2011/331/EU2011/331/EU: Rozhodnutí Komise ze dne 6. června 2011 , kterým se stanoví ekologická kritéria pro udělování ekoznačky EU zdrojům světla (oznámeno pod číslem K(2011) 3749) Text s významem pro EHP

Publikováno: Úř. věst. L 148, 7.6.2011, s. 13-19 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 6. června 2011 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 7. června 2011 Nabývá účinnosti: 7. června 2011
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Konsolidované znění předpisu s účinností od 7. června 2014

Text aktualizovaného znění s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Tento dokument je třeba brát jako dokumentační nástroj a instituce nenesou jakoukoli odpovědnost za jeho obsah

►B

ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 6. června 2011,

kterým se stanoví ekologická kritéria pro udělování ekoznačky EU zdrojům světla

(oznámeno pod číslem K(2011) 3749)

(Text s významem pro EHP)

(2011/331/EU)

(Úř. věst. L 148, 7.6.2011, p.13)

Ve znění:

 

 

Úřední věstník

  No

page

date

 M1

ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 17. června 2013,

  L 167

57

19.6.2013

►M2

ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 5. června 2014,

  L 168

112

7.6.2014




▼B

ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 6. června 2011,

kterým se stanoví ekologická kritéria pro udělování ekoznačky EU zdrojům světla

(oznámeno pod číslem K(2011) 3749)

(Text s významem pro EHP)

(2011/331/EU)



EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 66/2010 ze dne 25. listopadu 2009 o ekoznačce EU ( 1 ), a zejména na čl. 8 odst. 2 uvedeného nařízení,

po konzultaci s Výborem pro ekoznačku Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Podle nařízení (ES) č. 66/2010 může být ekoznačka EU udělena produktům, které mají během celého svého životního cyklu menší dopad na životní prostředí.

(2)

Nařízení (ES) č. 66/2010 stanovuje, že konkrétní kritéria pro ekoznačku EU mají být stanovena podle skupin produktů.

(3)

Rozhodnutím Komise 2002/747/ES ( 2 ) byla stanovena ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování pro žárovky. Tato kritéria jsou platná do 31. srpna 2011.

(4)

Uvedená kritéria byla přezkoumána ve světle nového technologického vývoje. Z přezkumu vyplynulo, že je třeba změnit definici tohoto produktu a název dané skupiny produktů. Nová ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování by měly být platné po dobu dvou let ode dne přijetí tohoto rozhodnutí.

(5)

Rozhodnutí 2002/747/ES by mělo být nahrazeno z důvodu jasnosti.

(6)

Pro výrobce žárovek, jejichž produktům byla udělena ekoznačka na základě kritérií uvedených v rozhodnutí 2002/747/ES, je třeba stanovit přechodné období, aby měli dostatek času na přizpůsobení svých produktů pozměněným kritériím a požadavkům. Výrobcům by také mělo být umožněno podávat žádosti vypracované podle kritérií stanovených v rozhodnutí 2002/747/ES nebo podle kritérií stanovených v tomto rozhodnutí, a to až do uplynutí platnosti prvně uvedeného rozhodnutí.

(7)

Opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 16 nařízení (ES) č. 66/2010,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:



Článek 1

1.  Skupina produktů „zdroje světla“ zahrnuje všechny zdroje světla se světelným tokem ≥ 60 a ≤ 12 000 lumenů pro zařízení pro všeobecné osvětlení s přímým či nepřímým napojením na veřejnou elektrorozvodnou síť, které jsou vybavené paticí zdroje světla uvedenou v normě EN 60061 a vyrobené za účelem produkce viditelného záření.

2.  Do této skupiny produktů nepatří následující typy zdrojů světla: směrové světelné zdroje, vysoce intenzivní výbojky, zabarvené zdroje světla, lampy do projektorů, fotografické lampy, soláriové trubice, systémy napájené bateriemi/akumulátory a jiné zdroje světla, které nejsou určené pro zařízení pro všeobecné osvětlení. Do této skupiny produktů nepatří následující typy zdrojů světla, pokud nejsou přímo zapojeny do elektrické sítě: integrální kompaktní zářivky, žárovky, světelné zdroje využívající elektroluminiscenční diody (LED).

Článek 2

Aby mohla být zdrojům světla udělena ekoznačka EU podle nařízení (ES) č. 66/2010, musí tyto produkty spadat do skupiny produktů „zdroje světla“, jak je definována v článku 1 tohoto rozhodnutí, a musí splňovat kritéria, jakož i související požadavky na posuzování a ověřování stanovená v příloze tohoto rozhodnutí.

▼M2

Článek 3

Kritéria pro skupinu výrobků „zdroje světla“ a související požadavky na posuzování a ověřování jsou platné do 31. prosince 2015.

▼B

Článek 4

Pro správní účely se skupině produktů „zdroje světla“ přiděluje číselný kód „008“.

Článek 5

Rozhodnutí 2002/747/ES se zrušuje.

Článek 6

1.  Odchylně od článku 5 se žádosti o ekoznačku EU pro produkty spadající do skupiny produktů „žárovky“ podané před dnem přijetí tohoto rozhodnutí hodnotí podle podmínek stanovených v rozhodnutí 2002/747/ES.

2.  Žádosti o ekoznačku EU pro produkty spadající do skupiny produktů „zdroje světla“ podané ode dne přijetí tohoto rozhodnutí, avšak nejpozději dne 31. srpna 2011, mohou být založeny buď na kritériích stanovených v rozhodnutí 2002/747/ES, nebo na kritériích stanovených v tomto rozhodnutí.

3.  Takové žádosti se hodnotí podle kritérií, na nichž jsou založeny.

4.  Pokud je ekoznačka EU udělena na základě žádosti hodnocené podle kritérií stanovených v rozhodnutí 2002/747/ES, smí být taková ekoznačka EU používána dvanáct měsíců ode dne přijetí tohoto rozhodnutí.

Článek 7

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.




PŘÍLOHA

RÁMCOVÝ PLÁN

Cíle kritérií

Cílem těchto kritérií je zejména prosazovat snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s využíváním energie (globální oteplování, acidifikace, vyčerpávání neobnovitelných zdrojů) snižováním spotřeby energie, škod nebo rizik spojených s využíváním zdrojů jak při výrobě, tak i při zacházení se zdroji světla a při jejich zneškodňování zvyšováním jejich průměrné doby životnosti a dále škod nebo rizik spojených s používáním rtuti snižováním celkových emisí rtuti během doby životnosti zdrojů světla.

Kritéria rovněž podporují uplatňování nejlepších postupů (optimální používání se zřetelem k životnímu prostředí) a posilují u spotřebitelů uvědomělý vztah k životnímu prostředí. Kritéria jsou stanovena na úrovních, které podporují udělení ekoznačky zdrojům světla, jejichž výroba má malý dopad na životní prostředí.

KRITÉRIA

Kritéria jsou stanovena pro každé z následujících hledisek:

1. Energetická účinnost, životnost, stárnutí a obsah rtuti

2. Zapnutí/vypnutí

3. Index podání barev

4. Zachování barev

5. Nebezpečné látky a směsi

6. Látky uvedené v čl. 59 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ( 3 )

7. Plastové součásti

8. Balení

9. Návod k použití

10. Sociální zodpovědnost

11. Informace uvedené na ekoznačce EU

Požadavky na posuzování a ověřování

Zvláštní požadavky na posuzování a ověřování se uvádějí pro každé kritérium.

V případech, kdy se požaduje, aby žadatel předložil prohlášení, dokumentaci, rozbory, zprávy o zkoušce nebo jiné doklady dosvědčující splnění kritérií, mohou být tyto doklady předloženy žadatelem a/nebo jeho dodavatelem (dodavateli) popřípadě jeho/jejich dodavateli.

Je-li to možné, zkoušky provádějí laboratoře, které splňují obecné požadavky normy EN ISO 17025 nebo rovnocenné normy.

V případě potřeby lze použít jiné zkušební metody než ty, které se uvádějí pro každé kritérium, pokud je příslušný subjekt, který posuzuje žádost, uzná za rovnocenné.

V případě potřeby mohou příslušné subjekty vyžadovat doplňkovou dokumentaci a provádět nezávislá ověřování.

KRITÉRIA PRO UDĚLOVÁNÍ EKOZNAČKY EU

Kritérium 1 –    Energetická účinnost, životnost, stárnutí a obsah rtuti

Zdroje světla musí splňovat následující požadavky:



 

S jednou paticí

Se dvěma paticemi

Energetická účinnost

o 10 % lepší než hodnota pro třídu A (lumen na watt)

o 10 % lepší než hodnota pro třídu A (lumen na watt)

Životnost (v hodinách)

15 000

20 000

Činitel stárnutí světelného zdroje

80 % po 9 000 hodinách

90 % po 16 000 hodinách

Rtuť (mg)

< 1,5

< 3,0

Pozn.:

Energetická účinnost podle přílohy IV směrnice Komise 98/11/ES ( 4 ).

Posuzování a ověřování: Žadatel předloží zprávu o zkoušce uvádějící, že energetická účinnost, životnost a činitel stárnutí zdrojů světla jiných než LED byly stanoveny na základě zkušebních postupů, které jsou definovány v normě EN 50285.

Pro účinnost, životnost a činitel stárnutí zdrojů světla LED a pro obsah rtuti v zářivkách předloží žadatel zprávy o zkoušce provedené spolehlivými, přesnými a opakovatelnými postupy měření, které zohledňují obecně uznávaný současný stav vývoje měřicích metod, včetně metod uvedených v dokumentech, jejichž referenční čísla byla za tímto účelem zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie. Ve zprávě se uvede energetická účinnost, životnost, činitel stárnutí a obsah rtuti zdroje světla. V případě, že nebyla provedena příslušná zkouška na životnost, přijme se životnost, která je uvedena na obalu, než budou dostupné výsledky zkoušky. Výsledky zkoušky však musí být předloženy do 12 měsíců od data podání žádosti o ekoznačku EU. U zkoušky životnosti musí být požadavek splněn u 75 % vzorku.

Kritérium 2 –    Zapnutí/vypnutí

U kompaktních zářivek a světel LED je počet cyklů zapnutí/vypnutí, jež je zdroj světla schopen snést, než dojde k jeho předčasné poruše, vyšší než životnost zdroje světla vyjádřená v hodinách.

Jestliže se uvádí, že zdroj světla snese časté spínání, je počet cyklů zapnutí/vypnutí vyšší než 60 000.

Posuzování a ověřování: U kompaktních zářivek předloží žadatel zprávu o zkoušce uvádějící, že počet cyklů zapnutí/vypnutí kompaktní zářivky byl stanoven pomocí zkoušky rychlého zapnutí-vypnutí (1 minutu zapnuto a 3 minuty vypnuto) a že životnost byla stanovena pomocí postupů definovaných v normě EN 50285.

U světel LED předloží žadatel zprávu o zkoušce, při níž byly použity spolehlivé, přesné a opakovatelné postupy měření, které zohledňují obecně uznávané nejmodernější metody měření, včetně metod stanovených v dokumentech, jejichž referenční čísla byla za tímto účelem zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie.

Ve zprávě se uvede počet dosažených cyklů zapnutí/vypnutí, kdy 50 % kompaktních zářivek nebo svítidel LED podrobených zkoušce splní požadavky na životnost zdroje světla uvedené v příslušných normách.

Kritérium 3 –    Index podání barev

Index podání barev (Ra) zdroje světla musí být vyšší než 85.

Posuzování a ověřování: Žadatel předloží zprávu o zkoušce uvádějící, že index podání barev zdroje světla byl stanoven na základě zkušebního postupu definovaného v dokumentu 13.3 Mezinárodní komise pro osvětlení (CIE). Zpráva musí uvádět index podání barev zdroje světla.

Kritérium 4 –    Zachování barev

Zdroj světla musí mít rozptyl náhradní teploty chromatičnosti v rozmezí trojnásobku barevného rozdílu definovaného MacAdamovou elipsou či lepší.

Posuzování a ověřování: Žadatel předloží zprávu o zkoušce dokládající, že rozptyl náhradní teploty chromatičnosti je v rozmezí trojnásobku barevného rozdílu definovaného MacAdamovou elipsou či lepší, přičemž byly použity spolehlivé, přesné a opakovatelné postupy měření, které zohledňují obecně uznávané nejmodernější metody měření, včetně metod stanovených v dokumentech, jejichž referenční čísla byla za tímto účelem zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie.

Kritérium 5 –    Nebezpečné látky a směsi

V souladu s čl. 6 odst. 6 nařízení (ES) č. 66/2010 nesmí produkt ani jakékoli jeho část obsahovat látky uvedené v článku 57 nařízení (ES) č. 1907/2006 ani látky nebo směsi, kterým mohou být nebo byly přiděleny následující standardní věty o nebezpečnosti nebo věty označující specifickou rizikovost.



Seznam standardních vět o nebezpečnosti a vět označujících specifickou rizikovost:

Standardní věta o nebezpečnosti (1)

Věta označující specifickou rizikovost (2)

H300 Při požití může způsobit smrt

R28

H301 Toxický při požití

R25

H304 Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt

R65

H310 Při styku s kůží může způsobit smrt

R27

H311 Toxický při styku s kůží

R24

H330 Při vdechování může způsobit smrt

R23/26

H331 Toxický při vdechování

R23

H340 Může vyvolat genetické poškození

R46

H341 Podezření na genetické poškození

R68

H350 Může vyvolat rakovinu

R45

H350i Může vyvolat rakovinu při vdechování

R49

H351 Podezření na vyvolání rakoviny

R40

H360F Může poškodit reprodukční schopnost

R60

H360D Může poškodit plod v těle matky

R61

H360FD Může poškodit reprodukční schopnost. Může poškodit plod v těle matky

R60/61/60-61

H360Fd Může poškodit reprodukční schopnost. Podezření na poškození plodu v těle matky

R60/63

H360Df Může poškodit plod v těle matky. Podezření na poškození reprodukční schopnosti

R61/62

H361f Podezření na poškození reprodukční schopnosti

R62

H361d Podezření na poškození plodu v těle matky

R63

H361fd Podezření na poškození reprodukční schopnosti. Podezření na poškození plodu v těle matky.

R62-63

H362 Může poškodit kojence prostřednictvím mateřského mléka

R64

H370 Způsobuje poškození orgánů

R39/23/24/25/26/27/28

H371 Může způsobit poškození orgánů

R68/20/21/22

H372 Způsobuje poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici

R48/25/24/23

H373 Může způsobit poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici

R48/20/21/22

H400 Vysoce toxický pro vodní organismy

R50

H410 Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky

R50-53

H411 Toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky

R51-53

H412 Škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky

R52-53

H413 Může vyvolat dlouhodobé škodlivé účinky pro vodní organismy

R53

EUH059 Nebezpečný pro ozonovou vrstvu

R59

EUH029 Uvolňuje toxický plyn při styku s vodou

R29

EUH031 Uvolňuje toxický plyn při styku s kyselinami

R31

EUH032 Uvolňuje vysoce toxický plyn při styku s kyselinami

R32

EUH070 Toxický při styku s očima

R39-41

(1)   jak jsou stanoveny v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 (Úř. věst. L 353, 31.12.2008, s. 1)

(2)   jak jsou stanoveny ve směrnici Rady 67/548/EHS (Úř. věst. L 196, 16.8.1967, s. 1)

Použití látek nebo směsí, které po zpracování mění své vlastnosti (např. nejsou již biologicky dostupné, procházejí chemickou změnou), takže zjištěné riziko již nehrozí, jsou z výše uvedeného požadavku vyňata.

Koncentrační limity pro látky a směsi, které splňují kritéria pro zařazení do výše uvedených tříd nebo kategorií nebezpečnosti, a pro látky, které splňují kritéria podle čl. 57 písm. a), b) nebo c) nařízení (ES) č. 1907/2006, nesmí překročit obecné nebo specifické koncentrační limity stanovené v souladu s článkem 10 nařízení (ES) č. 1272/2008. V případě, že jsou stanoveny specifické koncentrační limity, mají přednost před obecnými.

Koncentrační limity pro látky splňující kritéria čl. 57 písm. d), e) nebo f) nařízení (ES) č. 1907/2006 nesmí překročit 0,1 % hmotnostních.

Od tohoto požadavku jsou výslovně osvobozeny následující látky/použití látek:



Stejnorodé části o hmotnosti méně než 5 g

Všechny výše uvedené standardní věty o nebezpečnosti a věty označující specifickou rizikovost

Posuzování a ověřování: Pro každou část o hmotnosti více než 5 g předloží žadatel prohlášení o splnění tohoto kritéria spolu se související dokumentací, zahrnující například prohlášení o shodě podepsané dodavateli látek a kopie příslušných bezpečnostních listů pro látky a směsi v souladu s přílohou II nařízení (ES) č. 1907/2006. Koncentrační limity musí být uvedeny v bezpečnostních listech pro látky a směsi v souladu s článkem 31 nařízení (ES) č. 1907/2006.

Kritérium 6 –    Látky uvedené v čl. 59 odst. 1 nařízení (ES) č. 1907/2006

Nesmí být udělena žádná výjimka ze zákazu stanoveného v čl. 6 odst. 6 týkající se látek identifikovaných jako látky vzbuzující mimořádné obavy a zařazených do seznamu stanoveného podle článku 59 nařízení (ES) č. 1907/2006, přítomných ve směsích, v předmětu nebo v jakékoli stejnorodé části komplexního předmětu v koncentracích vyšších než 0,1 %. Specifické koncentrační limity stanovené v souladu s článkem 10 nařízení (ES) č. 1272/2008 se použijí v případě koncentrací nižších než 0,1 %.

Posuzování a ověřování: seznam látek identifikovaných jako látky vzbuzující mimořádné obavy a zařazených do seznamu látek pro případné zahrnutí podle článku 59 nařízení (ES) č. 1907/2006 je na této internetové adrese:

http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

Seznam musí být zohledněn k datu podání žádosti.

Žadatel předloží prohlášení o splnění tohoto kritéria spolu se související dokumentací, zahrnující například prohlášení o shodě podepsané dodavateli látek a kopie příslušných bezpečnostních listů pro látky a směsi v souladu s přílohou II nařízení (ES) č. 1907/2006. Koncentrační limity musí být uvedeny v bezpečnostních listech pro látky a směsi v souladu s článkem 31 nařízení (ES) č. 1907/2006.

Kritérium 7 –    Plastové součásti

a) Používá-li se ve výrobním procesu jakékoli změkčovadlo, musí splňovat požadavky na nebezpečné látky stanovené kritériem 5 a 6.

Kromě toho nesmí být do produktu záměrně přidány DNOP (di-n-oktyl ftalát), DINP (di-isononyl ftalát) a DIDP (di-iso-decyl ftalát).

b) Obsah chloru v plastových součástech nesmí být vyšší než 50 % hmotnostních.

Posuzování a ověřování: příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, se předá osvědčení podepsané výrobcem obsahující prohlášení o splnění těchto požadavků. Příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, se rovněž musí předat prohlášení o shodě podepsané dodavateli plastů a kopie příslušných bezpečnostních listů týkajících se materiálů a látek.

Kritérium 8 –    Balení

Nesmějí se používat lamináty a vícesložkové plasty.

Pokud se k balení používá lepenková krabice, musí být z 80 % vyrobena z pospotřebního recyklovaného materiálu.

Pokud se k balení používá plastový materiál, musí být z 50 % vyroben z pospotřebního recyklovaného materiálu.

Posuzování a ověřování: při podání žádosti se předloží vzorek obalu produktu spolu s prohlášením o splnění tohoto kritéria. Toto kritérium se vztahuje pouze na primární obal, jak je definován ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES ( 5 ).

Kritérium 9 –    Návod k použití

Produkt se musí prodávat s příslušnými informacemi pro uživatele, které jsou uvedeny buď na obalu, nebo na samostatném příbalovém letáku k prodávanému produktu a uvádějí rady, jak produkt používat šetrně k životnímu prostředí. Zejména jde o následující:

a) Pro zdroje světla s paticemi E27, E14, B22 nebo B15 musí být na obalu uvedeny velikost a tvar zdroje světla ve srovnání s klasickými žárovkami.

b) Pro zdroje světla s dvojitou paticí musí informace uvedené na obalu upozorňovat, že zdroj světla dosahuje lepšího environmentálního profilu, pokud se používá vysokofrekvenční elektronický předřadník.

c) Na obalu musí být uvedeny pokyny pro odklizení rozbitých zářivek.

d) Správná údržba (např. čištění) zdrojů světla k zachování světelného výkonu.

e) Zhasínání svítidel šetří energii a peníze.

Posuzování a ověřování: Žadatel předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, prohlášení, že produkt splňuje tyto požadavky, spolu s kopií obalu nebo letáku.

Kritérium 10 –    Sociální zodpovědnost

Při výrobě zdroje světla označeného ekoznačkou musí být splněny základní zásady a práva týkající se pracovních podmínek.

Držitel oprávnění musí zajistit, že výroba zdroje světla je v souladu s úmluvami Mezinárodní organizací práce (ILO) ( 6 ) ohledně práce dětí, nucené práce, bezpečnosti a ochrany zdraví, diskriminace, kázně, pracovní doby, mezd, svobody sdružování a kolektivního vyjednávání.

Posuzování a ověřování: žadatel prohlásí, že splňuje tento požadavek a předloží výčet smluv s kontrolními orgány a dále buď kodex chování týkající se úmluv ILO, nebo certifikaci podle normy SA8000.

Kritérium 11 –    Informace uvedené na ekoznačce EU

Na dobrovolné značce s textovým polem je uveden následující text:

„— Vysoká energetická účinnost – šetří peníze

 Dlouhá životnost

 Výkonnost testována“

Pokud zdroj světla neobsahuje rtuť, může se tato skutečnost na dobrovolné značce uvést.

Pokyny o používání dobrovolné značky s textovým polem lze nalézt v dokumentu „Guidelines for use of the Ecolabel logo“, který je k dispozici na internetové adrese: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/promo/logos_en.htm

Posuzování a ověřování: Žadatel musí předložit vzorek značky, spolu s prohlášením o splnění tohoto kritéria.



( 1 ) Úř. věst. L 27, 30.1.2010, s. 1.

( 2 ) Úř. věst. L 242, 10.9.2002, s. 44.

( 3 ) Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1.

( 4 ) Úř. věst. L 71, 10.3.1998, s. 1.

( 5 ) Úř. věst. L 365, 31.12.1994, s. 10.

( 6 ) http://www.ilo.org/

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU