2004/669/ES2004/669/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 6. dubna 2004, kterým se stanovují revidovaná ekologická kritéria pro udělení ekoznačky Společenství chladničkám a kterým se mění rozhodnutí 2000/40/ES (oznámeno pod číslem K(2004) 1414)(Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 306, 2.10.2004, s. 16-21 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 6. dubna 2004 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 1. května 2004 Nabývá účinnosti: 1. května 2004
Platnost předpisu: Ne Pozbývá platnosti: 31. května 2008
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 6. dubna 2004,

kterým se stanovují revidovaná ekologická kritéria pro udělení ekoznačky Společenství chladničkám a kterým se mění rozhodnutí 2000/40/ES

(oznámeno pod číslem K(2004) 1414)

(Text s významem pro EHP)

(2004/669/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1980/2000 ze dne 17. července 2000 o revidovaném systému Společenství pro udělování ekoznačky (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec uvedeného nařízení, a po konzultaci s Výborem Evropské unie pro ekoznačku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Podle nařízení (ES) 1980/2000 může být ekoznačka Společenství udělena výrobku, který se vyznačuje vlastnostmi, které mu umožňují významně přispívat ke zlepšování životního prostředí.

(2)

Nařízení (ES) č. 1980/2000 stanovuje, že konkrétní kritéria pro ekoznačku mají být stanovena podle skupin výrobků.

(3)

Uvedené nařízení také stanovuje, že přezkoumání kritérií ekoznačky, jakož i požadavků na posuzování a ověřování požadavků souvisejících s těmito kritérii, musí probíhat dostatečně dlouho před vypršením platnosti kritérií stanovených pro dotyčnou skupinu výrobků.

(4)

Z důvodu zachycení vývoje na trhu je žádoucí revidovat ekologická kritéria stanovená rozhodnutím Komise 2000/40/ES ze 16. prosince 1999, kterým se stanovují ekologická kritéria pro udělení ekoznačky Společenství chladničkám (2). Zároveň by měla být upravena doba platnosti tohoto rozhodnutí.

(5)

Mělo by být přijato nové rozhodnutí, kterým se stanoví konkrétní ekologická kritéria pro danou skupinu výrobků, a které by mělo platit 3 roky.

(6)

Je žádoucí ponechat přechodné období v délce maximálně osmnáct měsíců, aby výrobci, jejichž výrobkům byla před 1. květnem 2004 udělena ekoznačka, nebo kteří o tuto značku před tímto datem zažádali, měli dostatek času přizpůsobit své výrobky novým kritériím.

(7)

Opatření stanovená v tomto rozhodnutí vycházejí z návrhu kritérií vytvořených Výborem Evropské unie pro ekoznačku zřízeným na základě článku 13 nařízení (ES) č. 1980/2000.

(8)

Opatření stanovená v tomto rozhodnutí jsou v souladu s názorem výboru zřízeného na základě článku 17 nařízení (ES) č. 1980/2000,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Aby chladničce mohla být udělena ekoznačka podle nařízení (ES) č. 1980/2000, musí zařízení patřit do skupiny výrobků „chladničky“, jak je definována v článku 2 a musí splňovat ekologická kritéria stanovená v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Skupina výrobků „chladničky“ zahrnuje veškeré elektrické chladničky pro domácnost, zařízení na uchovávání mražených potravin, mrazáky a jejich kombinace; všechny tyto spotřebiče jsou napájeny ze sítě. Spotřebiče, které mohou být napájeny i z jiných zdrojů energie, např. baterie, jsou z této skupiny vyňaty.

Článek 3

Pro správní účely bude skupině výrobků „chladničky“ přidělen kód 012.

Článek 4

Článek 3 rozhodnutí 2000/40/ES se nahrazuje následujícím textem:

„Článek 3

Toto rozhodnutí je použitelné do 30. dubna 2004“.

Článek 5

Toto rozhodnutí je s výjimkou článku 4 použitelné od 1. května 2004 do 31. května 2007.

Výrobci produktů patřících do skupiny „chladničky“, kterým byla před 1. květnem 2004 udělena ekoznačka, mohou tuto značku používat do 31. října 2005.

Výrobcům produktů, které patří do skupiny výrobků „chladničky“, kteří před 1. květnem 2004 zažádali o udělení ekoznačky pro tyto výrobky, může být tato ekoznačka udělena za podmínek stanovených rozhodnutím 2000/40/ES. V takových případech může být značka používána do 31. října 2005.

Článek 6

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 6. dubna 2004.

Za Komisi

Margot WALLSTRÖM

členka Komise


(1)  Úř. věst. L 237, 21.9.2000, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 13, 19.1.2000, s. 22. Rozhodnutí pozměněné rozhodnutím 2004/214/ES (Úř. věst. L 67, 5.3.2004, s. 23).


PŘÍLOHA

EKOLOGICKÁ KRITÉRIA

RÁMEC

Aby mohla být přístroji udělena ekoznačka, musí tento splňovat kritéria stanovená v této příloze, jejichž cílem je podpora:

snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s využíváním energie (globální oteplení, acidifikace, vyčerpávání neobnovitelných zdrojů) snižováním spotřeby energie,

snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s používáním látek, které mohou poškozovat ozónovou vrstvu, a jiných nebezpečných látek snižováním používání těchto látek,

snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s používáním látek, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování.

Kritéria navíc podporují provádění nejlepší praxe (využití toho, co je pro životní prostředí nejlepší) a posilují u spotřebitelů uvědomělý vztah k životnímu prostředí.

Kromě toho označování plastových dílů podporuje recyklaci zařízení.

Příslušným subjektům se doporučuje, aby při posuzování žádostí a sledování, jak jsou dodržována kritéria vymezená touto přílohou, braly v úvahu provádění uznávaných systémů řízení životního prostředí jako jsou EMAS nebo ISO 14001 (poznámka: provádění takovýchto systémů řízení není povinné).

HLAVNÍ KRITÉRIA

1.   Úspora energie

Zařízení musí patřit do třídy energetické výkonnosti A+ nebo A++, jak jsou tyto definovány ve směrnici 94/2/ES, ve znění směrnice 2003/66/ES.

Žadatel předloží opis technické dokumentace uvedené v čl. 2 odst. 1 směrnice Komise 94/2/ES ve znění směrnice Komise 2003/66/ES. Tato dokumentace obsahuje výsledky nejméně tří měření spotřeby energie prováděných podle EN 153, která budou provedena podle pokynů pro testování uvedených v Provozním kodexu CECED. Aritmetický průměr těchto měření musí být menší nebo roven výše uvedenému požadavku. Hodnota uvedená na energetickém štítku nesmí být nižší než tato průměrná hodnota a třída energetické účinnosti uvedená na tomto štítku musí odpovídat této průměrné hodnotě.

2.   Snižování potenciálu poškození ozonu (ODP – ozone depletion potential) chladících prostředků a pěnotvorných činidel

Chladicí prostředky v chladicím okruhu a pěnotvorná činidla používané k izolaci zařízení musejí mít potenciál poškození ozonu rovný nule.

Použití CFC a HCFC jako chladicích prostředků a pro výrobu pěnotvorných činidel není na základě nařízení 2037/2000/ES u nových přístrojů uváděných na trh povoleno.

3.   Snižování potenciálu globálního oteplování (GWP – global warming potential) chladicích prostředků a pěnotvorných činidel

Chladící prostředky v chladících okruzích a pěnotvorná činidla používaná k izolaci zařízení musejí mít potenciál globálního oteplování nižší nebo roven 15 (vypočteno v ekvivalentech CO2 po dobu 100 let).

Žadatel prohlašuje, že tento výrobek splňuje tento požadavek. Žadatel, popřípadě jeho dodavatel nebo dodavatelé, sdělí příslušnému subjektu, který žádost posuzuje, informace o tom, které chladicí prostředky a pěnotvorná činidla jsou v jeho zařízeních použita a upřesní jejich potenciál globálního oteplování.

DODATEČNÁ KRITÉRIA

4.   Prodloužení životnosti

Dostupnost slučitelných náhradních dílů a servisních služeb je zaručena na dobu 12 let od ukončení výroby.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

5.   Zpětný odběr a recyklace

Výrobce nabízí bezplatný zpětný odběr přístroje a komponentů, které byly vyměněny, za účelem jejich recyklace s výjimkou předmětů kontaminovaných uživateli (například přístrojů používaných ve zdravotnických nebo jaderných zařízeních).

Kromě toho musí chladnička splňovat následující kritéria :

5.1.

Výrobce bere v úvahu rozebrání chladničky a poskytne zprávu o rozebrání. Tato zpráva potvrzuje zejména, že:

spojovací prvky je snadné najít a jsou snadno přístupné,

elektronické jednotky lze snadno najít a rozebrat,

výrobek lze snadno rozebrat pomocí běžně dostupného nářadí a

neslučitelné a nebezpečné materiály lze oddělit.

5.2.

Plastové části těžší než 50 gramů mají nesnímatelné značení určující materiál v souladu s ISO 11469. Tento požadavek se nevztahuje na protlačované plastové součásti.

5.3.

Plastové součásti neobsahují látky zpomalující hoření PBB nebo PBDE. Plastové části neobsahují chloroparafínové zpomalovače hoření s řetězcem o délce 10 – 13 atomů uhlíku a obsahem chlóru > 50 % hmotnosti (CAS č. 85535-84-8). Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

5.4.

Plastové části těžší než 25 gramů neobsahují látky zpomalující hoření ani přípravky, které mají v době podání žádosti o ekoznačku některé z následujících označení určujících jejich nebezpečnost:

Zdraví škodlivé:

 

R45 (může vyvolat rakovinu);

 

R46 (může vyvolat poškození dědičných vlastností);

 

R60 (může poškodit reprodukční schopnost);

 

R61 (může poškodit plod v těle matky).

Nebezpečné pro životní prostředí:

 

R50 (vysoce toxický pro vodní organismy);

 

R50/R53 (vysoce toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí );

 

R51/R53 (toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí);

 

jak jsou vymezeny směrnicí Rady 67/548/EHS (1).

Tento požadavek se nevztahuje na látky zpomalující hoření, které při použití mění svou chemickou povahu tak, že již nejsou klasifikovány podle žádné z výše uvedených R-vět, a pokud ve zpracovávaných součástech zůstane po použití méně než 0,1 % látek zpomalujících hoření ve formě stejné jako před použitím. Veškeré použité látky zpomalující hoření jsou uvedeny v dokumentaci k žádosti o ekoznačku předložené příslušnému orgánu, který žádost posuzuje (podle názvů nebo CAS čísel).

5.5.

Typ chladícího prostředku a pěnotvorného činidla použitého k izolaci se uvede na zařízení v blízkosti štítku označujícího výkon nebo přímo na něm pro usnadnění případného opětného využití

S ohledem na kritéria 5.1, 5.2, 5.3 a 5.5 prohlašuje žadatel, že výrobek splňuje tyto požadavky. Žadatel předloží příslušnému subjektu, který žádost posuzuje, kopii zprávy o rozebrání. Žadatel, popřípadě jeho dodavatel(é), informují příslušný subjekt o tom, které chladící prostředky a pěnotvorná činidla byla použita. S ohledem na kritérium 5.4 nesmí být použitým přípravkům zpomalujícím hoření, pokud takové jsou, přiřazena žádná z výše uvedených definic rizikovosti ani nesmí být tyto přípravky uvedeny v příloze 1 směrnice 67/548/EHS v aktuálním znění o klasifikaci, balení a označování nebezpečných látek. Veškeré přípravky zpomalující hoření, které jsou použité na plastových dílech > 25 g, musí být uvedeny v dokumentaci k žádosti tak, že je tam uveden jejich název nebo CAS číslo.

6.   Pokyny pro uživatele

Přístroj se prodává s návodem k použití, který uvádí informace týkající se správného použití šetrného k životnímu prostředí, a to zejména:

6.1.

následující text na obalu nebo na první straně: „Tento návod obsahuje informace, jak minimalizovat dopady na životní prostředí.“;

6.2.

doporučení pro optimální využívání zařízení, pokud jde o spotřebu energie, která zahrnují:

6.2.1.

rady, jak umístit nebo instalovat zařízení, s označením, mimo jiné, minimálního volného prostoru kolem zařízení nutného k zajištění dostatečného proudění vzduchu a také informace o tom, že umístění zařízení v nevytápěném nebo chladnějším prostoru umožňuje dosáhnout značných úspor energie;

6.2.2.

rady neumísťovat zařízení poblíž zdroje tepla (kuchyňské trouby či radiátory atd.) nevystavovat je přímému slunečnímu záření; doporučení, že v případě umístění přístroje vedle zdrojů tepla, je vhodné přístroj od těchto podlahových nebo nástěnných tepelných zdrojů izolovat;

6.2.3.

informace o tom, že nastavení termostatu je závislé na okolní teplotě a je tedy vhodné ověřit nastavení teploty vhodným teploměrem (včetně návodu, jak postupovat);

6.2.4.

rady nechat vychladnout horké potraviny před uložením do chladničky, protože pára z potravin přispívá k vytváření ledu na odpařovači, nicméně doba chladnutí potravin by z hygienických a zdravotních důvodů měla být co nejkratší;

6.2.5.

rady zamezit, aby se na odpařovači vytvářela silná vrstva ledu a že časté rozmrazování usnadňuje odstranění ledové vrstvy;

6.2.6.

rady vyměnit těsnění dveří, pokud funguje nedostatečně;

6.2.7.

rady vyčkat určitou dobu před opětným zapnutím zařízení, bylo-li přemístěno;

6.2.8.

rady chránit kondenzátor na zadní straně zařízení a prostor pod zařízením před prachem a výpary z kuchyně;

6.2.9.

informace, že nedodržování výše uvedených doporučení vede k větší spotřebě elektrické energie a potažmo k vyšším provozním nákladům;

6.3.

rady, že z důvodu možného rizika pro životní prostředí a zdraví je nutné předcházet jakémukoli poškození kondenzátoru (výměníku tepla) na zadní straně zařízení i jakékoli jiné události vedoucí k úniku chladících prostředků do prostředí. Návod upřesňuje, že k odstraňování ledu by se neměly používat ostré předměty (jako například nože, šroubováky atd.), protože by mohlo dojít k poškození odpařovače;

6.4.

informace o tom, že přístroj obsahuje kapalná média a je vyroben ze znovu použitelných nebo/a recyklovatelných částí a materiálů;

6.5.

rady, jak může spotřebitel využít nabídky výrobce ke zpětnému odběru.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky. Žadatel předloží příslušnému subjektu, který žádost posuzuje, kopii návodu k použití.

7.   Hraniční emise hluku

Vzduchem šířený hluk vydávaný zařízením, vyjádřený intenzitou zvuku, nesmí překročit 40 dB(a) (re 1 pW).

Informace o hladině hlučnosti zařízení musí být spotřebiteli poskytnuty dobře viditelným způsobem. Za tímto účelem se uvádějí na energetickém štítku chladničky.

Měření úrovně hluku a informace týkající se hluku se uvádějí v souladu se směrnicí Rady 86/594/EHS (2) podle normy EN 28960.

Toto kritérium se nepoužije pro pultové mrazničky jako kategorie 9: „pultové domácí mrazničky“ v příloze IV směrnice Komise 94/2/ES.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

8.   Balení

Balení musí splňovat následující požadavky:

8.1.

Veškeré součásti obalu jsou snadno ručně oddělitelné na jednotlivé materiály, což zjednodušuje recyklaci.

8.2.

Pokud je jako obalový materiál použit karton, musí obsahovat nejméně 80 % recyklovaného materiálu.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky. Žadatel předloží příslušnému subjektu, který žádost posuzuje, vzorek (vzorky) obalového materiálu.

9.   Informace pro spotřebitele

Informace uvedené na ekoznačce:

Rámeček 2 ekoznačky obsahuje následující text:

nízká spotřeba energie,

minimalizovaný potenciál globálního oteplování,

nízká hlučnost.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky. Žadatel předloží příslušnému subjektu, který žádost posuzuje, kopii ekoznačky v té podobě, ve které se objevuje na obalu a/nebo na produktu a/nebo na doprovodné dokumentaci.


(1)  Úř. věst. 196, 16.8.1967, s. 1. Směrnice naposledy pozměněná směrnicí Komise 2004/73/ES (Úř. věst. L 152, 30.4.2004, s. 1).

(2)  Úř. věst. L 344, 6.12.1986, s. 24. Směrnice pozměněná nařízením (ES) č. 807/2003 (Úř. věst. L 122, 16.5.2003, s. 36).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU