2001/221/ES2001/221/ES: Rozhodnutí Rady ze dne 12. března 2001 o účasti Společenství v Mezinárodní studijní skupině pro olovo a zinek

Publikováno: Úř. věst. L 82, 22.3.2001, s. 21-27 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 12. března 2001 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 12. března 2001 Nabývá účinnosti: 12. března 2001
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Rady

ze dne 12. března 2001

o účasti Společenství v Mezinárodní studijní skupině pro olovo a zinek

(2001/221/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 133 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Na Inaugurační schůzi o olovu a zinku, která se konala pod patronací Hospodářského a sociálního výboru Spojených národů v New Yorku v květnu 1959, byly přijaty stanovy Mezinárodní studijní skupiny pro olovo a zinek (MSSOZ).

(2) MSSOZ pracuje nezávisle jako autonomní mezivládní organizace Spojených národů, která zajišťuje pro své členy:

(a) přesné a aktuální informace o světových trzích s olovem a zinkem a

(b) pravidelné mezivládní porady o mezinárodním trhu s olovem a zinkem a další informace, které jsou důležité pro členské státy.

(3) Práci MSSOZ provádí velkou měrou jejích šest výborů – stálý výbor, statistický a prognostický výbor, výbor pro důlní a hutní projekty, výbor pro recyklování, mezinárodní hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí. Předseda Studijní skupiny navíc řídí poradní skupinu průmyslových odborníků, která je složena ze znalců z oblasti průmyslu olova a zinku členských zemí. Skupina odborníků poskytuje rady členům Studijní skupiny a slouží jako poradní fórum.

(4) Společný fond pro suroviny Spojených národů uznal MSSOZ jako mezinárodní subjekt pro suroviny, což MSSOZ umožňuje žádat Společný fond o financování vývojových projektů.

(5) Vlády a smluvní strany Světové obchodní organizace/GATT byly požádány, aby sdělily generálnímu tajemníkovi Spojených národů, že přijímají stanovy a jednací řád podle bodu 1 jednacího řádu MSSOZ.

(6) MSSOZ financují vlády členských států. Finanční příspěvky se vypočítají tak, že polovina celkového rozpočtu se rozdělí rovnoměrně mezi členské státy a druhá polovina se rozděluje úměrně celkovému objemu obchodu s olovem a zinkem v každé zemi.

(7) Několik členských států Společenství se již účastní práce MSSOZ,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Společenství tímto přijímá stanovy a jednací řád Mezinárodní studijní skupiny pro olovo a zinek.

Listinu o přijetí uloží Společenství u generálního tajemníka Spojených národů.

Znění stanov a jednacího řádu tvoří přílohu tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Předseda Rady se tímto pověřuje jmenovat osoby, které jsou oprávněny uložit listiny o přijetí jménem Společenství.

V Bruselu dne 12. března 2001.

Za Radu

předseda

B. Ringholm

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA I

STANOVY MEZINÁRODNÍ STUDIJNÍ SKUPINY PRO OLOVO A ZINEK

Členství

1. Členství v Mezinárodní studijní skupině pro olovo a zinek je otevřené pro vlády členských států Spojených národů nebo pro vhodné specializované instituce nebo smluvní strany Všeobecné dohody o clech a obchodu, které se domnívají, že mají dostatečný zájem o výrobu, spotřebu nebo obchod s olovem a zinkem.

Funkce

2. Skupina umožní příslušné mezivládní porady o mezinárodním obchodu s olovem a/nebo zinkem a provádí studie o celosvětové situaci s olovem a zinkem, ve kterých bere v úvahu zejména nutnost poskytovat nepřetržitě přesné informace o stavu nabídky a poptávky a jejich pravděpodobném vývoji. Za tímto účelem skupina zajistí shromažďování a rozšiřování statistik pomocí stávajících zdrojů v nejvyšší možné míře.

3. Skupina zvažuje možná řešení zvláštních problémů nebo potíží, které existují nebo které mohou pravděpodobně nastat v oblasti olova a zinku a které pravděpodobně nevyřeší běžný vývoj světového obchodu.

4. Skupina může podávat zprávy vládám členských států. Tyto zprávy mohou obsahovat návrhy nebo doporučení.

5. Pro účely těchto stanov olovo a zinek zahrnuje šrot, odpady nebo zbytky a výrobky z olova a zinku dle uvážení Skupiny.

Činnost Studijní skupiny

6. Studijní skupina se schází v termínech a na místech, které vyhovují jejím členům.

7. Skupina přijme takový jednací řád, který zajistí řádné vykonávání jejich funkcí.

8. Skupina provede taková opatření ve svém sekretariátě, která bude považovat za nutná pro řádné vykonávání své práce.

9. Vlády zúčastněných států finančně přispívají na činnost Skupiny způsobem, který Skupina určí.

10. Skupina bude existovat, dokud se vlády zúčastněných států budou domnívat, že její činnost slouží prospěšnému účelu.

11. Skupina provede vhodná opatření k tomu, aby zabezpečila výměnu informací s vládami nezúčastněných států, které jsou uvedeny v odstavci 1 a s příslušnými nevládními a mezivládními organizacemi. Skupina bude spolupracovat zejména s Prozatímním koordinačním výborem pro mezinárodní úmluvy o komoditách, který podle rozhodnutí 557 F (XVIII) Hospodářské a sociální rady má za úkol koordinovat činnosti studijních skupin a rad.

(Reprodukované jako Dokument LZ/13 z 13. září 1960 z Dokumentu E/conf. 31/1 ze 6. května 1959, Zpráva z Inaugaračnfho zasedání studijní skupiny pro olovo a zinek.)

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA II

JEDNACÍ ŘÁD MEZINÁRODNÍ STUDIJNÍ SKUPINY PRO OLOVO A ZINEK

Členství

Článek 1

Každá vláda uvedená v odstavci 1 stanov, která si přeje stát se členem Studijní skupiny, to sdělí písemně generálnímu tajemníkovi. V oznámení vláda uvede, že se velmi zajímá o výrobu, spotřebu nebo obchod s olovem nebo zinkem a že přijímá stanovy a jednací řád.

Článek 2

Každý člen může kdykoliv ze Skupiny vystoupit písemným oznámením, které zašle předem generálnímu tajemníkovi. Vystoupení ze Skupiny nabývá účinnosti datem uvedeným v tomto oznámení. Vystoupením nejsou dotčeny žádné již vzniklé finační závazky a ani povinnost vystupující vlády uhradit finanční příspěvek za rok, ve kterém k vystoupení dochází.

Článek 3

Generální tajemník sdělí všem členům Skupiny každé oznámení, které obdržel podle pravidel 1 nebo 2.

Zastoupení

Článek 4

Pokud to bude možné, každý člen Skupiny jmenuje jednu osobu, která sídlí v místě sídla Skupiny a které budou adresována všechna oznámení a sdělení o práci Skupiny. Další dohody lze však provádět s generálním tajemníkem.

Článek 5

Každý člen Skupiny oznámí co nejdříve generálnímu tajemníkovi jména zástupce, náhradníků a poradců, které jmenoval jako své zástupce na jednání. Členové však mohou jmenovat stálé delegace, které je budou zastupovat na všech jednáních Skupiny, dokud nerozhodnou jinak.

Článek 6

Pokud člen nebo území, za jejichž mezinárodní vztahy tento člen zodpovídá, tvoří skupinu, ve které se jedna nebo více částí zajímá převážně o výrobu olova a zinku a druhá část nebo více částí se více zajímají o spotřebu olova a zinku, potom na požádání člena mohou buď vytvořit ve Skupině společné zástupce za všechna území nebo samostatné zástupce za území, která se zajímají o výrobu a samostatné zástupce za území, která se zajímají o spotřebu olova a zinku. V případech, kdy má území nebo skupina území samostatné zástupce podle tohoto článku, pro účely tohoto jednacího řádu bude považována za člena Skupiny.

Kontakty

Článek 7

Skupina přijme taková opatření, která považuje za přiměřená pro výměnu informací s vládami dotčených nezúčastněných států uvedených v odstavci 1 stanov a s příslušnými nevládními a mezivládními organizacemi.

Skupina může přizvat zástupce příslušných mezivládních nebo nevládních organizací, které se významně zajímají o problémy olova a zinku, na své zasedání jako pozorovatele pod podmínkou, že tato organizace rozšíří podobná práva na Skupinu. Tento pozorovatel se může účastnit všech zasedání Skupiny, pokud Skupina nerozhodne jinak o konkrétním zasedání nebo jeho části nebo sérii zasedání. Pokud ovšem Skupina nerozhodne jinak, pozorovatel se nesmí účastnit žádného zasedání Stálého výboru ani jiného výboru nebo podvýboru, ve kterém nejsou zastoupeni všichni členové Skupiny.

Předseda Skupiny může pozvat každého pozorovatele, aby se zúčastnil diskusí Skupiny o libovolném tématu, o který se organizace zastoupená tímto pozorovatelem významně zajímá. Pozorovatel však nemá právo volit ani předkládat návrhy.

Následující články jednacího řádu Skupiny se použije přiměřeně na všechny takové organizace: články 4, 5, 13, 16, 26, 27 a 28.

Finanční závazky

Článek 8

Finanční rok Skupiny začíná 1. lednem a končí 31. prosincem.

Článek 9

Každý člen Skupiny každoročně přispívá na výdaje Skupiny. Výše finančních příspěvků se stanovuje podle zájmu každého člena o olovo a zinek s tím, že existuje určitý minimální příspěvek. Na posledním plánovaném zasedání Skupiny v kalendářním roce se schválí rozpočet na následující rok a výše příspěvků vlády každého člena. Generální tajemník sdělí okamžitě vládě každého členského státu výši jejího příspěvku. Příspěvky jsou splatné 1. ledna. Pokud některý členský stát nezaplatí svůj příspěvek za předcházející kalendářní rok do pravidelného jarního zasedání Stálého výboru, vysvětlí toto prodlení během zasedání. Každý člen, jehož nedoplatky jsou vyšší než jeho finanční příspěvky za předcházející finanční rok, bude zbaven svých hlasovacích práv nebo může být pozastaveno jeho členství po dobu, dokud neuhradí své nedoplatky.

Článek 10

Každý člen, který vstoupí do Skupiny během finančního roku, zaplatí poměrnou část svých normálních ročních příspěvků, kterou stanoví Skupina. Příspěvky od nových členů neovlivňují výši příspěvků pro stávající členy v příslušném finančním roce.

Článek 11

Jednotliví členové platí příspěvky v měně státu, ve kterém se nachází ústředí Skupiny. Finanční záležitosti skupiny stanoví generální tajemník s pověřením Stálého výboru a tyto záležitosti platí, dokud o nich Skupina nerozhodne jinak.

Článek 12

Přijetí rozpočtu znamená zmocnění uskutečňovat výdaje stanovené v rozpočtu. V rámci celkového rozpočtu a po schválení Stálého výboru nebo jiného určeného orgánu nebo úředníka Stálého výboru, lze určitou finanční částku vyčleněnou k určitému účelu v rámci jedné položky rozpočtu převést pod jinou položku. Platby z účtu Skupiny lze provést na základě tohoto oprávnění (těchto oprávnění), o kterých Stálý výbor čas od času rozhodne.

Článek 13

Úhrady cestovních nákladů a stravného delegací členů včetně delegací do výborů nebo jiných orgánů Skupiny se nevyplácejí z fondů Skupiny.

Hlavní sídlo skupiny

Článek 14

Hlavní sídlo Skupiny je v Londýně, dokud se Skupina nerozhodne jinak. Skupina zasedá v místech, o kterých rozhodne.

Zasedání Skupiny

Článek 15

Zasedání Skupiny, s výjimkou těch, o kterých se rozhodne na předcházejícím setkání, se konají na žádost Stálého výboru nebo předsedy Skupiny nebo nejméně čtyř členů Skupiny. Je-li podaná žádost o zasedání z naléhavých důvodů, žádost musí tyto důvody obsahovat.

Článek 16

Generální tajemník pošle jmenovaným zástupcům všech členů Skupiny písemné oznámení o datu konání příslušného zasedání a předběžný program jednání tohoto zasedání. Toto oznámení a předběžný program jednání se rozešlou nejpozději 35 dní před zahájením zasedání. Je-li zasedání svoláno z naléhavých důvodů, oznámení o datu konání a předběžný program jednání se rozešlou nejpozději 15 dní před zahájením zasedání a v oznámení se sdělí důvody jeho svolání.

Předběžný program jednání

Článek 17

Předběžný program každého jednání připraví generální tajemník po poradě s předsedou Skupiny. Pokud si člen Skupiny přeje diskutovat na zasedání Skupiny konkrétní téma, oznámí to generálnímu tajemníkovi, pokud možno 60 dní před zahájením příslušného zasedání, a v oznámení uvede písemné zdůvodnění této žádosti. O konečném programu jednání se rozhodne na zasedání Skupiny.

Předseda a místopředseda

Článek 18

V čele Skupiny stojí předseda a dva místopředsedové, kteří jsou voleni na jeden kalendářní rok a mohou být zvoleni opakovaně. Volby pro příslušný kalendářní rok se konají na některém zasedání v předcházejícím kalendářním roce. Pokud k volbám nedojde, předseda a místopředsedové zůstanou ve svých funkcích, dokud nebudou zvoleni jejich nástupci a ti nepřevezmou své funkce.

Článek 19

Předseda nebo místopředseda působící ve funkci předsedy mají následující povinnosti:

a) předsedá a řídí jednání na každém zasedání;

b) otevírá a uzavírá každé jednání Skupiny;

c) řídí diskuse během zasedání, zajišťuje dodržování těchto pravidel, uděluje právo hovořit a podle článku 20 rozhoduje o všech otázkách jednacího řádu;

d) klade otázky, vyhlašuje rozhodnutí a je-li požadována volba, žádá o volbu a vyhlašuje její výsledek.

Jednání Skupiny

Článek 20

Během diskuse na libovolné téma může každý zástupce vystoupit s procedurální připomínkou a podat návrh na ukončení nebo odročení debaty. V každém z těchto případů předseda okamžitě oznámí své rozhodnutí, které platí, dokud ho schůze nezruší.

Článek 21

Požadované kvórum na každé schůzi Skupiny je prostá většina jejich členů.

Článek 22

Každá schůze Skupiny je neveřejná, pokud Skupina nerozhodne jinak.

Článek 23

Při běžném jednání se rozhoduje podle všeobecného smyslu jednání a bez hlasování. Je-li požadováno hlasování o rozhodnutích týkajících se rozpočtu, změny rozpočtu, změny jednacího řádu nebo tohoto článku, musí být přítomny dvě třetiny členů. Hlasuje se zvednutím ruky, jmenovitým vyvoláváním nebo tajným hlasováním, podle toho, co je požadováno. Je-li požadováno hlasování o jiných rozhodnutích, prostá většina členů je postačující.

Článek 24

Předseda nebo zastupující místopředseda nehlasují. Mohou však jmenovat jiného člena delegace, aby za ně hlasoval.

Článek 25

Předseda Stálého výboru může zařídit, aby Skupina učinila rozhodnutí o libovolné záležitosti písemně. Pro tento účel se jednotlivým členům pošle písemné sdělení, ve kterém se vyzvou, aby odevzdali své hlasy během stanoveného časového období, které není kratší než 21 dní. Ve sdělení musí být jasně uveden předmět hlasování a návrhy, pro které nebo proti kterým mají členové hlasovat. Po skončení stanoveného časového období oznámí generální tajemník všem členům rozhodnutí, které bylo odhlasováno. Pokud se v odpovědích čtyř členů objeví námitky proti korespondenčnímu hlasování, hlasovat se nebude a záležitost bude ponechána k rozhodnutí na následující zasedání Skupiny.

Úřední a pracovní jazyky

Článek 26

Úřední a pracovní jazyky Skupiny jsou angličtina, francouzština, ruština a španělština. Pokud si některý zástupce přeje hovořit jiným jazykem, zajistí si tlumočení do některého pracovního jazyka.

Všechny dokumenty Skupiny se přeloží do čtyř pracovních jazyků.

Článek 27

Zápis ze zasedání obsahuje shrnující záznam z jednání, jehož první verze bude předběžná. Pokud si bude některá delegace přát změnit některé ze svých prohlášení, která jsou uvedena v předběžném záznamu, oznámí tuto změnu generálnímu tajemníkovi do 21 dnů od vydání tohoto záznamu a další změny záznamu bude možné provést pouze tehdy, pokud je Skupina schválí na svém dalším zasedání.

Článek 28

Informace, které jsou majetkem Skupiny, zápisy z jednání a všechny další dokumenty Studijní skupiny a jejich různých výborů a jiných orgánů jsou důvěrné, dokud příslušná skupina nebo Stálý výbor nerozhodnou jinak.

Stálý výbor

Článek 29

Stálý výbor vytvoří Skupina a je tvořena z těch členů Skupiny, kteří sdělili generálnímu tajemníkovi své přání účastnit se práce v tomto výboru. Dokumenty týkající se práce Výboru se rozešlou osobám, které jmenovali jednotliví členové Výboru.

Stálý výbor si zvolí svého vlastního předsedu a místopředsedu.

Generální tajemník nebo jím jmenovaný úředník funguje jako sekretář Výboru.

Výbor, který se schází nejméně dvakrát ročně, přijme svůj vlastní jednací řád.

Článek 30

Stálý výbor sleduje současnou situaci s olovem a zinkem a sděluje Skupině taková doporučení, která považuje za prospěšná. Dále provádí jiné úkoly, které mu zadá Skupina. Navíc zodpovídá za práci sekretariátu, přípravu návrhu rozpočtu a další finanční opatření podle článku 12. Veškeré finanční operace prováděné jménem Skupiny pravidelně oznamuje Výboru.

Další výbory

Článek 31

Skupina může vytvořit jiné další výbory nebo orgány, které bude považovat za užitečné, a udělit jim pravomoci, které si sama stanoví.

Sekretariát

Článek 32

Skupina bude mít sekretariát, ve kterém bude generální tajemník (sekretář) a další potřebný personál. Skupina rozhoduje o podrobnostech obsazení nebo zaměření sekretariátu.

Článek 33

Podle rozhodnutí Skupiny o předpisech sekretariátu generální tajemník odpovídá za plnění všech úkolů sekretariátu včetně poskytování služeb Skupině a Výborům.

Změny

Článek 34

Tento jednací řád lze měnit rozhodnutím Skupiny, které bude přijato podle článku 23.

Dokument LZ/161 z 26. září 1977, přepracovaný z Dokumentů LZ/58 z 13. listopadu 1964, LZ/15 z 10. října 1960 LZ/9 z 3. srpna 1960.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU