32003D0174Rozhodnutí rady ze dne 6. března 2003 o ustavení trojstranné sociální vrcholné schůzky pro růst a zaměstnanost

Publikováno: Úř. věst. L 70, 14.3.2003 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 6. března 2003 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 6. března 2003 Nabývá účinnosti: 6. března 2003
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (EU) 2016/1859 Pozbývá platnosti: 21. října 2016
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí rady

ze dne 6. března 2003

o ustavení trojstranné sociální vrcholné schůzky pro růst a zaměstnanost

(2003/174/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 202 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Sociální partneři jsou při provádění koordinované strategie zaměstnanosti, stanovené na zasedání Evropské rady v Lucemburku ve dnech 20. a 21. listopadu 1997, sdruženi v rámci Stálého výboru pro zaměstnanost, zřízeného rozhodnutím Rady 70/532/EHS ze dne 14. prosince 1970 o založení Stálého výboru Evropských společenství pro zaměstnanost [1].

(2) Evropská rada na zasedání v Kolíně nad Rýnem ve dnech 3. a 4. června 1999 zahájila makroekonomický dialog za účasti zástupců Rady, Komise, Evropské centrální banky a sociálních partnerů.

(3) Na zasedání Evropské rady v Lisabonu ve dnech 23. a 24. března 2000 byl vytýčen nový strategický cíl pro další desetiletí a bylo dohodnuto, že dosažení tohoto cíle vyžaduje celkovou strategii navrženou tak, aby integrovala strukturální reformy, koordinovanou Evropskou strategii zaměstnanosti, sociální ochranu a makroekonomické politiky v kontextu koordinace obecných hospodářských politik členských států. Komise ve svém sdělení "Evropský sociální dialog, síla k inovaci a změně" zdůraznila, že trojstranná sociální vrcholná schůzka by mohla přispět k debatě o těchto tématech.

(4) Sociální partneři ve svém společném příspěvku na zasedání Evropské rady v Laekenu ve dnech 14. a 15. prosince 2001 poukázali na to, že Stálý výbor pro zaměstnanost nevede k této integraci jednání a že nesplňuje potřebu soudržnosti a synergie mezi různými procesy, do kterých jsou zapojeni. Navrhli proto, aby byl zrušen a aby byla vytvořena nová forma trojstranných jednání.

(5) Sociální partneři ve svém příspěvku navrhli, aby jejich schůzky s trojkou na úrovni hlav států nebo předsedů vlád a Komisí byly formalizovány. Tyto schůzky se v souvislosti s lucemburským procesem konaly od roku 1997 v předvečer zasedání Evropské rady. Od roku 2000 jsou tyto schůzky známé jako sociální vrcholné schůzky a účastní se jich předseda Komise a trojka hlav států nebo předsedů vlád doprovázení ministry práce a sociálních věcí a sociální partneři, které zastupuje Evropská unie konfederací průmyslu a zaměstnavatelů (UNICE), Evropské středisko podniků s veřejnou účastí a podniků obecného ekonomického zájmu (CEEP), Evropské sdružení řemesel a malých a středních podniků (UEAPME), Evropská konfederace odborových svazů (EKOS), Eurocadres a Evropská manažerská konfederace (CEC).

(6) Na zasedání Evropské rady v Laekenu byla zaznamenána ochota sociálních partnerů rozvíjet a zlepšovat koordinaci jednání o různých aspektech lisabonské strategie. Bylo dohodnuto, že sociální vrcholná schůzka se bude v budoucnu konat před každým jarním zasedáním Evropské rady. To bylo potvrzeno na zasedání Evropské rady v Barceloně ve dnech 15. a 16. března 2002.

(7) Tímto rozhodnutím není dotčena organizace a fungování sociálního dialogu v různých členských státech.

(8) V souvislosti s rozšířením a rozvíjením samostatného sociálního dialogu je nanejvýš důležitá co nejširší reprezentativnost, jakož i legitimita a účinnost diskusí se sociálními partnery. Za tímto účelem je nezbytné, aby se vzala v úvahu studie Komise o reprezentativnosti sociálních partnerů a upravený seznam organizací zapojených do všech rozměrů sociálního dialogu na evropské úrovni a aby se tento seznam aktualizoval,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Ustavení

Ustavuje se trojstranná sociální vrcholná schůzka pro růst a zaměstnanost (dále jen "vrcholná schůzka").

Článek 2

Úloha

Úlohou vrcholné schůzky je zajistit, aby v souladu se Smlouvou a s náležitým ohledem na pravomoci orgánů a institucí Společenství probíhala mezi Radou, Komisí a sociálními partnery neustálá jednání. Sociálním partnerům na evropské úrovni tato schůzka v souvislosti se sociálním dialogem umožní, aby přispívali k různým složkám integrované hospodářské a sociální strategie, včetně oblasti udržitelného růstu, zahájené na zasedání Evropské rady v Lisabonu v březnu 2000 a doplněné na zasedání Evropské rady v Göteborgu v červnu 2001. Za tímto účelem by schůzka měla vycházet z předchozí práce a jednání mezi Radou, Komisí a sociálními partnery na různých fórech, na kterých se jedná o hospodářských a sociálních otázkách a otázkách zaměstnanosti.

Článek 3

Složení

1. Vrcholná schůzka sestává z předsednictví Rady a dvou následných předsednictví, z Komise a ze sociálních partnerů, zastoupených na nejvyšší úrovni.

Schůzky se rovněž účastní ministři těchto tří předsednictví a člen Komise odpovědný za práci a sociální věci.

Podle programu jednání mohou být rovněž přizváni jiní ministři těchto tří předsednictví a jiní členové Komise.

2. Zástupci sociálních partnerů se rozdělují do dvou delegací stejné velikosti, složených z deseti zástupců zaměstnanců a deseti zástupců zaměstnavatelů, přičemž bude brán v úvahu požadavek zajištění vyvážené účasti mužů a žen.

Každá delegace je složena ze zástupců evropských mezioborových organizací, kteří zastupují buď obecné zájmy, nebo konkrétnější zájmy manažerů a malých a středních podniků na evropské úrovni.

U delegace zaměstnanců zajišťuje technickou koordinaci Evropská konfederace odborových svazů (EKOS) a u delegace zaměstnavatelů je to Evropská unie konfederací průmyslu a zaměstnavatelů (UNICE). Tyto dvě organizace, EKOS a UNICE, zajistí, aby byl v jejich příspěvcích brán plný ohled na stanoviska vyjádřená specifickými a odvětvovými organizacemi a aby případně do svých delegací zahrnuly zástupce některých z těchto organizací.

Článek 4

Příprava

1. Program jednání vrcholné schůzky společně určují předsednictví Rady, Komise a mezioborové organizace pracovníků a zaměstnavatelů, kteří se účastní práce na vrcholné schůzce během přípravných schůzek.

2. Záležitosti týkající se programu jednání projednává Rada ve složení pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a záležitosti spotřebitelů.

3. Sekretariát vrcholné schůzky zajišťuje Komise. Ta zejména zajistí včasnou distribuci dokumentů. Sekretariát vrcholné schůzky pro účely přípravy a organizace schůzek naváže vhodný styk s EKOS a UNICE, které zajistí koordinaci svých delegací.

Článek 5

Činnost

1. Vrcholná schůzka na nejvyšší úrovni se koná alespoň jednou za rok. Schůzka se koná před jarním zasedáním Evropské rady.

2. Vrcholné schůzce předsedají společně předseda Rady a předseda Komise.

3. Vrcholné schůzky svolávají spolupředsedové z vlastního podnětu po poradě se sociálními partnery.

Článek 6

Informace

Spolupředsedové vypracují shrnutí z jednání schůzky na nejvyšší úrovni, aby informovali příslušná složení Rady a veřejnost.

Článek 7

Zrušení

Rozhodnutí 1999/207/ES se zrušuje dnem prvního zasedání vrcholné schůzky.

Článek 8

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem 6. března 2003.

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 6. března 2003.

Za Radu

předseda

D. Reppas

[1] Úř. věst. L 273, 17.12.1970, s. 25. Rozhodnutí naposledy pozměněné rozhodnutím 1999/207/ES (Úř. věst. L 72, 18.3.1999, s. 33).

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU