2008/53/ESSměrnice Komise 2008/53/ES ze dne 30. dubna 2008 , kterou se mění příloha IV směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o jarní virémii kaprů (SVC) (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 117, 1.5.2008, s. 27-29 Druh předpisu: Směrnice
Přijato: 30. dubna 2008 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 21. května 2008 Nabývá účinnosti: 21. května 2008
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) 2016/429 Pozbývá platnosti: 21. dubna 2021
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



SMĚRNICE KOMISE 2008/53/ES

ze dne 30. dubna 2008,

kterou se mění příloha IV směrnice Rady 2006/88/ES, pokud jde o jarní virémii kaprů (SVC)

(Text s významem pro EHP)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 2006/88/ES ze dne 24. října 2006 o veterinárních požadavcích na živočichy pocházející z akvakultury a produkty akvakultury a o prevenci a tlumení některých nákaz vodních živočichů (1), a zejména na čl. 61 odst. 2 uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Směrnice 2006/88/ES stanoví určité veterinární předpisy použitelné pro živočichy pocházející z akvakultury a produkty akvakultury. Uvedené předpisy zohledňují seznam exotických a neexotických nákaz v části II přílohy IV a vnímavé druhy.

(2)

Jarní virémie kaprů (SVC) je zařazena do seznamu neexotických nákaz v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES.

(3)

V rámci jednání v Radě, která vedla k přijetí směrnice 2006/88/ES, Komise vydala prohlášení, v němž uznává obavy vyjádřené několika členskými státy produkujícími kapry z důsledků toho, že se SVC stane předmětem harmonizovaných předpisů Společenství. Komise proto prohlásila, že po vstupu směrnice v platnost, avšak před dnem její použitelnosti na základě žádosti a předložených argumentů znovu posoudí, má-li být SVC nadále zahrnuta do části II přílohy IV uvedené směrnice. Komise obdržela žádosti o opětovné posouzení od několika členských států.

(4)

Část I přílohy IV směrnice 2006/88/ES stanoví kritéria pro zařazení nákazy na seznam exotických nebo neexotických nákaz. V souladu s kritérii pro zařazení nákazy na seznam neexotických nákaz by mělo být zváženo, zda nákaza může mít v případě zavlečení do členského státu prostého této nákazy značný hospodářský dopad, a sice způsobením produkčních ztrát, přičemž roční náklady spojené s takovou nákazou a jejím tlumením převýší 5 % hodnoty produkce vnímavých druhů živočichů pocházejících z akvakultury v daném regionu.

(5)

Podle údajů hlavních členských států produkujících kapry je jarní virémie již enzootickou nákazou. V průběhu posledních 20 až 25 let však jarní virémie nezpůsobila odvětví významné ztráty.

(6)

Dále je vhodné zvážit, zda může být SVC tlumena na úrovni členských států a zda je takový způsob tlumení z hlediska nákladů efektivní. V důsledku hydrografické situace a struktury akvakultury kaprů v hlavních členských státech produkujících kapry by byly náklady spojené s eradikací uvedené nákazy neúměrné hospodářským ztrátám, které nákaza způsobuje. Na základě údajů obdržených v nedávné době se zdá, že SVC nesplňuje všechna kritéria pro zařazení na seznam neexotických nákaz v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES.

(7)

Z toho důvodu je vhodné, aby byla SVC ze seznamu neexotických nákaz v části II přílohy IV směrnice 2006/88/ES odstraněna.

(8)

Článek 43 směrnice 2006/88/ES stanoví, že členské státy mohou přijmout opatření pro prevenci zavlečení nebo tlumení nákaz, které nejsou uvedeny v části II přílohy IV uvedené směrnice, pokud nákazy představují významné riziko pro zdravotní stav živočichů pocházejících z akvakultury nebo pro volně žijící vodní živočichy v těchto členských státech. Taková opatření nesmí překračovat rámec toho, co je vhodné a nezbytné pro prevenci zavlečení nebo tlumení těchto nákaz.

(9)

Podle článku 63 směrnice 2006/88/ES zůstává pro účely uvedené směrnice i nadále v platnosti rozhodnutí Komise 2004/453/ES ze dne 29. dubna 2004, kterým se provádí směrnice Rady 91/67/EHS, pokud jde o opatření proti některým chorobám živočichů pocházejících z akvakultury (2), a to až do přijetí potřebných ustanovení podle článku 43 uvedené směrnice, která se přijmou nejpozději do tří let po vstupu uvedené směrnice v platnost.

(10)

Podle rozhodnutí Komise 2004/453/ES jsou celá území Dánska, Irska, Finska, Švédska a Spojeného království nebo jejich části schválené jako prosté SVC nebo jsou předmětem programů tlumení a eradikace. Uvedené členské státy mohou v důsledku toho při umísťování druhů vnímavých k SVC na uvedená území požadovat dodatečné záruky.

(11)

Členským státům, které mohou v souladu s rozhodnutím 2004/452/ES požadovat dodatečné záruky, by mělo být umožněno nadále používat opatření podle článku 43 směrnice 2006/88/ES včetně omezení uvádění na trh a dovozu, aby mohly tlumit SVC a udržet si status oblasti prosté nákazy.

(12)

Přílohu IV směrnice 2006/88/ES je proto třeba odpovídajícím způsobem pozměnit.

(13)

Směrnice 2006/88/ES stanoví, že členské státy přijmou vnitrostátní opatření pro dosažení souladu s uvedenou směrnicí do 1. května 2008 a tyto předpisy budou používat nejpozději od 1. srpna 2008. Aby bylo členským státům poskytnuto dostatek času, měla by být vnitrostátní opatření pro dosažení souladu se směrnicí 2006/88/ES ve znění této směrnice přijata do 1. srpna 2008 a použita od 1. srpna 2008.

(14)

Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Příloha IV směrnice 2006/88/ES se mění v souladu s přílohou této směrnice.

Článek 2

Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do 1. srpna 2008. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.

Budou tyto předpisy používat od 1. srpna 2008.

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 3

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 4

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 30. dubna 2008.

Za Komisi

Androulla VASSILIOU

členka Komise


(1)  Úř. věst. L 328, 24.11.2006, s. 14.

(2)  Úř. věst. L 156, 30.4.2004, s. 5. Rozhodnutí ve znění rozhodnutí 2006/272/ES (Úř. věst. L 99, 7.4.2006, s. 31).


PŘÍLOHA

Část II přílohy IV se nahrazuje tímto:

„ČÁST II

Seznam nákaz

EXOTICKÉ NÁKAZY

 

NÁKAZA

VNÍMAVÉ DRUHY

RYBY

Epizootická nekróza krvetvorné tkáně

Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss) a okoun říční (Perca fluviatilis).

Epizootický vředový syndrom

Rody: Catla, Channa, Labeo, Mastacembelus, Mugil, Puntius a Trichogaster.

MĚKKÝŠI

Bonamióza (Bonamia exitios)

Ústřice Ostrea angasi a Ostrea chilensis.

Perkinsusóza (Perkinsus marinus)

Crassostrea gigas a Crassostrea virginica.

Mikrocytosóza (Mikrocytos mackini)

Crassostrea gigas, Crassostrea virginica, Ostrea conchaphila a Ostrea edulis.

KORÝŠI

Syndrom Taura

Garnáti Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris a Penaeus vannamei.

Žlutohlavost (Yellowhead disease)

Garnáti Penaeus aztecus, Penaeus duorarum, Penaeus japonicus, Penaeus monodon, Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris a Penaeus vannamei.


NEEXOTICKÉ NÁKAZY

 

NÁKAZA

VNÍMAVÉ DRUHY

RYBY

Virová hemoragická septikémie (VHS)

Sleď (Clupea spp.), síh (Coregonus sp.), štika obecná (Esox lucius), treska skvrnitá (Gadus aeglefinus), treska (Gadus macrocephalus), treska obecná (Gadus morhua), Oncorhynchus spp., pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), treska hlubinná (Onosmustelus), pstruh obecný (Salmo trutta), pakambala velká (Scophtalmus maximus), šprot (Sprattus sprattus) a lipan podhorní (Thymallus thymallus).

Infekční nekróza krvetvorné tkáně (IHN)

Losos keta (Oncorhynchus keta), losos kisuč (Oncorhynchus kisutch), losos masu (Oncorhyncus masou), pstruh duhový nebo migrující (Oncorhynchus mykiss), losos nerka (Oncorhyncus nerka), losos pacifický rodurus (Oncorhyncus rhodurus), losos čavyča (Oncorhynchus tshawytscha) a losos obecný (Salmo salar).

Herpesviróza koi (KHV)

Kapr obecný a kapr koi (Cyprinus carpio).

Nakažlivá chudokrevnost lososů (ISA)

Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss), losos obecný (Salmo salar) a pstruh obecný (Salmo trutta).

MĚKKÝŠI

Marteilióza (Marteilia refringens)

Ostrea angasi, Ostrea chilensis, Ostrea edulis, Ostrea puelchana, slávka jedlá (Mytilus edulis) a slávka středomořská (Mytilus galloprovincialis).

Bonamióza (Bonamia ostreae)

Ostrea angasi, Ostrea chilensis, Ostrea conchaphila, Ostrea denselammellosa, ústřice jedlá (Ostrea edulis) a Ostrea puelchana.

KORÝŠI

Běloskvrnitost (White spot disease)

Všichni desetinozí korýši (řád Decapoda).“


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU