32003D0913(01)Rozhodnutí rady ze dne 22. července 2003, kterým se zřizuje Poradní výbor pro bezpečnost a zdraví při práci (2003/C 218/01)Text s významem pro EHP.

Publikováno: OJ-C 218, 13.9.2003 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 22. července 2003 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 1. ledna 2004 Nabývá účinnosti: 1. ledna 2004
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Rady

ze dne 22. července 2003,

kterým se zřizuje Poradní výbor pro bezpečnost a zdraví při práci

(2003/C 218/01)

(Text s významem pro EHP)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 202 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise předložený po konzultaci s Poradním výborem pro bezpečnost, hygienu a ochranu zdraví při práci,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Ochrana proti pracovním úrazům a nemocím z povolání patří k cílům Smlouvy.

(2) Rozsáhlá přeměna výrobních metod ve všech odvětvích hospodářství a rozšíření nebezpečných postupů a materiálů způsobily nové obtíže, pokud jde o bezpečnost a zdraví pracovníků na pracovišti.

(3) Měl by být zřízen stálý subjekt, který by byl Komisi nápomocen při přípravě a provádění činností v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci a který by usnadňoval spolupráci mezi vnitrostátními správními orgány, odborovými organizacemi a organizacemi zaměstnavatelů.

(4) Zástupci vlád členských států, zasedající ve zvláštní Radě ministrů, na 36. a 42. zasedání Rady, zřídili rozhodnutími ze dnů 6. září 1956 a 9. a 10. května 1957 Stálý výbor pro bezpečnost v hornictví, jehož působnost stanovilo rozhodnutí zástupců vlád členských států, zasedajících ve zvláštní Radě ministrů, ze dne 9. července 1957, o působnosti a jednacím řádu Stálého výboru pro bezpečnost v hornictví [1] a jehož působnost byla rozšířena rozhodnutím Rady 74/326/EHS ze dne 27. června 1974 [2].

(5) Navíc rozhodnutí Rady 74/325/EHS ze dne 27. června 1974 o zřízení Poradního výboru pro bezpečnost, hygienu a ochranu zdraví při práci [3], rovněž zřídilo stálý subjekt pro veškeré hospodářské činnosti, s výjimkou odvětví těžebního průmyslu a ochrany zdraví pracovníků před nebezpečím způsobeným ionizujícím zářením.

(6) Důležité změny, k nimž došlo během několika posledních let v pracovním životě a v evropském projektu, zejména v souvislosti se začleněním sociálního protokolu do Amsterodamské smlouvy, a nové možnosti, které se otevřely díky současnému procesu rozšiřování, si žádají kritické a konstruktivní přezkoumání dohodovacího postupu a subjektů zřízených za tímto účelem ve Společenství.

(7) Komise ve sdělení o programu Společenství v oblasti bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci (1996–2000) zdůraznila potřebu racionalizovat fungování těchto dvou poradních výborů, totiž Poradního výboru pro bezpečnost, hygienu a ochranu zdraví při práci a Stálého výboru pro bezpečnost a ochranu zdraví v hornictví a dalších odvětvích těžebního průmyslu, jejich sloučením, snížením počtu jejich členů a vytvořením společného sekretariátu.

(8) Sdělení Komise "Přizpůsobování se změnám v práci a ve společnosti: nová strategie Společenství o zdraví a bezpečnosti pro období 2002–2006" rovněž uvádí, že účinné provádění práva Společenství vyžaduje úzkou spolupráci mezi Komisí a správními orgány členských států a že tato spolupráce by byla kvalitnější a jednodušší, pokud by oba poradní výbory byly sloučeny do jednoho.

(9) Struktura Poradního výboru pro bezpečnost, hygienu a ochranu zdraví při práci by měla být zachována, avšak měly by být provedeny nezbytné úpravy ke zlepšení jeho fungování a jasně vymezena horizontální povaha jeho pravomocí, aby byly zahrnuty všechny veřejné i soukromé sektory činnosti v souladu s oblastí působnosti právních předpisů Společenství v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci. Poznatky a zkušenosti získané Stálým výborem pro bezpečnost a ochranu zdraví v hornictví a dalších odvětvích těžebního průmyslu by měly být rovněž zachovány zřízením stálých pracovních skupin pro zvláštní odvětví v rámci tohoto poradního výboru.

(10) Tato reforma by měla být začleněna do nového rozhodnutí, kterým se zřizuje Poradní výbor pro bezpečnost a zdraví při práci jako společný poradní orgán a kterým se zrušuje rozhodnutí 74/325/EHS.

(11) Rozhodnutí o zřízení Stálého výboru pro bezpečnost v hornictví, rozhodnutí o působnosti a jednacím řádu Stálého výboru pro bezpečnost v hornictví a rozhodnutí 74/326/EHS by měla být rovněž zrušena,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Zřizuje se Výbor pro bezpečnost a zdraví při práci (dále jen "výbor").

Článek 2

1. Výbor je Komisi nápomocen při přípravě, provádění a hodnocení činností v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci.

Tento úkol se týká veřejného i soukromého sektoru hospodářství.

2. Výbor zejména

a) na základě dostupných informací uskutečňuje výměnu názorů a zkušeností, které se týkají stávajících nebo připravovaných předpisů;

b) pomáhá vypracovávat společný přístup k problémům v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci a určovat priority Společenství, jakož i opatření nezbytná k jejich provádění;

c) upozorňuje Komisi na oblasti, které si žádají nové poznatky a provádění vhodných vzdělávacích a výzkumných opatření;

d) v rámci akčních programů Společenství vymezuje

- kritéria a cíle v oblasti prevence pracovních úrazů a zdravotních rizik v podnicích,

- metody umožňující podnikům a jejich zaměstnancům hodnotit a zlepšovat úroveň ochrany;

e) spolu s Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci přispívá k informovanosti správních orgánů jednotlivých států, odborových organizací a organizací zaměstnavatelů o opatřeních Společenství s cílem usnadnit spolupráci a podpořit jakékoli jejich iniciativy v oblasti výměny zkušeností a stanovení pravidel správné praxe;

f) zaujímá stanovisko k návrhům iniciativ Společenství, které mají dopad na bezpečnost a zdraví při práci;

g) zaujímá stanovisko k ročnímu programu a rotujícímu čtyřletému programu Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

3. Za účelem plnění výše uvedených úkolů výbor spolupracuje s jinými výbory příslušnými pro bezpečnost a zdraví při práci, mimo jiné s Výborem vrchních inspektorů práce a s Vědeckým výborem pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci, a to především formou výměny informací.

Článek 3

1. Výbor se skládá ze třech řádných členů za každý členský stát, přičemž jeden zastupuje vnitrostátní vlády, jeden odborové organizace a jeden organizace zaměstnavatelů.

2. Za každého řádného člena mohou být jmenováni dva náhradníci.

Aniž je dotčen čl. 6 odst. 3, účastní se náhradník schůze výboru pouze v případě nepřítomnosti člena, kterého zastupuje.

3. Řádné členy a náhradníky jmenuje Rada. Při předkládání seznamu kandidátů Radě se členské státy snaží zajistit ve složení výboru rovnoměrné zastoupení různých dotčených hospodářských odvětví a vyvážené zastoupení mužů a žen odpovídající jejich podílu mezi pracujícím obyvatelstvem.

4. Rada zveřejní pro informaci seznam řádných členů a náhradníků v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 4

1. Funkční období řádných členů a náhradníků činí tři roky. Mohou být jmenováni opakovaně.

2. Po uplynutí funkčního období zůstávají řádní členové a náhradníci ve funkci, dokud nejsou nahrazeni nebo znovu jmenováni.

3. Před uplynutím doby tří let končí funkční období členů jejich odstoupením nebo sdělením dotyčného členského státu o skončení funkčního období.

Na zbývající část funkčního období je člen nahrazen postupem podle článku 3.

Článek 5

1. V rámci výboru existují tři zájmové skupiny složené ze zástupců vnitrostátních vlád, odborových organizací a organizací zaměstnavatelů.

2. Každá zájmová skupina si zvolí jednoho člena za svého mluvčího.

3. Každá zájmová skupina určí koordinátora, jenž se účastní schůze výboru, předsednictva a zájmové skupiny.

4. Činnost výboru organizuje předsednictvo složené ze dvou zástupců Komise, mluvčích a koordinátorů určených zájmovými skupinami.

Článek 6

1. Výboru předsedá generální ředitel, který je v Komisi pověřen sociální politikou, a výjimečně, nemůže-li se schůze zúčastnit, jeden z ředitelů generálního ředitelství, jehož generální ředitel jmenuje. Předseda nehlasuje.

2. Schůze výboru svolává předseda buď z vlastního podnětu, nebo na žádost alespoň jedné třetiny členů.

3. Předseda může z vlastního podnětu přizvat k účasti na schůzi výboru nejvýše dva odborníky.

Každou zájmovou skupinu mohou doprovázet až dva odborníci, pokud tuto skutečnost oznámí předsedovi nejméně tři dny před schůzí výboru.

4. Výbor může zřizovat pracovní skupiny, kterým předsedá člen výboru nebo náhradník. Každá pracovní skupina se skládá ze čtyř odborníků za každou zájmovou skupinu.

V rámci výboru je zřízena stálá pracovní skupina složená z pěti odborníků z každé zájmové skupiny, která se pravidelně zabývá otázkami souvisejícími s hornictvím a dalšími odvětvími těžebního průmyslu.

Předsedové těchto pracovních skupin předkládají výsledky své práce formou zpráv během schůzí výboru.

5. Schůzí výboru a pracovních skupin se účastní zástupci příslušných útvarů Komise. Komise zajišťuje sekretariát.

6. Jako pozorovatelé se schůzí výboru mohou účastnit

- ředitel Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci,

- ředitel Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek,

- jeden zástupce každé zájmové skupiny z členského státu Evropského hospodářského prostoru.

7. Předseda může na základě odůvodněného stanoviska předsednictva povolit účast na schůzích výboru i jiným pozorovatelům.

Článek 7

1. Výbor je způsobilý se platně usnášet, pokud jsou přítomny alespoň dvě třetiny členů. Hlasovat mohou pouze členové.

2. Stanoviska výboru musí být odůvodněná. Přijímají se nadpoloviční většinou platných hlasů; jsou doplněna písemným prohlášením uvádějícím názory vyjádřené menšinou, pokud o to požádá.

3. Výbor navrhne urychlené rozhodovací postupy, na které se podmínky uvedené v odstavcích 1 a 2 použijí obdobně.

Článek 8

Výbor na základě stanoviska Komise schválí svůj jednací řád, který stanoví praktickou úpravu jeho činnosti, a zejména urychlených rozhodovacích postupů a spolupráce s ostatními výbory příslušnými v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci, mimo jiné s Výborem vrchních inspektorů práce a s Vědeckým výborem pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci. Jednací řád se pro informaci předloží Evropskému parlamentu a Radě; Rada má rovněž právo jej vrátit k přepracování.

Článek 9

Aniž je dotčen článek 287 Smlouvy, jsou členové výboru povinni nevyzrazovat informace, ke kterým získali během práce výboru nebo pracovních skupin přístup, pokud je Komise uvědomí, že požadované stanovisko nebo vznesená otázka jsou důvěrné povahy. V tom případě se schůzí účastní pouze členové výboru a zástupci Komise.

Článek 10

Zrušují se rozhodnutí o zřízení Stálého výboru pro bezpečnost v hornictví, přijatá na 36. a 42. zasedání Rady dne 6. září 1956 a 9. a 10. května 1957, rozhodnutí zástupců vlád členských států, zasedajících ve zvláštní Radě ministrů, ze dne 9. července 1957 o působnosti a jednacím řádu Stálého výboru pro bezpečnost v hornictví, a rozhodnutí Rady 74/325/EHS a 74/326/EHS.

Článek 11

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem 1. ledna 2004.

V Bruselu dne 22. července 2003.

Za Radu

předseda

G. Alemanno

[1] Úř. věst. L 57, 31.8.1957, s. 487. Rozhodnutí naposledy pozměněné aktem o přistoupení z roku 1994.

[2] Úř. věst. L 185, 9.7.1974, s. 18. Rozhodnutí naposledy pozměněné aktem o přistoupení z roku 1994.

[3] Úř. věst. L 185, 9.7.1974, s. 15. Rozhodnutí naposledy pozměněné aktem o přistoupení z roku 1994.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU