2001/503/ES2001/503/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 22. června 2001 o informačních a propagačních opatřeních, která mají být prováděna přijímajícími zeměmi v souvislosti s pomocí poskytovanou z nástroje předvstupních strukturálních politik (ISPA)

Publikováno: Úř. věst. L 182, 5.7.2001, s. 58-61 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 22. června 2001 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 8. července 2001 Nabývá účinnosti: 8. července 2001
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 22. června 2001

o informačních a propagačních opatřeních, která mají být prováděna přijímajícími zeměmi v souvislosti s pomocí poskytovanou z nástroje předvstupních strukturálních politik (ISPA)

(2001/503/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1267/1999 ze dne 21. června 1999 o zřízení nástroje předvstupních strukturálních politik [1], a zejména na čl. 12 druhý pododstavec uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Podle čl. 13 odst. 1 nařízení (ES) č. 1267/1999 musí přijímající země, které přijímají finanční pomoc v rámci nástroje předvstupních strukturálních politik, zaručit, že opatřenám bude zajištěna odpovídající propagace s ohledem na to,

a) aby byla široká veřejnost informována o úloze, kterou hraje Společenství ve vztahu k opatřením,

b) aby případní příjemci pomoci a profesních organizace byli informováni o možnostech, které jim tato opatření skýtají.

(2) Podle čl. 13 odst. 1 nařízení přijímající země především zajistí, aby byly instalovány dobře viditelné panely opatřené symbolem Společenství se sdělením, že daná opatření jsou spolufinancována Společenstvím a že se zástupci orgánů Společenství řádně účastní nejdůležitějších veřejných činností spojených s pomocí poskytovanou Společenstvím z ISPA.

(3) Podle čl. 13 odst. 1 nařízení (ES) č. 1267/1999 informují přijímající země každoročně Komisi o iniciativách přijatých v rámci informačních a propagačních opatření.

(4) Podle čl. 13 odst. 2 nařízení (ES) č. 1267/1999 přijme Komise podrobná pravidla týkající se informací a propagace.

(5) Podrobná pravidla týkající se informací a propagace opatření byla konzultována s řídícím výborem ISPA uvedeným v čl. 14 odst. 1 nařízení (ES) č. 1267/1999. Opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem uvedeného výboru,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Podrobná pravidla týkající se informací a propagace pomoci z nástroje předvstupních strukturálních politik podle nařízení (ES) č. 1267/1999 jsou definována v příloze.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost třetím dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropských společenství.

V Bruselu dne 22. června 2001.

Za Komisi

Michel Barnier

člen Komise

[1] Úř. věst. L 161, 26.6.1999, s. 73.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

POŽADAVKY TÝKAJÍCÍ SE INFORMACÍ A PROPAGACE

Prováděcí pravidla pro informování a propagaci týkající se pomoci z nástroje předvstupních strukturálních politik

1. CÍLE A OBLAST PŮSOBNOSTI

Informační a propagační opatření týkající se pomoci z ISPA mají za cíl:

- zlepšit informovanost veřejnosti o činnostech Evropského společenství a zprůhlednit je,

- informovat případné příjemce pomoci a profesní organizace o možnostech, které ISPA skýtá.

Informace a propagace se týkají všech opatření, pro která ISPA poskytuje finanční podporu.

Cílem informačních a propagačních opatření je informovat širokou veřejnost i případné a konečné příjemce pomoci, včetně

- regionálních, místních a ostatních orgánů veřejné moci,

- hospodářských a sociálních partnerů,

- nevládních organizací,

- provozovatelů a organizátorů projektů,

- všech ostatních zájemců,

o možnostech, které ISPA nabízí.

2. OBECNÉ ZÁSADY

Za veškerou propagaci opatření na místě odpovídá orgán, který je odpovědný za provádění projektu ISPA (dále jen "odpovědný orgán"). Propagace probíhá ve spolupráci s útvary Komise, které jsou informovány o opatřeních přijatých za tímto účelem.

Odpovědný orgán učiní všechny nezbytné kroky k zajištění účinného použití těchto pravidel a ke spolupráci s útvary Komise.

Informační a propagační opatření se učiní ihned, jakmile se o pomoci z ISPA rozhodne. Komise si vyhrazuje právo zahájit řízení o snížení, pozastavení nebo zrušení pomoci ISPA, nesplní-li přijímající země své závazky podle této přílohy. V takovém případě se použije postup stanovený v příloze III.I oddílu VIII finančního protokolu ISPA uzavřeného s každou přijímající zemí.

3. OBECNÉ ZÁSADY INFORMAČNÍ A PROPAGAČNÍ ČINNOSTI

Bez ohledu na podrobná pravidla uvedená v bodě 4 platí pro všechna informační a propagační opatření tyto zásady:

3.1 Sdělovací prostředky

Odpovědný orgán informuje nejvhodnějším způsobem sdělovací prostředky o opatřeních, která jsou z ISPA spolufinancována. Přitom je třeba odpovídajícím způsobem zdůraznit účast Evropského společenství na takovém opatření.

Za tímto účelem zahrnují informační opatření informace o formálním zahájení projektů a důležitých fázích jejich provádění, a to zejména prostřednictvím regionálních sdělovacích prostředků (tisk, rozhlas a televize). Je nezbytné zajistit vhodnou spolupráci s delegacemi Komisí v jednotlivých přijímajících zemích.

3.2 Informační akce

Organizátoři informačních akcí jako jsou např. konference, semináře, veletrhy a výstavy zdůrazní v souvislosti s prováděním projektů, které jsou částečně financovány z ISPA, účast Evropského společenství. Měla by být využita možnost umístění vlajky Evropského společenství v zasedacích místnostech a symbolu Evropského společenství na dokumentech. Delegace Komise v přijímajících zemích by měly být v případě potřeby nápomocny při přípravě a provádění těchto akcí.

3.3 Informační materiál

V publikacích (brožury a letáky) o projektech nebo podobných opatřeních je nutné na titulní straně, kde je použit státní, regionální nebo místní symbol, viditelně umístit také symbol Evropského společenství.

Obsahuje-li publikace předmluvu, musí být podepsána jak odpovědným činitelem přijímající země, tak odpovědným členem Komise nebo určeným zástupcem, aby byla zřejmá účast Evropského společenství. V těchto publikacích je třeba uvést orgán, který je odpovědný za podávání informací případným zájemcům.

Výše uvedené zásady platí rovněž pro audiovizuální materiály a webové stránky.

4. POVINNOSTI PŘIJÍMAJÍCÍCH ZEMÍ

Poskytování informací a propagace jsou předmětem souvislého souboru opatření stanoveného odpovědným orgánem ve spolupráci s Komisí pro dobu trvání projektu. Přijímající země zajistí, aby se zástupci Komise včetně jejích delegací přiměřeným způsobem účastnili nejdůležitějších veřejných akcí vztahujících se k ISPA.

Při provádění projektů přijímají odpovědné orgány za účelem zviditelnění účasti ISPA na těchto projektech tato opatření:

a) Informace o projektu

Pomocí informačních a propagačních opatření na místě samém je široká veřejnost informována o pomoci, kterou Evropské společenství v rámci ISPA poskytuje. Odpovědný orgán zveřejní vhodnou formou obsah projektu, zajistí předání těchto podkladů místním a regionálním sdělovacím prostředkům a zpřístupní tyto podklady pro další zájemce. Opatření na místě zahrnují

- velkoplošné propagační panely instalované na místě,

- stálé pamětní desky na veřejně přístupných zařízeních infrastruktury,

které jsou instalovány podle níže uvedených zvláštních ustanovení o informacích na místě.

b) Obecné informace o ISPA

Kromě opatření uvedených pod písmenem a) vydává národní koordinátor ISPA pravidelně obecné informace o projektech v rámci pomoci ISPA s údaji o jejich provádění a dosažených výsledcích v příslušné zemi. Tyto informace musí být vydávány alespoň jednou ročně a poskytnuty Komisi pro její výroční zprávu. Tyto informace se předkládají formou brožury obecného charakteru, jako profesionální audiovizuální materiál (např. videoklipy) nebo jako zprávy na konferencích. V rámci těchto informací jsou projekty řazeny podle svého charakteru nebo příslušného zaměření. Obecné informace se předávají státním a regionálním televizním a rozhlasovým stanicím, Komisi a na požádání dalším zájemcům podle bodu 1.

5. PRÁCE MONITOROVACÍCH VÝBORŮ

- Zástupci Komise v monitorovacích výborech zajistí ve spolupráci s národním koordinátorem ISPA dodržování přijatých ustanovení týkajících se propagace a zejména těch, které se týkají velkoplošných propagačních panelů a pamětních desek (viz zvláštní ustanovení níže).

- Odpovědný orgán předá předsedům monitorovacích výborů informace o propagačních opatřeních spolu s vhodnou dokumentací, např. fotografiemi. Kopie těchto materiálů se předkládají Komisi.

- Předsedové výborů předají Komisi veškeré informace potřebné pro výroční zprávu.

- Monitorovací výbory zajišťují odpovídající informovanost o své práci. Za tímto účelem každý monitorovací výbor informuje sdělovací prostředky o postupu provádění projektu nebo projektů, za které odpovídá, a to tak často, jak to považuje za potřebné. Předseda odpovídá za styk se sdělovacími prostředky a je mu v tom nápomocen zástupce Komise.

- Vhodná opatření ve spolupráci s Komisí a jejími delegacemi v přijímajících zemích by měla být učiněna rovněž v případě pořádání významných akcí, jako jsou setkání na vysoké úrovni nebo slavnostní otevření.

6. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Komise může po projednání s národním koordinátorem ISPA a příslušným orgánem přijmout další zvláštní opatření, pokud je považuje za vhodné.

Příslušný orgán může v každém případě přijmout dodatečná opatření. Projedná je s Komisí a podá jí informace o svých iniciativách, aby se Komise mohla příslušným způsobem podílet na jejich provádění.

Za účelem zjednodušení plnění těchto ustanovení může Komise poskytnout vhodnou pomoc a vydat pokyny.

Zvláštní ustanovení týkající se velkoplošných propagačních panelů a pamětních desek

Ke zviditelnění projektů ISPA přijímající země zajistí, aby byla dodržována tato informační a propagační opatření:

1. VELKOPLOŠNÉ PROPAGAČNÍ PANELY

Na místě projektu podporovaného v rámci ISPA se instalují velkoplošné propagační panely. Na těchto panelech je třeba vyhradit prostor pro informaci o účasti Evropského společenství.

Velikost propagačního panelu musí odpovídat významu projektu.

Prostor na propagačním panelu vyhrazený pro Evropské společenství musí splňovat tato kritéria:

- musí tvořit alespoň 50 % plochy panelu,

- musí na něm být vyobrazen standardní symbol Evropského společenství a text odpovídající níže uvedenému příkladu.

Pokud odpovědný orgán nenainstaluje velkoplošný propagační panel oznamující jeho vlastní finanční účast na projektu, musí být pomoc poskytnutá Evropským společenstvím oznámena na zvláštním propagačním panelu. V takovém případě platí obdobně výše uvedená ustanovení týkající se Evropského společenství.

Velkoplošné propagační panely se odstraní nejpozději šest měsíců po dokončení prací a nahradí se pamětními deskami v souladu s bodem 2.

2. PAMĚTNÍ DESKY

Stálé pamětní desky se umisťují na veřejně přístupná místa. Kromě symbolu Evropského společenství musí obsahovat informaci o příspěvku Evropského společenství na projekt.

Jako návod k požadovanému obsahu slouží tento text:

"Tento projekt spolufinancovalo … procenty Evropské společenství. V době dokončení (uveďte rok) činily celkové náklady projektu … (národní měna) a celkový příspěvek poskytnutý Evropským společenstvím činil … (národní měna)."

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU