(ES) č. 2277/2003Nařízení Komise (ES) č. 2277/2003 ze dne 22. prosince 2003, kterým se mění přílohy I a II nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícím označování zemědělských produktů a potravinText s významem pro EHP.

Publikováno: Úř. věst. L 336, 23.12.2003 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 22. prosince 2003 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 30. prosince 2003 Nabývá účinnosti: 30. prosince 2003
Platnost předpisu: Ne Pozbývá platnosti: 31. prosince 2008
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Nařízení Komise (ES) č. 2277/2003

ze dne 22. prosince 2003,

kterým se mění přílohy I a II nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícím označování zemědělských produktů a potravin

(Text s významem pro EHP)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícím označování zemědělských produktů a potravin [1], a zejména na druhou odrážku článku 13 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Seznamy krmných surovin, doplňkových látek v krmivech, určitých látek používaných ve výživě zvířat a prostředků nápomocných při zpracování krmiv, které jsou stanoveny v příloze II částech C a D nařízení (EHS) č. 2092/91, byly přezkoumány podle bodu 4.15 přílohy I části B uvedeného nařízení.

(2) Určité konvenční krmné suroviny rostlinného původu již nejsou v ekologickém zemědělství na úrovni Společenství potřebné. Avšak většina konvenčních krmných surovin a zejména bílkovinné plodiny jsou stále nepostradatelné, přinejmenším v některých členských státech. Mimo to konvenční mléčné vedlejší produkty jsou v ekologickém zemědělství stále nezbytné a pro zajištění dobrých životních podmínek ekologicky chovaných hospodářských zvířat jsou potřebné další minerální látky.

(3) Určité konzervanty je v ekologickém zemědělství povoleno používat pouze jako doplňkové látky v krmivech pro silážování. V některých členských státech je však používání těchto látek vyžadováno také k ochraně plodin. Navíc jsou z technologických důvodů v krmivech potřebné další doplňkové látky ze skupiny pojiv, protispékavých látek a koagulantů.

(4) Seznam krmných surovin a doplňkových látek v krmivech by proto měl být odpovídajícím způsobem změněn.

(5) Harmonizovaná pravidla pro ekologickou živočišnou výrobu jsou poměrně nová. Genetická banka různých druhů ekologicky chovaných hospodářských zvířat je stále malá. Navíc se zejména v případě drůbeže systémy produkce skládají z různých fází, které jsou obvykle řízeny různými specializovanými odvětvími. Kvůli komplikovanosti těchto systémů nebyl dosud v žádném členském státě dokončen celý cyklus ekologické produkce drůbeže. S cílem zajistit dostatečnou biologickou rozmanitost ekologicky chovaných hospodářských zvířat a usnadnit rozvoj ekologické živočišné výroby je nutné prodloužit přechodné období pro uvádění obvykle chovaných zvířat do systému ekologického zemědělství.

(6) Kvůli doplnění přirozeného nárůstu a obnovování stád nebo hejn je třeba věnovat zvláštní pozornost obvykle chovaným plemenům, u nichž hrozí, že by mohla být nevyužita pro zemědělství.

(7) Jednou ze zásad systému ekologického zemědělství je zajistit provázání živočišné výroby a orné půdy. Krmivo pro všechny druhy ekologicky chovaných zvířat by mělo pocházet v první řadě z dané jednotky s ekologickou zemědělskou výrobou nebo v případě, že to není možné, mělo by být vyprodukováno ve spolupráci s jinými ekologickými hospodářstvími.

(8) Přílohy I a II nařízení (EHS) č. 2092/91 by proto měly odpovídajícím způsobem změněny.

(9) Opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 14 nařízení (EHS) č. 2092/91,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Přílohy I a II nařízení (EHS) č. 2092/91 se mění v souladu s přílohou tohoto nařízení.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 22. prosince 2003.

Za Komisi

Franz Fischler

člen Komise

[1] Úř. věst. L 198, 22.7.1991, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 806/2003 (Úř. věst. L 122, 16.5.2003, s. 1).

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

1. Příloha I část B nařízení (EHS) č. 2092/91 se mění takto:

a) bod 3.4 se nahrazuje tímto:

"Na základě druhé odchylky je možné v případě, že se utváří nové stádo a množství hospodářských zvířat chovaných ekologicky je nedostatečné, přivést do ekologické výrobní jednotky zvířata, která nebyla chována ekologicky, a to s výhradou těchto podmínek:

- slepičky určené k produkci vajec nesmějí být starší osmnácti týdnů,

- drůbež chovaná na maso musí být mladší tří dnů,

- mladí buvoli určení k chovu musí být mladší šesti měsíců,

- telata a hříbata určená k chovu musí být chována v souladu s ustanoveními tohoto nařízení od odstavu a v každém případě musí být mladší šesti měsíců,

- jehňata a kůzlata určená k chovu musí být chována v souladu s ustanoveními tohoto nařízení od odstavu a v každém případě musí být mladší 60 dnů,

- selata určená k chovu musí být chována v souladu s ustanoveními tohoto nařízení od odstavu a musí vážit méně než 35 kg.";

b) bod 3.5 se nahrazuje tímto:

"Tato odchylka, kterou musí předem povolit kontrolní orgán nebo subjekt, se použije po přechodnou dobu do 31. prosince 2004.";

c) bod 3.6 se nahrazuje tímto:

"Na základě třetí odchylky povolí kontrolní orgán nebo subjekt obnovení či opětovné vytvoření stáda nebo hejna, jestliže nejsou k dispozici ekologicky chovaná zvířata, a v následujících případech:

a) v případě vysoké úmrtnosti zvířat způsobené chorobami či přírodními katastrofami;

b) v případě slepiček určených k produkci vajec, pokud nejsou starší osmnácti týdnů;

c) v případě drůbeže chované na maso mladší tří dní;

d) selata určená k chovu po odstavu o hmotnosti méně než 35 kg.

Případy b), c) a d) jsou povoleny na po přechodnou dobu do 31. prosince 2004.";

d) bod 3.10 se nahrazuje tímto:

"Tato procenta mohou být zvýšena až na 40 % na základě stanoviska nebo souhlasu kontrolního orgánu nebo subjektu, a to v následujících zvláštních případech:

- při podstatném rozšíření chovu,

- při změně plemene,

- při zavádění nového druhu živočišné výroby,

- pokud hrozí nebezpečí ztráty plemen pro zemědělskou výrobu. Zvířata těchto plemen musí být bezpodmínečně již rodící.";

e) bod 4.3 se nahrazuje tímto:

"Zvířata musí být dále chována v souladu s pravidly stanovenými v této příloze a krmena krmivy z dané výrobní jednotky nebo v případě, že to není možné, krmivy z jiných jednotek nebo podniků, které se řídí ustanoveními tohoto nařízení. Mimo to v případě býložravců, s výjimkou období, kdy každoročně dochází k sezónnímu přesunu zvířat, musí nejméně 50 % krmiva pocházet z dané výrobní jednotky nebo v případě, že to není možné, musí být krmivo vyprodukováno ve spolupráci s jinými ekologickými hospodářstvími.";

f) bod 4.8 se nahrazuje tímto:

"Odchylně od bodu 4.2 je po přechodnou dobu do 24. srpna 2005 povoleno používání omezeného podílu konvenčních krmiv, pokud provozovatelé mohou ke spokojenosti kontrolního subjektu nebo orgánu členského státu prokázat, že nejsou schopni získat krmiva výhradně z ekologické produkce. Maximální procento konvenčních krmiv povolených za rok činí 10 % u býložravců a 20 % u ostatních druhů. Tyto hodnoty se počítají každoročně a vztahují se k sušině krmiv zemědělského původu. Maximální povolené procento konvenčních krmiv v denní krmné dávce s výjimkou období, kdy každoročně dochází k sezónnímu přesunu zvířat, činí 25 % sušiny.";

g) bod 4.10 se zrušuje;

h) bod 4.17 se nahrazuje tímto:

"Pouze produkty uvedené v příloze II části D bodech 1.3 (enzymy), 1.4 (mikroorganismy), 1.5 (konzervanty), 1.6 (pojiva, protispékavé látky a srážedla), 1.7 (antioxidační látky), 1.8 (konzervační látky pro siláže) a oddílech 2 (určité produkty používané ve výživě zvířat) a 3 (prostředky nápomocné při zpracování krmiv) smějí být používány za účelem výživy zvířat u výše zmíněných kategorií. Ve výživě zvířat se nesmějí používat antibiotika, kokcidiostatika, léčebné látky, růstové stimulátory ani žádné jiné látky určené ke stimulaci růstu nebo produkce."

2. Příloha II část C nařízení (EHS) č. 2092/91 se nahrazuje tímto:

"1. Krmné suroviny rostlinného původu

1.1 Zrna obilovin, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

oves setý ve formě zrn, vloček, krupičných otrub, slupek a otrub; ječmen setý ve formě zrn, proteinů a krupičných otrub; expelery z rýžových klíčků; proso seté ve formě zrn; žito seté ve formě zrn a krupičných otrub; čirok obecný ve formě zrn; pšenice ve formě zrn, krupičných otrub, otrub, krmného lepku, lepku a klíčků; pšenice špalda ve formě zrn; tritikale ve formě zrn; kukuřice ve formě zrn, otrub, krupičných otrub, expelerů z kukuřičných klíčků a lepku; sladový květ; pivovarské mláto.

1.2 Olejnatá semena, olejnaté plody, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

řepkové semeno, expelery a slupky; sója ve formě bobů, toastovaných bobů, šrotu a slupek; slunečnicové semeno a expelery; bavlníkové semeno a expelery; lněné semeno a expelery; sezamové semeno ve formě expelerů; palmojádrové expelery; semeno řepice ve formě expelerů a slupek; dýňové semeno ve formě expelerů; olivy, olivová pulpa; rostlinné oleje (získané fyzikální extrakcí).

1.3 Semena luskovin, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

cizrna ve formě semen, krupičných otrub a otrub; ervil ve formě semen, krupičných otrub a otrub; hrachor setý ve formě semen, která byla tepelně upravena, krupičných otrub a otrub; hrách ve formě semen, krupičných otrub a otrub; bob obecný ve formě semen, krupičných otrub a otrub; bob koňský ve formě semen, krupičných otrub a otrub; vikve ve formě semen, krupičných otrub a otrub a lupina ve formě semen, krupičných otrub a otrub.

1.4 Hlízy, kořeny, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

cukrovkové řízky, brambory, batáty ve formě hlízy, bramborové zdrtky (vedlejší produkt při výrobě škrobu z brambor), bramborový škrob, bramborová bílkovina a maniok.

1.5 Ostatní semena a plody, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

rohovník, lusky z rohovníku a moučka z něj, dýně, citrusová dřeň; jablka, kdoule, hrušky, fíky, hrozny a jejich dřeň; kaštany, expelery z vlašských ořechů a z lískových oříšků; skořápky a expelery z kokosových ořechů; žaludy.

1.6 Pícniny a objemná krmiva. Do této kategorie jsou zařazeny následující produkty:

vojtěška, vojtěšková moučka, jetel, jetelová moučka, tráva (získaná z pícnin), travní moučka, seno, siláž, sláma z obilovin a krmná kořenová zelenina.

1.7 Ostatní rostliny, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

melasa, moučka z mořských řas (získaná sušením a drcením řas a promytá za účelem snížení obsahu jódu), prášky a extrakty z rostlin, bílkovinné rostlinné extrakty (pouze pro mláďata), koření a aromatické látky.

1.8 Do 30. června 2004 se mohou používat tyto krmné suroviny: rýže ve formě zrn, zlomkové rýže a otrub, krmné žito, žitné otruby, expelery a slupky ze semen řepice a tapiok.

2. Krmné suroviny živočišného původu

2.1 Mléko a mléčné výrobky. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

syrové mléko ve smyslu článku 2 směrnice 92/46/EHS [1], sušené mléko, odstředěné mléko, sušené odstředěné mléko, podmáslí, sušené podmáslí, syrovátka, sušená syrovátka, sušená syrovátka částečně delaktozovaná, sušená syrovátková bílkovina (získaná fyzikální úpravou), kasein sušený a laktosa sušená.

2.2 Ryby, ostatní mořští živočichové, produkty a vedlejší produkty z nich. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

ryby, rybí tuk a nerafinovaný tuk z tresčích jater; autolyzáty z ryb, měkkýšů nebo korýšů, hydrolyzáty a proteolyzáty z ryb získané enzymatickou cestou, v rozpustné formě či nikoliv, jedině pro mláďata. Rybí moučka.

2.3 Vejce a produkty z vajec používané k výživě drůbeže, přednostně ze stejného hospodářství.

3. Krmné suroviny minerálního původu

D této kategorie jsou zařazeny pouze následující produkty:

Sodík:

mořská sůl nerafinovaná

kamenná sůl hrubá

síran sodný

uhličitan sodný

hydrogenuhličitan sodný

chlorid sodný;

Draslík:

chlorid draselný;

Vápník:

lithotamnion a maerl

ulity vodních živočichů (včetně sépiové kosti)

uhličitan vápenatý

mléčnan vápenatý

glukonát vápenatý;

Fosfor:

defluorizovaný dikalcium fosfát

defluorizovaný monokalcium fosfát

fosforečnan sodný

fosforečnan vápenato-hořečnatý

fosforečnan vápenato-sodný;

Hořčík:

oxid hořečnatý (bezvodý)

síran hořečnatý

chlorid hořečnatý

uhličitan hořečnatý

fosforečnan hořečnatý;

Síra:

síran sodný.

Dikalcium fosfát vylučovaný z kostí se může používat do 30. června 2004."

3. Příloha II část D nařízení (EHS) č. 2092/91 se nahrazuje tímto:

"1. Doplňkové látky v krmivech

1.1 Stopové prvky. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

E1 Železo:

uhličitan železnatý (II)

síran železnatý (II) monohydrát nebo heptahydrát

oxid železitý (III);

E2 Jód:

jodičnan vápenatý bezvodý

jodičnan vápenatý hexahydrát

jodid sodný;

E3 Kobalt:

síran kobaltnatý (II) monohydrát nebo heptahydrát

zásaditý uhličitan kobaltnatý (II) monohydrát;

E4 Měď:

oxid měďnatý (II)

zásaditý uhličitan měďnatý (II) monohydrát

síran měďnatý (II) pentahydrát;

E5 Mangan:

uhličitan manganatý (II)

oxid manganatý a oxid manganitý

síran manganatý (II) monohydrát nebo tetrahydrát;

E6 Zinek:

uhličitan zinečnatý

oxid zinečnatý

síran zinečnatý mohohydrát nebo heptahydrát;

E7 Molybden:

molybdenan amonný, molybdenan sodný;

E8 Selen:

selenan sodný

seleničitan sodný.

1.2 Vitaminy, provitaminy a chemicky přesně definované látky s podobnými účinky. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

Vitaminy povolené podle směrnice 70/524/EHS [2]:

- nejlépe získané ze surovin, které se přirozeně vyskytují v krmivech nebo

- syntetické vitaminy shodné s přírodními vitaminy pouze pro monogastrická zvířata.

Odchylně od prvního pododstavce může příslušný orgán každého členského státu během přechodného období, které končí dnem 31. prosince 2005, povolit používání syntetických vitaminů A, D a E pro přežvýkavce, pokud jsou splněny tyto podmínky:

- syntetické vitaminy jsou identické s přírodními vitaminy a

- povolení vydané členskými státy je založeno na přesných kritériích a je oznámeno Komisi.

Producenti mohou využít tohoto povolení pouze tehdy, pokud ke spokojenosti kontrolního subjektu nebo orgánu členského státu prokázali, že bez použití těchto syntetických vitamínů nelze zajistit zdraví a dobré životní podmínky zvířat.

1.3 Enzymy. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

Enzymy povolené směrnicí 70/524/EHS.

1.4 Mikroorganismy jsou zařazeny pouze následující látky:

Mikroorganismy povolené směrnicí 70/524/EHS.

1.5 Konzervanty. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

E 200 Kyselina sorbová

E 236 Kyselina mravenčí

E 260 Kyselina octová

E 270 Kyselina mléčná

E 280 Kyselina propionová

E 330 Kyselina citrónová.

Používání kyseliny mléčné, mravenčí, propionové a octové při výrobě siláže je povoleno pouze pokud klimatické podmínky neumožňují odpovídající fermentaci.

1.6 Pojiva, protispékavé látky a koagulanty. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

E 470 Přírodní stearát vápenatý

E 551b Oxid křemičitý koloidní

E551c Křemelina (očištěné diatomické půdy)

E 558 Bentonit

E 559 Kaolinové jíly

E 560 Přírodní směsi stearitů a chloritu

E 561 Vermikulit

E 562 Sepiolit

E 599 Perlit.

1.7 Antioxidační látky. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

E 306 Přírodní výtažky bohaté na tokoferol (vitamin E).

1.8 Konzervační látky pro siláže. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

od 19. října 2004 enzymy, kvasnice a bakterie povolené nařízením (ES) č. 1831/2003 o doplňkových látkách používaných ve výživě zvířat.

2. Určité produkty používané ve výživě zvířat

Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

pivovarské kvasnice.

3. Prostředky nápomocné při zpracování používané v krmivech

3.1 Produkty nápomocné při zpracování používané k silážování. Do této kategorie jsou zařazeny pouze následující látky:

- mořská sůl, kamenná sůl hrubá, syrovátka, cukr, cukrovkové řízky, obilná mouka a melasa,

- do 18. října 2004 enzymy, kvasnice a mléčné, octové, mravenčí a propionové bakterie."

[1] Úř. věst. L 268, 14.9.1992, s. 1.

[2] Úř. věst. L 270, 14.12.1970, s. 1. Směrnice 70/524 EHS se zrušuje s účinkem ode dne 19. října 2004. Od tohoto data se použije nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 ze dne 22. září 2003 o doplňkových látkách používaných ve výživě zvířat (Úř. věst. L 268, 18.10.2003, s. 29).

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU