDLE

15

12

10

8

5

TSHORT_IDLE

35

33

32

31

30


Tabulka 4

Váhové faktory pro jednotlivé režimy u notebooků

Váhový faktor režimu

Běžné počítače (%)

Plná síťová funkčnost

Základní funkce (%)

Vzdálené probuzení (%)

Funkce SD/NS (%)

Plná funkce (%)

TOFF

25

25

25

25

25

TSLEEP

35

39

41

43

45

TLONG_IDLE

10

8

7

6

5

TSHORT_IDLE

30

28

27

26

25

Rovnice 2: Výpočet ETEC_MAX u stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů a notebooků

ETEC_MAX = (1+ALLOWANCEPSU) × (TECBASE + TECMEMORY + TECGRAPHICS + TECSTORAGE + TECINT_DISPLAY + TECSWITCHABLE + TECEEE),

kde:

ALLOWANCEPSU je přípustné zvýšení pro napájecí zdroje, které splňují nepovinné přísnější úrovně účinnosti, jak stanoví tabulka 5; v případě napájecích zdrojů, které požadavky nesplňují, má hodnotu 0,

TECBASE je základní přípustná spotřeba, kterou stanoví tabulka 6,

TECGRAPHICS je přípustné zvýšení pro samostatný grafický podsystém, které stanoví tabulka 7, s výjimkou systémů s integrovaným grafickým podsystémem, u kterých se zvýšení nepoužije, nebo stolních počítačů a integrovaných stolních počítačů se standardně zapnutým přepínatelným grafickým podsystémem, u kterých se použije zvýšení TECSWITCHABLE, a

TECMEMORY , TECSTORAGE , TECINT_DISPLAY , TECSWITCHABLE TECEEE jsou zvýšení pro dodatečnou výbavu, jak stanoví tabulka 7.

Tabulka 5

Přípustné zvýšení podle účinnosti napájecího zdroje

Typ napájecího zdroje

Typ počítače

Minimální účinnost při stanoveném procentu jmenovitého výstupního proudu (2)

Minimální průměrná účinnost (3)

ALLOWANCEPSU

10 %

20 %

50 %

100 %

IPS

Stolní počítač

0,81

0,85

0,88

0,85

0,015

0,84

0,87

0,90

0,87

0,03

Integrovaný stolní počítač

0,81

0,85

0,88

0,85

0,015

0,84

0,87

0,90

0,87

0,04

EPS

Notebook nebo stolní počítač

0,83

0,88

0,015

0,84

0,89

0,03

Integrovaný stolní počítač

0,83

0,88

0,015

0,84

0,89

0,04


Tabulka 6

Základní přípustné typické spotřeby energie (TECBASE)

Název kategorie

Grafický podsystém (4)

Stolní počítač nebo integrovaný stolní počítač

Notebook

Skóre výkonnosti, P  (5)

Základní přípustná spotřeba

Skóre výkonnosti, P v

Základní přípustná spotřeba

0

Jakýkoli grafický podsystém

dGfx ≤ G7

P ≤ 3

69,0

P ≤ 2

14,0

I1

Integrovaný nebo přepínatelný grafický podsystém

3 < P ≤ 6

112,0

2 < P ≤ 5,2

22,0

I2

6 < P ≤ 7

120,0

5,2 < P ≤ 8

24,0

I3

P > 7

135,0

P > 8

28,0

D1

Samostatný grafický podsystém

dGfx ≤ G7

3 < P ≤ 9

115,0

2 < P ≤ 9

16,0

D2

P > 9

135,0

P > 9

18,0


Tabulka 7

Přípustná zvýšení pro přídavnou funkční výbavu u stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů, počítačů typu tenký klient a notebooků

Funkce

Stolní počítač

Integrovaný stolní počítač

Notebook

TECMEMORY (kWh) (6)

0,8

TECGRAPHICS (kWh) (7)

Kategorie grafického podsystému (8)

G1

(FB_BW ≤ 16)

36

14

G2

(16 < FB_BW ≤ 32)

51

20

G3

(32 < FB_BW ≤ 64)

64

26

G4

(64 < FB_BW ≤ 96)

83

32

G5

(96 < FB_BW ≤ 128)

105

42

G6

(FB_BW > 128, šířka datové sběrnice snímkové vyrovnávací paměti < 192 bitů)

115

48

G7

(FB_BW > 128, šířka datové sběrnice snímkové vyrovnávací paměti > 192 bitů)

130

60

TECSWITCHABLE (kWh) (9)

0,5 × G1

Netýká se

TECEEE (kWh) (10)

8,76 × 0,2 × (0,15 + 0,35)

8,76 × 0,2 × (0,10 + 0,30)

TECSTORAGE (kWh) (11)

26

2,6

TECINT_DISPLAY (kWh) (12)

Netýká se

8,76 × 0,35 × (1 + EP) × (4 × r + 0,05 × A)

8,76 × 0,30 × (1 + EP) × (2 × r + 0,02 × A)

Rovnice 3: Výpočet přípustného zvýšení pro integrované displeje s vylepšenými vlastnostmi

EP =

0,

displej bez vylepšených vlastností

0,3,

displej s vylepšenými vlastnostmi, d < 27

0,75,

displej s vylepšenými vlastnostmi, d ≥ 27

kde:

d je úhlopříčka obrazovky v palcích.

3.6.   Požadavky na počítače typu slate/tablet a přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘

3.6.1.

Počítače typu slate/tablet musí splňovat všechny požadavky na notebooky v oddílu 3.5 výše, včetně těchto vypočtených hodnot:

i.

typická spotřeba energie (ETEC) vypočtená podle rovnice 1 s váhovými faktory pro jednotlivé režimy u notebooků uvedenými v tabulce 4,

ii.

maximální přípustná typická spotřeba energie (ETEC_MAX) vypočtená podle rovnice 2, která se skládá z příslušné základní přípustné spotřeby pro pro notebook z tabulky 6 a příslušných zvýšení pro přídavnou funkční výbavu z tabulky 7.

3.6.2.

Přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘ musí splňovat všechny požadavky na integrované stolní počítače v oddílu 3.5, včetně těchto vypočtených hodnot:

i.

typická spotřeba energie (ETEC) vypočtená podle rovnice 1 s váhovými faktory pro jednotlivé režimy u integrovaných stolních počítačů uvedenými v tabulce 3,

ii.

maximální přípustná typická spotřeba energie (ETEC_MAX) vypočtená podle rovnice 2, která se skládá z příslušné základní přípustné spotřeby pro integrovaný stolní počítač z tabulky 6 a příslušných zvýšení pro přídavnou funkční výbavu z tabulky 7.

Poznámka: EPA a Evropská komise zamýšlejí pokračovat ve vyhodnocování údajů o počítačích typu slate/tablet a přenosných počítačích, aby získaly informace pro tvorbu budoucích požadavků na spotřebu energie.

3.7.   Požadavky na pracovní stanice

3.7.1.

Vážený příkon (PTEC) vypočtený podle rovnice 4 nesmí překročit požadovaný maximální vážený příkon (PTEC_MAX) vypočtený podle rovnice 5.

Rovnice 4: Výpočet PTEC u pracovních stanic

PTEC = POFF × TOFF + PSLEEP×TSLEEP + PLONG_IDLE × TLONG_IDLE + PSHORT_IDLE × TSHORT_IDLE ,

kde:

POFF = naměřený příkon v režimu ‚vypnuto‘ (W),

PSLEEP = naměřený příkon v režimu spánku (W),

PLONG_IDLE = naměřený příkon v dlouhodobém klidovém režimu (W),

PSHORT_IDLE = naměřený příkon v krátkodobém klidovém režimu (W) a

TOFF , TSLEEP , TLONG_IDLE TSHORT_IDLE jsou váhové faktory pro jednotlivé režimy, které stanoví tabulka 8.

Tabulka 8

Váhové faktory pro jednotlivé režimy u pracovních stanic

TOFF

TSLEEP

TLONG_IDLE

TSHORT_IDLE

35 %

10 %

15 %

40 %

Rovnice 5: Výpočet PTEC_MAX u pracovních stanic

PTEC_MAX = 0,28 × (PMAX + NHDD × 5) + 8,76 × PEEE × (TSLEEP + TLONG_IDLE + TSHORT_IDLE),

kde:

PMAX = maximální naměřený příkon (W),

NHDD = počet nainstalovaných pevných disků (HDD) nebo disků SSD,

PEEE je zvýšení o 0,2 W na každý gigabitový ethernetový port splňující normu IEEE 802.3az (Energy Efficient Ethernet).

3.7.2.

Zkušební úloha pro aktivní stav: aby pracovní stanice byla způsobilá k získání osvědčení ENERGY STAR, musí být při předložení k posouzení způsobilosti v plném rozsahu uvedeny tyto informace:

i)

výsledky zkušební úlohy Linpack, optimalizace kompilátoru a celková energie spotřebovaná během zkoušky a

ii)

výsledky zkušební úlohy SPECviewperf, konfigurační volby, celková doba trvání zkoušky a celková energie spotřebovaná během zkoušky.

3.7.3.

Stolní pracovní stanice: výrobky uváděné na trh jako pracovní stanice mohou být, pokud tak partner zvolí, způsobilé pro získání osvědčení ENERGY STAR podle požadavků na stolní počítače v oddílu 3.5 namísto požadavků na pracovní stanice v oddílu 3.6. EPA nebo Evropská komise budou pracovní stanice způsobilé jako stolní počítače ve všech marketingových materiálech programu ENERGY STAR, na seznamech způsobilých výrobků atd. označovat jako ‚stolní počítače‘.

3.8.   Požadavky na malé servery

3.8.1.

Naměřený příkon v režimu ‚vypnuto‘ (POFF) nesmí překročit požadavek na maximální příkon v režimu ‚vypnuto‘ (POFF_MAX) vypočtený podle rovnice 6, přičemž platí tyto požadavky:

i)

přípustné zvýšení pro funkci buzení po síti (WOL) v režimu ‚vypnuto‘ (POFF_WOL) se použije pouze u výrobků, u kterých je funkce WOL při expedici standardně zapnutá.

Rovnice 6: Výpočet POFF_MAX u malých serverů

POFF_MAX = POFF_BASE + POFF_WOL ,

kde:

POFF_BASE je základní přípustný příkon, který stanoví tabulka 9, a

POFF_BASE je zvýšení pro buzení po síti, které stanoví tabulka 9.

Tabulka 9

Přípustné příkony v režimu ‚vypnuto‘ pro malé servery

POFF_BASE

(W)

POFF_WOL

(W)

1,0

0,4

3.8.2.

Naměřený příkon v dlouhodobém klidovém stavu (PLONG_IDLE) nesmí překročit požadovaný maximální příkon v klidovém stavu (PIDLE_MAX) vypočtený podle rovnice 7.

Rovnice 7: Výpočet PIDLE_MAX u malých serverů

PIDLE_MAX = PIDLE_BASE + (N – 1) × PIDLE_HDD + PEEE ,

kde:

N je počet instalovaných úložných zařízení v malém serveru (pevných disků nebo disků SSD),

PIDLE_BASE je základní přípustný příkon, který stanoví tabulka 10,

PIDLE_HDD je přípustné zvýšení pro pevné disky, které stanoví tabulka 10, a

PEEE je zvýšení o 0,2 W na každý gigabitový ethernetový port splňující normu IEEE 802.3az (Energy Efficient Ethernet).

Tabulka 10

Přípustné příkony v režimu nečinnosti pro malé servery

PIDLE_BASE

(W)

PIDLE_HDD

(W)

24,0

8,0

3.9.   Požadavky na počítače typu tenký klient

3.9.1.

Typická spotřeba energie (ETEC) vypočtená podle rovnice 1 nesmí překročit požadovanou maximální spotřebu energie (ETEC_MAX) podle rovnice 8, přičemž platí následující požadavky.

i)

Přípustná zvýšení lze uplatnit pouze tehdy, pokud je příslušná přídavná výbava standardně zapnuta.

ii)

U počítačů typu tenký klient lze při výpočtu ETEC použít váhové faktory serveru proxy, které stanoví tabulka 3.

iii)

U počítačů typu tenký klient, které nemají zvláštní režim spánku, lze při výpočtu podle Rovnice 1 místo příkonu v režimu spánku (PSLEEP) použít příkon ve stavu dlouhodobé nečinnosti (PLONG_IDLE), pokud systém splňuje přípustnou hodnotu TEC pro počítače typu tenký klient. V takových případech se výraz (PSLEEP × TSLEEP ) nahradí výrazem (PLONG_IDLE × TSLEEP ); rovnice 1 se v jiných ohledech nemění.

Rovnice 8: výpočet ETEC_MAX u počítačů typu tenký klient

ETEC_MAX = TECBASE + TECGRAPHICS + TECWOL + TECINT_DISPLAY + TECEEE ,

kde:

TECBASE je základní přípustná spotřeba, kterou stanoví tabulka 11,

TECGRAPHICS je případné zvýšení pro samostatný grafický podsystém, které stanoví tabulka 11,

TECWOL je případné zvýšení pro buzení po síti, které stanoví tabulka 11,

TECINT_DISPLAY je případné zvýšení pro integrovaný displej u integrovaných stolních počítačů, které stanoví tabulka 7, a

TECEEE je případné zvýšení pro stolní počítače na každý gigabitový ethernetový port splňující normu IEEE 802.3az (Energy Efficient Ethernet), který stanoví tabulka 7.

Tabulka 11

Přípustné hodnoty u počítačů typu tenký klient

Parametr

Přípustná hodnota/zvýšení

(kWh)

TECBASE

60

TECGRAPHICS

36

TECWOL

2

4.   Zkoušení

4.1.   Zkušební metody

4.1.1.

Pokud jde o výrobky uváděné na trh Evropské unie, jsou výrobci povinni provádět zkoušky a vydávat vlastní osvědčení pro modely, které jsou v souladu se zásadami programu ENERGY STAR. Při zkoušení počítačů se k určení způsobilosti těchto výrobků pro osvědčení ENERGY STAR použijí zkušební metody, které stanoví tabulka 12.

Tabulka 12

Zkušební metody k posouzení způsobilosti pro osvědčení ENERGY STAR

Typ výrobku nebo součásti

Zkušební metoda

Vše

ENERGY STAR Test Method for Computers (Zkušební metoda ENERGY STAR pro počítače), revidované znění ze srpna roku 2014

4.2.   Počet jednotek požadovaných pro zkoušky

4.2.1.

Reprezentativní modely ke zkoušení se vyberou podle těchto požadavků:

i.

Pokud jde o způsobilost individuální konfigurace výrobku, za reprezentativní model se považuje jedinečná konfigurace, která má být uváděna na trh a označena jako ENERGY STAR.

ii.

Pokud jde o způsobilost skupiny výrobků kteréhokoli typu s výjimkou pracovních stanic, za reprezentativní modely se považují takové konfigurace výrobku, které v každé kategorii výrobků v rámci skupiny představují nejhorší případ spotřeby energie. Při předkládání skupin výrobků jsou výrobci i nadále zodpovědní za veškerá tvrzení o účinnosti svých výrobků, včetně výrobků, které nebyly zkoušeny nebo za něž nebyly vykázány údaje.

iii.

U systémů, které v závislosti na konkrétní konfiguraci splňují definice více kategorií (definovaných v oddílu 1 písm. B)), musí výrobci předložit konfiguraci s nejvyšším výkonem v každé kategorii, ve které chtějí systém uznat za způsobilý k získání osvědčení ENERGY STAR. Například systém, který lze konfigurovat jako stolní počítač kategorie 0 nebo kategorie 1, jak stanoví tabulka 6, bude vyžadovat předložení konfigurace s nejvyšším výkonem v obou kategoriích, aby byl způsobilý k získání osvědčení ENERGY STAR. Pokud lze konfigurovat výrobek tak, že splní požadavky pro zařazení do všech kategorií, musí výrobce předložit údaje pro konfiguraci, která má ve všech kategoriích nejvyšší výkon.

iv.

Pokud jde o způsobilost skupiny výrobků – pracovních stanic v rámci výrobků typu pracovní stanice nebo stolní počítač, za reprezentativní model se považuje taková konfigurace výrobku s jedním grafickým procesorem, která v rámci skupiny představuje nejhorší případ spotřeby energie.

Poznámka: Pracovní stanice splňující požadavky programu ENERGY STAR, které mají jedno grafické zařízení, mohou být způsobilé k získání osvědčení ENERGY STAR i v konfiguraci s více než jedním grafickým zařízením, pokud je konfigurace s přídavným hardwarem identická až na jedno nebo více přídavných grafických zařízení. Používání více grafických zařízení mimo jiné zahrnuje například výstup na více obrazovek a propojování za účelem vytvoření vysoce výkonných konfigurací s více grafickými procesory (např. ATI Crossfire, NVIDIA SLI). V takových případech a do doby, než bude sada zkušebních úloh SPECviewperf® podporovat více grafických vláken, mohou výrobci pro obě konfigurace předkládat údaje o zkouškách pracovní stanice s jedním grafickým zařízením, aniž by bylo nutné systém znovu zkoušet.

4.2.2.

Ke zkouškám se vybírá jedna jednotka každého reprezentativního modelu.

4.2.3.

Všechny jednotky nebo konfigurace, pro které partner usiluje o získání osvědčení ENERGY STAR, musí splňovat požadavky programu ENERGY STAR. Pokud však chce partner získat osvědčení pro konfigurace modelu, k němuž existují alternativní konfigurace, které nesplňují podmínky pro získání osvědčení ENERGY STAR, musí partner vyhovující konfigurace v názvu nebo čísle modelu označit identifikátorem, který je jedinečný pro konfigurace způsobilé pro získání osvědčení ENERGY STAR. Tento identifikátor musí být ve spojení se způsobilými konfiguracemi systematicky používán v marketingových a prodejních materiálech a v seznamu způsobilých výrobků s osvědčením ENERGY STAR (např. model A1234 pro základní konfigurace a A1234-ES pro konfigurace s osvědčením ENERGY STAR).

Poznámka: Mohou existovat případy, jak popisuje předchozí odstavec, kdy požadavky ENERGY STAR nesplní všechny jednotky nebo konfigurace. V takovém případě bude nejhorší konfigurací pro zkoušky nejhorší způsobilá konfigurace, a nikoli některá z nezpůsobilých konfigurací, u nichž lze předpokládat ještě vyšší spotřebu energie.

4.3.   Mezinárodní tržní způsobilost

4.3.1.

Výrobky se zkouší z hlediska způsobilosti při příslušné kombinaci vstupního napětí/frekvence pro každý trh, na němž se budou prodávat a propagovat jako výrobky ENERGY STAR.

4.4.   Poskytování zákaznického softwaru a správy

4.4.1.

Pokud si zákazník najme partnera-výrobce, aby na počítač způsobilý k získání osvědčení ENERGY STAR nainstaloval zákaznickou bitovou kopii, musí partner podniknout tyto kroky:

i.

informuje zákazníka, že jeho výrobek nemusí se zákaznickou bitovou kopií splňovat požadavky ENERGY STAR. Vzor dopisu s oznámením je k dispozici na webových stránkách ENERGY STAR,

ii.

doporučí zákazníkovi, aby přezkoušel, zda výrobek splňuje požadavky ENERGY STAR.

5.   Uživatelské rozhraní

5.1.1.

Výrobcům se doporučuje, aby své výrobky navrhovali v souladu s normou IEEE 1621: Standard for User Interface Elements in Power Control of Electronic Devices Employed in Office/Consumer Environments (norma pro prvky uživatelského rozhraní k řízení spotřeby elektronických zařízení používaných v kancelářském/spotřebitelském prostředí). Podrobnosti viz http://eetd.LBL.gov/Controls.

6.   Datum účinnosti

6.1.1.

Jako datum, ke kterému se výrobci mohou začít ucházet o osvědčení Energy Star podle této verze 6.1 pro své výrobky, bude stanoveno datum účinnosti dohody. K získání osvědčení ENERGY STAR musí model výrobku vyhovovat specifikaci ENERGY STAR platné k datu výroby modelu. Datum výroby se vztahuje ke konkrétní jednotce a jde o datum, kdy se určitá jednotka považuje za zcela zkompletovanou.

6.1.2.

Budoucí revize specifikace: EPA a Evropská komise si vyhrazují právo tuto specifikaci změnit, pokud změny technologií a/nebo změny na trhu budou mít vliv na její užitečnost pro spotřebitele, průmysl nebo životní prostředí. V souladu se současnou politikou bude revidované znění specifikace výsledkem diskuse zúčastněných stran. V případě revize specifikace vezměte prosím na vědomí, že osvědčení ENERGY STAR se neuděluje automaticky na dobu životnosti modelu výrobku.

Dodatek A

VZOROVÉ VÝPOČTY

I.   Stolní počítače, integrované stolní počítače a notebooky: Níže je uveden vzorový výpočet typické spotřeby energie (TEC), jehož účelem je ukázat, jak se v závislosti na přídavné funkční výbavě a měřeních v jednotlivých provozních režimech určují úrovně pro dosažení shody.

Následuje ukázka hodnocení ETEC pro notebook s dvoujádrovým procesorem o taktovací frekvenci 2,0 GHz, s přepínatelnou grafikou, 8 GB paměti, energeticky úsporným Ethernetem (EEE) a jedním pevným diskem (HDD).

A.

Změřte hodnoty za použití zkušební metody ENERGY STAR pro počítače:

1)

Režim ‚vypnuto‘ = 1,0 W

2)

Režim spánku = 1,7 W

3)

Dlouhodobý klidový stav = 8,0 W

4)

Krátkodobý klidový stav = 10,0 W

B.

Určete podporu funkce proxy, kterou poskytují operační systém a síťová karta. Jedná se o parametr vykazovaný výrobcem.

1)

Na počítačích se systémem Mac zapnutá volba ‚Povolit probuzení přes síť‘ na panelu předvoleb Úspora energie/Adaptér znamená přinejmenším základní funkci.

2)

Na počítačích se systémem Windows zapnutá volba ‚Snižování zatížení ARP‘, ‚Snižování zatížení NS‘ nebo podobná volba na panelu Upřesnit vlastnosti pro síťovou kartu (přístupném prostřednictvím Správce zařízení) znamená přinejmenším základní funkci. Výrobce může poskytnout další pokyny, jak ověřit podporu proxy.

C.

Z naměřených příkonů a váhových faktorů pro jednotlivé režimy vypočtěte hodnotu ETEC – tento příklad předpokládá běžné váhové faktory a žádnou podporu proxy:

TOFF

25 %

TSLEEP

35 %

TLONG_IDLE

10 %

TSHORT_IDLE

30 %

1)

Formula

2)

Formula

3)

ETEC = 40,7 kWh/rok

D.

Určete, která základní přípustná spotřeba (TEC) platí v závislosti na grafickém podsystému a skóre výkonnosti: P = [počet jader CPU] × [taktovací frekvence CPU (GHz)] = 2 × 2 GHz = 4.

Tabulka 6

Základní přípustné typické spotřeby energie (TECBASE)

Název kategorie

Grafický podsystém

Notebook

Skóre výkonnosti, P

Základní přípustná spotřeba

I1

Integrovaný nebo přepínatelný grafický podsystém

2 < P ≤ 5,2

22,0

E.

Určete, která přípustná zvýšení pro přídavnou funkční výbavu se uplatní:—

1)

Paměť: nainstalováno 8 GB, uplatní se tedy zvýšení TECMEMORY rovné

Formula

.

2)

Samostatný grafický podsystém? Ne, zvýšení TECGRAPHICS se tedy neuplatní.

3)

Přepínatelný grafický podsystém? Ano, ale zvýšení TECSWITCHABLE se neuplatní pro notebooky.

4)

Energeticky účinný Ethernet (Energy Efficient Ethernet)? Ano, a předpokládáme-li jeden ethernetový port splňující normu EEE, uplatní se zvýšení TECEEE rovné 8,76 × 0,2 × (0,10 + 0,30) = 0,7 kWh.

5)

Úložná zařízení? Ne, notebook obsahuje pouze jeden disk, zvýšení pro úložná zařízení se tedy neuplatní.

6)

Integrovaný displej? Ano, a pokud předpokládáme displej bez vylepšených vlastností, o úhlopříčce 14 palců, s plochou 83,4 čtverečního palce a s rozlišením 1,05 megapixelu, uplatní se zvýšení TECINT_DISPLAY rovné 8,76 × 0,30 × (1 + EP) × (2 × r + 0,02 × A) = 8,76 × 0,30 × (2 × 1,05 MP + 0,02 × 83,4 in2) = 9,9 kWh.

F.

Vypočtěte ETEC_MAX:

1)

ETEC_MAX = 22,0 kWh + 6,4 kWh + 0,7 kWh + 9,9 kWh

2)

ETEC_MAX = 39,0 kWh/rok

G.

Porovnáním hodnoty ETEC s hodnotou ETEC_MAX určete, zda je model způsobilý:

40,7 kWh/rok > 39,0 kWh/rok

Notebook tedy nesplňuje požadavky ENERGY STAR.

II.   Pracovní stanice: Níže je uveden vzorový výpočet hodnoty PTEC pro pracovní stanici se dvěma pevnými disky a bez energeticky účinného Ethernetu.

A)

Změřte hodnoty za použití zkušební metody ENERGY STAR pro počítače:

1)

Režim ‚vypnuto‘ = 2 W

2)

Režim spánku = 4 W

3)

Dlouhodobý klidový stav = 50 W

4)

Krátkodobý klidový stav = 80 W

5)

Max. příkon = 180 W

B.

Zapište počet nainstalovaných pevných disků: během zkoušky má pracovní stanice nainstalované dva pevné disky.

C.

Z naměřených příkonů a váhových faktorů pro jednotlivé režimy vypočítejte hodnotu PTEC podle rovnice 4:

TOFF

TSLEEP

TLONG_IDLE

TSHORT_IDLE

35 %

10 %

15 %

40 %

1)

PTEC = (35 % × POFF  + 10 % × PSLEEP  + 15 % × PLONG_IDLE + 40 % – PSHORT_IDLE )

2)

PTEC = (35 % × 2 W + 10 % × 4 W + 15 % × 50 W + 40 % × 80 W)

3)

PTEC  = 40,6 W

D.

Vypočtěte požadavek PTEC_MAX podle rovnice 5:

1)

PTEC_MAX = 0,28 × (PMAX  + NHDD × 5) + 8,76 × PEEE × (TSLEEP  + TLONG_IDLE  + TSHORT_IDLE )

2)

PTEC_MAX  = 0,28 × (180 + 2 × 5) + 8,76 × 0 × (TSLEEP  + TLONG_IDLE  + TSHORT_IDLE )

3)

PTEC_MAX  = 53,2 + 0

E.

Porovnáním hodnoty PTEC s úrovněmi ENERGY STAR určete, zda je model způsobilý:

40,6 W ≤ 53,2 W

Pracovní stanice tedy splňuje požadavky ENERGY STAR.

ZKUŠEBNÍ METODY (REVIDOVANÉ ZNĚNÍ ZE SRPNA 2014)

1.   Přehled

K určení toho, zda výrobek splňuje požadavky specifikace ENERGY STAR pro počítače, se použije tato zkušební metoda.

2.   Použitelnost

Požadavky na zkoušky v rámci programu ENERGY STAR závisí na souboru funkcí posuzovaného výrobku. Použitelnost jednotlivých oddílů tohoto dokumentu se stanoví podle těchto pravidel:

postup v oddílu 6 se použije pro všechny způsobilé výrobky, které spadají do oblasti působnosti definované v oddílu 2 konečného návrhu kritérií způsobilosti ENERGY STAR pro počítače,

postup v oddílu 7 se použije pouze pro způsobilé pracovní stanice.

3.   Definice

Pokud není uvedeno jinak, všechny pojmy použité v tomto dokumentu odpovídají definicím ve specifikaci ENERGY STAR pro počítače.

4.   Uspořádání zkoušky

4.1.   Uspořádání zkoušky a přístrojové vybavení

Uspořádání zkoušky a přístrojové vybavení pro všechny části tohoto postupu se řídí požadavky evropské normy EN 50564:2011 (odvozena od normy IEC 62301:2011) ‚Elektrická a elektronická zařízení pro domácnost a kanceláře – Měření spotřeby energie nízkého příkonu‘, oddílu 4 ‚Všeobecné podmínky pro měření‘, není-li v tomto dokumentu uvedeno jinak. V případě odporujících si požadavků má přednost zkušební metoda ENERGY STAR.

A.

Napájení výrobky, které jsou určeny k napájení střídavým proudem z elektrické sítě, se připojí ke zdroji napětí vhodného pro zamýšlený trh, jak stanoví tabulka 13 a tabulka 14.

Tabulka 13

Požadavky na napájení výrobků, jejichž jmenovitý příkon na typovém štítku nepřesahuje 1 500 W

Trh

Napětí

Tolerance napětí

Maximální celkové harmonické zkreslení

Frekvence

Tolerance frekvence

Evropa, Austrálie, Nový Zéland

230 V střídavých

+/– 1,0 %

2,0 %

50 Hz

+/– 1,0 %

Tabulka 14

Požadavky na napájení výrobků, jejichž jmenovitý příkon na typovém štítku přesahuje 1 500 W

Trh

Napětí

Tolerance napětí

Maximální celkové harmonické zkreslení

Frekvence

Tolerance frekvence

Evropa, Austrálie, Nový Zéland

230 V střídavých

+/– 4,0 %

5,0 %

50 Hz

+/– 1,0 %

B.

Okolní teplota okolní teplota musí ležet v rozmezí od 18 °C do 28 °C včetně po celou dobu trvání zkoušky.

C.

Relativní vlhkost relativní vlhkost musí ležet v rozmezí od 10 % do 80 % včetně po celou dobu trvání zkoušky.

D.

Fotometrický přístroj Všechny fotometrické přístroje musí splňovat tyto specifikace:

1)

Přesnost: ± 2 % (± 2 jednotky) digitálně zobrazené hodnoty a

2)

Akceptační úhel: nejvýše 3 stupně.

Celková tolerance fotometrických přístrojů se určí jako součet absolutních hodnot 2 % jasu měřené obrazovky a tolerance 2 jednotek na místě nejméně významné platné číslice v zobrazené hodnotě. Pokud má například obrazovka jas 90 kandel na čtvereční metr (cd/m2) a nejméně významná číslice fotometrického přístroje je na pozici desetin cd/m2, 2 % z 90 cd/m2 se rovná 1,8 cd/m2 a tolerance 2 jednotek na pozici nejméně významné číslice činí 0,2 cd/m2. Zobrazená hodnota by proto měla být 90 ± 2 cd/m2 (1,8 cd/m2 + 0,2 cd/m2).

Poznámka: Namísto oficiální jednotky SI cd/m2 se někdy používá pojem ‚nit‘. Jeden nit odpovídá jedné cd/m2.

E.

Wattmetr: wattmetry se musí vyznačovat těmito vlastnostmi:

1)

Činitel výkyvu:

a)

dostupný činitel výkyvu 3 nebo vyšší při dané hodnotě jmenovitého rozsahu a

b)

dolní mez proudového rozsahu 10 mA nebo nižší.

2)

Minimální frekvenční charakteristika: 3,0 kHz

3)

Minimální rozlišení:

a)

0,01 W pro měřené hodnoty nižší než 10 W;

b)

0,1 W pro měřené hodnoty od 10 W do 100 W a

c)

1,0 W pro měřené hodnoty vyšší než 100 W.

4)

Přesnost měření: nejistota měření způsobená přístrojem, který měří příkon zkoušené jednotky (UUT), včetně případných vnějších bočníků.

a)

Měření příkonu vyššího než nebo rovného 0,5 W se provádí s mírou nejistoty nejvýše 2 % při úrovni spolehlivosti 95 %.

b)

Měření příkonu nižšího než 0,5 W se provádí s mírou nejistoty nejvýše 0,01 W při úrovni spolehlivosti 95 %.

5.   Provedení zkoušky

5.1.   Pokyny k provádění normy EN 62623

Zkouška se provádí podle požadavků evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012) ‚Stolní a přenosné počítače – Měření energetické spotřeby‘ a následujících pokynů.

A.

Není-li uvedeno jinak, malé servery, počítače typu tenký klient a pracovní stanice se konfigurují stejným způsobem jako (neintegrované) stolní počítače. Není-li uvedeno jinak, počítače typu slate/tablet se konfigurují stejným způsobem jako notebooky. Není-li uvedeno jinak, přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘ se konfigurují stejným způsobem jako integrované stolní počítače.

1)

Na počítačích typu tenký klient je při všech zkouškách spuštěn zamýšlený software pro terminálové/vzdálené připojení.

B.

Funkce buzení po síti (WOL) se pro zkoušky v režimu spánku a režimu ‚vypnuto‘ nastaví do stavu při dodání.

C.

U modelů, které nenabízejí standardně zapnutý režim spánku, se příkon podle oddílu 6.2 měří v režimu nebo stavu s nejnižší latencí, který se aktivuje uživatelem, zachovává stav počítače a je standardně zapnutý.

1)

Pokud neexistuje žádný takový stav odlišný od dlouhodobého klidového stavu nebo režimu ‚vypnuto‘, měření podle oddílu 6.2 se přeskočí.

D.

Při zkoušce v dlouhodobém klidovém režimu (oddíl 6.3) smí od okamžiku ukončení vstupu od uživatele do zahájení měření na zkoušené jednotce uplynout nejvýše 20 minut. Pokud některé standardní nastavení způsobuje, že zkoušená jednotka vstoupí do dlouhodobého klidového stavu až po 20 minutách, zahajte měření v okamžiku dosažení 20 minut. Pro účely zkoušky v dlouhodobém klidovém režimu se použijí standardní hodnoty nastavení spánku obrazovky.

E.

Při zkoušce v krátkodobém klidovém režimu (oddíl 6.4) smí od okamžiku ukončení vstupu od uživatele do provedení měření na zkoušené jednotce uplynout nejvýše 5 minut. Pro účely zkoušky v krátkodobém klidovém režimu se vypnou nastavení spánku obrazovky. Pokud některé jiné standardní nastavení způsobuje, že zkoušená jednotka po dobu měření opustí krátkodobý klidový režim, rozšiřte nastavení tak, aby zkoušená jednotka zůstala v krátkodobém klidovém režimu po celou dobu měření.

F.

Stolní počítače, integrované stolní počítače, notebooky, přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘ a počítače typu slate/tablet se zkouší v klidovém stavu, v režimu spánku a v režimu ‚vypnuto‘ s funkcemi plné síťové funkčnosti (proxy) nastavenými jako při dodání.

G.

Připojení k mobilní telefonní síti se pro účely zkoušek vypnou. Připojení Bluetooth by mělo zůstat nastaveno jako při dodání.

5.2.   Příprava jasu obrazovky u notebooků, integrovaných stolních počítačů, počítačů typu slate/tablet a přenosných počítačů typu ‚vše v jednom‘

A.

Před provedením jakýchkoli zkoušek vypněte v nastavení počítače stmívání obrazovky, režim spánku obrazovky, režim spánku počítače a automatické řízení jasu (ABC). Zapište všechna nastavení, která byla změněna oproti standardní konfiguraci.

1)

Pokud automatické řízení jasu nelze vypnout, umístěte zdroj světla tak, aby na čidlo automatického řízení jasu přímo dopadalo alespoň 300 luxů.

B.

Zobrazte videosignál tří svislých pruhů definovaný v oddílu 3.2.1.3 evropské normy EN 60107-1:1997 (totožná s normou IEC 60107-1:1997) ‚Doporučené metody měření televizních přijímačů – Část 1: Všeobecně – Vysokofrekvenční a obrazová měření‘. Obraz se třemi svislými pruhy se nastaví pomocí výchozí aplikace pro zobrazení obrazu.

C.

Zařízení s podsvícením využívajícím výbojku se studenou katodou (CCFL) se nechají zahřát po dobu nejméně 30 minut. Všechny ostatní displeje se nechají zahřát po dobu nejméně 5 minut.

D.

Fotometrickým přístrojem změřte jas uprostřed displeje.

E.

Zkalibrujte jas obrazovky zkoušené jednotky na nejbližší nastavení, které činí nejméně 90 cd/m2 u notebooků a nejméně 150 cd/m2 u integrovaných stolních počítačů, přenosných počítačů typu ‚vše v jednom‘ a počítačů typu slate/tablet. Pokud nelze stanoveného jasu dosáhnout ani při nastavení nejvyššího jasu na zkoušené jednotce, nastavte na obrazovce zkoušené jednotky nejvyšší jas.

F.

Obrazovka se nakonfiguruje s využitím zkušebního obrazu ENERGY STAR, který lze nalézt na adrese https://www.energystar.gov/ia/partners/images/ComputerTestingImage.bmp. U stolních počítačů, integrovaných stolních počítačů, notebooků a přenosných počítačů typu ‚vše v jednom‘ může být nastaven jako ‚tapeta‘ (pozadí na pracovní ploše) nebo zobrazen pomocí aplikace pro zobrazení obrazu. Velikost obrazu se přizpůsobí tak, aby obraz zcela vyplnil plochu obrazovky. Na počítačích typu slate/tablet se obraz nastaví pomocí výchozí aplikace pro zobrazení obrazu.

G.

Při všech zkouškách stanovených v oddílu 6 se zkoušená jednotka nerestartuje ani se znovu nezavádí její operační systém, dokud nejsou změřeny hodnoty výkonu pro zkoušky v dlouhodobém klidovém režimu a v krátkodobém klidovém režimu.

H.

Počítače typu slate/tablet a přenosné počítače typu ‚vše v jednom‘ se zkouší s dokovací stanicí pouze v případě, že je dokovací stanice dodána s výrobkem a představuje jedinou možnost, jak výrobek napájet z elektrické sítě.

6.   Zkušební postupy pro všechny výrobky

6.1.   Příprava zkoušené jednotky

Zkoušená jednotka se připraví podle evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), oddílu 5.2: Uspořádání zkoušky a podle dalších pokynů v oddílu 5 tohoto dokumentu.

6.2.   Zkouška v režimu spánku

Příkon v režimu spánku se měří podle evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), oddílu 5.3.3: Měření v módu spánku a podle dalších pokynů v oddílu 5 tohoto dokumentu.

6.3.   Zkouška v dlouhodobém klidovém režimu

Příkon v dlouhodobém klidovém režimu se měří podle evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), oddílu 5.3.4: Měření v módu dlouhodobé nečinnosti a podle dalších pokynů v oddílu 5 tohoto dokumentu.

6.4.   Zkouška v krátkodobém klidovém režimu

Příkon v krátkodobém klidovém režimu se měří podle evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), oddílu 5.3.5: Měření v módu krátkodobé nečinnosti a podle dalších pokynů v oddílu 5 tohoto dokumentu.

6.5.   Zkouška v režimu ‚vypnuto‘

Příkon v režimu ‚vypnuto‘ se měří podle evropské normy EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), oddílu 5.3.2: Měření v módu vypnuto a podle dalších pokynů v oddílu 5 tohoto dokumentu.

6.6.   Další zkoušky pro účely vykazování

U notebooků zopakujte zkoušku v krátkodobém klidovém režimu při co nejbližším nastavení jasu, které činí nejméně 150 cd/m2.

7.   Zkušební postupy pro pracovní stanice

7.1.   Zkouška maximálního příkonu

Maximální příkon pracovních stanic se určí při současném běhu dvou zkušebních úloh, které jsou v odvětví standardem: Linpack pro zatížení jádra systému (tj. procesoru, paměti atd.) a SPECviewperf® (nejnovější verze dostupné pro zkoušenou jednotku) pro zatížení grafického procesoru (GPU) systému. Tato zkouška se u téže zkoušené jednotky třikrát zopakuje a výsledky všech tří měření musí ležet v toleranci ± 2 % od průměru tří naměřených hodnot maximálního příkonu. Průměrný příkon se použije pro stanovení způsobilosti a/nebo výpočty typické spotřeby energie (TEC).

Další informace o těchto zkušebních úlohách, včetně možnosti bezplatného stažení, jsou k dispozici na adresách, které uvádí tabulka 15.

Tabulka 15

Informace o zkušebních úlohách pro zkoušku maximálního příkonu

Zkušební úloha

Webové stránky

Linpack

http://www.netlib.org/linpack/

SPECviewperf

http://www.spec.org/benchmarks.html#gpc

A.

Příprava zkoušené jednotky:

1)

Ke zdroji střídavého síťového napětí nastavenému na kombinaci napětí a frekvence vhodnou pro danou zkoušku připojte měřicí přístroj schopný měřit skutečný příkon. Měřicí přístroj musí splňovat všechny požadavky stanovené v oddílu 4.1 písm. E). Měřicí přístroj musí rovněž ukládat a zobrazovat maximální příkon naměřený během zkoušky, nebo umožňovat určení maximálního příkonu jinou metodou.

2)

Zkoušenou jednotku připojte na měřicí výstup napájení na měřicím přístroji. Mezi měřicím přístrojem a zkoušenou jednotkou nesmí být zapojeny prodlužovací kabely s více zásuvkami ani zdroje nepřerušovaného napájení (UPS).

3)

Zaznamenejte hodnotu střídavého napětí.

4)

Spusťte zavádění operačního systému zkoušené jednotky a pokud nejsou nainstalovány zkušební úlohy Linpack a SPECviewperf, nainstalujte je podle pokynů na výše uvedených webových stránkách.

5)

Ve zkušební úloze Linpack nastavte všechna výchozí nastavení pro architekturu zkoušené jednotky a nastavte vhodnou velikost pole ‚n‘ za účelem maximalizace odběru elektrické energie během zkoušky.

6)

Zajistěte, aby byly splněny všechny technické pokyny, které organizace SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) stanovila pro spuštění zkušební úlohy SPECviewperf.

7)

Další informace o nastavení zkušební úlohy Linpack viz oddíl 9.1 Typické výchozí parametry zkušební úlohy Linpack.

B.

Zkouška maximálního příkonu

1)

Nastavte měřicí přístroj tak, aby začal sbírat hodnoty skutečného příkonu s četností nejméně jednoho měření za sekundu, a začněte provádět měření.

2)

Spusťte zkušební úlohu SPECviewperf a tolik souběžných instancí zkušební úlohy Linpack, kolik jich je třeba k plnému zatížení systému. Informace o doporučeném nastavení jsou uvedeny v oddílu 9.1 písm. C).

3)

Sbírejte hodnoty příkonu, dokud neskončí běh zkušební úlohy SPECviewperf a všech instancí zkušební úlohy Linpack. Zaznamenejte maximální hodnotu příkonu dosaženou během zkoušky.

4)

Zaznamenají se také tyto údaje:

a)

hodnota ‚n‘ (velikost pole) použitá pro zkušební úlohu Linpack;

b)

počet souběžných instancí zkušební úlohy Linpack spuštěných během zkoušky;

c)

verzi zkušební úlohy SPECviewperf použité při zkoušce;

d)

všechny optimalizace kompilátoru použité při kompilaci zkušebních úloh Linpack a SPECviewperf a

e)

předkompilovaný binární soubor pro koncové uživatele určený pro stažení a spuštění zkušebních úloh SPECviewperf i Linpack. Distribuci těchto binárních souborů může zajišťovat ústřední normalizační orgán, jako je SPEC, výrobce původního zařízení (OEM) nebo příslušná třetí strana.

7.2.   Zkouška se zkušebními úlohami

Zkouška se zkušebními úlohami se provede tak, že se zvlášť spustí dvě zkušební úlohy uvedené níže. Zkoušená jednotka se před zkouškou s každou zkušební úlohou restartuje. Další informace o těchto standardních zkušebních úlohách, včetně možnosti stažení, jsou k dispozici na adresách, které uvádí tabulka 16. Všechny zkoušky se provádějí s poslední dostupnou verzí zkušebních úloh.

Tabulka 16

Informace pro zkoušku se zkušebními úlohami

Zkušební úloha

Webové stránky

Linpack

http://www.netlib.org/linpack/

SPECviewperf

http://www.spec.org/benchmarks.html#gpc

A.

Příprava zkoušené jednotky:

1)

Příprava zkoušené jednotky je totožná s kroky 1 až 4 v oddílu 7.1 písm. A).

2)

Pokud nejsou zkušební úlohy již nainstalovány, nainstalujte je podle pokynů na webových stránkách, které uvádí tabulka 16.

3)

Nakonfigurujte zkušební úlohy podle oddílu 7.2 písm. B).

4)

Měření času: čas lze měřit standardními stopkami nebo jiným přístrojem pro měření času s rozlišením minimálně 1 s.

B.

Konfigurace zkušebních úloh:

1)

Linpack

a)

Použijte totožná nastavení zkušební úlohy Linpack jako pro zkoušku maximálního příkonu pracovní stanice (tj. postupujte podle kroků 5 a 7 v oddílu 7.1 písm. A)).

b)

Spusťte tolik souběžných instancí zkušební úlohy Linpack, kolik jich je třeba k plnému zatížení systému. Doporučuje se nastavit počet souběžných instancí zkušební úlohy Linpack rovný počtu logických a/nebo fyzických jader CPU v systému.

2)

SPECviewperf

a)

Použijte totožná nastavení jako pro zkoušku maximálního příkonu pracovní stanice (tj. postupujte podle kroku 6 v oddílu 7.1 písm. A)).

C.

Zkouška se zkušební úlohou:

1)

Nastavte měřicí přístroj tak, aby začal sbírat hodnoty skutečného příkonu s četností nejméně jednoho měření za sekundu, a začněte provádět měření příkonu a času.

2)

Spusťte zkušební úlohu.

3)

Ukončete měření času a sesbírejte hodnoty příkonu za celou dobu běhu zkušební úlohy.

4)

Vykazují se tyto údaje:

a)

Linpack

i.

hodnota ‚n‘ (velikost pole) použitá pro zkušební úlohu Linpack;

ii.

počet souběžně spuštěných instancí zkušební úlohy Linpack v systému;

iii.

všechny optimalizace kompilátoru použité při kompilaci zkušební úlohy Linpack;

iv.

energie spotřebovaná za dobu trvání zkoušky a

v.

výstupní soubor zkušební úlohy Linpack v textovém formátu, který kromě jiných parametrů zkušební úlohy Linpack (např. počet testů, velikost úlohy atd.) obsahuje výkonnost systému měřenou počtem operací s pohyblivou řádovou čárkou za sekundu (Flops).

b)

SPECviewperf

i.

použitá verze zkušební úlohy SPECviewperf;

ii.

všechny optimalizace kompilátoru použité při kompilaci zkušební úlohy SPECviewperf;

iii.

doba trvání zkoušky;

iv.

energie spotřebovaná za dobu trvání zkoušky a

v.

všechny soubory a podsložky ve složce Result v sadě SPECviewperf.

8.   Odkazy

A.

Evropská norma EN 50564:2011 (odvozena z normy IEC 62301:2011), ‚Elektrická a elektronická zařízení pro domácnost a kanceláře – Měření spotřeby energie nízkého příkonu‘.

B.

Evropská norma EN 60107-1:1997 (totožná s normou IEC 60107-1:1997), ‚Doporučené metody měření televizních přijímačů – Část 1: Všeobecně – Vysokofrekvenční a obrazová měření‘.

C.

Evropská norma EN 62623:2013 (totožná s normou IEC 62623:2012), ‚Stolní a přenosné počítače – Měření energetické spotřeby‘.

9.   Dodatek: parametry zkušebních úloh

9.1.   Typické výchozí parametry zkušební úlohy Linpack

Níže jsou uvedeny některé typické výchozí hodnoty pro použití zkušební úlohy Linpack ke zkoušení pracovních stanic. Tyto hodnoty jsou výchozími body a nejsou zamýšleny jako závazné. Osoba provádějící zkoušku si může zvolit nejvýhodnější nastavení pro svou zkoušenou jednotku. Na použitelnost těchto výchozích hodnot budou mít značný dopad platforma a operační systém (OS). Následující údaje platí pro zkušební OS Linux.

A.

Number of equations (problem size) (počet rovnic – velikost úlohy): viz rovnice.

B.

Leading dimensions of array (hlavní rozměry pole): viz rovnice.

Velikost matice (součin počtu rovnic a hlavních rozměrů pole) by měla být největší, jaká se ještě vejde do paměti RAM počítače. Tento skript v jazyce AWK vypočítá velikost matice na počítači s operačním systémem Linux:

awk ' BEGIN { printf ”Maximum matrix dimension that will fit in RAM on this machine:” } /^MemTotal:/{ print int(sqrt(($2*1 000)/8)/1 000) ”K” } '/proc/meminfo

Výstup tohoto skriptu použijte k určení, jakou velikost matice zadat jako vstupní parametry ‚Number of equations‘ (počet rovnic) i ‚Leading dimensions of array‘ (hlavní rozměry pole). Počet rovnic bude rovný zobrazenému výsledku. Rozměr pole se bude rovnat zobrazenému výsledku zaokrouhlenému na nejbližší vyšší násobek osmi.

Tento výpočet lze nejsnáze provést zjištěním velikosti paměti zkoušené jednotky v bajtech (označí se m) a jejím dosazením do rovnice 1.

Formula

Rovnice 9: Výpočet velikosti paměti

C.

Number of trials (počet pokusů): c – 1, kde c je počet logických a/nebo fyzických jader CPU v systému. Osoba provádějící zkoušku musí určit, co je pro zkoušenou jednotku výhodnější. Odečtením 1 se jedno jádro ponechá volné pro zkušební úlohu SPECviewperf.

D.

Data alignment value (zarovnání dat): u systémů s operačním systémem Linux obvykle čtyři. Nejvýhodnější je použít velikost stránky v operačním systému.


(1)  Pokud zkoušený výrobek standardně podporuje režim spánku a příkon v režimu spánku vstupuje do výpočtu TEC pro stanovení způsobilosti.

(2)  Externí napájecí zdroje musí splnit stanovené požadavky při zkoušce podle zkušební metody Uniform Test Method for Measuring the Energy Consumption of External Power Supplies, Appendix Z to 10 CFR Part 430 (jednotná zkušební metoda pro měření spotřeby energie externích napájecích zdrojů, dodatek Z k hlavě 10 části 430 sbírky federálních právních předpisů USA). Vnitřní napájecí zdroje musí splnit stanovené požadavky při zkoušce podle protokolu EPRI 306 Generalized Internal Power Supply Efficiency Test Protocol, Rev. 6.6 (všeobecný protokol pro zkoušení účinnosti vnitřních napájecích zdrojů, revize 6.6).

(3)  Průměrná účinnost je aritmetický průměr účinností zkoušených při 25 %, 50 %, 75 % a 100 % jmenovitého výstupního proudu. Externí napájecí zdroje musí splnit stanovené požadavky při zkoušce podle zkušební metody Uniform Test Method for Measuring the Energy Consumption of External Power Supplies, Appendix Z to 10 CFR Part 430 (jednotná zkušební metoda pro měření spotřeby energie externích napájecích zdrojů, dodatek Z k hlavě 10 části 430 sbírky federálních právních předpisů USA).

(4)  Samostatné grafické podsystémy se dělí do kategorií v závislosti na šířce pásma snímkové vyrovnávací paměti, jak ukazuje tabulka 7.

(5)  P = [počet jader CPU] × [taktovací frekvence CPU (GHz)], kde počet jader CPU je počet fyzických jader procesoru a taktovací frekvence CPU je základní frekvence při maximálním TDP, nikoli zvýšená frekvence (turbo boost).

(6)  Zvýšení TECMEMORY: použije se na každý GB instalovaný v systému.

(7)  Zvýšení TECGRAPHICS: použije se pouze na první dGfx v systému, ale nikoli na přepínatelný grafický podsystém.

(8)  FB_BW: šířka pásma snímkové vyrovnávací paměti v gigabajtech za sekundu (GB/s). Jde o parametr deklarovaný výrobcem a měl by se počítat takto: (frekvence přenosu dat [MHz] × šířka datové sběrnice snímkové vyrovnávací paměti [bit])/(8 × 1 000)

(9)  Zvýšení TECSWITCHABLE: použije se pro standardně zapnuté automatické přepínání u stolních počítačů a integrovaných stolních počítačů.

(10)  TECEEE: použije se pro každý gigabitový ethernetový port splňující normu IEEE 802.3az (Energy Efficient Ethernet).

(11)  Zvýšení TECSTORAGE: použije se jednou, pokud systém obsahuje více než jedno další vnitřní úložné zařízení.

(12)  Zvýšení TECINT_DISPLAY: EP je přípustné zvýšení pro displej s vylepšenými vlastnostmi vypočtené podle rovnice 3, r je rozlišení obrazovky v megapixelech a A je viditelná plocha obrazovky ve čtverečních palcích.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU