2005/909/ES2005/909/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 14. prosince 2005 o zřízení poradní skupiny odborníků pro Komisi a o zjednodušení spolupráce mezi systémy veřejného dohledu nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi

Publikováno: Úř. věst. L 329, 16.12.2005, s. 38-39 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 14. prosince 2005 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 16. prosince 2005 Nabývá účinnosti: 16. prosince 2005
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) č. 537/2014 Pozbývá platnosti: 16. června 2014
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 14. prosince 2005

o zřízení poradní skupiny odborníků pro Komisi a o zjednodušení spolupráce mezi systémy veřejného dohledu nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi

(2005/909/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nezbytným krokem k obnovení důvěry investorů ve finanční trhy je posílení statutárního auditu. Modernizovaná osmá směrnice o statutárním auditu ročních účetních závěrek a konsolidovaných účetních závěrek, kterou se mění směrnice 78/660/EHS a směrnice 83/349/EHS (1) (dále již jen „modernizovaná osmá směrnice“), zavádí mimo jiné požadavek, aby členské státy zřídily systém veřejného dohledu nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi. Modernizovaná osmá směrnice usiluje o zajištění koordinace systémů veřejného dohledu na úrovni Společenství a zahrnuje možnost, aby Komise mohla přijímat prováděcí opatření.

(2)

Za účelem dosažení cílů stanovených v modernizované osmé směrnici se Komise musí obrátit na skupinu odborníků, která by přispěla ke koordinaci a rozvoji systémů veřejného dohledu v rámci Evropské unie. Skupina odborníků by rovněž mohla přispět k technické přípravě prováděcích opatření modernizované osmé směrnice.

(3)

Skupinu odborníků by měli tvořit zástupci na vysoké úrovni vybraní ze systémů veřejného dohledu nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi v členských státech. Pokud takové systémy nebyly dosud zřízeny, měli by se k této skupině připojit zástupci národních ministerstev odpovědní za jejich budoucí zřízení. Vzhledem k možnému konfliktu zájmů mezi profesním a soukromým sektorem na jedné straně a veřejným zájmem na straně druhé mohou být zástupci nebo náhradníky jmenováni pouze odborníci, kteří neprovozují auditorskou praxi, jak stanoví čl. 2 odst. 11b modernizované osmé směrnice. Práce Komise a skupiny odborníků by však na znalostech a zkušenostech odborníků provozujících auditorskou praxi měla být založena. V důsledku toho by Komise měla po projednání se skupinou odborníků a ve velké míře v raném stadiu konzultovat práci skupiny s účastníky trhu, spotřebiteli, odborníky v oblasti auditu a s koncovými uživateli, a to otevřeným a transparentním způsobem.

(4)

Měla by být proto zřízena skupina odborníků s názvem „Evropská skupina orgánů pro dohled nad auditory“ a zároveň podrobně vymezen její mandát a složení.

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Komise tímto zřizuje skupinu odborníků s názvem „Evropská skupina orgánů pro dohled nad auditory“, dále jen „skupina“.

Článek 2

Náplň činnosti

Komise může skupinu konzultovat ohledně všech otázek souvisejících s přípravou prováděcích opatření modernizované osmé směrnice. Skupina může rovněž projednat všechny záležitosti týkající se spolupráce mezi systémy veřejného dohledu nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi.

Úkolem skupiny je zejména:

usnadnit spolupráci mezi systémy veřejného dohledu členských států a zprostředkovat výměnu osvědčených postupů ohledně zřízení takových systémů a probíhající spolupráce v této oblasti,

přispět k technickému hodnocení systémů veřejného dohledu ve třetích zemích a k mezinárodní spolupráci v této oblasti mezi členskými státy a třetími zeměmi,

přispět k technickému přezkoumání mezinárodních norem pro provádění auditu, včetně postupů pro jejich vypracování s cílem přijmout tyto normy na úrovni Společenství.

Článek 3

Složení a jmenování

1.   Skupinu tvoří zástupci na vysoké úrovni z řad subjektů odpovědných za veřejný dohled nad statutárními auditory a auditorskými společnostmi v členských státech, nebo nejsou-li k dispozici, zástupci z příslušných národních ministerstev.

2.   Každý členský stát jmenuje zástupce na vysoké úrovni, kteří by se účastnili jednání skupiny, z jednoho z orgánů uvedených v odstavci 1. Komise může odmítnout zástupce jmenovaného členským státem, pokud ho nepovažuje za vhodného kandidáta, zejména, pokud by u něj mohl existovat střet zájmů. V takovém případě Komise rychle uvědomí příslušný členský stát, který poté jmenuje dalšího zástupce.

3.   Zástupcem může být jmenována pouze osoba, která neprovozuje odbornou praxi.

4.   Každý členský stát jmenuje jednoho zástupce. V souladu s podmínkami stanovenými v odstavcích 1, 2, 3 a 5 může členský stát jmenovat jednoho náhradníka.

5.   Použijí se tato ustanovení:

pokud je členský stát zastoupen ministerstvem, v případě, že je zřízen systém veřejného dohledu nad auditory a auditorskými společnostmi, nahradí členské státy svého zástupce zástupcem vybraným z řady systému veřejného dozoru;

zástupci, kteří již nejsou schopni účinně přispívat k činnosti skupiny, zástupci, kteří odstoupili nebo nesplňují podmínky stanovené v prvním nebo třetím odstavci tohoto článku nebo článku 287 Smlouvy o Evropském společenství, se nahradí;

členové podskupin uvedených níže v článku 4, kteří zároveň provozují odbornou praxi, podepíší na počátku svého mandátu a vždy, když si to předseda vyžádá, že se zavazují k jednání ve veřejném zájmu, a dále podepíší prohlášení o neexistenci/existenci zájmu, který by mohl ohrozit jejich objektivitu.

Článek 4

Činnost

1.   Skupině předsedá Komise.

2.   Obecně platí, že Komise by měla, po projednání se skupinou ve velké míře a v raném stadiu konzultovat práci skupiny s účastníky trhu, spotřebiteli, odborníky v oblasti auditu a s koncovými uživateli, a to otevřeným a transparentním způsobem.

3.   Po dohodě s Komisí mohou být na základě mandátu stanoveného skupinou zřízeny podskupiny, které by přezkoumávaly konkrétní otázky. Tyto podskupiny se rozpustí, jakmile budou otázky vyřešeny. V podskupinách mohou být také osoby provozující odbornou praxi.

4.   Je-li to přínosné a/nebo nezbytné, může předseda požádat odborníky nebo pozorovatele, kteří mají ve věcech programu jednání zvláštní pravomoc, aby se zúčastnili jednání skupiny nebo podskupiny.

5.   Jednání skupiny nejsou veřejná.

6.   Skupina a její podskupiny obvykle zasedají v prostorách Komise, a to v souladu s postupy a rozvrhem stanovenými Komisí. Komise poskytuje sekretariát. Těchto jednání se mohou účastnit další úředníci Komise, kteří projeví zájem ohledně řízení.

7.   Skupina přijme jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí.

8.   Komise může zveřejnit jakékoliv shrnutí, závěr, dílčí závěr nebo pracovní dokument skupiny, a to v původním jazyce příslušného dokumentu.

Článek 5

Výdaje na zasedání

Komise v souladu s ustanoveními platnými v rámci Komise uhradí zástupcům, členům podskupin, odborníkům a pozorovatelům cestovní výdaje a případně denní diety vzniklé v souvislosti s činností skupiny. Za výkon funkce nepřísluší zástupcům odměna.

Výdaje na zasedání se hradí v mezích limitů položek přidělených příslušnému odboru na základě každoročního postupu o přidělování zdrojů.

Článek 6

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 14. prosince 2005.

Za Komisi

Charlie McCREEVY

člen Komise


(1)  Dosud nezveřejněná v Úředním věstníku.


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU