32000D0820Rozhodnutí Rady ze dne 22. prosince 2000, kterým se zřizuje Evropská policejní akademie (EPA)

Publikováno: Úř. věst. L 336, 30.12.2000 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 22. prosince 2000 Autor předpisu: Rada Evropské unie
Platnost od: 23. prosince 2000 Nabývá účinnosti: 1. ledna 2001
Platnost předpisu: Zrušen předpisem 2005/681/SVV Pozbývá platnosti: 2. října 2005
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Rady

ze dne 22. prosince 2000,

kterým se zřizuje Evropská policejní akademie (EPA)

(2000/820/SVV)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 30 odst. 1 písm. c) a čl. 34 odst. 2 písm. c) této smlouvy,

s ohledem na podnět Portugalské republiky [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Evropská rada na zasedání v Tampere ve dnech 15. a 16. října 1999 schválila zřízení Evropské policejní akademie (dále jen "EPA"), kde budou školeni vyšší úředníci policejních složek, přičemž policejními složkami se rozumí "Law Enforcement Officials" uvedení v bodu 47 závěrů předsednictva.

(2) Evropská rada v Tampere se dohodla, že EPA se bude zpočátku skládat ze sítě stávajících vnitrostátních vzdělávacích zařízení, aniž je dotčeno zřízení stálé instituce v pozdějším období.

(3) Existují již vnitrostátní, evropské a mezinárodní organizace a orgány příslušné v oblasti policejního vzdělávání, s jejichž spoluprací EPA by měla počítat při plnění svých úkolů.

(4) Je žádoucí urychleně navázat vztahy mezi EPA a vnitrostátními vzdělávacími zařízeními v kandidátských zemích, s nimiž Evropská unie vede jednání o přistoupení, jakož i na Islandu a v Norsku, aby tato zařízení měla přístup k činnostem EPA.

(5) Evropská unie působila v této oblasti zejména tím, že přijímala a prováděla programy ve smyslu hlavy VI Smlouvy, jako např. společný program pro výměnu, vzdělávání a spolupráci mezi donucovacími orgány (OISIN) [3] a program pro výměnu, vzdělávání a spolupráci pro osoby příslušné pro boj proti organizované trestné činnosti (Falcone) [4].

(6) Je důležité, aby EPA plnila své úkoly postupně podle cílů vymezených v ročních akčních programech a s přihlédnutím k dostupným zdrojům.

(7) Toto rozhodnutí je nezbytné po třech letech přezkoumat, aby se rozhodlo o rozšíření úkolů EPA a o změnách její institucionální struktury,

ROZHODLA TAKTO:

HLAVA I

Organizace

Článek 1

1. Zřizuje se Evropská policejní akademie (EPA).

2. Aniž je dotčen budoucí vývoj doporučený v článku 9, je EPA založena jako síť vnitrostátních zařízení pro vzdělávání vyšších úředníků policejních složek členských států, které za tímto účelem úzce spolupracují.

3. Úkolem EPA je provádění programů a podnětů, o nichž rozhodne správní rada.

Článek 2

1. Správní radu EPA tvoří ředitelé vnitrostátních zařízení pro vzdělávání vyšších úředníků policejních složek. Je-li několik ředitelů z jednoho členského státu, tvoří jednu delegaci.

2. Správní radě předsedá ředitel vnitrostátního vzdělávacího zařízení členského státu, který předsedá Radě Evropské unie. Správní rada se schází nejméně jednou během předsednictví. Jednomyslně přijme svůj jednací řád.

3. Každá delegace má ve správní radě jeden hlas.

Zástupci generálního sekretariátu Rady Evropské unie, Komise a Europolu se schůzí účastní jako pozorovatelé, kteří nehlasují. Členy správní rady mohou doprovázet odborníci.

Článek 3

1. Správní rada rozhoduje o ročním programu dalšího vzdělávání (obsah výuky, druh, počet a délka prováděných vzdělávacích akcí). Podle potřeby schvaluje doplňující programy a podněty.

2. Správní rada vypracuje roční zprávu o činnosti EPA.

3. Rozhodnutí správní rady uvedená v odstavcích 1 a 2 jsou přijímána jednomyslně, poté jsou předána Radě Evropské unie, která je vezme na vědomí a potvrdí. Správní rada řádným způsobem přihlédne k veškerým připomínkám Rady Evropské unie.

Roční zpráva o činnosti EPA je pro informaci rovněž předána Evropskému parlamentu a Komisi.

Článek 4

1. Správní rada zřídí stálý sekretariát, který je nápomocný EPA při plnění správních úkolů nezbytných pro její fungování a pro provádění ročního programu a případných doplňujících programů a podnětů. Tento sekretariát může být zřízen v rámci některé z vnitrostátních policejních akademií. O umístění sídla stálého sekretariátu rozhodne Rada Evropské unie.

2. Vedoucím sekretariátu je správní ředitel jmenovaný správní radou na tříleté funkční období.

3. Všechna rozhodnutí správní rady týkající se sekretariátu jsou přijímána jednomyslně.

Článek 5

1. Rozpočet EPA spravuje sekretariát na základě finančního nařízení.

2. Náklady na provádění akcí uvedených v ročním programu uvedeném v článku 3 a náklady na fungování EPA hradí členské státy společně. Roční příspěvek členského státu je za tímto účelem vypočítán v závislosti na hrubém národním produktu (HNP) podle klíče použitého pro vypočítání prvku HNP ve vlastních zdrojích určených pro financování souhrnného rozpočtu Evropské unie. Pro každoroční příspěvek členského státu se vychází z HNP dosaženého členským státem v předchozím roce.

3. Finanční nařízení a roční rozpočet EPA vypracuje správní rada jednomyslným rozhodnutím a předloží je ke schválení vládám členských států zasedajícím v Radě Evropské unie.

4. Z rozpočtu EPA jsou hrazeny tyto výdaje:

a) příprava, provádění a hodnocení ročního programu;

b) odměna externích přispěvatelů;

c) cestovní výdaje členů správní rady, kteří se účastní jejích schůzí, v rozsahu pro dva členy na každý členský stát;

d) obecné provozní výdaje sekretariátu s výjimkou odměn jeho členů;

e) náklady na veškeré další podněty přijaté správní radou nebo přijaté správním ředitelem v souladu s finančním nařízením;

f) náhrady nákladů vynaložených členským státem nebo členskými státy na odměny členů sekretariátu v poměru k příspěvkům členských států.

5. Aniž jsou dotčeny požadavky členských států, a na základě zmocnění správní rady může sekretariát předložit Komisi ke spolufinancování vzdělávací projekty nebo programy, které spadají do oblasti působnosti rozpočtových programů spravovaných Komisí.

HLAVA II

Cíle a úkoly

Článek 6

1. Účelem EPA je přispívat ke vzdělávání vyšších úředníků policejních složek členských států tím, že zdokonaluje spolupráci mezi jednotlivými zařízeními, která ji tvoří. Podporuje a rozvíjí evropský přístup k hlavním problémům, kterým čelí členské státy v boji proti trestné činnosti, při předcházení trestné činnosti a při zachovávání veřejného pořádku a veřejné bezpečnosti, zejména problémům překračujícím hranice.

2. Cíle EPA jsou tyto:

a) prohloubit znalost vnitrostátních policejních systémů a struktur ostatních členských států, Europolu a přeshraniční spolupráce policejních složek v rámci Evropské unie;

b) zlepšit znalost mezinárodních nástrojů, zejména těch, které již existují na úrovni Evropské unie v oblasti spolupráce týkající se boje proti trestné činnosti;

c) zajistit odpovídající vzdělání s ohledem na dodržování demokratických práv a svobod, zejména práva na obhajobu;

d) podporovat spolupráci mezi EPA a ostatními zařízeními pro policejní vzdělávání.

3. EPA zpřístupní své infrastruktury rovněž vyšším úředníkům policejních složek kandidátských zemí, s nimiž Evropská unie vede jednání o přistoupení, jakož i Islandu a Norska.

Článek 7

Pro dosažení těchto cílů může EPA provádět zejména tyto činnosti:

a) zajišťovat vzdělávací akce pro vyšší policejní úředníky založené na společných normách;

b) přispívat k vypracování harmonizovaných programů pro vzdělávací kursy policistů na střední úrovni, policisty v přímém výkonu na střední úrovni a policisty v přímém výkonu, pokud jde o přeshraniční spolupráci mezi policejními složkami v Evropě, a přispívat k vypracování vhodných vzdělávacích programů pro pokročilé;

c) poskytovat odborné vzdělání policistům, kteří mají klíčovou roli v boji proti přeshraniční trestné činnosti se zvláštním zřetelem na organizovanou trestnou činnost;

d) rozvíjet a poskytovat vzdělání pro školitele;

e) rozšiřovat osvědčené postupy a výsledky výzkumu;

f) vypracovat a poskytovat vzdělání zaměřené na přípravu policejních složek Evropské unie na účast při nevojenském řešení krizí;

g) vypracovat a poskytovat vzdělání pro policejní složky kandidátských států na přistoupení k Evropské unii včetně vzdělání policistů s klíčovými úkoly;

h) usnadnit výměny a služební pobyty policistů v rámci vzdělávání;

i) rozvíjet elektronickou síť pro podporu EPA při plnění jejích úkolů, přičemž je třeba dbát na zavedení nezbytných bezpečnostních opatření;

j) umožnit vyšším policejním úředníkům členských států získávat přiměřené jazykové znalosti.

HLAVA III

Jiná ustanovení

Článek 8

EPA přezkoumá v jednotlivých případech možnost přijímat úředníky evropských orgánů a ostatních institucí Evropské unie.

EPA spolupracuje s vnitrostátními policejními vzdělávacími zařízeními států, které nejsou členy Evropské unie. Navazuje zejména vztahy s vnitrostátními zařízeními kandidátských zemí, se kterými Evropská unie jedná o přistoupení, jakož i s vnitrostátními zařízeními Islandu a Norska.

EPA rovněž spolupracuje s příslušnými subjekty působícími v oblasti vzdělávání na evropské úrovni, jako jsou Severobaltská policejní akademie (Nordic Baltic Police Academy, NBPA) a Středoevropská policejní akademie (Mitteleuropäische Polizeiakademie, MEPA).

Článek 9

Nejpozději v průběhu třetího roku po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost předloží správní rada Radě Evropské unie zprávu o fungování a budoucnosti sítě v souladu se závěry ze zasedání Evropské rady v Tampere.

Článek 10

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po dni přijetí Radou.

Je použitelné ode dne 1. ledna 2001.

V Bruselu dne 22. prosince 2000.

Za Radu

předseda

C. Pierret

[1] Úř. věst. C 206, 19.7.2000, s. 3.

[2] Stanovisko ze dne 17. listopadu 2000 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

[3] Úř. věst. L 7, 10.1.1997, s. 5.

[4] Úř. věst. L 99, 31.3.1998, s. 8.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU