(EU, Euratom) č. 979/2012Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 979/2012 ze dne 25. října 2012 o přechodných soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

Publikováno: Úř. věst. L 303, 31.10.2012, s. 83-84 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 25. října 2012 Autor předpisu: Evropský parlament; Rada Evropské unie
Platnost od: 1. listopadu 2012 Nabývá účinnosti: 1. listopadu 2012
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU, Euratom) 2016/1192 Pozbývá platnosti: 1. srpna 2016
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU, EURATOM) č. 979/2012

ze dne 25. října 2012

o přechodných soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména článek 257 této smlouvy,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména článek 106a této smlouvy,

s ohledem na Protokol č. 3 o statutu Soudního dvora Evropské unie, a zejména článek 62c tohoto protokolu a čl. 2 odst. 2 přílohy I k tomuto protokolu,

s ohledem na žádost Soudního dvora,

s ohledem na stanovisko Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

v souladu s řádným legislativním postupem (1),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V souladu s čl. 62c druhým pododstavcem Protokolu č. 3 o statutu Soudního dvora Evropské unie (dále jen „statut“) a čl. 2 odst. 2 přílohy I k tomuto protokolu je nezbytné stanovit podmínky, za nichž mají být jmenováni přechodní soudci Soudu pro veřejnou službu Evropské unie (dále jen „Soud pro veřejnou službu“), jejich práva a povinnosti, podrobná pravidla upravující výkon jejich funkce, jakož i okolnosti, za nichž jejich funkce zaniká.

(2)

Přechodní soudci by měli být vybíráni z osob, které jsou s to okamžitě vykonávat funkci soudce Soudu pro veřejnou službu. Jmenování bývalých členů Soudního dvora, Tribunálu nebo Soudu pro veřejnou službu by mohlo zaručit splnění těchto požadavků.

(3)

Vzhledem k okolnostem, za nichž by přechodní soudci byli jmenováni, by měl být tento systém v nezbytném rozsahu pružný. Za tímto účelem by měla Rada odpovídat za sestavení seznamu tří osob jmenovaných přechodnými soudci. Pokud by bylo nutné dočasně nahradit soudce, na jehož straně vznikla překážka výkonu funkce ze zdravotních důvodů, Soud pro veřejnou službu by přijal rozhodnutí o využití pomoci přechodného soudce. Na základě tohoto rozhodnutí by předseda Soudu pro veřejnou službu povolal některého z přechodných soudců uvedených na seznamu přijatém Radou, a to v pořadí stanoveném v tomto seznamu, k výkonu funkce.

(4)

Je rovněž třeba stanovit způsob odměňování přechodných soudců, jakož i dopad výkonu jejich funkce a této odměny na požitky, na něž mají nárok jakožto bývalí členové Soudního dvora Evropské unie.

(5)

Konečně je třeba upravit otázku zániku funkce přechodných soudců,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

1.   Na návrh předsedy Soudního dvora sestaví Rada jednomyslně seznam tří osob jmenovaných přechodnými soudci ve smyslu čl. 62c druhého pododstavce statutu. Tento seznam stanoví pořadí, v němž jsou přechodní soudci povoláváni k výkonu funkce v souladu s odst. 2 druhým pododstavcem tohoto článku.

Přechodní soudci jsou vybíráni z bývalých členů Soudního dvora Evropské unie, kteří se mohou uvolnit pro potřeby Soudu pro veřejnou službu.

Přechodní soudci jsou jmenováni na dobu čtyř let a mohou být jmenováni opakovaně.

2.   Soud pro veřejnou službu může rozhodnout o využití pomoci přechodného soudce, pokud shledá, že na straně některého soudce nastala nebo nastane překážka, která mu ze zdravotních důvodů brání nebo bude bránit v účasti na vyřizování věcí, že tato překážka potrvá nebo zřejmě potrvá alespoň po dobu tří měsíců, a pokud má zároveň za to, že se tento soudce nestal plně invalidním.

V souladu s rozhodnutím uvedeným v prvním pododstavci povolá předseda Soudu pro veřejnou službu jednoho z přechodných soudců, a to v pořadí stanoveném na seznamu uvedeném v odst. 1 prvním pododstavci, k výkonu funkce přechodného soudce. Uvědomí o tom předsedu Soudního dvora.

Lze-li předpokládat, že na straně některého soudce nastane překážka, a Soud pro veřejnou službu předběžně rozhodne, nemůže se přechodný soudce ujmout funkce ani účastnit vyřizování věcí do doby, než překážka na straně nahrazeného soudce skutečně nastane.

3.   Na přechodné soudce se vztahují články 2 až 6 a článek 18 statutu. Přísahu stanovenou v článku 2 statutu skládá přechodný soudce, když se poprvé ujímá své funkce.

Článek 2

Přechodní soudci povolaní k výkonu funkce vykonávají pravomoci soudců pouze v rámci projednávání a rozhodování věcí, které jsou jim přiděleny.

Jsou jim nápomocny obslužné útvary Soudu pro veřejnou službu.

Článek 3

1.   Přechodní soudci obdrží za každý den výkonu funkce řádně osvědčený předsedou Soudu pro veřejnou službu odměnu ve výši jedné třicetiny základního měsíčního platu přiznaného soudcům podle čl. 21c odst. 2 nařízení Rady č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom ze dne 25. července 1967 o platových poměrech předsedy a členů Komise, předsedy, soudců, generálních advokátů a vedoucího soudní kanceláře Soudního dvora, předsedy, členů a vedoucího soudní kanceláře Tribunálu a předsedy, členů a vedoucího soudní kanceláře Soudu pro veřejnou službu Evropské unie (2).

Na přechodné soudce, kteří se za účelem výkonu své funkce musí přemístit z místa svého bydliště, se vztahuje čl. 6 písm. a) a b) nařízení č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom.

2.   Od důchodu stanoveného v článku 8 nařízení č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom se odečte částka, o kterou odměna stanovená v odst. 1 prvním pododstavci spolu s tímto důchodem převyšuje odměnu před zdaněním, kterou přechodný soudce pobíral při výkonu své funkce člena Soudního dvora Evropské unie. Odměna uvedená v odst. 1 prvním pododstavci se rovněž zohledňuje pro účely použití čl. 7 odst. 3 uvedeného nařízení.

Přechodní soudci nemají na základě svého postavení nárok na přechodný příspěvek a na důchod podle článků 7 a 8 nařízení č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom.

Na odměnu uvedenou v odst. 1 prvním pododstavci tohoto článku se vztahuje článek 19 nařízení č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom.

Přechodní soudci nemají na základě svého postavení nárok na dávky systému sociálního zabezpečení stanoveného ve služebním řádu úředníků Evropské unie. Výkon funkce přechodného soudce se nepovažuje za výkon výdělečné činnosti pro účely článku 11 nařízení č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom.

3.   Odměna stanovená v odst. 1 prvním pododstavci podléhá dani stanovené v nařízení Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 260/68 ze dne 29. února 1968, kterým se stanoví podmínky a postup pro uplatňování daně ve prospěch Evropského společenství (3).

Článek 4

Jméno přechodného soudce se vyškrtne ze seznamu stanoveného v čl. 1 odst. 1 prvním pododstavci v případě jeho úmrtí, odstoupení nebo v důsledku rozhodnutí, jímž je zbaven funkce za podmínek stanovených v čl. 6 prvním a druhém pododstavci statutu.

Přechodný soudce, jehož jméno je vyškrtnuto ze seznamu uvedeného v čl. 1 odst. 1 prvním pododstavci, je postupem stanoveným v uvedeném ustanovení nahrazen na zbývající dobu platnosti seznamu.

Článek 5

Funkce přechodného soudce zaniká, pomine-li překážka na straně soudce, kterého nahrazuje. Přechodný soudce však vykonává funkci nadále až do vyřízení věcí, které mu byly přiděleny.

Článek 6

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem měsíce následujícího po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

Ve Štrasburku dne 25. října 2012.

Za Evropský parlament

předseda

Martin SCHULZ

Za Radu

předseda

A. D. MAVROYIANNIS


(1)  Postoj Evropského parlamentu ze dne 5. července 2012 (dosud nezveřejněný v Úředním věstníku) a rozhodnutí Rady ze dne 4. října 2012.

(2)  Úř. věst. 187, 8.8.1967, s. 1.

(3)  Úř. věst. L 56, 4.3.1968, s. 8.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU