(EU) č. 1277/2013Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 1277/2013 ze dne 9. prosince 2013 , kterým se povoluje zvýšit mezní hodnoty obohacování vína vyrobeného z vinných hroznů sklizených v roce 2013 v některých vinařských oblastech nebo jejich části

Publikováno: Úř. věst. L 329, 10.12.2013, s. 10-12 Druh předpisu: Prováděcí nařízení
Přijato: 9. prosince 2013 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 13. prosince 2013 Nabývá účinnosti: 13. prosince 2013
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 1277/2013

ze dne 9. prosince 2013,

kterým se povoluje zvýšit mezní hodnoty obohacování vína vyrobeného z vinných hroznů sklizených v roce 2013 v některých vinařských oblastech nebo jejich části

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 ze dne 22. října 2007, kterým se stanoví společná organizace zemědělských trhů a zvláštní ustanovení pro některé zemědělské produkty („jednotné nařízení o společné organizaci trhů“) (1), a zejména na čl. 121 třetí pododstavec uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Příloha XVa část A bod 3 nařízení (ES) č. 1234/2007 stanoví, že v letech s mimořádně nepříznivými povětrnostními podmínkami mohou členské státy požádat, aby byly mezní hodnoty pro zvýšení obsahu alkoholu (obohacení) v procentech objemových zvýšeny až o 0,5 %.

(2)

Česká republika, Německo, Francie, Chorvatsko, Lucembursko, Maďarsko, Rakousko a Slovensko požádaly o toto zvýšení mezních hodnot pro obohacení vína vyrobeného z vinných hroznů sklizených v roce 2013, protože povětrnostní podmínky byly během vegetačního období mimořádně nepříznivé. V případě České republiky, Německa, Chorvatska, Lucemburska, Maďarska, Rakouska a Slovenska se tato žádost vztahuje na všechny vinařské oblasti a v případě Francie na některé obce v departementu Gironde.

(3)

Vzhledem k mimořádně nepříznivým povětrnostním podmínkám v roce 2013 neumožňují mezní hodnoty pro zvýšení přirozeného obsahu alkoholu podle přílohy XVa části A bodu 2 nařízení (ES) č. 1234/2007 v některých vinařských oblastech nebo jejich části výrobu vína s odpovídajícím celkovým obsahem alkoholu, po němž by za běžných okolností byla na trhu poptávka.

(4)

S ohledem na účel přílohy XVa nařízení (ES) č. 1234/2007, kterým je zejména odradit od obohacování vína a omezit jej, a vzhledem k mimořádné povaze výjimky podle části A bodu 3 uvedené přílohy by mělo být povolení ke zvýšení mezních hodnot pro obohacení vína uděleno pouze vinařským oblastem a jejich částem, které byly postiženy mimořádně nepříznivými povětrnostními podmínkami. Ve Francii by se proto toto povolení mělo udělit omezenému počtu obcí v departementu Gironde, které byly těmito povětrnostními podmínkami postiženy.

(5)

Je proto vhodné povolit zvýšení mezních hodnot pro obohacování vína vyrobeného z vinných hroznů sklizených v roce 2013 ve vinařských oblastech v České republice, Německu, Francii, Chorvatsku, Lucembursku, Maďarsku, Rakousku a Slovensku nebo v jejich části.

(6)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Řídícího výboru pro společnou organizaci zemědělských trhů,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Odchylně od přílohy XVa části A bodu 2 nařízení (ES) č. 1234/2007 nepřekročí zvýšení přirozeného obsahu alkoholu v procentech objemových u čerstvých vinných hroznů sklizených v roce 2013, hroznového moštu, částečně zkvašeného hroznového moštu, mladého vína v procesu kvašení a vína vyrobeného z vinných hroznů sklizených v roce 2013 ve vinařských oblastech nebo jejich části, které jsou uvedeny v příloze tohoto nařízení, tyto mezní hodnoty:

a)

3,5 % objemových ve vinařské zóně A uvedené v dodatku přílohy XIb nařízení (ES) č. 1234/2007;

b)

2,5 % objemových ve vinařské zóně B uvedené v dodatku přílohy XIb nařízení (ES) č. 1234/2007;

c)

2,0 % objemových ve vinařských zónách C I a C II uvedených v dodatku přílohy XIb nařízení (ES) č. 1234/2007.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 9. prosince 2013.

Za Komisi

José Manuel BARROSO

předseda


(1)  Úř. věst. L 299, 16.11.2007, s. 1.


PŘÍLOHA

Vinařské oblasti nebo jejich část, v nichž se povoluje zvýšení mezní hodnoty pro obohacení podle článku 1

Členský stát

Vinařské oblasti nebo jejich část (vinařská zóna)

Česká republika

Všechny vinařské oblasti (zóny A a B)

Německo

Všechny vinařské oblasti (zóny A a B)

Francie

Tyto obce v departementu Gironde: Arbanats, Ayguemorte-Les-Graves, Baurech, Beautiran, Belvès-de-Castillon, Blésignac, Branne, Cabara, Camiac-et-Saint-Denis, Capian, Cardan, Castillon-la-Bataille, Castres-Gironde, Civrac-sur-Dordogne, Daignac, Dardenac, Espiet, Faleyras, Francs, Gardegan-et-Tourtirac, Grézillac, Guillac, Haux, La Brède, Langoiran, Lestiac-sur-Garonne, Lugaignac, Mouillac, Mouliets-et-Villemartin, Naujan-et-Postiac, Paillet, Podensac, Portets, Pujols, Rions, Saint-Aubin-de-Branne, Sainte-Colombe, Saint-Étienne-de-Lisse, Sainte-Florence, Saint-Genès-de-Castillon, Saint-Genès-de-Lombaud, Saint-Jean-de-Blaignac, Saint-Léon, Saint-Magne-de-Castillon, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Pey-d’Armens, Saint-Philippe- d’Aiguille, Saint-Selve, Sainte-Terre, Les Salles-de-Castillon, La Sauve, Tabanac, Tizac-de-Curton, Le Tourne, Vignonet, Villenave-de-Rions a Virelade (zóna C I)

Chorvatsko

Všechny vinařské oblasti (zóny B, C I a C II)

Lucembursko

Všechny vinařské oblasti (zóna A)

Maďarsko

Všechny vinařské oblasti (zóna C I)

Rakousko

Všechny vinařské oblasti (zóna B)

Slovensko

Všechny vinařské oblasti (zóny B a C I)


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU