(EU) 2022/466Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/466 ze dne 17. prosince 2021, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 600/2014 a upřesňují kritéria k použití odchylky ze zásady, že schválený systém pro uveřejňování informací a schválené mechanismy pro hlášení obchodů podléhají dohledu Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (Text s významem pro EHP)

Publikováno: Úř. věst. L 96, 24.3.2022, s. 1-3 Druh předpisu: Nařízení v přenesené pravomoci
Přijato: 17. prosince 2021 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 27. března 2022 Nabývá účinnosti: 27. března 2022
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



24.3.2022   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 96/1


NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2022/466

ze dne 17. prosince 2021,

kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 600/2014 a upřesňují kritéria k použití odchylky ze zásady, že schválený systém pro uveřejňování informací a schválené mechanismy pro hlášení obchodů podléhají dohledu Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 600/2014 ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně nařízení (EU) č. 648/2012 (1), a zejména na čl. 2 odst. 3 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Vzhledem k přeshraničnímu kontextu zacházení s tržními údaji, kvalitě údajů a nezbytnosti dosáhnout úspor z rozsahu a zamezit nepříznivému dopadu možných rozdílů jak na kvalitu údajů, tak na úkoly poskytovatelů služeb hlášení údajů přeneslo nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2175 (2) pravomoci v oblasti povolování a dohledu s ohledem na činnosti poskytovatelů služeb hlášení údajů v Unii na Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (dále jen „ESMA“).

(2)

Zároveň se od dohledu orgánu ESMA odchylují schválené systémy pro uveřejňování informací a schválené mechanismy pro hlášení obchodů, které však zůstávají v oblasti působnosti vnitrostátního dohledu, pokud jejich činnosti mají pro vnitřní trh omezený význam.

(3)

Činnosti schváleného systému pro uveřejňování informací nebo schváleného mechanismu pro hlášení obchodů by měly být za prvé považovány za činnosti s omezeným významem pro vnitřní trh na základě relativního počtu klientů usazených v jiných členských státech, než je domovský členský stát schváleného systému pro uveřejňování informací nebo schváleného mechanismu pro hlášení obchodů. Pokud služby nabízené schváleným systémem pro uveřejňování informací nebo schváleným mechanismem pro hlášení obchodů jsou do značné míry přeshraniční, odchylka by se neměla použít. Za druhé, význam pro vnitřní trh by se měl zakládat na podílu celkových hlášených nebo zveřejněných obchodů, který nahlásily nebo zveřejnily jednotlivé schválené systémy pro uveřejňování informací nebo mechanismy pro hlášení obchodů. Pokud tento podíl překročí minimální prahovou hodnotu, pak by uvedené činnosti neměly být považovány za činnosti s omezeným významem pro vnitřní trh. Výpočet pro schválený systém pro uveřejňování informací by měl být založen na údajích o transparentnosti předkládaných do systému referenčních údajů o finančních nástrojích a systému transparentnosti finančních nástrojů, zatímco výpočet pro schválený mechanismus pro hlášení obchodů na hlášeních o obchodech předložených příslušným orgánům.

(4)

Pokud jsou schválený systém pro uveřejňování informací a schválený mechanismus pro hlášení obchodů nebo více schválených systémů pro uveřejňování informací nebo schválených mechanismů pro hlášení obchodů provozovány jedním provozovatelem, odchylka týkající se dohledu orgánu ESMA je možná pouze tehdy, pokud jsou k uplatnění odchylky způsobilé všechny schválené systémy pro uveřejňování informací nebo schválené mechanismy pro hlášení obchodů.

(5)

Aby bylo zajištěno hladké fungování nového dohledového rámce nad poskytovateli služeb hlášení údajů zavedeného článkem 4 nařízení (EU) 2019/2175, mělo by toto nařízení vstoupit v platnost neprodleně a mělo by být použitelné co nejdříve,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Posouzení schválených systémů pro uveřejňování informací a schválených mechanismů pro hlášení obchodů

1.   Schválené systémy pro uveřejňování informací a schválené mechanismy pro hlášení obchodů podléhají povolení a dohledu ze strany příslušného orgánu členského státu ve smyslu čl. 4 odst. 1 bodu 26 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU (3) z důvodu jejich omezeného významu pro vnitřní trh, pokud činnosti těchto schválených systémů pro uveřejňování informací a schválených mechanismů pro hlášení obchodů v průměru nepřekračují žádnou z prahových hodnot stanovených v článku 2 tohoto nařízení. Pokud stejný provozovatel provozuje více než jeden schválený systém pro uveřejňování informací nebo schválený mechanismus pro hlášení obchodů, odchylka se uplatní pouze tehdy, pokud činnosti žádného ze schválených systémů pro uveřejňování informací nebo schválených mechanismů pro hlášení obchodů nepřekročí prahové hodnoty stanovené v článku 2.

2.   Pro účely povolení vychází posouzení kritérií stanovených v článku 2 z odhadů budoucích činností poskytnutých žadatelem.

3.   Orgán ESMA každoročně přehodnotí význam činností schváleného systému pro uveřejňování informací nebo schváleného mechanismu pro hlášení obchodů uvedených v odstavci 1 pro vnitřní trh, a to počínaje rokem následujícím po prvním celém kalendářním roce po udělení povolení. Posuzování kritérií uvedených v článku 2 se zakládá na údajích za celý kalendářní rok před přehodnocením.

4.   V případě, že na základě přehodnocení uvedeného v odstavci 3 ve dvou po sobě následujících letech prahové hodnoty pro odchylku nebo uplatnění dohledu orgánu ESMA již nejsou splněny, nabývá změna uplatňování dohledu orgánu ESMA nebo výjimky z něj účinku dnem 1. června následujícího roku.

Článek 2

Kritéria pro identifikaci odchylky z dohledu orgánu ESMA

1.   Na schválený systém pro uveřejňování informací nebo schválený mechanismus pro hlášení obchodů se vztahuje odchylka z dohledu orgánu ESMA, pokud:

a)

schválený systém pro uveřejňování informací nebo schválený mechanismus pro hlášení obchodů poskytuje služby investičním podnikům, na něž se vztahují požadavky na zveřejňování informací po uskutečnění obchodu podle článků 20 a 21 nařízení (EU) č. 600/2014 nebo požadavek na předkládání hlášení podle článku 26 uvedeného nařízení, nebo jejich jménem, a to v nejvýše třech různých členských státech, přičemž nejméně 50 % uvedených investičních podniků má povolení ve stejném členském státě jako schválený systém pro uveřejňování informací nebo schválený mechanismus pro hlášení obchodů, a

b)

počet a objem obchodů uveřejněných schváleným systémem pro uveřejňování informací v souladu s čl. 20 odst. 1 nařízení (EU) č. 600/2014 s ohledem na kapitálové nástroje činí méně než 0,5 % celkového počtu nebo objemu obchodů uveřejněných všemi schválenými systémy pro uveřejňování informací v souladu s čl. 20 odst. 1 uvedeného nařízení a počet a objem obchodů uveřejněných schváleným systémem pro uveřejňování informací v souladu s čl. 21 odst. 1 uvedeného nařízení s ohledem na nekapitálové nástroje činí nejvýše 0,5 % celkového počtu nebo objemu obchodů uveřejněných všemi schválenými systémy pro uveřejňování informací v souladu s čl. 21 odst. 1 uvedeného nařízení a

c)

počet transakcí hlášených schváleným mechanismem pro hlášení obchodů v souladu s čl. 26 odst. 1 a 7 nařízení (EU) č. 600/2014 nepředstavuje více než 0,5 % celkového počtu transakcí hlášených všemi schválenými mechanismy pro hlášení obchodů v souladu s čl. 26 odst. 1 a 7 uvedeného nařízení.

2.   Schválené systémy pro uveřejňování informací a schválené mechanismy pro hlášení obchodů poskytnou příslušnému orgánu na požádání údaje, které umožní posouzení kritéria stanoveného v odst. 1 písm. a).

Článek 3

Přechodné ustanovení

Pro účely článku 1 provede orgán ESMA počáteční posouzení kritérií pro identifikaci odchylky uvedených v článku 2. Toto počáteční posouzení bude založeno na údajích týkajících se prvních šesti měsíců roku 2021.

Článek 4

Vstup v platnost a datum použitelnosti

Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie a použije se od téhož dne.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 17. prosince 2021.

Za Komisi

předsedkyně

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Úř. věst. L 173, 12.6.2014, s. 84.

(2)  Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/2175 ze dne 18. prosince 2019, kterým se mění nařízení (EU) č. 1093/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro bankovnictví), nařízení (EU) č. 1094/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění), nařízení (EU) č. 1095/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy), nařízení (EU) č. 600/2014 o trzích finančních nástrojů, nařízení (EU) 2016/1011 o indexech, které jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách nebo k měření výkonnosti investičních fondů, a nařízení (EU) 2015/847 o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků (Úř. věst. L 334, 27.12.2019, s. 1).

(3)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně směrnic 2002/92/ES a 2011/61/EU (Úř. věst. L 173, 12.6.2014, s. 349).


© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU