32001D0687Rozhodnutí Komise ze dne 28. srpna 2001, kterým se stanovují ekologická kritéria pro udělování ekoznačky Společenství přenosným počítačům (oznámeno pod číslem K(2001) 2596)Text s významem pro EHP.

Publikováno: Úř. věst. L 242, 12.9.2001 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 28. srpna 2001 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 12. září 2001 Nabývá účinnosti: 12. září 2001
Platnost předpisu: Zrušen předpisem 2005/343/ES Pozbývá platnosti: 12. dubna 2005
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 28. srpna 2001,

kterým se stanovují ekologická kritéria pro udělování ekoznačky Společenství přenosným počítačům

(oznámeno pod číslem K(2001) 2596)

(Text s významem pro EHP)

(2001/687/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení (ES) č. 1980/2000 Evropského parlamentu a Rady ze dne 17. července 2000 [1] o revidovaném systému Společenství pro udělování ekoznačky, a zejména na články 3, 4 a 6 tohoto nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Článek 3 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že ekoznačka může být udělena výrobku s vlastnostmi, které mu umožňují významně přispívat ke zlepšení klíčových environmentálních aspektů.

(2) Článek 4 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že zvláštní kritéria ekoznačky jsou stanovena podle skupin výrobků.

(3) Článek 4 nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že přezkum kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování kritérií proběhne ve stanovené době před koncem platnosti kritérií určených pro danou skupinu výrobků a zavdává podnět k návrhu na prodloužení, odvolání nebo přezkum těchto kritérií.

(4) Rozhodnutím 1999/698/ES [2] Komise stanovila ekologická kritéria pro udělení ekoznačky Společenství přenosným počítačům, která jsou podle článku 3 uvedeného rozhodnutí platná do dne 31. října 2001.

(5) Je vhodné přezkoumat definici skupiny výrobků a ekologická kritéria stanovená rozhodnutím 1999/698/ES s přihlédnutím k vývoji trhu.

(6) Je vhodné přijmout nové rozhodnutí Komise stanovující zvláštní ekologická kritéria pro tuto skupinu výrobků platná na období tří let.

(7) Je vhodné, aby v časově omezeném období ne delším než dvanáct měsíců platila souběžně jak nová kritéria stanovená tímto rozhodnutím, tak i kritéria dříve stanovená rozhodnutím 1999/698/ES, aby se poskytl dostatek času společnostem, jejichž výrobkům byla udělena ekoznačka před přijetím tohoto nového rozhodnutí, aby přizpůsobily své výrobky novým kriteriím.

(8) Opatření stanovená tímto rozhodnutím byla vypracována a přijata postupem stanovování kritérií pro ekoznačku uvedených v článku 6 nařízení (ES) č. 1980/2000.

(9) Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 17 nařízení (ES) č. 1980/2000,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Skupinou výrobků "přenosné počítače" (dále jen "skupina výrobků") se rozumějí: "Počítače, které se mohou používat na různých místech, a které se skládají ze systémové jednotky, klávesnice a zobrazovací jednotky spojených do jedné skříňky, aby byly snadno přenosné z jednoho místa na druhé a které mohou být napájeny interní baterií."

Článek 2

Úspěchy dosažené v oblasti ochrany životního prostředí skupiny výrobků, jež je definována v článku 1, jsou posuzovány podle zvláštních ekologických kritérií uvedených v příloze.

Článek 3

Definice skupiny výrobků a k ní se vztahující kritéria jsou platné tři roky ode dne vstupu v platnost tohoto rozhodnutí. Jestliže se do konce tohoto období nepřijmou přezkoumaná ekologická kritéria, zůstávají v platnosti další rok.

Doba platnosti definice skupiny výrobků a kritérií stanovených rozhodnutím 1999/698/ES se prodlužuje tak, aby vypršela dvanáct měsíců ode dne vstupu v platnost tohoto rozhodnutí.

Článek 4

Pro správní účely se této skupině výrobků přiděluje číselný kód "018".

Článek 5

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 28. srpna 2001.

Za Komisi

Margot Wallström

členka Komise

[1] Úř. věst. L 237, 21.9.2000, s. 1.

[2] Úř. věst. L 276, 27.10.1999, s. 7.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

RÁMCOVÝ PLÁN

Aby přenosnému počítači (dále jen "výrobek") byla udělena ekoznačka, musí spadat do skupiny výrobků definované v článku 1 a musí splňovat kritéria uvedená v této příloze; zkoušky prováděné při podání žádosti se provádějí podle údajů uvedených v kriteriích. Zkoušky se provádějí v laboratořích, které splňují obecné požadavky podle normy EN ISO 17025. Případně se mohou použít jiné zkušební metody, pokud je příslušný subjekt, který posuzuje žádost, uzná za rovnocenné. Neuvádějí-li se žádné zkoušky, nebo jsou-li uvedené zkoušky určeny k ověřování nebo sledování, příslušný subjekt se spoléhá na příslušná prohlášení a dokumentaci poskytnuté žadatelem a/nebo na výsledky nezávislých ověřování.

Cílem těchto kritérií je zejména podporovat:

- snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s využíváním energie (globální oteplování, acidifikace, vyčerpávání neobnovitelných zdrojů) snižováním spotřeby energie,

- snižování škod na životním prostředí spojených s využíváním přírodních zdrojů podporováním výroby vyměnitelných komponentů a recyklovatelných výrobků, jejichž údržba je snadná,

- snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s používáním nebezpečných látek omezením používání těchto látek.

Kritéria podporují provádění nejlepší praxe (optimální používání se zřetelem k životnímu prostředí) a posilují u spotřebitelů uvědomělý vztah k životnímu prostředí. Kromě toho značení plastových komponentů podporuje recyklaci výrobku.

Kritéria jsou stanovena na úrovních, které podporují udělení značky přenosným počítačům se sníženým dopadem na životní prostředí.

Příslušným subjektům se doporučuje, aby při posuzování žádostí a sledování, jak jsou dodržována kritéria definovaná touto přílohou, braly v úvahu provádění uznaných systémů řízení a auditu z hlediska ochrany životního prostředí jako jsou EMAS nebo ISO 14001. (Poznámka: provádění takových systémů řízení není povinné).

EKOLOGICKÁ KRITÉRIA

1. Úspory energie

Přenosný počítač musí podporovat klidový režim ACPI [1] úrovně S3 (funkce "Suspend to RAM"), který umožňuje snížit spotřebu energie na méně než 5 wattů. Klidový režim může být přerušen jednoduchým příkazem prostřednictvím:

- modemu,

- připojení na síť,

- klávesnice nebo myši.

Doba, po níž počítač automaticky přejde z režimu činnosti do režimu ACPI S3, má být nejvýše patnáct minut nečinnosti. Výrobce musí tuto funkci zapojit.

Spotřeba energie přenosného počítače v režimu "vypnutí" nesmí překročit 2 W, je-li baterie plně nabitá a napájení je připojeno k elektrické rozvodné síti. Režimem "vypnutí" se rozumí stav spuštěný příkazem vypnutí počítače.

Systém napájení přenosného počítače musí mít spotřebu nižší než 1 W, je-li připojen k elektrické síti, ale nikoli k počítači.

Žadatel předloží zprávu osvědčující, že spotřeba elektrické energie v režimu ACPI S3 a v režimu "vypnutí" byla měřena postupem podle současného memoranda o porozumění programu Energy Star [2]. Ve zprávě se uvede naměřená spotřeba energie v obou těchto režimech.

2. Prodloužení živostnosti

Výrobce poskytuje záruku na přenosný počítač nejméně tři roky. Záruka platí od data dodání zákazníkovi. Dostupnost baterií a slučitelných komponentů elektrického napájení a klávesnice musí být zajištěna po dobu tří let od ukončení výroby.

Přenosný počítač musí dále splňovat tato kritéria:

- počítač je navržen tak, aby byla umožněna výměna paměti,

- počítač je navržen tak, aby byla umožněna výměna pevného disku a jednotek pro čtení disků CD-ROM či DVD, je-li jimi počítač vybaven,

- počítač má alespoň jednu zásuvku, která umožní přímé připojení periferních jednotek, jako jsou skenery a záložní zařízení.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

3. Obsah rtuti v zobrazovací jednotce

Podsvícení plochého panelu zobrazovací jednotky nesmí obsahovat (průměrně) více než 3 mg rtuti na lampu.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

4. Hluk

Prohlášená úroveň hlučnosti přenosného počítače podle odstavce 3.2.5 normy ISO 9296 nesmí překročit:

- 48 dB(A) v pohotovostním režimu,

- 55 dB(A) při zapnutí jednotky pro čtení disků.

Žadatel předloží zprávu osvědčující, že úroveň emisí hluku byla měřena v souladu s normami ISO 7779 a ISO 9296. Ve zprávě se uvádějí měřené úrovně emisí hluku v obou režimech, jak v pohotovostním režimu, tak při zapnutí jednotky pro čtení disků a tyto úrovně musí být v souladu s odstavcem 3.2.5 normy ISO 9296.

5. Elektromagnetická záření

Přenosný počítač musí splňovat nejvyšší expoziční mezní hodnoty stanovené v doporučení Rady 1999/519/ES ze dne 12. července 1999 o omezení expozice osob elektromagnetickým polím (od 0 Hz do 300 GHz) [3].

Žadatel předloží zprávu, která upřesňuje metody použité k měření úrovně elektromagnetických záření. Zpráva prokazuje, že přenosný počítač splňuje nejvyšší expoziční mezní hodnoty stanovené v doporučení 1999/519/ES.

6. Zpětný odběr a recyklace

Výrobce musí nabízet bezplatný zpětný odběr výrobku a komponentů, které byly vyměněny, pro modernizaci nebo recyklaci s výjimkou předmětů zamořených uživateli (například při použití v jaderné technice nebo v lékařství). Výrobek musí rovněž splňovat tato kritéria:

a) náležitě vyškolená osoba je schopna jej sama rozebrat;

b) výrobce dohlíží na rozebrání výrobku a sepisuje zprávu o rozebrání, která bude na požádání dostupná třetím stranám. Mimo jiné zpráva potvrzuje, že:

- spoje jsou přístupné a lze je snadno nalézt,

- spoje jsou co nejvíce normované,

- spoje jsou přístupné s pomocí běžných nástrojů,

- lampy na podsvícení u LCD zobracovacích jednotek jsou snadno oddělitelné;

c) nebezpečné a neslučitelné materiály jsou oddělitelné;

d) 90 % (v objemu) plastových a kovových materiálů krytu a rámu je recyklovatelných;

e) jsou-li nutné nálepky, musí být snadno snímatelné nebo být nedílnou součástí počítače;

f) plastové díly:

- neobsahují záměrně přidané olovo nebo kadmium,

- jsou z jednoho polymeru nebo ze slučitelných polymerů kromě krytu, který může obsahovat nejvíce dva typy oddělitelných polymerů,

- neobsahují žádný neoddělitelný kovový díl;

g) plastové díly těžší než 25g:

- neobsahují tyto látky zpomalující hoření:

Název | č. CAS |

Dekambrodifenyl | 13654-09-6 |

Monobromodifenyl éter | 101-55-3 |

Dibromodifenyl éter | 2050-47-7 |

Tribromodifenyl éter | 49690-94-0 |

Tetrabromodifenyl éter | 40088-47-9 |

Pentabromodifenyl éter | 32534-81-9 |

Hexabromodifenyl éter | 36483-60-0 |

Heptabromodifenyl éter | 68928-80-3 |

Oktabromodifenyl éter | 32536-52-0 |

Nonabromodifenyl éter | 63936-56-1 |

Dekabromodifenyl éter | 1163-19-5 |

Chloroparafiny s řetězcem atomů uhlíku 10-13, s obsahem chlóru >50 % hmotnosti | 85535-84-8 |

- neobsahují látky obsahující látky zpomalující hoření nebo přípravky obsahující látky, kterým se přiděluje nebo může být přidělena jedna z následujících vět označujících riziko: R45 (Může vyvolat rakovinu), R 46 (Může vyvolat poškození dědičných vlastností), R50 (Vysoce toxický pro vodní organismy), R51 (Toxický pro vodní organismy), R52 (Škodlivý pro vodní organismy), R53 (Může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí), R60 (Může poškodit reprodukční schopnost) nebo R61 (Může poškodit plod v těle matky), jak jsou definovány ve směrnici Rady 67/548/EHS [4] ve znění pozdějších předpisů,

- mají nesnímatelné označení materiálu v souladu s normou ISO 11469. Protlačované plastové materiály a světlovod plochých zobrazovacích jednotek jsou vyňaty z tohoto kritéria.

Baterie neobsahují více než 0,0001 % rtuti, 0,001 % kadmia nebo 0,01 % olova hmotnosti baterie.

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky. Žadatel předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, opis zprávy o rozebrání.

7. Návod k použití

Výrobek se prodává s příslušným návodem k použití, ve kterém jsou uvedeny rady, jak jej řádně používat způsobem šetrným k životnímu prostředí, a to zejména:

1. doporučení používat funkce spořící energii včetně informace, že odpojení těchto funkcí může vést k vyšší spotřebě energie a tím i k vyšším provozním nákladům;

2. informaci, že spotřeba energie ze sítě se může snížit na nulu vypnutím napájení nebo odpojením zásuvky;

3. informace o záruce a dostupnosti náhradních dílů a pokyny, jak postupovat, jestliže má uživatel možnost zmodernizovat nebo vyměnit komponenty;

4. informace o tom, že výrobek byl navržen tak, aby určité jeho komponenty byly znovu použitelné a recyklovatelné, a proto se nemají vyhazovat;

5. rady, jak uplatnit záruku výrobce na zpětný odběr;

6. informaci, že výrobku byla udělena ekoznačka Společenství se stručným vysvětlením významu této značky a s údajem, že více informací o ekoznačce lze nalézt na webové adrese: (http://europa.eu.int/ecolabel).

Žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky a předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, opis návodu k použití.

8. Prohlášení o dopadech na životní prostředí

Prohlášení o dopadech na životní prostředí se přikládá k výrobku a je uživateli dostupné. Tento doklad je v souladu s doporučeními technické zprávy ECMA (Evropské sdružení výrobců počítačů) č. 70 "Product-related environmental attributes".

9. Informace uvedené na ekoznačce

V rámečku 2 ekoznačky se uvede tento text:

"— nízká spotřeba energie,

— navržení usnadňující recyklaci."

[1] Zdokonalená konfigurace a řízení energie (ACPI).

[2] Podle definice Úřadu na ochranu životního prostředí USA.

[3] Úř. věst. L 199, 30.7.1999, s. 59.

[4] Úř. věst. L 196, 16.8.1967, s. 1.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU