31981D0437Rozhodnutí Komise ze dne 11. května 1981, kterým se stanoví kritéria, podle kterých předloží členské státy Komisi informace týkající se seznamu chemických látek

Publikováno: Úř. věst. L 167, 24.6.1981 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 11. května 1981 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 24. června 1981 Nabývá účinnosti: 24. června 1981
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 11. května 1981,

kterým se stanoví kritéria, podle kterých předloží členské státy Komisi informace týkající se seznamu chemických látek

(81/437/EHS)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 67/548/EHS ze dne 27. června 1967 o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek [1], naposledy pozměněnou směrnicí 79/831/EHS [2], a zejména na čl. 13 odst. 3 uvedené směrnice,

vzhledem k tomu, že čl. 13 odst. 1 směrnice 67/548/EHS stanoví vypracování seznamu látek existujících na trhu Společenství ke dni 18. září 1981, že Komise při vypracování tohoto seznamu musí brát v úvahu čl. 1 odst. 4 a článek 8 uvedené směrnice;

vzhledem k tomu, že z časových důvodů a s ohledem na náklady je nezbytné pro vypracování tohoto seznamu použít kombinovaný postup vycházející ze základního seznamu doplněného ohlášeními výrobců nebo dovozců, kteří prokazují existenci látek nezahrnutých do základního seznamu na trhu Společenství;

vzhledem k tomu, že základní seznam vypracovaný Komisí, který zohledňuje stanovisko Výboru pro přizpůsobení směrnic o odstraňování technických překážek obchodu na úseku nebezpečných látek a přípravků technickému pokroku, musí být vypracován na základě údajů, podle nichž lze rozumně a objektivně předpokládat, že látky v něm uvedené existují na trhu Společenství;

vzhledem k tomu, že je nezbytné vypracovat předpisy umožňující zavedení postupu pro ohlašování látek, které mají být zahrnuty do seznamu, příslušným orgánům členských států, přičemž tato ohlášení platí pro trh Společenství;

vzhledem k tomu, že je také účelné stanovit, aby předpisy týkající se postupu ohlášení a časového plánu, který musí být dodržen, byly přijaty na úrovni Společenství;

vzhledem k tomu, že opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro přizpůsobení směrnic o odstraňování technických překážek obchodu na úseku nebezpečných látek a přípravků technickému pokroku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

S cílem umožnit Komisi vypracovat seznam stanovený v článku 13 směrnice 67/548/EHS, přijmou členské státy veškerá opatření nezbytná pro zajištění toho, že fáze a postupy stanovené v článcích 2 a 3 a v příloze budou náležitě dodrženy.

Článek 2

1. Seznam chemických látek existujících na trhu Společenství ke dni 18. září 1981, dále jen "EINECS" (Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek) se vypracuje v souladu s ustanoveními uvedenými v oddílu I přílohy.

2. Seznam EINECS se bude skládat ze základního seznamu, dále jen "ECOIN" (Evropský základní seznam) vypracovaného Komisí na základě údajů, které měla k dispozici, a seznamu látek, který je výsledkem následných ohlášení zaslaných Komisi členskými státy v souladu s ustanoveními uvedenými v oddílu II přílohy.

Článek 3

Členské státy přijmou veškerá opatření nezbytná pro provedení a koordinaci prací spojených s vypracováním seznamu EINECS. Pro tento účel Komise určí kontaktní místo.

Pro stejný účel mohou členské státy určit vnitrostátní kontaktní místa. Členské státy zašlou Komisi do 30. června 1981 adresy, na které musí být zaslány ohlašovací formuláře.

Komise zveřejní tyto adresy v Úředním věstníku Evropských společenství.

Článek 4

Pro účely tohoto rozhodnutí platí definice pro "látky", "přípravky" a "uvedení na trh" stanovené v článku 2 směrnice 67/548/EHS.

Článek 5

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 11. května 1981.

Za Komisi

Karl-Heinz Narjes

člen Komise

[1] Úř. věst. L 196, 16.8.1967, s. 1.

[2] Úř. věst. L 259, 15.9.1979, s. 10.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

I. Postup pro přípravu seznamu EINECS

Postup zahrnuje následující fáze:

První fáze

- Základní seznam ECOIN připraví Komise na základě existujících seznamů chemických látek.

- Pro usnadnění pochopení základního seznamu ECOIN připraví Komise vysvětlující dokument zahrnující:

- seznam názvů látek určených registračními čísly CAS,

- abecední seznam názvů látek určených registračními čísly CAS,

- seznam molekulových vzorců látek obsažených v základním seznamu ECOIN.

- Na pomoc osobám, které provádějí ohlašování látek v průběhu druhé fáze, připraví Komise pracovní dokument nazvaný "Přehled známých látek".

K usnadnění jeho použití bude tento přehled obsahovat tři seznamy:

- seznam názvů látek určených registračními čísly CAS - kódem EINECS,

- abecední seznam názvů látek určených registračními čísly CAS - kódem EINECS,

- seznam molekulových vzorců látek uvedených v pracovním dokumentu. Látky, které jsou uvedeny v pracovním dokumentu, ale nejsou uvedeny v základním seznamu ECOIN, nebudou zahrnuty do seznamu EINECS, pokud nejsou ohlášeny.

- Komise rovněž ve spolupráci se všemi členskými státy připraví ve všech úředních jazycích Společenství vysvětlující dokument nazvaný "Ohlašování pro seznam EINECS".

- Komise po předání všech výše uvedených dokumentů do členských států zveřejní ECOIN v Úředním věstníku Evropských společenství v podobě seznamu čísel ECOIN/registračních čísel CAS.

Druhá fáze

- Ohlašování látek existujících jako takové nebo obsažených v přípravcích na trhu Společenství ke dni 18. září 1981, které však nejsou uvedeny v základním seznamu ECOIN, může být provedeno výrobcem nebo jakoukoliv jinou osobou, která je usazená ve Společenství, a která uvedla tuto/tyto látku (látky) na trh, dále jen "osoba, která provádí ohlášení".

- Tato ohlášení musí být zaslána na příslušnou vnitrostátní adresu (adresy) podle článku 3.

- Ohlášení látek mohou být provedena pouze na náležitých formulářích, které budou k dispozici na téže adrese (adresách).

Tato ohlášení musí být zaslána osobami, které je podávají, na stejné adresy nejpozději devět měsíců po zveřejnění základního seznamu ECOIN v Úředním věstníku Evropskýchspolečenství.

- Pravidla, podle kterých se musí postupovat při přípravě ohlášení a vzory formulářů jsou uvedeny v části II této přílohy.

- Členské státy zašlou na kontaktní místo Komise odpovídající část ohlašovacích formulářů vypracovaných osobou, která provádí ohlášení, pokud možno co nejrychleji, nejpozději do 30 dnů po jejich obdržení.

- Kontaktní místo Komise nemůže přijmout žádné ohlášení po uplynutí 12 měsíců od data zveřejnění základního seznamu ECOIN v Úředním věstníku Evropských společenství.

Třetí fáze

- Komise vypracuje seznam EINECS tak, že do základního seznamu ECOIN doplní látky uvedené v ohlášeních členským státům, které zajistí předání příslušné části odpovídajících ohlášení.

- Při ověření a zpracovávání ohlašovacích formulářů pro různé látky Komisí může být nezbytné vyjasnění určitých otázek (např. chyb v číslování CAS, chyb v názvech, atd.). V tomto případě zašle Komise písemnou žádost o informace členskému státu, který ji předá do 15 dnů osobám, které provádějí ohlášení.

- Osoby, které provádějí ohlášení, musí písemně odpovědět na žádost zaslanou členským státem do 45 dnů. Tato odpověď bude zaslána na kontaktní místo Komise do 15 dnů.

- Pokud nepřijde odpověď do 90 dnů od data žádosti o informace, Komise je oprávněna učinit rozhodnutí na základě informací, které má k dispozici po konzultaci s členským státem. Pokud bylo určeno jedno nebo více kontaktních míst, plní za členský stát výše uvedené úkoly.

Čtvrtá fáze

Seznam EINECS se zveřejní v Úředním věstníku Evropských společenství.

II. Pravidla pro přípravu ohlášení

1. Může být ohlášena jakákoliv látka definovaná podle článku 4 tohoto rozhodnutí, která splňuje jedno z níže uvedených kritérií:

a) tato látka musela být uvedena na trh pro skutečně obchodní účely mezi 1. lednem 1971 a 18. zářím 1981 včetně;

b) látka je monomer, jehož polymerizáty, polykondenzáty a polyadukty existující na trhu mezi 1. lednem 1971 až 18. zářím 1981 včetně, byly vyrobeny.

2. V ohlášení nesmí být uvedena žádná látka, která splňuje jedno z níže uvedených kritérií:

a) jakákoliv látka uvedená na trh mezi 1. lednem 1971 a 18. zářím 1981 včetně, výhradně pro výzkum, vývoj a/nebo analytické účely;

b) jakákoliv záměrně vyrobená směs;

c) jakákoliv nečistota bez obchodní hodnoty jako taková;

d) jakýkoliv polymerizát, polykondenzát nebo polyadukt.

3. Způsob provedení ohlášení:

a) Při ohlašování látky, která není zahrnuta v základním seznamu ECOIN, ale která je uvedena v pracovním dokumentu "Přehled známých látek", musí osoba, která provádí ohlášení, použít formulář A (jehož vzor je uveden níže) a zaslat ho na vnitrostátní adresu (adresy) řádně vyplněný a podepsaný.

b) Při ohlašování namování látky, která není zahrnuta ani v základním seznamu ECOIN, ani v pracovním dokumentu "Přehled známých látek", ale pro kterou je známé registrační číslo Služby chemických abstrakt (CAS), musí osoba, která podává ohlášení, použít formulář B (jehož vzor je uveden níže) a zaslat ho na vnitrostátní adresu (adresy) řádně vyplněný a podepsaný.

c) Při ohlašování látky, která není zahrnuta ani v základním seznamu ECOIN, ani v pracovním dokumentu "Přehled známých látek" a pro kterou není známé registrační číslo Služby chemických abstrakt (CAS), musí osoba, která provádí ohlášení, použít formulář C (jehož vzor je uveden níže) a zaslat ho na vnitrostátní adresu (adresy) řádně vyplněný a podepsaný. Při vyplňování formuláře C musí osoba, která provádí ohlášení, popsat chemickou látku co nejpodrobněji, a to v souladu s pokyny uvedenými v dokumentu "Ohlašování pro seznam EINECS".

Další pokyny pro provádění ohlášení jsou uvedeny v dokumentu "Ohlašování pro seznam EINECS".

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU