(ES) č. 645/2000NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 645/2000 ze dne 28. března 2000, kterým se stanoví prováděcí pravidla nezbytná pro náležité uplatňování některých ustanovení článku 7 směrnice Rady 86/362/EHS a článku 4 směrnice Rady 90/642/EHS o sledování maximálních limitů reziduí pesticidů v obilovinách a v některých produktech rostlinného původu, včetně ovoce a zeleniny, a na jejich povrchu

Publikováno: Úř. věst. L 78, 29.3.2000, s. 7-9 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 28. března 2000 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 1. dubna 2000 Nabývá účinnosti: 1. dubna 2000
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Nařízení Komise (ES) č. 645/2000

ze dne 28. března 2000,

kterým se stanoví prováděcí pravidla nezbytná pro náležité uplatňování některých ustanovení článku 7 směrnice Rady 86/362/EHS a článku 4 směrnice Rady 90/642/EHS o sledování maximálních limitů reziduí pesticidů v obilovinách a v některých produktech rostlinného původu, včetně ovoce a zeleniny, a na jejich povrchu

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 86/362/EHS ze dne 24. července 1986 o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů v obilovinách a na jejich povrchu [1], naposledy pozměněnou směrnicí Komise 1999/71/ES [2], a zejména na článek 7 této směrnice,

s ohledem na směrnici Rady 90/642/EHS ze dne 27. listopadu 1990 o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů v některých produktech rostlinného původu, včetně ovoce a zeleniny, a na jejich povrchu [3], naposledy pozměněnou směrnicí 1999/71/ES, a zejména na článek 4 této směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) V článku 7 směrnice 86/362/EHS a v článku 4 směrnice 90/642/EHS jsou uvedena základní ustanovení týkající se sledování pesticidů v obilovinách, ovoci a zelenině a na jejich povrchu.

(2) Zkušenosti s vypracováním a prováděním doporučení Komise ukazují, že víceleté plánování s možností každoroční úpravy je nejúčinnějším přístupem ke stanovení koordinovaných programů sledování na úrovni Společenství.

(3) V článku 7 směrnice 86/362/EHS a v článku 4 směrnice 90/642/EHS se stanoví přezkoumání a přijetí veškerých nezbytných opatření, jako je zveřejnění zpráv Evropského společenství obsahujících utříděné a shrnuté informace členských států Komisí a přijetí opatření, která mají být učiněna na úrovni Společenství, v případě oznámeného překročení maximálních limitů. Zkušenosti potvrdily, že má-li být jejich výsledků použito s jistotou, musí laboratoře provádějící analýzy reziduí pesticidů pracovat na vysoké úrovni zabezpečení jakosti. Účast laboratoří na pravidelných zkouškách odborné způsobilosti a zavedení společných postupů zabezpečování jakosti může přispět ke splnění akreditačních požadavků podle článku 3 směrnice Rady 93/99/EHS ze dne 29. října 1993 o doplňujících opatřeních týkajících se úředního dozoru nad potravinami [4].

(4) Protože Komise musí při utřiďování a shromažďování informací předložených členskými státy pro vypracování zpráv Evropského společenství důvěřovat kvalitě, správnosti a srovnatelnosti těchto informací, je vhodné, aby finančně přispěla na opatření, která podporují provádění programů sledování na nejvyšší dosažitelné úrovni. Zejména by měly být podporovány pravidelné zkoušky odborné způsobilosti laboratoří a přezkoumání a vypracování pokynů pro postupy zabezpečování jakosti na pravidelných zasedáních odborníků.

(5) Je vhodné, aby Komise finančně přispěla i na opatření, která podpoří další aspekty koordinace sledování reziduí pesticidů na úrovni Společenství. Zejména by měly být podpořeny práce umožňující Komisi dostát požadavku, aby se postupně dopracovala k systému, který by umožnil odhadnout na základě údajů ze sledování skutečnou dietární expozici.

(6) Sdělení Komise o zdraví spotřebitelů a bezpečnosti potravin (KOM(97) 183) popisuje činnost orgánů potravinářské, veterinární a rostlinolékařské kontroly a inspekce. Sledování reziduí pesticidů v obilovinách, ovoci a zelenině a na jejich povrchu je činnost, která by měla spadat do působnosti orgánů inspekce.

(7) Při kontrolních programech v letech 1996 a 1997 vyšly najevo případy překročení maximálních limitů stanovených ve směrnici 90/642/EHS ve znění pozdějších předpisů.

(8) Ve směrnici 90/642/EHS ve znění pozdějších předpisů a ve směrnici 86/362/EHS ve znění pozdějších předpisů se předpokládá přijetí opatření, která mají být učiněna na úrovni Společenství v případě oznámených překročení a přijetí prováděcích pravidel nezbytných pro řádný průběh sledování.

(9) Pro lepší sledování reziduí pesticidů ve Společenství a jeho řádný průběh je nezbytné mít k dispozici souhrnný přehled systémů sledování ve všech členských státech.

(10) Musí být stanovena prováděcí pravidla nezbytná pro řádné uplatňování ustanovení týkajících se sledování. Tato pravidla by měla jasně stanovit činnosti, na něž Komise může udělit finanční příspěvek v rámci dostupných rozpočtových prostředků, a postupy, jimiž by tak měla učinit.

(11) Opatření stanovená v tomto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Stálého rostlinolékařského výboru,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

1. Doporučení Komise přijatá v souladu s čl. 7 odst. 2 písm. b) směrnice 86/362/EHS a čl. 4 odst. 2 písm. b) směrnice 90/642/EHS mohou pokrývat období od jednoho roku do pěti let.

2. Komise může každoročně předložit potvrzující a doplňující návrh doporučení, aby bylo umožněno účinné každoroční vedení víceletých programů sledování; tyto návrhy předloží podle čl. 7 odst. 2 písm. b) směrnice 86/362/EHS a čl. 4 odst. 2 písm. b) směrnice 90/642/EHS Stálému rostlinolékařskému výboru.

Článek 2

S cílem usnadnit náležité uplatňování ustanovení čl. 7 odst. 2 a 3 směrnice 86/362/EHS a článku 4 směrnice 90/462/EHS Komise:

1. koordinuje činnost členských států, popřípadě prostřednictvím pokynů Stálého rostlinolékařského výboru, pokud jde o požadavky na shromažďování, zaznamenávání, zpracování a šíření informací o sledování a o programech sledování, a zejména obecné zásady postupů zabezpečování jakosti při analýzách reziduí pesticidů [5] a pracovní dokument obsahující pokyny pro členské státy, pokud jde o provádění doporučení Komise týkajících se koordinovaných programů sledování na úrovni Společenství [6];

2. uděluje v rámci příslušných dostupných prostředků v rozpočtu Evropského společenství finanční příspěvek:

a) v zásadě každé dva roky na pravidelné pořádání zkoušek odborné způsobilosti pro všechny laboratoře provádějící analýzy, aby byla zajištěna kvalita, správnost a srovnatelnost informací zasílaných každoročně členskými státy Komisi a ostatním členským státům a utříděných a shrnutých Komisí podle čl. 7 odst. 3 směrnice 86/362/EHS a čl. 4 odst. 3 směrnice 90/642/EHS;

b) na organizování vytváření postupů zabezpečování jakosti při analýzách reziduí pesticidů formou pokynů Stálého rostlinolékařského výboru a na organizování pravidelného přezkoumání používání těchto postupů v laboratořích členských států provádějících reziduální analýzy, která se mají v zásadě provádět ve dvouletých intervalech na zasedáních odborníků, s cílem zajistit kvalitu, správnost a srovnatelnost informací, které členské státy každoročně zasílají Komisi a ostatním členským státům a které Komise utřídí a shrne podle čl. 7 odst. 3 směrnice 86/362/EHS a čl. 4 odst. 3 směrnice 90/642/EHS;

c) na každoroční provádění studií, na konzultace a jiné nezbytné přípravné práce umožňující Komisi, aby se postupně dopracovala k systému, který by umožnil odhadnout na základě údajů ze sledování skutečnou dietární expozici pesticidům, jak je požadováno v čl. 7 odst. 3 směrnice 86/362/EHS a v čl. 4 odst. 3 směrnice 90/642/EHS, a

d) na provádění jiných činností na úrovni Společenství nezbytných pro náležité uplatňování čl. 7 odst. 2 a 3 směrnice 86/362/EHS a článku 4 směrnice 90/642/EHS, o nichž může být rozhodnuto Komisí a Stálým rostlinolékařským výborem.

Článek 3

1. Komise určí příjemce finančních příspěvků podle čl. 2 odst. 2 formou rozhodnutí přijatého postupem podle článku 12 směrnice 86/362/EHS nebo článku 10 směrnice 90/642/EHS.

2. V rozhodnutí Komise podle odstavce 1 je uvedeno zejména:

- jméno příjemce nebo příjemců finančního příspěvku Společenství,

- celkové náklady na činnost, která má být provedena, a příspěvky stran, včetně Evropského společenství, zúčastněných na jejím provedení,

- stručný popis činnosti, která má být provedena,

- časový rozvrh provádění činnosti.

Článek 4

Členské státy zajistí, aby výsledky analýz zasílané každoročně Komisi a ostatním členským státům podle čl. 7 odst. 3 směrnice 86/362/EHS a čl. 4 odst. 3 směrnice 90/642/EHS pocházely z laboratoří, které:

- splňují požadavky článku 3 směrnice 93/99/EHS a

- vyvíjejí veškeré úsilí nezbytné pro uplatňování postupů zabezpečování jakosti při analýzách reziduí pesticidů stanovených v čl. 2 odst. 2 písm. b) tohoto nařízení.

Kromě toho členské státy zajistí, aby účast na koordinovaném programu Společenství byla omezena na laboratoře, které se účastnily předešlého kola nebo se zúčastní následujícího kola příslušných zkoušek odborné způsobilosti stanovených v čl. 2 odst. 2 písm. a) tohoto nařízení.

Článek 5

1. Komise jmenuje zvláštní odborně způsobilé úředníky, kteří budou v členských státech společně s vnitrostátními orgány dohlížet na provádění programů Společenství a vnitrostátních programů sledování reziduí pesticidů v potravinách rostlinného původu a na jejich povrchu. Jejich činnost bude zahrnovat odebírání vzorků a hodnocení činnosti příslušných laboratoří.

2. Úředníci jmenovaní Komisí navštíví vnitrostátní orgány každého z členských států, které s nimi spolupracují a poskytují jim veškerou nezbytnou pomoc při plnění jejich úkolů. Program návštěv je organizován a uskutečňován ve spolupráci s dotčeným členským státem. Za provádění kontrolních činností zůstávají v každém případě odpovědné vnitrostátní orgány.

3. Komise organizuje tyto návštěvy v součinnosti s vnitrostátními úředníky podle vhodného časového rozvrhu. Odborníky z Komise mohou v průběhu návštěvy doprovázet vedle odborníků navštíveného členského státu i odborníci z jednoho nebo více jiných členských států. Během návštěv se odborníci členského státu jmenovaní Komisí musí řídit pokyny Komise.

4. Komise vypracuje po každé návštěvě písemnou zprávu. Členský stát, v němž proběhla návštěva, má možnost se k této zprávě vyjádřit.

5. Komise pravidelně oznamuje výsledky návštěv uskutečněných v každém členském státě formou písemných zpráv adresovaných všem členským státům v rámci Stálého rostlinolékařského výboru. Komise rovněž informuje Evropský parlament. Kromě toho Komise tyto zprávy pravidelně uveřejňuje.

6. Ustanovení tohoto článku budou přezkoumána do 31. října 2001.

Článek 6

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem 1. dubna 2000.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 28. března 2000.

Za Komisi

David Byrne

člen Komise

[1] Úř. věst. L 221, 7.8.1986, s. 37.

[2] Úř. věst. L 194, 27.7.1999, s. 36.

[3] Úř. věst. L 350, 14.12.1990, s. 71.

[4] Úř. věst. L 290, 24.11.1993, s. 14.

[5] Úř. věst. L 128, 21.5.1999, s. 30.

[6] Úř. věst. L 128, 21.5.1999. s. 48.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU