2006/804/ES2006/804/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 23. listopadu 2006 o harmonizaci rádiového spektra pro zařízení využívající technologii rádiové identifikace (RFID) provozovaná v pásmu ultra krátkých vln (UHF) (oznámeno pod číslem K(2006) 5599)

Publikováno: Úř. věst. L 338, 17.12.2008, s. 64-66 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 23. listopadu 2006 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 23. listopadu 2006 Nabývá účinnosti: 23. listopadu 2006
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) 2017/1483 Pozbývá platnosti: 1. ledna 2018
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 23. listopadu 2006

o harmonizaci rádiového spektra pro zařízení využívající technologii rádiové identifikace (RFID) provozovaná v pásmu ultra krátkých vln (UHF)

(oznámeno pod číslem K(2006) 5599)

(2006/804/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 676/2002/ES ze dne 7. března 2002 o předpisovém rámci pro politiku rádiového spektra v Evropském společenství (rozhodnutí o rádiovém spektru) (1), a zejména na čl. 4 odst. 3 uvedeného rozhodnutí,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Technologie rádiové identifikace (RFID), která využívá zvláštní typ zařízení krátkého dosahu, nabízí v Evropě potenciálně významné hospodářské a společenské přínosy. Existuje řada možných využití RFID, například automatická identifikace zboží, sledování majetku, bezpečnostní a poplašné systémy, nakládání s odpady, senzory přiblížení, systémy ochrany proti krádeži, lokalizační systémy, přenos dat do kapesních zařízení a bezdrátové řídicí systémy. Rozvoj zařízení založených na technologii RFID v pásmu ultra krátkých vln (UHF) přispěje v Evropském společenství k rozvoji informační společnosti a k podpoře inovací.

(2)

Harmonizované podmínky a právní jistota, pokud jde o dostupnost rádiového spektra pro zařízení RFID provozovaná v pásmu UHF, jsou nezbytné, aby identifikace produktů využívající technologii RFID v pásmu UHF či služby související s RFID mohly fungovat v celé Evropě. Zajištění fungujícího vnitřního trhu napomůže úspěšnému a rychlému zavedení technologie RFID, neboť podpoří úspory z rozsahu a přeshraniční využívání.

(3)

Účel tohoto rozhodnutí se omezuje na systémy RFID, v nichž zařízení připevněná k identifikovaným předmětům nemají vlastní zdroj energie pro rádiové vysílání a k vysílání používají pouze energii, kterou na ně vyzáří čtecí zařízení. Jejich potenciál způsobit rušení jiným uživatelům spektra je tedy zpravidla omezený. Proto mohou tato zařízení sdílet kmitočtová pásma s jinými službami, vyžadujícími nebo nevyžadujícími oprávnění, aniž by způsobovala škodlivé rušení, a mohou sdílet pásmo i s jinými zařízeními krátkého dosahu. Jejich používání by tedy nemělo být vázáno na individuální oprávnění podle směrnice 2002/20/ES (autorizační směrnice) (2). Kromě toho mají radiokomunikační služby, v souladu s definicí v Radiokomunikačním řádu Mezinárodní telekomunikační unie, prioritu před takovými zařízeními RFID a nemusejí zajistit ochranu zařízení RFID před rušením; systémy RFID naopak nesmějí rušit tyto radiokomunikační služby. Uživatelům zařízení RFID proto nelze zaručit ochranu před rušením, a je tedy zodpovědností výrobců zařízení RFID, aby tato zařízení chránili před škodlivým rušením ze strany radiokomunikačních služeb a jiných zařízení krátkého dosahu provozovaných v souladu s použitelnými právními předpisy Společenství nebo vnitrostátními právními předpisy. Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/5/ES ze dne 9. března 1999 o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních a vzájemném uznávání jejich shody (3) (dále jen „směrnice o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních“) by výrobci měli zajistit, aby zařízení RFID účinně využívala kmitočtové spektrum, a zabránila tak škodlivému rušení jiných zařízení krátkého dosahu.

(4)

Dne 11. března 2004 proto Komise v souladu s čl. 4 odst. 2 rozhodnutí o rádiovém spektru vydala pověření (4) pro Evropskou konferenci správ pošt a telekomunikací (CEPT), aby harmonizovala využívání kmitočtů pro zařízení krátkého dosahu, včetně zařízení RFID. V reakci na pověření uvedla CEPT ve své zprávě (5) ze dne 15. listopadu 2004 seznam harmonizačních opatření uplatňovaných na základě dobrovolnosti, která v Evropském společenství existují pro zařízení krátkého dosahu, a prohlásila, že se míra takového závazku členských států musí zvýšit, aby v CEPT bylo zajištěno dosažení právní stability harmonizace rádiového spektra, zejména pokud jde o kmitočty v oblasti UHF využívané zařízeními RFID.

(5)

Využívání pásem, která CEPT navrhuje harmonizovat, upravuje harmonizovaná norma EN 302 208 přijatá podle směrnice 1999/5/ES. Uvedená norma popisuje techniku „poslech před vysíláním“, která na odpovídající úrovni zmírňuje účinky rušení a brání tak škodlivému rušení jiných uživatelů pásma. Používání uvedené normy nebo jiných relevantních harmonizovaných norem skýtá předpoklad shody se základními požadavky směrnice o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních.

(6)

Harmonizace podle tohoto rozhodnutí nevylučuje možnost, aby členský stát v odůvodněných případech uplatnil přechodná období nebo dohody o sdílení rádiového spektra podle čl. 4 odst. 5 rozhodnutí o rádiovém spektru.

(7)

Využívání spektra podléhá požadavkům právních předpisů Společenství o ochraně veřejného zdraví, zejména směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/40/ES (6) a doporučení Rady 1999/519/ES (7). Ochrana zdraví u rádiových zařízení je zajištěna tím, že taková zařízení musejí splňovat základní požadavky podle směrnice o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních.

(8)

Rychlé změny technologií dají vzniknout novým zařízením RFID provozovaným v pásmu UHF a podobným zařízením, jež budou vyžadovat aktualizace podmínek harmonizace spektra při zohlednění jejich hospodářských přínosů a požadavků průmyslu a uživatelů. Budou tedy zapotřebí aktualizace tohoto rozhodnutí, které budou reagovat na nový vývoj trhu a technologií. Pokud přezkum ukáže, že je nutno rozhodnutí přizpůsobit, rozhodne se o změnách v souladu s postupy pro přijímání prováděcích opatření stanovenými v rozhodnutí o rádiovém spektru. Aktualizace mohou zahrnovat přechodná období pro situace, které vycházejí z předchozích podmínek.

(9)

Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro rádiové spektrum,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Účelem tohoto rozhodnutí je harmonizovat podmínky pro dostupnost a účinné využívání rádiového spektra pro zařízení RFID provozovaná v pásmu ultra krátkých vln (UHF).

Článek 2

Pro účely tohoto rozhodnutí se:

1.

„zařízeními RFID“ rozumí zařízení určená mimo jiné pro sledování a identifikaci předmětů prostřednictvím rádiového systému, který na jedné straně sestává z pasivních zařízení (etiket) připevněných na předmětech a z vysílacích/přijímacích jednotek (čtecích zařízení), které aktivují etikety a přijímají data, na straně druhé;

2.

„neinterferenčním a nechráněným základem“ rozumí, že žádné radiokomunikační službě nesmí být způsobeno škodlivé rušení a že nelze nárokovat ochranu těchto zařízení před škodlivým rušením ze strany radiokomunikačních služeb.

Článek 3

1.   Členské státy ve lhůtě šesti měsíců po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost vymezí a dají k dispozici na nevýhradním, neinterferenčním a nechráněném základě kmitočtová pásma pro zařízení RFID, s výhradou specifických podmínek, jak stanoví příloha tohoto rozhodnutí.

2.   Bez ohledu na odstavec 1 mohou členské státy požádat o přechodná období a/nebo dohody o sdílení rádiového spektra podle čl. 4 odst. 5 rozhodnutí o rádiovém spektru.

3.   Tímto rozhodnutím není dotčeno právo členských států povolit využívání kmitočtových pásem za méně restriktivních podmínek, než jsou podmínky uvedené v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 4

Členské státy sledují užívání příslušných pásem a podávají zprávu o svých zjištěních Komisi za účelem umožnění včasného přezkumu tohoto rozhodnutí.

Článek 5

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 23. listopadu 2006.

Za Komisi

Viviane REDING

členka Komise


(1)  Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 21.

(3)  Úř. věst. L 91, 7.4.1999, s. 10.

(4)  Pověření pro CEPT analyzovat další harmonizaci kmitočtových pásem používaných pro zařízení krátkého dosahu.

(5)  Závěrečná zpráva Výboru pro elektronické komunikace (ECC) k pověření pro CEPT týkajícímu se harmonizace rádiového spektra pro rádiovou identifikaci.

(6)  Úř. věst. L 159, 30.4.2004, s. 1.

(7)  Úř. věst. L 199, 30.7.1999, s. 59.


PŘÍLOHA

Kmitočtové pásmo UHF

Specifické podmínky

Max. výkon/intenzita pole

Odstup kanálů

Dílčí pásmo A: 865–865,6 MHz

100 mW e.r.p.

200kHz

Dílčí pásmo B: 865,6–867,6 MHz

2 W e.r.p.

200kHz

Dílčí pásmo C: 867,6–868 MHz

500 mW e.r.p.

200kHz

Kmitočtové středy kanálů jsou 864,9 MHz + (0,2 MHz × číslo kanálu).

V dílčích pásmech jsou k dispozici kanály těchto čísel:

 

dílčí pásmo A: kanály č. 1 až 3,

 

dílčí pásmo B: kanály č. 4 až 13,

 

dílčí pásmo C: kanály č. 14 a 15.

Poznámka: Totéž zařízení může pracovat v několika dílčích pásmech.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU