2013/43/SZBPRozhodnutí Rady 2013/43/SZBP ze dne 22. ledna 2013 o pokračování v činnostech Unie na podporu jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi v rámci Evropské bezpečnostní strategie

Publikováno: Úř. věst. L 20, 23.1.2013, s. 53-56 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 4. listopadu 2014 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 22. ledna 2013 Nabývá účinnosti: 22. ledna 2013
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ RADY 2013/43/SZBP

ze dne 22. ledna 2013

o pokračování v činnostech Unie na podporu jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi v rámci Evropské bezpečnostní strategie

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na článek 26 odst. 2 a čl. 31 odst. 1 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Evropská rada přijala dne 12. prosince 2003 Evropskou bezpečnostní strategii, která vyzývá k mezinárodnímu řádu založenému na účinném multilateralismu. Evropská bezpečnostní strategie uznává jako základní rámec pro mezinárodní vztahy Chartu Organizace spojených národů (OSN). Posílení OSN a její vybavení prostředky nezbytnými k plnění jejích úkolů a k účinnému jednání patří mezi priority Unie.

(2)

Dne 6. prosince 2006 přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci č. 61/89 s názvem „Směrem ke smlouvě o obchodu se zbraněmi: stanovení společných mezinárodních norem pro dovoz, vývoz a převody konvenčních zbraní“, jejímž cílem bylo zjistit stanoviska členských států OSN ohledně případné smlouvy, zřídilo skupinu vládních odborníků s cílem pokračovat v diskusi o této smlouvě, a zahájilo tak proces OSN směřující ke smlouvě o obchodu se zbraněmi.

(3)

Valné shromáždění OSN přijalo dne 2. prosince 2009 rezoluci č. 64/48 s názvem „Smlouva o obchodu se zbraněmi“, kterou se rozhodla svolat v roce 2012 konferenci OSN ke smlouvě o obchodu se zbraněmi s cílem vypracovat právně závazný nástroj s co nejpřísnějšími společnými mezinárodními normami pro převody konvenčních zbraní.

(4)

Rada v závěrech ze dne 11. prosince 2006, 10. prosince 2007, 12. července 2010 a 25. června 2012 uvítala jednotlivé fáze procesu jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi a uvedla, že je pevně odhodlána dosáhnout úspěchu v jednání o novém právně závazném mezinárodním nástroji, který by měl stanovit co nejpřísnější společné mezinárodní normy pro úpravu dovoleného obchodu s konvenčními zbraněmi a který by se měl týkat všech členských států OSN, a mohl by proto být univerzálním.

(5)

S cílem podpořit otevřenost a význam procesu jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi přijala Rada dne 19. ledna 2009 rozhodnutí 2009/42/SZBP na podporu činností Evropské unie s cílem prosazovat mezi třetími zeměmi proces vedoucí ke smlouvě o obchodu se zbraněmi (1) a dne 14. června 2010 rozhodnutí 2010/336/SZBP o činnostech EU na podporu smlouvy o obchodu se zbraněmi v rámci Evropské bezpečnostní strategie (2), jež stanovila uspořádání řady regionálních seminářů po celém světě. Cílem těchto informačních akcí bylo podpořit proces přípravy konference OSN o smlouvě o obchodu se zbraněmi naplánované na rok 2012 tím, že jednání budou vedena na širším základě a že budou předkládána konkrétní doporučení, a rovněž podpořit členské státy OSN při získávání a zdokonalování odborných znalostí umožňujících provádění účinných kontrol převodů zbraní, jakmile smlouva vstoupí v platnost.

(6)

Konference OSN o smlouvě o obchodu se zbraněmi byla svolána do sídla OSN v New Yorku na dny 2. až 27. července 2012 s cílem vypracovat právně závazný nástroj s co nejpřísnějšími společnými mezinárodními normami pro převody konvenčních zbraní. Na konferenci se ve stanoveném časovém rámci nepodařilo dosáhnout dohody o závěrečném dokumentu. Během jednání však bylo dosaženo značného pokroku, což dokazuje návrh smlouvy, který předložil předseda konference dne 26. července 2012.

(7)

Dne 7. listopadu 2012 přijal první výbor Valného shromáždění OSN návrh rezoluce nazvané „Smlouva o obchodu se zbraněmi“, v níž bylo rozhodnuto svolat do New Yorku na dny 18. až 28. března 2013 závěrečnou konferenci OSN o smlouvě o obchodu se zbraněmi; na tuto březnovou konferenci se bude vztahovat jednací řád přijatý pro konferenci konanou v červenci roku 2012, a to s cílem dokončit smlouvu o obchodu se zbraněmi na základě návrhu, který dne 26. července 2012 předložil předseda předchozí konference OSN.

(8)

Vzhledem k výsledku konference OSN konané v červenci roku 2012, k výše uvedeným činnostem stanoveným v rozhodnutích 2009/42/SZBP a 2010/336/SZBP a k potřebě přispět k úspěšnému završení jednání by Unie měla proces jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi nadále podporovat a zajistit tak, že povede k neprodlenému přijetí účinné a proveditelné právně závazné smlouvy. Pokračující podpora, již Unie procesu jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi poskytuje, by měla přispět k úspěšnému zakončení jednání na konferenci OSN, která se bude konat ve dnech 18. až 28. března 2013, a podpořit třetí země, které by měly budoucí smlouvu o obchodu se zbraněmi dodržovat, v jejich úsilí o provádění smlouvy,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1.   Unie se za účelem podpory smlouvy o obchodu se zbraněmi zaměří na činnosti sledující tyto cíle:

podpořit úspěšné uzavření jednání OSN o smlouvě o obchodu se zbraněmi,

podpořit členské státy OSN, aby získaly a zdokonalily národní a regionální odborné znalosti umožňující provádět účinné kontroly převodů zbraní, s cílem zajistit, aby budoucí smlouva o obchodu se zbraněmi byla, poté co vstoupí v platnost, co nejúčinnější.

2.   K dosažení cílů uvedených v odstavci 1 uskuteční Unie tento projekt:

uspořádání dvou seminářů pro vládní odborníky, které přispějí k uzavření jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi a k jejímu budoucímu provádění.

Podrobný popis výše uvedeného projektu je uveden v příloze.

Článek 2

1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

2.   Technickým prováděním projektu uvedeného v čl. 1 odst. 2 se pověřuje Konsorcium EU pro nešíření (dále jen „konsorcium“).

3.   Konsorcium plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s konsorciem nezbytná ujednání.

Článek 3

1.   Finanční referenční částka na provádění projektu uvedeného v čl. 1 odst. 2 činí 160 800 EUR.

2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly použitelnými na rozpočet Unie.

3.   Komise dohlíží nad řádnou správou výdajů uvedených v odstavci 1. Za tímto účelem uzavře finanční dohodu s konsorciem. V této dohodě bude stanoveno, že konsorcium zajistí zviditelnění příspěvku Unie.

4.   Komise usiluje o uzavření finanční dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Komise informuje Radu o veškerých potížích v tomto procesu a o datu uzavření finanční dohody.

Článek 4

1.   Vysoký představitel informuje Radu o provádění tohoto rozhodnutí prostřednictvím pravidelných zpráv předkládaných po uspořádání jednotlivých seminářů. Zprávy jsou vypracovávány konsorciem a představují základ pro hodnocení prováděné Radou.

2.   Komise informuje o finančních aspektech provádění projektu uvedeného v čl. 1 odst. 2.

Článek 5

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

Pozbývá platnosti 24 měsíců ode dne uzavření finanční dohody podle čl. 3 odst. 3, nebo šest měsíců od jeho přijetí, pokud v této lhůtě nebude uzavřena uvedená finanční dohoda.

V Bruselu dne 22. ledna 2013.

Za Radu

předseda

M. NOONAN


(1)  Úř. věst. L 17, 22.1.2009, s. 39.

(2)  Úř. věst. L 152, 18.6.2010, s. 14.


PŘÍLOHA

PROJEKT PODLE ČL. 1 ODST. 2

1.   Cíl

Celkovým cílem tohoto rozhodnutí je podpořit úspěšné uzavření jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi, která probíhají na úrovni OSN, a podporovat členské státy OSN při přípravě na úplné provádění smlouvy po jejím vstupu v platnost.

2.   Popis projektu

2.1   Cíle projektu

Projekt bude napomáhat Unii v úsilí vynakládaném na podporu uzavření jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi, která stanoví „co nejpřísnější společné mezinárodní normy pro úpravu dovoleného obchodu s konvenčními zbraněmi“, a tudíž povede k „odpovědnějšímu a transparentnějšímu obchodu se zbraněmi, a přispěje tak k posílení míru a bezpečnosti, regionální stability a udržitelného sociálního a hospodářského rozvoje“. Projekt bude zejména:

přispívat k vypracování stabilní a propracované smlouvy o obchodu se zbraněmi na základě návrhu jejího znění ze dne 26. července 2012,

pokračovat v úsilí Unie, pokud jde o vybízení třetích zemí, aby podpořily vypracování a provádění právně závazné smlouvy o obchodu se zbraněmi, která stanoví společné mezinárodní normy pro celosvětový obchod s konvenčními zbraněmi,

podporovat úsilí Unie o posílení kontrol převodů zbraní ve třetích zemích a

podporovat úsilí třetích zemí vynakládané na vnitrostátní úrovni při přípravě na úplné provádění smlouvy po jejím vstupu v platnost.

2.2   Výsledky

Výsledkem provádění projektu bude:

vytvoření fóra pro skupinu klíčových vládních subjektů, jehož cílem je pomoci členským státům OSN při přípravě na konferenci OSN o smlouvě o obchodu se zbraněmi, která se má konat v březnu roku 2013, jakož i při přípravě na brzký vstup této smlouvy v platnost a její úplné provádění. Toto fórum rovněž posoudí možné způsoby, jak koordinovat a maximálně využít stávající činnosti v oblasti mezinárodní pomoci při posilování kontroly vývozu zbraní,

veřejně přístupná dvacetistránková zpráva. V této zprávě bude uvedeno, jakým způsobem lze stávající informační činnost Unie a mezinárodního společenství a jejich pomoc využít k podpoře třetích zemí v jejich úsilí o zavádění systémů kontroly převodů, které jsou v souladu se závazky stanovenými smlouvou o obchodu se zbraněmi.

2.3   Popis činností

Projekt bude zahrnovat tři složky – dva semináře a zprávu –, jejichž účelem je dosáhnout cílů uvedených v bodu 2.1.

2.3.1   Semináře pro zástupce vlád

Součástí projektu je uspořádání dvou dvoudenních prezenčních seminářů pro 30 až 40 vládních odborníků. Místa a data konání obou seminářů budou stanovena po konzultaci s vysokým představitelem a příslušnou pracovní skupinou Rady.

a)   Struktura seminářů

Náplní seminářů bude diskuze o řadě otázek, mimo jiné o:

způsobu, jak na konferenci OSN v březnu roku 2013 na základě návrhu smlouvy předloženého předsedou dne 26. července 2012 úspěšně uzavřít jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi,

způsobu, jak zajistit co nejrychlejší vstup smlouvy o obchodu se zbraněmi v platnost,

osvědčených postupech na národní, regionální a mezinárodní úrovni, pokud jde o pomoc při uvádění smlouvy o obchodu se zbraněmi v platnost a její úplné provádění,

právních, technických, materiálních a finančních prvcích, které jsou nezbytné k vytvoření vnitrostátních systémů potřebných ke splnění závazků stanovených ve smlouvě o obchodu se zbraněmi.

Pro každý seminář bude v předstihu vypracován krátký dokument obsahující „podněty k zamyšlení“, v němž budou uvedeny hlavní otázky k projednání. Krátce po ukončení semináře bude vypracováno shrnutí, jež bude předloženo vysokému představiteli a příslušným pracovním skupinám Rady.

Podrobná konečná verze programu seminářů se vypracuje po konzultaci s vysokým představitelem a příslušnou pracovní skupinou Rady.

b)   Účastníci seminářů

Seminářů by se mělo účastnit až 40 zástupců vlád z vybraných členských států OSN, které se účastní jednání o smlouvě o obchodu se zbraněmi. Podrobný konečný seznam účastníků jednotlivých seminářů se sestaví po konzultaci s vysokým představitelem a příslušnou pracovní skupinou Rady.

2.3.2   Zpráva o pomoci Unie a mezinárodní pomoci poskytované třetím zemím při provádění smlouvy o obchodu se zbraněmi

Po skončení obou uvedených seminářů bude zveřejněna dvacetistránková zpráva, ve které bude nastíněno, jakým způsobem lze dále rozvíjet a rozšiřovat informační činnost a pomoc Unie a mezinárodního společenství v zájmu posílené kontroly převodů, a pomoci tak členským státům OSN při plnění závazků stanovených smlouvou o obchodu se zbraněmi. Hlavním cílem zprávy je doporučit opatření na podporu urychleného vstupu smlouvy o obchodu se zbraněmi v platnost.

Zpráva má napomoci při jednáních o budoucí informační činnosti a pomoci na podporu provádění smlouvy o obchodu se zbraněmi. Předpokládá se, že tato zpráva bude veřejně přístupným výstupem vyplývajícím z rozhodnutí Rady a že zajistí trvalé zviditelnění příspěvku Unie k zajišťování stabilní a propracované smlouvy o obchodu se zbraněmi.

3.   Doba trvání

Doba provádění projektu je 12 měsíců počínaje dnem uzavření finanční dohody podle čl. 3 odst. 3.

4.   Účastníci projektu

Tohoto projektu se budou účastnit členské státy OSN, přičemž zvláštní pozornost bude věnována jejich veřejným orgánům odpovědným za vytváření vnitrostátních politik týkajících se smlouvy o obchodu se zbraněmi a za její budoucí provádění. Výběr konkrétních účastníků projektu z jednotlivých států se provede po konzultaci s vysokým představitelem a příslušnou pracovní skupinou Rady.

5.   Provádějící subjekt

Technickým prováděním tohoto rozhodnutí bude pověřeno konsorcium. Konsorcium plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Konsorcium zajistí zviditelnění příspěvku Unie úměrně k jeho výši.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU