107/1985 Sb.Zásady vlády Československé socialistické republiky a Ústřední rady odborů o účasti pracujících na tvorbě, realizaci a kontrole plnění pětiletého plánu a ročních prováděcích plánů hospodářského a sociálního rozvoje schválené usnesením vlády Československé socialistické republiky ze dne 24. října 1985 č. 270

Částka: 030 Druh předpisu: Zásady
Rozeslána dne: 9. prosince 1985 Autor předpisu: Ústřední rada odborů; Vláda
Přijato: 9. prosince 1985 Nabývá účinnosti: 9. prosince 1985
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.


Ukázka textu předpisu:

107

ZÁSADY VLÁDY

Československé socialistické republiky a Ústřední rady odborů o účasti pracujících na tvorbě,
realizaci a kontrole plnění pětiletého plánu a ročních prováděcích plánů hospodářského
a sociálního rozvoje schválené usnesením vlády Československé socialistické republiky

ze dne 24. října 1385 č. 270

 

Jedním z nejdůležitějších předpokladů efektiv­ního rozvoje národního hospodářství, a tím i lepšího uspokojování potřeb pracujících je využití bo­hatých zkušeností, tvůrčí aktivity, schopností a ta­lentu lidí. Jen tak je možné dosáhnout toho, že při naplňování plánovaných úkolů hospodářského a sociálního rozvoje se bude ve stále větší míře vy­užívat vědeckotechnických poznatků včetně kvali­fikovaných metod řízení a že se rychleji prosadí potřebné změny ve struktuře výroby. To ve svých důsledcích povede k dalšímu zvyšování kvality výrobků a k odstranění nedostatků v jejich sorti­mentní skladbě při současném snížení surovinové, energetické, materiálové, investiční a dopravní ná­ročnosti výroby a k formování vědomí pracujícího člověka v souladu s požadavky socialistické společnosti.

Plnější využívání schopností a iniciativy lidí vyžaduje především organizovat jejich aktivní účast na tvorbě, realizaci a kontrole plnění plánů hospodářského a sociálního rozvoje, které jsou hlavním nástrojem uskutečňování hospodářské a sociální politiky KSČ. Účinnou formou organizová­ní této účasti je zejména metoda vstřícného plánování, organicky spojená s uplatňováním zásad vnitropodnikového chozrasčotu, kdy plánované úkoly a limity jsou odpovídajícím způsobem roz­pracovány na pracovní kolektivy a na jejich zajištění a plnění jo závislé odměňování. Tím se u pracujících zvýší pocit odpovědnosti za dosahované ekonomické a sociální výsledky při naplňování společenského poslání pracovního kolektivu. Pro­pracovaný vnitropodnikový chozrasčot je i základním předpokladem pro další prohlubování brigádní formy organizace práce a odměňování, která spo­juje plánované úkoly, limity a podmínky s prací jednotlivých pracovníků a stimuluje jejich plnění.

. . .

Zavřít
MENU