2003/793/ESRozhodnutí Rady (2003/793/ES) ze dne 27. října 2003, kterým se schvaluje přistoupení Evropského společenství k Protokolu k Madridské dohodě o mezinárodním zápisu ochranných známek přijatému v Madridu dne 27. června 1989

Publikováno: Úř. věst. L 296, 14.11.2003, s. 20-21 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 27. října 2003 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 27. října 2003 Nabývá účinnosti: 27. října 2003
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Rady

ze dne 27. října 2003,

kterým se schvaluje přistoupení Evropského společenství k Protokolu k Madridské dohodě o mezinárodním zápisu ochranných známek přijatému v Madridu dne 27. června 1989

(2003/793/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 308 ve spojení s čl. 300 odst. 2 druhou větou a čl. 300 odst. 3 prvním pododstavcem této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru [3],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Cílem nařízení (ES) č. 40/94 ze dne 20. prosince 1993 o ochranné známce Společenství [4], založeného na článku 308 Smlouvy, je vytvořit trh, který řádně funguje a nabízí podmínky obdobné těm, které existují na trhu vnitrostátním. Pro vytvoření takového trhu a posílení jeho jednotnosti vytvořilo uvedené nařízení systém ochranných známek Společenství, na jehož základě mohou podniky nabýt na základě jediného řízení ochranné známky Společenství, kterým je poskytnuta jednotná ochrana a které mají účinky na celém území Evropského společenství.

(2) Po přípravných pracích zahájených a provedených Světovou organizací duševního vlastnictví za účasti členských států, které jsou členy Madridské unie, členských států, které nejsou členy Madridské unie, a Evropského společenství, přijala Diplomatická konference za účelem uzavření Protokolu k Madridské dohodě o mezinárodním zápisu ochranných známek v Madridu dne 27. června 1989 Protokol k Madridské dohodě o mezinárodním zápisu ochranných známek (dále jen "Madridský protokol").

(3) Madridský protokol byl přijat za účelem zavedení některých nových znaků do systému mezinárodního zápisu ochranných známek existujícího na základě Madridské dohody o mezinárodním zápisu ochranných známek ze dne 14. dubna 1891 ve znění pozdějších předpisů (dále jen "Madridská dohoda") [5].

(4) Cílem Madridského protokolu je usnadnit některým státům, a zejména členským státům, které v současné době nejsou stranou tohoto protokolu, způsob přistoupení k systému mezinárodního zápisu ochranných známek.

(5) Ve srovnání s Madridskou dohodou zavedl Madridský protokol v článku 14 jako jednu z hlavních inovací možnost, aby se mezivládní organizace, která má regionální úřad pro zápis ochranných známek s účinkem na území organizace, mohla stát smluvní stranou Madridského protokolu.

(6) Možnost, aby se mezivládní organizace, která má regionální úřad pro zápis ochranných známek, mohla stát smluvní stranou Madridského protokolu, byla do Madridského protokolu zařazena zejména proto, aby k uvedenému protokolu mohlo přistoupit Evropské společenství.

(7) Madridský protokol vstoupil v platnost dne 1. prosince 1995 a nabyl účinku dne 1. dubna 1996 a k tomuto datu nabyl účinku i systém ochranných známek Společenství.

(8) Systém ochranných známek Společenství a systém mezinárodního zápisu podle Madridského protokolu jsou systémy doplňkové. K tomu, aby podniky mohly mít prospěch z výhod ochranné známky Společenství prostřednictvím Madridského protokolu a opačně, je nezbytné umožnit přihlašovatelům ochranné známky Společenství a majitelům uvedených ochranných známek, aby se ucházeli o mezinárodní ochranu svých ochranných známek podáním mezinárodní přihlášky na základě Madridského protokolu, a naopak, umožnit majitelům mezinárodních zápisů podle Madridského protokolu, aby se ucházeli o ochranu svých ochranných známek v rámci systému ochranných známek Společenství.

(9) Vytvoření vazby mezi systémem ochranných známek Společenství a systémem mezinárodního zápisu podle Madridského protokolu by navíc podpořilo harmonický rozvoj hospodářských činností, eliminovalo narušení hospodářské soutěže, zefektivnilo náklady a zvýšilo úroveň integrace a fungování vnitřního trhu. Přistoupení Společenství k Madridskému protokolu je proto nezbytné z důvodu zvýšení atraktivity systému ochranných známek Společenství.

(10) Evropská komise by měla být po přistoupení Evropského společenství k Madridskému protokolu oprávněna zastupovat Evropské společenství ve shromáždění Madridské unie. Evropské společenství nebude ve shromáždění vyjadřovat stanovisko k otázkám týkajícím se výhradně Madridské dohody.

(11) Pravomoc Evropského společenství uzavírat mezinárodní dohody nebo smlouvy nebo k nim přistupovat se odvozuje nejen z výslovného udělení Smlouvou, ale může být také odvozena z jiných ustanovení Smlouvy a z aktů přijatých na základě těchto ustanovení orgány Společenství.

(12) Toto rozhodnutí se nedotýká práva členských států na účast ve shromáždění Madridské unie, pokud jde o jejich národní ochranné známky,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Protokol k Madridské dohodě o mezinárodním zápisu ochranných známek přijatý v Madridu dne 27. června 1989 (dále jen "Madridský protokol") se schvaluje jménem Společenství ve vztahu k záležitostem spadajícím do rámce jeho působnosti.

Znění Madridského protokolu se připojuje k tomuto rozhodnutí.

Článek 2

1. Předseda Rady je oprávněn uložit listinu o přístupu v úřadu generálního ředitele Světové organizace duševního vlastnictví ke dni, k němuž Rada přijala opatření nezbytná k vytvoření vazby mezi ochrannou známkou Společenství a Madridským protokolem.

2. Spolu s listinou o přístupu budou uložena prohlášení a oznámení, která se připojují k tomuto rozhodnutí.

Článek 3

1. Komise je oprávněna zastupovat Evropské společenství na zasedáních shromáždění Madridské unie konaných pod záštitou Světové organizace duševního vlastnictví.

2. Komise jedná jménem Společenství ve shromáždění Madridské unie o všech otázkách v rámci působnosti Společenství souvisejících s ochrannou známku Společenství v souladu s těmito ustanoveními:

a) postoj, který může Společenství ve shromáždění přijmout, připravuje příslušná pracovní skupina Rady nebo, není-li to možné, je připraven na ad hoc zasedáních svolaných v průběhu pracovních aktivit v rámci Světové organizace duševního vlastnictví;

b) pokud jde o rozhodnutí o změně nařízení (ES) č. 40/94 nebo jiného aktu Rady, který vyžaduje jednomyslnost, přijímá postoj Společenství jednomyslně Rada na návrh Komise;

c) pokud jde o jiná rozhodnutí, která se dotýkají ochranné známky Společenství, přijímá postoj Společenství kvalifikovanou většinou Rada na návrh Komise.

V Lucemburku dne 27. října 2003.

Za Radu

předseda

A. Matteoli

[1] Úř. věst. C 293, 5.10.1996, s. 11.

[2] Úř. věst. C 167, 2.6.1997, s. 252.

[3] Úř. věst. C 89, 19.3.1997, s. 14.

[4] Úř. věst. L 11, 14.1.1994, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1653/2003 (Úř. věst. L 245, 29.9.2003, s. 36).

[5] Madridská dohoda o mezinárodním zápisu ochranných známek naposledy revidovaná ve Stockholmu dne 14. července 1967 a ve znění ze dne 2. října 1979.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU