(EU) č. 1050/2011Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 1050/2011 ze dne 20. října 2011 o zápisu názvu do rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení (Darjeeling (CHZO))

Publikováno: Úř. věst. L 276, 21.10.2011, s. 5-12 Druh předpisu: Prováděcí nařízení
Přijato: 20. října 2011 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 10. listopadu 2011 Nabývá účinnosti: 10. listopadu 2011
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 1050/2011

ze dne 20. října 2011

o zápisu názvu do rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení (Darjeeling (CHZO))

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 510/2006 ze dne 20. března 2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin (1), a zejména na čl. 7 odst. 5 třetí pododstavec uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V souladu s čl. 6 odst. 2 nařízení (ES) č. 510/2006 byla žádost Indie o zápis názvu „Darjeeling“ jako chráněného zeměpisného označení doručená dne 12. listopadu 2007 zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie  (2).

(2)

Proti tomuto zápisu podaly námitky podle čl. 7 odst. 1 nařízení (ES) č. 510/2006 Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Spojené království a jeden občan Indie. Námitky byly podle čl. 7 odst. 3 prvního pododstavce písm. a), c) a d) uvedeného nařízení shledány přípustnými. Dopisem ze dne 11. června 2010 požádala Komise zúčastněné strany, aby se pokusily o dohodu.

(3)

Bylo dosaženo dohody mezi Francií a Indií, což vedlo k doplnění vysvětlení do jednotného dokumentu v tom smyslu, že v zeměpisné oblasti musí probíhat pouze velkoobjemové balení a že balení pro spotřebitele může probíhat v zeměpisné oblasti nebo mimo ni. V souvislosti s označováním je proto třeba upřesnit, že číslo licence a konkrétní logo se povinně vyžaduje pouze v případě volně ložených produktů odesílaných ze zeměpisné oblasti.

(4)

Ve stanovené lhůtě bylo dosaženo pouze částečné dohody, a to mezi Německem, Itálií, Rakouskem, Spojeným královstvím a občanem Indie na straně jedné a Indií na straně druhé. V souladu s dohodou by měl botanický název „Camellia sinensis M Kuntz“ být správně uveden jako „Camellia sinensis L.O. Kuntze“ a velkoobjemové balení čaje „Darjeeling“ by mělo probíhat pouze v zeměpisné oblasti. Jakýkoliv jiný typ balení nebo opětovné balení včetně balení pro konečného spotřebitele může probíhat v zeměpisné oblasti nebo mimo ni.

(5)

Strany, které podaly námitky, se zároveň domnívají, že nebyl dodržen soulad s článkem 2 nařízení (ES) č. 510/2006.

(6)

Pokud jde o údajnou neexistenci souvislosti mezi dobrou pověstí a proslulostí produktu a oblastí produkce, bylo zjištěno, že specifikace produktu ukazuje, že produkt je zvláštní a že know-how a dovednosti producentů, jakož i pedoklimatické vlastnosti a zeměpisné prostředí zeměpisné oblasti (přirozené odvodňování půdy, složité propojení vysokého úhrnu srážek a nepřetržitě nízkých teplot) významně ovlivňují vlastnosti, které stojí za vynikající pověsti produktu.

(7)

Pokud jde o námitku ohledně domnělé irelevance údajů o analýze citovaných v jednotném dokumentu, tyto údaje nemají vliv na souvislost (ta je založena na dobré pověsti), ale mají pouze popsat výrobek jako takový. Nařízení (ES) č. 510/2006 zatím neukládá povinnost zveřejňovat zdroj analýzy.

(8)

Název „Darjeeling“ je třeba používat pouze jako prodejní označení pro čaj, který se zcela produkuje v zeměpisné oblasti v souladu se specifikací, i když míchání takového čaje může probíhat v dané zeměpisné oblasti nebo mimo ni. Směsi čaje „Darjeeling“ s jinými čaji nesmí jako prodejní označení uvádět název „Darjeeling“ a dále mají být v souladu s pravidly pro označování Unie označeny jinak, zejména aby se zabránilo uvedení spotřebitele v omyl, pokud jde o podstatu potraviny.

(9)

Prohlášení o námitce ukázalo, že název „Darjeeling“ se používá pro označení některých produktů, které nejsou v souladu se specifikací, ale které jsou s těmito produkty srovnatelné. Bylo zjištěno, že soustavné používání daného názvu pro tyto produkty ohrožuje existenci názvu „Darjeeling“. Producentům takových produktů je proto třeba poskytnout přechodné období pěti let k používání uvedeného názvu podle čl. 13 odst. 3 nařízení (ES) č. 510/2006, pokud tyto produkty byly v souladu s právními předpisy uváděny na trh po dobu nejméně pěti let před 14. říjnem 2009 a pokud je dodržován právní řád Unie, zejména směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES ze dne 20. března 2000 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se označování potravin, jejich obchodní úpravy a související reklamy (3).

(10)

Pokud jde o údajnou druhovou povahu názvu navrženého k zápisu, nebyl podán žádný důkaz o tom, že se jedná o název druhový.

(11)

S ohledem na výše uvedené skutečnosti by název „Darjeeling“ měl být zapsán do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení a jednotný dokument by měl být odpovídajícím způsobem aktualizován a zveřejněn.

(12)

Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro chráněná zeměpisná označení a chráněná označení původu,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Označení uvedené v příloze 1 tohoto nařízení se zapisuje do rejstříku.

Článek 2

Zápis podléhá pětiletému přechodnému období, během něhož se názvy obsahující výraz „Darjeeling“ mohou používat pro produkty, které nebyly produkovány v souladu se specifikací, pokud byly tyto produkty v souladu s právními předpisy uváděny na trh po dobu nejméně pěti let před 14. říjnem 2009 a pokud je dodržován právní řád Unie, zejména pokud jde o uvedení spotřebitele v omyl v souvislosti s podstatou potraviny podle článku 2 směrnice 2000/13/ES.

Článek 3

Aktualizovaný jednotný dokument je uveden v příloze II tohoto nařízení.

Článek 4

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 20. října 2011.

Za Komisi

José Manuel BARROSO

předseda


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.

(2)  Úř. věst. C 246, 14.10.2009, s. 12.

(3)  Úř. věst. L 109, 6.5.2000, s. 29.


PŘÍLOHA I

Zemědělské produkty určené k lidské spotřebě, uvedené v příloze I Smlouvy:

Třída 1.8   Ostatní produkty přílohy I Smlouvy (koření atd.)

INDIE

Darjeeling (CHZO)


PŘÍLOHA II

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

„DARJEELING“

č. ES: IN-PGI-0005-0659-12.11.2007

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Název

„Darjeeling“

2.   Členský stát nebo třetí země

Indie

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

3.1.   Druh produktu

Třída 1.8:

Ostatní produkty přílohy I Smlouvy (koření atd.)

3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

Botanický název čajovníku Darjeeling je Camellia sinensis L.O. Kuntze. Čajovník Darjeeling je vytrvalý, pomalu rostoucí stále zelený keř s mnoha stonky, který může v přírodě dorůstat výšky až 2,5 metru. Čajovník Darjeeling dospívá asi po 6 až 8 letech, kdy začíná poskytovat hospodářskou sklizeň, a je známo, že jeho hospodářská životnost je při dobré zemědělské praxi delší než 100 let. Odolává drsným zimám, dlouhým obdobím sucha a vysoké nadmořské výšce oblasti Darjeeling. Zelené listy jsou malé, leskle zelené barvy, často pokryté jemným stříbřitým chmýřím a s dlouhými pupeny. Produktivita čaje v oblasti Darjeeling je mnohem nižší než v jakýchkoli jiných oblastech, kde je čaj pěstován, a proto je jeho sklizeň a produkce nákladná. Tato nízká produktivita je způsobena vysokou nadmořskou výškou oblasti a výjimečnými klimatickými podmínkami. Čajovník Darjeeling byl poprvé vysazen na počátku 19. století. V průběhu let se přizpůsobil přírodnímu prostředí a získal své typické vlastnosti, tedy jedinečný charakter čaje „Darjeeling“, o kterém hovoří renomovaní degustátoři a spotřebitelé čajů.

Čaj „Darjeeling“ je v nálevu barvy světle citrónové až sytě jantarové. O nálevu se říká, že vyniká pozoruhodnou variační šíří jasu, hloubky a plnosti. Z nálevu vychází vůně komplexní a příjemné chuti a dochuti, jejíž složky se označují jako aroma, buket a špička. Organoleptické charakteristiky nálevu čaje „Darjeeling“ se obvykle označují slovy lahodný, jemný, kulatý, delikátní, zralý, sladký, živý, suchý a svěží.

Chemické složky přítomné v čaji „Darjeeling“ ve vyšších koncentracích jsou oxidy linaloolu I, II, III a IV. Linalool, geraniol, methylsalicylát, benzylalkohol, 2-fenylethanol, dihydroaktinidiolid, kyselina hexanová, kyselina cis-3-hexenová, kyselina trans-2-hexenová, kyselina trans-geraniová, 3,7-dimethyl-1,5,7-oktatrien-3-ol (lze kvantifikovat v % jako 0,36 % až 1,24 %) a 2,6-dimethyl-3, 7-oktadien-2, 6-diol (kvantifikován v % jako 3,36 % až 9,99 %). Poslední dvě složky jsou přítomny ve velmi vysokých koncentracích (až do výše 1,24 % a 9,99 %).

Výjimečná chuť čaje „Darjeeling“ je přímým důsledkem kombinace rostlinných genů typických pro oblast Darjeeling, chemického složení půdy bohaté na minerály, vysokého úhrnu srážek v horách Darjeelingu (až 4 000 mm ročně), nadmořské výšky (maximum 2 250 metrů, minimum 600 metrů nad mořem) a jedinečného střídání teplot (od 5 do 30 °C). Vliv agroklimatických podmínek zahrnujících světlo, teplotu, vlhkost, srážky atd. hraje důležitou roli v produkci kvalitních druhotných metabolitů čaje „Darjeeling“. Bylo pozorováno, že některé čajové kultivary pěstované v jiných částech země s odlišnými agroklimatickými podmínkami nemají jedinečné aroma a chuť čaje „Darjeeling“.

Pěstování čaje „Darjeeling“ se řídí zavedenou zemědělskou praxí, která se vyvíjí a používá déle než 150 let a zajišťuje trvalý růst výhonků a současně udržování takové výšky keřů, která je vhodná pro ruční sklizeň. Každý kilogram hotového čaje obsahuje asi 20 000 jednotlivých ručně sklizených výhonků. Z toho si lze udělat představu o rozsahu lidské práce potřebné k jeho produkci.

Čaj „Darjeeling“ se zpracovává pouze tradiční, pevně danou metodou, jejíž součástí je v každé etapě lidská práce a tradiční dovednosti a znalosti, které se nazývají výrobní metoda Darjeeling.

Čaj „Darjeeling“ existuje ve třech různých velikostech, jež se tradičně nazývají „Whole Leaf“, „Brokens“ a „Fannings“ (celé listy, zlomky, drť).

3.3.   Suroviny

Nepoužije se.

3.4.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

Nepoužije se.

3.5.   Specifické kroky při produkci, které se musí uskutečnit v označené zeměpisné oblasti

Sklizeň čaje „Darjeeling“ začíná koncem února/začátkem března a končí v polovině listopadu v závislosti na klimatických podmínkách a na teplotě; studené zimní měsíce od prosince do února jsou obdobím vegetačního klidu. Z jednoho keře čajovníku Darjeeling se vyprodukuje pouze asi 50 až 100 g hotového čaje za rok. Při sběru čaje „Darjeeling“ se používají zvláštní dovednosti a postup, při nichž se vychází z tradičních znalostí předávaných z generace na generaci. Sběr provádějí většinou vysoce kvalifikované sběračky, protože zelené listy vyžadují jemné a pečlivé zacházení, aby byla zachována jejich kvalita.

Po sklizni se listy čaje „Darjeeling“ zpracovávají tradiční, pevně danou metodou typickou pro výrobní metodu Darjeeling v továrnách nacházejících se pouze v konkrétních zahradách ve vymezené oblasti pěstování čaje „Darjeeling“. Tradiční dovednosti a znalosti předávané z generace na generaci se uplatňují při všech krocích zpracování. Jemně natrhané zelené lístky jsou přirozeně citlivé, a proto je nejvhodnější zacházet s nimi jemně. Ačkoliv se musí různé druhy listů zpracovávat různým způsobem, jsou jednotlivé fáze výroby vždy stejné.

Zpracování čaje „Darjeeling“ probíhá v továrnách nacházejících se pouze v oznámených čajových zahradách. Sušení, třídění, řazení do kategorií a balení čaje „Darjeeling“ probíhá výlučně v továrnách nacházejících se v oznámených čajových zahradách. Je třeba zdůraznit, že mimo tyto čajové zahrady žádné zpracování neprobíhá.

Všechny kroky při produkci čaje (sklizeň, sušení a zpracování) tedy probíhají ve vymezených oblastech.

Když se listy dostanou do továrny, podstupují proces „zavadnutí“. Cílem procesu zavadnutí je pomalé odpařování vlhkosti ze zelených listů po dobu 14 až 16 hodin. List se scvrkne a zvláční, a tak vydrží mechanické kroucení a svinování. V důsledku fyzikálních a chemických změn struktury lístků se také začínají tvořit charakteristiky nálevu.

Zelené listy se oddělí a rovnoměrně rozprostřou na drátěná síta upevněná nad „korýtky“ speciálního tvaru připomínajícími velmi dlouhé dřevěné bedny. Každé korýtko je vzduchovou komorou, která umožňuje průchod čerstvého suchého vzduchu regulovaným způsobem přes zelené lístky, dokud není dosaženo jejich žádoucího zavadnutí. V této fázi se odpaří přibližně 75 % vody obsažené v čerstvých zelených lístcích.

Zavadnuté lístky se pak odstraní z korýtek a naplní do svinovacích strojů, které vystavují zavadnuté lístky tlaku točivého pohybu, čímž se lístky zkroutí, protrhají se jejich buňky a uvolní se přírodní šťávy, což podporuje oxidaci a urychluje pigmentaci. Tlak a postup svinování je velmi pečlivě kontrolován, aby bylo zajištěno zpracování optimálním stylem bez nežádoucího přehřátí.

Lístky se poté řídce rozloží v chladné, dobře větrané místnosti, kde pomalu oxidují (fermentují). Tato fáze, při níž se flavanoly slučují se vzdušným kyslíkem, trvá od dvou do čtyř hodin, převážně podle teploty a relativní vlhkosti prostředí. Zkušený výrobce čaje v pravidelných intervalech posuzuje vývoj kvality podle vůně, kterou lístky postupně vydávají. Toto senzorické posouzení má zásadní význam pro kvalitu čajového nálevu. Pro návštěvníka je bohatá květinová vůně vycházející z místnosti, kde se svinuje a fermentuje (oxiduje) čaj „Darjeeling“, opojná a nezapomenutelná.

Jakmile je dosaženo optimální fermentace (oxidace), oxidované lístky postupují k pražení (nebo sušení), aby se deaktivací enzymů dosáhlo zastavení další fermentace (oxidace) a aby se z listů odstranila téměř veškerá zbývající vlhkost. Sušička čaje je prostor, kde jsou fermentované (oxidované) lístky vystaveny horkému suchému vzduchu při regulovaných teplotách, které jsou v různých částech rozdílné, po dobu 20 až 30 minut. Dobré pražení sníží obsah vlhkosti v konečném produktu na méně než 2 %, takže výsledkem je křupavý suchý čaj, který se pak třídí na vibračních sítech podle velikosti. Tyto třídy čaje se nakonec k prodeji balí v dávkách/šaržích do balíčků vyložených fólií, které udrží čaj čerstvý a kvalitní po delší dobu.

Po konečném roztřídění jsou přiřazeny názvy podle velikosti dané třídy. Dělí se na tyto skupiny:

a)

Whole Leaf (celé listy) – FTGOP- Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.

b)

Brokens (zlomky) – TGBOP - Tippy Golden Broken Orange Pekoe.

c)

Fannings (drť) – GOF – Golden Orange Fannings.

Hlavní rozdíl mezi těmito skupinami je ve velikosti čajových lístků.

„Orange Pekoe“ je pojem, který se užívá hlavně pro popis třídy v systému klasifikace téhož jména používaného při třídění černých čajů. Tento systém je založen výlučně na velikosti zpracovaných a sušených lístků černého čaje.

Výše uvedené třídy rozlišují pouze velikost celého listu po zpracování, nikoli rozdíly v kvalitě. Všechny třídy se vyrábějí ze stejného zeleného listu. Tato nomenklatura se používá k odlišení tříd hotového čaje podle velikosti čajových lístků po zpracování.

3.6.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

Žádná zvláštní pravidla pro balení čaje „Darjeeling“ nejsou stanovena. Čaj „Darjeeling“ se ke konečnému spotřebiteli v EU dostává ve velkých obalech nebo v jednotlivých baleních pro spotřebitele, přičemž veškeré balení až po balení do krabiček pro spotřebitele se provádí z 95 % v EU (zbytek se balí v Indii).

3.7.   Zvláštní pravidla pro označování

Na každém balení musí být uvedeno číslo licence výrobce/balírny podle systému Darjeeling Protection Certified Trade Mark Scheme 1999 (systém certifikované ochranné známky „Darjeeling“) stanoveného úřadem Tea Board of India (Čajová komise Indie, statutární orgán vytvořený podle indického zákona The Tea Act (zákon o čaji) z roku 1953, který jej zmocňuje k dohledu nad výrobou čajů) a registrované logo „Darjeeling“ (stylizovaná hlava indické ženy v kruhu držící čajové lístky). Hlava ženy má stylizovanou kulatou náušnici a cvoček v nose. Nápis „Darjeeling“ lemuje levou část kruhu. Všechny tyto prvky společně tvoří logo „Darjeeling“.

Image

Toto zvláštní logo „Darjeeling“, vytvořené v roce 1983 a registrované jako kolektivní ochranná známka v Indii, povinně označuje čaj, který má osvědčení Tea Board of India, že splňuje normy a charakteristiky čaje „Darjeeling“. Od svého zavedení se toto logo „Darjeeling“ vždy objevuje na kartonech nebo bednách, které podléhají kontrole Tea Board of India.

Tea Board of India dosáhl registrace loga „Darjeeling“ jako značky Certification Mark podle indického zákona Trade and Merchandise Marks Act z roku 1958.

Tea Board of India má logo „Darjeeling“ registrováno také podle nového zákona Geographical Indication of Goods (Registration & Protection) Act (zákon o zeměpisném označení zboží (registrace a ochrana)) z roku 1999.

Názvy různých tříd nemusí být nutně na štítku uvedeny.

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

Čaj „Darjeeling“ se pěstuje v okrese Darjeeling v indickém státě Západní Bengálsko. Čajové zahrady se nacházejí na území následujících podokresů okresu Darjeeling v indickém státě Západní Bengálsko: podokres Sadar, podokres Kalimpong, zde pouze hornaté oblasti zahrnující Samabeong Tea Estate, Ambiok Tea Estate, Mission Hill Tea Estate, Upper Fagu a Kumai Tea Estates, a podokres Kurseong vyjma oblasti v seznamu jurisdikcí 20, 21, 23, 24, 29, 31 a 33, zahrnující část New Chumta Tea Estate v podokresu Subtiguri, Simulbari a Marionbari Tea Estate policejní stanice Kurseong v podokresu Kurseong. Čajové zahrady se nacházejí v nadmořské výšce od 600 do 2 250 metrů na příkrých svazích, které zajišťují ideální přírodní odtok bohatých dešťových srážek, které v tomto okrese padají.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

5.1.   Specifičnost zeměpisné oblasti

Čajové zahrady se nacházejí v nadmořské výšce od 600 do 2 250 metrů na příkrých svazích, které zajišťují ideální přírodní odtok bohatých dešťových srážek, které v tomto okrese padají. Je důležité konstatovat význam nadmořské výšky, protože ta je specifická pro kvalitu čaje „Darjeeling“. S tím spojené střídání oblačnosti a slunečního svitu dohromady vytváří jedinečný charakter čaje „Darjeeling“.

Půda je bohatá a kopcovitý terén zajišťuje přírodní odtok bohatých dešťových srážek, které v tomto okrese padají.

Díky trvalým nízkým teplotám je rychlost metabolismu (fotosyntézy) čajovníku Darjeeling mnohem nižší než u jiných čajovníků, což zpomaluje růst zelených listů a zvyšuje koncentraci přírodních chemických charakteristik.

Oblast pěstování čajovníku Darjeeling se nachází v sedmi údolích hor Darjeeling, z nichž je přímý výhled na Himálaj a vrchol Kančendženga, třetí nejvyšší horu světa. Studený vítr vanoucí z Himálaje sedmi údolími za různých teplot v průběhu roku je jedním z faktorů, které vytvářejí jedinečnou chuť čaje „Darjeeling“. V horách Darjeeling se navíc vyskytují v noci mlhy, které kondenzují molekuly vody z okolí a dotýkají se čajových lístků, které se tak přes noc zvlhčují. Hory Darjeeling mají vysoký úhrn dešťových srážek (až 4 000 a ne méně než 2 000 mm ročně). V horách Darjeeling je délka slunečního svitu jen 4 až 5 hodin pouze asi 180 dnů v roce. Tyto přírodní poměry významně přispívají k pozoruhodné chuti a charakteristice čaje „Darjeeling“.

5.2.   Specifičnost produktu

Čaj „Darjeeling“ se těší velmi dobré pověsti, neboť se vyznačuje jedinečnou chutí, jíž nelze dosáhnout v jakékoliv jiné části světa. Čajové keře se pěstují v hornatém kraji Darjeelingu již déle než 150 let, rostou díky střídání deště, slunce a vlhkosti způsobené mlhami. Aby zvláštní chuť čaje zůstala zachována, trhají sběrači pouze dva nejjemnější lístky a pupen. Tyto přirozené výhody spolu s prostým faktem, že se v okrese Darjeeling ročně vyprodukuje pouze 9 až 10 milionů kg čaje „Darjeeling“, dodávají čaji exkluzivitu a atraktivitu. Jde o skutečně luxusní produkt, který zaujímá specifické místo na trhu. Dodržování vysoké kvality má za následek extrémně nízké výnosy. Výrobci čaje „Darjeeling“ vynakládají veškeré úsilí na zajištění nejvyšších standardů kvality, a to navzdory vysokým nákladům. Umění sbírání čaje předávané na severu po generace má uměleckou hodnotu. V několika fázích produkce čaje je přítomný lidský prvek (jak bylo vysvětleno výše).

Čaj „Darjeeling“ se zpracovává pouze tradiční, pevně danou metodou, jejíž součástí je v každé etapě lidská práce a tradiční dovednosti a znalosti.

5.3.   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu

Zeměpisná a agroklimatická: Díky jedinečné a složité kombinaci agroklimatických podmínek panujících v regionu, v němž se nachází všech 87 čajových zahrad okresu Darjeeling, a díky pravidlům produkce stanoveným Tea Board of India má čaj produkovaný v této oblasti zvláštní a přirozeně se vyskytující organoleptické charakteristiky chuti, vůně a textury, které mu získaly přízeň a uznání poučených spotřebitelů na celém světě a učinily z čaje „Darjeeling“ luxusní produkt, který na trhu zaujímá specifické místo.

Topografická: Čajové zahrady Darjeeling se nacházejí v nadmořské výšce od 600 do 2 250 metrů na příkrých svazích, které zajišťují ideální přírodní odtok bohatých dešťových srážek, k nimž v tomto okrese dochází. Výjimečná chuť čaje „Darjeeling“ je přímým důsledkem kombinace rostlinných genů, chemického složení půdy, nadmořské výšky, teploty a srážek, která je pro hory Darjeelingu jedinečná. Pěstování čaje „Darjeeling“ se řídí zavedenou zemědělskou praxí, která se vyvíjí a používá déle než 150 let a zajišťuje trvalý růst výhonků a současně udržování takové výšky keřů, která je vhodná pro ruční sklizeň.

Sklizeň: Z keře čajovníku Darjeeling se vyprodukuje za rok nanejvýš 100 g hotového čaje (okres Darjeeling produkuje ročně 9 až 10 milionů kg čaje „Darjeeling“). Každý kilogram jemného čaje obsahuje více než 20 000 jednotlivých ručně sklizených výhonků. Z toho si lze udělat představu o rozsahu lidské práce potřebné k jeho produkci.

Jiné faktory: historické, tradiční, kulturní a sociální i zvláštní jedinečnost a pověst spojovaná s pojmem „Darjeeling“. Čaj produkovaný v oblasti Darjeeling a vyznačující se uvedenými zvláštními vlastnostmi je již dlouho znám mezi obchodníky a veřejností v Indii i v zahraničí jako čaj „Darjeeling“ a jako takový získal významnou pověst doma i v zahraničí. Veškerá veřejnost a každý obchodník v Indii nebo v zahraničí, který si objedná čaj „Darjeeling“ nebo vidí reklamu či nabídku k prodeji čaje „Darjeeling“, očekává, že takto objednaný, inzerovaný nebo k prodeji nabízený čaj byl kultivován, vypěstován a vyprodukován v uvedené oblasti okresu Darjeeling a bude mít výše uvedené zvláštní vlastnosti. Název „Darjeeling“ pro čaj pocházející z okresu Darjeeling ze státu Západní Bengálsko proto získal zvláštní jedinečnost a pověst v povědomí veřejnosti, je-li používán v souvislosti s čajem vyprodukovaným ve výše uvedené oblasti uvedeného okresu, a proto právo spojovat jej s takovým čajem tvoří součást zvláštní pověsti všech, kdo jsou náležitě spojeni s uvedenou oblastí. Ceny čaje „Darjeeling“ jsou rovněž vyšší než ceny jiných čajů v Indii a na celém světovém trhu. Jinými slovy, název „Darjeeling“ používaný v souvislosti s čajem splňuje podmínky zeměpisného označení v Indii.

Odkaz na zveřejnění specifikace

http://ec.europa.eu/agriculture/quality/door/publishedName.html?denominationId=1900


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU