(ES) č. 2148/96NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 2148/96 ze dne 8. listopadu 1996, kterým se stanoví pravidla pro vyhodnocení a kontrolu veřejných intervenčních zásob zemědělských produktů

Publikováno: Úř. věst. L 288, 9.11.1996, s. 6-13 Druh předpisu: Nařízení
Přijato: 8. listopadu 1996 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 12. listopadu 1996 Nabývá účinnosti: 1. října 1996
Platnost předpisu: Zrušen předpisem (ES) č. 884/2006 Pozbývá platnosti: 1. října 2009
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Nařízení Komise (ES) č. 2148/96

ze dne 8. listopadu 1996,

kterým se stanoví pravidla pro vyhodnocení a kontrolu veřejných intervenčních zásob zemědělských produktů

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 3492/90 ze dne 27. listopadu 1990 o stanovení činitelů, které musí brát v úvahu záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu v ročních účetních závěrkách pro financování intervenčních opatření ve formě veřejného skladování [1], a zejména na článek 8 uvedeného nařízení,

vzhledem k tomu, že nařízení (EHS) č. 3492/90 stanoví zásady, jimiž se řídí účetnictví veřejných intervenčních zemědělských zásob;

vzhledem k tomu, že je třeba s ohledem na získané zkušenosti při uplatňování nařízení Komise (EHS) č. 618/90 ze dne 14. března 1990, kterým se stanoví pravidla pro provedení roční inventury zemědělských produktů ve veřejném skladování [2], ve znění nařízení (EHS) č. 3077/92 [3], znovu stanovit některé podmínky týkající se řízení zásob a věnovat přitom zvláštní pozornost pravidlům pro ocenění a kontrolu množství zemědělských produktů uložených do veřejných intervenčních zásob; že je třeba zrušit nařízení (EHS) č. 618/90;

vzhledem k tomu, že je vhodné zajistit zavedením vhodných podmínek týkajících se řízení a kontroly, aby byly veřejné intervenční zásoby řízeny podle zásad řádné správy;

vzhledem k tomu, že opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Výboru EZOZF,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

1. Každá fyzická nebo právnická osoba, která zajišťuje skladování intervenčních zemědělských produktů v rámci předpisů záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu (EZOZF), vede účetnictví v souladu s předpisy Společenství a vnitrostátními předpisy.

2. Intervenční agentury neustále aktualizují seznam skladovatelů, s nimiž uzavřely dohodu v rámci veřejného skladování. Tento seznam obsahuje odkazy umožňující přesnou identifikaci všech míst skladování, jako jsou kapacity, čísla skladišť, chladíren nebo sil, plány a zobrazení. Seznam je přístupný pracovníkům Komise a osobám pověřeným Komisí v sídle intervenčních agentur.

Článek 2

1. Doklady o uskladnění, skladování a vyskladnění produktů, které slouží jako základ pro sestavení ročních účetních závěrek uvedených v článku 1 nařízení (EHS) č. 3492/90, jsou sdělovány skladovatelem intervenční agentuře nejméně jedenkrát za měsíc.

2. Doklady uvedené v odstavci 1 musí obdržet intervenční agentura do desátého dne měsíce následujícího po měsíci, k němuž se vztahují, a musí obsahovat alespoň tyto údaje: místo skladování (popřípadě s identifikací buňky nebo nádrže), množství převedené z předchozího měsíce, uskladnění a vyskladnění každé partie, zásoby na konci daného období.

Musí umožnit spolehlivou identifikaci množství, která jsou v dané době přítomna na skladě, s přihlédnutím zejména k nákupům a prodejům, které byly dohodnuty, ale u kterých ještě nedošlo k odpovídajícímu uskladnění nebo vyskladnění zásob.

V příloze I je uveden příslušný vzor tiskopisu.

Článek 3

1. Skladovatel sestaví na základě měsíčních výkazů popsaných v článku 2 roční výkaz zásob. Pokyny stanovené v tomto ohledu intervenční agenturou jsou sděleny pro informaci Komisi do šesti měsíců po dni vstupu tohoto nařízení v platnost.

2. Roční výkaz zásob, jehož vzor je uveden v příloze II, obsahuje souhrn skladovaných množství, a to podrobně podle produktů a místa skladování, a u každého produktu znovu uvádí skladovaná množství, čísla partií (kromě obilovin), rok jejich naskladnění (s výjimkou alkoholu) a vysvětlení případných zjištěných odchylek.

Článek 4

1. Intervenční agentura ručí za přesnost shromážděných informací v souladu s články 1, 2 a 3. Z tohoto důvodu provádí během roku kontroly na místech skladování, pokud je to možné v nepravidelných intervalech a bez ohlášení.

Alespoň jednou ročně je každé místo skladování zkontrolováno v souladu s ustanoveními uvedenými v příloze III a kontrola se zejména týká:

a) postupu sběru informací uvedených v článcích 2 a 3;

b) shody účetních údajů, které má na místě skladovatel, s údaji, které byly předány intervenční agentuře, a

c) fyzické přítomnosti na skladě množství uvedených v účetních výkazech skladovatele, které sloužily jako základ pro poslední měsíční výkaz předaný skladovatelem, zrakově ohodnocené a v případě pochybnosti nebo námitky zvážené nebo změřené.

Fyzická přítomnost je stanovena dostatečně reprezentativní fyzickou inspekcí, vztahující se alespoň na procenta uvedená v příloze III tohoto nařízení a umožňující usoudit na skutečnou přítomnost v místě skladování celého množství zapsaného ve skladním účetnictví.

2. V případě odchylky zjištěné během fyzické inspekce musí být další procento intervenčních skladovaných množství podrobeno inspekci stejným způsobem. Je-li to nutné, může se inspekce rozšířit až na zvážení všech skladovaných produktů v kontrolované partii nebo skladu.

Článek 5

1. Kontrolní orgán nebo jeho zástupce sepíše protokol o každé z kontrol provedených alespoň jedenkrát za rok v souladu s článkem 4 a přílohou III.

2. Protokol obsahuje nejméně tyto skutečnosti:

a) označení skladovatele, adresu navštíveného skladu a popis kontrolovaných partií;

b) datum a hodinu začátku a konce kontroly;

c) místo, kde se provádí kontrola, jakož i popis stavu podmínek skladování, balení a přístupnosti;

d) úplnou totožnost osob provádějících kontrolu, jejich služební zařazení a jejich pověření;

e) provedená kontrolní opatření a použité způsoby měření objemu, jako jsou metody měření, provedené výpočty a získané průběžné a konečné výsledky, jakož i závěry, které z toho byly vyvozeny;

f) u každé partie nebo jakosti skladované ve skladu, množství uvedené v knihách intervenční agentury, množství uvedené v knihách skladu, případné rozdíly zjištěné mezi těmito knihami;

g) u každé fyzicky kontrolované partie nebo jakosti, údaje uvedené v písmenu f), jakož i zjištěné množství na místě a případné nesrovnalosti; číslo partie nebo jakosti, palety, kartony, sila, nádrže nebo ostatní příslušné nádoby, hmotnost (popřípadě čistou nebo hrubou hmotnost) nebo objem;

h) prohlášení skladovatele v případě rozdílů nebo nesrovnalostí;

i) místo, datum a podpis osoby, která sepsala protokol, jakož i skladovatele nebo jeho zástupce;

j) případné použití rozšířené kontroly v případě odchylky s upřesněním procenta skladovaných množství, u nichž byla provedena tato rozšířená kontrola, zjištěné rozdíly a daná vysvětlení.

3. Protokoly jsou neprodleně zaslány intervenční agentuře. Ihned po přijetí protokolu je účetnictví intervenční agentury opraveno s ohledem na zjištěné rozdíly a nesrovnalosti a tyto rozdíly a nesrovnalosti jsou ohlášeny EZOZF v souladu s články 3 a 4 nařízení (EHS) č. 3492/90.

4. Protokoly se uchovávají v sídle intervenční agentury a jsou přístupné pracovníkům Komise a osobám pověřeným Komisí.

5. Souhrnný dokument uvádějící provedené kontroly, ověřená množství a zjištěné odchylky ve srovnání s měsíčními a ročními výkazy je každý rok předán Komisi ve stejnou dobu jako roční účetní závěrky uvedené v čl. 5 odst. 1 nařízení Rady (EHS) č. 729/70 [4].

Článek 6

1. Skladovatel je odpovědný za všechny rozdíly zjištěné mezi množstvími na skladě a mezi údaji převzatými do výkazů zásob, které jsou předány intervenční agentuře.

2. Pokud chybějící množství překročí množství povolená v rámci platné tolerance, jsou jako celek připočítána skladovateli jako neidentifikovatelná ztráta. Pochybuje-li skladovatel o chybějících množstvích, může vyžadovat zvážení nebo změření produktu, a pak uhradí náklady vzniklé touto operací, vyjma kdy se ukáže, že oznamovaná množství jsou skutečně přítomna, nebo že odchylka nepřekračuje platnou toleranci a v takovém případě se výdaje za vážení a měření připočítají inspekčnímu orgánu.

3. Tolerance stanovené v příloze III se použijí, aniž jsou dotčeny tolerance uvedené v nařízeních týkajících se různých produktů, jejichž seznam je uveden v nařízení Komise (EHS) č. 147/91. [5]

Článek 7

1. Intervenční agentury vedou centralizovaný výkaz odkazující na všechna místa skladování, na všechny produkty, na všechna množství a jakosti různých produktů a přesně udávající u každého z nich hmotnost (popřípadě čistou a hrubou hmotnost) nebo objem.

2. Všechny účetní doklady a protokoly sestavené podle tohoto nařízení jsou kdykoli přístupné jak u skladovatelů, tak u intervenčních agentur pracovníkům intervenční agentury, jakož i, v souladu s nařízením (EHS) č. 729/70, a zejména s článkem 9 uvedeného nařízení, pracovníkům pověřeným Komisí.

Článek 8

1. Intervenční agentury dbají o to, aby skladovatelé vedly elektronicky zpracované účetnictví intervenčních zásob. Předpokládají smluvní ustanovení v tomto smyslu ve smlouvách o skladování, které uzavírají se skladovateli.

2. Elektronicky zpracované účetnictví musí plně fungovat nejpozději dva roky po vstupu tohoto nařízení v platnost. Umožní skladovateli mít přímo a okamžitě k dispozici elektronicky zpracovanou stálou inventuru, která bude přístupná pracovníkům intervenční agentury a Komise, jakož i každé osobě řádně jimi pověřené.

Článek 9

1. Členské státy přijmou nezbytná opatření k provádění tohoto nařízení, jakož i opatření mající za cíl informovat příslušné osoby o sankcích, kterým se vystavují v případě nedodržování těchto ustanovení. Uvědomí Komisi o učiněných opatřeních.

2. Členské státy stanoví ve smlouvách o skladování finanční důsledky úměrné porušením, jichž se dopustí skladovatelé, a v případě nesprávnosti, k níž došlo úmyslně nebo hrubou nedbalostí, zrušení smlouvy.

Článek 10

Zrušuje se nařízení (EHS) č. 618/90.

Článek 11

Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropských společenství.

Použije se ode dne 1. října 1996.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 8. listopadu 1996.

Za Komisi

Franz Fischler

člen Komise

[1] Úř. věst. L 337, 4.12.1990, s.3.

[2] Úř. věst. L 67, 15.3.1990, s. 21.

[3] Úř. věst. L 310, 27.10.1992, s. 19.

[4] Úř. věst. L 94, 28.4.1970, s. 13.

[5] Úř. věst. L 17, 23.1.1999, s. 9.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA I

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA II

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA III

POSTUP FYZICKÉ INSPEKCE

(během kontrol uvedených v článku 4)

I. MÁSLO

1. Výběr partií odpovídající alespoň 5 % celkového množství skladovaného v rámci veřejné intervence. Výběr je připraven před návštěvou skladu na základě účetních údajů intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Ověření na místě přítomnosti vybraných partií a složení partií:

- identifikace kontrolních čísel partií a kartonů podle potvrzení o nákupech nebo o uskladnění,

- zvážení palet (jedné z deseti) a kartonů (jednoho z každé palety),

- zrakové ověření obsahu kartonu (jedna paleta z pěti),

- stav balení.

3. Popis fyzicky zkontrolovaných partií a zjištěných odchylek v inventárním protokolu.

II. SUŠENÉ ODSTŘEDĚNÉ MLÉKO

1. Výběr partií odpovídající alespoň 5 % celkového množství skladovaného v rámci veřejné intervence. Výběr je připraven před návštěvou skladu na základě účetních údajů intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Ověření na místě přítomnosti vybraných partií a složení partií:

- identifikace kontrolních čísel partií a pytlů podle potvrzení o nákupech nebo o uskladnění,

- zvážení palet (jedné z deseti) a pytlů (jednoho z deseti),

- zrakové ověření obsahu pytle (jedna paleta z pěti),

- stav balení.

3. Popis fyzicky zkontrolovaných partií a zjištěných odchylek v inventárním protokolu.

III. OBILOVINY

A. Postup fyzické inspekce

1. Výběr buněk nebo skladovacích komor, které mají být kontrolovány, odpovídající alespoň 5 % celkového množství obilovin skladovaných v rámci veřejné intervence.

Výběr je připraven na základě dostupných údajů v účetních dokladech intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Fyzická inspekce:

- ověření přítomnosti obilovin ve vybraných buňkách nebo skladovacích komorách,

- identifikace obilovin,

- kontrola skladovacích podmínek a porovnání místa skladování a totožnosti obilovin s údaji ve skladovém účetnictví,

- ocenění skladovaných množství podle metody dříve schválené intervenční agenturou, jejíž popis musí být uložen v sídle agentury.

3. Na každém místě skladování musí být k dispozici plán skladu, jakož i doklad o metráži každého sila nebo skladovací komory.

V každém skladu musí být obiloviny skladovány tak, aby bylo možno provést ověření objemu.

B. Postup při zjištění nesrovnalostí

Při ověřování objemu produktů je povolena určitá odchylka.

Článek 6 tohoto nařízení se použije, pokud se hmotnost skladovaných produktů zjištěná při fyzické inspekci liší od účetní hmotnosti o 5 % nebo více, pokud se jedná o skladování v sile nebo v halovém skladu.

V případě skladování obilovin ve skladu je možné zohlednit množství odhadnutá při vážení při vstupu do skladu namísto množství zjištěného odhadem objemu, pokud takový odhad není dostatečně přesný a rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami není nadměrný.

Intervenční agentura využije této možnosti na svoji odpovědnost, pokud to odůvodňují okolnosti, které jsou posouzeny případ od případu. Uvede to v protokolu.

+++++ TIFF +++++

IV. ALKOHOL

1. Výběr nádrží odpovídající alespoň 5 % celkového množství skladovaného v rámci veřejné intervence. Výběr je připraven před návštěvou skladu na základě účetních údajů intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Kontrola celních plomb, jsou-li tyto plomby stanoveny ve vnitrostátních předpisech.

3. Ověření na místě přítomnosti nádrží a jejich obsahu:

- identifikace nádrží podle jejich čísla a druhu alkoholu,

- porovnání totožnosti nádrží a jejich obsahu s údaji v účetních dokladech skladu a údaji uvedenými v knihách intervenční agentury,

- organoleptické ověření přítomnosti alkoholu, druhu alkoholu a jeho objemu v nádržích,

- posouzení skladovacích podmínek zrakovým ověřením dalších nádrží.

4. Popis fyzicky zkontrolovaných nádrží a zjištěných nedostatků v inventárním protokolu.

V. HOVĚZÍ MASO

1. Výběr partií odpovídající alespoň 5 % celkového množství skladovaného v rámci veřejné intervence. Výběr je připraven před návštěvou skladu na základě účetních údajů intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Ověření na místě přítomnosti vybraných partií a složení partií. Toto ověření zahrnuje:

- u jatečně upravených těl:

- identifikaci partií a ověření počtu kusů,

- ověření hmotnosti 20 % kusů podle druhu masa a/nebo jakosti,

- zrakové ověření stavu balení;

- u vykostěného masa:

- identifikaci partií a palet a ověření počtu kartonů,

- ověření hmotnosti 10 % palet nebo kontejnerů,

- ověření hmotnosti 10 % kartonů z každé zvážené palety

- zrakové ověření obsahu těchto kartonů, jakož i stav balení v kartonu.

Při výběru palet se musí přihlížet k různým druhům skladovaných kusů.

3. Popis fyzicky zkontrolovaných partií a zjištěných nedostatků v inventárním protokolu.

VI. OLIVOVÝ OLEJ

1. Výběr nádrží odpovídající alespoň 5 % celkového množství skladovaného v rámci veřejné intervence. Výběr je připraven před návštěvou skladu na základě účetních údajů intervenční agentury, ale neoznamuje se skladovateli.

2. Ověření na místě přítomnosti nádrží a jejich obsahu:

- identifikace nádrží podle jejich čísla a druhu olivového oleje,

- porovnání totožnosti nádrží a jejich obsahu s údaji v účetních dokladech skladu a údaji uvedenými v knihách intervenční agentury,

- organoleptické ověření přítomnosti olivového oleje, druhu olivového oleje a jeho objemu v nádržích,

- posouzení skladovacích podmínek zrakovým ověřením dalších nádrží.

3. Popis fyzicky zkontrolovaných nádrží a zjištěných nedostatků v inventárním protokolu.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU