32002D0601Rozhodnutí Rady ze dne 27. června 2002, kterým se mění rozhodnutí Rady 1999/311/ES, kterým se přijímá třetí fáze celoevropského programu spolupráce v oblasti vysokého školství (Tempus III) (2000-2006)

Publikováno: Úř. věst. L 195, 24.7.2002 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 27. června 2002 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 27. června 2002 Nabývá účinnosti: 27. června 2002
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Rady

ze dne 27. června 2002,

kterým se mění rozhodnutí Rady 1999/311/ES, kterým se přijímá třetí fáze celoevropského programu spolupráce v oblasti vysokého školství (Tempus III) (2000-2006)

(2002/601/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 308 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

s ohledem na stanovisko Hospodářského a sociálního výboru [3],

po konzultaci s Výborem regionů,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Dne 23. července 1996 Rada přijala nařízení (ES) č. 1488/96 o finančních a technických doprovodných opatřeních (MEDA) k reformě hospodářských a sociálních struktur v rámci evropsko-středomořského partnerství [4].

(2) Oblast Středomoří představuje pro Společenství prioritní oblast a politický, hospodářský a sociální rozvoj středomořských partnerů je neustále rostoucí a významnější výzvou.

(3) Je důležité sledovat a zintenzivňovat spolupráci zahájenou v rámci evropsko-středomořského partnerství, které bylo založeno barcelonským prohlášením ze dne 27. listopadu 1995.

(4) Barcelonské prohlášení uznává, že kulturní a civilizační tradice celé oblasti Středomoří, dialog mezi těmito kulturami a výměny na lidské, vědecké i technologické úrovni jsou nezbytným faktorem vzájemného sblížení národů Středozemního moře, podpory jejich vzájemného porozumění a zlepšení jejich nazírání jeden na druhého. Zdůrazňuje nezbytnost rozvoje lidských zdrojů, jak zejména ve vztahu ke vzdělávání a odbornému vzdělávání mladých lidí, tak v kulturní oblasti, a uznává důležitost příspěvku, který může občanská společnost přinést v procesu rozvoje evropsko-středomořského partnerství, a to jako nezbytného faktoru většího porozumění a sbližování mezi národy.

(5) Evropsko-středomořská spolupráce v oblasti vysokého školství je nepostradatelným nástrojem k dosažení klíčových cílů stanovených barcelonským prohlášením, a zejména rozvoje lidských zdrojů, podpory porozumění mezi kulturami a sblížení národů evropské-středomořské oblasti, jakož i rozvoje svobodných a prosperujících občanských společností.

(6) Dne 29. dubna 1999 Rada přijala rozhodnutí 1999/311/ES, kterým se přijímá třetí fáze celoevropského programu spolupráce v oblasti vysokého školství (Tempus III) (2000-2006) [5].

(7) Program Tempus III se ukázal jako účinný nástroj strukturální spolupráce v rámci vysokého školství a při jeho rozvoji včetně zlepšení lidských zdrojů a odborných kvalifikací. Prostřednictvím vysokých škol a jejich zaměstnanců může rovněž představovat účinný příspěvek k rozvoji struktur veřejné správy a vzdělávacího systému způsobilých zemí.

(8) Rozšířením zeměpisné oblasti působnosti programu Tempus III na země oblasti Středomoří, které nejsou členskými státy, a na území uvedená v nařízení (ES) č. 1488/96 umožní stavět na prokázaných silných stránkách tohoto programu, dosáhnout úspor z rozsahu a podpořit regionální spolupráci v rozšířené evropsko-středomořské oblasti.

(9) Je vhodné prodloužit dobu trvání programu Tempus III o šest měsíců do 31. prosince 2006 bez úprav finančních ustanovení, neboť tato doba odpovídá období finančních výhledů a době jiných významných programů Společenství v oblasti všeobecného a odborného vzdělávání.

(10) Opatření nezbytná k provedení programu Tempus III by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi [6].

(11) Rozhodnutí 1999/311/ES by proto mělo být změněno,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Rozhodnutí 1999/311/ES se mění takto:

1) Články 1 a 2 se nahrazují tímto:

"Článek 1

Doba trvání programu Tempus III

Třetí fáze celoevropského programu spolupráce v oblasti vysokého školství (dále jen "Tempus III") se přijímá na období od 1. července 2000 do 31. prosince 2006.

Článek 2

Způsobilé země

1. Program Tempus III se vztahuje na země, které jsou přijemci pomoci podle nařízení Rady (ES) č. 2666/2000 ze dne 5. prosince 2000 o pomoci pro Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko, Svazovou republiku Jugoslávii a Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii [7], na nové nezávislé státy bývalého Sovětského svazu a Mongolsko uvedené v nařízení Rady (ES, Euratom) č. 99/2000 ze dne 29. prosince 1999 o poskytnutí pomoci partnerským státům ve východní Evropě a střední Asii [8] a na třetí země a území Středomoří uvedené v nařízení Rady (ES) č. 1488/96 ze dne 23. července 1996 o finančních a technických doprovodných opatřeních (MEDA) k reformě hospodářských a sociálních struktur v rámci evropsko-středomořského partnerství [9]. Tyto země a území se dále označují jako "způsobilé země"

2. Na základě posouzení specifické situace v jednotlivých zemích se Komise stanoví po dohodě s dotyčnými způsobilými zeměmi a v souladu s postupy vymezenými v nařízeních uvedených v odstavci 1, zda se budou účastnit programu Tempus III, a povahu a podmínky jejich účasti. Podmínky čl. 10 odst. 1 se vztahují na způsobilé země, které se programu Tempus III neúčastní."

2) Články 5, 6 a 7 se nahrazují tímto:

"Článek 5

Cíle

1. Cílem programu Tempus III je v rámci obecných zásad a cílů nařízení uvedených v čl. 2 odst. 1 a doplňkově s programy a odvětvovými přístupy z nich vyplývajícími podporovat rozvoj systémů vysokoškolského vzdělávání ve způsobilých zemích prostřednictvím co nejvyváženější spolupráce s partnery ze všech členských států.

2. Program Tempus III jmenovitě

a) podporuje porozumění a sblížení mezi kulturami, rozvíjí svobodné a prosperující občanské společnosti a

b) usnadňuje přizpůsobení a rozvoj vysokého školství ve smyslu lepší reakce na sociálně-ekonomické a kulturní požadavky způsobilých zemí tím, že se věnuje:

i) otázkám rozvoje a restrukturalizace studijních programů v prioritních oblastech;

ii) reformě a rozvoji struktur vysokoškolského vzdělávání, vysokých škol a jejich řízení;

iii) rozvoji vzdělávání vedoucího k získání kvalifikace, v rámci kterého bude odstraněn nedostatek vysoce odborných dovedností, které jsou nutné v souvislosti s hospodářskou reformou a rozvojem, a to zejména zlepšením a rozšířením kontaktů s průmyslem;

iv) přispění vysokoškolského vzdělávání a odborné přípravy k občanství a posílení demokracie.

3. Při uskutečňování cílů programu Tempus III Komise respektuje obecnou politiku Společenství o rovných příležitostech pro muže a ženy. Komise rovněž zajistí, aby žádná skupina občanů nebyla vyloučena nebo znevýhodňována.

Článek 6

Dialog se způsobilými zeměmi

Komise po dohodě s příslušnými orgány každé země vymezí podrobné priority a cíle, které má program Tempus III splnit, na základě cílů programu a ustanovení přílohy, a zejména v souladu s

a) obecnými cíli nařízení uvedenými v čl. 2 odst. 1;

b) hospodářskou, sociální a vzdělávací politikou každé způsobilé země;

c) nutností udržovat vyvážený poměr mezi zvolenými prioritními oblastmi a prostředky vyčleněnými pro program Tempus III.

Článek 7

Výbor

1. Komise provádí program Tempus III v souladu s přílohou na základě podrobných obecných zásad, které jsou přijímány každým rokem, a v závislosti na podrobných cílech a prioritách vymezených po dohodě s příslušnými orgány jednotlivých způsobilých zemí podle článku 6.

2. Výbor uvedený v odstavcích 4 a 5 je Komisi nápomocen zejména při provádění programu s ohledem na cíle vymezené v článku 5 a koordinuje svou činnost s ostatními výbory zřízenými v oblasti vzdělávání (Socrates) a odborného vzdělávání (Leonardo).

3. Opatření nezbytná k provedení tohoto rozhodnutí týkající se následujících záležitostí se přijímají postupem podle odstavce 4:

a) obecné zásady programu Tempus III;

b) výběrová řízení a obecné zásady pro finanční podporu ze strany Společenství (výše, doba trvání a příjemci podpor);

c) otázky s ohledem na celkovou vyváženost programu Tempus III, včetně rozdělení na jednotlivé akce;

d) podrobné priority a cíle, na kterých je třeba se dohodnout s příslušnými orgány jednotlivých způsobilých zemí;

e) opatření pro kontrolu a hodnocení programu Tempus III.

4. Komisi je nápomocen výbor.

Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se články 4 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES.

Doba uvedená v čl. 4 odst. 3 rozhodnutí 1999/468/ES je jeden měsíc.

Výbor přijme svůj jednací řád.

5. Komise může navíc konzultovat s výborem všechny ostatní otázky související s prováděním programu Tempus III, včetně výroční zprávy.

V tomto případě se použijí články 3 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES."

3) Články 9 a 10 se nahrazují tímto:

"Článek 9

Spojení s ostatními činnostmi Společenství

Komise zajistí postupem podle čl. 7 odst. 4 tohoto nařízení a případně postupem stanoveným v článku 10 nařízení (ES) č. 2666/2000, v článku 13 nařízení (Euratom, ES) č. 99/2000 a v článku 11 nařízení (ES) č. 1488/96 v rámci stanoveném ročními rozpočtovými rozhodnutími slučitelnost a případně doplňkovost mezi programem Tempus III a ostatními akcemi Společenství, uskutečňovanými jak ve Společenství, tak jako součást pomoci poskytované způsobilým zemím, zejména s ohledem na činnosti Evropské nadace odborného vzdělávání.

Článek 10

Koordinace s akcemi uskutečňovanými ve třetích zemích

1. Komise zajistí vhodnou koordinaci s akcemi uskutečňovanými třetími zeměmi [10] nebo vysokými školami a podniky v těchto zemích ve stejné oblasti jako program Tempus III, případně včetně účasti na projektech programu Tempus III.

2. Tato účast může mít různé formy, včetně jedné nebo více těchto forem:

a) účast na projektech programu Tempus III na základě spolufinancování,

b) využití možností, které poskytuje program Tempus III pro řízení dvoustranně financovaných výměnných akcí,

c) koordinace iniciativ uskutečňovaných na vnitrostátní úrovni, které mají stejné cíle, ale jsou financovány a prováděny odděleně, s programem Tempus III,

d) vzájemná výměna informací o všech významných iniciativách v této oblasti."

4) V článku 12 se druhý pododstavec nahrazuje tímto:

"Do 30. června 2004 předloží Komise dílčí zprávu o výsledcích hodnocení, spolu s možnými návrhy na rozšíření nebo přizpůsobení programu Tempus III na období od 1. ledna 2007."

5) V příloze se text pod nadpisem "Individuální granty" nahrazuje textem uvedeným v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem přijetí.

Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropských společenství.

V Lucemburku dne 27. června 2002.

Za Radu

předseda

M. Arias Cañete

[1] Úř. věst. C 151 E, 25.6.2002, s. 118.

[2] Stanovisko ze dne 14. května 2002 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

[3] Úř. věst. C 149, 21.6.2002, s. 36.

[4] Úř. věst. L 189, 30.7.1996, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2698/2000 (Úř. věst. L 311, 12.12.2000, s. 1).

[5] Úř. věst. L 120, 8.5.1999, s. 30. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2666/2000 (Úř. věst. L 306, 7.12.2001, s. 1).

[6] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23.

[7] Úř. věst. L 306, 7.12.2000, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2415/2001 (Úř. věst. L 327, 12.12.2001, s. 3).

[8] Úř. věst. L 12, 18.1.2000, s. 1.

[9] Úř. věst. L 189, 30.7.1996, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2698/2000 (Úř. věst. L 311, 12.12.2000, s. 1).

[10] K těmto zemím patří členové skupiny 24, kteří nejsou členskými státy Společenství, jakož i Kyperská republika, Malta a přidružené země střední a východní Evropy a účast se týká projektů s nepřidruženými zeměmi střední a východní Evropy, které přicházejí v úvahu pro poskytnutí podpory v rámci programu Phare, jakož i jinými zeměmi, které se Společenství může následně rozhodnout začlenit.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

"Individuální granty

Kromě společných evropských projektů a strukturálních nebo doplňujících opatření uděluje Společenství také individuální granty učitelům, výzkumným pracovníkům, školitelům, správním zaměstnancům vysokých škol, úředníkům ve vedoucích funkcích na ministerstvech, osobám zabývajícím se plánováním vzdělávacích systémů a ostatním odborníkům z oblasti vzdělávání ze způsobilých zemí nebo ze Společenství, na pobyty určené k podpoře kvality, rozvoje a restrukturalizace vysokoškolského vzdělávání a odborného vzdělávání ve způsobilých zemích.

Tyto pobyty se mimo jiné mohou týkat těchto oblastí:

- rozvoj odborných programů a výukového materiálu,

- vzdělávání pracovníků, zejména pomocí dalšího vzdělávání a stáží v průmyslu,

- projekty vzdělávání, výzkumné projekty a projekty odborné přípravy,

- činnosti na podporu rozvoje vysokoškolského vzdělávání,

- účast na činnostech evropských sdružení, zejména sdružení vysokých škol."

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU