(EU) č. 943/2012Prováděcí nařízení Rady (EU) č. 943/2012 ze dne 15. října 2012 , kterým se provádí čl. 12 odst. 1 a článek 13 nařízení (EU) č. 356/2010 o zavedení některých zvláštních omezujících opatření namířených proti některým fyzickým a právnickým osobám, subjektům a orgánům vzhledem k situaci v Somálsku

Publikováno: Úř. věst. L 282, 16.10.2012, s. 6-8 Druh předpisu: Prováděcí nařízení
Přijato: 15. října 2012 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 16. října 2012 Nabývá účinnosti: 16. října 2012
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ RADY (EU) č. 943/2012

ze dne 15. října 2012,

kterým se provádí čl. 12 odst. 1 a článek 13 nařízení (EU) č. 356/2010 o zavedení některých zvláštních omezujících opatření namířených proti některým fyzickým a právnickým osobám, subjektům a orgánům vzhledem k situaci v Somálsku

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Rady (EU) č. 356/2010 (1), a zejména na čl. 12 odst. 1 a článek 13 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dne 26. dubna 2010 přijala Rada nařízení (EU) č. 356/2010.

(2)

Ve dnech 11. a 25. července a 23. srpna 2012 aktualizoval Výbor pro sankce zřízený na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 751(1992) týkající se Somálska seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření.

(3)

Příloha I nařízení (EU) č. 356/2010 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Část I přílohy I nařízení (EU) č. 356/2010 se mění takto:

1)

Bod 11 se nahrazuje zněním uvedeným v příloze I tohoto nařízení.

2)

Osoby uvedené v příloze II tohoto nařízení se doplňují na seznam fyzických osob.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Lucemburku dne 15. října 2012.

Za Radu

předsedkyně

C. ASHTON


(1)  Úř. věst. L 105, 27.4.2010, s. 1.


PŘÍLOHA I

Znění podle čl. 1 bodu 1

„11.

Jim’ale, Ali Ahmed Nur (také znám jako a) Jim’ale, Ahmed Ali; b) Jim’ale, Ahmad Nur Ali; c) Jim’ale, Sheikh Ahmed; d) Jim’ale, Ahmad Ali; e) Jim’ale, Shaykh Ahmed Nur)

Datum narození: 1954. Místo narození: Eilbur, Somálsko. Státní příslušnost: Somálsko. Alternativní státní příslušnost: Džibutsko. Cestovní pas: A0181988 (Somálsko), platnost do 23. ledna 2011. Místo: Džibutsko, Džibutská republika. Datum označení Organizací spojených národů: 17. února 2012.

Ali Ahmed Nur Jim’ale (Jim’ale) zastával vedoucí funkce v bývalé radikálně islamistické somálské radě islámských soudů, rovněž známé jako somálský Svaz islámských soudů. Z nejradikálnějších prvků somálského Svazu islámských soudů se nakonec utvořila skupina známá jako Al-Shabaab. Výbor Rady bezpečnosti Organizace spojených národů zřízený na základě rezolucí č. 751 (1992) a č. 1907 (2009) o Somálsku a Eritreji („Výbor pro sankce vůči Somálsku/Eritreji“) zařadil skupinu Al-Shabaab v dubnu roku 2010 na seznam za účelem cílených sankcí. Výbor zařadil uvedenou skupinu na seznam proto, že je subjektem zapojeným do činností, které přímo nebo nepřímo ohrožují mír, bezpečnost nebo stabilitu Somálska, mimo jiné (ale nejen) i do činností, jež představují hrozbu pro somálskou prozatímní federální vládu.

Podle zprávy monitorovací skupiny (S/2011/433) Výboru pro sankce vůči Somálsku/Eritreji ze dne 18. července 2011 je Jim’ale předním podnikatelem a osobností v obchodu s dřevěným uhlím a cukrem organizovaném skupinou Al-Shabaab a těží z privilegovaných vztahů s touto skupinou.

Jim’ale je označován za jednoho z hlavních finančníků skupiny Al-Shabaab a ideologicky je s touto skupinou spojen. Jim’ale poskytoval klíčové finanční prostředky a politickou podporu Hassanovi Dahiru Aweysovi („Aweys“), kterého Výbor pro sankce vůči Somálsku/Eritreji rovněž zařadil na seznam. Muktar Robow, bývalý zástupce emíra v rámci skupiny Al-Shabaab, v polovině roku 2011 údajně pokračoval v politickém oportunismu v organizaci Al-Shabaab. Robow zapojil Aweyse a Jim’aleho do úsilí o prosazování jejich společných cílů a o upevňování jejich celkového postoje v kontextu rozepří uvnitř vedení skupiny Al-Shabaab.

Na podzim roku 2007 založil Jim’ale v Džibutsku společnost kryjící extremistické činnosti nazvanou „Investors Group“. Krátkodobým cílem uvedené skupiny byla destabilizace Somalilandu prostřednictvím financování extremistických činností a nákupu zbraní. Skupina pomáhala pašovat ruční palné zbraně z Eritreje přes Džibutsko do 5. regionu v Etiopii, kde zásilku obdrželi extremisté. Od poloviny roku 2008 Jim’ale nadále provozoval Investors Group.

Na konci září roku 2010 zřídil Jim’ale ZAAD, společnost pro převod finančních prostředků z mobilních telefonů na mobilní telefony, a se skupinou Al-Shabaab se dohodl na anonymnějších převodech peněz zrušením nutnosti prokazovat totožnost.

Od konce roku 2009 provozoval Jim’ale známý fond hawala pro výběr zakatu, který byl poskytován skupině Al-Shabaab.

Od prosince roku 2011 převáděli neidentifikovaní dárci z Blízkého východu Jim’alemu peníze a ten využil finančních zprostředkovatelů k poukázání peněz skupině Al-Shabaab.

V roce 2009 se Jim’ale společně s dalšími podobně smýšlejícími osobami snažil poškodit somálskou prozatímní federální vládu tím, že se nezapojil do úsilí o usmíření v Somálsku. Od konce roku 2011 Jim’ale aktivně podporoval Al-Shabaab tím, že nabídl bezplatné komunikační prostředky, využití vozidel, potravinovou pomoc a politické poradenství a vytvořil skupinu osob určenou k získávání financí pro Al-Shabaab prostřednictvím různých podnikatelských skupin.“


PŘÍLOHA II

Osoby podle čl. 1 bodu 2

1.

Aboud Rogo Mohammed (také znám jako a) Aboud Mohammad Rogo; b) Aboud Seif Rogo; c) Aboud Mohammed Rogo; d) Sheikh Aboud Rogo; e) Aboud Rogo Muhammad; f) Aboud Rogo Mohamed)

Datum narození: 11. listopadu 1960. Alternativní datum narození: a) 11. listopadu 1967; b) 11. listopadu 1969; c) 1. ledna 1969. Místo narození: ostrov Lamu, Keňa. Datum označení Organizací spojených národů: 25. července 2012.

V Keni žijící extremista Aboud Rogo Mohammed ohrožuje mír, bezpečnost nebo stabilitu Somálska tím, že poskytuje finanční, materiální, logistickou či technickou podporu Al-Shabaabu, subjektu, který Výbor Rady bezpečnosti OSN zřízený na základě rezoluce č. 751 (1992) týkající se Somálska a rezoluce č. 1907 (2009) týkající se Eritreji zařadil na seznam proto, že se zapojil do činností, které přímo nebo nepřímo ohrožují mír, bezpečnost nebo stabilitu Somálska.

Aboud Rogo Mohammed je extremistickým islámským duchovním žijícím v Keni. V rámci své kampaně zaměřené na vyvolávání násilí ve východní Africe nadále ovlivňuje extremistické skupiny v této části Afriky. Činnosti Abouda Roga zahrnují získávání financí pro Al-Shabaab.

Jako hlavní ideologický vůdce skupiny Al Hijra, dříve známé jako Muslimské středisko mládeže, využíval Aboud Rogo Mohammed tuto extremistickou skupinu jako prostředek radikalizace a náboru převážně svahilsky hovořících Afričanů k provádění násilné militantní činnosti v Somálsku. V řadě štvavých přednášek pronesených mezi únorem roku 2009 a únorem roku 2012 Aboud opakovaně vyzýval k násilným akcím s cílem zastavit somálský mírový proces. Během těchto přednášek Rogo opakovaně vybízel k používání násilí jak proti jednotkám Organizace spojených národů působícím v Somálsku, tak proti jednotkám mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), a naléhavě vyzýval účastníky svých přednášek, aby odjeli do Somálska a zapojili se do boje Al-Shabaabu proti keňské vládě.

Aboud Rogo Mohammed rovněž radí Keňanům, které se rozhodli zapojit do činnosti skupiny Al-Shabaab, jak se vyhnout odhalení ze strany keňských orgánů a jaké trasy mají zvolit při cestě z Mombasy nebo Lamu do základen Al-Shabaabu v Somálsku, zejména do Kismaya. Cestu do Somálska již zajistil celé řadě Keňanů získaných ke spolupráci s Al-Shabaabem.

V září roku 2011 prováděl Rogo v keňské Mombase nábor osob k cestám do Somálska, pravděpodobně za účelem provádění teroristických operací. V září roku 2008 uspořádal Rogo v Mombase akci s cílem získat finanční prostředky, které by pomohly financovat činnosti Al-Shabaabu v Somálsku.

2.

Abubaker Shariff Ahmed (také znám jako a) Makaburi; b) Sheikh Abubakar Ahmed; c) Abubaker Shariff Ahmed; d) Abu Makaburi Shariff; e) Abubaker Shariff; f) Abubakar Ahmed)

Datum narození: 1962. Alternativní datum narození: 1967. Místo narození: Keňa Místo: oblast Majengo, Mombasa, Keňa. Datum označení Organizací spojených národů: 23. srpna 2012.

Abubaker Shariff Ahmed je jednou z vůdčích osob, jež podporují násilnou militantní činnost v Somálsku a provádějí nábor mladých keňských muslimů pro tuto činnost, a blízkým spolupracovníkem Abouda Roga. Poskytuje materiální podporu extremistickým skupinám v Keni (a v jiných částech východní Afriky). Prostřednictvím častých návštěv somálských základen Al-Shabaabu, mimo jiné v Kismayu, udržuje úzké vztahy s vysoce postavenými členy Al-Shabaabu.

Abubaker Shariff Ahmed se rovněž podílí na mobilizaci a správě finančních prostředků určených pro Al-Shabaab, subjekt, který Výbor Rady bezpečnosti OSN zřízený na základě rezoluce č. 751 (1992) týkající se Somálska a rezoluce č. 1907 (2009) týkající se Eritreji zařadil na seznam proto, že se zapojil do činností, které přímo nebo nepřímo ohrožují mír, bezpečnost nebo stabilitu Somálska.

Abubaker Shariff Ahmed ve svých kázáních v mombaských mešitách vyzýval mladé muže k cestám do Somálska, páchání extremistických činů, boji za Al-Kajdu a zabíjení občanů USA.

Abubakera Shariffa Ahmeda zatkly koncem prosince roku 2010 keňské orgány pro podezření z účasti na bombovém útoku na autobusové nádraží v Nairobi. Abubaker Shariff Ahmed je rovněž čelným představitelem jedné mládežnické organizace se sídlem v keňské Mombase, která má vazby na Al-Shabaab.

Od roku 2010 působil Abubaker Shariff Ahmed jako osoba, která v Keni, v mombaské oblasti Majengo, prováděla nábor pro skupinu Al-Shabaab a napomáhala při její činnosti.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU