(ES) č. 355/2008Nařízení Komise (ES) č. 355/2008 ze dne 21. dubna 2008 , kterým se mění nařízení (ES) č. 1239/95, pokud jde o používání elektronických komunikačních prostředků při řízeních před Odrůdovým úřadem Společenství (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 110, 22.4.2008, s. 3-6 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 21. dubna 2008 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 12. května 2008 Nabývá účinnosti: 12. dubna 2008
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (ES) č. 874/2009 Pozbývá platnosti: 14. října 2009
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 355/2008

ze dne 21. dubna 2008,

kterým se mění nařízení (ES) č. 1239/95, pokud jde o používání elektronických komunikačních prostředků při řízeních před Odrůdovým úřadem Společenství

(Text s významem pro EHP)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 2100/94 ze dne 27. července 1994 o odrůdových právech Společenství (1), a zejména na článek 114 uvedeného nařízení,

po konzultaci se správní radou Odrůdového úřadu Společenství,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Pravidla stanovená v nařízení Komise (ES) č. 1239/95 ze dne 31. května 1995, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 2100/94, pokud jde o řízení před Odrůdovým úřadem Společenství (2), by měla být zjednodušena, a to zejména tím, že se umožní používání elektronických komunikačních prostředků.

(2)

Je vhodné zjednodušit jak podávání žádostí, námitek nebo odvolání, tak i doručování dokumentů ze strany Odrůdového úřadu Společenství (dále jen „Úřad“) tím, že bude umožněno používání elektronických prostředků. Mimoto by měl mít Úřad možnost vydávat osvědčení o odrůdových právech Společenství v elektronické podobě. Zveřejňování informací týkajících se odrůdových práv Společenství by rovněž mělo být možné elektronickými prostředky. Za účelem zlepšení efektivity by též mělo být umožněno elektronické uchovávání spisů týkajících se řízení.

(3)

Prezident Úřadu by měl být oprávněn stanovit veškeré nezbytné podrobnosti v souvislosti s používáním elektronických komunikačních prostředků nebo elektronického uchovávání.

(4)

Nařízení (ES) č. 1239/95 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(5)

Opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro odrůdová práva Společenství,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (ES) č. 1239/95 se mění takto:

1)

V článku 2 se odstavec 3 nahrazuje tímto:

„3.   Adresy musí obsahovat veškeré důležité správní údaje včetně názvu státu, ve kterém má účastník řízení trvalé bydliště nebo kde má sídlo či provozovnu. Každý účastník řízení by měl uvádět pouze jednu adresu; pokud je uvedeno více adres, bere se v úvahu pouze adresa uvedená na prvním místě, s výjimkou případů, kdy účastník řízení uvede další adresu jako adresu pro zasílání pošty.

Prezident Úřadu stanoví podrobnosti týkající se adresy, včetně všech příslušných podrobností o ostatních datových komunikačních prostředcích.“

2)

Článek 16 se mění takto:

a)

odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1.   Žádost o odrůdové právo Společenství se podává Úřadu, vnitrostátním subjektům určeným nebo pobočkám zřízeným podle čl. 30 odst. 4 základního nařízení.

Je-li žádost podána Úřadu, může být podána v papírové podobě nebo elektronickými prostředky. Je-li podána vnitrostátním subjektům nebo pobočkám, podává se ve dvojím vyhotovení v papírové podobě.“;

b)

odstavec 3 se nahrazuje tímto:

„3.   Úřad bezplatně poskytne k dispozici tyto formuláře:

a)

formulář žádosti a technický dotazník pro účely podání žádosti o odrůdové právo Společenství;

b)

formulář pro zasílání údajů uvedených v odstavci 2 s vyznačením následků, které plynou z porušení povinnosti zaslat tyto údaje.

4.   Žadatel formuláře uvedené v odstavci 3 vyplní a podepíše. Je-li žádost podána elektronickými prostředky, musí být, pokud jde o podpis, v souladu s čl. 57 odst. 3 druhým pododstavcem.“

3)

Článek 28 se nahrazuje tímto:

„Článek 28

Návrh na název odrůdy

Návrh na název odrůdy se podává a podepisuje na Úřadě, avšak pokud návrh doprovází žádost o odrůdové právo Společenství podaná u vnitrostátního subjektu nebo pobočky zřízených podle čl. 30 odst. 4 základního nařízení, podává se ve dvojím vyhotovení.

Úřad bezplatně poskytne formulář pro účely podání návrhu na název odrůdy.

Je-li návrh na název odrůdy podán elektronickými prostředky, musí být, pokud jde o podpis, v souladu s čl. 57 odst. 3 druhým pododstavcem.“

4)

V článku 36 se v odstavci 1 zrušuje poslední věta a doplňuje se nový odstavec 4, který zní:

„4.   Je-li návrh na změnu názvu odrůdy podán elektronickými prostředky, musí být, pokud jde o podpis, v souladu s čl. 57 odst. 3 druhým pododstavcem.“

5)

V článku 52 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1.   Do tří měsíců od uzavření ústního jednání je účastníkům odvolacího řízení jakýmkoli způsobem uvedeným v čl. 64 odst. 3 zasláno písemné rozhodnutí o odvolání.“

6)

V čl. 53 odst. 2 se druhá věta nahrazuje tímto:

„Následně se účastníkům řízení zasílá písemné rozhodnutí v souladu s článkem 64.“

7)

V čl. 54 odst. 3 se slovo „duplikát“ nahrazuje slovem „kopii“.

8)

Články 57 a 58 se nahrazují tímto:

„Článek 57

Dokumenty předkládané účastníky řízení

1.   Veškeré dokumenty, které účastník řízení předkládá, se podávají poštou, osobně nebo elektronickými prostředky.

Podrobnosti týkající se elektronického podávání stanoví prezident Úřadu.

2.   Za den přijetí jakéhokoliv dokumentu předkládaného účastníky řízení se považuje den, kdy je dokument skutečně přijat v prostorách Úřadu, nebo v případě dokumentu podaného elektronickými prostředky den, kdy Úřad dokument elektronicky přijme.

3.   S výjimkou dokumentů, které tvoří přílohu, musí dokumenty podepsat účastníci řízení nebo jejich zástupci v řízení.

Je-li dokument podáván Úřadu elektronickými prostředky, musí obsahovat elektronický podpis.

4.   Pokud není dokument řádně podepsán nebo je-li přijatý dokument neúplný či nečitelný nebo pokud má Úřad pochybnosti ohledně správnosti dokumentu, Úřad odesílatele o této skutečnosti vyrozumí a vyzve jej, aby ve lhůtě jednoho měsíce předložil originál dokumentu podepsaný v souladu s odstavcem 3 nebo aby opětovně zaslal kopii originálu.

Je-li výzvě ve stanovené lhůtě vyhověno, považuje se za datum přijetí podepsaného dokumentu nebo opětovného zaslání datum přijetí prvního dokumentu. Není-li výzvě ve stanovené lhůtě vyhověno, má se za to, že dokument nebyl přijat.

5.   Dokumenty, které musí být předány ostatním účastníkům řízení i dotyčnému zkušebnímu úřadu, nebo dokumenty týkající se dvou nebo více žádostí o odrůdové právo Společenství nebo o užívací právo, musí být předloženy v dostatečném počtu kopií. Chybějící kopie se pořizují na náklady účastníka řízení.

První pododstavec se nevztahuje na dokumenty podávané elektronickými prostředky.

Článek 58

Písemné doklady

1.   Doklady o pravomocných rozsudcích nebo rozhodnutích, jiných než jsou rozhodnutí Úřadu, nebo ostatní písemné doklady předkládané účastníky řízení mohou být poskytnuty prostřednictvím předložení neověřené kopie.

2.   Má-li Úřad pochybnosti ohledně pravosti dokladů uvedených v odstavci 1, může požádat o předložení originálu nebo ověřené kopie.“

9)

Článek 64 se nahrazuje tímto:

„Článek 64

Obecná ustanovení o doručování

1.   V řízeních před Úřadem musí být veškeré dokumenty, které Úřad doručuje účastníkům řízení, v podobě originálu, neověřené kopie originálního dokumentu nebo dokumentu vytištěného počítačem. Dokumenty přijímané od ostatních účastníků řízení mohou být doručovány v podobě neověřených kopií.

2.   Pokud jeden nebo více účastníků řízení jmenují své zástupce v řízení, doručují se dokumenty podle odstavce 1 těmto zástupcům.

3.   Doručení se provádí:

a)

poštou podle článku 65;

b)

předáním v Úřadě podle článku 66;

c)

veřejným oznámením podle článku 67 nebo

d)

elektronickými prostředky nebo za použití jakéhokoli jiného technického prostředku v souladu s druhým pododstavcem tohoto odstavce.

Prezident Úřadu stanoví podrobnosti týkající se elektronického doručování.

4.   Dokumenty nebo jejich kopie, na jejichž doručování se použije článek 79 základního nařízení, se doručují poštou prostřednictvím doporučeného dopisu s doručenkou; rovněž je lze doručovat elektronickými prostředky, které určí prezident Úřadu.“

10)

V článku 65 se zrušuje odstavec 1.

11)

V článku 67 se slova „čl. 65 odst. 1“ nahrazují slovy „čl. 64 odst. 4“.

12)

V článku 71 se odstavec 2 nahrazuje tímto:

„2.   Pokud lhůta uplyne dnem, kdy je v členském státě nebo mezi členským státem a Úřadem přerušena nebo následně narušena dodávka pošty, lhůta se pro účastníky řízení, kteří mají trvalé bydliště, sídlo nebo provozovnu v dotyčném státě nebo mají zástupce v řízení se sídlem v tomto státě, prodlužuje až do prvního dne následujícího po skončení období přerušení nebo narušení. Pokud je dotyčným členským státem stát, ve kterém sídlí Úřad, vztahuje se toto ustanovení na všechny účastníky řízení. Délku přerušení nebo narušení stanoví a oznámí prezident Úřadu.

Pokud jde o dokumenty podávané elektronickými prostředky, první pododstavec se použije přiměřeně v případech, kdy dojde k přerušení spojení Úřadu s elektronickými komunikačními prostředky.“

13)

V čl. 78 odst. 3 se doplňuje nový pododstavec, který zní:

„Prezident Úřadu stanoví podobu rejstříků. Rejstříky mohou být vedeny v podobě elektronické databáze.“

14)

V článku 79 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1.   Převod odrůdového práva Společenství se zapisuje do Rejstříku odrůdových práv Společenství na základě předložení písemného dokladu o převodu nebo oficiálních dokumentů potvrzujících převod nebo takových výpisů z uvedených dokumentů, které postačí k potvrzení převodu. Úřad zakládá kopii těchto písemných dokladů do svých spisů.

Prezident Úřadu stanoví, v jaké podobě a za jakých podmínek mají být tyto písemné doklady zakládány do spisů Úřadu.“

15)

Článek 83 se nahrazuje tímto:

„Článek 83

Uchovávání spisů

1.   Dokumenty v podobě originálů nebo kopií vztahující se k řízením se uchovávají ve spisech, přičemž každému řízení je přiděleno spisové číslo, s výjimkou dokumentů týkajících se vyloučení členů odvolacího senátu nebo zaměstnanců Úřadu či dotyčného zkušebního úřadu nebo námitek vůči nim, které se uchovávají zvlášť.

2.   Úřad si ponechává jednu kopii spisu uvedeného v odstavci 1 (spisová kopie), která se považuje za správnou a úplnou kopii spisu. Zkušební úřad si může ponechat kopii dokumentů vztahujících se k těmto řízením (kontrolní kopie), ale musí kdykoliv zajistit dodání originálů, které nemá Úřad k dispozici.

3.   Originály dokumentů předkládaných účastníky řízení, které tvoří základ jakýchkoli elektronických spisů, mohou být po uplynutí určité doby od jejich převzetí Úřadem zlikvidovány.

4.   Prezident Úřadu stanoví podrobnosti týkající se formy, v níž mají být spisy uchovávány, doby, po kterou mají být uchovávány, a doby uvedené v odstavci 3.“

16)

V článku 87 se doplňuje nový odstavec 3, který zní:

„3.   Prezident Úřadu určí způsob vydávání úředního věstníku.“

17)

V článku 91 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1.   Nahlížení do spisů podle čl. 91 odst. 1 základního nařízení probíhá prostřednictvím kopií spisů pořízeným Úřadem výlučně pro tento účel.“

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne 1. ledna 2009.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 21. dubna 2008.

Za Komisi

Androulla VASSILIOU

členka Komise


(1)  Úř. věst. L 227, 1.9.1994, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 15/2008 (Úř. věst. L 8, 11.1.2008, s. 2).

(2)  Úř. věst. L 121, 1.6.1995, s. 37. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1002/2005 (Úř. věst. L 170, 1.7.2005, s. 7).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU